Eanes ontheft Soares functie premier zijn van Begin poogt prestige op te poetsen Absolute chaos verwacht op Franse wegen Nalatigheid oorzaak ITALIË KENT OOK ZIJN 'BESTEK '81' KIND KRIJGT KIND Politiewet van Spanje vernieuwd Extremist getuigt tegen RAF VRIJDAG 28 JULI 1978 PAGINA 13 ROME (DPA) - Nalatigheid van de fabriek en van de regionale auto riteiten heeft in grote mate bijge dragen tot de ontsnapping van het uiterst giftige dioxine, op 10 juli 1976 uit de Icmesa-fabriek in het Noorditaliaanse Seveso. Dit is de conclusie van een onder zoek, uitgevoerd door een com missie van het Italiaanse parle ment. Door de gaswolk raakten destijds ruim 1800 hectaren ge deeltelijk dichtbevolkt gebied ten noorden van Milaan ernstig vergiftigd en verloren honderden gezinnen have en goed. Over de schadelijke uitwerking op de ge zondheid van de mens zijn de deskundigen het tot op de dag van vandaag nog niet eens. Ta een onderzoek van eén jaar publiceerde de 30 leden tellende parlementaire commissie giste ren in Rome haar 500 pagina's omvattend rapport. De directie van Icmesa, een dochter van het Zwitserse concern Hoffman-La Roche, wordt in het rapport "ern stige nalatigheid" verweten. Te gelijkertijd wordt ook de vinger gelegd op het gebrek aan voor schriften en het plichtsverzuim van de plaatselijke autoriteiten. Volgens de onderzoekcommissie heeft het chemische bedrijf met ontoereikende apparatuur en niet voldoende gekwalificeerd personeel gewerkt en daarbij gro te onzekerheid laten bestaan over de giftigheid van de stof. Gedeel telijk heeft Icmesa ook gedraaid zonder de voorgeschreven ver gunningen. De autoriteiten zouden na het on geval pas met een vertraging van 27 uur zijn ingelicht en boven dien nog steeds in het ongewisse zijn gelaten over de omvang van de ramp. "In werkelijkheid was het ontsnapte dioxine veruit de giftigste synthetische stof die tot nu toe bekend is", aldus het rap port. Ontoereikend was, naar het oordeel van de parlementariërs, ook het werk van de autoriteiten, zowel bij de controle van het bedrijf als bij de hulpverlening na het onge val. Aanhangers Charta '77 opgepakt WENEN (UPI) - De Tsjecho- slowaakse schrijver Vaclav Havel en 10 andere onderte kenaars van het document voor de mensenrechten, Charta '77, zijn in Praag op gepakt in verband met de komende tiende verjaardag van de Russische invasie. Dit hebben Tsjechoslowaakse kringen in Wenen bekend gemaakt. Naar verluidt werden de Char ta-leden woensdagavond op gepakt in het Praagse appar tement van Havel en werden ze later weer vrijgelaten, op voorwaarde dat ze gisteren opnieuw voor nadere onder vraging op het hoofdbureau van politie zouden verschij- Naast Havel behoorden tot de in hechtenis genomen onderte kenaars Peter Uhl, een lid van de ideologische afdeling van de Charta-beweging, de ac teur Pavel Landovsky en Ru- dolf Slansky, de zoon van de voormalige partijleider Ru- dolf Slansky die in 1952 we gens hoogverraad werd geëxecuteerd. Volgens de Weense bronnen is de actie tegen de groep het re sultaat van een speciale maat regel, door de politie uit gevaardigd met het oog op de 10de verjaardag van de inva sie van Tsjechoslowakije door de troepen van het War- schau-pact op 21 augustus. In hetzelfde kader doorzocht de Tsjechoslowaakse politie vo rige week het huis van Pavel Kohout, prominent schrijver en Charta-lid. Jiri Hajek, oud minister van buitenlandse zaken en ex-woordvoerder van de Charta-beweging, kreeg het "advies" van de po litie om Praag te verlaten tot na de verjaardag om moei lijkheden te voorkomen, al dus de bronnen. Hajek woont nu in een dorpje op 40 km van Praag, zo wordt gezegd. In Wenen wordt echter ontkend dat de Charta-beweging iets van doen heeft met pamflet ten die kennelijk in Praag zijn verspreid en waarin de be volking wordt opgeroepen op de verjaardag het openbaar vervoer te boycotten. Een dergelijke boycot, die in 1969 op de eerste verjaardag in acht werd genomen, zou weinig zin hebben