LEIDSCH DAGBLAD Reageer buisbaby geboren itest-tube baby girl Nog geen huis voor vele alleenstaanden Nederlandse meisjes durven niet terug Indonesië laat 4.000 politieke gevangenen vrij Bisschop Simonis bestolen in Italië Thaise 'man' niet meer in Haagse woning WOENSDAG 26 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35611 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Angst voor wraakacties van de heroinebazen terdag naar Nederland te rugvliegen. UTRECHT (GPD) - De twee Nederlandse meisjes, de 21-jarige Karin S. en de 19- jarige Saskia van D., die De twee vrouwen hebben hun ver- vorige week vrijdag in trek uitgesteld omdat ze angst ie hebben voor wraakacties van de nekenland tot 15 jaar heroinebazen waarvoor zij, naar voorwaardelijke gevange- hun zeggen, „onbedoeld" hebben nisstraf werden veroor- gewerkt. deeld wegens het in bezit De meisjes hebben volgens hun hebben van 18 kilo heroï- Griekse advocaat Nicolas Galea- ne, zullen pas vrijdag of za- dis in Athene.n°e geen zekerheid zij weer in ons land zijn. „In Athene hebben Saskia en Karin die politionele protectie wél", zegt Galeadis. „Zij worden voortdurend in hun hotels be waakt. Mijn cliënten hebben ech ter tot zaterdag de tijd om hun veiligheid in Nederland te rege len, want op dat tijdstip moeten zij het land van de Griekse rege ring hebben verlaten", aldus de Griekse verdediger. Volgens Galeadis is de angst van de meisjes niet onterecht. „Zij heb ben uiteindelijk de Griekse nar coticabrigade veel inlichtingen verstrekt over de contacten die zij met de herolnebenden hadden. Meestal laat zo'n syndicaat het er niet bij zitten", aldus Galea dis. De twee vrouwen zouden overigens ook moeilijkheden hebben bij het vinden van vliegtuigstoelen voor een niet al te hoge prijs. Sas kia en Karin zoeken een char tervliegtuig maar het is volgens hun verdediger de vraag of zij die op tijd zullen vinden. Volgens de Amsterdamse politie hebben de meisjes zich nog niet officieel tot de politie gewend met een verzoek om bescher ming. „Als zij ons kunnen duide lijk maken dat zij iets te vrezen hebben, krijgen zij de bescher ming die ze wensen. Maar het is de vraag of ze dat lukt. Want vol gens onze inlichtingen is het syn dicaat door hun toedoen hele maal opgerold. En waar zouden ze dan nog iets van te vrezen heb ben?", aldus een woordvoerdei van de Amsterdamse politie. 20 PAGINA'S OLDHAM (Reuter) - 's Werelds eerste zogenoemde rea geerbuisbaby is vannacht in een Brits ziekenhuis met een keizersnede ter wereld gebracht. Dit is officieel meegedeeld door functionarissen van het Oldham-zie- kenhuis in Engeland. BAN DUKNG (UPI) - De re gering van Indonesië heeft vandaag 3.921 politieke gevangenen hun vrijheid gegeven. Van hen kwa men er ongeveer driehon derd in Bandoeng vrij. De meesten hadden al langer dan tien jaar gezeten zon der dat zij door een recht bank waren veroordeeld. Boliviaanse militairen bestormen rk radio LA PAZ - Militairen van het Boli viaanse leger hebben, naar pas vandaag bekend werd, de stu dio's bestormd van het r. k. radio station "Pius XII" in het Boli viaanse bergland. De leider van het station Marcial Mancilla, werd bij de aanval zwaar gewond. De microfoons van het station, dat ongeveer 350 kilometer ten zuid oosten van de hoofdstad La Paz in het Boliviaanse mijnbouwge- bied ligt, bleven tijdens de aanval aanstaan. Hierdoor was een deel van de Boliviaanse bevolking rechtstreeks getuige van de over val. De Boliviaanse radio-maatschap pij heeft besloten om tegen de overval te protesteren. Naar aan leiding van de jongste presi dentsverkiezingen in Bolivia wa ren in de mijnstreek ongeveer 5.000 arbeiders voor hongerstaking gegaan. De meerderheid van de gedeti neerden kwam uit gevangenissen op west- en midden-Java alsme de van het ten zuiden van mid den-Java gelegen eiland Noesa- kambangan. Daar bevindt zich nog steeds een van de grootste concentraties van gevangenen. De gevangenen, die waren opge pakt op verdenking van mede plichtigheid aan de mislukte communistische staatsgreep van 1965, hebben moeten beloven hun linkse sympathieën te laten varen en 'goede staatsburgers' te worden. De regering-Soeharto is voornemens dit jaar in totaal tienduizend politieke gevange nen in vrijheid te stellen. In haar witboek over Indonesië schatte Amnesty International onlangs dat het aantal politieke gevangenen dat sinds 1965 zon der vorm van