Minneboo wil afscheid met goud op WK Gekibbel bij Feyenoord Nederlandse stayerstitel met speels gemak veroverd Zege voor Raas 'Meerburg' wil snel tunnel Hoge Rijndijk 'ZOMER EXPRES' iLeidsch Dagblad, 'n aktieve krantüj! Parcours voor Leidse prof ronde gewijzigd Rols toelb asketb alte am zegeviert over Israël PAGINA 12 SPORT VRIJDAG 28 JULI 1978 WATERINGEN (ANP) - Jan Raas heeft gisteravond de profronde van Wateringen gewonnen. De 40.000 toe schouwers zagen de drievou dige etappewinnaar in de Ronde van Frankrijk samen met de Belg Herman van Springel na 25 kilometer de grote groep ontvluchten. Het tweetal bouwde een voor sprong op van 30 seconden, die de resterende 95 kilome ter in tact bleef. De sprint van het peloton werd gewonnen door Gerben Karstens voor Jos Schipper. Uitslag: 1. Jan Raas ('Sheeren- broek) 120 km in 2.56.12, 2. Herman van Springel (Bel) z.t., 3. Gerben Karstens (Rij en) op 30 seconden, 4. Jos Schipper (Kwadendamme), 5. Gerrie Knetemann (Huyber- gen). In Welken-Radet bij Luik (Bel) won Joseph Bruyere een cri terium over 90 kilometer. Hij had een voorsprong van bijna één minuut op wereldkam pioen Francesco Moser die als tweede finishte. Bert Ooster bosch uit Eindhoven is de i leider in de ronde van Rijnland-Palts. Hij dankt de ze positie aan de voortreffe lijk tijdrit over 19 kilometer gistermiddag naar Landau. Oosterbosch, van wie bekend is dat hij een goede tijdrijder is, was 18 seconden sneller dan nummer twee, de Zwitser Stefan Mutter. Theo de Rooy leverde ook een uitstekencfe prestatie door als derde te eindigden, waardoor hij in het klassement klom naar de tweede plaats, op 20 seconden achter Oosterbosch. De och- tenetappe werd gewonnen door de Duitser Flögel. yP9 Voor het vierde achtereenvolgende jaar krijgen wijkcomite's buurtverenigingen de gelegenheid hun wensen en vragen die in de eigen wijk leven kenbaar te maken aan de gemeente. De Welzijnsraad bundelt in de maanden juli en augustus die wen sen en vragen, waarna ze de gemeenteraad worden aangebo den. Tijdens speciale hoorzittingen kan dan zowel van de kant van de gemeente als van de wijken eén en ander worden toegelicht. In deze kolommen worden telkens de verlangens van één wijk in ogenschouw genomen. Vandaag is dat Meerburg. LEIDEN - De Stichting Meer burg legt in "wensen en vra gen" een aantal argumenten en eisen op tafel voor de aan leg van een voetgangers- en fietserstunnel onder de Hoge Rijndijk. De stichting, die waakt over de belangen van de bewoners in het gebied dat wordt omsloten door het Utrechtse Jaagpad, de Roomburgerweg en de Bes jeslaan, voert als argument aan voor de aanleg dat de ver keerssituatie bij de Hoge Rijndijk levensgevaarlijk is gebleken voor jeugd, club- en zwembadbezoekers en be jaarden. Meerdere kinderen zouden er zijn aangereden. De oversteekplaats is zó ge vaarlijk dat de verantwoor ding voor het overzetten van kinderen zelfs niet door vrij willigers kan worden gedra gen, zo meent de stichting. De voorzieningen in de wijk zijn dermate onvoldoende - er is geen zwembad, geen sport veld en er zijn geen scholen - dat de bewoners voor wat die aktiviteiten betreft op Lei derdorp zijn aangewezen en daardoor de Hoge Rijndijk wel moeten oversteken. De verkeerslichten aan de Meer- Zaterdag 29 juli in Noordwijkerhout j Leidsch Dagblad tijdens de marathon van de bollenstreek vanaf 12.30 uur Gastheer: Hans Versnel. Tevens een optreden van BULLIE BALOU met het nummer CHOO- CHOO-TRAIN. De Leidsch Dagblad "Zomer Expres" met o.a. het spel "Rondje om" en de „Minirace" NU ROND ROOSEVELTSTRAAT LEIDEN - Het parcours van de profwielerronde in Leiden, die op 7 augus tus wordt verreden, is gewijzigd. Omdat de Koninginnelaan onberijd baar is, heeft de organisatie besloten uit te wijken naar het parcours rond de Rooseveltstraat en de