Oorlogsmisdadiger Klimp woont vlak over de grens Meer controle op asiels en dierenhandel Juridische afwikkeling van ramp op camping in handen van ANWB PAKKEN VANILLEVLA BESMET Overwinteren in Spanje: visum nodig Verzoek tot uitlevering overwogen WOENSDAG 26 JULI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De inspec tie levensmiddelen van het staatstoezicht op de volksge zondheid heeft gisteren be kendgemaakt dat er onlangs een aantal ziektegevallen zijn gemeld die zeer waarschijn lijk zijn veroorzaakt door het nuttigen van vanillevla. Volgens de inspectie gaat het om een aantal verpakkingen van een partij van 8000 pak ken gesteriliseerde magere vanillevla van het fabrikaat AMC (Aalsmeerse Melk Cen trale) in Uithoorn. Dit fabri kaat wordt ook in Leiden en omgeving veelvuldig ge bruikt. Op een gedeelte van de pakken komt de code 22.08 en 22.09 voor. De verpakkin gen zijn voorzien van een vig net met vier gedeeltelijke rin gen. Het is gebleken dat een aantal van deze pakken een besmet ting heeft ondergaan. De keu ringsdienst voor waren in Amsterdam heeft namelijke in deze magere vanillevla de aanwezigheid van stafylococ- cen, een bacterie die voedsel vergiftiging kan veroorzaken, geconstateerd, aldus de in spectie. De ziekteverschijnselen kun nen onder meer bestaan uit braken, buikkramp en buik loop. Het is de detailhandel verboden verpakkingen van de betref fende vla af te leveren. De in spectie heeft de detailhandel verzocht genoemde pakken ter beschikking te stellen van de keuringsdienst van waren. DEN HAAG (GPD) - Nederlan ders die dit jaar in Spanje willen gaan overwinteren, dienen tijdig een visum aan te vragen. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag deelde gisteren mee dat de Spaanse regering - in navol ging van de houding van EG- landen tegenover Spanjaar den - de regels voor verblijfs vergunningen strenger gaat hanteren. Iedereen die het plan heeft naar Spanje te gaan en daar langer dan 90 dagen te blijven, dient in het vervolg over een visum te beschikken, dat bij de Spaanse ambassade in Den Haag moet worden aange vraagd. De Spaanse autoriteiten zijn vooral gespitst op buitenlan ders - met name ook Neder landers - die in Spanje wer ken zonder de vereiste papie ren (waaronder een werkver gunning) te beschikken. Vooral in de toeristenplaat sen zijn de laatste maanden veel buitenlandse zwartwer kers aangehouden en uitge- De Spaanse autoriteiten ver strekken nog slechts zeer zel den werkvergunningen aan buitenlanders, in verband met de werkloosheid die ook in Spanje heerst. UTRECHT (ANP) - Het ministerie van volksgezondheid heeft gis teren zeven nieuwe gevallen van kinderverlamming bekend ge maakt. Het betreft jongens en meisjes, die in juni en juli al ziek werden, maar waarbij pas kort geleden door lichte verlam mingsverschijnselen polio werd geconstateerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksge zondheid betreft het in alle ge vallen lichte verlammingen. In de meeste gevallen wordt nu in diverse ziekenhuizen aan de re validatie van de slachtoffertjes gewerkt. Het totaal aantal gevallen van kinderverlamming is nu tot 91 gestegen. Het gaat om een jon gen van zes en een meisje van vijf jaar uit Opheusden, een vrouw van 27 uit Scherpenzeel, een jongen van 21 uit Arnhem, een jongetje van zeven weken uit Hazerswoude, een jongen van twaalf jaar uit Wijk en Aal burg en een jongetje van drie uit Apeldoorn. Geen van de slacht offers was tegen polio ingeënt. Vijf slachtoffers worden in zie kenhuizen behandeld, twee zijn er thuis. Minister wil verbod van ontsmettings middel DEN HAAG (GPD) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) vindt dat het desin fecterende middel hexachloro- feen (HCF) niet langer in de huis houding gebruikt mag worden. Hij wil komen tot een