'Ik voel me geen super-directeur' Minister Van Aardenne: EISEVIERS PONDERDAG 27 JULI 1978 PAGINA 15 Nu er in deze vakantiemaanden miljoenen mensen op drift zijn geraakt, en opgejaagd door de niets ontziende peste rige regen bij voorkeur war me en droge landen opzoe ken, worden er vanzelfspre kend talloze informaties uit gewisseld. Mensen komen te rug en vertellen soms met be hulp van films of dia's hoe het er daarginds uitzag. Mensen komen uit andere landen naar hier en nemen indrukken en meningen mee naar huis. Die informaties zijn niet altijd even betrouwbaar. Een paar voorbeelden aan de hand van pas opgedane erva ringen. Ik kreeg bezoek uit Amerika. Zij logeerden bij familie in Haarlem. Omdat ze katholiek waren namen de gastheer en zijn vrouw hen mee naar een echte Latijnse hoogmis in Haarlem. Ik sprak die Ameri kanen een paar dagen later. Het was hen die zondag in Haarlem opgevallen dat in Holland overal nog Latijnse missen werden gehouden. In Amerika was dat allang an ders. Alles gebeurde in de volkstaal. Ondanks mijn ver weer ben ik er toch zeker van dat ze, eenmaal in Amerika teruggekeerd, daar zullen vertellen hoe heel Holland nog ouderwets is, wat de mis viering betreft. Zij, de Amerikaanse, wilde voor haar dochter een tafelkleedje meenemen, maar het moest "typically Dutch" zijn. In Amsterdam vonden ze zoiets voor 3,50. Zo'n prul kocht- ten ze in Los Angeles voor 10 dollar. Ergo: alles was hier ontzettend duur. Ook kreeg ik vijf dagen bezoek van een Engels echtpaar. Ook katholiek. Ik verwees hen naar de Leidse studenten- ecclesia. Ze kwamen er ont steld van terug. De instel lingswoorden van de eucha ristie werden door heel de kerk gezongen, en dan nog verhuld ook. Aan hun vrien den in Engeland zullen ze on getwijfeld vertellen dat overal in Holland de mis zo gevierd wordt. Op een dag gingen ze per trein van Voorschoten naar Utrecht. Toen ze 's avonds te rug kwamen zei hij: "Ik heb de indruk dat er in Holland veel meer schapen zijn dan koeien." Dat was dus zijn conclusie na dat éne ritje. Ze hadden in Utrecht op mijn advies Gerard Croiset be zocht. Hij had de indruk dat in Holland veel grotere waarde toegekend werd aan de pa rapsychologie dan in Enge land. Verder vond hij dat alle Hollan ders zo goed Engels spraken, dat alle leegstaande huizen onmiddellijk gekraakt wer den, en dat er in Holland heel weinig gestaakt werd. Ondanks mijn weerwerk tegen al die generalisaties ben ik er toch zo goed als zeker van dat zij merkwaardige verhalen over Holland zullen verteld hebben bij hun terugkeer. Nu is dat allemaal niet zo erg. De schade is zeer beperkt Ook als die Amerikaanse dame haar minachting voor figuren als Den Uyl en Van Agt uit en zegt dat ze de strijd tegen de auto's een dwaze strijd vindt - auto's zijrt nu eenmaal on misbaar; wanneer ze kern centrales nu eenmaal nodig vindt zoals ook de neutro nenbom; wanneer ze Nixon blijft verdedigen, dan neem ik haar niet ernstig. Ze vond ook dat de discrimina tie in Amerika alleen bestaat tussen negers onderling. Ik vroeg haar wat voor discrimi natie zij dan bedoelde. Zij antwoordde dat de rijke en ontwikkelde negers op de arme negers neerzagen. Ik zei dat wij blanken er zo nog al tijd niet in geslaagd zijn enige gelijkheid te betrachten tus sen rijk en arm. Haar verba zingwekkende antwoord was: "Ja, maar negers zijn nu eenmaal negers. Bedenkelijk Veel bedenkelijker wordt het officiële i mening van hun volk geacht worden weer te geven in het buitenland. Ik denk aan de huidige minister van Buiten landse Zaken Van der Klaauw die de voorbije dagen in Tan zania was bij gelegenheid van het bezoek dat de koningin dan dat land bracht. Van der Klaauw zei in Tanzania een paar schandelijke dingen. Hij beweerde dat het socialisme daar niet meer dan "een kreet" was. En dat hulp aan Tanzania niet anders was dan geld wegsmijten in een bo demloze put. President Nyerere zal niet on der zijn gehoor gezeten heb ben, hij hield zich met de ko ningin bezig. Anders zou het me niet verbaasd hebben wanneer hij heer Klaauw vriendelijk, doch dringend zou hebben verzocht het land onmiddellijk te verlaten. