Rol Marto bij mistakte coup onduidelijk Groenteteler in Brits avontuur VEREDELEN RAAKT ER UIT Hillegommers pakken hun "lelijk" dorp aan „Er moet alleen een dijk omheen PAGINA 4 VARIA DINSDAG 25 JULI 197$ een kostbaar ikoon, hebben dezer dagen de schreden richting Huis ter Duin in Noordwijk gericht om inte rieurarchitect en antiquair Arno Zoetmulder uit Schiedam er een deskundige blik op te laten werpen. Zoetmulder specialiseerde zich in de ikonen en stelt tot volgende week dinsdag ongeveer tachtig authentie ke Russische en Griekse exemplaren in een bijzaaltje van het graVid-hotel ten toon. Bovendien nam hij naar N oord wij k mee een stuk of tien vervalsingen. Die zijn niet zijn eigendom maar hem in bruikleen gegeven door mensen die in het verleden een echte ikoon meenden te kopen maar in feite een kat in de zak kochten. Zoetmulder "ontmaskerde" al die vervalsingen, daar- bij ook gebruik makend van röntgen-apparatuur. Gladiolenkwekers die of verbeterde soorten "uit vinden" kunnen die gedu rende drie weken per jaar ter keuring aanbieden op de Hillegomse bloembollen- beurs. Gisteren was de eerste keuringsdag van dit seizoen, maar het aanbod was abnor maal klein. Slechts twee soor ten werden afgeleverd, in to taal niet meer dan dertig gla diolen, net voldoende om twee vazen mee te vullen, Of de geringe aanvoer (de groei wordt gestagneerd door het slechte weer) de dit weekein de in Noordwijk te houden gladiolententoonstelling in de war zal schoppen is deson danks onwaarschijnlijk om dat het vak diverse "trucs" kent om nog niet ontluikende gladiolen snel in bloei te trek ken. De nu voor de tweede maal georganiseerde tentoonstel ling zal dus wel doorgaan Noordwijk stond vroeger be kend om de gladiolenteelt. Er werd in de badplaats ook veel gedaan aan de veredeling van deze bolbloem. Salman was zo'n bekende veredelaar. Hij "ontdekte" de witte gladiool. De zoon is later in diens voet sporen getreden maar is nu langzamerhand zijn handel aan het afstoten omdat er geen opvolgers zijn. Als Sal man er mee stopt is er eigen lijk nog maar één Noordwijks bedrijf, Konijnenburg en Mark, dat de naam van de badplaats op het gebied van de gladiolenveredeling hoog houdt. Niet lonend Salman: "Het onderzoek naar nieuwe variëteiten zit de laat ste jaren in het slop. Op de eerste plaats omdat het nau welijks loont. Soms lukt het een bedrijf pas na vijf jaren proefnemingen een nieuw soort of een verbeterde versie van een bestaande gladiool te kweken. Kom je daar mee op de markt en er is belangstel ling voor dan levert dat uiter aard het nodige geld op maar het bedrag staat meestal niet in verhouding tot het werk dat er aan is besteed. Verede len is bijna een hobby gewor den. Er rijk van worden is er niet meer bij" "Daarnaast", zegt Salman, "speelt dat het bollenvak ver grijst. Er komen nauwelijks jonge kwekers bij, laat staan kwekers die zich willen bezig houden met de veredeling" Feit is in elk geval dat Noordwijk geen uitgespro ken gladiolenplaats meer is De tentoonstelling in de Ka pel in de Hoofdstraat is dan ook me<jr een eerbetoon aan vroeger. Van de zeven inzen ders komt alleen Konijnen burg en Mark uit Noordwijk. Dan is er nog een uit Hille- gom. Busman, en de overigen hebben hun teeltgebied in de noordoostpolder. Zoetmulder met een vals exemplaar. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Hillegom is veruit de lelijkste gemeente van de bollen streek, vinden ze, vandaar dat een stuk of wat dorpelin gen een actiegroep hebben geformeerd, die zich ten doel stelt Hillegom van dat nega tieve predikaat af te helpen. Tot voorzitter is gebombar deerd Jan Rijkelijkhuizen, een gepensioneerd bollen- kweker. In de groep hebben ook zitting een architect en een dominee. Rijkelijkhuizen: "Hillegom heeft jaren achtereen te ma ken gehad met gemeentebe stuurders die zich niet of nauwelijks bekommerden om het aangezicht van hun dorp. Wat daar het resultaat van is komt het beste tot ui ting als je een ritje door het dorp maakt, dan zie je dat er een beleid is gevoerd dat ge tuigt van erg weinig smaak en fantasie. De harde zake