Weidse Paardenmarkt lokte Als je maar kalm blijft agenda krijgt ruimer wijkgebouw Verkeer straks om dorp Medische zorg Warmond Pas afgestudeerde leraar-imker uit Oegstgeest PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 28 JULI 1978 WARMOND - Over twee weken kan het Warmond- se wijkgebouw, dat het laatste half jaar een enor me uitbreiding heeft mee gemaakt, weer in gebruik genomen worden, zij het vooralsnog in beperkte mate. Want 7 oktober volgt eerst de "offi ciële" opening van het gebouw aan de Herenstraat (naast De Burcht) waar zoveel Warmon- ders, jong en oud uit gezond heidsoogpunt gebruik van kun nen en moeten maken. De verschillende diensten, zoals het consultatiebureau, de wijk verpleegster en de maatschappe lijk werkster, zijn voor deze ope ningsdatum dan al weer drup pelsgewijs vanuit "De Burcht" (waar zij gedurende dat halfjaar van de verbouwing onderdak hadden) naar het oorspronkelijke wijkgebouw verhuisd, dat in middels wat grondoppervlakte betreft twee maal zo groot ge worden is. Veranderd Het wijkgebouwtje, dat op het eind van de vijftiger jaren aan de He renstraat werd neergezet, toen al met de achtergrondgedachte dat een uitbreiding in de toekomst mogelijk moest zijn, is eigenlijk totaal veranderd. De oude con touren zijn dan wel bewaard gebleven, maar aan de achterkant is een geheel nieuw aanbouw op getrokken. Ook de interieurindeling heeft een fikse verandering ondergaan. Grensden eerst alle aanwezige ruimten, zoals de wachtkamers, onderzoekkamers en opslag plaatsen aan elkaar, nu is in het gebouw een gangensysteem aan gebracht. Deze herindeling heeft volgens de heer Willemse, voor zitter van de Vereniging voor ge zondheidszorg Warmond, die het wijkgebouw beheert en exploi teert, een veel doelmatiger ge bruik tot gevolg. De mensen die er werken hoeven nu niet meer door bijvoorbeeld de onderzoek kamers of de wachtkamers te lo pen om bij een opslagruimte te komen. De uitbreiding maakte ook een be tere indeling van het gebouw mogelijk. Vroeger was het zo dat bijvoorbeeld de ruimte waar eens kinderwagens hadden gestaan schoongemaakt moest worden voordat er de bejaardengymnas- tiek of yoga kon plaatsvinden. Nu kan dit, door een gecombineerd rooster op te stellen voor het ge bruik, gescheiden van elkaar ge beuren. Fysiotherapeut Van de verdubbelde oppervlakte Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Het Warmondse wijkgebouw is tijdens de verbouwing van het laatste halfjaar fors uitgebreid, en ook anders ingedeeld. Het consultatiebu reau, de wijkzuster en de maatschappelijk werkster nemen er binnen kort weer hun intrek zullen zoals voorheen de bejaar- dengymnastiek, de yoga, het consultatiebureau, de zuigelin gen- en kleutercentra, het bevol kingsonderzoek, de tandarts, de EHBO en de maatschappelijke- dienstverlening gebruik kunnen maken. "Er zijn door de verdub beling van de ruimte nu zelfs fy- siotherapeutische mogelijkhe den geschapen," aldus Willemse Belangrijk is met name ook dat bij de verbouwing allerlei aspecten van de moderne gezondheids zorg konden worden ingepast. Zaken waarover in vroegere tij den nog niet zo nauw werd ge dacht. Zo zijn alle in- en doorgangen spe ciaal aangepast voor rolstoelen. Verder zijn er gehandicapten- en kindertoiletten. Voor de uitrus ting van de tandarts, die part time in het gebouw werkzaam is zijn uitgebreide elektrische voorzie ningen aangelegd. Er is een ka mer bijgekomen die specifiek ge richt is op het plaatsen van kin derwagens, een speciale spoel keuken en verplaatsbare kleed hokjes. Bij de herinrichting hoort ook de bélangnjke centrale ver warming, die het oude gaska chelsysteem gaat vervangen. Om de stookkosten laag te houden is thermopane beglazing aange bracht. Yoga Een grote wacht- en vergaderruim te (ook geschikt voor bejaarden- gym en yoga), een kamer voor de wijkverpleegsters en maat schappelijk werkster, een spreekkamer/wachtkamer, de toiletten, het magazijn, de onder zoekruimte, waar tevens de tand arts en het consultatie- en onder zoekbureau gebruik van kunnen maken, een boxenkamer voor de zuigelingen, al deze afdelingen is een grote ruimte toegemeten in een van buiten vrij klein