X w eekamp opnieuw remise Louk Sanders slaat zichzelf uit 9 TIMMAN NEEMT GEEN RISICO Gehandicapten veroveren weer medailles WOENSDAG 26 JULI 1978 SPORT PAGINA 9 Hongaar Balasz Taroczy overleeft twee matehpunten ÜLVERSUM (GPD) - Louk San ders heeft zichzelf gistermiddag uit het „Melkhuisje" in Hilver sum geslagen. De viervoudig Ne derlands tenniskampioen kreeg in zijn partij tegen Balasz Taroczy tot tweemaal toe een matchpunt geserveerd, maar kon er in beide gevallen niet de inspiratie uit put ten om de als derde geplaatste Hongaar buitenspel te zetten. Vooral op het eerste matchpunt ging de Leidenaar op een onge looflijke manier in de fout. Hij had toen de volledige speelhelft van Taroczy tot zijn beschikking om voor de laatste maal te scoren. In werkelijkheid smashte San ders de bal echter tegen de tribu ne aan. Taroczy stond op dat moment tussen de „rails", de ruimte^ tussen de enkelspel- en dubbelspellijn, als een verliezer, die uiteindelijk toch nog de win naar werd omdat zijn tegenstan der met de winst in handen de controle over zijn slagen ver loor. Niet Taroczy maar Sanders werd uitgerangeerd, omdat hij de men tale kracht miste om zich over de teleurstelling heen te zetten. En dat terwijl Sanders na die onbe nut gelaten wedstrijdpunt in de negende game van de tweede set nog alle gelegenheid had alsnog af te rekenen met zijn opponent. Sanders kreeg de matehpunten namelijk op de service van Ta roczy bij een voorsprong van 5-3, zodat Nederlands tweede prof met zijn eigen opslag alsnog orde op zaken had kunnen stellen. Dat dat bepaald niet gebeurde (de cij fers werden tenslotte 6-3, 5-7,1-6) was voor Taroczy geen verras sing: „Het was een psychologi sche kwestie. Toen hij die ge makkelijke bal miste, was hij he lemaal weg. Dat de wedstrijd daarna zo is verlopen, had ik wel min of meer verwacht. Bij hem brak iets, terwijl ik er juist nieu we kracht door kreeg. Ik moet er wel bij zeggen, dat ik het nodige geluk heb gehad. Sanders had me op een gegeven moment volledig in zijn macht. Had hij die bal in geslagen, dan was het voor mij over geweest. Ik had die bal dan nooit meer kunnen berei ken". Tweekamp De tweekamp van Taroczy en San ders, gisteren in Hilversum, ver toonde enige overeenkomst met het duel dat zij op 25 mei dit jaar in Munchen tegen elkaar uit vochten. Ook toen pakte Sanders de eerste set. Het vervolg ver schilde echter nogal. In Zuid- Duitsland werd Sanders na zijn voortvarend begin na*" gelmatige nederlaag (6-3,3-6,5-7). In Hilversum speel de Sanders bijna twee sets met de 24-jarige Hongaar, winnaar van de „open Nederlandse" in 1976, die in die fase slechts sporadisch kon aantonen dat hij tot de betere gravelspelers moet worden gere kend. De sinds 1973 als nummer èèn in zijn land genoteerd staan de Taroczy reikte vorige week nog tot de halve finale in het Zweedse Baastad, waar hij werd afgestopt door Barazzutti. Daar naast heeft hij in Ocean City in februari voor het eerst een toer nooizege behaald in de Verenig de Staten, door onder meer in de halve eindstrijd af te rekenen met Ilie Nastase. De vorm waarin hij bij die gelegenheden verkeerde, was op het Melkhuisje echter lange tijd ver te zoeken. Taroczy schuwde het initiatief, zag zijn eerste service vrijwel steeds de mist in gaan en leek dan ook de volgende prooi voor Sanders te worden op diens weg naar inter nationale erkenning. De nummer 32 van de wereld leek kortom aan alle eigenschappen die een ver liezer kenmerken te voldoen, maar ontsnapte toch nog omdat Sanders op het beslissende mo ment zichzelf niet aan kon. Tot 5-3 in de tweede reeks leek hij alles te kunnen, bepaalde hij het verloop van de wedstrijd met i met een sprei ding die Taroczy veel te machtig was. Daarna verdween met de wilskracht het goede spel van Sanders, die negen games op rij moest prijsgeven alvorens hij nog even tot de wedstrijd werd