totaal ver bod van het middel, met uitzon dering van „essentiële toepassin gen". HCF wordt gebruikt in ont smettende zeep en verschillende soorten cosmetica. De bewindsman schrijft dit in ant woord op schriftelijke vragen van het PPR-kamerlid mevrouw Beckers-De Bruijn. Deze vroeg eerder deze maand opheldering over het gebruik van HCF in Ne derland, nadat bij een Zweeds onderzoek gebleken was dat ge bruik van HCF in een groot aantal gevallen leidde tot de geboorte van ernstig misvormde kinde ren. Een overdosis HCF in babypoeder leidde voorts in Frankrijk in 1972 tot de dood van minstens 27 ba by's. Ook kan de grondstof HCF een zeer geringe hoeveelheid dioxine bevatten. Deze stof leid de in 1976 tot de chemische ramp bij het Noorditaliaanse Seveso, waarbij de gehele streek door twee kilo ontsnappend dioxine onbewoonbaar werd. Minister Ginjaar bevestigt de resul taten van het Zweedse onder zoek. Hij stelt echter vast dat dit betrekking had op verpleegsters die dagelijks zeer intensief (14 tot 67 maal) de handen wasten met desinfecterende preparaten. De ze bevatten 0,5 tot 3 procent HCF. Naar aanleiding van deze gevolgen van het gebruiken van HCF be gon in Zweden inmiddels een zeer omvattend onderzoek. Zo dra de resultaten hiervan bekend zijn, wil minister Ginjaar de Ge zondheidsraad om advies vragen over het gebruik van het middel in ziekenhuizen. ASSEN/DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, overweegt om uitleve ring aan Duitsland te vragen van de oorlogsmisdadiger Jan Hajo Klimp. Mr. van Oldenbeek weet dat hij in het plaatsje Vollen bij Papenburg woont (vlak over de grens ter hoogte van Stadskanaal) maar meer nog niet. Klimp is op 12 januari 1951 uit ge vangenschap in Veenhuizen gevlucht, nadat hij reeds vier jaar van zijn elf jaar gevangenisstraf had uitgezeten. Daartoe was hij veroordeeld wegens hulp aan de vijand. Volgens mr. van Olden beek zal het moeilijk zijn om met deze gegevens de Duitse autori teiten na dertig jaar nog tot uitle vering te bewegen. Professor dr. Lou de Jong, direc teur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, vindt dat het uiterste moet worden gedaan om te zorgen dat mensen die zich in de oorlog schuldig hebben gemaakt aan mishandeling en executie alsnog hun straf krijgen Dat is volgens hem primair een zaak van de Nederlandse justitie De Jong zei het jammer te vinden dat de opsporingen door Neder landse journalisten die tot ont dekking van de oorlogsmisdadi gers hebben geleid, niet al veel eerder door justitie zijn onder- logsdocumentatie in Amster dam) aan de Westduitse justitie gezonden. Daar staan zo'n dertig namen op van personen, die de Duitse nationaliteit bezitten. Ze kunnen op grond van de West duitse grondwet niet aan Neder land worden uitgeleverd. Net als Nederland levert ook de Duitse Bondsrepubliek geen eigen on derdanen uit. De meesten van deze dertig zijn op grond van het besluit buitenge woon strafrecht - misdrijven te gen de menselijkheid - tot de doodstraf veroordeeld of worden nog gezocht omdat zij van deze misdrijven worden verdacht. De doodstraf is vijfjaar na het onher roepelijk worden van het vonnis van rechtswege in levenslange gevangenisstraf omgezet. Aan de Westduitse justitie heeft Nederland destijds verzocht strafvervolging tegen hen, wan neer ze gevonden zouden wor den, in overweging te r VOLLEN - De voortvluchtige oorlogsmisdadiger J an Hajo Klimpgefotografeerd in zijn t in het Westduitse plaatsje Vollen. Klimp is één van de 350 gezochte oorlogsmisdadigers. i bij zijn boerderij Nog 350 In het Nederlandse opsporingsre gister staan nog ongeveer 350 ge zochte oorlogsmisdadigers. Het merendeel daarvan - ongeveer 300 - is bij verstek veroordeeld dan wel wordt nog gezocht voor berechting ter zake van zoge naamde communedelicten