Particulier wil warenhuis in de Stadsgehoorzaal CONFLICT OVER AFSLUITING TV Voorstel uit Wassenaar aan gemeente Leiden Actief in vrije tijd WOENSDAG 26 JULI 1978 LEIDEN I 1 1 LEIDEN - De Wassenaarse zakenman J. Platteel wil de Stadsgehoorzaal kopen en er een warenhuis van maken. Hij heeft ai een aanbod in die richting gedaan aan de gemeente Leiden, waar men het voorstel serieus in overweging neemt. Platteel, die een beleggingsmaat schappij in onroerend goed heeft, wil voor de aankoop van het ge bouw één miljoen gulden neer tellen. Dat is exclusief de grond, hij gaat er van uit dat de gemeen te die in erfpacht wil uitgeven. Voorlopig denkt de zakenman aan de gehele Stadsgehoorzaal, dus inclusief de grote zaal. Lukt het hem niet om de grote zaal erbij te krijgen, dan sluit hij niet uit dat hij zal proberen wel het bijbeho rende gedeelte (foyer etc.) in handen te krijgen. "Hobby" Platteel, die de voorgevel van de Stadsgehoorzaal in zijn plan graag zou laten staan, noemt de aankoop een "hobby". De za kenman - een geboren Leidenaar - kocht, naar hij zegt, onlangs een hele straat in Leiden. Hij zou ver der stukken grond in zijn bezit hebben, o.m. in het buitenland. "Dat vind ik leuk", zegt hij. "En als er niets met die grond of met die andere dingen gedaan wordt, dan laat ik het gewoon staan". De Stadsgehoorzaal is al jarenlang een onrendabele zaak voor de gemeente. Op de exploitatie moet steeds meer geld worden toege legd. Het tekort bedroeg in 1976 nog zo'n 423.000 gulden, maar volgens een woordvoerder van de gemeente mag er inmiddels wel worden gerekend op een verlies postvan een half miljoen per jaar. Discussie Om die reden is de Stadsgehoorzaal de laatste paar jaar uitvoerig on derwerp van discussie. In 1976 concludeerden ambtenaren van de gemeente in een rapport dat de opbrengsten van de zaalhuur te laag waren om de gemaakte kos ten te kunnen dekken. Met ande re woorden: sluiting van de Stadsgehoorzaal zou goedkoper zijn dan het inhuren van allerlei activiteiten. De ambtenaren stelden verder vast dat dé tarieven van het gebouw weliswaar aan de lage kant wa ren, maar dat een verhoging van de tarieven (bijvoorbeeld tien procent) weinig zoden aan de dijk zou zetten (geschat werd toen zo'n 8.000 gulden). Gemeenteraadsleden verzetten zich later tegen een eventuele ta riefsverhoging, omdat daardoor de concurrentiepositie van de Stadsgehoorzaal ten opzichte van andere zalen in Leiden zou ver slechteren. Aan de andere kant wilde men de grote zaal wel be houden voor culturele en andere Voor morgen (donderdag) staat er bij de Leidse club- en buurthuizen op het pro gramma: Mierennest, Morsweg - Tocht naar de Linnaeushof, vertrek 10 uur. Bejaarden-uitgaans dag. vertrek 10 uur. Jeugddorp, Voorschoterweg - Vliegers maken en oplaten, vanaf 9.30 bij slecht weer naar de speeltuin. Morschwijck, Topaaslaan - In- dianenfeest vanaf plm. 9.30 Voorwaarde De exploitant van de Stadsgehoor zaal, Milikan, pleitte begin dit jaar wel voor een tariefsverho ging. Hij vond dat een voorwaar de om het complex als "veelzijdi ge, culturele accommodatie" te kunnen behouden. Een ander voorstel kwam van de •Stichting Aanpassing Stadsge hoorzaal, een initiatief van de in de Merenwijk woonachtige T.J. Renzen. Deze wilde de grote zaal z'n functie laten behouden en in het sousterrain en in de zg. on rendabele ruimten, zoals de foyer, winkeltjes, kantoren en horecavestigingen onderbren gen. Nota Volgens een woordvoerder van de gemeente zal er omstreeks okto- ber-november een nota over de Stadsgehoorzaal verschijnen, waarin zal worden aangegeven welke toekomstmogelijkheden de zaal heeft. Daartoe behoren o.m. het