Bemanning laat beslag leggen op motorschip 'Na l. derlandse huurd Ier geniet nog altij ]a een slechte bei scherming Apart radioprogramma voor en door Molukkers Katwijkse kapitein eist twee ton Politie tast in duister over motief dubbele moord Politie arresteert twee Chinezen in moordzaak Roosendaal DIT NAJAAR SCHERPERE ALCOHOL- CONTROLE VRIJDAG 28 JULI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP - "De Nederland se huurder is tegenover de bezit ter van een eigen huis niet alleen in het nadeel door het subsidie beleid, hij geniet wettelijk ook een slechte bescherming". Dit zegt adviseur dr. F.L.G. Slooff van het ministerie van volks huisvesting in de Vakbonds krant, het blad van de Federatie Nederlandse Vakbeweging. In de geliberaliseerde gebieden in ons land (gebieden met vrije hu ren) kan de huiseigenaar binnen een half jaar een huurder uit zijn huis zetten, terwijl in niet-gelibe- raliseerde gebieden, waaronder de randstad, uitzetting kan ge schieden binnen drie jaar. "Maar wég moet een gezin als de eige naar dat wil en de rechter zijn aanspraken zwaarder laat wegen dan die van de huurder", zegt dr. Slooff. Ook hanteren volgens dr. Slooff opkopers van bewoonde huizen, allerlei chantage-praktijken. Huurders worden onder druk ge zet om zelf het huis te kopen of 7 7 7 x L 7 9 om maar te vertrekken. "Daar mee wordt gespeculeerd op de onbekendheid met de bescher ming die de huurder geniet, maar die dreigementen hebben toch vaak succes, er worden zelfs knokploegen ingeschakeld", al dus dr. Slooff. Er bestaat wel een woonruimtewet, maar de juridische basis waarop een gemeente een nieuwe eige naar een woonvergunning kan weigeren blijft wankel. Ook het thans bij de Tweede Kamer lig gende wetsontwerp om de huur- bescherming te herzien, be- Onnodig schermt volgens de heer Slooff de huurder onvoldoende. De vooruitgang is dat de belangen van de huurder en verhuurder meer gelijkgesteld worden, maar uiteindelijk beslist de rechter, zo zei hij. Als enige mogelijkheid ziet hij een wet, waarbij verhuurders onder geen enkel beding huurders die al hun verplichtingen nakomen, uit hun woningen kunnen zetten, noch voor eigen gebruik noch voor dat van derden. Dr. Slooff vindt het vreemd dat er in ons land geen inkomensgrens bestaat voor premiekoopwonin gen. Het rijk moet bezuinigen, maar het geeft onnodig extra geld aan mensen met hogere inko mens, die het ook kunnen doen zonder een dergelijke subsidie. Dat is bovendien een discrimina tie van de huurder, want de indi viduele huursubsidie neemt af bij het hoger worden van het inko men en wordt niet aan iedereen gegeven. Volgens dr. Slooff is het merk waardig dat de verkoop van wo ningwetwoningen nu een sterke stimulans ondergaat. Bezitsvor ming is aanbevelenswaardig, maar niet als er een gebrek aan betaalbare huurwoningen be staat. Hij vindt het dan ook kwa lijk dat woningen met rijkssteun aan de huurmarkt worden ont trokken. Om speculatie in woningwetwo ningen te verhinderen bindt het rijk de eerste koper aan een be paling. waardoor bij verkoop speculatiewinst is uitgesloten. "Maar", zei dr. Slooff, "dat bete kent dat een eventuele volgende eigenaar wel speculatiewinst zou kunnen maken. En als je alle vol gende eigenaars van zo'n wo ningwetwoning aan speculatie bepalingen zou binden, wat in feite zou moeten, dan discrimi neer je die weer tegenover al die genen buiten de woningwet-wo ningsfeer die wel vrij zijn bij het vaststellen van hun prijzen". Er is volgens dr. Slooff een algeme ne maatregel nodig die speculatie tegengaat. Bijvoorbeeld een spe culatiewinstbelasting met zware straffen bij overtreding. "Ik weet dat we na de oorlog zo'n maatre gel hebben gehad die door on voldoende