'Nieuwe kerk wekt ergernis' °Penins van sch°o1 Radarproject door de YS aan Europa opgedrongen Dr. Oppenheimer bij in Eshel Hanassi Bezoek "een grootse belevenis" Van onze redactie geestelijk leven Als de kerk in de openbaarheid iets wil zeggen, gaat zij altijd nog te veel van zichzelf uit. Ze bedenkt iets en dat moet dan ook nog naar buiten worden gebracht. "PR" - welke letters staan voor het begrip "public relations" - kan ertoe bijdragen, de zaak eens om te draaien: daar is in de eerste plaats de openbaarheid waarin de boodschap gehoord moet worden, en wat wil de kerk dan daarom zeggen? In een verhaal daarover in het tijd schrift "Saamhorig" van de Raad van Kerken in Nederland om schrijft dr. Anne van der Meiden het begrip "public relations" (verder met PR aangeduid) als de stelselmatige verzorging van de relaties die een organisatie met l groepen mensen onderhoudt om haar arbeid beter gestalte te ge ven. Een bezig zijn volgens plan, om begrip en vertrouwen voor een organisatie te verwerven. Van der Meiden is voorzitter van de sectie jpubliciteit van de Raad van Kerken en hoogleraar in de leer van de public relations aan de Utrechtse universiteit. Deze in 1974 opgerichte sectie wil binnen de raad en de aangesloten kerken een bezinning op gang brengen op vragen rond "openbaring en openbaarheid", "evangelie en massamedia", "kerk en publici teit". Zij heeft inmiddels een welomschreven voorstel aan de Raad van Kerken gedaan om de vergaderingen van deze raad, eventueel in fasen, openbaar te maken. Dat voorstel moet nog v/orden aangenomen. Als het tenminste zo ver komt. Werelds Het grootste struikelblok bij het koppelen van de kerk aan de we reld van de PR is, zo meent dr. Van der Meiden, dat voor zeer velen binnen de kerk PR een "wereldse" zaak is. Het past een voudig niet bij de kerk. Die is iets heiligs. Iets afgezonderds. Van een andere orde dan elke andere organisatie van mensen in de we reld. De bezwaren van de mensen die PR niet bij de kerk vinden passen komen ongeveer hierop neer, dat naar hun mening de Heilige Geest zelf de aardse kerk leidt en regeert en dus ook voor haar in druk op de buitenwereld zorgt, voor haar plaats in de wereld, haar relaties met groepen men sen. Mensen hoeven geen aan deel in dat beleid te hebben. Hoogstens een zeer bescheiden en gebrekkige uitvoerende taak. In die visie is de kerk een abstract begrip dat boven de verschillen de kerkgenootschappen als ver schijningsvorm wordt geplaatst. Er is een onzichtbare, ongeorga niseerde, geestelijke "topkerk" en er zijn zichtbare kerkgenoot schappen. In die aardse gestalten is iets van dat onzichtbare kerk beeld bewaard gebleven. De kerk is wel IN de wereld, maar niet VAN de wereld. Haar leden nemen weliswaar deel aan het le ven van de wereld, de maat schappij, maar in principe is de wereld iets vijandigs, dat geme den moet worden en waartegen over de kerk haar anders-zijn op eigen wijze beleeft. Daarom ook heeft de kerk geen wereldse PR- technieken nodig. Beweging Na de Tweede Wereldoorlog wordt de kerk echter veel meer als een beweging naar de wereld toe er varen. Met enige fantasie noemt Van der Meiden dat de "PR-vi- sie". Daarin wordt grote nadruk gelegd op de relatie van de gelo vigen met de wereld waarin zij functioneren, in levenshouding, getuigenis en dienst. Deze opvat ting stelt de relatie van de kerk met de wereld in een heel ander, namelijk een communicatie! licht. Gericht op de gemeen schap. De kerk is behalve een instituut ook een gemeenschap (een totaal van persoonlijke relaties), en een geheel van invloeden naar buiten toe. Omdat PR zich met zichtbare organisaties bezig houdt, ligt het voor de hand dat ze in dit geval alleen met het "instituut" kerk te maken wil hebben. Toch meent Van der Meiden dat PR voor het instituut kerk haar kracht maar ook haar