LEIDSCH m DAGBLAD occasionsfestival „Walvisbaai moet bij N amibië komen" Van één vakantiedag 'n leven lang plezier. vandaag Opnieuw een slachtoffer van Spaanse camping-ramp Verdachte van oude moordzaak gearresteerd unicon contactlenzen Meubelfabriek Oisterwijk LiüHet Motorhuis VRIJDAG 28 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35613 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UNICON B.V. Lid A.N.V.C. fèfdTn.';":'071-141166 BEVERWIJK (GPD) - Een van de Nederlandse slachtoffers van de ramp op de Spaanse camping Los Alfaques, de 37- jarige mevrouw B. van Veen uit Eindhoven, is gistermor gen in het brandwondencen trum van het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis aan haar verwondingen bezwe ken. Mevrouw Van Veen, wier echtgenoot bij de gas ontploffing om het leven kwam, werd op 15 juli in het brandwondencentrum op genomen. Van haar twee kinderen raakte zoon Paul (12) gewond en bleef dochter Jolande (10) ongedeerd. In het brandwondencentrum ligt nog de 45-jarige me vrouw A. M. Jacobs uit Veld hoven. Haar toestand is kri tiek. De twee overige Neder landse slachtoffers, de 17-ja- rige Marja Hooreman uit Haarlem en de 35-jarige me vrouw J. de Jongh uit Alk maar hebben het ziekenhuis inmiddels verlaten. Marja Hooreman mocht dinsdag naar huis, terwijl mevrouw De Jongh een dag later naar huis kon terugkeren. Kijk verder dan de vakantie lang is en kom geloogd massief eiken kijken bij de Meubelfabriek Oisterwijk. Zo kunt u het nuttige met het aangename kombineren, want we zitten in 't bronsgroen eikehout, bij zee en zeil- water, bij bossen en vennen, bij het Rijksmuseum en de hunnebedden, ja eigenlijk overal. Amsterdam. Le.dsekade 98-99. tel. 020-233917. Hengelo (O), Deldenerstraat 3-5. tel. 05400-14370, Bcrkel (Zit.). Noordeindseweg 116.tel.01891-4670. Oisterwijk.Heusdcnscbaan65.tel 04242 9012. Beverwijk, Parallelweg 100. tel 02510 26923, Utrecht, Hollantlaan 26. tel. 030683762. AMSTERDAM (GPD) - Eindelijk krijgt de Amsterdamse zaken man Maurits Caransa iets terug van de 10 miljoen gulden losgeld die in oktober vorig jaar voor zijn vrijlating aan de ontvoerders werden betaald. De Amsterdam se politie bevestigt dat een be drag van 450.000 gulden aan Amerikaanse dollarbiljetten bij een bank in het Zwitserse Luga no is geconfïsceerd. Het bedrag stond op de rekening van de Zuidamerikaanse ver dachte Luis Alvarez, die heeft toegegeven dat hij de Ameri kaanse dollars heeft gewisseld met „Caransa-duizendjes". Alva rez werd al in maart in Los Ange les gearresteerd. Hij wordt waar schijnlijk uitgeleverd aan de Ita liaanse politie in verband met een zaak in verdovende midde len. De politie heeft weliswaar over de hele wereld twee en een half mil joen gulden van het voor de vrij lating van Caransa betaalde los geld achterhaald, maar dit kan niet aan de Amsterdamse za kenman worden teruggegeven, omdat het geld rechtmatig in handen bleek te zyn gekomen van de mensen die het uitga ven. De Amsterdamse politie: „Dat er nu iets van het geld terugkomt, is leuk, maar het heeft ons nog gpen stap dichter bij de daders van de ontvoering gebracht. En daar is het ons uiteindelijk toch om be gonnen. Alvarez zegt daarover ook niets". Peugeot 504 L 1975, kilometerstand 35.370 km Deze en nog 150 andere sterk afgeprijsde occasions staan aan de Vondellaan t/o de Ton Menken IJshai. Inruil en financiering mogelijk. Nu kopen is voor delig kopen!! VQndellaan 60, Leiden, telefoon 071-769313 De zeventigjarige dirigent Willem van Otterloo is giste ren in het Australische Mel bourne bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Van 1949 tot aan zijn pensione ring in 1973 was hij dirigent van het Residentie-Orkest. Zijn 33-jarige vrouw Carol a werd bij het ongeluk licht gewond PAGINA 5 Schipper laat beslag leggen op zijn eigen schip PAGINA 7 Tom Okker in halve finale Melkhuisje PAGIN A 9 ft Minneboo wil afscheid ne men met wereldtitel PAGINA 12 Portugese premier Mario Soares ontslagen PAGINA 13 "Nieuwe" kerk wekt erger- PAGINA 15 Vijfentwintig miljoen voor verbetering werksfeer PAGINA 17 VEILIGHEIDSRAAD VN: De Britse minister van buiten landse zaken David Owen staat in New York de pers te woord. Owen woonde de zitting van de Veiligheidsraad bij, tijdens wel ke de raad zich achter de weste lijke voorstellen voor onafhanke lijkheid van Namibië schaarde. