FOK "HELPT TOM OKKER nm Gerrie Knetemann wint de "Acht van Chaam" ANNE RIEMERSMA STUNT Nark Albert schakelt in Noordwijk Van.Winoit Met alles-of-niets tennis UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? u DONDERDAG 27 JULI 1978 HILVERSUM - In het dubbel spel van het toernooi op het Melkhuisje plaatsten Louk Sanders en Rolf Thung zich nogal verrassend voor de kioart-finalesDe Nederlan ders versloegen de sterke B rit ten Feaver en Mottram (als vierde op de lijst gezetin drie sets: 6-3, 3-6, 6-3. Eeti kleine voldoening vooral voor San ders na zijn onthutsende ne derlaag tegen Taroczy Zijn vroegtijdige uitschakeling heeft Sanders overigens nog Sanders/Thung verrassen in dubbelspel iet tot het besluit gebracht met zijn prof-carrière te stop pen. De Leidenaar combi neert deze week het toernooi om het Melkhuisje met wed strijden in Noordwijk. Daar na is Leeuwenbergh aan de beurt en moet Sanders zijn nationale titel in Schevenin- gen verdedigen. Eind oktober vertrekt hij naar Azië om daar een circuit van vier toernooien af te werken, on dermeer in Hong Kong en Taiwan. Daarvoor wil San ders zijn geluk nog eens be proeven tijdens enkele Euro pese toernooien. Jk denk daarbij aan Bournemouth, Barcelona en Aix-en-proven- ce", zei hij. HILVERSUM (GPD) - Wouter Fok is Tom Okker royaal tegemoet gekomen op diens weg naar de kwartfinale tijdens de internationale tennis kampioenschappen van Nederland in Hilver sum. Twintig minuten mocht de Oegst- geestenaar met een voorsprong van 4-2 denken aan een herhaling van „Mook" op 11 juni, toen hij zich schaarde bij de omvangrijke groep tennissers die Okker in de eerste helft van dit jaar diep liet wegzakken. Toen kon Fok nog met 2-6, 7-6, 6-4 boven zichzelf uitstijgen, omdat Okker in die pe riode helemaal geen zelfvertrou wen meer had. Ditmaal reikte Fok zijn tegenstander met vier fouten op rij in de achtste game de helpende hand, om daarna met 4-6, 1-6 tot de conclusie te komen dat Okker zijn spel sinds „Wimbledon" weer redelijk op peil heeft gebracht. Tweede ronde heren enkelspel: Corrado Barazzutti (Ita, eerste ge plaatst) - Bob Carmichael (Aus) 6-2, 7-6 (tie-break: 7-4), Buster Mottram (Eng, tweede ge- plaatst)-Ray Kelly (Aus) 6-3,6-0, Uli Pinner (Wdl.F-Alvaro Fillol (Chi) 6-2,6-1, Tom Okker (Ned>- Wouter Fok (Ned.) 6-4,6-1, Peter Elter (Wdl.)-Mark Edmondson (Aus.) 6-3, 6-2, Balasz Taroczy (HonMLeo Palin (Fin) 7-5, 6-1, David Carter (Aus)-Antonio Munoz (Spa) 6-4,2-6,6-3, Patrick Proisy (Fra)-Bra Drewett (Aus) 6-2, 3-6,6-3 Voor een groot deel had Fok die ontwikkeling aan zichzelf te wij ten omdat hij vrijwel constant weigerde zekerheden in te bou wen en min of meer volgens de alles-of-niets-methode te werk ging. „Ik kan me voorstellen dat het zo vanaf de tribune is overge komen, maar mijn opzet was dat beslist niet. Ik wilde rustig af wachten en de bal vaak op de backhand van Okker spelen, maar daar ben ik niet toe geko men omdat de rally's vaak erg kort waren", aldus een laconiek reagerende Fok, die zich niet wil de verschuilen achter het excuus dat hij nogal wat hinder onder vond van zijn polsblessure: „Laat ik voorop stellen dat Tom ge woon beter was. Die pols zat me wel dwars, maar daar wil ik mijn nederlaag niet op afschui- Niettemin heeft Fok zich voorge nomen het tennis een weekje voor gezien te houden, om zo het genezingsproces verder te be spoedigen. „Misschien dat ik me nog even laat zien tijdens het Sa- tellite-toernooi in Noordwijk. Eèn game en dan