Wouter Fok: "Werk gaat vóór tennis Timman en Ribt nog iwkzaajl in en Ribli Joghnrt van Karpov kan ramp worden Kuiper: seizoen voorbij DINSDAG 25 JULI 1978 SPORT PAGINA 9 'Noordwij k zonder Winst voor koplopers in schaaktoernooi AMSTERDAM - In de negende ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Amsterdam zijn de beide koplo pers weer weggelopen van hun achtervolgers. Zowel Timman als Ribli won. Met nog vier ronden te spelen zal de uiteindelijke overwinnaar zonder twijfel uit dit tweetal naar voren komen. Wouter Fok: "Tennis is nu duidelijk ondergeschikt" opers in schaaktoernooi HILVERSUM - Wouter Fok heeft op de eerste dag van de open nationale tenniskampioen schappen van Nederland in Hilversum nog juist op tijd kunnen afwikkelen naar winst. verrassingen begonnen NOORDWIJK - Gisteren is het jaarlijkse tennistoernooi van de vereniging Noord wijk zonder verrassingen van start gegaan. In het herenenkelspel A had Theo Gorter getuige de 6-0 en 6-2 geen enkele moeite met opponent Theo Kersbergen, terwijl Fried Schmitz aan de Amerikaan Tru- ver al helemaal geen kind had: 6-0, 6-1. Huib van Boekei was tegen Niel Carl opvallend sterk op dreef. Opvallend koel serverend en vollerend wist Van Boekei de partij met 6-3 en 7-5 op zijn naam te brengen. Cliff Skakle wist eveneens tot het hoofdtoernooi, dat morgen van start gaat, door te dringen. Hij versloeg Michiel Schapers met 7-6 en 6-4. In het enkelspel B was de Duitser Briesken duidelijk te sterk voor Blommendaal. Met de alleszeg gende cijfers 6-2 en 6-1 mocht de laatste de douches opzoeken. Meer glorie was er weggelegd voor Adriaan Panman, die in drie sets (6-1, 1-6 en 6-1) Alfred Gelevert uitschakelde. Paul Kallenberg had eveneens drie sets (4-6, 6-1 en 6-3) nodig om Hans Gelevert te wippen, een lot, dat ook Joop Rutten was bescho ren. Met 6-4, 6-4 moest hij het lootje leggen tegen Marinus Brooshooft. Inmiddels heeft het organisatie comité de plaatsing van het Da mesenkelspel-A bekendge maakt. Als eerste is geplaatst Ju- nie Chaloner, tweede Tine Zwaan, derde Claire Harrison en vierde Shelly Chapman. Die strijd zal stalen zenuwen ver gen omdat de twee spelers elkaar schijnen op te zwepen. Bij Lan- geweg-Timman was de witspeler er op uit remise te behalen. Dat bleek niet alleen uit het gekozen slappe spelsysteem maar meer nog uit het remise-aanbod op de elfde zet. Timman weigerde en trachtte vervolgens de stelling zo veel mogelijk te compliceren. Dat lukte slechts gedeeltelijk. Door een dameuitval naar de konings telling, die op zich weinig kracht had, liet Langeweg zich overbluf fen. Hij stak veel tijd in het zoe ken naar uitvalswegen die er niet waren. De partij zou beslist wor den door de vlag, toen had Lan geweg zichzelf al volledig vastge zet. Spartelingen De meeste belangstelling ging daarop uit naar Romanisjin- Ribli. Al in de openingsfase had Romanisjin een stuk geofferd voor een ver opgerukte vrijpion. Deze situatie was niet veranderd. Door ruil van stukken vermin derde het gevaar van de vrijpion aanzienlijk. Romanisjin pro beerde nog enige onverwachte spartelingen, in het besef dat bij het afbreken de stelling hopeloos zou blijken. Het mocht niet ba ten. Ribli bleef door deze overwinning Timman op de nek zitten. Pas op 1 1l-i punt daarachter komen vier spelers. Twee