aan doend gebouw. De plannen voor de verbouwing zijn zo'n vier jaar geleden ont staan, naar aanleiding van op merkingen en klachten van art sen en andere gebruikers over de vaak onhandige ruimten. De hele verbouwing heeft zo'n 270.000 gulden gekost. De helft van dit bedrag werd verkregen door de verkoop van een pand dat de vereniging had overgenomen na de samenvoeging van het Wit gele Kruis en het Groene Kruis tot deze vereniging. Bij de over name van het pand aan de He renweg was de verplichting be sloten dat de opbrengst van de verkoop besteed zou worden aan nieuwbouw of uitbreiding van het wijkgebouw. Achter het oude wijkgebouwtje was nog vol doende ruimte aanwezig, waar door de keuze voor uitbreiding meer voor de hand kwam te lig gen dan nieuwbouw. De gemeente dekt het overige te kort in de exploitatie. Van de Pa rochiale Charitas Instelling kreeg de vereniging nog een gift voor de gedeeltelijke inrichting van het gebouw. Platte dak De twee woningen die van het be gin af aan boven het wijkgebouw waren ingericht, zijn bij de ver bouwing omgevormd tot één gro te woning, welke door de vereni ging wordt verhuurd. Het wijk gebouw, met het platte dak dat toendertijd een taboe was in de Warmondse architectuur en waar een speciale vergunning voor moest worden aangevraagd, voorziet inet deze verbouwing nu zeker weer in de gegroeide en steeds verder groeiende behoefte in de Warmondse gezondheids zorg. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulpwnastraat 15, Leiden Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten. vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Graai levert Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Henderikplantsoen 25, Leider dorp, informatie-avond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Zaterdag Pieterskerk, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, j noord-binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. van Gent, Zoeterwoud- sesingel 28, tel. 122538; Wijk II (Kooi en Meren wijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk III (Waard, Professo- renwijk, Tuinstadwijk, zuid-binnen stad): G. Pieterse, Zoeterwoudsesingel 109, tel. 124403; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: A. van Rijn, Melisse- tuin 5, tel. 210797; zondag van 8 tot 24 uur: B. Roos, tel. 766123. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door S. P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Merelstraat 184a, tel. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - J. Vrijenhoek, S. v.d. Ooyelaan 38, tel. 2356 (vrijdag); A. Mei man, J. W. Frisolaan 13, tel. 2493 (zater dag); C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt 28 juli tot 4 augustus waargenomen door Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 071-120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten, van een taxi tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerp«ein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Eén richting in Oranjelaan ZOETERWOUDE - Auto's en mo toren kunnen nu nog slechts van één kant de Zoeterwoudse Oranjelaan inrijden. Vanaf het industriegebied kan dit verkeer geen gebruik meer maken van de Oranjelaan, omdat voor deze rou te een éénrichtingsverkeer is in gesteld. De afsluiting is ingesteld om de verkeersdrukte in de Oranjelaan zelf en op het kruis punt Oranjelaan-Hoge Rijndijk tegen te gaan. Met name bij de versmalling in deze laan (die daar met paaltjes was gemaakt) en bij de verkeers drempel ontstonden nog wel eens moeilijkheden met verkeer uit beide richtingen. Auto's en motoren die vanaf het in dustriegebied naar de Hoge Rijndijk willen kunnen nu via de Burgemeester Smeetsweg (bij Heineken) rijden. Onder de duizenden bezoekers van de Voorschotense paarden markt was vanmorgen ook de Haagse rozenkoningin (rechts) Hier in gesprek met burgemeester Van der Haar bij de opening VOORSCHOTEN - Vrolijke mensen, een prachtig zomerweer en massa's paarden: dat was het decor voor de jaarlijkse paarden markt van Voorschoten, die vanochtend rond tien uur officieel geopend werd op de Voorstraat door de Voorschotense burgemees ter Van der Haar. Een drukte van jewelste