opgeven. Heb ik toch meegedaan en kan ik niet worden geweigerd tijdens het eindtoernooi van dit Nederland se circuit volgende week in Amersfoort". Tom Okker zeggen dergelijke eve nementen niets. Hij neemt na de „Open Nederlandse" in Hilver sum twee weken vakantie op in Zwitserland en reist vervolgens af naar de Verenigde Staten, waar hij bij afwezigheid van de dan in Europa vertoevende Wojtek Fi- bak in het dubbespel zal samen werken met Marty Riessen. Of Okker tegen die tijd weer eens kan wijzen op een overwinning in het enkelspel (voor de laatste maal was dat het geval in Rich mond in februari vorig jaar) wordt onder meer door Wouter Fok betwijfeld: „Jongens als Ba razzutti, Mottram en Taroczy sla ik hier in Hilversum hoger aan dan Okker". Moeilijk Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianasiraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Plak» u dan wel een postzegel? (55 cent). Hub adrar S.v.p. In IMMtn Imulton! In toder vnkj, i.v.p. „n tottor NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Ovenge landen 1.90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres maak dat jezelf maar eens wijs". Hoewel Okker zeker bij een achter stand van 4-2 mentaal op de proef werd gesteld („natuurlijk denk je op zo'n moment aan die vreemde partij die we vorige maand in Mook speelden") bleek hij wel tegen de druk bestand, al wilde hij de hulpverlening van zijn te genstander niet over het hoofd zien: „Fok bouwt niets op. Hij slaat een paar keer hard en dan moet het gebeurd zijn, maar daarmee kom je er niet". Okker wordt na zijn revanche op Fok in de kwartfinale geconfron teerd met Christopher „Buster" Mottram. De 23-jarige Engels man staat als 17de genoteerd op de wereldranglijst, 37 plaatsen hoger dan de - dank zij zijn op treden op Wimbledon sterk ge stegen - Okker. Mottram heeft zijn hoge notering tot dusver in Hilversum gemakkelijk weten waar te maken. De Amerikaan Bischop werd in de openings ronde zegge en schrijve èèn game gegund en de Australiër Kelly sprokkelde gistermiddag niet meer dan drie spellen bij el kaar. Mottram concentreert zich mo menteel dan ook uitsluitend op het tennis; over politiek wil hij niet praten. Hij wordt er ook niet aan herinnerd omdat het keurige Hilversum se publiek zich niet tot het houden van een demonstratie zal „verlagen". Onder zijn colle ga's wordt hij als een wat „merk waardige vogel" gezien. Aan een boycot, waarop het actiecomité „tennis tegen de nazi's" onder leiding van Peter Hain in Londen aandrong, wordt echter niet ge dacht, omdat de gemeenplaats „sport en politiek hebben niets met elkaar te maken" vooral on der de tennissers erg populair is. Of zoals Okker het stelt: „Je maakt zo terloops wel eens een grapje, waar Mottram wat vreemd van opkijkt. Maar verder zeg je er niets over. Ik weet dat hy de kleurlingen uit Engeland wil weg hebben, of liever gezegd wil wegtrappen, maar dat moet hij weten. Dat is mijn zaak niet". CHAAM - Altijd na afloop van een gewonnen wielerkoers heeft Ger rie Knetemann uit Huij bergen wel een motivering waarom hij juist die dag als eerste over de eindstreep is gekomen. Als hij in de Tour de France weer een overwinning wegsnuffelde was dat meestal omdat zijn moeder jarig of bijna jarig was. Toen hij de etappe naar Lausanne vorige week woensdag winnend afsloot vertelde hij dat het was omdat de winaar zo'n mooie pot kreeg. Een aardig cadeautje voor een aan staande vader. Zondag won hij op de Champs-Elysées te Parijs; het