Israëli's naar huis gestuurd Maria Slepak vrij met voorwaardelij ke straf Gemengde gevoelens bij artsen Leidse hoogleraar: "Een doorbraak" Verrassend besluit van Sadat Wiegel: Beraad over bevriezing DONDERDAG 27 JULI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 LONDEN (GPD/ANP)-Volgens de Britse vrouwenarts dr. Patrick Steptoe, de „vroedvader" van de eerste reageer buisbaby ter wereld, zal het nog twee of drie jaar duren voordat de techniek van bevruchting buiten de baarmoe der in andere landen kan worden toegepast. De belang rijkste vraag na de geslaagde geboorte van de reageer buisdochter was of het experiment van dr. Steptoe een kwestie van „geluk" was geweest. Een Engels parlemen tariër heeft de kunstmatige bevruchting inmiddels een "onbevlekte ontvangenis" genoemd. Zelf zei de arts dat het geen toeval of geluk was geweest, maar dat de procedure van de bevruchting buiten de baarmoeder nog niet dusdanig geperfectioneerd was dat het op grote schaal kan worden toegepast. Het grootste obstakel bij de door hem ontwikkelde methode is niet de be vruchting van het moederei buiten de baarmoeder, maar of de baarmoe der bereid is het bevruchte eitje in zich op te nemen en niet af te sto ten. Na de bekendmaking van de geboorte van de reageerbuisbaby werd het Oldham-ziekenhuis overstelpt met aanvragen van vrouwen, vooral uit Amerika en West-Duitsland. Dr. Steptoe en de fysioloog dr. Robert Edwards, die het laboratorisch vooronderzoek deed, legden er de na druk op dat lang niet alle onvruchtbare vrouwen in aanmerking komen voor deze methode van uitwendige bevruchting. Alleen vrouwen wier onvruchtbaarheid het gevolg is van geblokkeerde eileiders kunnen ge holpen worden. Naar schatting zouden er in Engeland 20.000 aan deze interne complicatie lijden. Wat minder bekend is, is dat dr. Steptoe voor deze voorspoedig afgelopen kunstmatige bevruchting en bevalling zijn experiment op tenminste 500 andere vrouwen zonder resultaat heeft toegepast. In bijna alle gevallen werd het bevruchtte moederei door de baarmoeder afgestoten. De rea geerbuisbaby is inmiddels de inzet geworden van een verwoede strijd tussen de Londense dagbladen. Zoals gemeld, werden de exclusieve rechten op foto's, vraaggesprekken of artikelen over de ouders en het kind voor 1,2 miljoen gulden verkocht aan de „Daily Mail", een groep van kranten. Deze groep publiceert èèn van de twee Londense avond bladen, „The Evening News", en deze krant kwam dan ook triomfante lijk uit met een grote kop op de frontpagina: „Kleine mejuffrouw per fect". Het enige andere concurrerende avondblad, „The Evening Standard", liet zich echter niet kisten en kwam met de kop: „Londense geopereerd voor reageerbuisbaby". Het verhaal in deze krant kwam er op neer dat een andere vrouw, 12 uur na de geboorte van „Kleine mejuffrouw perfect", in het Londense Saint Thomas Ziekenhuis geopereerd was voor de verwijdering van een moedereitje dat alsnog bevrucht moest worden en na ongeveer een week weer teruggeplaatst zou moeten worden in de baarmoeder voor verdere ontwikkeling. verschillende landen. De rooms-katholieke kerk heeft al jaren lang het onderzoek naar het kunstmatig verwekken van zwangerschap "immoreel en een schending van de natuurwet" genoemd. Het afwijzend standpunt van de rooms-ka- tholieke kerk inzake kunstmatige inseminatie is dan ook welbekend, zo is gisteren in het Vaticaan gezegd naar aanleiding van de geboorte van de reageerbaby in Engeland. De kerk had zich de laatste jaren al uitgesproken over vergelijkbare ge vallen. Op 13 juli 1977 herinnerde het dagblad Osservatore Romano, nadat een Nieuwzeelandse zich kunstmatig had laten insemineren met sperma van haar overleden man, eraan dat "de overdracht van het leven niet kan worden toevertrouwd aan een koude techniek, afhangend van eenvoudige persoonlijke berekeningen, of van een streng plan dat is opgelegd door de eisen van de gemeenschap. Dat zou een nederlaag van de mens, zijn vrijheid en zijn geweten inhouden." Een ander geval in de V.S. had in