^Engelse student doopt stuk op iA.S.A. in Leiden Als de raadsheer het maar begrijpt kantonrechter 6Wel werkmaar geen onderdak Actief in vrije tijd Huisvesting Sociale Werkvoorziening wordt te klein 191 DINSDAG 25 JULI 1978 LEIDEN iteh JL JL ^LEIDEN - Michael Shee- eén han, een 21-jarige werk student uit Liverpool,- is vorige week hevig teleur gesteld naar huis terugge- ist( keerd. Via het uitzendbu- ij reau Algemene Studenten sn,Arbeidsverlening (A.S.A.) tadj 'n Leiden had hij werk ge- moj kregen bij de conserven- fabriek Ruiten Troef in ti' Roelofarendsveen. Maar hetzelfde uitzendbureau had niet voor onderdak gezorgd. I8.1 Toen Michael in Leiden arriveerde, .eid kreeg hij van A.S.A. slechts een rj t lijst met adressen. Adressen van studentenflats, waar de Engels- itnj man zijn geluk maar eens moest beproeven. De werkstudent :eR kwam echter van een koude kermis thuis: geen kamers, geen onderdak. Michael vindt dat A.S.A. hiervoor verantwoordelijk is. Want het uitzendbureau zou, voordat hij de Noordzee over- f stak, niet alleen werk maar ook huisvesting hebben gegaran- ;t/i deerd. Huib Krijgsman, mede- shi werker van A.S.A., ontkent dat yor evenwel met klem: "Hij heeft l voordat hij kwam, zelf opgebeld en toen heb ik gezegd: we hebben wel werk voor je, maar je moet [31'i Zelf voor huisvesting zorgen". De l* Engelsman op zijn beurt ontkent uu weer dat hij vooraf telefonisch contact heeft gehad met het uit zendbureau. In elk geval stond Michael - ge- je trouwd, vader van een peuter-op )77 een kwade dag ietwat ontheemd uu op het Leidse station. Hij raakte Ve daar in gesprek met een voorbii- vs ganger, de heer W. Hoogerdijk uil 611 het Zeeuwse Heinkeszand, die zich direct over hem ontfermde Hij bracht de Engelsman naar een vriend in Leiderdorp, de heer /o, H. Wentink, die hem een paar da- ka gen gastvrij onderdak verschafte de: De heer Hoogerdijk is inmiddels ac) over de behandeling van Michael Sheehan door A.S.A. helemaal niet te spreken. Hij vindt dat als een uitzendbureau iemand uit Engeland naar Nederland haalt, 1®l' dat bureau ook voor onderdak j e moet zorgen. }44 A.S.A.-medewerker Krijgsman is ir). het daar in principe mee eens. Hij blijft echter ontkennen dat er in het geval van Michael Sheehan toezeggingen zijn gedaan. "We ut* hebben hem een lijst van studen- H tenflats gegeven en hebben ge zegd: ga het daar maar eens pro beren. Bij hem is het dan niet ge lukt. Maar we hebben hier vijf tien anderen gehad, die op die 3i, manier wel onderdak hebben ge- J.O kregen" ADVERTENTIE ién van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland lnnïiBtjmsg>lnns haarlemmer straat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 LEIDEN - Kinderen die in Ma- redorp of Noordvest wonen kunnen voor wat hun bezig heden in de vakantie betreft gedeeltelijk terecht in het Leidse Volkshuis. Vijf weken lang worden de dagelijkse aktiviteiten van het buurt huis stopgezet. Er zijn dan kampen voor buurtbewo ners in Hilversum en Hoe ven. Gelijktijdig kunnen buurtkinderen naar spcel- kampen in Noordwijker- hout, "Duinschoten" gehe ten. Van 21 tot en met 25 au gustus heeft het Volkshuis de deuren wijdopen staan voor Conserven Michael Sheehan was een van de vele Engelse werkstudenten die reflecteerden op een advertentie van A.S.A. in een van de universi teitsbladen. Het commerciële uitzendbureau bood daarin, evenals in voorgaande jaren, sei zoenwerk aan in de conservenin- dustrie. Ruiten Troef in Roelofa rendsveen en het filiaal van deze fabriek in Ede zijn al enkele jaren trouwe afnemers van A.S.A. en het zag er naar uit dat de traditie dit jaar zou worden voortgezet. Helaas viel dat wat tegen. Het koude weer had voor een late oogst gezorgd, dus ook de ver werking van augurken, kom kommers en wat dies meer zij, kwam flink op de tocht te staan. Werving Volgens A.S.A.