typische eigen methode (strategie) aan die twee andere aspecten dient te ontlenen: de gemeenschap en de invloed naar buiten. Het moet niet gaan om een bevestiging van het instituut. De kerk als instituut kan op een gegeven ogenblik zelfs inwissel baar zijn voor totaal andere vor- Als de kerk een functie is van het apostolaat (IN de wereld en VOOR die wereld werkzaam in dienstverlening), dan wordt de PR van de kerk een begeleider van dit gezonden zijn, een hulp techniek om juist het dynami sche karakter van de kerk helder te maken. De kerk is er niet voor zichzelf. Maar hoe komt dan wat zij in de openbaarheid heeft te zeggen óver? Een feit is overigens, dat de bood schap van de kerk niet voor ie dereen aantrekkelijk en aan vaardbaar is. Sommigen ergeren zich eraan. Voor hen is de bood schap een aanpoot. Van der Meiden meent, dat PR voor de kerk bij elk optreden in de openbaarheid weet moet hebben van die reserve: niet allen zullen het horen, geloven en aanhangen. Niet zelden heeft de kerk dwaze waarheidsclaims aan mensen opgelegd en onvoldoende reke ning gehouden met de communi catieve verlegenheid die in haar boodschap zelf verankerd ligt. Immers, het is ergerniswekkend dat God kennelijk via het geringe en onaanzienlijke (de geboorte van Christus) en via lijden en dood (het kruis van Christus) zijn glorie wil laten zien. Gods open baring is onthullend, maar er zit ook iets van "verberging" in. De ze verberging heeft de kerk in haar handelen en spreken niet al tijd verdisconteerd. Niveaus Vragend naar de mogelijkheden en grenzen van PR voor de kerk on derscheidt Anne van der Meiden twee niveaus: de plaatselijke kerk en de kerk als landelijke o.' zelfs als op wereldschaal (We reldraad van Kerken bijvoor beeld) opererende organisatie. Plaatselijk moet steeds duidelijker worden dat PR als begeleidende factor voor het verstaanbaar ma ken van het beleid van de kerk in de openbaarheid noodzakelijk is. In grotere gemeenten moet een PR- of publiciteitscommissie zijn van kerkleden (zo mogelijk vaklieden), waarvan de voorzitter kerkbestuurslid is. Concrete vragen zijn: hoe moet het kerkblad er uitzien, hoe nodigen wij mensen uit voor onze activi teiten, hoe letten we op de com municatieve kanten van de pre diking en de catechese (het on derwijs van de kerk), hoe werven wij geld en met welke motieven, hoe onderhouden wij de relaties met de burgerlijke gemeente en met gemeentelijke instellingen, welke groepen in stad of dorp zijn belangrijk voor ons, kortom: hoe moet onze PR er naar binnen en naar buiten uitzien? Nationaal en internationaal ligt het anders. Het beeld van de kerk heeft de laatste 20 a 30 jaar danig geleden. De kerk is een randver schijnsel geworden. Toen zij in het openbaar ging spreken over politieke en maatschappelijke zaken, kwam de vraag levens groot naar voren of de inmiddels tot afsterven gedoemde kerk wel zó mocht optreden. De "nieuwe" kerk, die politiek spreken wil omdat zij het moet, ontmoet veel agressieve weer stand en ergernis op haar weg. Dr. Anne van de Meiden j' Ï7een eigen communicatie-instituut, door sommigen aan de Heilige Geest toegedacht Van der Meiden ziet juist daar het hart van de kerkelijke PR-arbeid zitten. De kerk die profetisch ge tuigt moet gebruik maken van PR-methoden om de eenvoudige reden dat zij vanuit de openba ring (haar geloofsinhoud) in de openbaarheid spreekt. Geboden Kennis van openbaarheidsmetho den is daarom geboden. Dienst betoon is óók: inzien dat je van alle communicatieve mogelijk heden gebruik maakt. Uit respect voor de wereld. Ook als die kerk kritisch spreekt tegen de wereld en de wereldmachten. Kiest zij eigen wegen,-dan onderstreept zij haar anders (willen) zijn. Een kerk die in de wereld wil zijn moet weten dat haar boodschap precies dezelfde wegen zal heb ben te gaan die alle andere bood