proces werd opge sloten dicht bij de honderddui zend ligt. Baby verdronken DORDRECHT (ANP) - Doordat de aandacht van zijn 61-jarige grootmoeder even afgeleid werd, kwam gisteren aan de Spirea in Dordrecht de tien maanden oude Allard Boelen in zijn kinderwa gen in een twee meter diepe vij ver terecht. De baby verdronk. De door de grootmoeder even losgelaten kinderwagen reed een anderhalve meter hoog en vrij steil talud af. De vrouw sprong de wagen nog na, maar kon hem niet vinden. Het is een meisje en zij verkeert in uitstekende toestand. Zij is geboren uit de 32-jarige me vrouw Lesley Brown, die in haar negenjarig huwelijk kinderloos was gebleven doordat de eilei ders geblokkeerd waren. Artsen bevruchtten een eitje van mevrouw Brown buiten haar li chaam met sperma van haar man en brachten het in de baarmoeder waar het zich ontwikkelde. Het meisje weegt twee kilo en zes Uitstekend Ook de toestand van de moeder, de 32-jarige mevrouw Lesley Brown, is "uitstekend", aldus het ziekenhuis. De behandelende artsen, onder lei ding van gyneacoloog Patrick Steptoe, hebben besloten de ba by operatief ter wereld te doen brengen. De reden hiervoor is niet bekend gemaakt. De vader van het meisje, de 38-jari- ge vrachtwagenchauffeur Gilbert John Brown, heeft meegedeeld dat volgens de wens van de moe der zijn dochter Patricia zal he ten, min of meer naar de gynae coloog Patrick Steptoe die, sa men met de physioloog dr. Ro bert Edwards, haar leven hadden geschapen. Twaalf jaar De 65-jarige Steptoe en de 52-jarige Edwards waren aanwezig bij de operatie die de kroon zette op hun 12 jaar geleden begonnen werk. De Londense Daily Mail publiceer de vandaag het exclusieve relaas over de geboorte en wat daaraan was voorafgegaan. De rechten voor dit verhaal over de "won- derbaby" hadden de krant naar in vakkringen wordt gezegd, ruim één miljoen gulden gekost. "Het is ongelofelijk, gewoon onge lofelijk", zo zei vader Brown na zijn dochter voor het eerst gezien te hebben. "Niemand kan weten wat dit voor Lesley (zijn vrouw) en mij betekent, de man wie alle lof toekomt is dr. Steptoe De twee artsen die de baby tot leven wektenPatrick Steptoe (boven) en Robert Edwards (on der). audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. AMSTERDAM (GPD) - De bouw voor alleenstaanden komt nog steeds moeilijk op gang. Ruim 400.000 alleenstaanden en jonge ren wachten nog steeds op een geschikte zelfstandige woon ruimte. De gedachte 8000 wooneenheden voor dit jaar zullen bij lange na niet worden gehaald. Als gevolg van een tekort aan bouwplannen voor speciale woningen voor al leenstaanden werden ook in vo rige jaren de streefgetallen nooit gerealiseerd. Het ministerie van Volkshuisves ting zegt dat in dit jaar tot nu toe geen duizend beschikkingen voor woningen voor alleenstaan den zijn afgegeven. Het departe ment voegt daar echter aan toe dat het aantal af te geven be schikkingen in het tweede half jaar aanzienlijk kan oplopen. Maar de 8000 wooneenheden die in de begroting zijn genoemd, worden zeker niet gehaald. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting verwijt de woning corporaties te weinig initiatieven te ontplooien in de woningbouw sector voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De staatssecretaris overweegt daar om de corporaties te verplichten in hun bouwplannen een vast percentage woningen voor al leenstaanden op te nemen. In 111 gemeenten onderzoeken zgn. stuurgroepen de noden on der de woningzoekende alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Deze stuurgroepen worden door de overheid gesub sidieerd. Brokx vindt echter dat er ook van veel stuurgroepen te weinig initiatieven loskomen. Voor 1979 zullen vrijwel zeker slechts de ijverige stuurgroepen nog op een subsidie kunnen re kenen. De landelijke organisatie belan gengroepen huisvesting (LOBH) vindt dat staatssecretaris Brokx op korte termijn maatregelen moet treffen om er voor te zorgen dat de bouwplannen voor woon eenheden voor alleenstaanden elk jaar gehaald worden. "Je kunt je niet elk jaar verschuilen achter de corporaties die te weinig plan nen indienen. De overheid moet voor de volkshuisvesting zorgen. Als er iets mis is, dient de over heid in te grijpen", aldus een woordvoerder van de LOBH. ROTTERDAM (ANP) - De r.k. bis schop van Rotterdam, dr. A. Si monis, is in Noord-Italië besto len. Toen hij een klooster bezocht in de