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft zich gehaast uit te leggen wat de minister met zijn beledigingen be doeld had. Wat die "kreet" be treft wilde hij alleen maar zeggen dat het socialisme in Tanzania niet te vergelijken is met dat van de West-Europe se landen En die put dan? Wel, daarmee bedoelde heer Klaauw dat Tanzania juist zo'n enorme behoefte had aan hulp dat pas na vele jaren het effect duidelijk zou zijn. Ja, ja. Dat werd in Nederland ge schreven. Het is te hopen dat de kranten in Tanzania dat ook hebben vermeld. En dat wij er een vreemde manier op nahouden wat onze voorlich ter heer Klaauw van Buiten lands Zaken betreft: als hij iets zegt bedoelt hij er het te genovergestelde mee. Die minister! Misschien was hij alleen maar ziek van al die bloemkool en verlangde hij weer hevig naar zijn overver zadigde eigen socialistische paradijsje. Het is in ieder ge val te hopen dat Nyerere meer waarde gehecht heeft aan de woorden van de koningin dan aan die van haar minister. Door Piet Wes soling DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft een optimistische kijk op de mogelijkheden om onze economie uit het slop te halen. Hij meent dat er meer kansen zijn nu de „economische top" in Bonn diverse stimulerende maatregelen heeft afgesproken. Het bedrijfsleven moet zich beter kunnen ontplooien, maar Van Aardenne voelt zich geen „superdirecteur", die de zaak gaat regelen. Hij gelooft niet in een dirigis tisch beleid. Minister Van Aardenne, optimistisch over herstel economie - -ernaar de energievoorziening van de nabije toekomst duidelijk in beeld te brengen. Daartoe moet over en kelejaren (1981 of 1982) de beslis sing vallen over uitbreiding van het aantal kernenergiecentrales. Tegelijkertijd dienen dan de op lossingen voor de hieraan ver bonden (veiligheids)problemen duidelijk voor ogen te staan. Al dus enkele kernpunten die naar voren kwamen tijdens een uit voerig vraaggesprek. - Wat kan naar zijn mening het ef fect zijn van de afspraken die de leidslieden van de „rijke zeven" in Bonn hebben afgespro ken? Van Aardenne: „Het belangrijkste nieuws voor ons land is wel dat West-Duitsland bereid is tot een stimulering van zijn economie met 1 procent van zijn bruto na tionaal produkt, zo'n 13 miljard mark. We moeten dit zien in rela tie tot wat andere landen doen of gaan doen en wat wij zelf onder nemen. Zo heeft de regering de f 500 miljoen die nog resteerden uit het stimuleringspakket van f 2,5 miljard, nu ingevuld. Verder vergroten we volgend jaar het begrotingstekort; ook dat bete kent een stimulering van de eco- Het is dringend nodig de kosten stijgingen af te remmen en de las ten voor het bedrijfsleven zoveel mogelijk te verlichten. Daarop moeten de maatregelen worden gericht. Er is nu sprake van een gezamenlijke actie, zij het 'met verschillende benaderingen. Maar het gaat totaal om het aan zwengelen van de economie en dat is van groot belang. Ik heb er wel moed op dat hiervan een im puls zal uitgaan en dat de wereld handel aantrekt. Daarvan moeten wij ook zien te profiteren. In het kader van de ombuigings operatie moet nu tijdelijk het