toe gelaten en bij een achterstand van 5-0 in de derde set nog een maal mocht tegenscoren. Zelfs de rugklachten van Taroczy („Er zit ten een paar spieren dwars, waardoor ik me vooral aan het begin van een partij wat moeilijk kan bewegen") konden niet ver hinderen dat Sanders (vorig jaar in Hilversum nog kwartfinalist) alsnog te licht werd bevonden. „Toch is hij in vergelijking met „Munchen" een stuk vooruit ge gaan. Ik vond dat hij vanmiddag goed speelde", aldus Taroczy, die de partij na twee uur met een lo- ve-game afsloot. Spraakzamer De Hongaar bleek daarna spraak zamer dan Sanders, die aan zijn optreden geen woord meer wilde wijden en alleen nog kwijt wilde dat hij na het toernooi van Leeu- wenbergh in ieder geval zal deel nemen aan de nationale titel strijd. In tegenstelling tot Tom Okker, die na vijf jaar is terugge keerd in Hilversum, waar hij tot nu toe vidfrïhaal beslag heeft ge legd op de hoofdprijs. Afgaande op zijn verrichtingen van gister middag moet hij dit keer met de als eerste geplaatste Barazzutti (met 6-4, 6-2 de meerdere van de Chileen Prajoux), Mottran (6-0, 6-1 tegen invaller Bishop uit de VS) en Taroczy opnieuw tot de kanshebbers worden gere kend. Okker hoefde niet meer dan 50 mi nuten uit te trekken voor Joaquin Loyo-Mayo. De 32-jarige Mexi caan meldde zich vorige week zonder enige illusie voor het kwalificatietoernooi. Hij reser veerde voor slechts twee nachten een hotelkamer, maar moest dat verblijf met twee nachten verlen gen toen hij als „gelukkige verlie zer" werd toegelaten tot het hoofdtoernooi. De tamelijk hu moristisch ingestelde Mexicaan mocht zich zeven games de gelij ke wanen van Okker. Toen was zijn spel gespeeld en kwamen zijn verliescijfers al snel tot stand: 3-6, 2-6. Een derde Nederlander, de Hilver summer Rolf Thung, toonde zich weer eens van zijn grilligste zijde tegen de 38-jarige Australiër Bob Carmichael, die twee sets last had van de donderdag 27 jaar wor dende Nederlander. Carmichael begon, ondanks een achterstand van 3-1 met winst (6-4), verloor daarna in een chaotische tweede set met vijf doorbraken met 7-5 Louk Sanders: kans voor open doel gemist en rondde zijn werk tenslotte met 6-2 af. Als verliezer kon Thung onder meer steun zoeken bij de Frans man Eric Deblicker, die zijn plaatsing (hij stond als achtste genoteerd) tegen de Australiër Mark Edmondson niet kon waarmaken. JAN PREENEN Karpov „morele verliezer' BAGUIO STAD (ANP) - De eerste partij van de tweede week (de vierde in totaal) in de tweekamp tussen Anatoli Karpov en Victor Kortsjnoi om de wereldtitel schaken vertoonde gisteren in Baguio Stad opvallend veel over eenkomsten met de eerste xwee partijen van vorige week. P3Ï I3SE£E1! Op Stoke Mandeville games Victor Kortsjnoi heeft gezet en gaat e Met de eerste ontmoeting had de vierde partij gemeen, dat het kor te verloop de schaakliefhebbers danig teleurstelde. Met het twee de treffen was de overeenkomst nog groter. De eerste dertien zet ten van de tweede en vierde partij waren exact dezelfde. Wereldkampioen Karpov en zijn 20 jaar oudere uitdager wikkelden de eerste zetten af volgens Kortsjnois geliefde Spaanse ope ning. In zeven minuten volgden dertien zetten. Met de veertiende zet probeerde Kortsjnoi een nieuwtje. Een herhaling van de tweede partij toen hij Karpov ook op de veertiende zet verraste, toen met d5-d4, gisteren met lg4- h5. Een zeldzame variant, die volgens kenners sinds 1944 na de partij tussen David Bronstein en Salo Flohr van top-schaak niet meer is gespeeld. Karpov nam 39 minuten bedenktijd en ant woordde met h2-h3, waarmee hij zijn tegenstander de kans bood terug te keren naar het verloop van de tweede partij. De 47-jarige ex-Rus ging hier niet op in, ge tuige zijn volgende zet: tf8-e8. De wereldkampioen verviel in een herhaling van zetten, waarin Kortsjnoi hem na ruim een half uur durende overpeinzing