buurt van Bardonecchia, dichtbij de Franse grens, is zijn auto volledig leeggeroofd. De bisschop is ook al zijn papieren kwijt. Omdat de dieven ook de agenda van mgr. Simonis hebben mee genomen, heeft het secretariaat van het bisdom Rotterdam een brief geschreven aan alle pasto res met het verzoek te laten weten of en wanneer zij een afspraak hebben met de bisschop. Ook de vakantiegenoten van mgr. Simonis, vicaris-generaal dr. Ph. Bar en broeder Vincent Simonis, zijn volledig berooid achter gebleven na hun bezoek van 20 minuten aan het klooster. In vakantietenue -want ook het zwarte pak met priesterboord wercf door de gauwdieven inge palmd - is mgr. Simonis naar de Nederlandse consul in Turijn ge reden, die hem en zijn onfortuin lijke reisgenoten met een voorlo pige pas en wat geld uit de brand heeft geholpen. Bisschop Simonis keert 3 augustus naar Nederland terug. Professor Lou de Jong, direc teur van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, vindt dat er alles aan moet worden gedaan om Nederlanders die in de tweede wereldoorlog misdaden hebben begaan alsnog op te sporen en te be rechten. De Jong vindt het jammer dat het vinden van de onlangs opgespoorde oor logsmisdadigers te danken is aan het speurwerk van jour nalisten terwijl dit toch ei genlijk door justitie had moeten gebeuren. PAGINA 7 Kunstprogramma's zijn kind van de rekening PAGINA 5 Nieuwe remise moreel ver lies voor Karpov PAGINA 9 I Portugese regering lijkt ge vallen PAGINA 13 PAGINA 15 i Visserij-compromis met Ier land PAGINA 17 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.UO uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Ltr. vieux PARADE 11.95 Ltr. jonge HARTEVELT 11.95 Ltr. jonge HENKES 11.95 Scotch whisky VAT 69 11.95 Scotch whisky WHITE HORSE 11.95. Dry gin GILBEY'S 10.95 PERNOD 13.95 Ltr.!! BACARDI 14.95 Ltr! CAMPARI 14.95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 Geleidelijk meer zon Vannacht en vanavond plaatselijk een bui. Morgen overdag droog met gelei delijk meer zon. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Minimumtempe raturen rond 13 graden, maximum temperaturen van 20 tot 25 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) in DEN HAAG (ANP) - De 43-jarige Hagenaar Jan K. heeft van de vi ce-president van de rechtbank in Den Haag zijn zin gekregen. Vandaag wees mr. A. H. Lyckla- ma zijn vordering tot ontruiming van de "echtelijke" woning toe. De Thaise echtgenote Oranong-S. die een man bleek te zijn, heeft niet langer toegang tot de woning in de Haagse Schilderswijk. Als de op het eerste gezicht als vrouw ogende, maar in werke lijkheid man zijnde "echtgenote" zich niet aan de rechterlijke be slissing houdt en weer in Jans woning komt, zal hij daaruit "met de sterke arm" kunnen worden verwijderd. De rechtbank nam deze maatregel, omdat er gedurende twee jaar ernstige spanningen in de ver houding tussen beiden waren, er sprake was van mishandeling en omdat Oranong goederen in Jans woning had vernield en inboedel had meegenomen. De Hagenaar was twee jaar geleden in Bangkok gehuwd met Ora nong, die zich als vrouw voor deed, maar werkelijk sexueel contact weigerde onder het voorwendsel dat een Thaise vrouw zich nooit helemaal bloot geeft voor haar echtgenoot. Jan bleef naar zijn zeggen hopen dat Oranong - die zich wel vrouw voelt - wel zou wennen aan het Nederlandse cultuurpatroon. Maar toen hij klachten kreeg van het sexbureau, waarvoor Ora nong inmiddels werkte en toen bij ruzies bleek, dat Oranong over heel wat spierkracht beschikte, ging hij over tot een list. Hij deed alsof hij het huis verliet en open de daarna bij verrassing de slaapkamerdeur. Toen zag hij Oranong helemaal naakt. Hij zag dat zijn vrouw inderdaad voor een man kon doorgaan. Een huwelijk tussen twee personen van hetzelfde geslacht is wette lijk niet mogelijk. Jan wilde Ora nong uit het huis hebben. Er was een rechterlijke beslissing voor nodig om Oranong te dwingen het veld te ruimen. De advocaat van Jan K., jhr. mr. R. E. P. de Ranitz zei desgevraagd, dat zijn cliënt nu een procedure voor de rechtbank in Den Haag wil beginnen om te bereiken dat zijn huwelijk non-existent (niet bestaand) of nietig wordt ver klaard. Het is voor zover mr. de Ranitz weet in Nederland nog nooit gebeurd dat een dergelijke procedure onder deze omstan digheden is gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1