daarvan, Ljuboje- vic en Hort speelden tegen elkaar en dat werd een ultra-korte ont moeting, remise. Ook Pfleger, te gen Andersson, had het niet zo moeilijk zijn positie te houden. Alleen Dsindzindasjvili ontliep ternauwernood het verlies. Ver moedelijk zelfs nog na het afbre ken stond Adorjan gewonnen Het werd remise in de tweede zit ting. Voor de laatste twee op deze rang lijst werd het een mooie dag. Browne zal tegen Ree zijn eerste overwinning gaan boeken. De partij werd in een toreneindspel afgebroken, waarin Ree geen echte overlevingskansen heeft. Miles - Nikolac werd een duel waarin de zwartspeler boven zijn kunnen uitging. Met strategische middelen werd Miles op alle fron ten geklopt. In de b-groep blijft Christiansen onverstoorbaar sco ren. De beste Nederlander is Van Wijgerden die op 6 punten kwam door een winstpartij tegen Jano- UITSLAGEN Groep a: Ljubojevic (Jsl) - Hort (Tsj) 'fe - -?2., Langeweg (Ned) - Timman (Ned) 0-1., Dzindzindasjvili (Isr) - Adorjan (Hon) lh - '/a, Miles (Eng) - Nikolac (Jsl) 0-1, Romanisjin (Sov)- Ribli (Hon) 0-1.. Ree (Ned) - Browne (VS) afgebroken., An dersson (Zwe) - Pfleger (Wdl) xh - V2. Stand na 9 ronden: 1. Timman 7, 2. Ribli 6V2, ij. Ljubojevic, Pfleger, Hort, Dzindzindasjvili 5, 7. Lan geweg, Andersson 4'/a, Roma- nishiri 4, 10. Adorjan, Miles 3'/2 1 afgebr.. 12. Ree 3+1 afgebr., 13. Nikolac 3, 14. Browne 1 2 af gebr. B-GROEP: uit de zevende ronde Janosevic (Joe) - Joesoepov (Sov) 0-1. Achtste ronde: Taulbut (Eng) - Joesoepov (Sov) afgebr. Negende ronde: Rodriguez (Cub) - Borm (Ned) Va - Va, De Roode (Ned) - Ligterink (Ned) 1-0, Van der Sterren (Ned) - Hartoch (Ned) V2 - Va, Kirov (Bul) - Christiansen (VS) 0-1, Janosevic (Jsl) - Van Wijgerden (Ned) 0-1, Balshan (Isr) - Taulbut (Eng) 1-0, Böhm (Ned) - Joesoepov (Sov) V2 - Va. Stand na negen ronden: 1. Chris tiansen 7,2. J oesoepov 6 V2, ijVan Wijgerden 6, 4. Ligterink 51/2, ce. Kirov, Balshan 4V2, Hartoch, Van der Sterren, Boehm en Borm 4,11. Rodriguez 3 V2, .q. Janosevic en Taulbut 3+1 afgebr. 14. De Roode 2 Va. Partij Wit K. Langeweg Zwart: J. Timman 1. Pgl-f3 Pg8-f6, 2. c2-c4 c7-c5, 3. Pbl- c3 d7-d5, 4. c4xd5 Pf6xd5, 5. g2-g3 Pb8-c6,6. Lfl-g2 Pd5-c7,7.0-0 g7-g6, 8. d2-d3 Lf8-g7, 9. Lcl-e3 b7-b6,10. Ddl-d2 0-0, 11. Le3-h6 e7-e5, 12.Tfl- cl H-f6. 13 Lh6xg7 Kg8xg7, 14. a2-a3 a7-a5, 15. Dd2-dl Ta8-b8, 16.Pf3-d2 Lc8-b7, 17. Tal-bl T(B-f7. 18. Pd2-c4 Lb7-a8, 19. Pc4-c3 Pc7-e6, 20. Pc3-a2 Pc6-d4, 21. b2-b4 La8xg2. 22. Kglxg2 c5xb4, 23. a3xb4 aó-a4. 24. b4-bö f6-lTj, 25. f2—f3 Dd8-g5. 26. Kg2-f2 f5-f4, 27. Pe3-fl h7-h5, 28. Pa2-c3 Pe6-c5, 29. Pc3xa4 f4xg3+, 30. h2xg3 Pc5xa4, 31. Ddlxa4 h5-h4, 32. g3-g4 Dg5xg4, 33. Tcl-c7 Tb8-f8, 34. Tbl-cl h4-h3, 35. Pfl-g3 Dg4-f4,36. Tc7xf7+ Tf8xf7.37. Tcl-c8 Df4-d2, 38. Kf2-fl Tf7xf3+ Wit overschreed de tijd (0-1). De Oegstgeestenaar werd in de be slissende derde set tegen Frits Don herinnerd aan een oude polsblessure die hem drie maan den geleden al zodanig parten speelde dat hij de nationale in doorkampioenschappen, de Da- vis Cup-duels, alsmede een ge deelte van de ontmoetingen voor de Kings Cup moest missen. „Daarna heb ik er geen last meer van gehad. Vanmiddag kwam de pijn echter plotseling terug. De partij tegen Don had dan ook niet veel langer moeten duren anders had ik beslist moeten opgeven", aldus