strafbepalingen niet goed heeft gewerkt. Maar in een tijd van woningschaarste en overdreven prijsstijgingen zul je iets moeten doen, ook al zal zo'n maatregel een tijdelijk karakter hebben", aldus dr. Slooff. Konijn „helpt" auto onder trein UTRECHT(ANP) - Een ruk aan het stuur om een konijn te ontwijken is een automobilist duur te komen te staan. Door de manoeuvre, die werd uit gevoerd op een overweg in de spoorlijn Enschede-Hengelo, kwam de auto vast te zitten tussen de rails. De bestuurder slaagde er niet in hem weer ,,op het goede spoor" te zetten en moest toe zien hoe zijn voertuig door een trein werd verpletterd. Hoe het met het konijn is af gelopen is onbekend. ROTTERDAM (GPD) - De Federatie van Werknemers Or- WESTERLEE - Een defecte trekhaak was er de oorzaak van dat de aanhanger van een ganisaties in de Zeevaart (FWZ) heeft donderdag na- tankwagen, geladen met dieselolie en superbenzine gisteren in de sloot belandde. Het mens Kaapverdiaanse bemanningsleden en (ex-)kapi- ongeluk gebeurde bij Westerlee ter hoogte van de afslag Hoek van Holland. tein Parlevliet uit Katwijk beslag laten leggen op het Door een lek in de tankwagen raakte een deel van de lading in de sloot. Er deden zich geen motorschip Tjonger (8000 ton), dat momenteel bij de persoonlijke ongelukken voor werf de Nieuwe Waterweg in Schiedam voor anker ligt. Wiegel vindt reactie PvdA overtrokken DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is zeer verbaasd over de scherpe kritiek van de PvdA-fractie over de late behandeling van de be zuinigingsnota „Bestek '81". Vi ce-premier Wiegel verklaarde gisteren na het wekelijkse kabi netsberaad de kritiek van met name PvdA-woordvoerder Dol man „overtrokken" te vinden. Dolman had het deze week on aanvaardbaar genoemd dat het debat over „Bestek "81" nu waar schijnlijk pas na Prinsjesdag plaats zal hebben. Wiegel zei dat de veelheid van vra gen die vanuit de Kamer zijn ge steld - ongeveer 350 - niet voor 25 augustus beantwoord kan wor den. Als de Kamer wil debatteren over de hoofdlijnen van de nota en de gedetailleerde beantwoor ding van de vragen niet wil af wachten dan kan zo'n debat best begin september plaatshebben. Hij wees er echter op dat juist PvdA-leider Den Uyl eind juni had gezegd geen prijs te stellen op een beperkt debat. Als de TVeede Kamer gedegen behan deling wil, bijvoorbeeld bij de Algemene Beschouwingen over de Miljoenennota 1979, begin ok tober, vind het kabinet dat uit stekend. De ministeries van financiën en so ciale zaken zullen het kabinet voorstellen doen over de uitvoe ring van „Bestek '81". Volgens Wiegel zal intern gezorgd moeten worden voor een goede voort gangscontrole, willen de doel stellingen van „Bestek "81" vol ledig uitgevoerd kunnen wor den. Geen staven goud MAASTRICHT (ANP) - De staven metaal die de politie van Maas tricht dinsdag in beslag heeft ge nomen bij de aanhouding van een drietal woonwagenbewoners blijken niet van goud te zijn. Dit is het resultaat van een onder zoek van de dienst Waarborg in Den Bosch. Een juwelier in Maas tricht had eerder geconcludeerd dat de staven wel van goud, en wel van een zeer hoog gehalte, zouden zijn. De woordvoerder van de dienst Waarborg kon niet zeggen om welk metaal het wel gaat. De drie woonwagenbewoners zijn in voorarrest. „Geen sprake van gericht beleid om fiets uit trein te weren" UTRECHT (ANP) - De modernise ring van de diesel-elektrische treinstellen van de NS (de "boe mels") brengt met zich mee dat de bagageruimte van deze trei nen, waarin ook fietsen vervoerd kunnen owrden, omgebouwd worden tot passagiersruimten De Nederlandse Spoorwegen ge ven prioriteit aan passagiersver voer in de reizigerstreinen. Van daar dat deze