-medewerker Krijgsman loopt het seizoenwerk doorgaans van half juli tot de cember. Dat is ook de reden waarom er voor dit werk vaak Engelse studenten worden ge ronseld. Nederlandse scholieren gebruiken de maand augustus meestal voor hun vakantie en gaan daarna weer naar school, terwijl studenten in die maand zo zachtjes aan alweer aan hun stu die moeten gaan denken. Engelse studenten daarentegen beginnen hun studie pas weer in oktober, dus zijn ze als seizoenwerker voor de conservenindrustrie zeer goed bruikbaar. De wervingsprocedure bestaat vol gens Krijgsman uit advertenties in enkele universiteitsbladen, waarop de Engelsen kunnen rea geren. Daarin staat wat voor werk het is en wat voor onderdak ze kunnen verwachten. Over de huisvesting wordt gezegd dat er houten huisjes met linnen daken beschikbaar zijn in Duinrell- Wassenaar en een vergelijkbaar onderdak in Kerk-Avezaath (bij Arnhem). Huur: rond 35 gulden per week. Verdiensten in de con- servenindustrie: 300 tot 350 .gul den per week. Studenten die op de advertentie reflecteren, krijgen volgens Krijgsman een sollicitatieformu lier toegestuurd, die ze ingevuld moeten retourneren. Vervolgens krijgen ze, nog steeds volgens Krijgsman, een bevestiging, het zij schriftelijk hetzij telefonisch. Bonnefooi Zoals gezegd liep dit alles, door de late oogst, niet zoals het behoorde te lopen. De "inleg" van het ooft komt pas een maand later op gang. "Een hoop Engelsen heb ben dit niet willen afwachten", zegt Krijgsman, "en zijn met onze brieven in de hand op de bonne fooi naar Nederland gekomen, zonder dat ze een bevestiging hadden gekregen. Ik heb toen te gen hen gezegd: we redden het niet, want we hebben geen werk Van de marechaussee kreeg ik telefoontjes met de mededeling dat er in Hoek van Holland een groepje Engelsen stond, met brieven van ons bureau in de hand. Wij hebben toen bericht gestuurd aan de andere reflectan ten en gezegd van: blijf in gods naam in Engeland tot je een be vestiging hebt" Intussen liepen tientallen Engelse studenten werkloos in Nederland rond. In enkele gevallen kon er niet voor onderdak worden ge zorgd. Sommigen sliepen in het portiek van een warenhuis. Maar volgens Krijgsman hebben al de ze werkstudenten inmiddels werk gevonden. "Ze hebben werk en onderdak. Er zijn bij voorbeeld vijftig naar een con- servenfabriek in een ander deel van het land gegaan" Na enig aandringen: "Een filiaal van Rui ten Troef in Ede". Maar, zo wer pen wij tegen, de verwerking van de oogst kon toch nog niet begin nen door de late oogst? "Mis schien heeft die fabriek een eigen formule", bedenkt Krijgsman. Dus maar even die fabriek gebeld "Er is inderdaad sprake van een tegenvallende oogst", zegt ten directielid van het filiaal in Ede "Maar we hopen dat het over een week beter is". Heeft u nu vijftig Engelsen in uw fabriek werken' LEIDEN - De huisvesting aan de Willem Barentzstraat 12-24 zal in de komende jaren voor de ge meentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening te klein wor den. Uitbreiding is daarom nood zakelijk. Dat komt o.m. doordat het aantal hoofd- en handarbei ders, dat werkzaam is bij de Dienst, zal toenemen. Dat signa leert de gemeente in het jaarver slag van de Dienst Sociale Werk voorziening over 1977. De dienst voorziet in aangepaste werkgele genheden, zowel voor hoofd- als handarbeiders, die is gericht op het behoud, herstel of bevorde ren van de arbeidsgeschiktheid. Voor de bijna 900 (gedeeltelijke) gehandicapte werknemers is een scala van werkzaamheden aange trokken en ondergebracht in drie de kinderen uit de buurt. Op maandag 21 augustus wordt er een film gedraaid van tien tot twaalf uur. De titel van de jeugdfilm is nog niet be kend. Dinsdags staat er een van Volkenkunde op het programma. Kinderen die meewillen moeten zorgen dat ze om tien uur bij het Volkshuis zijn. Woensdag 23 augustus is de hele dag gere serveerd voor een bosspel en een picknick in de duinen van Noordwijkerhout. Hier geldt weer: om tien uur bij het Volkshuis. Donderdag ochtend worden in het buurthuis zelf diverse spelen georganiseerd. Aanvang tien uur. Op vrijdag tenslotte staat een tocht naar het Fle- vohof op het programma. Kinderen die meewillen moeten dan wel al om acht uur bij het Volkshuis