plan van de Stichting Aanpassing Stadsgehoorzaal en het aanbod van de Wassenaarse zakenman Platteel. Overigens zei hij dat de gemeente raad uiterlijk in januari 1979 een beslissing over de Stadsgehoor zaal zal moeten nemen. Tegen die tijd moet er namelijk ook een op volger zijn voor de huidige ex ploitant Milikan, die er dan mee stopt. De heer Regeer bij zijn afgesloten televisietoestel. Gewonde bij botsing van twee auto's Bewoners Merenwijk contra voorzitter SKM LEIDEN - „Wij worden ten onrechte voor wanbetalers uit gemaakt", zegt mevrouw Regeer. „Wij zijn overgeleverd aan de willekeur van de heer De Jong", vindt haar echtge note. „De Jong maakt gewoon misbruik van zijn macht", menen ze beiden. Op de kruising Oosterkerkstraat/ Kaarsemakersstraat botsten gis terochtend om half negen twee personenauto's tegen elkaar. De 19-jarige bestuurder van de ene auto, een inwoner van Leid- schendam, raakte daarbij ge wond en werd voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Door geparkeerde au to's had hij de andere auto niet zien aankomen. De auto van de jongen uit Leidschendam werd geheel vernield. De andere auto, van een eveneens 19-jarige jon gen uit Leiderdorp, werd aan de voorkant zwaar beschadigd. Rozen kon ingin bezoekt Leiden „De familie Regeer heeft zich niet gehouden aan haar ver plichtingen", zegt de heer De Jong op zijn beurt. "Ze hebben gewoon niet op tijd betaald en nu gooien ze de kop in de wind. De Regeers zijn de enigen in de Merenwijk, die zoveel stampij maken, maar in wezen hebben ze het aan zichzelf te wijten", vindt hij. De familie Regeer, bewoner van een huis in de Leidse Merenwijk en de heer De Jong, voorzitter van de Stichting Kabeltelevisie Merenwijk (SKM) staan sinds een aantal maanden scherp tegen over elkaar. Ze zijn beide partij in een hoog opgelopen conflict. De oorzaak daarvan ligt in de afslui ting van het kabeltv-net bij de familie Regeer. „Het begon op 3 maart toen wij de tv aanzetten was er geen beeld. Vier maart de monteur opgebeld, die constateerde dat de tv in orde was, maar geen antenne had. Die zelfde dag kwam er een brief van de SKM dat wij moesten betalen voor de kabeltelevisie", vertelt de heer Regeer. LEIDEN - De Haagse Rozenko- VGFbrokon ningin zal op zaterdag 12 augus tus Leiden met een bezoek vere ren. Ze zal dan een bezoek bren gen aan de markt. Om twee uui arriveert ze op het Stadhuisplein. LEIDEN - De postduivenvereni ging De Reisduif hield een wedvlucht vanaf Corbeil met 40 duiven. Uitslag: 1.5.7.10 P. Moo- ten, 2, 3, 4 en 8. W. Kop, 6, 9. C. Strik. Uitslag van een wedvlucht met 198 jonge duiven vanaf Strombeek: 1. N. v.d. Dop, 2. 5, 6, 7, 9. K. v.d. Berg, 3, 4, 8. P. Mooten, 10. W. Tolboom. Daarmee begon voor de familie Re geer de ellende. Terwijl ze binnen een week de verschuldigde en achterstallige contributie betaal den was de televisie inmiddels al afgesloten. Een dag voor de beta- lingsbrief binnenkwam en vol gens diezelfde brief nog veertien dagen gelegenheid bestond om te betalen, was de aansluiting dus al verbroken. Voorzitter De Jong van de SKM be strijdt die voorstelling van zaken. Hij benadrukt dat de termijn voor betaling al lang verstreken was. „Ze hebben nimmer enige reactie gegeven om te betalen, ook na een persoonlijke aanmaning bleef de betaling uit", aldus De Jong. De Regeers verklaren van hun kant dat - naar achteraf is gebleken - de contributiekaaiten steeds op naam van de vorige bewoners waren verstuurd. De kaarten, met als afzender de Centrale Boek houding van Woningbouwfede- raties (CBW) in Leiden, werden door mevrouw Regeer on geopend doorgestuurd. ,,Ik dacht altijd dat het om achterstallige huur