bagageruimten, die slechts matig gebruikt werden, uit dit type trein verdwijnen. Dit heeft de afdeling voorlichting van de NS gisteren gezegd in reactie op kamervragen over de vervoersfaciliteiten van de spoorwegen voor fietsen. Volgens de NS is er geen sprake van een gericht beleid om de fiets uit de trein te weren. De moge lijkheid om de fiets vooraf ergens heen te suren plus de uitgebreide verhuur van fietsen via stations stallingen stelt de reiziger ruim schoots in staat om met de trein en fiets zijn bestemming te berei ken. Bovendien mogen vouw fietsen gratis als handbagage worden meegenomen, aldus de NS. Er zijn nu over de honderd fietsen stallingen waar men op vertoon van een NS-fietsverhuurkaartje tegen gereduceerd tarief 3.25 Gulden per dag) een fiets kan hu ren. Ook op trajecten waar de gemoderniseerde boemels rijden zijn deze fietsenstallingen te vin den. En volgens de NS komt men met het huren van een fiets voor enkele dagen vaak goedkoper uit dan wanneer men zijn eigen fiets in de trein meeneemt. Desge vraagd konden de spoorwegen niet zeggen of op de "bagage ruimtelozen trajecten" een ver dere uitbreiding van de fietsen- verhuur zou gaan plaatsvinden. "Zoiets stamp je niet even uit de grond", aldus de NS-voorlich- ting, "en bovendien mag het geen handen vol geld gaan kosten". De veertien zeelieden hebben een vordering van in totaal een half miljoen gulden op rederij Tjon ger in de Maasstad. Ruim twee ton hiervan wordt opgeëist door Parlevliet, die tot november 1976 gezagvoerder was van de MS Tjonger. Parlevliet werd in die maand op staande voet ontslagen omdat hij weigerde wapens naar de politieke groepering MPLA in Angola te vervoeren. Dit ontslag wordt thans door de FWZ aange vochten. De Kaapverdianen hebben een vordering op achterstallig salaris lopen. De rederij zou de opvaren den slechts duizend gulden per maand per persoon hebben be taald, terwijl zij volgens de geslo ten arbeidscontracten minstens het in Nederland geldende mi nimumloon, 1681 gulden per maand, zouden hebben moeten ontvangen. Ook vakantie- en verlofdagen werden niet gehono reerd. De FWZ verwacht dat het te vorderen bedrag nog zal aan groeien omdat een deel van de bemanning dat al afgemonsterd is nog geen kans heeft gehad om bij deze vakbond voor de scheep vaart te reageren. De FWZ heeft haast achter de inbe slagname gezet omdat er ondui delijkheid over de eigenaar be staat. Het MS Tjonger, het voor malige MS Katsedijk van de Holland-Amerika Lijn, was een paar maanden geleden nog ei gendom van genoemde rederij Tjonger in Rotterdam. Nu zou het schip eigendom zijn van de rede rij Victoria op Cura%ao en vaart het onder de Antilliaanse vlag. Volgens de heer Altena van de FWZ laten veel Europese maatschap pijen hun schepen onder „goed kope vlag" varen om onder de dure Westerse cao's uit te komen. Om deze reden is de MS Tjonger onlangs in de Engelse haven Huil geboycot, aldus Altena. De FWZ zegt sterke aanwijzingen te heb ben dat de feitelijke eigenaar Voigt Co. in Rotterdam is. Dit bedrijf is op hetzelfde adres ge vestigd als de vroegere rederij Tjonger. De heer Altena meent met de inbe slagname van de MS Tjonger een sterke troef in handen te hebben. Verkoop van de boot zou circa zeven ton opleveren. Hij wacht nu op een reactie van de werke lijke eigenaar, zodat de FWZ kan gaan onderhandelen. Een woordvoerder van Voigt en Co in Rotterdam die de belangen behartigt van de reder, noemde de vordering van de Kaapverdia nen "belachelijk". Volgens hem heeft de bemanning inderdaad nog geld tegoed, maar "zeker niet meer dan 50.000 gulden". De zaak-Parlevliet zou geheel los staan van het nu gelegde beslag. De woordvoerder kondigde aan dat hij pogingen in het