was best leuk om tussen al die andere winnaars te staan. Een feit is in ieder geval dat Okker het in de eerste set tegen Fok aanvankelijk erg moeilijk had, ook al speelde de Oegstgeeste- naar minder ontspannen dan hij had verwacht ..Je weet dat je niets hebt te verliezen, omdat Okker favoriet is en hij de man is die onder druk moet staan, maar Gisteren, drie dagen na het einde van de Tour, won hij de Acht van Chaam, en weer had hij een re den. Knetemann: "Mijn schoon vader en schoonmoeder waren komen kijken en dat gebeurt niet zo dikwijls. Half koers begon het te regenen en aangezien ik met een lichte voorhoofdsholte-ont steking uit de Tour was gestapt zei ik op een bepaald moment te gen Kees Bal. ik stop er mee. Maar toen zag ik mijn schoonva der en schoonmoeder met mijn bidons langs de kant van de weg en op zo'n moment denk je dan. afstappen kun je niet maken, dus ben ik maar doorgegaan". De Acht van Chaam, over 120 km, kende vanaf het begin een leven dig koersverloop voor 80.000 toe schouwers maar de echte strijd ontbrandde pas toen na ongeveer 25 km Didi Thurau wegsprong om snel een tiental seconden voorsprong te nemen. Veel waar dering voor deze ontsnapping kon het publiek niet opbrengen. Vorig jaar was deze Westduitser in Chaam nog glorieus winnaar, maar toen reed hij in de Neder landse ploeg van Peter Post. Nu is hij kopman van een Belgische ploeg en werd hij met boe-geroep up zijn vluchtpoging begeleid. Na een tiental kilometers alleen aan de leiding gereden te hebben luk te het de 36-jarige Gerben Kar stens in zijn eentje het gat met Thurau te dichten. Het peloton volgde wat later en met nog vijf volle ronden, ofwel 40 km, voor de wielen was iedereen dan ook weer bij elkaar. Een daarop vol gende demarrage van de Belg Jos van de Poel werd door Gerrie Knetemann beantwoord. Zes kilometer later hadden zij al een voorsprong van driekwart mi nuut en met nog 20 kilometer voor de boeg was al twee minuten bijeen 'geharkt' en 'gesnuffeld', aldus de omschrijving van Kne temann voor een dergelijke de marrage. Het duo leek eendrach tig op de finish af te gaan en veel toeschouwers vroegen zich af of Knetemann de Belg in de eind sprint wel zou kunnen weerstaan. Een lekke achterband van Van de Poel maakte het echter de laatste zeven kilometers voor De Kneet erg gemakkelijk. De uitslag van de acht van Chaam: 1. Gerrie Knetemann (Huyber gen) 120 km in 2.47.10,2. Jan Raas ('s Heerenbroek) op 2.00, 3. Theo Smit (Halfweg) op 2.15, 4. Aad van den Hoek (Roosendaal), 5. Roelof Groen (Steenwijk), 6. Jos Jacobs (Bel.), 7. Levien Klaassen (Weelde) z.t., 8. Willy Govaert (Bel.), op 2.20, Gerben Karstens - (Rijen), 10. Rene van Gils (Bel) z.t. De uitslag amateurs: 1. Frits Pirard (Breda) 96 km in 2.04.03, 2. Peter Gödde (Hulst), 3. Johan Kuyken (Breda). Solide Over het „vooraanstaande" lid van de uiterst rechtse politieke partij het Nationaal Front wil Okker verder dan nog wel kwijt dat hij op de baan nogal wat problemen voorziet. „Twee jaar geleden heb ik van hem in Zuid-Afrika verlo ren. Ik heb hem als speler leren kennen als iemand die me altijd sterk doet denken aan een ten- nismuur. Alles slaat hij terug, hy is erg solide". Mottram en Okker weten zich in de kwartfinale vergezeld door twee niet geplaatste spelers, namelijk de 20-jarige Peter Elter, de num mer vier van West-Duitsland. en de Australiër David Carter. Van de geplaatste spelers had gisteren alleen de Hongaar Balasz Taroczy wat startproblemen. Toen de mo