De paardenmarkt in Voorschoten, feest en handel DE ENIGE KRUISMARKT IN NEDERLAND Verbeteringsplan van Gelderswoudseweg in raad Zoeterwoude Kortebaandraverij om kampioenschap Z-Holland Warmonds drinkwater redelijk weidse agenda STAD EN RAND WOENSDAG 26 JULI 1978 VOORSCHOTEN - De Voorschotense paardenmarkt die vrijdag wordt gehouden is het jaarlijkse herdenken van het grote handelscentrum dat Voorschoten in de midde leeuwen ongetwijfeld was. Nog altijd is tijdens dit gebeu ren ook plaats voor echte handel in paarden. Een actief comité "Tot instand houding van de Voorschotense Paardenmarkt" besloot nu acht tien jaar geleden om het paard i de schilleboer niet leen te laten staan op de markt. Het initiatief van het comité be tekende een herleving van de paardenmarkt van weleer. Hon derden paarden worden de laat ste jaren op de markt in de Voor straat aangevoerd. Twee jaar ge leden 406 stuks en vorig jaar 323. Zoveel paarden bij elkaar is zeker geen alledaagse gebeurtenis. Van heinde en ver komen dan ook massa's bezoekers naar Voor schoten, die naast de paarden markt een kunstmarkt en een standwerkersconcours geboden krijgen. Verder is de dorpstoren voor bezichtiging opengesteld. Paardendressuur, een vermaak- centrum en een kleine kermis samen met de kortebaandraverij vullen deze Voorschotense feest dag, die vrijdag weer wordt ge houden. De oorsprong van dit tot een tradi tie uitgegroeide feest ligt ver te rug. De Voorschotense markt kreeg zijn eerste bekendheid na een gevecht op leven en dood dat op die plaats in het jaar 1204 werd uitgevochten. Graaf Lodewijk iKes- C. A. v. Schoonderwoerd Bezemer, Bar- bera d.v. N. H. J. v. Rest en M. Brantz, Arie z.v. C. v.d. Heuvel en W. A. d. Kort, Emilie d.v. J. F. L. M. Koch en M. L. C. Hekstra, Judith d.v.T. Hogewoninge L. v. Egmond, Antonia d.v. H. v. Deenen ep H. G. v. Est. Parminderjit d.v. Dilbach Singh en K. Mohinder, Baljeet z.v. Dil bach Singh en K. Mohinder, Leonie d.\ T. B P. v. Went en M. H. v. Kan, Pepijn z.v. R. W. Boereé en C. G. L. v. Ulden, Patrick z.v. H. W. Smits en N. J. Weeda, Pascal z.v. J. J. M. v. Kesteren en H. E. M. Hesseling, Koen z.v. F. H. M. v. Duursen en B. M. L. Buijs, Barbara d.v. P. L. N. Verhoeven en E. F. Bekkering, Huib z.v. W. Slings en J. v. Zanden, Marc z.v. E. L. v.d. Berg en M. M. Smink. Getrouwd: A. M. v. Wissen en C. H. J. v. Schaik, Y. Firat en W. H. Verlaan. Overleden: A. W. J. Wienen (1909), A. d. Keiser (1965) z.v. J. J. de Keiser en G. Keijmel, J. Kranendonk (1895) geh. gew. v.d. Vaart (1971) z.v. W. v.d. Vaart en L. v. Ommen, C. Scheepmaker (1919), J. Otte- vanger (1917), C. J. C. Verhoeven (1889), geh. gew. m. J. Gressie, H. C. van der Klaauw (1891), geh. gew. m. J. Straathof, D. de Wit (1906) geh. gew. m. C. Crispijn, M. C. Kwantes (1898) geh. m. C. Knook, M. Hoogeveen (1901) geh. gew. met J. J. van Biemen. leed daar een nederlaag tegen Willem, de broer van Dirk VII. Maar wat was er aan voorafge gaan? Bij het overlijden van Dirk VII maakte Ada van Loon aan spraak op de grafelijke troon. Holland was een zogenaamde zwaardleen en over emancipatie werd in die tijd zeker nog niet ge sproken. Er mocht dan ook in Nederland geen vrouw regeren. Ada's man Lodewijk probeerde het zwaard te laten beslissen, maar hij werd in Voorschoten verslagen omdat Filips van Was senaar, Wouter van Egmond en Willem van Teylingen de zijde kozen van Willem. Marktrechten Enkele decennia na dit historische gevecht, in 1282, gaf Graaf Floris V officieel marktrechten aan Voorschoten. Door de eeuwen heen groeide de Voorschotense markt uit tot een belangrijk han delsgebied en tot schrik van de bevolking tot een plaats waar het gespuis zich vrij kon ophouden. Voorschoten was namelijk