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandaq t/m vrijdag van 1R nn-iQ nn uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 NEW YORK (Reuter) - De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft zich vannacht achter de Westelijke voor stellen voor de onafhankelijkheid van Namibië ge schaard. Dit houdt in dat de Veiligheidsraad vindt dat de omstreden Walvisbaai deel van Namibië moet uitmaken. Aan secretaris-generaal Waldheim is verzocht verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties in Namibië voor te bereiden. De resolutie van de raad werd met 13 stemmen voor en géén tegen aanvaard. De Sowjet-Unie en Tsjechoslowakije onthielden zich van stemming. De voorstellen waren ingediend door Canada, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, Groot-Brittannië en West-Duitsland. SFB jaagt op koppelbazen AMSTERDAM (ANP) - Werkge vers in de bouw die betaling van de sociale premies proberen te ontduiken en met name koppel bazen krijgen het moeilijker nu het aantal opsporingsambtena ren van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB) wordt uitge breid van vier naar acht. Het fonds, waarin zowel werkge vers als werknemers in de bouw zijn vertegenwoordigd, beklaagt zich in het gisteren uitgekomen jaarverslag over activiteiten van koppelbazen, die opsporings ambtenaren zouden bedreigen. Op hun kantoren zouden zelfs vuurwapens zijn gevonden. Het fonds verklaarde zich voor stander van een soort vacature bank voor werknemers in de bouw. Moet een korte periode tussen twee bouwprojecten wor den gewacht op werk, dan zou een bouwvakker tijdelijk werk kunnen vinden via zo'n bank, al dus het fonds. Warm Zonnig en warm met later kans op een onweersbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Mini mum temperatuur omstreeks 15 gra den. Maximum temperatuur van onge veer 25 graden aan de kust tot circa 30 graden in het oosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Hoog water te Katwijk om 11.50 uur en 24.23 uur, laagwater te Katwijk om 7.11 uur en 19.48 uur. Zij voorzien in vrije verkiezingen onder bescherming van een VN- strijdmacht van 5.000 militairen en 1.000 man burger administra tief personeel. De kwestie van Walvisbaai is het twistpunt. Zuid-Afrika heeft de regeling nog niet aanvaard in verband met deze kwestie. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha zei dat er door de vijf niet met zijn land is onderhandeld over Wal visbaai. Zuid-Afrika is ook niet bereid er met wie dan ook over te onderhandelen. Cyrus Vance, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, zei dat de vijf landen zich niet willen bemoeien met de juridi sche kant van de zaak, maar wel de argumenten steunen voor op neming van Walvisbaai bij Na mibië. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft met een laten weten dat hij de huidige VN-commissaris voor Namibië, Martti Ahtisaari tot zijn verte genwoordiger benoemt en deze binnen een week naar Namibië laat vertrekken. Als hij, waar schijnlijk half augustus, terug is zal de Veiligheidsraad opnieuw bijeenkomen om zijn verslag aan te horen en de voorstellen nader uit te werken. Buit inbraak naar de bank van lening HILVERSUM (ANP) - Twee Hil- versummers, de 25-jarige A. van E. en de 20-jarige H. J., hebben tegenover de politie bekend een deel van de buit van meer dan veertig inbraken naar de gemeen telijke bank van lening in Am sterdam te hebben gebracht. Daar ook konden talrijke siera den, die bij deze voornamelijk "in Hilversum, maar ook in enkele andere Gooise gemeenten ge pleegde inbraken waren gesto len, worden achterhaald. De Hilversummers, die de afgelo pen maanden actief waren ge weest, konden worden aange houden nadat bij een inbraak in Blaricum het kenteken van hun vluchtauto was genoteerd. DEN HAAG (ANP) - De po litie van Den Haag ver denkt de 26-jarige Joop T. uit die stad ervan, dat hij op 27 december 1974 be trokken is geweest bij de roof van sieraden en ju welen uit de woning van de 76-jarige weduwe C. H. M. Gijsbers aan het Swee- linckplein in Den Haag. De vrouw werd de volgende dag aan handen en voeten gebonden op de vloer