be grotingstekort worden opge voerd, zodat we met de lasten verlichting vooruit kunnen lo pen. De onderlinge afstemming tussen de maatregelen, die de af zonderlijke landen nemen, gaat pas in het najaar goed beginnen. Ik kan nog niet zeggen welk eco nomisch groeicijfer we halen, hopelijk in ieder geval 3 procent; elk kwart procent daarboven is erg plezierig" Export - Kan er sprake zijn van een verbe tering in onze exportpositie nu de laatste cijfers een gunstiger ver houding tussen invoer en uitvoer te zien geven? Van Aardenne: „Ik durf niet te zeg gen dat dit op een opwaartse ten dens wijst, de ene maand is wat beter, de andere wat slechter tot dusver, maar over een jaar geno men zit er nog weinig vooruit gang in. We zullen moeten blijven werken aan exportbevordering, bestaande maatregelen moeten daartoe zoveel mogelijk worden benut om het bedrijfsleven ook op dit front te helpen. Maar het Nederlandse bedrijfsleven moet ook zelf tot een betere concurren tiepositie zien te komen, daarbij geholpen door lastenverlichtin gen en de geboden mogelijkhe den bij het inspelen op concur rentievoorwaarden. Ook het verkrijgen van een betere positie op de eigen, binnenlandse markt, is van groot belang. Kos tenverlaging is hier evenzeer het parool. De overheid zal zoveel mogelijk van dienst zijn met de middelen die zij heeft en verder is een betere voorlichting natuur lijk nodig. Nadeel is dat Neder land nog niet zo'n lange indus triële traditie heeft, van oor sprong zijn we meer een han delsnatie. Daarnaast zijn we bij voorbeeld goed in de aanneme- rij. Helaas missen we nu nog die trai ning die andere industriële lan den hebben. Nu hebben we wél gedacht dat het ons in vrij korte tijd was gelukt, maar dat valt wat tegen. Feit is dat de meest voor de hand liggende markten ook de minste problemen geven, maar er moeten ook andere worden ont sloten. Daarmee wil ik helemaal niet zeggen dat Nederland zo'n slecht figuur slaat. Maar ons kos- tenpeil zit helaas tegen en er zijn landen die het gemakkelijker nemen met bijvoorbeeld de ex- portkredietvoorwaarden. Daar voor is nu ons zogenaamde mat ching fonds". Innovatie - Welke rol kent hij toe aan de inno vatie (het brengen van nieuwe produkten)? Van Aardenne: „Dat is een erg be langrijk punt, maar je moet het ook weer niet overdrijven. We kampen nu eenmaal met een soort van afzetcrisis, de vraag naar bepaalde produkten stijgt niet meer. Vindt dus nieuwe din gen uit, dat is het streven. Moge lijkheden zijn er zeker, bijvoor beeld waar het gaat om milieu- verbeterende technieken. Maar ik geloof niet zo in het allèèn ver richten van veel research voor innovatiedoeleinden, zonder dat de vraag naar zo'n produkt vast ligt. Belangrijk is dat mogelijkheden die instellingen als TNO hebben, beter onder bereik moeten ko men. Ik vind dat dit vooral moet gelden voor kleine en middelgro te bedrijven die projecten willen uitvoeren en daarbij gesteund moeten worden om haalbaar te maken wat zij als kansen zien. Op dat stuk ziet men nog vaak kort sluitingen ontstaan. Maar ook met meer ontwikkelingskredie ten, waarvoor nu ruimte is, en uitgebreider voorlichting kan succes worden bereikt". - Het heeft de aandacht getrokken dat van de grote stijging der in vesteringen in 1977 het leeuwe- deel is terechtgekomen buiten de Randstad. Heeft hij daarvoor een verklaring en wat verwacht hij van het stimuleringsinstrument WIR? Van Aardenne: „Ik zou haast zeg gen met die ontwikkeling is vooruitgelopen op de WIR. Voor dit jaar verwacht ik trouwens wel handhaving van een hoger inves teringsniveau. maar niet ver bo ven dat van 1977. Enige vorderin gen