schappen volgen. Niets mense lijks zal haar communicatie vreemd zijn. De kerk heeft geen eigen communicatie-instituut, door sommigen aan de Heilige Geest toegedacht. Vanuit dat vertrekpunt gezien lig gen alle PR-technieken en -me thoden voor gebruik gereed. Als vaardigheden die toepasbaar zijn in menselijke en maatschappe lijke situaties. Als de kerk zich meer bewust gaat worden van wat PR voor haar kan doen, wordt ze zich ook meer be wust van haar eigen spreken en denken. Tot nu toe denkt ze vaak andersom: wij willen wat zeggen, hoe doen we dat; wij bedenken iets, hoe komt dat over? Van der Meiden draait het om: daar is in de eerste plaats de open baarheid, waarin het gehoord moet worden, en wat wilt u daar om zeggen? LEIDEN - De Leidse academie- predikant-in-ruste dr. K. E. H. Oppenheimer (72) heeft in Israël met eigen ogen het resultaat ge zien van de financiële actie "Kerk voor Israël" waartoe hij in mei 1975 het initiatief nam. Hem werd de gelegenheid gebo den om tijdens een verblijf van een week in dit land de officiële overdracht bij te wonen van het "Nederlandse" gedeelte van een technische school en landbouw school in Eshel Hanassi, veer tien kilometer van Beersheba in de Negev-woestijn. Voor dit onderwijscentrum werd in ons land, dankzij de destijds in hervormde kring door dr. Op penheimer begonnen en later door anderen overgenomen ac tie, tot nu toe 929.000 ingeza meld. Het doel is 1 miljoen. De heer J. Schiereck te Hillegers- berg maakt zich verdienstelijk voor de verdere afronding. De school van Eshel Hanassi geeft onderwijs aan ongeveer 600 kinderen, van wie de helft intern is. Er zijn ook kinderen op van ouders die nog maar pas in Is raël wonen zodat de school te vens een functie heeft in de op vang van immigrantengezin nen. Van het geld uit Nederland kon dat gedeelte worden ge bouwd waarin een gehoorzaal, een bibliotheekruimte, practi cumlokalen en een sportgele- genheid zijn opgenomen. Enthousiast Uit dank voor deze steun nodigde de directrice, mevrouw Rachel Manor-Ishay, een veertigtal Ne derlandse scholieren tussen de 15 en 20 jaar uit om de officiële overdracht mee te maken. De uitnodiging voor een verblijf van twee weken had zij vorig jaar bij de eerstesteenlegging al gedaan. Over de hatelijke ontvangst in Is raël is iedereen die aan dit be zoek heeft deelgenomen - de scholieren, hun begeleiders en de genodigden van de actie "Kerk voor Israël" - vol lof. Zij kregen een grote maquette te zien zoals de hele school uitein delijk zal worden. Onder de jongelui was ook een jeugdkoor uit het Noordhol landse Huizen. Dat zong niet al leen een drietal uit het Neder lands vertaalde kinderliedjes maar ook een paar Hebreeuwse versjes, wat vanzelfsprekend een laaiend enthousiasme los maakte. Op hun beurt verrasten Israëlische scholieren de Neder landers met een liedje in onze taal. Uiteraard stonden naast het ver blijf op het (met een dorp te ver gelijken) schoolterrein ook en kele uitstapjes op het program ma. Problemen Dr. Oppenheimer was, net als de andere deelnemers, voor het eerst in Israël. Hij heeft, al duurde zijn bezoek maar een week, diepe indrukken daarvan meegenomen. Vooral van de manier waarop de bewoners de woestijn (geen bezet gebied) in cultuur brengen. "Over de hele linie was het een grootse bele venis. Een unieke zaak". De rustende predikant - die overi gens, getuige zijn artikelen in het blad "In de Waagschaal", zijn pen vaardiger hanteert dan ooit-is dan ook stellig van plan zijn bezoek, zo mogelijk, te her halen. "Al was het alleen van wege de problemen waarmee de Israëli's te maken hebben". In deze ene week heeft hij al met tientallen mensen daarover kunnen praten. De schoolgemeenschap in Eshel Hanassi typeerde dr. Oppen heimer als "idealistisch". In de zin van haar betekenis voor de opbouw van het land. Hervormde Kerk: beroepen te Hien en Dodewaard C. J. Sjolle- ma 't Waal. Geref. Kerken Vrijge maakt: beroepen te Drachten H. Hidding Den Haag. Nederland moet voor 1 oktober beslissen Den Haag (GPD) - De Nederlandse regering moet voor 1 oktober een definitieve beslissing nemen over de vraag of en tegen welke kosten Nederland zal meedoen aan een van de allerduurste wapenaankoopprojecten van de NA VO: AWACS, het vliegende radarwaarschuwingssysteem dat totaal meer dan 6 miljard gulden zal gaan kosten. Ons land gaat daarvan vermoedelijk het relatief kleine bedrag van f 140.000.000 bijdragen. AWACS-vliegtuigen (codenaam: E3A) die boven de Bondsre publiek cirkelen tot ver boven de Poolse grens achter het IJzeren Gordijn kunnen kijken. Dit hulpmiddel is van groot gelang om dewaarschuwingstijd tegen een vijandelijke aanval te verkor ten. Volgens militaire deskundi gen kan AWACS die tijd met on geveer 20 minuten verkorten. Dat lijkt weinig, maar bij de snelhe den van de hedendaagse straalja gers is in die tijd een afstand van enkele honderden kilometers te overbruggen. De huidige grondradars van de NAVO in de zogenaamde NAD- GE-keten '(NATO Air Defence Ground Environment), die loopt van de Noordkaap van Noorwe gen tot in Turkije hebben een veel beperkter bereik. Door de kromming van de aarde - die door radar-stralen niet worden gevolgd - kunnen zij niet verder dan de horizon kijken. De mo derne straaljagers van het Oostblok kunnen echter gemak kelijk op zeer lage hoogtes aan vallen Uitvoeren en komen dan veel te laat in zicht. Met de AWACS-toestellen, die bo vendien vriend en vijand kunnen onderscheiden, is dat bezwaar opgelost. Bovendien kunnen de AWACS-vliegtuigen niet alleen opsporen maar ook het gevecht - zelfs op meerdere plaatsen tege lijk - leiden. De Boeing E 3A-toestellen kunnen op hun werkhoogte van ruim 12.000 meter' ruim 12 uur in de Zowel op het ministerie van defen sie als in politieke kring vindt men dat Nederland aan het AWACS-project moet meedoen. De meningen lopen echter uiteen waar het gaat om de hoogte van de Nederlandse financiële bij drage. De kritiek uit vooral de progressieve kring richt zich op het feit dat er voor dit project geen geld in de meerjarenramin gen zit. Er zal dus op de tóch al krappe defensiebegroting een extra belasting worden ge legd. De financiële problemen rond AWACS (voluit Airborne War ning And Control System - vlie gend waarschuwings- en con trole systeem) komen ook in an dere landen voor. Duitsland heeft om die reden lang geaarzeld over de te leveren bijdrage, met veel moeite is Italië overgehaald om financieel bij te springen en de Engelsen besloten uiteindelijk (ook uit andere overwegingen, daarover straks meer) om een ei gen systeem te ontwikkelen. Waarschuwingstijd Jij AWACS gaat het om de aan schaf vari 16 omgebouwde Boeing 707-vliegtuigen, volge propt met radars en elektronica, die op hun rug een grote radar- schotel hebben van negen meter doorsnee. Door op grote hoogte te vliegen kan men met behulp van die radars tot 400 kilometer diep vijandelijk gebied binnen- j kijken. Dat betekent dat lucht blijven. Volgens de plannen van de NAVO zouden 18 van deze toestellen langs de gehele grens van het bondgenootschap met het Warschau Pact moeten pa- trouilleren, 24 uur per dag, het hele jaar door, om zodoende het Westen te vrijwaren van verras singsaanvallen. Vraagtekens Ishet militate nut van AWACS dus nauwelijks omstreden, politiek zijn er de afgelopen jaren tal van hihdernissën'ofJgQworpen die de invoering van het systeem heb ben vertraagd. Het riet er nu'ech ter naar uit dat de eerste AWACS- vliegtuigen eind 1981 ten behoe ve van de NAVO in gebruik ge nomen kunnen worden. De bezwaren in West-Europa had den als basis de plotselinge haast waarmee de Amerikanen dit pe perdure project aan de NAVO wilden slijten. AWACS was