maart dit jaar tot de uitspraak van het Vaticaan geleid d at de normale huwelijksdaad de enige wettige bron van het menselijk leven vormt. Door Wim Wirtz LEIDEN - De geboorte van de „reageerbuisbaby", afgelopen dinsdagnacht in het Engelse Oldham-zieken huis, is in Nederland met ge mengde gevoelens gadege slagen. „Technisch erg knap en zeker een doorbraak", zegt prof. dr. E. V. van Hall, hoog leraar verloskunde en gynea- cologie in Leiden. „Maar ik vind het verder een griezelige ontwikkeling. En dan heb ik het natuurlijk alleen over de filosofische en ethische kant van de zaak. Ik ben namelijk bang dat door dit soort mani pulaties met het ontstaan van leven - want dat is het tenslot te - er straks een situatie ont staat waarbij zaadcellen en eicellen gewoon te koop zijn. En dat is een ontwikkeling waarvan ik zeg: ik wijs dit af" Prof. Van Hall signaleerde zo'n vijf jaar geleden al dat er in Engeland naarstig gezocht werd naar een nieuwe moge lijkheid om bij vrouwen met ernstige afwijkingen aan de eileiders toch een zwanger schap tot stand te brengen. Bij de 32-jarige Lesley Brown resulteerde dat in een gezond meisje van 2 kilo en 6 ons. Mevrouw Brown, die vanwege geblokkeerde eileiders al ne gen huwelijksjaren kinder loos was, werd een eicel „ont nomen", deze werd buiten haar lichaam bevrucht met sperma van haar man en ver volgens enkele dagen tot ontwikkeling gebracht. Daarna werd de bevruchte ei cel ingenesteld in de baar moeder, waar de vrucht tot volle wasdom kwam. Via een operatieve ingreep ten slotte brachten de artsen het kind ter wereld. Geheimzinnigheid De Engelsen hadden hiermee een primeur. Maar wie weet hoe dicht we de situatie gena derd zijn, dat er voor de eicel en zaadcel geen baarmoeder meer nodig is en er volstaan kan worden met een goed uit gerust laboratorium? Prof. Van Hall heeft daar weinig zicht op. Hij constateert ook dat het erg moeilijk is dat zicht te hebben: „Er is om dit onderzoek in Engeland een enorme waas van geheimzin nigheid geweest. In het begin zijn er maar een paar publica ties over geweest. Maar ver der hebben we er niets meer van gehoord. Daar is ook wel veel kritiek op geweest. Het is niet aardig om het te zeggen, maar ik geloof inderdaad dat die geheimzinnigheid is inge geven door persoonlijke eer en ambitie" De Leidse hoogleraar gelooft niet dat deze spectaculaire geboorte in Nederland spoe dig navolging zal vinden. „Ik weet dat de fysioloog Zeilma ker in Rotterdam op dit ge bied experimenteert. En bij dieren zijn er al diverse resul taten geboekt. Maar van kli nische toepassing bij de mens is voorlopig geen sprake. Zeilmaker heeft mij indertijd gevraagd of ik met hem op dit gebied wilde samenwerken. Maar ik heb om principiële redenen geweigerd. Ik heb geen zin om hieraan mee te doen" „Wij krijgen hier veel vrouwen met afwijkingen aan de eilei ders. Ik denk dus dat dit wel de plaats zou kunnen zijn om deze Engelse methode toe te passen. Ik zou dan een soort primeur voor Nederland hebben. Maar ik heb er ook in onze vakgroep over gespro ken en wij vinden dat het hier niet mag gebeuren". Beducht Prof. Van Hall ziet de Engelse „reageerbuisbaby" (die hij overigens niet zo wil noemen) als een eerste stap op weg naar een situatie, waarbij din gen kunr.en gebeuren die Al- dous Huxley al jaren geleden beschreef: reageerbuisbaby's naar gewenste grootte, ras en aard. Zover is het nog niet, maar de hoogleraar is wel be ducht voor een vergelijkbare ontwikkeling: verregaande manipulaties met eicellen en zaadcellen, waarbij de men selijke waardigheid flink op de tocht kan komen te staan. Over het effect van de Engelse bevruchtingsmethode doet de Leidse hoogleraar vrij sceptisch. Hij zegt: „Ik vind het erg overdreven dat ge steld wordt dat duizenden vrouwen er baat bij zouden hebben. Er is in Engeland ge zegd dat op die manier 20 pro cent van alle onvruchtbare vrouwen geholpen kon wor den. Dat lijkt mij veel te veel. Kijk, een afgesloten eileider heb je niet voor niets, daar zit vaak een ontsteking achter en er komen