tor eenmaal draaide was zijn te genstander, de Fin Palin, echter kansloos: 7-5, na 14, en 6-1. De als nummer èèn getipte Baraz zutti had alleen in het begin van de tweede set wat last van de Au straliër Carmichael, die de Ita liaan ten slotte met 6-2,7-6 (na 0-3) voorrang moest verlenen. De winnaar van vorig jaar, Proisy, had drie sets nodig tegen de Au straliër Drewitt 6-2, 3-6, 6-3. JAN PREENEN NOORDWIJK - Op de derde dag van het Noordwijk-tennistoer- nooi zijn de kaarten in het here nenkelspel A danig geschud. Ge vestigde mannen als de als vierde geplaatste Australiër Robert Keighery en Paul van Min moes ten gisteren de wrange smaak van een onverwachte nederlaag proeven. Vooral de uitschakeling van de als tweede geplaatste Van Mm baarde opzien, nu hij in drie sets - 6-4,3-6 en 2-6 - op zijn weg naar één van de hoofdprijzen werd gestuit door Mark Alberts. Een speler notabene, die, na zijn nederlaag in de kwali ficatieronde tegen Theo Gorter, slechts door een gunstige speling van het lot - "lucky loser" - voor eliminatie werd behoed. Ook Keighery moet zich gisteren bepaald ontnuchterd hebben ge voeld. Op ontroerend eenvoudige wijze werd hij door Marian Lau- din uit het toernooi getennist 5-7, 0-6. Beter ging het in dat opzicht met de als eerste geplaatste Zuidafri kaan Eddy Edwards, die weinig moeilijkheden ondervond van zyn opponent Cliff Skakle: 7-6, 6-1. Louk Sanders leek gisteravond zyn teleurstelling met betrekking tot zijn onnodige uitschakeling op het Melkhuisje te boven. Zijn te genstander Charley Honey wist de Leidenaar slechts drie games af te snoepen: 6-1, 6-2. De Amerikaan Girle bleef eveneens in de race, nu hij zich niet liet ver rassen door Theo Gorter (6-2, 6-3). Ook Bas Vletter wist trou wens overeind te blijven. Laatst genoemde versloeg in twee sets - 64, 6-3 Rob Krullaarts. Minder gelukkig verliepen de za ken voor B-speler Tonny Luykx, die een dag tevoren nog de aan dacht op zich had gevestigd door de Tsjech Nevrilka op onbarm hartige wijze de voet dwars te zet ten. Luykx ging tegen Johnstone in drie sets - 4-6, 64, 6-2 ten on der. In zijn party tegen Joop Driessen stelde Cortes nadrukkelijk zijn kandidatuur voor één van de ere plaatsen. Met tweemaal 6-0 werd Driessen van de baan geveegd. Een lot, dat trouwens ook Neigh bours overkwam in zijn ontmoe ting met Fred Hemmes, die met 64 en 6-1 de partij voor zich op eiste. Verdere uitslagen: Whyte-Stone 64, 6-2, Behar-Thompson 6-3, 7-6, Olaf v.d. Wildenberg-Cooper 6-3, 6-2, Taxman-Ferguson 6-1, 6-3, Chatman-Huub van Boekei 6-1, 6-3. Vandaag wordt in het herenenkel spel A de partij tussen Frits Don en Nick Fleury afgewerkt. De Oegstgeestenaar Wouter Fok moest vanwege een polsblessure van deelneming afzien. In het damesenkel A won de als eerste geplaatste Nieuwzeeland- se Yudy Chaloner in drie sets van Micky Albers, terwijl Tine Zwaan - door de organisatie als tweede geplaatst - eveneens een ronde verder kwam. UTRECHT (GPD) - Zelden tevoren heeft de vaderlandse wielersport een achtervolgingskampioen af geleverd die met zo'n formida bele regelmaat de amateurtitel voor zich opeiste als gisteravond Gerrit Moehlman. Niet alleen dook de bijna 28-jarige coureur uit Beekbergen in zijn finalerit tegen de zeven jaar jongere Dick van Egmond als enige van de 33 deelnemers onder de magische vijf-minutengrens, met zijn top tijd van 4.59,03 trok hij bovendien de lijn van de kwart- (5.00,31) en halve finale (5.00,77) door. Voor het enig overgebleven