AZL houdt rekening met minder nieuwbouw PSP en CPN wijzen VVD af Structuurplan van nieuw Woningbouwcorporaties krijgen eigen gebouw Parkeer controleurs moeten ruimte in volle stad scheppen VRIJDAG 28 JULI 1978 LEIDEN Half volgend jaar begint bouw bij Piet Paaltjenspad LEIDEN - Het academisch zie kenhuis zal over een paar weken een zg. structuurplan voor het nieuwe ziekenhuis (95.000 vier kante meter vloeroppervlak, 850 bedden) toesturen aan diverse officiële instanties, waaronder de gemeente Leiden. In dit structuurplan ligt in grote lijnen vast hoe groot het zieken huis zal worden, waar het zal komen, waar de in-en uitgangen zullen komen en hoe de bebou wing wordt ingedeeld. Ten op zichte van de plannen die in ok tober vorig jaar werden gelan ceerd, zijn er in het structuur plan geen grote verschillen te vinden. Het structuurplan gaat ervan uit dat er op het sportterrein bij het Piet Paaltjespad een eerste bouwfase wordt gerealiseerd. Hiermee is 60.000 vierkante me ter vloeroppervlak gemoeid. Daartoe behoren een zestal zg. beddentorens, die elk 54 meter hoog zullen worden. Dat is bijna tien meter hoger ten opzichte van de plannen van oktober vo rig jaar. Volgens de architect ir. J. Wijnbergen heeft dat te maken met een intensiever gebruik van de grond. Belangrijkste kenmerk van de nieuwbouw blijft een concen tratie en centralisatie van func ties, die ook weer onderling met elkaar samenhangen. Het nieuwe ziekenhuis zou ontslo ten moeten worden aan de Plesmanlaan naast het voorma lige Pesthuis en bij de bestaande in- en uitgang aan de Wasse- naarseweg. Verder is het nog steeds de bedoeling een voet gangers-, eventueel fietserstun nel te maken aan de kant van het station. Deze tunnel, die op het ogenblik in studie is bij de ge meente Leiden, zou onder de spoordijk moeten gaan lopen en aansluiting moeten geven op het Stationsplein. "De grootste strijdvraag zal straks worden wie die tunnel gaat betalen", al dus de directeur van het AZL, drs. Verheij. Het structuurplan voorziet verder in de aanleg van 2500 parkeer plaatsen voor auto's. Ook is er, met name onder het geprojec- De begane grond omvat in het structuurplan zg. niet-patiënt- gebonden diensten, zoals een parkeergarage, magazijnen e.d. Verder is er ruimte gecreëerd voor ambulances en een nood hospitaal. Karakteristiek voor de bebouwing is een soort door lopende straat die met glas zou moeten worden overkapt. Via deze straat kunnen bezoekers in de desbetreffende afdelingen komen. Auto's worden binnen het bebouwingsgedeelte slechts bij uitzondering toegelaten, zo als noodzakelijkerwijs in het geval van ambulances en goede renvervoer. Deze zouden via een ventweg op de Plesmanlaan kunnen uitkomen. Drs. Verheij zei de indruk te hebben dat amb tenaren van de gemeente, die het plan al grotendeels hebben ge zien, wel bereid zouden zijn "de goedkeuring snel te doen verlo pen". Verheij: "Zij zagen in elk geval geen hobbels die dit plan zouden kunnen tegenhouden". Verwacht wordt overigens dat er medio volgend jaar met de bouw begonnen kan worden. Dat zou betekenen dat er dan ook een begin wordt gemaakt met de sloop van de studentenwonin gen die nu aan het Piet Paaltjes pad staan. Volgens Verheij is er voor de studenten die er nu wo nen tegen die tijd echter wel een andere oplossing gevonden. LEIDEN - In het acade misch ziekenhuis wordt er ernstig rekening mee gehouden dat er niet zo'n groot nieuw ziekenhuis mag worden gebouwd als werd gehoopt Op het ogenblik wordt er gewerkt aan een bouwplan, waarbij slechts een gedeelte van de ver wachte nieuwbouw wordt gerea liseerd. Volgens dat plan zou er verder gestreefd moeten worden naar verbetering van bestaande gebouwen en de aanleg is van loopbruggen tussen de oudbouw de nieuwbouw. Voor maandag staat er bij de club- en buurthuizen op het programma: Mierennest, Morsweg - Tocht naar speeltuin Drievliet, ver trek 13.30 u. Zevensprong, Bernhardkade - Speurtocht door de wijk van af 10 uuroptreden midde leeuws straattheater vanaf 14 Jeugddorp, Voorschoterweg - Verkeersborden maken, ver- keersspeurtocht vanaf 9.30 