Montgomerystraat. Voor de Leidse ronde, die om 19.00 uur start, zijn van de bekende renners inmiddels Gerben Kar stens en Bert Pronk "aangetrokken". Het is nog niet zeker of Joop Zoetemelk mee zal rilden. burgerkade bieden geen soe laas volgens de stichting, want die liggen buiten de na tuurlijke loop. De stichting Meerburg eist voor 15 augustus een directe toe zegging van de gemeente van een termijn waarbinnen de tunnel wordt aangelegd, zoals staat aangegeven in een be stemmingsplan Hoge Rijn dijk Zuid. Tweede, tevens laatste eis is de tijdelijke aan leg van de zg. Baileybrug over de Hoge Rijndijk en totdat die brug er is, politiebeveiliging ter plaatse. Ook de plannen voor het maken van een busbaan kan de ver keerssituatie niet verbeteren gezien het grote aantal bewo ners dat van en naar het Waardeiland gaat. Wat de verkeersvoorzieningen voorts betreft moet de ge vaarlijke situatie in de Ket tingstraat worden opgelost terwijl volgens de stichting de bewoners zelf verkeersdrem pels in de straten willen. Een andere wens is een stenen clubhuis in de wijk dat "Groot Matilo" zou gaat he ten. Als enige sociale voorzie ning in de wijk voldoet het houten clubhuis aan een gro te behoefte, zo meent de stichting, die de komst van een tweede cultureel werker ook noodzakelijk acht. Het drukke en gevaarlijke kruispunt Hoge Rijndijk bij de Leiderdorp- seburg. UTRECHT (GPD) - Met speels gemak heeft Gaby Minneboo, samen met gangmaker Bruno Wal- rave, de vergissing van vorig jaar resoluut uit gewist. Op de cementen piste van het Utrechtse stadion Galgenwaard leverde de drievoudige wereldkampioen gisteravond nog eens het over tuigende bewijs dat hij nog altijd Nederlands veruit sterkste amateur-stayer is. In de wedstrijd over 50 kilometer, die met uitzondering van het aanvankelijke tweegevecht Riet veld-Boom een verplicht karak ter droeg, voerde de inmiddels 33-jarige postbode uit Geertvliet vrijwel vanaf de eerste ronde de koppositie aan om die vervolgens niet meer af te staan. Matthè Pronk, de vorig jaar op de zelfde baan zo verrassend tot na tionaal kampioen gekroonde stayer uit Warmenhuizen, rukte vanuit de achterhoede weliswaar op naar de tweede positie, maar een serieuze bedreiging voor Minneboo vormde hij nimmer. Evenmin Martin Rietveld, die uiteindelijk het brons voor zich opeiste en zich daarmee tevens verzekerde van een startbewijs voor de komende WK in Mün- chen. „In München", zo verklaarde Min neboo gisteravond, „ligt vermoe delijk het eindpunt van mijn car rière. Wanneer ik daar tenminste weer wereldkampioen wordt. Dat lijkt mij een keurg moment om afscheid te nemen. Tenslotte kan ik niet eeuwig door gaan". Zijn intimi hechten vooralsnog echter weinig waarde aan dat door Minneboo genomen besluit. Want, zo oordelen zij terecht, wanneer Gaby in München voor de vierde achtereenvolgende keer wereldkampioen wordt, zal hij die titel een jaar later in Am sterdam beslist willen verdedi gen. Vast staat in elk geval nu reeds, dat Minneboo, die gister avond zijn zeventiende nationale titel veroverde, in september in Wenen een hernieuwde aanval zal doen op het werelduurrecord achter grote motoren, nadat een eerdere poging in februari van dit jaar in Antwerpen mislukte. Hetzelfde gold in ander opzicht voor Bert Boom, de wereldkam pioen van 1969 in Brno. Met een startbewijs voor de WK had de inmiddels 40-jarige Twentenaar zijn afscheid van de actieve wie lersport extra luister willen bij zetten. Die missie mislukte uit- eindelijk, hoewel zijn vierde plaats terecht alom bewondering en respect afdwong. Dames Op de sprint bij de dames ging de titel bij absentie van Marijke La- gerloef, die zich de laatste twee seizoenen de veruit snelste toon de maar in Utrecht verstek moest laten gaan door een liesoperatie, nu naar Truus van de Plaat. In de