aan vankelijk alleen ontworpen om het eigen Amerikaanse lucht ruim te beschermen. Maar toen de kosten de pan uit begonnen te rijzen probeerden de Amerika nen het systeem ook aan de West- europese partners te slijten. Het argument was plotseling dat AWACS een absolute noodzaak was voor een veilig Europa. Eind oktober 1976, toen de AWACS-discussie binnen de NAVO losbrandde, werd ook door de toenmalige Nederlandse PvdA-defensieminister Vrede- 'ling een aantal vraagtekens ge plaatst. Hij liet de Tweede Kamer in een vertrouwelijk overleg we ten er ernstig aan te twijfelen of dit project wel zo'n hoge priori teit moest hebben. Hij verweet de Amerikanen niet serieus naar al ternatieven te hebben gezocht. De mogelijkheden voor een be hoorlijke afweging ontbraken. Ook de andere kleine Janden, die er niets voor voelden om enorme bèdragen uit te trekken voor een twijfelachtig project, lieten op de NAVO-topconferentie in decem ber 1976 hun kritiek hpren. Maar de meeste kritiek kwam van de twee Europese grootmachten, Groot-Brittannië en West-Duits- land. De Britten waren bezig met een eigen vliegend waarschu wingssysteem in hun bestaande Nimrod-vliegtuigen. Zoals altijd vonden de Britten hun produkt stukken beter en bovendien goedkoper. Maar er zat meer ach ter. Het was de Engelse regering dui delijk geworden dat zij in ruil voor een zeer hoge bijdrage (ze ker een kwart) in de kosten van AWACS nauwelijks enige tegen orders konden verwachten. Vrijwel alle apparatuur voor de AWACS-vliegtuigen was in Ame rika al volledig ontwikkeld en ge test. De Europeanen kregen de zaak pas voorgelegd toen alles bij Boeing produktie-technisch al rond was. Weliswaar hielden de Amerikanen de Britten nog als kluif voor dat zij bereid waren deels Engelse (Marconi) elektro nische apparatuur in te bouwen, maar dat was voor Londen vol strekt onvoldoende, zeker gezien de slechte werkgelegenheid in de Britse vliegtuigindustrie. Vorig jaar besloten de Britten defi nitief uit het project te stappen en zelf elf Nimrod-toestellen verder te ontwikkelen. Gevolg was dat het oorspronkelijk geplande aan tal van 27 Boeings moest worden teruggebracht naar 18, wat de kosten per toestel natuurlijk ho ger maakte. Te gortig De volgende dwarsligger was West- Duitsland, dat er weinig voor voelde om zulke gigantische be dragen voor een geheel door de Amerikanen beheerst project uit te geven. Na het uittreden van De Amerikaanse luchtmacht neemt dit jaar voor eigen gebruik de eerste AWACS officieel in dienst. Op de rug van het toestel is uitstekend de negen meter in doorsnee metende, roterende radarschotel te zien. Groot-Brittannië wilden de Ame rikanen dat de Bondsrepubliek 35 tot 40 procent van de kosten - dus maar liefst twee miljard gul den - zou uittrekken voor AWACS. Dat werd de Duitsers te gortig en zij dreigden vorig jaar ook eruit te stappen, waarmee AWACS onuitvoerbaar zou zijn en.de Amerikanen met grote las ten opgescheept zouden zit ten. De Duitsers speelden het spel hard. Zij legden in Washington een pakket voorwaarden op tafel, dat er niet om loog: het Amerikaanse leger moest 180 Gepard-luchtaf- weerinstallaties a DM 6.000.000 kopen, de Amerikaanse eenhe den in Duitsland dienden met Duitse vrachtwagens te rijden, de Duitse elektronische industrie moest een flinke vinger in de AWACS-pap krijgen. AWACS diende een Duitse militaire lei ding te krijgen, de aan vervan ging toe zijnde telecommunica- tie-apparatuur van de Ameri kaanse troepen in Duitsland diende door Duitse te worden vervangen en ten slotte diende de hoofdbasis van AWACS in Duitsland te komen. Het chantageplannetje van de nieuwe defensieminister Hans Apel lukte wonderwel. De Ame rikanen zullen Duitse trucks en Duitse telecommunicatiesyste men kopen, de Duitse elektroni sche industrie krijgt voor 46 pro cent van de AWACS-bijdrage