overpoelde de enige overgebleven kruis- markt in Nederland. Duizenden en nog eens duizenden mensen slenterden tussen de honderden paarden door, bezochten het standwerkersconcours in de Schoolstraat, beklommen de dorp storen of bekeken de paardendressuur op het voormalige MOC- terrein. Henk Walvaart gaf op het orgel van de dorpskerk een marktconcert en om 14.00 uur begon de kortebaandraverij om het kampioenschap van Zuid-Holland aan de Van Beethovenlaan. Opnieuw een groots gebeuren, dat jammer genoeg vanochtend in alle vroegte even een schaduwkant liet zien. De 58-jarige JS. uit Sommelsdijk (in de buurt van Rotterdam) werd toen hij achter een paard langs liep door het dier in de maagstreek getrapt. Hij moest daarop naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd worden Zoeterwoude kan in '82 auto's omleiden ZOETERWOUDE - Met de aanleg van een nieuwe weg rondom de dorpskern van Zoeterwoude zal nu zeer binnenkort worden be gonnen. De nieuwe route (het gaat hier om de secundaire weg 17) zal vooral voorde Noordbuurt en de Miening een opluchting be tekenen. De weg is namelijk be doeld om het doorgaande verkeer om de dorpskern heen te leiden. Dat de wegaanleg nu spoedig be gint werd gisteren bekend ge maakt tijdens de raadsvergade ring van Zoeterwoude. Het is de bedoeling dat de weg in 1982 klaar is. De Aloysiusschool zal het mende schooljaar een extra leer kracht mogen aantrekken. Het dan benodigde negende lokaal zal op de zolder van deze school ingericht worden. Raadslid Stra- ver (PZ) toonde aanvankelijk be zwaar, hij zag liever het leeg staande lokaal van de Corbulo- school bezet. Dit vooral uit finan cieel oogpunt. Daar echter ook de Corbuloschool misschien binnenkort een nieu we leerkracht kan aanstellen kwam dit lokaal niet in aanmer king. Met de kanttekening, dat de nu gekozen oplossing van tijde lijke aard zal zijn en dat de beno digde veiligheidsmaatregelen ge troffen zullen worden, ging ook Straver akkoord. i Tenslotte een prettige medede ling met het oog op het zich ver beterende weer met de 38 on langs uitgereikte zwemdiploma's hebben nu in totaal meer dan duizend mensen in het Zoeter woudse bad hun diploma be haald. De Zoeterwoudse gemeenteraad zal ook in augustus weer bijeen komen. Echter niet zoals gebrui kelijk de laatste donderdag van de maand, rnaar dinsdag 29 au gustus. VERBOUWING BIJNA AFGEROND SOS-dienst den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. voor 25 mille sieraden op LEIDEN - Uit de etalage van een juwelierszaak aan de Hooigracht is in de nacht van woensdag op donderdag voor ongeveer 25.000 gulden aan sieraden en horloges gesto len. De etalage was afgesloten met luiken met een ijzeren stang ervoor. De dief heeft die stang doorge knipt, enkele luiken wegge nomen en toen een ruit inge slagen. Daarop trad het alarm in werking, maar vóór iemand de politie kon waarschuwen was de dader al met zijn buit verdwenen. Een wakker ge worden omwonende zag de man de spullen uit de etalage graaien, ze in een zak stoppen en hem daarna in een steegje verdwijnen. JAS TERUG, DIEF WEG... LEIDEN - Personeel van een kle dingbedrijf aan de Breestraat heeft woensdagmiddag zelf de achtervolging ingezet van een bontjasdief. En met gedeeltelijk succes: de man bleek een eindje verderop een café te zijn binnen geschoten. Daar werd hem de bontjas weer afgenomen. De man zelf zag echter kans de benen te Van het terrein van een autobe drijf aan de Vondellaan is gister ochtend een gloednieuwe bestel auto gestolen. De oranjekleurige Mercedes, type 207D met geslo ten laadbak, had nog geen kente ken en is ruim 21.000 gulden waard. Zoeterwoude - In de afgelopen nacht is ingebroken bij het elek trotechnisch bureau Imco op het Industrieterrein in Zoeterwoude. De inbrekers haalden 600 gulden uit een kassa, richten wat vernie lingen aan (onder meer een boekhoudmachine) en lieten een grote rommel achter. Ze zijn bin nengekomen via een achterdeur die geforceerd werd. OEGSTGEEST /LEIDEN - "Het grootste probleem voor de ama teur-imkers is de angst, die de mensen voor bijen hebben," zegt de heer Milling ton-Ward, beheer der van de bijenstal in het Leidse Heempark en pas