OOK BIJGEBOUWEN KEUKENHOF NU OP MONUMENTENLIJST Eurocontrol in Limburg, een kostbare illusie? [PUBLIEK Hoofddorp Dichtverzinsels Het vignet zoals dat door de initiatiefnemers is bedacht In de eerste week van augustus, hartje zomer, wordt in Hoofddorp een 85 meter lan ge. 20 meter hoge en 25 meter brede skibaan in gebruik ge nomen, de grootste in West- Europa. De bouw ervandie ongeveer een half jaar in be slag heeft genomenis een ini tiatief van de twee zakenlie den Bart Baayens en Rob Leur. Zij hebben olympisch ski-kam pioene Rosi Mittermaier ge vraagd de baan te openen. De op een staalconstructie aan gelegde piste is van kunststof. Het glijvlak bestaat uit in to taal 60.000, van korte nylon haren voorziene borstels. De skibaan is met name geschikt om beginnelingen de basis technieken van het skiën bij te brengen Verhuur Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven het een sta-in-de-weg", aldus de landgoedbheerder. Het plaatsen van de bijgebou wen op de lijst van be schermde monumenten biedt perspectieven. Den Hollan der stelt zich zo voor dat, zo dra de bevestiging binnen is, in overleg met monumenten zorg een lijst wordt samenge steld van de meest dringende restauraties. "Natuurlijk zou het overdreven zijn om te veronderstellen dat we nu binnen een paar jaar uit de problemen zijn", zegt hij. "Keukenhof is niet het enige landgoed dat het moeilijk heeft. Maar het is in elk geval een stap in de goede rich ting". Nog twee andere boerderijen in Lisse komen sinds kort voor op de ontwerplijst van mo numentenzorg. Het zijn de 17e eeuwse Westfriese stolp boerderij aan de Ooievaar straat, eigendom van vee houder Langeveld en de hoe ve van de familie Heemskerk aan de Heerenweg. Voor deze laatste eigenaar komt de plaatsing als een (onaange name) verrassing. Mevrouw Heemskerk; "Ik snap niet hoe we op die lijst komen. Wij hebben nooit een verzoek in gediend, bovendien willen we er niet op geplaatst worden. Waar haalt monumentenzorg die vrijheid vandaan? Dit nemen we natuurlijk niet". Mits het droog blijft wordt za terdag 6 augustus in Rijpwe- tering het nationale kam pioenschap sprietlopen ge houden. De smalle wed- strijdpaal komt te liggen over de Akkersloot. De hoofdprijs voor de man of vrouw die de meeste keren droog overkomt; een half varken. Het kampioenschap zou aan vankelijk op 2 juli j.1. plaats hebben gevonden maar toen regende het. Desondanks kwamen die dag uit alle uit hoeken van Nederland hor den belangstellenden naar Rijp wetering, mede omdat 's morgens nog via de radio reclame was gemaakt voor dit evenement. Organisator Henk Zonderop heeft toen in allerijl voor zijn huis een bord geplaatst met de mede deling dat het feest niet door ging. Ook voor 6 augustus houdt hij dat bord bij de hand. Monumentenzorg heeft sinds kort het landgoed Keukenhof een heel wat ruimere plaats toebedacht op de lijst van be schermde monumenten. Stond tot voor kort alleen het kasteel genoteerd, nu zijn er diverse bijgebouwen aan toe gevoegd, althans ze zijn op de ontwerplijst geplaatst. In de praktijk houdt dat in dat ze zo goed als zeker ook op de defi nitieve lijst komen. Dat geldt ook voor twee van de vier boerderijen die tot het landgoed behoren. Het zijn de 17e eeuwse hoeve 't Lam metje groen" aan de Sta tionsweg en de T.