finale had de inmiddels 30-jarige gezinsverzorgster uit Geldermal- sen betrekkelijk weinig moeite met de daags daarvoor tot ach- tervolgenskampioene gekroonde Anne Riemersma. Voor Truus van de Plaat, die op dit onderdeel reeds vijf keer het zil ver veroverde, betekende het haar eerste nationale sprinttitel. Bij het mondiale titelgevecht in West-Duitsland hoopt Truus van de Plaat, dit seizoen al veertien keer winnares in een wegwed strijd en brons bij het nationaal wegkampioenschap, zowel op de weg als de baan te mogen uitko men. Het brons op dit door de af wezigheid van Marijke Lagerloef en Minnie Brinkhof sterk gede valueerde onderdeel was voor Petra de Bruin, die in twee ritten gedecideerd afrekende met Sandra de Neef. Een klasse apart vormde het duo Lau Veldt-Sjaak Pieters op de tandem. Zowel in de halve finale (tegen Philips-Voorn) als in de eindstrijd tegen Ruud Nederlof en Hans Vonk moest de concur rentie het in pure snelheid dui delijk afleggen tegen de door Veldt bestuurde tandem. Lau Veldt, die eerder al zijn sprinttitel prolongeerde, behaalde op de tandem zijn vijfde achtereenvol gende kampioenschap. Sjaak Pieters triomfeerde voor de tweede keer op dit onderdeel. Verrassender dan de suprematie van het tweetal Veldt-Pieters was de nederlaag van het koppel Hu- veneers-Schoen in zowel de halve finale als in de strijd om de derde plaats. De bronzen plak ging nu naar het duo Philips-Voorn. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Nau welijks zijn de voorbereidingen op het nieuwe voetbalseizoen be gonnen of bij Feyenoord wordt alweer gekibbeld. Omdat Aad Mansveld en René Notten tijdens een bosloop grote achterstand opliepen op de rest van de groep, strafte de Tsjech Jezek het duo de volgende dag met een extra trai ning in de zeer prille ochtendu ren. Om de sfeer wat op te doen klaren trainden Treytel en Van der Lem vrijwillig mee. En daar mee leek de zaak in het reine. Daags na het teleurstellende oe fenduel FC Den Bosch-Feye- noord kwam het verhaal echter in een Rotterdamse krant, hetgeen met name René Notten in het verkeerde keelgat schoot, aange zien de afspraak luidde dat het hele geval buiten de publiciteit zou blijven. René Notten: "Ik ga eerst uitzoeken wie het verhaal heeft rondverteld en daarna zie ik verder. Om opti maal te presteren moet je van el kaar op aan kunnen. We moeten tot de afspraak komen dat niet alles onmiddellijk aan de grote klok wordt gehangen". Stappen (GPD) - De voetbalvereniging Lenig en Snel overweegt gerech telijke stappen tegen Martin van Vianen als deze binnenkort zijn afspraak - het vinden van een waardige opvolger - niet nakomt. Van Vianen, inmiddels een maand als trainer in dienst van Telstar, was voor zijn indienst treding van de Velser eerste-di- visieclub al tot overeenstemming gekomen met de Haagse eerste klasser. Vriendschappelijk voetbal PSV heeft gisteravond in Bergeijk de oefenwedstrijd tegen de plaat selijke amateur derde klasser met 13-1 gewonnen. De rust in deze jaarlijkse wedstrijd die door 4000 mensen werd bekeken was 7-0. Doelpunten werden gemaakt door Willy van der Kerkhof (4), Willy van de Kuylen (2), René van de Kerkhof (2), Jan Poortvliet (2), Deijkers, Lubse en Krijgh. Willy van Waarkom maakte de tegen treffer. In Meppel won de nieuwe eredivi sieclub PEC/Zwolle met 9-1 van de amateur eerste klasser Alci- des. Bij de rust van deze door 2000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd was de stand 4-0. De eerste divisievereniging Fortu- na SC won van Limburgia met 3-0, na een ruststand van 2-0. Treffers in dit duel (600 toe schouwers) kwamen van Zui- dersma (2) en Qeenen. Real Madrid. De Carlos volgt hiermee de kortgeleden overle den Don Santiago Bernabeu op, onder wie hij het penningmees terschap van de Spaanse lands kampioen vervuld heeft. De