Fok, die dank zij zijn over winning (7-5,4-6,6-2) nu opnieuw wordt geconfronteerd met Tom Okker, tenminste als de halve fi nalist van Wimbledon vandaag op zijn beurt in de openingsronde weet af te rekenen met de Mexi caan Loyo Mayo. Instelling Bij de vorige gelegenheid, op 11 ju ni dit jaar in Mook, wist Fok de op dat moment nog met een vorm crisis worstelende Okker met 2-6, 7-6, 6-4 te verslaan. Een voor bei de spelers opvallende prestatie. Voor Okker omdat hij daarmee het dieptepunt in zijn carrière leek te hebben bereikten van Fok omdat hij tot dan toe eigenlijk HEREN ENKELSPEL EERSTE RON DE: Bracl Drewett (Aus) - Charles Fan- cult (Aus) 6-4,7-5. Ray Kelly (Aus) - Bar ry Phillips Moore (Aus) 6-3, 6-2. Alvaro Fillol (Chi) - Peter Gerards (Ned) 6-1, 6-2. Leo Palin (Fin) - Peter Holl (Wdl) 6-1, 6-4. Wouter Fok (Ned) - Frits Don (Ned) 7-5,4-6.6-2. Antonio Munoz (Spa) - Ray Moore (Z-Af) 6-3,6-1David Carter (Aus) - Wayne Hampsón (Aus) 6-4, 6-2. Peter Elter (Wdl) - Junie Chatman (VS) 7-5, 6-1. nauwelijks of niet op de voor grond was getreden. Een uitzon dering vormde alleen het feit dat hij het vorig jaar de Nederlandse indoortitel op zijn naam wist te schrijven. De inmiddels 23-jarige Leimonias- speler gold jaren geleden als een van de weinige talenten in Ne derland, maar heeft die belofte nooit kunnen inlossen. Enerzijds omdat hij de juiste mentale in stelling miste („dat merkte ik de afgelopen maanden nog toen ik een paar keer ondanks een grote voorsprong toch nog de mist in ging"), anderzijds omdat hij al snel de voorkeur gaf aan zijn stu die aan de hogere economische hogeschool in Den Haag boven het tennis. Nu hij die opleiding binnenkort gaat afronden is hij bepaald niet van plan om alsnog van koers te veranderen. Niet al leen omdat hij zich in september moet melden voor de militaire dienst, maar vooral ook omdat hij voor zichzelf in het tennis geen toekomst ziet. „Ik had als militair twee mogelijk heden. Ik had een troepenoplei ding kunnen gaan volgen in Den Haag, waarbij ik een baantje zou krijgen dat gemakkelijk te com bineren zou zijn geweest met tennis, maar ik heb gekozen voor een officiersopleiding van vijf weken in Appingedam, waarna ik in mijn studierichting kan wor den geplaatst in Den Haag. Daarmee heb ik mijn werk laten prevaleren, omdat het tennis nu duidelijk ondergeschikt zal zijn". „Wat ik na die anderhalf jaar mili taire dienst ga doen weet ik nog niet. Misschien ga ik net als Louk Sanders een jaartje tennissen, maar waarschijnlijk lijkt me dat niet. Als ik goed zou spelen zou het geen punt zijn, maar nu mijn spel nog veel te wensen overlaat zie ik dat beroepstennis) niet zit ten. De gok is ook te groot, zeker omdat je maar kort kan tennis sen. Als je dan als 30-jarige in Ne derland terugkomt moetje maar zien of je nog aan de slag komt". Reden voor de aandachtig meeluis terende Frits Don om extra te leurgesteld op te merken: „Als je toch niet verder wil gaan in het tennis waarom heb je mij dan vanmiddag niet laten winnen. Ik heb nog wel idealen en boven dien heb ik de diensttijd net ach ter de rug" STOKE (ANP) - De Nederlandse afvaardiging bij de Stoke Man- devillegames heeft op de tweede wedstrijddag van deze spelen voor gehandicapten vier medail les gehaald. Drie keer zilver bij het boogschieten voor Tiny Sen