lijkheid voert de boven toon." "De Leidsestraat bijvoorbeeld kan ronduit lelijk worden genoemd en de Weerestein- straat van nu kan in de ver ste verte niet wedijveren met dezelfde straat vroeger, toen er nog zoveel bomen in stonden. Ook van het plein tje in het centrum gaat totaal niets uit en ongezelligheid is ook troef in de Dorpsstraat. En zo zou ik nog even door kunnen gaan." "Hillegom", vervolgt Rijke lijkhuizen, "is inderdaad on aantrekkelijk om te zien. We voelen er niets voor een zelf de houding in te nemen als loco-burgemeester Smits die het probleem heeft afgedaan met de dooddoener "dat er toch één gemeente in de bol lenstreek de lelijkste moet zijn". Met wat goede wil moet er van Hillegom weer iets moois gemaakt kunnen worden. Onze actiegroep wil daar in elk geval de schou ders onder zetten". Het plan-de-campagne wil Rijkelijkhuizen nu nog niet ontvouwen. Wél zegt hij dat er al de nodige voorberei dende vergaderingen zijn geweest en dat er alleen spijkers met koppen kunnen worden geslagen als de ge meente bereid is financieel een en ander te ondersteu nen. "Daarom lijkt het ons beter de plannen pas open baar te maken zodra Hille gom een nieuwe burgemees ter heeft en ook beslist is wie de wethouderszetels gaan bezetten". Hoewel niet als voorzitter, heeft Rijkelijkhuizen ook zitting in een werkgroep die het verleden van Hillegom wat dichter bij de mensen wil brengen. Om dat te kun nen verwezelijken mocht men de zolder van het ge meentehuis gaan gebruiken als oudheidkamer. In de af gelopen maanden is daar al het nodige materiaal bijeen gebracht. Maar onverwacht heeft men te horen gekregen dat de spul len aan de kant moeten om plaats te maken voor de bu reaus van ambtenaren, die nu voorlopig op zolder gaan bivakkeren omdat in het gemeentehuis een verbou wing aan de gang is. Rijkelijkhuizen:"Dat is een grote tegenvaller voor ons. We rekenden er min of meer op dat we eind dit jaar de oudheidkamer voor het publiek konden open stellen. Dat kunnen we nu wel verge ten. Ik denk niet dat daar de komende twee jaar verande ring in komt. Het is natuur lijk niet goed te praten dat het gemeentebestuur niet even de moeite heeft geno men ons daarvan tijdig in kennis te stellen. Dan had den we ons veel moeite kun nen besparen". JAKARTA (GPD) - Ruim 12 .laar nadat in de nacht van 30 september op 1 oktober 1965 in Jakarta het drama plaats vond dat gemakshalve de „mislukte communistische staatsgreep van overste Oentoeg" werd en wordt ge noemd, vindt momenteel het proces plaats tegen een van de voornaamste deelnemers aan die "staatsgreep", kolo nel A. Latief. neraal-majoor van de TNI, Soe- harto, bevelhebber van de strate gische reserve van het Indonesi sche leger, Kostrad. In de uren die op de ontvoering van de vijf generaals volgden, kreeg Soehar- to van de minister van defensie, de ontsnapte generaal Nasoetion de opdracht om de „opstandelin gen" neer te slaan en verkreeg hij van de rijke Zuidsumatraanse di visie Sriwidjaja de financiële middelen en steun die nodig wa ren om zijn opdrachten uit te voe ren. Tot de voormannen van die Sriwidj^j a-divisie behoorden de olie-kolonel dr. Ibnu Soetowo (president-directeur van de In donesische staats-öliemaat- schappij Pertamina) en de over sten Maraden Panggabean en Alamsjah Ratuperwiranega- In die nacht werden vijf zeer hoge Indonesische generaals uit hun huizen ontvoerd, terwijl generaal Abdoel Haris Nasoetion. de mi nister van defensie van Indone sië, ternauwernood aan de dood ontsnapte. Van de vijf meegeno men generaals was generaal Achmad Yani, de opperbevel hebber van het Indonesische le ger reeds in huis doodgeschoten, omdat hij - boos geworden over het feit dat de commandant van de arrestatieploeg slechts een sergeant was - deze een klap in het gezicht wilde geven en door deze in een schrikreactie werd neergeschoten. Van de andere vier generaals, waaronder twee vroegere militaire attachè's in Bonn en Londen, heeft men na derhand slechts de vreselijk verminkte lijken teruggevonden in een graf nabij een kamp van leden van de Indonesische Communistische Partij. Het