Zijlpark krijgt langzaam vorm Door aandacht voor links konden Duitse neo-nazi's acties opvoeren Ruimte wijkactiviteiten bovenaan bij Zeeheldenwijk Vroegere stadswal opnieuw aangelegd WOENSDAG 26 JULI 1978 Gebruik van heroine door Molukkers verontrustend UTRECHT (ANP) - Het heroïnege bruik onder de jonge Zuidmo- lukkers en de daarmee gepaard gaande criminaliteit nemen ver ontrustende vormen aan. Dat zei president mr. K.S. Bieger van de rechtbank in Utrecht gisteren bij de behandeling van de zaak tegen de 22-jarige Zuidmolukker D.H. uit Vaassen. Deze hoorde een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen voor het plegen van een gewapende roofoverval op de filiaalchef van een wegrestaurant in Stroe. Geld om aan heroïne te komen. Dat was voor H. en een tot op heden onbekende mededader het be langrijkste motief om gewapend met een revolver en een grote klewang restaurantchef J. van Nunspeet de stuipen op het lijf te jagen. Toen hij op 23 april tegen middernacht het restaurant wil de afsluiten, stond hij plotseling oog in oog met de twee gemas kerde overvallers. En met de dood, want volgens Van Nun speet schoot H. nadat hij had la ten weten dat hij geld wou zien, vrijwel onmiddelijk op hem. "Ik dacht dat hij me doodschoot. Hij richtte meteen op mij en ik dacht: daar ga ik", verklaarde hij giste ren voor de rechtbank. Later werd er nog een schot op Van Nunspeet afgevuurd toen bleek dat de restaurantkluis niet open kon omdat er een tijdslot op zat. Tenslotte dwongen de twee over vallers Van Nunspeet op de grond te gaan liggen en nadat ze hem de klewang letterlijk op de keel hadden gezet, gaf hij het duo uiteindelijk zijn portemonnee prijs met 65 gulden. Onder het lossen van 'een 'afscheidsschot' blies het duo tenslotte de aftocht. Een dag later werd H. overigens al gearresteerd. H., die gedurende de hele zitting weigerde een woord te zeggen, heeft tot nu toe ook zijn mond ge houden over de identiteit van zijn mededader. Alleen aan het slot van de zitting verbrak hij even het stilzwijgen en riep met gebal de vuist iets in het Ambonnees naar zijn vrienden op de publieke tribune. Uitspraak dinsdag 8 augustus. Hongerstaking gaat door AMSTERDAM (ANP) - In de Am- sterdamse kerk 'De Duif zijn gis teravond opnieuw twintig Ma rokkanen in hongerstaking ge gaan. Zij eisen van de Nederland se regering een verblijfsvergun ning. Vorige week gingen aan vankelijk dertien, later dertig Marokkanen in hetzelfde gebouw in hongerstaking om deze eis kracht bij te zetten. Zij hebben hun actie beëindigd. Dit heefteen woordvoerder van een steunco mité gisteren meegedeeld. BRUSSEL (AP) Het twintig jaar oude streven van Brussel om de "hoofdstad van Europa" te wor den, is buiten verwachting goed geslaagd, ofschoon dit succes zowel naast aanzien ook proble men met zich heeft gebracht. Thans is een op de vier inwoners van Brussel buitenlander, wat sommige Belgen zich doet afvra gen of hiermee de met het natio nale karakter van Brussel verlo ren gaat. De prijzen schieten om hoog naarmate de rijke buiten landers de stad binnentrekken en verschillende woonwijken ver anderen snel en op onvoorspel bare wijze van aanzicht. "Als er in een woonwijk een op de tien een buitenlander is, geeft het niet", aldus Jaques Moins, lid van de gemeenteraad. "Maar wan neer het er drie of meer zijn, is dat een heel ander verhaal. We heb ben de naam een gemeente te zijn die nogal open staat voor buiten landers. Dat is nu'aan het veran deren." De grootste internationale organi saties in Brussel zijn de Europese Gemeenschap die hier in 1958 gevestigd