aan tegenorders, de hoofdbasis komt in Duitsland (Geilenkirchen-Te- vere, even over de grens van Zuid-Limburg) en de leiding van AWACS komt in handen van een Duitse luchtmachtgeneraal. Al leen de aankoop van de 180 Ge- pards gaat voorlopig niet door, maar ook dat is nog niet ze ker. De andere landen maakten weinig moeilijkheden. Italië aarzelde lang maar zegde twee maanden geleden toch 102 miljoen dollar toe, terwijl Frankrijk, dat niet in de militaire organisatie van de NAVO zit, een „abonnement" op de AWACS-gegevens zal nemen, dat minstens zoveel kost. Nederland Voor Nederland ligt de zaak heel wat eenvoudiger. Ondanks de ernstige twijfels besloot de vorige regering op zeer beperkte schaal in het AWACS-project te stap pen. Nederland zou voor 10 mil joen gulden per jaar aan de ex ploitatie meedoen. Bovendien was een eenmalige som van 10 miljoen gulden nodig om de ra dar-grondstations in Nederland aan te passen. Van verdere deel name - bijvoorbeeld in de aan schaf van de 200 miljoen gulden per stuk kostende Boeings - was geen sprake. Gezien de financiële positie vari ons land was volgens Vredeling niet mèèr te realise- Maar de nieuwe regering dacht er - zoals in zovele zaken - anders over. Op de NAVO-topconferen tie in mei zegde defensieminister Scholten toe dat Nederland voor 68 miljoen dollar (bijna 140 mil joen gulden) zal deelnemen in de aanschaf van AWACS-vliegtui gen. Een druppel op de gloeiende plaat natuurlijk, „maar het voor Nederland in het gehele project aanwezige belang maakt het ver antwoord ook in de investerings kosten voor de vliegtuigen bij te dragen", liet Scholten weten. Die 140 miljoen gulden zitten niet in de meerjarenramingen, maar nu defensie in de „bezuini- gings"-nota van het kabinet als enige departement in de komen de jaren 300 miljoen gulden per jaar mèèr en niet minder krijgt, hoeft Scholten zich daar ook geen zorgen meer over te maken. Bo vendien zal het bedrag worden gespreid over een zevental jaren, zodat het „slechts" om enkele tientallen miljoenen guldens per jaar gaat. Er staat voor Nederland echter niets tegenover. Scholten heeft nog geprobeerd om de hoofdba sis in' Nederland gevestigd te krijgen, maar moest onder het Duitse geweld wijken. Ook een secundaire basis niet, die komen op de Azoren, in Italië, Noorwe gen en Turkije. Compensatie-or ders zitten er helemaal niet in, daarvoor is de Nederlandse bij drage in Amerikaanse ogen te ge- ring. Ook de andere kleine landen krijgen dat niet, waardoor AWACS duidelijk een grote-lan- den-zaak wordt. De kleine landen mogen (móeten) meedoen en dienen verder stil te zijn. Alleen de Hollandse Signaal Apparaten- fabriek mag apparatuur leveren vöor de aanpassing van de grond stations, maar het geld daarvoor komt rechtstreeks uit Neder landse zak. In de Tweede Kamer valt tegen het besluit van minister Scholten weinig verzet te verwachten. In september zal de Kamer er nog met hem over gaan praten, maar veel zal dat niet uithalen. CDA en VVD stemmen in met het besluit van Scholten, dat de politici pas vernamen toen hij het al aan de NAVO-partners bekend had ge maakt. Alleen de PvdA stribbelt nog wat tegen. De socialisten hameren er al geruime tijd op dat er een dui delijk overzicht op tafel moet komen van alle defensieplannen en de kosten die zij met zich mee brengen. Zonder zo'n overzicht - een soort tussentijdse defensie nota - vinden zij het onverant woord om maar beslissingen over allerlei dure materieel-projecten te nemen, waarvan de financiële gevolgen niet zijn te overzien. Minister Scholten heeft de Ka mer al eerder toegezegd een dis cussie over de Nederlandse de fensie-inspanning niet uit de weg te willen gaan, maar enige in vloed op beslissingen, zoals over de AWACS-bijdrage, valt daar van niet te verwachten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15