drama leidde tot een centrale machtspositie van de enige In donesische topgeneraal die ken nelijk niet op het lijstje van te ar resteren topgeneraals stond, ge- mad Yani. Op 11 maart 1966 droeg president Soekarno in een door hem - na heftig aandringen van enige generaals - onderte kende machtigingsbrief tijdelijk zijn presidentiele bevoegdheden aan generaal Soeharto over, „ter verdediging van de veiligheid van de Indonesische staat". In mei 1967 werd Soeharto door het Voorlopige Raadgevende Volks congres MPRS tot waarnemend- president van Indonesië be noemd, nadat dit Volkscongres president Soekarno als president had ontslagen. In maart 1968 volgde de benoeming van gene raal Soeharto tot president van Indonesië vooreen ambtstermijn van vijf j aar. lijstje van te arresteren generaals had gestaan, ja - dat hij zelfs op de hoogte moet zijn geweest van het plan van overste Oentoeng en kolonel Latief. wist niemand met de situatie goed raad. Het lekte immers bovendien uit dat kolo nel Latief - èèn van de hoofdver dachten van de communistische actie - enkele uren voor die actie in de nacht van 30 september op 1 oktober 1965 begon, een gesprek met Soeharto had gehad in het ziekenhuis waar deze bij zijn zie ke zoon zat. de actie van overste Oentoeng c.s. is geweest, zou dat zeker al door overste Oentoeng, generaal Soe- pardjo en laatstelijk kolonel La tief openbaar zijn gemaakt. Kolonel Latief schreef in zijn ver dediging slechts dat hij generaal Soeharto, enige uren voor de ac tie van Oentoeng begon, op de hoogte had gesteld van de op handen zijnde actie. Onzinnig Arrogant Soeharto slaagde bijzonder snel in zijn opdrachten en hield vervol gens de zaak stevig in handen. Hij werd - zij het met duidelijke te genzin - daarna door president Soekarno tot bevelhebber van het Indonesische leger benoemd als opvolger van generaal Ach- In de eerste dagen na 30 september 1965 was het slechts weinigen opgevallen, dal generaal Soehar to als een van de belangrijkste Indonesische bevelhebbers niet op het lijstje van de door de „communisten" te arresteren ge neraals stond. Het Indonesische volk verkeerde vrijwel in zijn ge heel in de roes van de gehoopte algehele afrekening met de communisten, die zich de laatste jaren door faun arrogantie en dreigementen bijzonder gehaat hadden gemaakt. En toen het veel later tot velen doordrong dat Soeharto inder daad niet op het communistische De speculaties over waarom generaal Soeharto niet op de communistische lijst van te arresteren generaals voorkwam, deden niet alleen in Indonesië zelf maar ook in het buitenland de ronde. In Nederland wist een bekende publicist, mr. A. C. A. Dake, de reden. Een simpele Soeharto was op dat moment een volledig onbekende officier. Waarmee vaststaat dat mensen die volslagen onbekend zijn met het Indonesië van die tijd, zich ook als deskundigen opwier pen. Anderen kwamen weer tot andere uitersten. Soeharto zou niet op die „communistische" lijst van te arresteren topgeneraals zijn voorgekomen, omdat hij zelf een van de leiders van die „commu nistische" actie was geweest. Ook deze stelling lijkt onhoudbaar. Indien Soeharto inderdaad een van de leiders of deelnemers van En nog altijd blijft de vraag be klemmend, waarom Soeharto niet op de lijst van door Oentoeng c.s. te arresteren topgeneraals stond. Het is onzinnig om te stel len dat hij - hoewel hij geen deel nemer aan de actie van overste Oentoeng c.s. was - uit vriend schap gespaard maar wel over de op handen zijnde actie werd in gelicht. Wie het juiste antwoord weet op de vraag waarom Soeharto niet op de lijst van door overste Oen toeng c.s. te arresteren topgene raals stond, heeft ook de sleutel van het mysterie van 30 septem ber 1965 in handen. Zij die de naaste omgeving van pre sident Soeharto vormen weten die reden; met die kennis hebben zij op 11 maart 1966 wijlen presi dent Soekarno zover gekregen dat hij kon worden gedwongen zijn presidentiële bevoegdheden aan generaal Soeharto over te dragen. r Generaal Soeharto. Welke rol GRONINGEN (GPD) - „Hier heb ik mijn hele leven naar gezocht. Ik geloof