van haar kamer ge vonden. In haar mond zat een linnen prop. De politie vond ook aanwijzingen waaruit kon blijken dat de dader de vrouw met chloroform had bedwelmd. Mevrouw Gijsbers is ten gevolge van de geweldple ging overleden. De officier van justitie mr. J. Th. de Wit aan wie de verdachte is voorgeleid, spreekt van "diefstal met ge weldpleging, terwijl het feit de dood tot gevolg heeft gehad." De zaak die al gauw bekend werd als de "moord aan het Swee- linckplein" is nooit helemaal uit de aandacht van de politie ver dwenen. Hij kwam onlangs op nieuw in de volle belangstelling van de politie te staan, toen bij een verhoor van een verdachte in een zaak die in Amsterdam speelt, de naam van Joop T. werd genoemd. Joop T. zit op het ogenblik al in de gevangenis. In juni heeft de rechtbank in Den Haag hem voor een reeks inbraken tot drie jaar veroordeeld. Hij had die inbra ken gepleegd in de tijd dat hij uit de gevangenis was ontvlucht. De man moest een straf uitzitten van vijf jaar voor overvallen en dief stallen met geweldpleging. Daar is dus na de veroordeling in juni nog eens drie jaar bovenop ge komen. Op het feit, waarvan hij nu weer wordt verdacht (art. 312 wetboek van strafrecht) staat een gevangenisstraf van ten hoogste vijftien jaar. Joop T. zegt tot dusver, dat hij niet begrijpt hoe men er toe komt, hem de zaak-Sweelinckplein in de schoenen te schuiven. Kerstboom De vrouw die het slachtoffer werd van de diefstal met geweldple ging, Christine Gijsbers, droeg geregeld veel sieraden, zeker als zij zich op straat vertoonde. De Haagse recherche, die met een groep van twintig man het onder zoek ter hand nam, heeft van het begin af het idee gehad dat die sieraden de aandacht hebben ge trokken van de dader. Hij moet de Indische vrouw zijn nagegaan om te zien in welk huis aan het Sweelinckplein zij woonde. De dader zal hebben verondersteld dat de vrouw, die in de buurt wel "de wandelende kerstboom" werd genoemd, thuis nog veel meer sieraden, geld en andere kostbaarheden zou hebben. De dader heeft vrijdagmiddag 27 december '74 aangebeld bij het huis waarin de niet onbemiddel de weduwe woonde. Zij had haar kamer op de begane grond. De bovenbuurvrouw heeft de man opengedaan en hem naar de ka mer van mevrouw Gijsbers ge bracht. Zij vond de volgende dag het slachtoffer en heeft de politie gewaarschuwd. De dader heeft de kamer door zocht er lagen lege portemon nees op de grond, maar volgens de politie destijds kan de man niet veel hebben gevonden, want de vrouw zou nooit grote geldbe dragen in huis hebben gehad. Wel zou hij enkele sieraden hebben meegenomen. Onder het lijk vond de politie een balpen met de tekst "bestrijdt de vivisectie". De politie nam aan dat de dader deze pen had verlo ren. Toch kon de recherche niet achterhalen, welke organisatie ooit deze balpennen heeft ver kocht ter ondersteuning van het goede doel. Het onderzoek liep destijds vast. Turk ernstig gewond bij steekpartij AMSTERDAM (ANP) - Bij een steekpartij in een "Rirks koffie huis aan de Haarlemmerstraat in Amsterdam is vanmorgen een Turk ernstig gewond geraakt. De man, die in de hartstreek is ge troffen, is in bewusteloze toe stand in een ziekenhuis opgeno men. De identiteit van het slacht offer was omstreeks het midda guur nog niet bekend. De politie verhoort een tiental Tur ken die op het moment van de steekpartij in het koffiehuis aan wezig waren. ELDORET - Kipchoge Keino uit Kenia .enkele jaren geleden één van de snelste lange afstand lopers ter wereld, is nu een succesvol zaken man en boer. Keino won goud op de Olympische Spelen in Mexico (1968) en in München (1972) en brak we reldrecords op de 1500 meter en de 5000 meter. De 38-jarige Keino staat nu aan het hoofd van een taxibedrijf van 50 wagens, bezit een flinke veestapel en drijft een goedbeklante sport zaak in de plaats Eldoret in het noorden van Kenia. Keino leeft met zijn vrouw en acht kinderen in Eldoret waar hij twee boerderijen bezit. Al deze eigen dommen hield hij over aan zijn prof-loopbaan als atleet in Amen- ka. Keino gaf vrij kort na de Spelen in Munchen zijn status van ama teur-atleet op en ging meedoen aan het "atletiek-prof-circus" in Ameri ka.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1