staan. Om zes uur zijn ze weer thuis. Het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, telefoon 125736. Het pandje met de naam The Pilgrimgelegen aan de Kaiserstraat wordt door A.S.A. speciaal gebruikt voor de coördinatie van activiteiten rond de werving van Engelse werkstudenten "Nee hoor", zegt de man, "mis schien vijftien tot twintig. Straks hebben we er wel veertig tot vijf tig nodig. Maar nu nog niet" Huisjes Weer even terug naar Michael Sheehan, de onfortuinlijke werk student uit Liverpool, die wel werk maar geen onderdak kon krijgen. Behalve bij de studen tenflats, had hij ook via Duinrell geprobeerd aan huisvesting te komen. A.S.A. had het immers duidelijk aangegeven: houten huisjes met linnen daken. Helaas moest hij van de kant van Duin rell vernemen dat de huisjes er niet stonden. Krijgsman van A.S.A.: "Nu de ver werking van de oogst verlaat is, gaan we die huisjes pas in augus tus opzetten. Daarom waren er toen op Duinrell geen huisjes". Is dat aan Michael Sheenan meege deeld? "Ik weet niet zeker of dat gebeurd is", antwoordt Krijgs man. "Maar ik heb zeker niet ge zegd dat die huisjes er waren" Krijgsman zegt achteraf dat de problemen rond de werkstudent uit Liverpool gezien moeten worden als een "slip of the pen" om maar even in het Angelsaksi sche te blijven. Michael Sheehan zelf is er weinig gelukkig mee. Na twee dagen bij Ruiten Troef in Roelofarendsveen gewerkt te hebben is hij teruggekeerd naai Liverpool. Hij zou daar zekei ruchtbaarheid geven aan wat hij hier in Leiden heeft meegemaakt heeft hij beloofd. WIM WIRT2 werksoorten: de toeleveringsbe drijven "De Waard" waar fa briekswerk wordt verricht; ver schillende soorten administratief werk voor derden en handarbei dersprojecten zoals het onder houden van een kwekerij en plantsoenen en parken. De Dienst, die in het verslagjaar het vijfjarig bestaan vierde, conclu deert terugblikkend dat de sa menvoeging en verdere uitbouw van de werkplaatsen tot éen ge meentelijke dienst niet altijd even probleemloos verliep. Het ziekteverzuim was vorig jaar zo hoog dat nog geen veertig pro cent van de beschikbare werku ren daadwerkelijk als "arbeid" kon worden gebruikt. Politierechter Met dertien maal teveel achter stuur DEN HAAG - De politierechter in Den Haag heeft een 50-jarige in woner uit Oegstgeest voor het rijden in een auto met een alco hol-promillage van 3,06 veroor deeld tot een geldboete van 1500 gulden, 3 weken gevangenis, waarvan 2 voorwaardelijk en een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De betrokkene scoorde het hoogste promillage op de zitting van de politierechter. De officier van justitie hield hem voor dat zijn promillage dertienmaal te hoog was als is toegestaan. De man verontschuldigde zich dat hij vanwege persoonlijke proble men een avondje was 'doorge zakt'. LEIDEN - De postduivenhouders- vereniging De Vriendenclub uit Leiden vloog met 183 duiven vanuit Corbeil. Uitslag: 1. J. Sie- ra, 2. J. Gijsman, 3. J. Siera, 4,5 en 6 J. Gijsman, 7. T. Gijsman, 8. Bo- dijn-Rijsbergen, 9. P. de Jong, 10 Bodijn-Rijsbergen. De Vriendenclub hield tevens met 572 duiven een jonge dui venvlucht vanuit Strombeek. Uitslag: 1S. Koster, 2. W. Siera, 3. F. Ladan, 4. L. Koopman, 5. K. Ie Febre, 6. J. Noordermeer, 7. W. v.d. Kooy, 8. J. Gijsman, 9. C Kop, 10. P. Vinkensteijn. Leiden is een stad met vele ge zichten. Het oude gezicht van een rijk verleden, in de vele monumenten. Het Holland- sche gezicht in het water en de molens. Het moderne ge zicht in nieuwe wijken en moderne voorzieningen. En nog een gezicht, minder fraai, in de verkrottende huizen, de afbraakbuurten, de rotzooi. Het ene gezicht toon je graag je bezoekers, het andere lie ver niet. Bij de VW liggen drie wandel routes door de binnenstad. Ze corresponderen met de blau we, bruine en groene pijlen die op trottoirtegels in de stad de route aangeven. De blauwe route heet "Leiden, een stad vol monumenten", de bruine heet "Leiden, een Hollandse stad" en de groene heet "de weg der vrijheid". Dan is er nog een