niet dat er" ergens ter wereld betere grond te vinden is. In Neder land zeker niet". De Gro ningse groentehandelaar Hendrik Heerema (49) is wild enthousiast over zijn aankoop van ongeveer 2200 hectare grond in Engeland. Het ge bied ten noorden van Liver pool aan de monding van de rivier de Ribble wil hij inpol deren om er groente te gaan verbouwen. De groothandel in groenten en aardappelen die hij drijft, bezit nu geen grond, maar laat op contract in de provincie Groningen 2000 hectare verbouwen, waarvan de oogsten geleverd worden aan de conserven- en diepvriesfabrieken. „Het is het mooiste wat er is. Alles wat je nodig hebt voor de teelt zit er in. Het is een kleilaag met humus, natuur lijke mineralen en een prima kalkpercentage. Er zit een zandbodem onder, zodat je niet hoeft te dra tendijks heb je een grondwa terstand van 1,20 meter bene den het maaiveld. Dat is on gekend. Een ideale situatie, je hoeft er niets aan te doen. Er moet alleen een dijk om heen". Dat is volgens Heerema de re den dat de Britten zelf niet meer moeite deden deze grond van landbouwdoelein den te gebruiken. „Er is een tijverschil van tien meter. Dat schrikt velen af. Maar ik heb de getijschalen van de laatste twee eeuwen bekeken en omdat het buitendijks gebied door de aanslibbing ander halve meter hoger ligt dan binnendijks, kan ik in princi pe met een dijk van drie meter volstaan. Voor de zekerheid zal dat dan wel vier meter worden". „Het mooiste eraan is, dat je hier wel tien jaar achtereen geen kunstmest hoeft te ge bruiken. Dat spreekt me ge weldig aan". Wat Heerema daar precies gaat verbouwen, weet hij nog niet. „Het eerstë jaar zal er koolzaad in moeten om het zout er uit te krijgen. Het jaar erop misschien bie ten of gerst, die goed tegen zout kunnen en dan moet ik het maar eens gaan bekijken. Wellicht koolsoorten, spina zie en peulvruchten". Heerema ziet voor zijn produk- ten een goede markt in En geland. ..Het ligt vlak bij het dichtstbevolkte gebied van Engeland en daar is weinig goede grond". Binnen veertien dagen had de Groningse groentehandelaar zijn transactie in Engeland rond. Het gebied behoorde toe aan een Britse familie. „Er grazen 1500 koeien in de kwelders, maar verder ge beurde er niets mee. Het is een helemaal ongerept ge bied. De laatste eeuw zijn er geen mensenhanden aan ge weest". De ongereptheid van het nu nog buitendijkse gebied is er ook de oorzaak van dat het een van de belangrijkste natuur reservaten van Europa is. Britse natuurbeschermers en vogelliefhebbers vrezen, dat de natuur door Heerema's plannen te veel zal worden aangetast. De groentehande laar is ervan overtuigd dat het reservaat niet verloren gaal. Bij de verdeling die Heerema voorstaat, denkt hij dat het vogelgebied intact kan blij ven. „Bovendien slibt er, wanneer de nieuwe dijk er ligt, steeds weer nieuwe grond aan. Zo'n zeventig me ter per jaar. Je hebt daar een erg vriendelijke zee. Geen neem-zee, maar een breng- zee. Ik geloof in mijn plannen. Wat je in de natuur hebt, moet je houden", is het standpunt van Heerema. Over de hoogte van het bedrag waarvooi hij het terrein heeft aangekocht, wil hij zich niet uitlaten. Vast staat wel dat het in de miljoenen guldens loopt. Het ergens genoemde bedrag van f 1,2 miljoen noemt hij een lachertje. „Dan zouden ze het hebben wegge geven". Heerema heeft er veel vertrou wen in dat zijn Britse avon tuur slaagt. „Je moet het aan durven. En wat dat betreft, ben ik niet zo benauwd", al dus de Groningse groente handelaar, die ook in Neder land bewees initiatieven te durven nemen. Onlangs is hij begonnen gedroogde groen ten op de markt te brengen. „Geen mens die daar in Ne derland aan durfde te begin nen. Voor de verkoop van dat produkt is inmiddels een aparte BV opgericht. Het is luchtgedroogde groente met een goede voedingswaarde. Ideaal bijvoorbeeld op vakan tie. Het zijn kleine, lichte zakjes, die veel gemakkelij ker mee te nemen zijn dan conservenblikken of zo. Je doet er water bij en de groente zwelt op, net als bij gedroogde zuidvruchten".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4