wek Bolivia: Pereda zet dictatuur van voorganger Banzer voort Drankmisbruik bezorgt Hongarije nationale kater TV-filmploeg legt in Noordwijk onaangename kanten vakantie vast PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 26 JULI 1978 Veel spijkers met koppen zijn er in de Sleutelstad nog niet geslagen omdat de Leidse ini tiatiefnemer Nap (Toussaint- kade) momenteel in het bui tenland vertoeft. Zodra ech ter de vakanties er op zitten gaan de besprekingen met het als coördinator optredende Oss van start. In deze Brabantse gemeente heeft het voorstel van de transportdeskunige destijds een goed onthaal gekregen. Bij de werkgroep die de nodi ge gelden en goederen moest binnen zien te krijgen, stroomden al snel de giften binnen. Er werden sticker- acties gehouden, in kerken gecollecteerd en het be drijfsleven kwam goed over de brug. Farmaceutische fa brieken als Organon en Gist- Brocades schonken grote hoeveelheden vitamine-pra- paraten en anti-biotica en van het ingezamelde geld, in to taal 70.000 gulden, werd voor een bedrag van 10.000 gulden aan medicamenten gekocht. Wat ze moesten aanschaffen werd geadviseerd door een chirurg uit Delft, die eens werkzaam was in een van de Sahellanden. En dan nog het vervoer. Bij een dumphandelaar in Oss wer den twee, in camouflage kleu ren gestoken oude Duitse le gertrucks gekocht, voor een totaal bedrag van 14.000 gul den. De zware diesels werden in een paar maanden tijd door vrijwilligers geschilderd en technisch in orde gemaakt. Half februari dit jaar vertrok ken de twee vrachtwagens volgeladen uit Oss, met in de cabines een chauffeur met bijrijder, ook vrijwilligers. Half april was het mini-kon vooi weer terug en gaf de ki lometerteller aan dat ze bijna 16.000 kilometer hadden ge reden. Lange tocht Het doel was het noorden van Opper Volta en Mali. Dat be tekende vanaf Tunis een lan ge tocht door de Sahara. De Ossenaren stuurden de vrachtauto's met name rich ting missie- en zendingspos- ten, alsmede verpleegtehui zen voor moeder en kind. 'Alle bezorgadressen waren van tevoren bij ons bekend", zegt Sahelp-bestuurslid Piet Bakker. "Het is niet zo dat daar voor Sinterklaas is ge speeld, dat men ^omaar voor de vuist weg aan het uitdelen is geslagen. Dan zouden de vrachtauto's al een paar hon derd kilometers na Tunis leeg zijn geweest". Organisaties in Nederland die zich bezig houden met ont wikkelingshulp stonden aan vankelijk erg sceptisch te genover deze vorm van hulp verlening. Piet Bakker "Toen we bij de NOVIB en Charitas met onze ideëen op de proppen kwamen ver klaarde men ons voor gek. We maakten geen enkele kans, zei men ons. Alleen de Memi- sa wilde wel meewerken, maar ook niet van harte. Na die geslaagde reis kijken die organisaties anders tegen ons aan. Trouwens, als dit projekt in meerdere plaatsen in Ne derland een succes wordt, zal men moeilijk om ons heen kunnen". De bedoeling is duidelijk: de Stichting Sa- help wil het bestaande kon vooi van twee vrachtwagens aanzienlijk uitbreiden. Voor begin volgend jaar staat een tweede expeditie op stapel. Men rekent er min of meer op dat dan een stuk of zes vrachtwagens de tocht gaan maken. Transportdeskundige Dick Giese uit het Brabantse Oss stelde vorig jaar voor zijn be drijf een onderzoek in naar de vervoersmogelijkheden in de zogenaamde Sahel-landen, een onder langdurige droogte en grote armoede gebukt gaand deel van Afrika. Hij schreef er een zakelijk rap port over maar daarmee was voor hem de kous nog niet af. In de Sahel maakte hij ook tal loze dia's, dichtte daar een verhaal bij en gaf daarna in zijn woonplaats en wijde om geving 'shows' weg, tot in de kerken aan toe. Giese had daarmee een bedoeling; hij wilde dit stukje Brabant warm zien te maken voor een eigen pendeldienst op Afrika. De achterliggende gedachte: naar ontwikkelingslanden verzonden medicamenten, voedsel, kleding en appara tuur komen vaak niet of pas erg laat ter bestemder plaatse omdat op de lange aanvoer- routes het transport erg slecht is geregeld. Volgens hem zouden die problemen uit de wereld zijn als het vervoer volledig in ei gen hand wordt genomen. De proefreis die zijn theorie moest ondersteunen, zit er inmiddels op. De stichting Sahelp, die het totale project heeft begeleid, is erg te spre ken over het geboekte resul taat en probeert nu meerdere plaatsen in Nederland te inte resseren voor deze vorm van directe hulpverlening. Werkgroep Na een uitzending voor de VA- RA-radio meldden zich geïn teresseerden uit Assen, Utrecht, Terneuzen en Lei den, waar inmiddels een werkgroep is geformeerd. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Volgens Petra de Niet, een van de samenstelsters van het programma, komt het zwaar tepunt van de documentaire te liggen op de zonzijde van de vakantie. "We willen in de eerste plaats laten zien wat er zo fijn aan is. maar daar naast ook waarschuwen voor de gevaren waaraan men als vakantieganger bloot kan komen te staan" De volgeladen legertrucks hebben heel wat hindernissen moeten nemen. Met name het oversteken van rivieren vereiste veel improvisatietalent. op onaer andere het hoofd van de Noordwijkse strandpolitie adjudant Huybers. Puttend uit eigen ruime ervaring ver telde hij wat voor onaange naams de onoplettende bad gast in zee kan overkomen, variërend van het verzeild raken in een mui tot het moe ten opboksen tegen een verra derlijke stroming. En op het strand: struikelen over ten tharingen, kinderen die zoek rakenongelukjes bij het spor ten en zonnesteken In de tv-documentaire is ook een plaatsje ingeruimd voor de activiteiten van de Noord wijkse reddingsbrigade die voor- deze gelegenheid een redding in scene zet. De film ploeg stapt ook in de pa trouilleboot van de strandpo litie. Gisteren heeft men nog niet alle opnames kunnen maken. Begin augustus komt men daar nog een dag voor terug. Voor de vakantie-pro ductie, die waarschijnlijk de titel "Dat zal mij niet gebeu ren" krijgt, worden ook in de bergen opnames gemaakt. Daartoe verplaatst de film ploeg zich naar Oostenrijk waar onder meer op het pro gramma staat een reddings operatie per helicopter van iemand die bij het klimmen in moeilijkheden is geraakt. Adjudant Huybers wordt geïnterviewd De NCRV-televisie heeft voor het vroege voorjaar van 1979 een documentaire in vier delen gepland staan over de aange name maar in voorkomende gevallen ook minder prettige kanten van de vakantie. De opnames daarvoor worden nu alvast gemaakt. Voor zover het in de films de vakan tie aan zee en strand betreft speelt een en ander zich af in Noordwijk. Vanwege het tegenvallende weer is de komst van de film ploeg steeds uitgesteld maar gisteren was het zonnig ge noeg om eindelijk aan de slag te gaan. Op deze eerste film dag werd de camera gericht LA PAZ (GPD) lang zal het presidentschap van Juan Pere da Asbun (de nieuwe dictator van Bolivia) duren, schrijft een krant in Lima. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken betreurt de onderbreking van het verkie zingsproces door de onbloedige staatsgreep van de luchtmacht op 21 juli. Washington hoopt dat de onder breking van tijdelijke aard zal zijn. Het Pentagon zwijgt in alle talen. De 47-jarige, streng katholieke en fel anti-communistische lucht machtchef, die Banzer van de troon veijoeg, Juan Pereda As- bun, heeft zijn hoop op het Pen tagon gevestigd. De regering van Venezuela en de toekomstige president van Columbia hebben de staatsgreep in niet mis te ver stane termen veroordeeld. Bijna alle oppositiepartijen in Bolivia, christen-democraten, aanhan gers van Paz Estenssorro en de volgelingen van de eigenlijke winnaar van de frauduleuze pre sidentsverkiezingen op 9 juli, Si- les Suazo, keuren het ingrijpen van het leger af. grondwettelijke rechten zijn op geschort. De scholen en universi teiten gesloten. In de provincie La Paz heerst een uitgaansver bod voor onbepaalde tijd vanaf 10 uur 's avonds. Vergaderingen van meer dan drie personen zijn ver boden. Meer dan 50 boeren, die tegen de