wandelroute, die niet bij de VW te krijgen is, maar bij de PSP. Het boekje heet: 't PSPad, lopen door Leiden oftewel een wandeling door de Leidse binnenstad met extra aan dacht voor wonen, verkeer, sloop, renovatie enz. We zullen enkele dingen uit de verschillende routes naast el kaar zetten. Leiden, een Hol landse stad begint op de Blauwpoortsbrug. In de Cae- ciliastraat gekomen zegt de folder "U bevindt zich nu in de wijk "De Camp" waar, in de late middeleeuwen ver scheidene kloosters waren gevestigd. Na ca. 100 meter komen wij bij het tussen 1966 en 1970 gerestaureerde St. Elisabethgasthuis, in 1428 ge sticht door Jan Dirc Coenenz. en zijn vrouw Katrijn. Langs de straat staan de latere uit breidingen, met op de hoek van de Lijstbethsteeg de ka pel uit -1500. Het complex be vat nu een verpleeghuis voor •chronisch zieke bejaarden" De route gaat dan via de Lijs- bethsteeg naar de Lakenhal. Het PSPad voert ook naar de Caecilistraat, maar gaat ver der de wijk in: "Links ziet u een groot complex vervallen gebouwen: het Caecilia-com- plex of de Boerhaavezalen. Dit is een monument, dat de gemeente niet kon onder houden, het is afgestoten en de Rijksgebouwendienst zal het nu restaureren. Daarna komt het Museum voor de Geschiedenis der natuurwe tenschappen erin". Even verden de VW-route komt via de Oude Vest bij de lange Mare: .rechts voor ons de gedempte Mare, de tussen 1638 en 1648 door Arent van 's Gravesande ge bouwde Marekerk, de vroeg ste kerk in Leiden die spe ciaal voor de gereformeerde Eredienst werd gebouwd. Voor een goed zicht op dit stadsdeel gaan wij linksaf de Marebrug over naar de Oude Singel waar wij rechtsaf slaan. Wij zien dan, op de hoek van de Oude Vest en de Jan Vossensteeg, een tuitge- vel bekroond met een Escu laapbeeld. Hier was vroeger een apotheek gevestigd". De PSP-route komt ook op de Lange Mare: "U kruist een vrij brede asfaltweg. Dit is de Lange Mare, vroeger een gracht, gedempt in 1953. Nu zijn er plannen om de Mare weer open te graven: er gaan nogal wat stemmen op die dat geldverspilling vinden. Er is een tussenoplossing voorge steld: blauw asfalt". We hebben al weer een heel eind gelopen als we bij de Hooglandse Kerkgracht aan komen. De blauwe route van de VW, "Leiden, een stad vol monumenten" beschrijft eerst het Heilige Geest- of Armen-, Wees- en Kinder huis, nu het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie. Dan: "Aan het einde wordt de gracht afgesloten door de St. Pancras- of Hooglandse kerk gesticht in 1315 en volgens de traditie toen een houten kerkje. De huidige kerk da teert uit de periode 1470-1550, i maar is nooit voltooid". Het PSPad: "Voor u de Hoog- landsé- of St. Pancraskerk (restauratie in vergevorderd stadium). Links op de hoek aan het eind van deze straat een pand van de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren. Dit is een goed voor beeld van hoe je op een open plek in de binnenstad iets heel behoorlijks kunt neer zetten". Dit waren slechts een paar flit sen uit de diverse wandelrou tes. De routes van de VW to nen de stad van één kant, leerzaam en interessant. De politieke route van de PSP toont Leiden van een andere kant, misschien wel even leerzaam en interessant: "De ze wandeling door de binnen stad van Leiden is niet be doeld om de geschiedenis van de stad, haar monumenten of haar grachten te laten zien: deze route wil Leiden tonen als woon- en leefstad, door een indruk te geven van de verschillende wijken, van soorten huisvesting die voor kunnen komen problemen die ontstaan neer belangen botsen". de 'JIk open deze openbare rechtszit ting en deel u mede dat u niet ver plicht bent te antwoorden. En ik wil ook even zeggen dat ik het prettig vind dat u nog bent geko men in de vakantie"zei kanton rechter Van Dijke gisterochtend tegen de vier mensen die gehoor hadden gegeven aan de uitnodi ging om voor het kan tongerecht te verschijnen. In de loop van de zit ting groeide dat aantal nog tot twaalf en werd daarmee toch nog bijna tien procent van het aantal opgeroepenen, een percentage dat min of meer gebruikelijk is. 