volg de. De vierde remise werd in het kamp van uitdager gezien als een psy chologische overwinning. Se condant Stean: "Karpov voelde zich duidelijk ongelukkig met de stelling. Hij koos met de zeven tiende en volgende zetten voor de zekerste weg en stuurde zicht baar op remise aan" Het yoghurt-incident bleef giste ren achterwege. De partij duurde slechts honderd minuten, waar door Karpov niet toekwam aan het nuttigen van zijn verse hap. In eerdere confrontaties werd Kar pov eerst na twee en een halfuur de yoghurt overhandigd. Na af loop klaagde de wereldkampioen over zijn stoel. Hij zou te laag zijn, waardoor het "overzicht" niet op timaal is. Voorde vijfde partij, die morgen op het programma staat, zal een nieuwe zetel uit Manilla worden overgevlogen. De vierde partij had het volgende verloop: Karpov: wit Kortsjnoi: zwart. 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pb8-c6, 3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5 0-0 Pf6x e4, 6. d2-d4 b7-b5, 7. La4- b3 d7-d5, 8. d4xe5 Lc8-e6, 9. c2-c3 Lf8-c5, 10. Pbl-d2 0-0, 11. Lb3-c2 Le4-f5, 12. Pd2-b3 Lf5-g4, 13. Pb3x c5 Pe4x c5, 14. Tfl-el Lg4- h5, 15. h2-h3 Tf8-e8, 16.Lcl-f4 Pc5-e6,17. Lf4-cl Pe6-c5,18. Lcl- f4 Pc5-e6, 19. Lf4-cl. Remise door herhaling van zetten Remises troef tijdens IBM-toernooi STOKE - Nederland heeft bij de Stoke Mandeville Games giste ren weer drie medailles veroverd. Bij het tafeltennissen won Loek van der Linden in klasse 4 een bronzen plak, Jan van der Beid greep zilver bij het kogelstoten in klasse lb met een stoot van 4.48 meter (goud was voor de Griek Angurakis met 5.65 meter) en Henk Heynen won bij het zwemmen op de 100 meter schoolslag klasse 5 eveneens een bronzen medaille in de tijd van 2.00,4. Bij het zwemmen ging Henk Lege beek op de 100 meter schoolslag als snelste naar de finale over. Ook Jan van Gastel drong tot de eindstrijd door op de 100 meter schoolslag klasse 4 met een tijd van 2.04,7, waarmee hij vierde snelste is. De 14-jarige Wilco Stroet eindigde op de 50 meter schoolslag klasse 3 als achtste en Jaap Westelaan werd op hetzelf de nummer tiende geklasseerd. Bij atletiek bereikte Ebel Roek bij het discuswerpen een afstand van 18.12 meter, waarmee hij zich echter niet voor de finale kwalifi ceerde. Bij het kogelstoten in klasse lb kwam Jan Smit tot 2.81 meter en in klasse 4 liet Johan Zagers de kogel na 4.79 meter neerploffen. Voor beiden was geen finaleplaats weggelegd. Jan Verstraelen eindigde bij het ta feltennissen als vierde na neder lagen in de halve finales tegen de Westduitsers Simon en Korsets. Martin Senders heeft bij het boog schieten na drie dagen nog steeds de tweede plaats in handen met 1583 punten. De Belg Grun leidt met 1678 treffers. Op de derde plaats troont Popke Popkema met 1572 schoten. In het lan- denklassement staat Nederland ook nog tweede met 4351 punten achter België dat 4797 punten bij elkaar heeft geschoten. Een teleurstelling werd de prestatie van de Nederlandse ploeg bij Dartchery. Werd vorig jaar zilver gewonnen, ditmaal werd het team in de eerste ronde door Ita lië uitgeschakeld. Gomez in bollenrace NOORDWIJKERHOUT - In Noord wij kerhout zullen a.s. za terdagmiddag om 13.00 uur op 'De Brink' 150 marathondeelne mers worden weggeschoten, voor de tweede internationale 'Marathon Bollenstreek' Onder hen zullen o.a. bevinden de Spaanse schaatsenrijder en ma rathonloper Antonio Gomez, de Engelsman Kelvin Breeze en de AV'23-atleet Co van der Weijden, die in juni nog tot de uitstekende tijd van 2.14.47 wist te komen. Uit de regio zullen 26 'kilometer vreters' aan de start verschijnen: 22 atleten van NSL en 4 lopers van De Spartaan. AMSTERDAM (ANP) - In de tien de ronde van het IBM-schaak- toernooi hebben de lijstaanvoer ders geen enkel risico genomen. Ribli bood tegen Ree al vroeg re mise aan en Timman accepteerde het remise-aanbod van Dzind- zindasjvili