uitge groeid tot een „kruismarkt", nu nog de enige in Nederland. Met twee kruisen werd het marktge bied afgebakend. Door het plaat sen van kruisen aan het begin van de markt ontstond er tegelijker tijd een beschermd gebied voor de markt zelf en een vrijplaats voor de boosdoeners van die tijd. Want net als in kerken en op kerkhoven kon het gespuis ook tussen de twee kruisen in vroege re eeuwen niet worden opgepakt. De markt in Voorschoten zal dan ook wel in die tijd een verzamel plaats geweest zijn van „minder prettige lieden". Ook nu nog worden de kruisen ge plaatst, maar zeker niet om een vrijplaats te scheppen voor welke bandiet dan ook. Het hoort bij het hele traditionele gebeuren dat de burgemeester van Voorschoten ieder jaar met het kruis voorop (dit ondanks het processiever bod) naar de markt gaat, waar hij het kruis in een paal aan het begin van de markt slaat. Maar zelfs hierbij zijn praktische overwe gingen de traditie binnengeslo pen en hollen ze van binnen uit. De beide kruisen worden nu door gemeentepersoneel geplant. De burgemeester „plant" slechts een derde kruis en wel op het Am bachtshuis. Besmettelijke ziekte Wanneer we weer in de historie duiken zien we dat de marktgel- den die uit het marktgebeuren VOORSCHOTEN - Het program ma van de Paardenmarktdag vrijdag 28 juli is als volgt: 10 uur. Officiële opening op de Voorstraat door de burgemees ter. 10 uur. Standwerkerscon cours op de Schoolstraat. 10.30-12.30 uur. Beklimming van de Dorpstoren. 11 uur. Paarden dressuur op het voormalige M.O.C.-terrein door manege "Vreehorst". 14 uur. Kortebaan draverij om het kampioenschap van Zuid-Holland op de Van Beethovenlaan. 12 uur. Markt- concert door Henk Walvaart op het orgel van de Dorpskerk. De gehele dag is het Vermaakcen- trum geopend. Verder zijn er tentoonstellingen door de Voor schotense Kunstkring en door Prentenwinkel Ed. de Keuning, beiden in de Molenlaan. Het vermaakcentrum is vanaf dins dag iedere dag vanaf 16 uur tot 24 uur geopend op het parkeer terrein aan de Treubstraat. voortvloeiden pas in 1871 in de gemeentekas terecht kwamen. Vóór die tijd gingen alle markt- gelden naar de ambachtsheer en kasteelheer van Duivenvoorde die eigenaar van de markt was. Een ernstige besmettelijke ziekte zette hem echter aan het denken De gemeente kwam in financiële nood door de bestrijding van de pokkenepidemie, die de afgelo pen eeuw in dit gebied heerste De ambachts- en kasteelheer jonkheer Steengracht werd de fi nanciële redder toen hij afstand deed van zijn oude recht om de marktgelden in eigen beurs te stoppen. Deze goede daad van de jonkheer betekende tegelijker tijd dat de toenmalige burge meester Treub een aardig zak centje kwijtraakte. Hij had na melijk de markt gepacht van de kasteelheer. Wel ellendig dat verlies van deze bijverdienste voor de burgemeester maar hij had nog genoeg 'sigarencentjes' over, zoals de verhuur van de raadszaal en de kantoorruimten aan de gemeenteraad. Maar dat is een ander verhaal, we dwalen af. In ieder geval gaf de agenda van de gemeenteraadsvergadering van 15 december 1870 onder punt 5 nog aan 'dat alles op eene wette lijke wijze is geregeld, dat. de Ambachtsheer volgens zijn eigen brief nimmer afstand van zijn recht heeft gedaan tot het heffen van marktgeld'. De gemeente nam de volgende motie aan: "De Gemeenteraad van Oordeel dat heffing van het Marktgeld voor de Paardenmarkt, overeenkom stig artikel 254 van de Gemeen tewet nimmer eenig vo.ordeel aan de Gemeentekas kan opleveren en overtuigd van het goed recht van den Ambachtsheer, gaat over tot de orde van de dag". De Voorschotense paardenmarkt. De bezoekers stromen De overgang naar de orde van de dag is zeker geen probleem ge weest. Toch werd