werk zou gaan stellen om het beslag opge heven te krijgen. GRONINGEN (ANP. GPD) - De Groninger politie heeft nog geen idee wat het motief is van de moord op de 19-jari ge Zuidmolukker Alexander Manuhuwa en de kort gele den 16 jaar geworden Jacoba Verwer. De lijken van beide mensen werden gisteroch tend door de Groninger poli tie gevonden in een flatge bouw aan de Planetenlaan in Groningen. De jongen en het meisje zijn door messteken om het leven gebracht. Het moordwapen is terugge vonden in de woonkamer van de flat van de jongen. Beide slachtoffers kregen één of twee messteken in de hart streek. Zij moeten zijn dood gestoken tussen ongeveer twaalf uur 's nachts en gister ochtend kort voor zes uur, toen een andere flatbewoner het lijk van de jongeman in het portaal van de lift van de flat op de grond vond. Hij waarschuwde de politie, die kort daarna het ontzielde li chaam van het meisje in de woonkamer van de Zuidmo lukker aantrof. Het meisje verbleef al enige tijd bij de jongeman in huis. Het vermoeden bestaat dat de beide slachtoffers hun moor denaar hebben gekend. Ze werden beiden van voren neer gestoken. In de woning lijkt niets ontvreemd en er zijn ook geen sporen van een vechtpartij. Ook de mogelijk heid dat er sprake van moord GRONINGEN - De krijtmarkering-in de hal van de flat aan de Groningse Planetenlaan geeft aan waar het lichaam van de 19- jarige Zuidmolukse jongen werd gevonden. en zelfmoord is, sluit de poli tie niet uit. Een buurtonder zoek heeft weinig bruikbaars opgeleverd. De buren die het lichaam van de jongen op de galerij aantrof fen, hadden niet veel contact met Manuhuwa. "Woensdag avond kwam dat meisje nog bij ons aan de deur om geld te wisselen. Ze ging toen weer naar de woning aan de andere kant van de tussendeur op de galerij. De jongen stapte gis teravond nog met mij in de lift om de krant van beneden te halen. Hij ging direct weer naar boven. Dat was het laat ste contact dat we hadden", aldus de buren. ROOSENDAAL (GPD) - De moge lijkheid bestaat dat de gemeen tepolitie van Roosendaal een eer ste succes heeft geboekt in een onderzoek naar de met moord gepaard gaande overval begin deze week in een Chinees restau rant. In de nacht van woensdag op donderdag zijn namelijk twee Chinezen gearresteerd die wor den onderworpen aan een streng verhoor. Tot gisteravond heeft het tweetal in alle toonaarden ontkend iets met de zaak te ma ken te hebben. Verkeersdoden HELLEVOETSLUIS (ANP) - Bij een verkeersongeluk op de pro vinciale weg bij Hellevoetsluis zijn gisteren twee mensen omge komen. Drie anderen raakten zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen de 19- jarige A. C. M. G. van Engelen met zijn auto in de berm raakte. Bij de manoeuvre om daaruit te komen kwam de wagen dwars op de weg te staan en werd in de flank geramd door een tegenlig ger. Beide bestuurders kwamen om het leven. DEN HAAG (GPD) - Het Landelijk Actiecomité Zuid-Molukken heeft de raad van beheer van de NOS geadviseerd zo snel moge lijk met een radioprogramma te komen voor en door Molukkers, zo mogelijk in de Moluks-Maleise taal. Het LAC, dat de belangen van de Zuid molukkers behartigt, schrijft dit in een brief aan de NOS-leiding, met wie het op 21 juli uitvoerig van gedachten had gewisseld over de realisatie van een radioprogramma voor de- Molukse gemeenschap in Ne derland. Het LAC adviseert verder dat het Inspraakorgaan voor Zuidmo- lukkers als adviesorgaan moet worden ingeschakeld bij de sa menstelling van het radiopro gramma, waarin alle stromingen binnen de Molukse gemeenschap hun mening moeten kunnen ge ven. Daarnaast moet ook voor lichting worden gegeven aan het Nederlandse publiek. Zo'n pro gramma, aldus het LAC, kan