-vormige boerderij Middelburg (date rend uit 1852) aan de Loos- terweg. De twee resterende Keukenhofboerderijen Sixenburg aan de Leidse- vaart en die vlak naast het kasteel, zijn niet opgenomen Op de lijst zijn ook geplaatst de twee hekpijlers met 18e eeuwse siervaas aan het begin van de oprijlaan, het washuis en het uit 1850 daterende theehuis, ook wel Zwitsers 4 speelhuis genoemd. Het landgoed is eigendom van de graaf Van Lynden, die ove rigens maar af en toe in Lisse neerstrijkt. De nu 65-jarige graaf vertoeft meestal in Bra bant waar hij een boerderij met landerijen heeft. Als hij in Lisse is neemt hij doorgaans zijn intrek in het theehuis Het kasteel is als woning nauwelijks meer in gebruik. Het theehuis van het land goed Keukenhof. Het theehuis wordt ook wel het Zwitsers speelhuis genoemd. Een paar weken per jaar wordt er een antiekbeurs in gehou den en zo af en toe verhuurd als congresruimte of gebruikt voor recepties. "Als het aan de graaf lag verhuurde hij de ruimten in het kasteel hele maal niet", zegt landgoedbe heerder Den Hollander, "maar ja, het is bittere nood zaak. Tegenwoordig een landgoed onderhouden is een kostbare liefhebberij. Finan cieel is het nauwelijks meer op te brengen. Zeker niet als er aan kasteel en bijgebou wen dure reparaties moeten worden verricht. En dan heb ik het nog niet eens over het bijhouden van de tuinen en het bos". "Reparaties moeten vaak op de lange baan worden gescho ven. Jammer, want zo ver pauperd het bezit. Ik noem maar een voorbeeld. In één van de boerderijen staat nog een authentieke karnmolen. Die zou nodig moeten worden gerestaureerd, wil je 'm ten minste voor het nageslacht bewaren. Maar er is gewoon geen geld voor. Je kunt het de pachter van de boerderij niet kwalijk nemen dat hij die karnmolen in deze staat liever kwijt dan rijk is. Voor hem is In het afgelopen weken ging Ne derland massaal op vakantie. Op de weg, maar ook in de lucht, was er sprake van topdrukte. Op sommige dagen vlogen er boven ons land in totaal niet minder dan 800 vliegtuigen, het merendeel in de richting van het warme Zui den. Die vliegende files werden in goede banen geleid door een paar honderd luchtverkeerslei ders op Schiphol, die net als de verkeerspolitie op de autowegen uit alle macht moeten werken om iedereen zo vlot en veilig moge lijk op weg te helpen. De groei van het luchtvaartverkeer doet niet onder voor de toename van het aantal auto's op onze wegen. Om ondanks de drukte in de lucht toch de veiligheid en een efficiënte afhandeling te kunnen verzekeren, heeft Neder land een kostbaar, maar doelmatig appa raat opgebouwd. Streng geselecteerde, goed ge trainde luchtverkeersleiders zor gen er met hypermoderne appa ratuur voor dat alle toestellen weer veilig van of op de grond komen. Wanneer aan het einde van dit jaar het SARP-2-systeem op Schiphol gereed komt, wer ken de Nederlandse verkeerslei ders met het modernste materiaal van Europa. Met SARP zullen zij de komende jaren de groei van de luchtvaart in ons land gemakke lijk op kunnen vangen. Wat de luchtverkeersleiders betreft, is er dan ook geen vuiltje aan de lucht. Toch is er de laatste jaren sprake van onrust in het Nederlandse verkeersleiderswereldje. Onte vredenheid, die bij tijd en wijle aan de oppervlakte komt, zoals vorig jaar toen de verkeersagen ten van het luchtruim een stipt heidsactie hielden uit protest te gen uitspraken van de Neder landse piloten. Oorzaak van die ongerustheid; Eurocontrol. Eén woord ten gunste van Eurocon trol is voldoende om het Neder lands Verkeersleiders Gilde te gen je in het harnas te jagen. De vliegers deden dat. Eurocontrol is het tweede grote verkeersleidingscentrum in ons land. Het staat in Beek. vlakbij