is, en de NAVO die in 1967 hier zijn standplaats vond, met respectievelijk 10.000 en 3.000 werknemers. Daarnaast heeft Brussel honderden internationale handelsonderne mingen aangelokt onder de be lofte van uitgebreide transport en communicatiemogelijkheden en een uitgebreide huizenmarkt. Maar slechts vijftien procent van de buitenlanders behoort tot de, zoals de Brusselaars het noemen, "Luxe immigranten", hoogge plaatste functionarissen uit het bedrijfsleven met hoge inkomens en onkostenrekeningen. Een typiste die voor de EG werkt, verdient per jaar ongeveer 26.000 gulden terwijl bestuursfuncties vaak rond de 80.000 gulden ople- Daarnaast zijn er de vele armere buitenlanders- merendeels Spanjaarden, Italianen, Turken en Marokkanen - die aangetrok ken worden door de welvaart van Brussel. Terwijl 80 procent van de Amerikanen en Duitsers een witte-boorden baan heeft, wordt slechts 3 procent van de Marok kanen redelijk goed betaald. De autochtone Brusselaars be schuldigen de "luxe immigran ten" ervan dat ze de prijzen op drijven en de armere gastarbei ders dat ze de binnenwijken overbevolken. Brussel bleek bij een onderzoek van de Verenigde Naties van dit jaar een van de duurste steden van Europa te zijn. Een tweeka mer-appartement kost ongeveer 700 gulden per maand, naar sommige internationale maat staven nog steeds een koopje, maar het is het dubbele van wat de Brusselaars tien jaar geleden moesten neertellen. Het eenvoudigste eten in een res taurant of snackbar kost al gauw 15 gulden, en voor een stuk zeep betaal je twee gulden. Veel buitenalnders zijn geconcen treerd in een eigen woonwijk, zo als de Amerikanen in "klein Amerika" in de zuidelijke woon wijken, en het Turkse en het Ma rokkaanse kwartier in de binnen stad welke laatste natuurlijk veel dichter bevolkt zijn. De aanwezigheid van zo veel natio naliteiten heeft ondertussen ook geleid tot een ware smeltkroes, 's Avonds hoor je in de kronkelige straten in de binnenstad een ba- bylonisch geschreeuw van spe lende kinderen. Met haar uitgebreide internationale bevolking, is Brussel een echte wereldstad geworden. In de meer dan 1500 restaurants die Brussel rijk is, kun je gerechten uit alle uithoeken van de wereld bestellen. In de bioscopen wor den de beste en de nieuwste films gedraaid in soms drie talen. Misschien is het voor Brussel niet zo heel erg moeilijk om een we reldstad te zijn omdat ze ook bij na duizend jaar twee verschillen de volken heeft moeten herber gen: de Vlamingen en de Wallo nen. Alles in Brussel is dan ook in zowel het Vlaams als het Frans geschreven en de meeste ont wikkelde Belgen zijn tweetalig. Maar de houding van Brussel ten aanzien van de buitenlanders is zich aan het wijzigen. Met een werkloosheidspercentage van 7,8 procent worden immigranten die zich niet van werk verzekerd hebben, teruggewezen. De "luxe immigrant" is echter nog steeds welkom. Het is duidelijk dat de arme gastarbeiders de du pe zullen worden van de Belgi sche frustratie dat Brussel op be stelling baantjes zal moeten leve ren aan de golf van buitenlan ders. LEIDEN - Aan de Zijlsingel in Leiden worden langzamer hand de contouren van het nieuwe stadspark zichtbaar. Tussen meelfabriek en Zijlpoort is als eerste aanzet de vroegere stadswal opnieuw aangelegd. Naast herstel van een stuk Leidse historie vormt deze stadswal een belang rijk onderdeel van het nieuwe park. Het oude verdedi gingswerk geeft het park aan het water een speciaal ka rakter en zorgt bovendien voor een aantrekkelijke be schutting. De oude stadswal werd in de zeven-t tiende eeuw