V ijfhovenhuisHoflaan - Tocht naar Vogelenzangvertrek 8.30 uur. - spel sport bij Meijendel. vertrek 8.30 uur. Op Eigen Wieken, Valkenpad - instuif van 10-12 uur. Morschwijck, Topaaslaan - Film van 10-1130 en van 14-15.30 uur. Volgens drs. J.H. Verheij, alge meen directeur van het AZL, houdt dit "fasenplan" rekening met het bedrag dat oorspronke lijk voor de nieuwbouw was uit getrokken, namelijk 400 miljoen gulden. Voor dit bedrag zou - zo besloot de ministerraad vorig jaar mei - een nieuw ziekenhuis van maximaal 95.000 vierkante meter vloeroppervlak mogen worden gebouwd. Onlangs bleek echter dat er met dit bedrag "slechts" 75.000 vierkante meter kan worden gerealiseerd. Voor een compleet nieuw zie kenhuis van 95.000 vierkante me ter (de directie heeft, afgaande op de taken, berekend dat er eigen lijk 97.000 vierkante meter nodig is) een bedrag nodig van zeker 512 miljoen. Overleg Het periodieke is overleg dat de be sturen en directies van de aca demische ziekenhuizen woens dag hebben gevoerd met minister Pais (onderwijs en wetenschap pen) heeft volgens Verheij in de nieuwbouwkwestie geen duide lijkheid gebracht. Verwacht wordt dat de minister de. defini tieve grootte van de nieuwbouw pas rond de derde dinsdag van september, bij het uitbrengen van de miljoenennota, zal vast stellen. Verheij zelf blijft echter optimis tisch: "Wij hebben met de minis ter gesproken over Bestek '81 en hij heeft gezegd dat de geld stroom voor de academische zie- kenb .zen de komende vier a vijf jaar zal verminderen. Maar hij kon niet zeggen met hoeveel en hoe dat per ziekenhuis zou uit pakken. En in deze tijd van drei ging is geen nieuws, goed nieuws. Dus wij gaan gewoon door met de opdracht die wij van de regering gekregen hebben" Eerste fase Het fasenplan van het AZL zou in houden dat er begonnen wordt met de bouw van een 60.000 vier kante meter groot nieuw com plex op het sportterrein tussen het Piet Paaltjespad en het sta tion. Met die eerste fase is een be drag gemoeid van ongeveer 320 miljoen gulden. Met het geld dat dan overblijft - zo'n 80 miljoen - zouden vervolgens verbeterin gen kunnen worden aangebracht in bestaande gebouwen. Verder zouden er loopbruggen kunnen worden aangelegd om de be staande paviljoenbouw zoveel mogelijk te laten verdwijnen. Taken Het AZL wil volgens Verheij in elk geval blijven uitgaan van de ta ken die het ziekenhuis nu moet vervullen (volgens de standaard programmering van het rijk). Die taken vragen een vloeroppervlak van 97.000 vierkante meter. Zou Deze tekening geeft een beeld van het structuurplan althans de eerste bouwfase daarvan. Rechts op de voorgrond ligt het sta tion en links het Piet Paaltjespad. Daartussen moet de voetganger stunnel komen die aansluiting geeft op het Stationsplein. De hoge gebouwen op de voorgrond zijn de zg. beddentorens van elk 54 meter hoog. Daaromheen is wat la gere bebouwing geprojecteerd. Op de achtergrond de bestaande gebouwen van het AZL minister Pais daarvan willen af wijken, dan zou het AZL taken moeten afstoten. Over het gesprek van afgelopen woensdag met de minister zei de directeur van het AZL overigens dat hij het "allemaal vage praat" had gevonden. "De minister heeft wat theorieën zitten ver kondigen die kenmerken ver toonden van iemand die pas met deze problematiek wordt gecon fronteerd", aldus Verheij. LEIDEN - Wethouder Verboom zal volgende week vrijdag op het terrein aan de Rooseveltstraat (achter het grossierscentrum) in Leiden de eerste "kubel" beton storten voor het bedrijfsgebouw van de Centrale Techni sche Dienst (CTW) van vier Leidse woningbouwcorporaties. De Centrale Technische dienst is vorig jaar zomer opgericht door de Prot. Chr. Woningbouwvereniging, De Goede Woning. De Tuinstadswijk en Ons Doel en gaat voor deze verenigingen het onderhoud van een kleine 5000 woningen verzorgen Tot dusver werkte de dienst door het ontbre ken van een eigen onderkomen nog niet centraal. Men verwacht dat de centrale werkplaats medio 1979 gereed zal komen. De Centrale Technische Dienst gaat zich uitsluitend met het onderhoud van woningen