be gaan in oorlogstijd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gistermiddag meege deeld. Van de 350 zijn bij verstek 15 ver oordeeld tot de doodstraf, 13 tot levenslang, de overige straffen variëren van één tot twintig jaar, of het gaat om personen die nog terecht moeten staan. Wat de veroordeelden bij de groep van 300 betreft gaat het om de ar tikelen uit het wetboek van straf recht 101 (treden in vreemde krijgsdienst) en 102 (hulpverle ning aan de vijand). Daarbij zijn ook gevallen van executies en mishandeling. Hoeveel van de 350 gezochten nog tijdens de oorlog zijn gesneuveld of later inmiddels overleden, is bij het ministerie van justitie niet be kend. In 1967 is de zogenaamde lijst-Sijes (genoemd naar een medewerker van het rijksinstituut voor oor- DEN HAAG (GPD) - De ANWB in Den Haag heeft de algehele juri dische afwikkeling op zich ge nomen van de persoonlijke en materiële schade die door Ne derlanders is geleden bij de ramp op de camping bij San Car los de la Rapita in Spanje. Er zijn afspraken gemaakt met de Nederlandse verzekeringsmaat schappijen en het hoofd van de ANWB-alarmcentrale, de heer F. Beems, heeft samen met de juri dische deskundige van de ANWB, mevrouw Sylvia den Ouden, in Spanje bekeken hoe deze afwikkeling het best kan worden aangepakt. De heer Beems was gebleken dat de tankauto die de ramp veroor zaakte, aan een particuliere Spaanse olie-onderneming toe behoorde, en niet aan een Spaans staatsbedrijf, zoals eerst werd verondersteld. Juridisch expert mevrouw Den Ouden zei dat heel belangrijk zal zijn ant woord te krijgen op de vraag of de ramp is veroorzaakt door de vrachtauto of door de erachter hangende tankwagen. Zij had vastgesteld dat er voor de tank wagen maar een schadeverzeke ring was afgesloten tot een be drag van 300 miljoen peseta's (12 miljoen gulden), terwijl er voor de vrachtauto een schadeverze kering was tot een onbeperkt bedrag. „Aan de advocaten is het nu, vast te stellen of de schuld voor het ongeluk kan worden gegeven aan de zwaarder verzekerde vrachtauto", aldus mevrouw Den Ouden. Het zou bijvoor beeld kunnen blijken dat er aan de vrachtwagen geen goede be- vestigingshaak zat voor de tankwagen. Hier staat echter tegenover dat er getuigen zou den zijn die al voordat het onge luk gebeurde, een lek hadden geconstateerd bij de tankwa gen. Alleen in Nederland wordt de af wikkeling van de gevolgen van de ramp door de ANWB centraal gecoördineerd. Er is nauw con tact met de zuster-toeristenor- ganisaties in de andere betrok ken landen, West-Duitsland, Frankrijk en België, maar daar loopt alles over meer schij ven. Het ongeluk zal niet leiden tot een strafproces in Spanje, omdat de chauffeur van de tankauto ook bij de ramp is omgekomen. De voorbereidingen voor een civie le procedure tegen de Spaanse olieonderneming zijn nu begon nen. Het is de bedoeling dat de landen waarvan mensen op de camping zijn omgekomen, deze procedure gezamenlijk voe- Die voorbereidingen houden on der meer in, het maken van ex pertiserapporten voor de verlo ren gegane auto's, caravans en vakanticspullen op de camping, het rond maken van alle schade- eisen in Nederland, het laten te kenen van volmachten voor Spaanse advocaten door gered de slachtoffers en nabestaanden in Nederland, en het in het Spaans laten vertalen van de benodigde rapporten en docu menten. ADVERTENTIE ontwikkelen en afdrukken van uw kostbare vakantiefoto's? bij foto wamsteker goed en snel r(ww- wamsteker Breestraat 29 Meer foto. Tel. 071 - 120368 ^poT m.