een nadere uitwerking van het paarden- marktgebeuren nog voorbehou den aan de toekomstige ontwik kelingen. In de zomermaanden van 1871, de bevolking was ge troffen door de buitengewoon ernstige epidemie, verbood de gemeenteraad de aan de paar denmarkt verbonden kermis. Af gelopen was het met het vertier rond de paardenhandel. Het con tact tussen het jonge volk, dat de kermis als ontmoetingsplaats had, kon bevorderlijk zijn voor de verspreiding van de epidemie, zo redeneerde men. De raad besloot dan ook in dejunivergadering 'op advies van de Heeren Genees kundigen alhier geen kermis, wel paardenmarkt in verband met besmettelijke ziekten Het vrije ondernemerschap uit de oude doos kon verder zijn gang gaan. De paardenhandel moest doorgaan. In de notulen van de raadsvergadering die een maand later werd gehouden valt onder de aanhef 'Marktgelden paarden' te zien dat 'de Heer Burgemees ter' bekendgemaakt heeft dat 'hij voortaan niet meer zal heffen het marktgeld voor de paarden, die ter markt komen'. Verder valt er uit op te maken dat de heer Steengracht afstand doet van alle rechten op den paardenmarkt. 'Dit voor kennisgeving aange nomen zijnde wordt besloten on der goedkeuring des Konings voor 1871 te heffen ten behoeve der gemeente -,30 voor ieder paard en -,15 voor een veulen, dat nog onder de moeder hoort. De prijzen zijn inmiddels wel wat gestegen, maar de sfeer is in oude stijl gebleven op de Voorscho tense paardenmarkt. Nostalgie zal hoogtij vieren. Als we alleen maar denken aan het koekslaan. Een sport voor ruige boerenk- nullen en paardenhandelaren. Met één klap een taaie koek in twee stukken slaan, is geen een voudige zaak, maar het valt te proberen, vrijdag in Voorscho ten, waar die dag handel en wan del weer samengaan. De Gelderwoudseweg in Zoeterwoude. Het slechte wegdek maakte een jaarlijkse verbetering noodzakelijk. De raad gaat donderdag over een meer definitieve maatregel beslissen, waardoor een steviger wegdek kan worden aangelegd, (archieffoto). ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gemeenteraad moet donderdagavond opnieuw 840.000 gulden beschikbaar stel len voor de verbetering van de Gelderswoudseweg in deze ge meente. Hetzelfde bedrag was al eens in december van het afgelo pen j aar uitgetrokken en wel voor hetzelfde doel: reconstructie van de Gelderswoudseweg. Rozenkoningin op bezoek WASSENAAR/OEGSTGEEST - De Haagse Rozenkoningin, die dienst doet als "goodwill-ambas- sadrice" voor de unieke rozen- tentoonstelling in het Haagse Westbroekpark en die tegelijker tijd wat reclame maakt voor de stad Den Haag bracht gisteroch tend en gistermiddag een bezoek aan de Wassenaarse en de Oegst- geester warenmarkt. Het was niet zoals gepland de Haagse Olga Dekker, die in Spanje, Duitsland, Mexico en Portugal heeft ge werkt als mannequin en opgetre den is in televisiecommercials, die gisteren in de Leidse rand gemeenten voor rozenkoningin speelde. Zij was door ziekte uit geschakeld en werd vervangen door de zeker niet minder char mante Yolanda Jansen, die ei genlijk als hofdame van Olga Dekker was aangesteld. Met het uitdelen van rozen en het houden van korte gesprekjes werd de be zoeker van de plaatselijke wa renmarkten op de hoogte ge bracht van het rosarium in het Westbroekpark dat maar liefst 20.000 rozenstruiken in 400 varië teiten omvat. Het is de bedoeling van het bezoek van Yolanda en haar hofdame zal bijdragen tot een bevordering van het dagtoe- risme naar Den Haag. De Rozen koningin komt morgen nog in Noordwijk waar zij om 14.00 uur de warenmarkt aandoet. Zondag brengt zij een bezoek aan het re creatiecentrum en camping In de Voorschotense Van Beethovenlaan VOORSCHOTEN- De kortebaan draverij in Voorschoten