zijn gemaakt in het spreiden van economische bedrijvigheid en dat juich ik toe. De overheid heeft daar trouwens in het verle den ook naar gestreefd. Verstik king van activiteiten, zoals in de Randstad het geval was, is slecht. Het produkt wordt te duur en er zijn te weinig mensen die het werk kunnen doen. Een te grote opeenstapeling van economische bedrijvigheid geeft een opwaartse druk op alle kos ten. Via heffingen (de wet Selec tieve Investerings Regeling) is getracht de activiteiten te sprei den, maar ook de economische realiteit heeft zijn werk wel ge daan. Niettemin heeft ook de Randstad zijn zorgen, getuige de grote openstaande vraag naar vakbekwame mensen, naast werkloosheid. Daarentegen vind je in de regio's grote werkloos heid en weinig of geen open staande vraag. Het regionale eco nomische beleid blijft dan ook van zeer groot belang. Wat de WIR betreft, het was duide lijk dat vele bedrijven op deze stimulering zaten te wachten. Met deze maatregelen helpen we nu ook een bepaalde categorie ondernemingen over de brug. Dat zijn bedrijven die net verlies lijden of als het ware op de nullijn zitten. Met de investeringssteun, die overigens maar een „topje" is, wordt het investeren nu wel inte ressant. De investeringspremie die men krijgt werkt verlagend op de kosten. Het is dan ook een goede zaak dat verlieslijdende bedrijven ook de algemene pre mie krijgen. Maar het blijft een hulpmiddel; een goede onder nemer moet zijn kansen grij pen". Steunverlening - Herstructurering van bedrijfs takken en steunverlening aan in dividuele bedrijven blijven moeilijke kwesties, waarbij het ministerie van economische za ken een belangrijke rol speelt. Hoe is zijn visie op de problema tiek? Van Aardenne: „Laat ik voorop stellen dat ik me niet de rol aan meet van een „superdirecteur", die gaat zeggen: dit moet dicht en dat moet openblijven. Ik geloof niet in dirigistische maatregelen, die werken niet. De situatie wordt er dan niet beter op, dat hebben we van andere landen wel gezien. Naar mijn mening is het beste een gedecentraliseerde economie. Dat neemt niet weg dat een overheid de rol van archi tect kan spelen, lijnen kan trek ken als er restauraties in het be drijfsleven nodig zijn. Ook moet de Staat bepaalde zaken aanpakken en risico nemen als zij daartoe kansen ziet. Ik wijs bij voorbeeld op Urenco en in het al gemeen op de speerpuntfilosofie, waarvan een algemene stimule rende werking kan uitgaan. Dui delijk is, dat onze toekomst niet ligt in arbeidsintensieve bedrijfs takken. Daarom heb ik ook grote aarzelingen over de kwestie van de arbeidsplaatsentoeslag in het kader van de Wet Investerings Rekening. Wat de steunverlening aan bedrij ven betreft, ik vind dat de aan dacht minder op de afzonderlijke bedrijven moet worden gericht. In de eerste plaats is er dus de algemene stimulering door mid del van bijvoorbeeld de loonkos tenverlichting en in de WIR, zo wel specifiek als regionaal. In de tweede plaats moet er steun wor den verleend aan sectoren, ge paard gaand aan herstructure ring, zoals in de scheeps bouw. Niettemin zijn we voorlopig nog niet van de individuele steun af, er zullen wel altijd gevallen blij ven, maar het moet geen kwestie zijn van uitdelen. Je moet ook oppassen dat je door één bedrijf te helpen geen infectie teweeg brengt in een bepaalde sector. De slechtste bedrijven zullen toch afvallen, die zijn ten dode opge schreven, het is niet gezond daar middelen in te pompen. Wel zijn er vormen te bedenken voor ge richte hulp als exportsteun, in- novatiesteun en verlichting van zware milieulasten". Energiebeleid - Het energiebeleid. Deze