aangelegd als ver vanging van de bestaande mid deleeuwse ommuring. De aarden wallen vormden onderdeel van een nieuwe verdedigingsgordel om de stad beter verdedigbaar te maken. In de loop van de vorige eeuw werd de stadswallen in Leiden gesloopt. Op de plaats van de afgegraven wallen kwamen plantsoenen en begraafplaatsen en aan de Zijlsingel de Grofsme derij. Bij de gemeente heeft men zich bij het terugbrengen van de oude stadswal laten leiden door het be stek van de oorspronkelijke aan leg. De nieuwe stadswal is iets la ger en bovendien niet - zoals de oude - in lagen met 'q weeckgras' - opgebouwd. De aanleg van de oude stadswal was tenslotte een werk van jaren, de nieuwe moest in korte tijd verrijzen. Bij de verdere aanleg van het park worden aan de voet van de stadswal bomen - kastanjes en linden - geplant. Zo moet aan de waterkant een aantrekkelijk laantje langs de stadswal ont staan. Aan de landzijde komt een inheemse bloementuin. In de be slotenheid van de stadswal uit de wind en in de zon wordt dat een wilde, kleurrijke en sfeervolle begroeiing. Het stadspark aan de Zijlsingel krijgt verder ook een speelter rein. Rondom de fundamenten van de enkele maanden geleden opgeblazen oude schoorsteen van de Grofsmederij komen speelwerktuigen. Deze voorzie ning is een vervanging van de speeltuin die vroeger - voor de af braak - in de omgeving van de Herengracht/Zijlsingel aanwezig was. De schoorsteen zelf zou aan vankelijk een centraal punt in het park worden, maar werd door de gemeenteraad bestemd om te verdwijnen. Het park komt overigens pas in de loop van volgend jaar gereed. Met het grondwerk - na het egaliseren van het terrein moet speciale plantsoenaarde worden aange voerd - is nog enkele maanden gemoeid. Eind dit jaar en begin volgend jaar volgt dan de aan plant van het groen. Bij de ge meentelijke plantsoenendienst verwacht men dat het park vol gend voorjaar in gebruik kan worden genomen. De stadswal Vuur aan de horizon. De familie Ronckaart, door Dick Dreux. De Boekerij, 27.50. Als een stormwind in de nacht, door Winston Graham, 6e deel van de reeks historische familie romans "De Cornwall Sage". De Boekerij, 29.90. Magie in dienst van de mystiek, door Prof. H. van Praag. Perspec tieven en toepassingen van de pa rapsychologie. Uitgeverij H. Meulenhoff, Baarn. 24.50. Mary Ann een meisje met moed, door Catherine Cookson. Uitge verij De Boekerij, Baarn. 14.50. Mary Ann en haar grote vriend, door Catherine Cookson. De Boekerij, 14.50. Speuren naar sporen. Ontdekkin gen doen in de vrije natuur, door Ruud Rook. Uitgeverij Bigot Van Rossum, Blaricum. 17,50. Hart der duisternis, door Joseph Conrad. Prisma Klassieken. Uit geverij Het Spectrum, Utrecht, 21,50. Pocket-editie 5,90. Moll Flanders, dpor Daniel Defoe. Prima Klassieken. Uitgeverij Het Spectrum, 35,-. Pocket-editie 8,90. De magie der insekten, door Kjell B. Sandved. Met foto's van M.G. Emsley. Uitgeverij Unieboek/ Romen- Bussum. 27,50. De verwoesting van Hyperion, door Hugo Raes. Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam, 29,50. NEW YORK - De tijd vo verleden tijd. Het parool i i de kleine, in de palm van de hand weg te moffelen transistor radio's is in New York nu: hoe groter hoe mooier, hoe lawaaiiger hoe beter. Voor het vierde achtereenvolgende jaar krijgen wijkcomité's buurtverenigingen de gelegenheid hun wensen en vragen die in de eigen wijk leven kenbaar te maken aan de gemeente. De Welzijnsraad bundelt in de maanden juli en augustus die wen sen en vragen, waarna ze de gemeenteraad worden aangebo den. Tijdens speciale hoorzittingen