heeft vrijdag als inzet het kampioen schap van Zuid-Holland. Voor de tweede maal in de geschiedenis zal dit kampioenschap op de Voorschotense Van Beethoven laan verreden worden. Jaarlijks worden nog maar zestien van dit soort draverijen in Nederland gehouden. Maar het belooft dit keer een waarlijke strijd te wor den. Er hebben zich al 42 eigena ren van dravers ingeschreven. De draverij op de Van Beethoven laan in de Voorschotense wijk Adegeest begint om 2 uur 's mid dags. Deze rechte laan is hiervoor bijzonder geschikt. Het spoor voor de paarden woidt opge hoogd met een laag zand waar door de hoeven niet in aanraking hoeven te komen met de verhar de weg. Door het vlakke karakter kan op de Voorschotense baan een hogere snelheid worden be haald dan bijvoorbeeld op een grasmat. Het comité Paardensport Voor schoten heeft kans gezien het prijzentotaal op 7000 gulden te brengen. Hiervan is de helft voor de winnaar. Natuurlijk kan het publiek er een gokje op wagen wie dat zal worden. Dat geldt ook voor de jeugd. Kinderen kunnen s ochtends op de paardenmarkt een formulier ophalen en invul len welke paarden volgens hen als eersten zullen aankomen. De ontvangstbus staat bij café Het Wapen van Voorschoten. De prij zen bestaan uit kaasjes. Het bedrijfsleven heeft prijzen voor de berijders van de paarden be schikbaar gesteld, zoals een ere- zweep. Duinrell. Om 15.00 uur zal ze daar verwelkomd worden door de Duinrell-mascotte, een kikker, waarna ze in een rijtuig uit het rijtuigenmuseum over Duinrell wordt gereden. Verder zal de Ro zenkoningin nog een bezoek brengen aan andere steden in het op weg door het land, zoals Amsterdam en Dor drecht. Het blijft de vraag of Olga Dekker zo snel herstelt is dat zij weer de kroon kan overnemen van haar hofdame. Anders zal Yolanda verder de bestuurlijke hoofdstad van het land in de schijnwerpers brengen. WARMOND - De uitkomsten van het drinkwateronderzoek in Warmond zijn redelijk goed, zo meldt de gemeente. Zoals bekend is dit onderzoek noodzakelijk omdat er voor de derde keer in een halfjaar sprake is van een min of meer ernstige vervuiling van het Warmondse drinkwater. De afgelopen wéék hébben deskundigen monsters on derzocht. Evenals bij vorige onderzoeken (tijdens de an dere verontreinigingen) is er ook nu geen directe oorzaak van de verontreiniging van het water naar voren geko- Jit veiligheidsoverwegingen is in overleg met de Inspectie van Volksgezondheid beslo ten deze week nog eens mon sters (zogenaamde herha lingsmonsters) te nemen. Het blijft daarom noodzakelijk dat de Warmonders het water voorlopig nog blijven koken. Verwacht wordt dat vrijdag de uitkomsten van de her haalde bemonstering bekend zijn. Als deze positief blijken te zijn worden alle veiligheidsmaat regelen opgeheven. Blijft de vervuiling echter aanwezig, dan moet weer chloor aan het drinkwater worden toege voegd. Begin volgende week zullen de inwoners van War mond nadere informatie over de uitslag en de maatregelen krijgen. WARMOND - De Werkgroep Vakantie-Aktiviteiten, de Jeugdraad Warmond en Kommunikatie Warmond zijn gistermiddag begonnen met vakantie-activiteiten voor de jeugd in Warmond. Het werd een geslaagd begin van het vakantieprogramma dat tot en met 22 augus tus gaat duren: in park Groot Leerust vond een mode-show en een songfestival plaats. De kinderen kwamen deels verkleed naar het park toe. Een gezamenlijk optreden voor onze fotograaf was natuur lijk nooit weg. Maar dit besluit van de Zoeter- woudse raad werd niet zonder meer door het dagelijks bestuur van de provincie (Gedeputeerde Staten - GS) goedgekeurd. GS miste namelijk bij het beschik baar gestelde krediet van 840.000 gulden de concrete plannen voor de verbetering. En