het vliegveld, en er werken zo'n 400 man, voornamelijk buiten landers. Net als op Schiphol re gelen in Beek enkele honderden luchtverkeersleiders het gaan en komen van de vliegtuigen. Net als op Schiphol staat er de mo dernste apparatuur, maar in te genstelling tot Schiphol staat het Nederlandse luchtruim niet op de radarschermen. In het zenuw centrum van Eurocontrol staat een deel van de apparatuur onge bruikt, al jaren. Die schermen zijn bestemd voor de controle van het Nederlandse luchtruim, maar al jaren weigert de Nederlandse overheid een deel van het werk aan Eurocontrol over te dra gen. Eurocontrol is in het begin van de jaren '60 ontstaan in een vlaag van Europese solidariteit. Direc te aanleiding tot de oprichting van de organisatie was de komst van de eerste straalvliegtuigen voor passagiersvervoer. De Westeuropese leiders voelden er veel voor om dat luchtverkeer in de hogere luchtlagen (boven 20.000 tot 25.000 voet, ongeveer 7000-8000 meter) centraal te re gelen. Zo zouden de snelle ma chines, niet gehinderd door na tionale barrières, directer naar hun plaats van bestemming wor den geleid. De Benelux, West- Duitsland, Engeland en Frank rijk tekenden in 1963 een contract voor 20 jaar, waarin zij zich ver plichten mee te betalen aan de totstandkoming van zo'n sys teem. Later kwam Ierland daar als zevende partner bij. In eigen hand Niemand kon echter verplicht worden om het „beheer" over zfjn eigen hogere luchtlaag over te dragen aan Eurocontrol, en daar maakten Engeland en Frankrijk al snel gebruik van. Ze hielden hun zaken in eigen hand. Intus sen was men in Beek begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van het verkeersleidings centrum, dat in 1972 in gebruik werd genomen. In dat gebouw zou het luchtverkeer boven Ne derland, België, Luxemburg en Noord-Duitsland geregeld moe ten worden. Drie van de vier partners kwamen hun belofte na en droegen de bevoegdheden over aan Beek. Nederland stelde die beslissing steeds uit, vandaar nog steeds de lege radarscher men bij Eurocontrol. Intussen droeg Nederland wel bij in de kosten van het project. In totaal kostte Eurocontrol de deelnemende naties 1 miljard 56 miljoen gulden. Nederland be taalde daarvan 122 miljoen. Daarbij moet dan worden opge teld de ongeveer 50 miljoen gul den aan loonbelasting die de Ne derlandse staat sinds 1972-aan de medewerkers van Eurocontrol terugbetaalde Die regeling trof de Nederlandse regering inder tijd om het verkeersleidingscen trum binnen onze landsgrenzen te krijgen. Men zag Eurocontrol als een broodnodige economi sche injectie voor Zuid-Lim burg. Maar bij dat voordeeltje is het gebleven. Nederland heeft tot op vandaag op geen enkele wijze profijt getrokken van de kapitale\ investering. Het rendement is nul en als de regering mocht beslui ten ook in de toekomst de leiding over de hogere luchtlagen in ei gen hand te houden, dan blijft dat nul, omdat het vluchtleidings- centrum in Beek dan ten dode is opgeschreven. Een kostbare mislukking. „Maar mochten we tot de conclusie komen dat we het systeem van de gesplitste luchtlagen moeten af wijzen, dan geldt het spreek woord: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, aldus me vrouw Smit-Kroes, de voor Euro control verantwoordelijke staatssecretaris Achterhaalde zaak Waarom blijft Nederland nu zo halsstarrig weigeren? Lex Hen driks, woordvoerder van het Ne derlandse Luchtverkeersleiders Gilde: „Omdat het systeem met een lage en een hoge luchtlaag een achterhaalde zaak