kan dan zowel van de kant van de gemeente als van de wijken één en ander worden toegelicht. In deze kolommen worden telkens de verlangens van één wijk in ogenschouw genomen. Vandaag is dat de Zeeheldenwijk. LEIDEN - Bovenaan op het verlanglijstje heeft wijkcomi- té "Zeeheldenwijk" staan "ruimte voor wijkactivitei ten". Het comité vindt dat met name voor het sociaal spreekuur, dat nu nog weke lijks bij iemand thuis moet worden gehouden, ruimte nodig is. Daarbij heeft de buurt ook een eigen wel zijnswerker nodig. Overigens heeft de gemeente via een pot-van-drie-miljoen van het rijk een ton beschik baar gesteld voor de bouw van een buurtcentrum in de Zeeheldenwijk, echter onder de voorwaarde dat er een sa menwerkingsverband komt tussen het wijkcomité en speeltuinvereniging "Ons Eiland". Het comité heeft in het wensen- en vragenlijstje dat naar de gemeente wordt gestuurd nog geen reactie op genomen over de voorwaarde van de gemeente. Het comité vraagt zich af wan neer er nu wordt gestart met de renovatie in de wijk. Om de vele vragen van de bewoners op te kunnen lossen is het wenselijk om een renovatie ambtenaar in de "Zeehel denwijk" neer te zetten. Voorts wordt er gevraagd om toestemming voor het ge bruik maken van de wissel- De woningen aan de Van Huis- weg. Wat het verkeer betreft vraagt het wijkcomité om een achteruitgang bij de Olga-fa- briek en een herbestrating van de Tasmanstraat en Trompstraat. Er moet ook een duidelijke markering komen van de oversteekplaatsen op de Zijlsingel. Onder het hoofdstuk mededelingen verklaart het comité Zeehel denwijk (een wijk die wordt omsloten door de Zijlsingel, Rijnkade, Sumatrabrug, Willem Barentszstraat en Banckertweg) dat er geen verdere aktie is ondernomen tegen de weigering van de gemeente om de Rijnkade voor doorgaand verkeer af te sluiten. Het comité besloot daartoe omdat de bewoners die destijds zelf met het ver zoek om afsluiting kwamen niet verder op de weigering hebben gereageerd, e Tasmanstraat-commissie, die tot taak had de klachten uit de straat te verwoorden, is inmiddels opgeheven. Eerder had de commissie ervoor ge zorgd dat de wisselwoningen niet direct aan de Tasman straat kwamen te staan. Ze bleek later nauwelijks le vensvatbaar meer te zijn om dat de bewoners zelf hun za ken behartigen. Bi!?'-***'. *"c««nvEc BONN (AP)-Terwijl de Westaunac politie haar aandacht voorname lijk schonk aan het bestrijden van het linkse terrorisme, hebben de jonge neo-nazi's in de Bondsre publiek het afgelopen jaar hun haatcampagne tegen joden en communisten in hoge mate kun nen opvoeren. Volgens gezagsdragers zal men zich nu ook richten op de ge welddadigheden van de neo-na zi's, zoals ook blijkt uit het poli tieoptreden tijdens een onlangs gehouden demonstratie ter ere van Adolf Hitler. De neo-nazi's van West-Duitsland hebben meerweg van jeugdben des dan van een hechte politieke organisatie, zoals het Nationale Front in Engeland. De ultra rechtse bewegingen hebben dan ook nauwelijks steun gekregen bij de recente verkiezingen in West-Duitsland. Volgens een rapport van het veilig heidsbureau hebben de neo-na zi's van 1976 tot 1977 hun ledental tot 900 zien verdrievoudigen. In 1977 begingen leden van ultra rechtse groeperingen 600 mis drijven, wat een verdubbeling is van de illegale activiteiten die door hen in 1976 gepleegd wer den. De politie is bijzonder verontrust door het feit dat de neo-nazi's nu ook de strijdmethodes van de linkse stadsguerrilla's lijken over te nemen, zoals het stelen van wapens en identiteitspapieren, het beroven van banken en het