staatsgreep protesteer den, zitten achter slot en grendel. Veel politici zijn ondergedoken, onder wie Siles Suazo. Journalis ten in Cochabamba en Santa Cruz (de twee belangrijkste ste den na de hoofdstad La Paz) be richten over 20 arrestaties van oppositionele figuren Motieven Pereda Waarom heeft deze jonge dictator, met Spaans en Arabisch bloed in de aderen, na aanvankelijk aar zelen voor een staatsgreep geko zen? Pereda zelf was het die om annulering van de verkiezingen vroeg, waarop het nationale ver kiezingshof een termijn van 180 dagen uitschreef voor het houden van nieuwe verkiezingen. Som migen zeggen dat Pereda zich door Banzer „verraden" voelde omdat deze met de gedachte speelde zich, na de overdracht van de macht op 6 augustus, kan didaat te stellen voor het presi dentschap daarmee zou hij Pere da in de wielen hebben gereden. Anderen wijzen deze simplisti sche verklaring van de gebeurte nissen rondom de 21ste juli af. Zij geloven dat invloedrijke, rechtse economische groepen in Santa Cruz en in Cochabamba Pereda onder druk gezet hebben om de macht te grijpen. Deze groepen waren bang dat bij nieuwe ver kiezingen de linkse democrati sche coalitie van Siles Suazo zou zegevieren en wilden dit ten kos te van alles voorkomen. Banzer aarzelde, terwijl Pereda zijn kans greep en de bijna zevenjarige dic tatuur onder een andere naam voortzette. Een van te voren door het leger georganiseerde show, die door de partij van Pereda, de UNP, ondersteund werd. Uit verklaringen die Pereda tegen over journalisten afgelegd heeft, blijkt dat deze een vurig anti- communisme in zijn vaandel ge schreven heeft. Een gezond na tionalisme, zoals hij het noemt, is de enige redding tegen het bui tenlands extremisme, vertelde de nieuvve president de Boliviaanse bevolking. Hij ondervindt moei lijkheden bij het samenstellen van zijn nieuwe regering omdat de gepolste oppositiepartijen voorlopig eensgezind deze zo veelste „putsch" van het Boli- leger afkeuren. Reactie bevolking Het leger heeft de voornaamste mijncentra bezet en de radiosta tions van de mijnwerkers onder controle gebracht. De overkoe pelende vakorganisatie van alle Boliviaanse arbeiders, de COB, heeft samen met de strijdlustige mijnwerkersvakbond, de FSTMB, die vorige week een 48- uursstaking uitriep, de arbeiders tot waakzaamheid opgeroepen en hen op het hart gebonden zich niet te laten provoceren. Vergeet niet, zegt de COB, dat met het ar gument van de strijd tegen het extremisme, een aanslag gedaan wordt op de meest elementaire democratische rechten van het Boliviaanse volk. In La Paz, het voornaamste industriële cen trum van het land, bevinden zich 17.000 arbeiders in toestand van paraatheid. Pereda zal ondervinden dat Bolivia niet meer hetzelfde land is als in 1971, toen op 21 augustus van dat jaar vanuit hetzelfde Santa Cruz generaal Banzer het weifelende, nationalistische bewind van ge neraal Torres ten val bracht. Hij kan dezelfde politiek van onder drukking van alle democratische krachten voortzetten, die zijn voorganger in praktijk bracht. Op den duur zal Pereda daarmee de drang naar economische en poli tieke vrijheid onder de Boli viaanse bevolking niet kunnen afremmen. Daarvoor is de Boli viaanse arbeidersklasse - vooral de mijnwerkers - te hecht geor ganiseerd. Voorlopig zweert het leger bij een steriel anti-commu- nisme en heeft het een strijd op leven en dood tegen het buiten lands extremisme aangekondigd. De óppositie eist nieuwe verkie zingen. Terwijl Pereda aan een burgerlijk-militair kabinet dok tert. Zonder de meerderheid van de zes miljoen inwoners tellende bevolking van Bolivia bij zijn plannen te betrekken, zoals de COB verklaarde. WENEN (GPD) - Voor de tweede keer dit jaar heeft de Hongaarse regering strenge maatregelen getroffen om het zorgwekkend hoge alcoholgebruik terug te dringen. Volkomen onver wacht heeft zij de winkelprij zen voor sterke drank met 25 procent verhoogd. Bovendien mag met onmiddellijke ingang 's avonds na negen uur