heel veel vergroei ingen voor. Dat zijn hele moeilijke gevallen, waarbij het ontzettend problematisch is om bij zo'n vrouw aan een eicel te komen. Bovendien kan een grote groep vrouwen operatief worden geholpen. Daarom is de groep die baat zou hebben bij bevruchting buiten het lichaam mijns in ziens vrij klein". "En hier is ze....de schattige LouiseZo luidt de kop van de Daily Mail, het Londense dagblad dat de oorlog om de eerste foto's van de reageerbuisbaby heeft gewonnen. De baby heeft de roepnaam 'Louise' gekregen, hoewel er eerder berichten waren dat het meisje Patricia zou heten naar de "geeste lijke vader van de reageerbuisbaby" dokter Patrick Steptoe. Meldingsplicht De reserves die prof. Van Hall heeft ten opzichte van de „reageerbuisbaby" in Enge land worden gedeeld door de medisch-ethica dr. Heieen Terborgh-Dupuis, die werk zaam is bij de medische facul teit in Leiden. „Van het geval op zichzelf lig ik niet wak ker", zegt ze. „Als het alle maal uiterst zorgvuldig is ge gaan, dan ben ik blij voor die Engelse mevrouw en dan zal ik niet roepen: hè bah, wat is dat smerig wat daar is ge beurd. Maar als dit soort din gen op grote schaal gaat plaats hebben, dan heb je geen enkele garantie dat er niet nog meer aan het leven gesleuteld gaat worden. En je weet dan met wat het resul taat daarvan zal zijn". „Deze geboorte is een typische ontwikkeling die heeft kun nen plaatshebben zonder dat daarover de samenleving ge hoord is. Hier in Nederland moeten wij daaruit onze conclusies trekken. Ik vind dat er voor dit soort onder zoeken die te maken hebben met het ontstaan van leven di rect een meldingsplicht moet komen. Iedereen fietst altijd achter de ontwikkelingen aan en wie weet wat je straks nog te wachten staat. Ik vind dat de samenleving als geheel zich tijdig moet realiseren of dit soort onderzoek wel ge wenst is. Dat is ook een eco nomische kwestie. Want je zou de vraag kunnen stellen of je niet eerder voorrang moet geven aan bijvoorbeeld adoptie of de opvang van psy chisch gestoorden. Dat zijn vragen waar we ons met z'n allen over moeten buigen. En niet alleen een kleine groep van medici". SAINT JOHN'S (CANADA)-Het heeft iets weg van de romp van een tank, maar het is de gondel van de ballon waarmee de Engelsen Don Cameron en Christopher Davey gisteren zijn begonnen aan een tocht over de Atlantische Oceaan. Zij hopen vanaf Canada binnen ongeveer honderd uur de Europese kust te bereiken. Lukt het hen. dan zijn zij de eersten die per ballon de oceaan oversteken. Volgens de laatste berichten verloopt de tocht uitstekend. JERUZALEM (GPD/ANP) - De Israëlische militaire dele gatie die in Alexandrië verblijft moet op bevel van pre sident Sadat direct naar Israël terugkeren. In Israël werd met dat verrassende besluit van de Egyptische Nationale Veiligheidsraad al enige tijd rekening ge houden. ADVERTENTIE MOSKOU (GPD/ANP) - De joodse activiste Maria Slepak is gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van drie jaar werkkamp wegens "straatschenderij". Haar man Wladimir Slepak is kort geleden voor hetzelfde feit tot vijf jaar binnenlandse verbanning veroordeeld. De ten laste gelegde "straatschenderij" bestond uit een spandoek dat de SlepaksinhetcentrumvanMoskouaanhet balkon van Wiegel zegt dat het hun apartement hadden bevestigd en waarop te lezen stond: "Laat ons vertrekken naar onze zoon in Israël. Wladimir en Maria Slepak probe ren al meer dan acht jaar vergeefs een uitreisvisum te bemachtigen voor emigratie naar Israël. Hun zoon Alexander mocht wel naar Israël vertrekken. Hun tweede zoon, Leonid, is ondergedoken nadat hij eind vorig jaar zijn op roep voor militaire dienst ont ving. De Verenigde Staten zijn bemoe digd door het feit dat de Moskou- se dissidente tot een voorwaar delijke straf was veroordeeld. Woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat dit soort besluiten een opbou wende werking konden hebben ten aanzien van de Russisch- Amerikaanse betrekkingen. Vice-premier Wiegel (binnenland se zaken) vindt dat de