worden ondergebracht in de be staande programma's van de NOS, zoals Sprekershoek en Meer over Minder. Het LAC legt er de nadruk op dat wil men een programma voor de Molukkers opzetten, men eerst het vertrouwen van de Moluk kers moet winnen door hun een speciaal programma te geven. Vanuit die positie kan men ver der bouwen aan een totaalpro gramma, waarin voorlichting wordt gegeven aan zowel het Ne derlandse als Molukse publiek, aldus het LAC. Volgens de politie staat het nu vast dat het enige doel van de overval is geweest het bemachtigen van geld en sieraden. Geruchten als zou er een wraakneming, drug handel of een gokzaak in het spel zijn geweest, moeten naar het rijk der fabelen worden verwezen. De overval vond maandagmorgen plaats in het restaurant Golden City. Tijdens het zoeken naar buit moe ten de overvallers zijn gestoord door eierhandelaar Harry Ebben (41uit Roosendaal die een perio diek zakelijk bezoek bracht aan het restaurant. Voor zover kan worden nagegaan moet hij bij het zien van de overvallers hebben willen vluchten en louter en al leen om te voorkomen dat hij de politie alarmeerde moet gericht op hem zijn geschoten, aldus de politie. Hij werd daarbij twee maal in het achterhoofd geraakt en moet op slag zijn gedood. In het restaurant van de zaak zijn zes lege patroonhulzen gevonden en het onderzoek heeft uitgewe zen dat een van de andere vier kogels is terecht gekomen in een pilaar in de zaak en dat de overige drie zijn afgeketst op een tegel wand en daarna in het plafond' zijn gedrongen. De overvallers zijn er daarna vandoor gegaan met 1800 gulden, 300 Amerikaan se dollars, een aantal gouden armbanden, ringen en halsket tingen. De twee verdachten zijn aange houden in Roosendaal maar de politie weigert vooralsnog nadere bijzonderheden te verstrekken over hun identiteit, woonplaats e.d. Men is tot arrestatie overge gaan aan de hand van verklarin gen die in de loop van het onder zoek zijn binnengekomen o.a. van de zijde van de heer Mau, de exploitant van het restaurant. Inmiddels is bij het tweetal ook huiszoeking verricht maar daar bij is niets voor de dag gekomen in relatie tot de overval. Op de vraag of er op korte termijn meer arrestaties kunnen worden ver richt valt momenteel nog geen DEN HAAG (GPD) - Nog dit najaar wordt een begin gemaakt met de verscherpte controle op het ge bruik van alcohol in het verkeer. Dit gebeurt door verbetering van de coördinatie tussen de ver schillende controle-acties. Het inzetten van meer politieperso neel bij deze acties blijkt door het ontbreken van voldoende man kracht echter niet mogelijk. Dit schrijft minister Tuynman (verkeer en waterstaat) in ant woord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamei lid Van der Doef. Deze wilde van de bewindsman weten wat hij bedoelde met zijn aankondiging, tijdens het Natio naal Verkeers veiligheidscongres in april, dat de naleving van de alcoholwetgeving scherper zou worden gecontroleerd. Ook wilde het kamerlid weten op welke wij ze het programma van verkeers controles zou worden aange past. Minister Tuynman zegt in zijn ant woorden dat de Centrale Politie Verkeers Commissie bezig is met een studie, die moet leiden tot een vergroting van de doelmatig heid van de controles. Een eerste resultaat hiervan wordt in het najaar verwacht. Kleuterklassen weer kleiner DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 1 augustus mogen kleu terklassen niet meer dan 31 leer lingen tellen. Nu is het maximum aantal kleuters in één klas nog 32. De verlaging van de leerlingen- schaal schept extra werkgele genheid voor 600 kleuterleid sters. Dat heeft vice-premier Wiegel gis teren na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7