onder de huidige Tsjechoslowaakse omstandigheden, zo zegt men in Wenen. Spaak in het wiel van Brits akkoord LONDEN (ANP) - De Britse rege ring heeft gisteren kwaad gerea geerd op het blokkeren door de Europese Commissie van een overeenkomst, die de weg zou vrijmaken voor de levering van uranium uit Australië aan Groot- Brittannië. De overeenkomst, die bepaalde beperkingen oplegt aan het Britse gebruik van de splijt stof, zou gisteren in Londen wor den getekend. De Europese Commissie maakte echter het be zwaar dat daarmee de regels van Euratom, de organisatie voor het energiewezen in de EG, zouden worden overtreden. n kringen rond de Europese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG, is vernomen dat Brussel zich vooral zorgen maakt dat het principe van vrije verzorging in gevaar wordt ge bracht door de exclusieve over eenkomst van de Britten. Het Britse ministerie van energie gaf daarop een verklaring uit waarin de bezwaren van de Commissie niet werden geaccepteerd. Het ingrijpen van de Commissie komt niet ten goede aan de EG en is strijdig met de Britse belangen. Een somber kijkende Mario Soares staat de journalisten te woord. ROME (GPD) - Als alles volgens plan verloopt legt de Italiaanse regering de komende week aan de partijen die haar steunen een driejarenplan voor ter sanering van 's lands economie. Dat is hard nodig. Sinds een jaar of drie ver keert Italië niet alleen politiek en sociaal in een ernstige crisissitua tie, maar ook economisch. In feite is, sedert Italië in 1860 een staatkundige eenheid werd, het dualistische karakter van de eco nomie niet veranderd, d.w.z. niet verbeterd. Het noorden is van ouds geindustrialiseerd, het zui den is immer overwegend agra risch gebleven. De tegenstelling in welvaart is groot. De ligging en het klimaat spelen naast de histo rische ontwikkeling een rol bij deze „arbeidsverdeling" Pas sinds 1950 wordt er echt gepro beerd wat aan te doen. Onder su pervisie van de Cassa per il Mez- zogiorno, het ontwikkelings fonds voor het zuiden, zijn groot scheepse landbouwhervormin gen, cultuurtechnische werken en verbeteringen in de infrastruc tuur verwezenlijkt. Nieuwe lening Om de economie gezond te kunnen maken heeft de regering-An- dreotti allereerst een nieuwe le ning van het Internationale Mo netaire Fonds nodig: 1 miljard dollar dit keer. De Europese di recteur van het IMF, de heer Alon Whittome, heeft deze week de voorwaarden gesteld: het tekort op de begroting mag volgend jaar niet meer zijn dan 14 procent van het burto nationaal produkt; in de volgende jaren moet het nog verder worden beperkt; een gro ter deel van de overheidsbeste dingen moet gericht zijn op in vesteringen. Wij hier in Nederland maken ons ernstig zorgen over een financie ringstekort van 6.5 procent in 1979. Het begrotingstekort in Ita lië zal volgens het rapport van Whittome 18 procent zijn als er niets aan gedaan wordt. Het begrotingstekort kan van twee kanten worden verkleind: min der uitgeven en meer ontvangen is gelijk aan belasting verhogen. Het plan schijnt te zijn de lopen de uitgaven met niet minder dan vijf procent te verlagen en de so ciale uitkeringen te herzien, waartoe ook de prijscompensatie wordt gerekend. Niet hopeloos Er valt dus al met al genoeg te doen. Hopeloos is het zeker niet. Bij een gematigd expansief beleid kan de economie van Italië volgens de OESO van nu tot midden 1979 met drie procent groeien. Niet al te veel, maar toch een verbete ring. De handelsbalans kan dit jaar voor het eerst sinds jaren een overschot van een miljard dollar vertonen, terwijl de betalingsba lans als het toerisme florissant blijft een overschot van drie mil jard dollar kan laten zien met een verdere vooruitgang in het eerste halfjaar van 1979. Van wezenlijk belang is of Italië in derdaad van het IMF een nieuwe lening krijgt. De beleidsvoorne mens die volgende week bekend worden - ook een Bestek '81 - moeten eerst worden afge wacht. LISSABON (GPD) - De Por tugese