bezig houden. Het voordeel van een eigen dienst voor de woningbouwcorporaties is dat men de bewoners sneller kan helpen en goedkoper uit is. Men is vrijwel niet meer aangewezen op derden. De Centrale Technische Dienst (die zich voorlopig alleen tot onderhoud zal beperken) is het resultaat van een lange en moeizame ontwikkeling. In kringen van woningbouwverenigingen werd reeds meer dan twintig «cv jaar ovei^ een dergelijke samenwerking gesproken, grote moeilijkheden Nadat pogingen om voor alle negen Leidse woningbouwverenigingen één dienst op te richten stuk liepen, gingen de vier verder. Verheij verwacht overigens niet dat minister Pais zal afstappen van het bedrag van 400 miljoen gul den. Zou hij dat wel doen, dan zou dat kunnen betekenen dat het AZL komt. Bij vorming van nieuw gemeentebestuur Parkeeragent Gressie aan het werk LEIDEN - Welke automobilist ziet niet op z'n tijd zo'n wit briefje achter de ruitewisser zitten ten teken dat zijn voer tuig ergens stond waar het niet mocht? Of op een plaats waar het gelimiteerd is mits er wat kleingeld in de meter wordt gestopt? Kleingeld dat natuurlijk dan net nergens te vinden is. De parkeercontro- leurs van Leiden, het zijn er negen in totaal, hebben er tenminste een dagtaak aan om alle foutparkeerders te recht te wijzen. Het nare element aan het beroep van parkeercontroleur (en niet zoals de volksmond wil: parkeerwachteris volgens de parkeercontroleurs Gressie en Visser dan ook "dat je altijd aan iemand z'n portemonnee komt. En dat vinden mensen nooit leuk." Gressie en Visser, elkaar afwis selend: "Soms gaan de auto mobilisten die een bekeuring hebben gekregen er zelfs van uit dat wij fout zijn, niet zij. Je hebt er bij die agressief worden. Neem nou gisteren dat geval bij de Steenstraat. Had een automobilist een bon gekregen. Hij was zo kwaad dat hij met zijn auto op ons af kwam rijden, echt met de be doeling om ons aan te rijden Zo'n moment van agressie is zo weer voorbij hoor. Je moet zulke mensen gewoon rustig benaderen, anders loopt het uit de hand." De parkeeragenten hebben zo hun eigen filosofie over hun beroep. "Je moet het ook zo zien: wij helpen mensen aan een parkeerplaats. Stel dat wij er niet zouden zijn, dan liet toch iedereen z'n wagen onbekommerd de hele dag in de stad staan? Nu maken ze na een paar uur plaats voor een ander Het gedrag van de automobilist is in de loop der jaren aan zienlijk gewijzigd. Gressie en Visser, respectievelijk veer tien en acht jaar in het vak werkzaam: "Agressiever hoewel je niet mag generalise ren. Maar ook onverschilliger Vaak wordt het risico van een bon genomen. Ook nu de boete van 15 naar 25 gulden is ver hoogd. Liever het risico dan een paar kwartjes voor de au tomaat of de meter te betalen Voor de één is het nu eenmaal hard geld, voor de ander maakt die 25 gulden niets uit. Neem nou bijvoorbeeld het parkeerterrein aan de Dries- senstraat. Voor een paar kwartjes ben je je auto daar kwijt. Maar nee,dan zetten ze de auto om de hoek, op de Hooigracht, waar ze een bon riskeren. Als je geen zin hebt om een paar kwartjes te be talen kun je ook altijd de auto kwijt bij molen de Valk. Van daaruit is het precies zeven minuten lopen naar het cen trum." ADVERTENTIE LEIDEN - De PSP en de CPN in Leiden betreuren het dat de PvdA (met PPR en D'66) bij de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders de deur naar de WD open houdt. Beide linkse partijen zullen in het overleg met de PvdA aandringen op de vorming van een progres sief college zonder deelname van de VVD Van PSP-kant wordt gesteld dat de PvdA 'eenvoudig moet proberen met linkse partijen een college te vormen'. ,,De mogelijkheden daarvoor zijn aanwezig", aldus een toelichting. De CPN is van mening dat de PvdA aan moet sturen op een college 'met een progressieve signatuur'. Ondanks deze stellingname sluiten PSP en CPN medewerking aan een college met de WD erbij niet bij voorbaat uit. Beide partijen willen de komende weken in het nadere overleg met de PvdA pro beren het beleidsprogramma voor het te vormen college zoda nig in linkse zin aan te