ders, geurt Heykamp en in de landenwedstrijd en een keer brons voor Jan van der Beid bij de atletiek vijfkamp. De belang rijkste resultaten van de Neder landse deelnemers op de tweede dag waren: Boogschieten, 70 en 90 meter: 2 Senders (Riethoven) 1082 pun- Don, die evenals zijn tegenstander via het kwalificatietoernooi tot het hoofdtoernooi is doorge drongen. had de eer overigens aan zichzelf kunnen houden als hij aan een opvallend loopver mogen niet een flinke dosis wis selvalligheid had toegevoegd. Don verloor daardoorbijvoor- beeld de openingsset, na met 5-3 te hebben voorgestaan. De Hage naar kreeg bij de verliezers gezel schap van e andere Nederlander, namelijk Peter Gerards uit Ven- lo, die op het laatste moment was ingevallen voor de Chileen Pie- rola. Gerards verloor kansloos met 6-1,6-4, zoals ook Ray Moore. de enige geplaatste speler die gis teren op het „Melkhuisje" in actie kwam, weinig inspraak werd ge- gun. De als zesde getipte Zuidafrikaan, sinds kort vice-president van de spelersvakbond, veroverde niet meer dan vier games tegen de nummer vier van Spanje, Anto nio Munoz, die vorige week tij dens de „Open Zweedse" in Baa- stad tot de laatste vier reikte. De te elfder ure als vijfde geplaatste Tom Okker lijkt een afgang a la Moore voorlopig bespaard te blijven, of zoals Fok, naar mag worden aangenomen woensdag zijn tegenstander, opmerkte: „In Mook speelde Tom angstig en kon hij geen moment voor gevaar zorgen. Inmiddels is er zoveel veranderd dat ik niet geloof dat ik een kans heb". JAN PREENEN ten. Landenwedstrijd: 2. Neder land, 3009 punten. 30/50 meter. 2. Heykamp (Hilversum) 464 pun ten. Basketbal: Nederland - Ita lië 93-37 (41-14). Atletiek: vijf kamp: 3. Van der Beid (Loenen). Zwemmen: De estafetteploeg heeft zich op de 4 x 100 meter wis selslag met de tweede tijd (6.25.6) voor de finale op deze afstand ge plaatst. Tafeltennis. Irene Schmidt (Delft) plaatste zich voor de eindstrijd bij de dames, Uyt den Boogaardt (Zwolle) pres teerde hetzelfde bij de heren. (Van onze sportredactie) PUTTE - Hennie Kuiper, die vorige week tijdens de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk bij de afdaling van de Col du Granier ten val kwam en zijn linkersleutelbeen brak, zal vermoedelijk dit wielerseizoen niet meer in wedstrijden uitkomen. „Als ik eerlijk ben, moet ik zeggen dat de doktoren me verteld hebben dat ik ongeveer twee maanden niet te kunnen fietsen. Dat betekent dal ik eind september pas weer zou kun nen gaan trainen, en dan is het seizoen praktisch voorbij", aldus Hennie Kuiper gistermiddag. „Het wereldkampioenschap op de Nuerburgring heb ik al lang uit mijn hoofd gezet. Want ik moet, zo hebben de doktoren me gezegd, voorlopig een maand met een mitella blijven lopen en vervolgens nog een maand absolute rust houden. Maar kom, volgend jaar wordt er weer een Tour gehouden". Hennie Kuiper lost woensdagmiddag het startschot in de Acht van Chaam. Maar eerst zal hij zich vandaag melden bij dokter Strikwerda in Utrecht voor een uitgebreid onderzoek. VERGISSING KOST AKII BOEA DE GOUDEN PLAK ALGIERS - Tijdens de atletiekwedstrijden van de Afrikaanse Spelen in Algiers heeft de Keniaan Daniel Kimaiyo gisteren oud-Olympisch kam pioen John Akii Boca verslagen in de finale van de 400 meter horden. Kimaiyo liep de afstand