's Middags had plaatsvervangend kantonrechter De Vroom nog minder te doen. De zitting moest twee keer geschorst worden om dat de verdachten op waren en de volgenden pas later waren opge roepen. De heer D. was er wel, met zijn ad vocaat, en ook de door de officier opgeroepen getuige de politiea gent Van D. was komen opdra- Het ging over een overtreding van de jachtwet. D. is onderhuurder van een jachtterrein in de ge meente Voorhout. Hij is dat op 2 september aanstaande al zes jaar, daarna loopt de overeen komst wettelijk af. Vlak voor die tijd is opsporingsambtenaar Van D. eens nagegaan of het terrein werkelijk 40 hectare groot is. een oppervlakte die een jachtterrein moet hebben volgens een beschik king van de minister. En wat bleek nu, het terrein waar D. al bijna zes jaar jaagt, wal hem erd toegestaan door de politie hout en gestempeld door de post- commandant in Voorhout), dat terrein blijkt nu "maar" 38.6 hec tare te meten. "Ik vind het een beetje een nare kwestie", zei de officier van justi tie: "Dezelfde instantie die me neer D. altijd heeft toegestaan te jagen, legt hem later een verbod op. Het iseen zuiver formele kwes tie, het scheelt maar eén hectare en puur op die formele gronden wil ik u vragen meneer de kan tonrechter om een schuldig verklaring zonder straf. De heer D. zal het dan natuurlijk wel for meel in orde moeten maken De (de vergun teke ■hter sprak inderdaad dig zonder straf uit. maar me met de advocaat van D. een cussie gevoerd te hebben waa de wetsartikelen en ministei beschikkingen als een ping-pt balletje over en weer vlogen, publiek begreep er allang meer van en de wachtenden hul- gonnen ongeduldig te worden. Rechter noch advocaat vonden het blijkbaar nodig om de heer D. in normale taal te vertellen waar ze het over hadden. Toen D. vroeg of hij nu tot 2 september nog ge woon door mocht gaan met jagen keek de rechter ietwat geïrriteerd op en zei: "Nee. maar uw raads heer heeft precies begrepen wat er moet gebeuren"Buiten de rechter en de officier was hij waar schijnlijk de enige. Rechter Van Dijke is over het alge meen wel bereid gewone taal te spreken en uitleg te geven als ie mand hem niet begrijpt Zo haastte hij zich gisterochtend verkeerd begrepen woorden toe te lichten. Een verdachte had even bij hem op het podium mogen ko men om een situatieschets te be kijken. Toen de rechter zei: "Gaat u mciar weer even terug bedoel de hij. terug naar achter het hek je. Maar de man dacht dat hij al weer zijn plaatsje in de zaal mocht opzoeken en deed dat dan ook. "Nee. nee. nog even achter het hekje meneer", riep de rechter hem terug. "Straks mag u gaan zitten. Hier in de bank bedoel ik hoor, u hoeft niet te "zitten" voor deze overtreding". Ook de politie heeft er af en toe moeite mee goed begrepen te wor den. Ergens in den lande werden agenten in burger laatst voor bankovervallers aangezien, in Noordwijk eens voor dronke mannen. Een jonge verdachte D.. reeds 's nachts over de Duinweg in Noordwijk. Hij en zijn twee vrienden die ook in de auto zaten hadden net een emotioneel ge sprek achter de rug naar aanlei ding van een sterfgeval, waar door het laat was geworden. D bemerkte doordat alles te laat een rood verkeerslicht en reed er doorheen. Daarna merkte hij dat hij werd gevolgd dooreen andere auto, die hem met voorbij ging als hij snelheid minderde. De drie jongens werden bang. begonnen te denken aan dronkenschap en kwade bedoelingen van de ach tervolger. Daarom gaf hij expres verkeerd richting aan. De achter volger was echter niet te mislei- <ii ii.rn hirlri de /oimr'm staande toen die zijn plaats van bestem ming had bereikt. Het was politie in burger. D. stond gisteren zo doende terecht voor het door rood licht rijden en voor het verkeerd richting aangeven Het eerste kost hem de normale 120 gulden, maar voor het tweede kreeg hij geen straf omdat rechter Van Dijke zich de gemoedstoestand van de jongen op dat moment wel m kon denken. MARGA WU1S

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3