premier Mario Soares is gisteravond door president Eanes uit zijn functie ontheven. De kabinetscrisis lijkt daar door verergerd te wor den. Volgens president Eanes zal de re- gering-Soares nu nog de lopende zaken moeten afhandelen, maar Mario Soares zelf weigert dat. Vandaag zou Eanes besprekin gen beginnen om te komen tot de benoeming van een nieuwe eer ste minister, die dan de derde Portugese regering binnen twee jaar zal moeten vormen. De Socialistische Partij gaf gister avond te kennen volledig achter Mario Soares te staan en riep het Portugese volk opnieuw op pal te staan ter verdediging van de de mocratie. De grote vraag is of de socialistische premier ontslagen is of uit zijn functie „ontheven" Omdat de socialisten weigerden zelf het ontslag van het kabinet aan te bieden zou de president Mario Soares slechts uit zijn functie kunnen ontheffen. Maar in dat geval mag de regering geen lopende zaken meer afhande len. Verongelijkt Mario Soares verklaarde gisteren aan de journalisten er niet over te denken zijn premier-functie ver der waar te nemen. Hij toonde zich verongelijkt vooral omdat de socialisten verweten werd aan hun machtspositie verlekkerd te zijn. Het idee om eventueel de leiding van de derde regering op zich te nemen, noemde Mario Soares „totaal belachelijk". Toch zei hij niet duidelijk dat hij een dergelijk aanbod zou weige- De voorzitter van de Sociaal-demo cratische partij, die in de opposi tie zat, zei gistermiddag na het gesprek met Eanes dat er waar schijnlijk nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Mo gelijk speelt president Eanes toch nog met de gedachte een nieuwe coalitie-regering te vor men. In het perscommuniqué werd gesteld dat de nu verbroken coalitie tussen socialisten en christen-democraten ondanks alles bewezen heeft dat samen werking tussen twee verschil lende partijen mogelijk is. Mario Soares werd in het niquè lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de regering ge leid heeft. Het lijkt echter uitge sloten dat de socialisten nog be reid zijn met welke partij dan ook een coalitie te vormen. Van de andere kant is een regerings combinatie zonder socialisten ondenkbaar. Door te weigeren de lopende zaken af te handelen maakt Mario Soares het de presi dent in feite onmogelijk langdu rige formatieonderhandelingen te voeren. MADRID (ANP)-De 13-jarige Immaculada Munoz is onlangs de jongste moeder van Spanje geworden, toen zij het leven schonk aan een zoon Oscar David. Zij en de 17-jarige vader Juan Sanchez hebben besloten dit heuglijke feit met een huwelijk te bezegelen. De grootouders van Oscar David schijnen zeer met de gebeurtenis ingeno men te zijn. MADRID (GPD) - De Spaanse Tweede Kamer heeft gisteren de nieuwe politiewet goedgekeurd, die het karakter van de handha vers van de openbare orde ingrij pend wijzigt. De voornaamste veranderingen zijn dat de politie in de toekomst niet meer repres sief kan optreden en dat het Spaanse politieapparaat losge koppeld wordt van het leger. De taak van de politie wordt in de nieuwe wet omschreven als de verdediging van de grondwette lijke orde, de bescherming van de vrije uitoefening van de burger rechten en het garanderen van de veiligheid van de burgers. Dit be tekent dat de politie niet meer, zoals in de tijd van Franco, als politieke waakhond gebruikt kan worden. Volgens de nieuwe poli tiewet vallen zowel de guardia ci vil als de policia armada, die in de toekomst policia nacional ge noemd wordt, rechtstreeks onder de minister van binnenlandse za ken. Voorts erkent de nieuwe politiewet het bestaan van de gemeentelijke en provinciale politiekorpsen. Met deze bepaling wordt de mo gelijkheid open gelaten om in de toekomst politieapparaten te creëren, die onder de verant woordelijkheid vallen van de au tonome regionale zelfbesturen. In tegenstelling tot in de meeste Westerse democratische landen blijft de Spaanse politie verant woordelijk voor de uitgifte van nationale identiteitsbewijzen