recente re geringsbeslissing omtrent het in beginsel "bevriezen" van de be trekkingen met de Sowjet-Unie niet verschilt van de uitleg die een woordvoerder vpn het minis terie van buitenlandse zaken hieraan gaf. Deze sprak van "het inlassen van een denkpauZe". Dit heeft de vice-premier gisteren geantwoord op door Tweede- Kamerlid Scholten (CDA) ge stelde vragen aan premier Van Agt. dit stadium gaat om een principe-besluit. Eerst zal "een diepgaand beraad" nodig zijn (met name in het kader van de Europese gemeenschap) voordat een nadere afbakening- mogelijk is. Het maakt het voortzetten van de directe contacten tussen Israël en Egypte in de nabije toekomst onwaarschijnlijk. Het sluit even eens een uitnodiging van premier Begin aan Cairo, waar de Israëli sche leider min of meer om ge vraagd had, vrijwel uit. De uitwijzing van de militaire dele gatie is volgens Israëlische zegs lieden een directe Egyptische reactie op de Israëlische weige ring om Egypte tegemoet te ko men met een 'gebaar van goede wil', waarom president Sadat ge vraagd had. De Israëlische premier Begin hecht geen bijzonder belang aan het uitwijzen van de Israëlische mili taire delegatie in Egypte. In een tv-interview zei Begin: "Haar taak in Egypte was van onderge schikt belang. Zij waren er te gast. Ze hebben het verzoek ge kregen naar huis te gaan en dat gebeurt. Dat is alles", aldus Begin die eraan toevoegde dat een Egyptische militaire delegatie al tijd welkom zou zijn. ADVERTENTIE De gemeenteraad van Keulen heeft gisteren een voorgenomen be zoek aan Moskou uitgesteld vanwege de dissidentenproces sen die daar op het ogenblik wor den gehouden. Een woordvoerder van de gemeen teraad zei dat de reis oorspronke lijk was bedoeld als een tegenbe zoek voor het bezoek dat een de legatie uit Moskou enige tijd ge leden aan Keulen bracht. Hij be- Gebruik'm goed. Motie De regerende coalitiepartij van premier Menachem Begin heeft gisteren zonder moeite een motie van wantrouwen tegen de pre mier overstemd. Met 70 tegen 35 stemmen en drie onthoudingen werd de door de oppositionele Arbeiderspartij ingediende mo tie verworpen. De motie laakte de wijze waarop premier Begin de vredesonderhandelingen met Egypte heeft geleid. Libanon Begin heeft een beroep gedaan op de 'vrije christelijke wereld' om de Libanese christelijke minder heid in Libanon te hulp te komen. "De Libanese christenen staan volgens informatie die ik van daag heb gekregen op de rand van uitroeiing door het Syrische leger", aldus de premier. Volgens woordvoerders van de rechtse christenen in de Libanese hoofdstad Beiroet hebben de Sy rische beschietingen op de christelijke wijk Hadath in de af gelopen vijf dagen het leven ge kost aan 41 mensen. 130 personen zouden gewond zijn geraakt. Volgens een communiqué van de Syrische vredesmacht is er nage noeg een einde gekomen aan de gevechten na overleg tussen de Syriërs en vertegenwoordigers van de Libanese politie. Gevangenen in Bolivia vrij LA PAZ (BOLIVIA) (Reuter) - Ge neraal Juan Pereda, die vorige week vrijdag via een staatsgreep aan de macht kwam in Bolivia, heeft opdracht gegeven alle poli tieke gevangenen vrij te laten. Volgens waarnemers is dit een poging om zijn militair bewind een liberaal gezicht te geven met het oog op de eis van de oppositie nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Volgens welingelichte bronnen zou Pereda ook hebben aangedrongen op inachtneming van de persvrijheid en het be houd van werk voor de arbeiders. Een heel menu voor 13, - overal waaru het blauwe bord ziet. Meer dun 7t)trestaurants in Nederland sen eren het De meeste VVV s hebben de A o nip Iele adres lit st. TOURIST MENU f. 13.- Soep van de dag Kalfsrondolet l'orange aardappelcroquetjes Vanille IJs VAKANTIE MENU f. 15.- Heldere Ossestaartsoep Schnitzel met appel en kaas gegratineerd aardappelsoesjes Hazelnootijstaart REST0RANT BERNSEN Breestraat 157, Leiden. ZONDAGS GESLOTEN Vanaf maandag 31 juli a s. is oi zaak weer geopend.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13