kort daarop. De strijd om de derde plaats wordt aange trokken door Hort, die afbrak in een stelling met reëele winstkan sen. Ljubojevic heeft slechts mi nimale kansen om zijn voordeel tje tot gelding te brengen in een theoretisch interessant eindspel van toren tegen loper. Beide koplopers hadden wit en vooral bij Ribli-Ree verwachtte men een harde strijd. Hans Ree speelde de opening echter met zoveel zelfvertrouwen dat Ribli reeds na een vijftiental zetten re mise aanbood. Ondanks het lich te initiatief dat Ree toen had nam hij het aanbod aan. Op dat mo ment stond Timman al niet zo goed meer. Hij had een scherpe variant van de Pirc-verdediging gekozen. Zijn tegenstander wist daar, zoals later bleek, echter veel Bevreesd als hij was voor het goede gesternte waaronder Timman dit toernooi speelt stelde Dzin remi se voor, wat gretig geaccepteerd werd. De ronde was toen nog geen uur oud. De enige partij die in de eerste zit ting tot een einde kwam was Adorjan-Miles. Beide spelers stonden in het begin van het toernooi bovenaan maar zakten gestadig terug. Omdat de mid denmoot dicht op elkaar zit bete kent het verschil tussen winst en verlies vele plaatsen. Adoqan won op fraaie wijze en klom op naar de zevende plaats. Hort gaat winnen van Pfleger. In een moeilijke strijd kreeg hij de positie onder controle, wat uit mondde in pionwinst. Pfleger had zeer goed getaxeerd dat juist deze wijze van spelen de meeste remisekansen bood. Objectief bezien moet het materiële voor deel tenslotte toch de doorslag geven. Ljubojevic-Langeweg werd een drama. De zwartspeler had via diepzinnige manoeuvres de witte stelling volledig kapot gemaakt. Slechts schlabone-zetten konden nog redden. Inderdaad liet Lan- geweg zich weer van de wijs brengen. Het resterende eindspel (wit: Kgl, Ta5, pion f2, zwart: Kg8, Lf8, pion b4) is hoogst inte- i ressant. Andersson en Romanisjin zetten beiden hun afgebroken partijen uit de tiende ronde in de tweede zitting om in winst. De partijen Hort-Pfleger en Ljubojevic- Langeweg werden opnieuw af gebroken. In de B-groep zijn evenals in de A- groep twee "killers". Christian sen en Jusoepov wonnen beiden I zonder zichtbare inspanning en hebben een zeer hoge score. Ju- supov, de jeugdwereldkampioen, behoeft nog lVa punt uit drie om zijn eerste G. M.-norm te maken. Van Wijgerden heeft slechts 1 punt nodig om de titel "meester" te verwerven. De Nederlanders Borm en Bohm I hun partijen tegen respectieve- lijk Jusupov en Taulbut. De uitslagen van de hervatte partij en zijn: Grootmeestergroep A Tiende ronde: Hort (Tsj.)-Pfleger (Wdl) afgebro ken, Browne (VS)-Andersson (Zwe) 0-1, Nikolac (Joe)-Roma- nisjin (Sow.) 0-1, Ljoebojevic (Joe)-Langeweg (Ned.) afgebro ken. Negende ronde: Ree (Ned)-Browne (VS) afgebro ken Zevende ronde: Miles (Eng.)-Browne (VS) V2-V2. Stand na 10 ronden: 1. Timman 7l/2, g. Ribli 7, 3. Dzind- zindasjvili en Andersson 5Va, ce. Ljubojevic, Pfleger en Hort 5+1, 8. Adorjan en Romanisjin 5, 10. Langeweg 4V2 +1, 11. Miles 4, 12. Ree 3Va +1, 13. Nikolac 3, 14. Browne IV2 +1 Grootmeestergroep B: Tiende ronde: Borm Borm (Ned)-Jusoepov (Sov) 0-1, Taulbut (Eng.j-Böhm (Ned) 1-0, Hartoch (Ned.)-Kirov (Bul.) Va-Va Achtste ronde: Taulbut (Eng.)-Janosevic (Joe) af gebroken Stand na tien ronden: 1. Christiansen 8,2. Jusoepov 7 V2, ij. Van Wijgerden en Ligterink 6V2, oe. Balshan en Kirov 5,7. Hartoch 4 +1, 8. Taulbut 4 +1, 9. Rodri guez, Böhm en Van de Sterren 4, 13. Janosevic 3+1, 14. De Roode BOKSEN - De lijkschouwing van de vorige week overleden Italiaan se bokser Angelo Jacopucci heeft uitgewezen dat hij verschillende inwendige verwondingen in het hoofd had en geronnen bloed in de hersenen. Voor de artsen hun defi nitieve. rapport bekend maken, willen zij eerst nog de verslagen van de artsen die de Italiaan behandeld hebben bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9