en paspoorten. STUTTGART (DPA) - Het voormalige lid van de West- duitse extremistische organi satie Rote Armee Fraktion (RAF) Gerhard Müller is gis teren naar Stuttgart-Stamm- heim gekomen om te getui gen tegen zijn vroegere geest verwanten. De 30-jarige Mül ler beschuldigde de verdach ten Irmgard Möller (30) en Bernhard Braun (32) van ac tieve deelname aan de bom aanslag op het hoofdkwartier van de Amerikaanse troepen in Heidelberg, in mei 1972. Braun zou, volgens de getuige nis, samen met Müller en in opdracht van RAF-leider An dreas Baader twee bommen hebben bevestigd in een voor de aanslag gestolen auto. Kort daarop zouden Baader met Braun en nog drie activisten op een geheime plaats zijn bijeengekomen om de auto en nog een ander van bommen voorzien voertuig naar het hoofdkwartier te rijden. Volgens Müllers woorden was ook al lang een rol voor Irm gard Möller in de plannen op genomen. Baader zou haar daarmee de kans op "rehabili tering" hebben willen geven voor de mislukking van een aanslag op een politiebureau, waar een bom niet tot explo sie kwam. Het verhoor van Müller, die zich eind 1974 uit eigen beweging tijdens zijn gevangenschap van de RAF afwendde, wordt de komende weken voortge zet. Half augustus begint voor een rechtbank in Stuttgart een nieuw proces tegen Westduit- se extremisten. In dit proces staat terecht de 30-jarige be drijfseconoom Uwe Folkerts, die zich moet verantwoorden wegens lidmaatschap van een terroristische vereniging. De verdachte is de broer van Knut Folkerts (26), die in Maastricht een straf van 20 jaar uitzit wegens de moord op een Utrechtse politieman. Uwe Folkerts en zijn vrouw Ma rion Brigitte bevinden zich sinds eind mei in hechtenis. JERUZALEM (GPD) - „Sadat wil vrede, maar op zijn voorwaarden. Sadats voorwaarden leiden tot de vernietiging van de staat Israël. Hij wil diplomatieke betrekkin gen en normalisering met een klein Israël, omringd door Arabi sche legers en Russische artille rie. Misschien dat hij niet zelf de aanval zal openen, dat laat hij mogelijk aan zijn opvolger over. Daarom is de vrede die Sadat wil een anti-vrede" De oude Het was voor het eerst sinds maan den dat Menachem Begin zich op de Israëlische beeldbuis ver toonde, en het werd hoog tijd. Want Begins prestige heeft de af gelopen weken ernstig geleden door de aanhoudende crisissfeer binnen zijn kabinet en de stroom van berichten dat hij psychisch en lichamelijk niet meer de oude is. Welnu, in zijn tv-optreden was Be gin weer de oude. En hij onthulde een aantal belangrijke zaken. Al lereerst dat hij niet in Sadats vre deswil gelooft, en verder dat vre de niet zijn hoogste prioriteit is. „Ik heb bij mijn ambtsaanvaar ding het vermijden van oorlog als hoogste prioriteit gesteld. Dat beschouw ik nog steeds als het belangrijkste". Vrede dan niet, was de vraag. „Natuurlijk, als het mogelijk is, maar het voorkomen van oorlog in de eerste plaats" Begin is van plan tot eind 1981 aan te blijven. Hij zal zich niet be schikbaar stellen voor een twee de ambtstermijn. Deze week is hij begonnen met een grote cam pagne om het geschokte ver trouwen in zijn leiderschap te herstellen. „De regering zal rege ren", riep hij de afgelopen maan dag de oppositie toe, hetgeen hem hoongelach uit de banken van de oppositie opleverde. Er kende de premier daarmee dat hij tot nu toe de zaak niet in de hand had gehad? Nationale twijfel aan Begins wijs heid en gezondheid hebben een dubbel en tegenstrijdig effect ge had voor Israël. Twijfel aan de juistheid van de politieke weg, gepaard aan een dieper ingraven in oude stellingen, die tenminste zekerheid geven. De onzekerheid wordt alleen maar groter omdat de Arbeiderspartij een heel ander geluid laat horen. Uit de ge sprekken die Peres met Sadat heeft gevoerd, is gebleken dat Sadat wel degelijk zaken wil doen, als Israël maar een inten tieverklaring aflegt zoals het Kreisky-Brandt-document van de Socialistische Internationale, dat in feite een door