is. Dat idee werd geopperd in een tijd, waarin men dacht het verkeer in de hoge luchtlaag centraal te kunnen re gelen. Maar intussen is het boven 25.000 voet zo druk geworden, dat dat niet mogelijk is gebleken. Daarmee is het grote voordeel te niet gedaan. De nadelen die daar tegenover staan, zijn niet gering. Er is extra coördinatie nodig, omdat de taken die we nu in èèn hand hebben, dan door twee cen tra moeten worden gedaan. Dat werkt minder efficiënt". Volgens Hendriks heeft de praktijk uitgewezen dat de coördinatie tussen bijvoorbeeld de Duitsers (die hun eigen lagere luchtruim beheersen, maar het hogere deel boven Noord-Duitsland aan Eu rocontrol in Beek hebben over gedragen) en Eurocontrol niet vlekkeloos verloopt. „Om te voorkomen dat de toestellen bf >- ven Duitsland door de 25.000- voetsgrens moeten, blijven de piloten vaak met opzet net onder de 25.000 voet zitten zolang ze bo ven Duitsland zijn. Boven ons land stijgen ze dan snel naar de gewenste hoogte, omdat de coor dinatie met Eurocontrol over Nederland niet nodig is. Met vliegtuigen die naar Duitsland gaan. is dat precies hetzelfde", aldus Hendriks. Daardoor gebruiken de toestellen niet alleen meer brandstof, maar blijft de machine ook langer in turbulente luchtlagen, licht Hen driks toe. De Nederlandse ver keersleiders zijn van mening dat Eurocontrol niet flexibel genoeg kan werken om dergelijke problemen op te lossen Hen driks: „De procedures worden ingewikkelder en daarmee neemt de kans op fouten toe". De verkeersleiders menen te weten dat ook de Duitse en de Belgische collega's niet gelukkig zijn met het Eurocontrolsysteem. Ze zou den klaar staan om in 1983, wan neer het contrac t afloopt, de za ken weer helemaal in eigen hand te nemen. Het feit dat de Duitsers het nieuwe centrum in Karlsruhe uitsluitend met Duitse verkeers leiders heeft bemand, wijst vol gens Hendriks al in die rich ting. Gesteund door RLD De vluchtleiders weten zich ge steund door de Rijks Luchtvaart Dienst, die op zijn beurt de staatssecretaris weer op zijn hand wil krijgen. Smit-Kroes sprak vo rige week ook over een „achter haald systeem" toen Eurocontrol ter sprake werd gebracht. In Beek worden die beweringen niet in dank afgenomen. Onder het internationale personeel heerst al lange tijd ongerustheid over de toekomst. Begin volgend jaar moeten de zeven landen be slissen of ze door willen gaan met Eurocontrol. Freiherr Von Vil- liez, directeur van het centrum in Beek. ontkent ten stelligste dat de scheiding tussen hogere en la gere luchtlagen, zoals Eurocon trol die uit wil voeren, een over leefde kwestie zou zijn. Hij zegt: „Het oorspronkeli jke idee van Eurocontrol staat nog steeds recht overeind. Het is beslist niet zo dat er problemen ontstaan omdat wij niet flexibel genoeg zouden kunnen opereren. Juist door het grote gebied boven Ne derland, België, Luxemburg en Duitsland te bestrijken, is een ef fectieve verkeersleiding moge lijk. Vliegtuigen die bij ons boven Duitsland snel willen stijgen, kunnen dat. Daarvoor treffen we speciale voorzieningen. Dat men nog niet van alle voordelen ge bruik heeft kunnen maken, komt juist omdat het Nederlandse deel nog steeds niet aan Eurocontrol heeft overgedragen. Daarom missen we een belangrijk stuk van het luchtruim. Zodra Neder land de bevoegdheden heeft overgedragen, kunnen we nog ef fectiever werken. Dan kunnen we immers makkelijker schuiven met de verticale grenzen in het luchtruim. Dat hoeven dan niet persé meer de landsgrenzen te zijn". Europeaan „Beek" gelooft niet, dat de Duitsers en de Belgen af willen haken om dat ze teleurgesteld zijn. Hij is er van overtuigd, dat de buurlanden een afwachtende houding aan nemen, omdat Nederland nog steeds niet over de brug komt. Von Villiez is een Europeaan in hart en nieren. „Hier zie je een stukje goed werkend Europa", zegt hij. „Ik hoop dat men dat niet kapot maakt". De Europese gedachte is in de luchtvaartwereld echter ver te zoeken. Geen van de betrokken naties lijkt erg geporteerd voor voortzetting van Eurocontrol in de huidige vorm. Als puntje bij paaltje komt, gaan de nationale belangen voor. Von Villiez laat er geen twijfel over bestaan dat het internationaal bekeken beter is het luchtruim van de kleinere landen samen te voegen. Als voorbeeld noemt hij het systeem in Amerika, waar soms met een onderverdeling in drie luchtla gen wordt gewerkt. De Europese landen hebben echter moeite met het overdragen van bevoegdhe den aan een Europees orgaan. Vaak spelen daarbij militaire as pecten (luchtverdediging) een belangrijke rol. Onlangs zijn de betrokken minis ters in Brussel bijeen geweest om de toekomst van Eurocontrol te bespreken. De Belgische be windsman zou daar met een voorstel komen om alternatieve mogelijkheden te bestude- Smit-Kroes is daar een voorstander van. Ze zegt: „Ik vind het fout om eerst bevoegdheden over te dra gen, om dan later te kijken of het goed gaat. Dat moet andersom gebeuren. We moeten zeker we ten dat het perspectief heeft". Ze ziet nog wel mogelijkheden voor Eurocontrol, maar dan niet met een strikte scheiding van de luchtlagen. Wat dat in de praktijk in zal houden blijft echter ondui delijk. Andere mogelijkheden Ook de Nederlandse verkeerslei ders zien een aantal andere per spectieven voor Eurocontrol. Hendriks. „Wij zijn niet tegen Eurocontrol op zich; we willen alleen niet dat de verkeersleiding boven Nederland over twee cen tra wordt verdeeld. Eurocontrol kan een aantal andere nuttige ta ken uit blijven voeren, zoals on derzoek naar de behoefte aan in strumenten, zodat dat niet in ver schillende landen meer dubbel gebeurt; eenheid brengen in de procedures en opleiding van ver keersvliegers". Von Villiez ziet daar bitter weinig in. Hij zegt „Wanneer je het ope rationele gedeelte weghaalt bij Eurocontrol, dan neem je de le vensader weg. We kunnen dan wel praten over andere functies, maar zonder de verkeersleiding missen we de noodzakelijke link met de praktijk. Eurocontrol wacht dan een langzame dood. Wanneer de Europese landen zo'n besluit nemen, welke me dewerking kunnen we dan nog in de toekomst verwachten". Nederland heeft een sleutelpositie. Weigert de regering, dan is de oorspronkelijke opzet van Euro control onuitvoerbaar. Van de grote partijen in het Nederlandse parlement spreekt aleen het CDA zich momenteel ronduit voor overdracht van de bevoegdheden aan Eurocontrol uit. Voor alle partijen is het economisch belang van het centrum voor Zuid-Lim burg een zwaarwegend argu ment. Honderdzestig van de vierhonderd werknemers van Eurocontrol zijn Nederlanders. Terwijl de po litici achter de schermen wikken en wegen wachten de verkeers leiders en Zuid-Limburg in spanning af. Uiterlijk begin vol gend jaar moeten de regeringen het verlossende woord spreken om verlenging van het contract na 1983 praktisch mogelijk te maken. Een woord ten gunste van Eurocontrol is voldoende om de Nederlandse verkeersleiders tegen je in het harnas te jagen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4