in bars en cafè's geen sterke drank meer worden geschonken. Met een gebruik van meer dan acht liter zuivere alcohol per hoofd per jaar staat Hongarije samen met Tsjechoslowakije aan de top van de wereldrang lijst. De eveneens stevige maat regelen die begin dit jaar zijn genomen, hebben duidelijk niet het gewenste resultaat ge had. Die maatregelen behels den onder meer een beperking van het aantal slijterijen, een verbod op de verkoop van al cohol binnen een straal van 200 meter van een groot bedrijf of een fabriek en een verbod voor caféhouders voor negen uur 's morgens sterke drank te schenken. De drinkgewoonten in de Oost- europese landen zijn een on gelukkig uitvloeisel van de communistische economische structuur. In Polen, Tsjecho slowakije en Hongarije is de drank een ongemeen groot so ciaal probleem. In Polen, waar volgens de officiële Poolse sta tistieken het gebruik van zui vere alcohol per persoon per jaar op 5,4 liter ligt en per hoofd 34,9 liter bier door de kelen gaan, zijn op straat meerdere beschonken lieden aan te tref fen, maar niemand neemt er enige notitie van. In Tsjechoslowakije, dat qua al- colholgebruik nummer èèn op de wereldranglijst is, met een consumptie van 8,8 liter zuive re alcohol per hoofd per jaar en 134 liter bier, valt dronken schap niet direct op. Het kost tijd voor men zich realiseert dat het niet gaat om een gepaten teerde nationale mondspoeling tegen tandbederf, maar dat de doordringende geur in winkels en andere openbare gelegen heden alles te maken heeft met de nationale borrel. Bij nadere bestudering bleek dat een groot deel van de arbei dersbevolking voortdurend onder invloed is. In Hongarije is de situatie vergelijkbaar. Ie dere vriendelijke groet is ver pakt in een onzichtbare wolk van „Barasj" of wijn. Honga rije, met de gezondste econo mie van de Oosteuropese lan den, maakt zich ernstig zorgen over het effect van het alcohol gebruik op de produktiviteit. In een economisch systeem waar volledige werkgelegen heid verplicht is, is het bijna onmogelijk een werknemer wegens overmatig drinken te ontslaan, tenzij hij of zij abso luut onbekwaam is. Er zijn wel ontwenningsklinieken, maar niet genoeg. Ook in Polen schenkt de regering officeel aandacht aan het alco holprobleem, omdat er een te kort is aan arbeidskrachten in de mijnen en de bouw, takken van industrie waar het meest gedronken wordt. In Tsjechoslowakije maakt men zich over het probleem in het openbaar niet zoveel zorgen. Inmenging in de drinkgewoon ten van het volk zou hier waar schijnlijk een provocerende werking hebben. Met bier voor minder dan een paar dubbel tjes per liter als onderdeel van het dagelijks voedselpakket is er weinig nodig om het volk te gen zich in het harnas te jagen. Bovendien kunnen de Oosteu ropeanen het zich permitteren een niet onaanzienlijk deel van hun loon uit te geven aan drank, omdat dit een van de weinige zaken is die in vol doende mate in eigen land v/orden geproduceerd. Aan buitenlandse sterke drank is zelfs zo moeilijk te komen, dat er in Praag een winkel is die alleen lege flessen verkoopt van buitenlandse merken. De Polen hebben de meest be perkte keus aan consumptie goederen, de Hongaren de grootste. De Hongaren verdie nen genoeg om meer te kunnen kopen dan de dagelijkse le vensbehoeften en kunnen zich af en toe een luxe fles Franse cognac aanschaffen. In Tsje choslowakije schijnt het ni veau van het alcoholgebruik, mogelijk onder invloed van be tere lonen en beschikbaarheid, gelijk te blijven. In Hongarije is het alcoholgebruik in zeven jaar tijd met 70 procent per jaar gestegen. De stijging in Polen is nagenoeg gelijk aan die in Hongarije. Een arbeidsleger met een perma nente kater is voor geen enkel land met een socialistisch re gime een reclame. Daarom probeert elk Oosteuropees land dat tegen het probleem aan- hikt, op zijn eigen manier de al coholvloed in te dammen. Hugo Banzer: politiek krijgt voortzetting.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4