Eban opge steld Peres-Sadat-document is - zij het ieder met zijn eigen inter pretatie. Dat document sluit een onafhankelijke Palestijnse staat uit en stelt vast dat Israël zich op alle fronten terug moet trekken achter veilige en erkende gren zen, die bij onderhandelingen moeten worden vastgesteld. Doel van zo n intentieverklaring is en was Jordanië bij het vredesover leg te betrekken. Volgens Dajan een zinloze bezigheid, omdat een dergelijke intentieverklaring geen vervanging kan zijn voor concrete onderhandelingen over de Jordaan-westoever. Volgens Peres is het mogelijk wel een vervanging - dat is niet zeker - als het slim en discreet gespeeld wordt. Sadat heeft Peres en ook Weizman verzekerd dat hij zich door niemand de wet laat voor schrijven, ook niet door Jordanië als dat land in een intentieverkla ring die aanvaardbaar is voor Egypte, geen aanleiding te zien om zich bij bij het vredesinitiatief aan te sluiten. Na het aanvaarden van de intentie verklaring is met andere woor den de weg mogelijk vry voor een bilaterale overeenkomst tussen Israël en Egypte, uiteraard onder pseudoniem. „En", zeggen de vertegenwoordigers van de Ar beiderspartij, „dat is de moeite van het proberen waard, te meer omdat Sadat zowel aan Peres als Weizman heeft ingefluisterd dat Israëlische troepen op de weste lijke Jordaanoever mogen blij ven ook na afloop van de vijfjari ge overgangsperiode. PARIJS (GPD) - In Frankrijk gaat morgen de wereld in benzinedampen en onafzien bare auto-kluwen ten onder. Terwijl vier miljoen Franse vakantiegangers naar huis terugkeren gaan er zes miljoen Fransen op weg, en daar komen dan nog de week-en- ders en de buitenlanders bij. Experts ver wachten een absolute wanhoop, zelfs en ondanks een al driejaar werkend systeem om de automobilisten met omwegen, sluipwegen en informatiediensten te hel pen. Een extra probleem dit jaar is dat 30 procent van de Fransen die anders naar hun vaste plek in Bretagne gingen als gevolg van de olieramp met de tanker Amoco Cadiz nu het Zuiden opzoeken. En door het slechte weer van de laatste weken gaat eigenlijk iedereen in de verwachting van een beetje zon hals over kop naar de stranden langs de Middellandse Zee. Hoe de „autoroute du sud" er dit weekeinde uit zal zien is dan ook nauwelijks met een pen te beschrij ven, vermoeden de ingewijden. Ruim ge rekend veertien miljoen auto's zullen bin nen die paar dagen allemaal onderweg zijn naar hetzelfde - of terugkeren van hetzelfde doel. De goede raad die de organisatoren van de hulp-acties voor de toeristen uit Noord- Frankrijk - dus ook uit ons land - te geven hebben is om heel vooraan in het week einde te vertrekken, of anders te wachten tot woensdag 2 augustus. De problemen uit het Noorden zullen zich minder op de „autoroute du nord" dan wel op de „pèri- phènquè", de rondweg om Parijs en ten zuiden daarvan gaan voordoen. De toeristen die al deze ellende tenslotte te boven zijn gekomen, maar op de plaats van aankomst geen hotel, pension of standplaats voor caravan of tent hebben besproken, worden met nieuwe rampen bedreigd. De berichten die speciaal vanuit de Middelandse-Zee-badplaatsen tot het koele Parijs zijn doorgedrongen liegen er niet om. Met name het vroeger minder be zochte gebied van Languedoc-Rousillon (van de Camargue tot aan de Frans- Spaanse grens) met zijn supertoeris tenoorden als „La grande Motte" dreigen te bezwijken onder de toenstenvloed. Hotelgasten in spè slapen in de televisieka mers op banken, caravanhouders komen niet verder dan parkeerplaatsen langs stoffige en drukke wegen, kampeerders worden ver landinwaarts gedreven waar geen water is en een enkele magere boom de gloeiende zon niet tegenhoudt. Verstandig degeen die thuis blijft, want ook vliegen is geen oplossing: een staking van de verkeersleiders op de sleutelposten in Frankrijk dreigt te leiden tot een chaos van ongekende afmeting op de vliegvel den, ook buiten Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13