minister wil kennelijk met zijn plan voor het voeren van een „brede maat schappelijke discussie" de kern- energieknoop doorhakken? Van Aardenne: „Ja, dat vind ik no dig, een van mijn eerste daden als minister was het advies vragen van de Algemene Energie Raad, dat nu is verschenen. Het houden van die discussie, waarover het parlement nadere voorstellen kan verwachten, moet een oplos sing brengen. Met betrekking tot de kernenergie zitten we al te lang in een impasse. Er ligt de principiële uitspraak over de drie kerncentrales van de regering uit 1974, maar we moeten nu komen tot het punt dat we uitspreken hoe meer kernenergie in een dichtbevolkt land als het onze uitvoerbaar is". - Wanneer kan dat punt zijn be reikt? Van Aardenne: „In 1981 of 1982 dacht ik toch wel. Tevoren moet de regering met een uitgewerkt standpunt komen. Tegelijkertijd moeten dan de nog resterende problemen als die van de opslag in zoutlagen worden opgelost. Daarom heb ik gevraagd dat on derzoek te versnellen. En er moet ook worden gekeken naar even tuele opslagmogelijkheden in het buitenland. In ieder geval moe ten we nu snel de discussie aan gaan en uit het slop komen. Dan nog wordt het 1990 voordat cen trales zullen zijn gebouwd". - Aan welke kernenergiecentrales moet worden gedac ht en als die er niet kunnen of mogen komen wat moet er dan gebeuren? Van Aardenne: ..Op dit ogenblik denk ik aan centrales van het huidige type, dus met lichtwater- reactoren, niet aan snelle kweek reactoren in ieder geval. Als we niet tot meer kernenergie over gaan moet men zich wel realise ren - dat staat ook in de zojuist verzonden brief aan de Tweede Kamer - dat er zeer veel kolen moeten worden ingevoerd en verwerkt. Dat brengt niet alleen hoge kosten met zich voor trans port en installaties, maar ook heel grote milieurisico's". - Wat is er nog meer nodig in het kader van het energiebeleid? Van Aardenne: „De gasprijs moet beslist omhoog tot het peil van de olieprijs. Weliswaar komen er be sparingen door de isolatie, die nu grootscheepser wordt aangepakt, maar de huidige energieprijzen noden niet tot besparing en dat vind ik toch een bezwaar. In een jaar of drie, vier, met stappen van ongeveer 2,5 cent per m3, moet die stijging naar mijn mening toch worden doorgevoerd, ook al is dat voor de gasdistributiebe- drijven niet plezierig". Echtscheiding en het touwtrekken om de kinderen. Dat is het om slagverhaal van de Tijd. Schei ding is een alledaagse zaak ge worden en er zijn allerlei instan ties die proberen de schade zo beperkt mogeüjk te houden. De Tijd praat met twee kinderen van gescheiden ouders, en een man en vrouw die beiden een echt scheiding achter de rug hebben. En tenslotte met een medewerk ster van een adviesbureau voor kinderbeschermingsconflicten. WD-minister van onderwijs Aa ron Pais zegt in een intervieuw: "U wilt mij steeds van alles laten verwijten, maar ik ben de vrien delijkheid zelve. Het enige wat ik doe is constateren dat men mis schien niet altijd voldoende vooruit heeft gekeken". Hij heeft het verder over zijn Actieplan en het omscholen van onderwijzend personeel. ten het centrum van Rotterdam, weer leefbaar maken. Hij zegt: "Bij een volgende oorlog krijgt Rotterdam natuurlijk weer de hardste klappen, maar ik ga het buurtje zo aandoenlijk maken, dat die vlieger het niet over zijn hart verkrijgt zijn bommen daar los te laten". Frank van Ree, psychiater en ver trouwensarts van de in Neder land gevangen zittende RAF-le- den., het zich vijftig uur opsluiten om aan den lijve te ervaren wat isolatie betekent. Hij kreeg het gevoel dichter bij de RAF-leden te staan, van wie hij