^er geld Nieuwe honden- en kattenbesluit waarschijnlijk eind van dit jaar in werking DEN HAAG (GPD) - De handel in honden en katten en de opvang van huisdieren in asiels zullen aan strenge regels worden on derworpen. Die strenge regels zijn neergelegd in het nieuwe honden- en kattenbesluit, dat vermoedelijk nog eind dit jaar in werking treedt. Het nieuwe hon den- en kattenbesluit zal ver strekkende consequenties heb ben voor het administratieve ap paraat van de Nederlandse ge meenten. De nieuwe wetgeving gaat vrijwel zeker voorschrijven dat gemeen ten een permanente controle moeten uitoefenen op de levende have in asiels en kennels. Ook moeten B en W vergunningen voor de duur van driejaar uitrei ken aan dierenhandelaren. Na drie jaar kunnen B en W de ver gunning verlengen, nadat eerst een inspecteur van de veeartse- nijkundige dienst heeft bekeken of de dierenhandelaar zijn zaak jes volgens de letter der wet drijft. Begin september zullen ambtena ren van het ministerie van CRM en leden van de Dierenbescher ming in een gesprek met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten de gevolgen voor de gemeenten van de invoering van het nieuwe honden- en kattenbe sluit doorspreken. De directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, M. H. M. .Vuylsteke: „De gemeenten weten nog niet wat hen boven het hoofd hangt. Daarom willen wij op dit moment nog geen details van de nieuwe wetgeving naar buiten brengen. Zeker is in elk geval dat vele asiels en kennels als gevolg van strengere eisen zullen moeten worden aangepast. Mogelijk moeten asiels zelfs worden afee- broken. De dierenbescherming zal een belangrijke taak hebben bij de uitvoering van het honden en kattenbesluit. De afdelingen van de dierenbescherming die nu zo'n 90 a 120 asiels draaiende houden, zullen vrijwel zeker een beroep op financiële steun bij de lokale overheden moeten doen", aldus Vuylsteke. Op het ministerie van CRM wordt nu bijna driejaar gewerkt aan de wijziging van het honden- en kat tenbesluit. De commissie herzie ning dierenbeschermingsbeslui- ten, met vertegenwoordigers van CRM, dierenbescherming, die renartsen en dierenhandel, zal binnen twee maanden het advies wijziging van honden- en katten besluit hebben afgerond. Aange nomen wordt dat de betrokken bewindslieden op de departe menten van CRM, landbouw en economische zaken het advies van de commissie zullen over- Onderdeel van de nieuwe wetge ving waarmee getracht wordt een betere controle te kunnen uitoe fenen op het hondenbestand, is de verplichte tatoeëring voor honden. Na een overgangsperio de zullen alle jonge honden in het oor getatoeëerd moeten worden. Op den duur zal het gehele hon denbestand van een merkteken zijn voorzien, zodat ook een bete re controle op de betaling van hondenbelasting kan worden verkregen. Ook de eigenaars van honden kunnen door het merk teken worden opgespoord. Een ander belangrijk punt in de nieuwe wetgeving is het voorbe reiden van een examen voor die renhandelaars. Het honden- en kattenbesluit zal de basis vormen voor het instellen van een vakbe kwaamheidsdiploma. De nadere uitwerking zal worden verricht door onder meer de overkoepe lende organisatie van dierenhan delaren, de dierenbescherming, de Koninklijke Maatschappij voor Diergeneeskunde en verte genwoordigers van het ministe rie van CRM. Met het herziene honden- en kat tenbesluit kunnen de zogenaam de broodfokkers, die op grond van de Wet op de Dierenbe scherming geen vergunning no dig hebben, niet worden aange pakt. „Zij kunnen alleen voor dierenmishandeling worden aangepakt. Alleen door een wetswijziging zou deze groep mensen bestreden kunnen wor den", zegt een lid van de commis sie die aan de wijziging van het honden- en kattenbesluit mee werkt. De rol van de dierenarts zal groter worden bij het in werking treden van de nieuwe honden- en kat- tenwetgeving. Aan elk asiel zal verplicht een dierenarts moeten zijn verbonden. Voorts zal het doden van dieren nog slechts door een arts mogen geschieden. B en W van een gemeente moeten een vergunning