van de vorige bewoners ging", zegt ze. Na de abrupte afsluiting zochten de Regeers contact met de SKM en kwamen ze bij voorzitter De Jong terecht. Daarop gaf deze te ken nen dat ze eerst 200 gulden voor de aansluitkosten moesten beta len. „Die moesten we op zijn per soonlijke gironummer storten. Nu dat wilden we niet, dat is toch geen eerlijke zaak",aldus me vrouw Regeer. Onbeschoft De heer De Jong ontkent deze voorstelling van zaken ten stel ligste. „Dat zijn suggestieve za ken die ik nogal erg grof.en vrij onbeschoft vind", is zijn reactie. Volgens de voorzitter van de SKM heeft hij de familie Regeer opgedragen de 200 gulden te stor ten op dezelfde rekening als de contributie, die van de CWB. De familie Regeer blijft het echter vreemd en onbegrijpelijk vinden dat voor de 200 gulden geen giro kaart is gestuurd. SKM-voorzit- ter De Jong verklaart dat dit niet gebruikelijk is. „Wij geven de mensen in zulke gevallen de op dracht zelf het geld over te ma ken", zegt hij. Voor de familie Regeer is verder de hoogte van de 200 gulden ondui delijk. Voorzitter De Jong ver klaart dat dit de kosten voor af- en aansluiting alsmede de admini stratieve kosten zijn. Dit bedrag is niet gebaseerd op algemene le veringsvoorwaarden, maar zoals de heer De Jong zegt op 'een be- stuursbeslissing' Hij erkent overigens dat de SKM geen leveringsvoorwaarden kent. „Het bedrag van 200 gulden is gebaseerd op de kosten die we Inbraak voorkomen is een on mogelijke zaak. zeggen ze bij de politie meteen: als een dief wil komen dan komt hij toch binnen. Maar je kunt het hem wel een beetje moei lijker maken of zorgen dat hij gewoon niet op de gedachte komt om in te breken. Hij zou op die gedachte kunnen komen als hij vanaf de st raat allerlei kostbare en lof antieke spulletjes in de huiskamer ziet staan. Zet die dus zolang er gens waar ze niet vanaf de straat zichtbaar zijn. Voor sieraden, postzegelverzame lingen enz. is het handig een klusje bij een bank te huren. Neem ze in elk geval nooit mee met vakantie, want dan raak je ze ook kwijt, zegt brigadier Stuifzand van de Leidse re cherche keihard. "Geld thuis is natuurlijk hele maal uit de boze, en ook ner gens voor nodig", vult hij aan. Kasten afsluiten heeft ook weinig zin, aldus de briga dier. Als de dief eenmaal bin nen is weet hij die ook wel open te krijgenen dan is de braakschade meestal nog gro ter dan de diefstal. Net zo heeft het geen zin een geldkist je af te sluiten, want dan ne men ze het helemaal mee. en gooien papieren weg die voor hen niet van waarde zijn, nuiar voor de eigenaar wel. Het is ook raadzaamaltijdom van kostbare spullen foto's te makenen van radio,televisie, platenspeler enz..de nummers op le schrijven. Er zijn in het politiebureau speciale kaar ten voor te krijgen. Wie met vakantie gaat doet er goed aan te kijken of alle deu- slotvast zitten. Iemand die kwaad wil kan door een klein gaatje en als er een wc.-raampje is blijven openstaanis hel geen diefstal door braak, en vervalt de ver zekering. Het huis moet bewoond lijken. Dus nooit briefjes met mede delingen omtrent de vakantie voor het raam hangen. De gordijnen en jaloezieën ge woon open, een lichtje laten branden in de hal. Dat is overdag niet te avonds ziet het huis er dan niet zo verlaten uit. Als er ie mand is die de plantjes ver zorgt. laat die dat dan 's avonds doen zodat het licht een poosje brandt. Laat ie mand ook geregeld de brie venbus legen. De heer Groe nendal: "Dat komt nog vaak voor. dat er hele stapels post achter de deur liggen. Of dat er buren zijn die het er wel uit halen, maar het keurig op stapeltjes op de tafel leggen wat vanaf de straat ook weer is te