vindt dat ze slecht behandeld worden. Als psychiater heeft hij zelf opdracht gegeven patiënten te isoleren en door middel van elektrische schokken onder controle te krij gen ("shocken"). CDA-kamerlid Jan Nico Scholten vindt dat mi nister Wiegel "fors heeft staan klungelen" tijdens en na de pro cessen tegen de Russische dissi denten. Scherpe kritiek heeft Scholten op het besluit van Wie gel om de verhoudingen met Rusland te bevriezen. Hij vindt dat de WD nooit veel heeft ge daan op het terrein van de bui tenlandse politiek. Een verslaggever van Post reed drie weken mee metde Tour-caravan en schreef: "Het ware verhaal van de Tour de France". De druipende regen die tijdens de Tour-start in Leiden was neergevallen was nog niet opgedroogd of de eerste kwade verhalen verschenen in de kran ten en tijdschriften. Er is nog geen eind aan gekomen. Van der Klaauw, onze minister van buitenlandse zaken is "aardig, clumsy, knufterig en aandoen lijk". HP observeerde de be windsman tijdens het staatsbe zoek van koningin en prins aan Tanzania. In Elsevier aandacht voor de grote kans die we lopen om ergens in het buitenland in de gevangenis te raken 'omdat men de wetten in het vakantieland brak". de nietszeggende regel: "IJs en weder dienende heeft de zomer vakantie zijn langste tijd gehad". Wie bepaalt nou eigenlijk of een werkloze rijp is om te worden omgeschoold, vraagt Elsevier zich af. Een artikel over de ar beidsmarkt in een land met tweehonderdduizend werklozen en zestigduizend banen vrij. En de ontspanning tussen Dost en West staat na de dissidentenpro cessen flink op de tocht. Maar volgens Elsevier is het spel van de Russen doorgestoken kaart. Ze wilden het Westen gewoon op stang jagen met deze veroorde lingen. In dit artikel een analyse van de soorten Russische dissi denten. Ook in Elsevier ruimte voor minis ter Pais, die de grote vakantie korter en de wintervakantie lan ger wil maken. Geen interview maar een beschouwing, waarin onder andere wordt vastgesteld dat de minister in ieder geval de steun kan verwachten van tour operators die er brood in zien en de ANWB. Geen conclusie, alleen Een lichtgewicht Vrij Nederland opent met een moeilijk leesbaar verhaal, dat er op neer komt dat Duitsers spioneren in de solda- tenvakbond WDM. Een artikel over "een Duitser die het wetem kan". Op pagina drie grijnst de dichter Cees Buddingh je tege moet. De "bejaarde Dortse jon gen" wordt zestig jaar en zegt te gen zijn interviewers: "Noem eens één echt vrolijk gedicht van me". De journalisten worden niet veel wijzer van het gesprek: "De chaos in de werkkamer van de auteur kenden we al. En dat Buddingh een buitengewoon ai mabel man is, dat weet zo lang zamerhand heel Nederland" Toch boeit zo'n verhaal. Ook in VN een analyse van de Rus sische dissidentenbeweging. Verder een reportage over de vele hongerstakende Marokkanen in Amsterdam. In de tweede afleve ring van de serie Vrouwen rond de Eeuwwisseling ditmaal de schijnwerper op Mina Kruseman, zangeres, schrijfster en overbe- terlijk individualiste. In een ge dicht maakte zij het Nederland- sche Toneel eens uit voor een mummie, overgebleven uit vroe ger tijden. Een vrouw die zich weinig wenste aan te trekken van de smaak van het publiek. De bijlage van VN is zoals vaker weer leuker om te zien dan om te lezen. Mooie foto's van vroeger in de serie de Zomers van Toen. Ditmaal is 1928 aan de beurt Verder fraaie affiches van Ita liaanse politieke partijen, die een beroep doen op de vrouwen. En de vergrijsde strip van Jaap Veg- ter over "een bijzonder vervelend knaapje".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15