opzetten van een systeem van onderduikadressen over de ge hele Bondsrepubliek, aldus Heinz Pensky, de parlementaire expert van de sociaal-democra ten voor veiligheidszaken. Pensky, die een gedeelte van het rapport van het ministerie van binnenlandse zaken eerder deze maandvrijgaf, waarschuwde voor "bloedige conflicten" tus sen rechtse en linkse terroristen. Hij zei dat de ultralinkse beweging dergelijke conflicten wil uitlok ken om zodoende de wat zij noe men fascistische,tendenzen van de Westduitse politiestaat aan de kaak te kunnen stellen. Nu zij niet langer voldoening vin den in het ontheiligen van joodse begraafplaatsen en het aanwak keren van de oude-nazi-leer op besloten bijeenkomsten, trekken de bendes van jonge Duitsers de straat in om de politie uit te da gen. Ongeveer 60 personen raakten af gelopen juni gewond toen 2000 linkse en 3500 rechtse betogers met elkaar slaags raakten tijdens een demonstratie van neo-nazi's in Frankfort. In juli trad de politie op tegen 100 neo-nazistische betogers in een bierhal in noord-Duitsland nadat de gezagsdragers eerder een pro- Hitier demonstratie in Hamburg verboden hadden. Drie politiea genten en drie neo-nazi's raakten bij het treffen gewond. De 23-jarige Michael Kühnen, lei der van de groep, werd gearres teerd en beschuldigd van het ten toon spreiden van verboden nazi emblemen, waarvoor hij driejaar gevangenisstraf kan krijgen. Onlangs kreeg een 48-jarige man een boete opgelegd van bijna 10.000 gulden omdat hij de nazi- groet had gebracht boven het open graf van de ontvluchte oor logsmisdadiger Herbert Kappler, tijdens diens begrafenisplech tigheid in februari in Lünenburg. Kappler, de voormalige SS-chef van politie van het door Duits land bezette Rome, was vorige zomer uit Italië weggevlucht waar hij een levenslange gevan genisstraf uitzat wegens wraak- executies op Italiaanse gevange nen tijdens de Tweede Wereld oorlog. Volgens de politie bestaat er een verband tussen de Westduitse en de Amerikaanse neo-nazi's. De politie van Hannover, die eerder dit jaar een speciale commissie in het leven riep om de herkomst te onderzoeken van de neo-nazisti sche en anti-joodse muurteksten in de stad, heeft meegedeeld dat pamfletten die in de stad werden uitgedeeld, afkomstig waren van de Amerikaanse nazi-partij van Lincoln, in de staat Nebraska. De pamfletten bevatten teksten als "Duitsers, koop niet van joden". Volgens functionarissen van de gemeente Hannover vormden de neo-nazi's een "kleine, politiek onbelangrijke bende". De linkse en rechtse extremisten haalden tijdens de laatste bonds dagverkiezingen in 1976 minder dan één procent van de stemmen. De ultra-rechtse Nationaal-Demo- cratische Partij die op haar hoog tepunt in 1969,28.000 leden telde, heeft nu minder dan 9000 geregi streerde leden en heeft geen ver tegenwoordigers in de parlemen ten van de deelstaten. KLM weet nog van niets AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft officieel nog niets vernomen van het voorne men van haar ontslagen ac countant J. de Wit, om het aangekondigde proces tegen enkele topfunctionarissen van de luchtvaartmaatschap pij geen doorgang te laten vinden. Dit deelde gisteren de heer Harmsen van de KLM- persdienst in Amstelveen mee. Berichten over een „verzoe ningsaanbod" van de KLM aan de heer De Wit noemde de woordvoerder „volslagen uit de lucht gegrepen". De KLM blijft verder op haar eerder ingenomen standpunt staan geen verder commentaar te leveren, zolang de rechtszaak in New York officieel nog loopt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15