zien". Het is altijd raadzaam om de buren te waarschuwen dat u met vakantie bent, en een adres achter te laten. Maar laat die buren niet meteen aan de bel trekken als het om een kleine inbraak gaatwant er is meestal niets aan te doen en uw vakantie is naar de maan. U wilt hals over kop naar huis met alle gevaren van dien. Nog twee tips. De eerste: als u als particulier een antwoordap paraat aan uw telefoon hebt, haal die er dan af en laat het geen melding maken van uw vakantie. De tweede: zet ook geen advertentie in de krant, maar stuur degenen die u van uw vakantie in kennis wilt stellen liever persoonlijk een berichtje. moeten maken en vastgesteld bi j beschikking van het bestuur", zegt hij. Onrechtvaardig Voor de familie De Jong bleef de 200 gulden onduidelijk en vooral ten onrechte. „Wij hadden onze plichten voldaan, we hadden binnen de termijn betaald. Als we dat niet hadden gedaan, hadden we geen recht van spreken. Nu voelen wij ons onrechtvaardig behandeld", zeggen ze. Na de eis van de 200 gulden heeft de familie Regeer verschillende in stanties in de arm genomen. Van de kant van de gemeente schreef wethouder Van Aken een brief, waarin hij de SKM verzocht een oplossing te zoeken, de Leidse rechtswinkel zocht zonder suc ces naar een opening en een par ticuliere bewonersorganisatie in de Merenwijk spande zich even eens in. Alle pogingen bleven echter zonder resultaat. SKM-voorzitter De Jong blijft op het standpunt staan dat de Re geers eerst moeten voldoen. „Ze moeten gewoon die 200 gulden betalen", zegt hij. Familie Re geer: „Natuurlijk willen wij graag tv kijken, maar die 200 gulden be talen we niet, dat is geen eerlijke zaak". Intussen ontvangt de familie Re geer via een kamerantenne Ne derland 1 en 2, waarvan de aan sluiting niet is afgesloten. „We wilden" - zegt SKM-voorzitter De Jong -„de familie Regeer niet helemaal duperen. Dut is mis schien niet begrijpelijk, maar dat ligt gevoelsmatig. Voor mij be staat er geen rancune", aldus De Jong. ADVERTENTIE Drs. Polderman Fleurop voor..... hoogleraar in Leiden LEIDEN - Drs. J. Polderman is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de far maceutische technologie en art- senijbereidkunde. Tot voor kort was hij buitengewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht en farmaceutisch adviseur van Or- ganon in Oss. Prof. Polderman (63) studeerde farmacie in Utrecht, waar hij in 1940 slaagde voor het apothe kersexamen. Na enkele jaren als apotheker werkzaam te zijn ge weest, kwam hij in 1947 bij Orga- non terecht, waar hij de research afdeling voor de verwerking van geneesmiddelen op poten zette. In 1962 werd prof. Polderman be noemd tot buitengewoon lector in de farmaceutische technologie aan de Leidse universiteit. An derhalf jaar later werd hij buiten gewoon leraar. Op het ogenblik is hij lid van de expertgroep voor farmeutische technologie van de Europese Farmacopeecommissie en van de Nederlandse Farmacopeecom missie. lid van de Nederlandse delegatie bij de Europese Farma copeecommissie in Straatsburg en hoofdbestuurslid van de Fe deration Internationale Pharma- ceutique. BEJAARDE GESCHEPT LEIDEN - Op de Lammenschans- weg is gistermiddag omstreeks half vijf een 81-jarige Leidenaar door een auto geschept. Met hoofdletsel en vermoedelijk een gebroken heup werd hij door de Eerste-Hulpdienst naar het Dia- conessenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Zeemanlaan, waarde man met zijn fiets aan de hand de Lam- menschansweg overstak. Hij werd te laat opgemerkt door de 20-jarige bestuurder van een per sonenauto, die niet meer op tijd kon i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3