zonder con crete plannen geen goedkeuring, zo meldde de provincie eind juni aan de gemeente Zoeterwoude. Nu is dat verbeteringsplan gereed gekomen en daarom moet de raad donderdagavond opnieuw "ja" zeggen tegen bijna acht en eenhalf ton voor de verbindings weg tussen Zoeterwoude en Benthuizen. Niet meer dan een formaliteit. Het hele verbeteringsplan behelst een totale asfaltering van de weg en een verbetering van de onder grond. Het zware vrachtverkeer dat veelvuldig van deze weg ge bruik maakt, met name naar be drijven aan de Hoge Rijndijk, zorgt voor spoorvorming. Verder maken nog behoorlijk wat perso nenwagens gebruik van deze weg. Jaarlijkse herbestrating van de Gelderswoudseweg, die in het verlengde van de Hoge en Lage Broek weg ligt. is door deze druk te noodzakelijk. Met de verbete ringswerkzaamheden die onge veer vijftien weken in beslag gaan nemen wordt een zodanige ondergrond aangelegd, dat de kosten van later onderhouds- zienlijk lager zullen lig- nu het geval is, en dat herbestrating zeer ze- aeer nodig is. Het hele wegprofiel wordt verste vigd en de 1332 meter lange weg krijgt over een laag grof zand en een laag asfaltbeton, fijn asfalt, dat de klinkers op de weg gaat vervangen. De zogenaamde "uit- paden" die een verbinding vor men tussen de Gelderswoudse weg en de woningen aan deze route worden ook in het gehele verbeteringsplan betrokken. De weg blijft de huidige breedte van 5.20 meter houden. Verwacht wordt, dat tijdens de werkzaamheden geen omleiding van het verkeer nodig is. Men hoopt dat de reconstructie per rijbaan kan plaatsvinden waar door het verkeer verder van één rijbaan gebruik kan maken. De vakantie-activiteiten in Warmond gaan na de modeshow en het songfestival van vandaag, gewoon verder. Morgenmiddag is er een groot speeltuinfestijn in de speeltuin in Endepoel. Er kunnen tenten opgezet worden, hutten kunnen gebouwd worden en de sportievelingen kunnen gaan klimmen en klauteren. Morgenmiddag dus vanaf 14.00 gen dan i jaarlijkse ker niet r Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, inforJ matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfho-j venhuis, open-huis bejaarden, do. van' 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescen trum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Duindigt, Wassenaar, rijtuigenshow, 14 uur. Gemeentehuis! Leiderdorp, cie. beroep en bezwaar-: schriften, 20 uur. Donderdag Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie; open-café avond, 21-24 uur. Architek- tenwinkel, Hooglandse Kerkgracht 32. vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architek- tenwinkel, Pieterskerkhof 19, gratis ad vies, 20-21 uur. Speeltuin Endepoel 1, Warmond, speeltuinfestijn, 14 uur. Ge meentehuis Zoeterwoude, gemeente-) raad, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 21 tot 28 juli waargenomen door Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136, Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel.1 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, telefoon 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en i gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 .uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon geiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redaktie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk, Maredijk 33, Leiden Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854 Voorschoten: Joop Peeters 071-769935 Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390 Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387 Zoeterwoude: Kees Verzaal 01715-2449 Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per postf 226,90 Losse Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2