tot het doden van honden en katten afgeven. De commissie herziening dierenbe- schermingsbesluiten adviseert de dieren met een spuitje te do den. Het spuitje verdient de voorkeur boven elektrocutie en de gasklok, zegt de commis sie. Aan de huisvesting van honden en katten zal extra veel aandacht worden geschonken. De afme tingen van de verblijfplaatsen zullen worden vastgelegd en ook aan de brandveiligheid en aan de ontsmetting worden strengere eisen gesteld. PvdA erg boos over uitstel debat Bestek '81 DEN HAAG (ANP) - De fractie van de Partij van de Arbeid is woedend over het dreigende uitstel van het kamerdebat over Bestek '81, het eind juni aan de Kamer toegezonden bezuinigingsplan van het ka binet Van Agt. "De fractie van de PvdA veroordeelt de wei gering van de regering om tij dig te antwoorden op de schriftelijke vragen ter voor bereiding van het debat", al dus gisteren de fractie in een mededeling. Het debat zou oorspronkelijk eind augustus worden ge houden. Vorige week deelde de regering echter mee dat zij geen kans zag voor dat tijd stip de vele honderen vragen die de kamerleden schrifte lijk naar aanleiding van de no ta hebben gesteld, te beant woorden. Deze mededeling betekent dat het debat moge lijk niet voor prinsjesdag kan worden gehouden. Resultaat van het uitstel zal zijn, zo meent de PvdA-fractie, dat er pas antwoord zal komen als de begroting en het belas tingplan voor 1979 zijn vast gesteld, zodat de Kamer niets meer kan veranderen en voor het blok staat. Onderzoek naar mogelijke malversaties in ziekenhuis in Maastricht MAASTRICHT (GPD) - De hoofd officier van justitie te Maastricht, mr. E. C. G. Bauwens, heeft giste ren naar aanleiding van een be richt over malversaties in het zie kenhuis St. Annadal in Maas tricht een onderzoek gelast. Dit onderzoek is inmiddels begon nen. Het gaat de hoofdofficier om eventuele strafbare feiten, te we ten fraude en valsheid in ge schrifte, gepleegd door de elek- tronicus R. T. van het ziekenhuis St. Annadal, waarmee tonnen gemoeid zouden zijn. Uit documenten, in het bezit van de medisch-fysische chef van St. Annadal, ir. T. L. Oei, is intussen komen vast te staan dat tussen 1970 en 1977 voor grote bedragen facturen zijn betaald op valse handtekeningen. Voor een deel, zo luiden de beschuldigingen, zijn deze goederen - elektroni sche apparatuur van allerlei aard, hoofdzakelijk in het meet- en re- gelvak - geleverd en onmiddel lijk i handen gevallen van de elektronicus die er in het zieken huis een dumpwinkeltje van had opgezet. Voor een ander deel zijn de goede ren nooit geleverd, maar wél be taald. Mede in verband daarmee strekt het onderzoek zich ook uit tot-voorlopig drie- leveranciers. De betrokken elektronicus heeft in mei 1977 voor het bestuur van het ziekenhuis de malversatie toegegeven. Hij is daarop op 2 mei 1977 op staande voet ontsla gen. Bestuur noch directie van St. Annadal diende echter een aanklacht in, hoewel het om meer dan 90 facturen ging met valse akkoord-tekeningen en elk voor bedragen tussen de f 500 en f1800. „Wij hebben uit overweging van menselijkheid geen aangifte ge daan", zegt waarnemend-voorzit ter van het bestuur, oud-gedepu teerde van Limburg de heer Jos H. Ensinck. „Ach wat", zegt hij, „die Oei zanikt al jaren over ge brek aan controle en over mal versaties. die man is een psychia trisch patiënt. Fraai hoor, van z'n vakantieadres in Duitsland even zo'n briefje met beschuldigingen aan een kamerlid te sturen. Je moet eens zien hoe wij hier zitten in het ziekenhuis: 1200 man in een krappe ruimte, dat geeft na tuurlijk wel eens wat schokken en wat onrust. Oei mag blij zijn, dat de vroegere voorzitter, dr. Tans, hem al die tijd de hand bo ven het hoofd heeft gehou den".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7