in 49.28, terwijl de Oegandees tweetiende se conde meer nodig had. De zege van de Keniaan berustte echter op een vergissing van Akii Boea. Deze verklaarde na afloop van de race dat hij halverwege met opzet had ingehouden omdat hij zijn landgenoot en beschermeling Peter Rwa- mochanda de gouden medaille wilde laten winnen. "Ik maakte me geen zorgen om Kimaiyo, want bij de zesde horde lag hij al drie passen achter", zei Akii Boca. "Dus hield ik in om mijn ploeggenoot een kans te geven. Maar ik heb hem niet gezien". Rwamoehanda finishte als derde, met flinke achterstand. "Bij de tiende horde keek ik naar rechts en zag ineens Kimaiyo naast mij. Ik had me duidelijk vergist want aan hem had ik totaal niet gedacht. Misschien kunnen Kimaiyo en ik nog een keer met zijn tweeën lopen. De winnaar mag dan beide medailles hebben", aldus Akii Boea. BAGUIO (ANP) - De joghurt van Karpov begint, vijf da gen na het eerste verschijnen in de strijd om de wereldtitel schaken, een beetje zuur te worden. Viktor Kortsjnoi pro testeerde bij scheidsrechter Lothar Schmidt tegen het ver strekken van drank aan zijn tegenstander tijdens partijen Karpov echter staat er nog steeds op verse joghurt te krij gen - als hij daar trek in heeft. Grap Na het protest van Kortsjnoi, werd de zaak afgedaan als een grap. Het is echter minder vermakelijk dan men aan vankelijk wilde doen geloven. De reglementen voor de twee kamp zeggen duidelijk dat er tijdens de wedstrijd geen con tact met de buitenwereld mag zijnDaarom ook protesteerde Kortsjnoi, want het aanbie den van een flesje joghurt zou een aanwijzing voor de titel houder kunnen zijn. De spelers hebben echter wel het recht eten of drinken te be stellen in het restaurant, maar de joghurt voor Karpov komt niet uit de officiële keu ken, maar wordt klaar ge maakt door een van de leden van de delegatie uit de Sow- jet-Unie. De wedstrijdleider heeft gesteld dat alle misverstanden uit de wereld zouden zijn, wanneer de spelers hun verteringen bij het begin van de strijd naar de speelzaal zouden meebren gen. Teneinde de etenswaren en dranken op de juiste tem peratuur te houdenzouden in de kleedkamers koelkasten en verwarmingselementen kun nen worden geplaatst. Die suggestie is door de groep van Karpov afgewezen. Kar pov moet zijn joghurt vers hebben, niet bevroren. Het protest van Kortsjnoi zal vandaag waarschijnlijk op nieuw worden behandeld, want de 47-jarige statenloze schaker houdt voet bij stuk. Uit de hoek van Karpov is meegedeeld dat men, ten aan zien van de voedselverstrek- king, met nieuwe voorstellen zal komen. Raymond Keene, Kortsjnoi's eerste secondant, voorzag nieuwe moeilijkheden. Het kan een ramp worden", zei hij. "Stel je voor dat de twee kamp moet worden onderbro ken om een flesje joghurt" Thee Hij voegde er aan toe dat wan- neer Kortsjnoi naar de speel zaal kan komen met een ther mosfles thee en een paar lichte hapjes, de twintig jaar jonge re wereldkampioen toch ook wel iets zou moeten kunnen bedenken om honger of dorst te stillen op een manier die binnen de vastgelegde regels blijft. Gehandicapten halen zilver Het verschil is duidelijk. Terwijl Jan Timman de tijd heeft genomen e kopje koffie te halen, zit zijn tegenstander Langeweg diep gebogen over I

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9