Carlos was de enige kandidaat voor de functie. TENNIS - Betty Stöve heeft in het eerste half jaar van 1978 82.878 dol lar, ondanks de lage koers toch zo n tweehonderdduizend gulden, ver diend. De enige Nederlandse deel neemster in het rondtrekkende tenniscircus staat hiermee op de vierde plaats. STOKE - Tijdens de wereldspelen voor gehandicapten in de Britse stad Stoke heeft het Nederlands rolstoelbasketbalteam in de kwartfinales eenvoudig gewon nen van een volledig vernieuwd Israëlisch team. Nederland zege vierde met 75-46. Vandaag speelt Nederland in de halve finale te gen Spapje. Bij de atletiekwedstrijden verover de Joop van de Beid uit Loenen twee zilveren medailles: bij de slalom en bij het discuswerpen. Bij de dames speelde het tafelten- nisteam, bestaande uit Marian Bakker en Irene Schmidt zich in de finale door zeges op Ierland (3-2) en West Duitsland (3-2). De eindstrijd gaat tegen Engeland. In klasse vier bereikte de heren de finale. Loek van de Leur en Grady Uyt den Boogaardt won nen van Zwitserland, Oostenrijk en Australië met 3-0 en spelen om de titel tegen de Verenigde Sta ten. In klasse drie werden Fred Broos en Jan Verstraelen in de halve finales uitgeschakeld door Korea. Op de 50 meter vlinderslag zwom Henk Heynen een nieuw Neder lands record in 46.47 (oud 47.7 ook op zijn naam), goed voor de vijfde plaats. Winnaar werd de Egyptenaar Nazir die een wereld record zwom: 33.3 Ook op de 100 meter vlinder heren (klasse 6) „Nigeria is foutief voorgelicht" Premier Robert Muïdoon van Nieuw-Zeeland heeft in Welling ton de Nieuwzeelandse anti- apartheidsgroepering Hart be schuldigd leugens te verspreiden over de sportieve banden van zijn land met Zuid Afrika. Muldoon gaf deze verklaring uit, nadat in Algiers bekend was gemaakt, dat Nigeria niet aan de Gemenebest- spelen (van 3 t/m 12 augustus in Edmonton, Canada) zal deelne men omdat Nieuw Zeeland het akkoord van Gleneagles niet na komt. In juni 1977 werd in de Schotse stad door de Gemene- bestlanden een akkoord bereikt, waarin de landen zich uitspraken voor het verbreken van alle spor tieve contacten met Zuid Afrika. Muldoon zei op een persconferen tie in de Nieuwzeelandse hoofd stad: "Hart heeft de Verenigde Naties voorzien van laag gekwali ficeerd propagandamateriaal, dat onder de naam 'feiten' geaccep teerd is". werd een wereldrecord gebro ken. De Pool Wegrzyn zwom het in 1.20.1. Achter hem finishte Henk Legebeke in 1.32.1 als tweede. In de series 100 meter rugslag heren (klasse 4) maakte Eelco Plevier de beste tijd: 1.29.3. Winst voor jeugdpoloteam BOEDAPEST (ANP) - Het euro pees toernooi waterpolo voor ju nioren is voortgezet met wed strijden in de verliezersgroepen. Nederland behaalde een 12-3 (4-0; 5-2; 2-0; 1-1) overwinning op Groot-Brittannië. In dezelfde poule versloeg Italië de Zwitsers met 8-1 (1-0, 3-1, 3-0, 1-0). Italië leidt in deze groep met vier pun ten voor Nederland en Groot- Brittannië die elk twee punten bezitten. De uitslagen uit groep B zijn: Polen - Zweden 9-2 (4-1, 2-0, 1-1, 2-0). Frankrijk - Oostenrijk 6-6 (2-1, 1-1, 2-1, 1-3). Polen staat in deze groep op kop met vier punten. De uitslagen van de in de win- naarsgroep gespeelde wedstrij den zijn: Hongarije - Roemenië 4-4 (1-0, 1-2, 0-2, 2-0) West-Duitsland - Bulgarije 6-3 (1-2, 0-0, 1-0, 4-1) Sovjet-Unie - Tsjecho-slowakije 10-3 (1-1, 2-1, 2-1, 2-1, 5-0). DEN HAAG - Uitslag lotto 29 d.d. 23 juli 1978: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 30 van zondag a.s., het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen ver deeld over de 2e t/m 5e prijs. Tweede prijs: 3 winnaars, elk bruto 103.947,40, Derde prijs: 158 winnaars, elk bruto 1.552,80, vierde prijs: 8.041 winnaars, elk 47,-, vijfde prijs: 8.933 a elk 42.30.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12