passen dat het college toch een 'progressief gezicht' krijgt. PSP en CPN bepaalden deze week hun standpunt over de college- vorming. Beide partijen waren eerder deze maand door PvdA, PPR en D'66 uitgenodigd in overleg te treden over de vorming van een nieuw college van bur gemeester en wethouders. PvdA, PPR en D'66 stelden daartoe sa men een ontwerp-programma- schets op. De WD liet vorige week al weten hierover te willen overleggen. De teleurstelling bij PSP en CPN over het betrekken van de WD bij de collegevorming komt voort uit de overtuiging dat men de WD - in tegenstelling tot de houding van de PvdA - niet als een progressieve partij ziet. De PvdA-top vindt echter dat de WD zich in Leiden redelijk en vooruitstrevend opstelt Rechts „De WD behoort gewoon tot de rechtse partijen", aldus de opvat ting van de PSP. ..Wij zien geen verschil tussen de WD landelijk en de VVD in Leiden", aldus de CPN. „Ze zullen met harde be wijzen moeten komen dat ze een progressief programma willen uitvoeren", zegt men in een nade re toelichting. Bij het overleg met de PvdA over het beleidsprogramma zal de CPN met name amendementen indienen op het punt van de werkgelegenheid, de woning bouw en de bezuinigingen. De PSP moet de amendementen nog nader op een rijtje zetten. Bij eer ste bestudering wordt het pro gramma echter in veel opzichten 'vaag' en voor 'tweeërlei uitleg vatbaar' genoemd. De CPN zal op het punt van de wo ningbouw pleiten voor het snel bebouwen van de Stevenshof- jespolder. Met dit standpunt staat men tegenover PvdA. PPR en D'66. Op het punt van de bezuini gingen zal de CPN aandringen niet alleen de stadsvernieuwing, maar daarnaast het gehele voor- zieningenpeil gezinszorg, on derwijs en dergelijke) buiten de financiële beperkingen te hou den. PSP en CPN hebben nog geen standpunt ingenomen over hun binding met het te vormen colle ge. De PSP blijft in elk geval - ook als er nog een strikt links ge meentebestuur komt - buiten het college van b en w. De CPN moet zich daarover nog beraden. Ove rigens heeft ook de WD zich op dit punt nog niet uitgesproken. Waarmee op, wat de parkeer- controleurs noemen, het grote euvel van de huidige autobe zitter wordt aangeland. 'Hij is niet meer bereid om een paar nieter te lopen. Er is meestal wel een plaatsje te vinden in de binnenstad mite men een stukje wil lopen en dat is meestal niet het geval. En waar men kan fietsen wordt dat ook niet gedaan. Iemand die een paar straten verderop woont pakt de auto en vindt niet dat er van hem verwacht kan worden dat hij gaat fietsen. Dwalend door de stad, op zoek naar foutparkeerders, wor den beide agenten geregeld aangeschoten door buiten landers, die in Leiden worden geconfronteerd met het feno meen parkeerautomaatOf ze hebben het apparaat niet ge zien met alle gevolgen van dien of ze hebben er te weinig dan wel te veel geld in ge gooid. Als blijkt dat ze er echt niets van hebben begrepen strijken de controleurs met hun hand over het hart en ver scheuren ze de bon. "Ja, wat dacht je, zulke onmensen zijn we nou ook weer niet." Slim merikken die denken dat ze overeen paar dagen het thuis front zullen bereiken en een parkeerbon uit het buiten land dus kunnen verfromme len komen bedrogen uit. Er is namelijk een speciale EG-re- geling die ervoor zorgt dat el ke bon, in het buitenland uit geschreven, op de plaats van bestemming komt. Een vleug mensenkennis moet een parkeercontroleur niet vreemd zijn. Hij moet tenslot te kunnen bepalen ofeenfout- parkeerder die voor zijn over treding een smoes klaar heeft de waarheid spreekt. Twijfelt hij aan de verklaring dan wordt deze nagetrokken. "Als iemand zegt dat 'ie zijn vrouw naar het ziekenhuis moest brengen dan vragen we dat gewoon na bij dat ziekenhuis" zo luidt het laconieke ant woord. En als ze onvriendelijk worden bejegend door kwade auto mobilisten? "Als je daarbij stil gaat staan" zegt Gressie, terwijl hij een draaiende be weging met zijn hand maakt "dan heb je 's avonds geen le ven meer. Maar dat geldt voor alle agenten." DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3