afgestudeerd leraar-imker. Tesamen met zijn Oegstgeester plaatsgenoot P. Oli vier hebben zij onlangs het ein dexamen hiervoor met succes af gelegd. "De mensen zijn bang voor bijen omdat ze kunnen steken," gaat hij verder. "Maar dat ligt alleen maar aan de manier waarop de mensen zich in de omgeving van bijen gedragen Ben je rustig en beheerst, vooral niet schrikachtig of zenuwachtig, dan zien de bijen helemaal geen bedreiging in de aanwezigheid van een mens," verduidelijkt hij. En de bijen van de ongeveer 30 volken in de bijen stal van het Heempark lijken zijn stelling overduidelijk te willen bewijzen. In de enkele maanden geleden door de Leidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging tot Bevor dering van de Bijenteelt geheel nieuw opgetrokken stal, gaan ze rustig hun eigen gang als we ons achter de korven en kasten op houden. "Je moet natuurlijk niet in de vliegroute van de bijen gaan staan," licht de kersverse bijen teelt leraar toe, want dan kunnen ze tegen je aan vliegenin je haar blijven steken, zich daar door gevangen voelen en wel ste ken .Want ze kunnen dat,zoals een ieder weet, natuurlijk wel maar ze doen het alleen in uiterste nood Alleen als ze zich echt bedreigd voelen" 'Het eerste waar de kinderen naar vragen als ze hier komen is of ze ook de bijen mogen zien," vertelt Heempark-beheerder de Jong, die de klassen rondleidt "Maar ik zeg ze dan eerst wel dat ze zich heel kalm moeten gedra gen om geen bijen te irriteren," vertelt hij. 'De belangstelling voor het houderi van bijen is momenteel groot om dat alles wat met de natuur to maken heeft de mensen steeds meer trekt," zegt Millington- Ward. "En als de mensen nu ook wat minder angstig voor deze nijvere diertjes worden kunnen we op meer plaatsen bijenkasten neerzetten," hoopt hij om mede daarmee de nuttige diersoort van z'n impopulaire image af te hel pen Foto rechts: leraar-imker Millington Ward uit Oegstgeest (rechts) en Heemparkbeheerder De Jong bij de onlangs geheel vernieuwde bijen stal in het Heempark, die binnen enkele maanden "officieel" in gebruik wordt gesteld. Millington Ward toont de bijenkorf van de onderkant. Foto boven: Een close-up van een bijenzwerm verzameld rond de ko ningin. Het geluid van de aan en af vlie gende bijen is een helderen vooral rustgevend gezoem. Zo uniek dat het bijna niet te beschrijven is en misschien toch wel het beste te vergelijken met het ruisen van een kalme zee aan een verlaten strand. Milling ton-Ward, van professie ge neticus en als wetenschappelijk medewerker aan de Leidse uni versiteit verbonden, duidt graag op het belang van de bijenteelt door amateurs. "Er zouden maar weinig vruchten groeien als de bijen niet voor de bestuiving zou den zorgen," zegt hij. De reden dat de vijf a zes duizend bijenhouders in Nederland allen amateurs zijn en als zodanig in zo'n belangrijke mate aan de be- stuivingsarbeid deelhebben, ligt in het feit dat professioneel bijen houden niet meer lonend is. Maar van rijkswege wordt de nood zakelijkheid van de bijenhoude- rij wel ingezien. De rijksbijen consulent is ondermeer verant woordelijk voor de opleidingen die de amateur-imkers kunnen volgen. "Wij hebben er echt moeite voor moeten doen de cursus voor leraar-imker in deze streek te la ten geven," vertelt Millington- Ward. Tussen Den Haag en Alkmaar was maar één leraar, die aan beginners en gevorder den, de noodzakelijke kennis voor het bijen kon bijbrengen.Niet dat die man het niet goed doet. Inte gendeel zelfs en ik denk dan ook niet zelf binnekort les te gaan ge- Maar het is goed meer mensen te hebben met de nodige kennis zo- datje niet gauw omhoog zit als hij bijvoorbeeld verhuist of andere reden uitvalt," aldus Millington- Ward Hijzelf voelt zich vooral tot het ontwikkelen van het bijenras erg aangetrokken. Daartoe reist hij regelmatig met volkjes bijen in speciale reiskastjes naar Schiermonnikoog om ze door het daar door de overheid onderhou den zeer zuivere ras te laten be vruchten. De 'ouderwetse' korven en moderne kasten in de stal in het Heempark trekken veel belangstellingvoor al van klassen schoolkinderen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2