selectielid Dick van Egmond, die uitkwam op een chrono van iets meer dan 5 minuten, was het echter geen schande te worden verslagen door deze in de slotronde ontke tende Moehlman. „Kunnen wij in de komende we ken", sprak een glunderende Frans Mahn, „nog wat verbeteren aan zijn start, dan behoort Gerrit in Munchen tot een potentiële medaillekandidaat". Waarmee de vaderlandse baancoach doelde op zijn relatief vrij trage eerste ronde, die hem zowel in de halve finale als in de eindstrijd duide lijk parten speelde. Zowel tegen Geert Schipper, die uiteindelijk het brons voor zich opeiste, als contra Dick van Egmond, moest de wegrenner van huis uit een fikse achterstand goedma ken. Een complete sensatie had zich een half uur daarvoor afgespeeld op hetzelfde onderdeel bij de dames. Niet de vooraf als kampioene ge tipte Keetie van Oosten, die zich de laatste twaalf jaar op dit on derdeel ongenaakbaar toonde, maar Anne Riemersma verover de het kampioenschap in de voortreffelijke tijd van 4.03,33. De Zeeuwse bleef in dit fascinerende gevecht anderhalve seconde op die tijd achter. De ceremonie pro tocollair bij de sprinters leverde een herhaling op van vorig jaar. Op het erepodium werd Lau Veldt opnieuw geflankeerd door Sjaak Pieters (zilver) en Andrè Boskamp (brons). De overmacht waarmee Veldt, die met deze titel (zijn tiende in totaal) de sprint- trilogie opbouwde, Pieters in de 'finale terugwees was enerzijds tekenend voor de toegenomen kracht van de 25-jarige Amster dammer, maar anderzijds ook ty- DEN HAAG - Hennie Kuiper zal definitief niet deelnemen aan het wereldkampioenschap op de weg voor profs, dat zondag 27 augustus op de Nurbürgring in West-Duitsland wordt gehou den. Kuiper die in de Tour een sleutelbeenblessure opliep is tot dit besluit gekomen na een me disch onderzoek van de arts Strikwerda en een gesprek met Piet Libregts, de begeleider van de Nederlandse wegploeg voor het WK. perend voor de stilstand van Pie ters. Ooit gold de Zwanenburgse sprinter, die Veldt daags daar voor met minimaal verschil van de titel op de kilometertijdrit had afgehouden, als een natuurtalent, dat de sprong naar de internatio nale top binnen enkele jaren moest kunnen maken. Sindsdien zijn er al weer twee sei zoenen verstreken en niets wijst op een stijgende prestatiecurve. Ook gisteravond heeft Pieters geen moment de indruk kunnen wekken dat hy gelijkwaardig is aan Veldt. Een mislukte sur place in de tweede finalerit kon hem evenmin redden. Evenals in de rit daarvoor moest Pieters het in pu re snelheid duidelijk afleggen te gen Veldt, ondanks diens handi cap van een gemis aan voldoende wegkilometers. Veldt maakt zich daarom geen illusies bij de ko mende WK in München „Het zou mij helemaal niet verbazen wan neer de Oostduitsers 1, 2 en 3 worden. De snelheid die zy op de laatste 300 meter kunnen ont wikkelen is onvoorstelbaar. Ze flitsen langs je heen en je hebt geen moment de kans om terug te komen". AUTOSPORT - De Zuidafrikaanse coureur Jody Scheckter heeft gis teren bekend gemaakt dat hij zich met ingang van het raceseizoen van 1979 zal aansluiten bij Ferrari. ATLETIEK - Pietro Mennea heeft gisteren tijdens de Italiaanse atle- tiekkampioenschappen in Rome een uitstekende prostatie geleverd op de 200 meter. Hij won de afstand in 20.35 seconden, de beste Europe se tijd van dit seizoen. MT air 4ZZZ/WW,i razzm/I SA/£l f CMS U/OJPP /AT ZA& /V/27" \taecsAsHMsB~- c vaas- 43

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9