LEIDSCH DAGBLAD Steeds meer klachten over schade verzekering vandaag e Zomer Aartsbisschop verdacht van diefstal en heling Geen succes voor Van der Stee Politie: geen sprake van opsporing pot deel Caransa-geld Bloemenstalletje in Amsterdam ontploft Ruim 300 Nederlanders gevangen in buitenland 5INSDAG 25 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35610 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ambtenaren: aostcodeboek kon zeker f 165.000 goedkoper IJSSEN (GPD)-Vijf ambtenaren van de afdeling sociale zaken van het Rijssense stadhuis hebben aan de Centrale Directie van de PTT in Den Haag een brief ge stuurd, waarin zij wijzen op een huns inziens "zeer grote verspil ling van overheidsgelden in een tijd van bezuiniging, doordat in het pas verschenen Postcode- boek van de PTT duizenden ke ren de woordjes "even" en "one ven" zijn genoemd". Ie Rijssense ambtenaren zijn van mening dat de aanduiding even of oneven huisnummers best had kunnen vervallen, waardoor een aanzienlijke geldbesparing zou zijn verkregen. Men zou voor in het boek kunnen vermelden dat als er bijvoorbeeld staat Willem straat 1 tot 29, alle tussenliggende nummers 1, 3, 5, 7, enz. zijn be doeld. Nu staat er steeds bij: even of oneven. >e ambtenaren hebben berekend dat in plaats van vijf kolommen nu op een pagina, bij weglating van de woordjes "even" en "one ven" er zes op de pagina-breedte zouden kunnen. Dat zou in het 1266 pagina's tellende Postcode- boek een besparing van 211 pagi na's betekenen, oftewel een zesde van de totale inhoud. Van elke zes Postcodeboeken zou er zodoende één dik boek uitgespaard kunnen worden, heeft men aan de PTT voorgerekend. Op 100.000 exem plaren betekent dat 16.500 boe ken minder, tekent men ƒ10 per Postcodeboek, dan is een besparing van ƒ165.000 al direct aantoonbaar. Bij ver spreiding van meer dan 100.000 exemplaren van het Postcode- boek is de besparing nog aan zienlijker. Het boek zou wanneer men de gewraakte 211 overbodi ge pagina's met de woordjes gelaten, ook meer hanteerbaar zijn in het gebruik. DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft een 48-jarige "aartsbisschop" van de oud-rooms-katholieke kerk gearres teerd op verdenking van diefstal en heling. De man die in de residentie een stichting leidde voor de opvang van to taal ontheemde mensen is al acht maal eerder veroordeeld voor vermogens delicten. Uit zijn kapel aan de Weteringkade pluk te de politie een vrachtwagen vol ge stolen goederen ter waarde van onge veer 150.000 gulden. Behalve een foto kopieerapparaat, rekenmachines, tv- toestellen, koffïezetapparatuur en sa nitair nam de politie rollen vloerbe dekking, leunstoelen en matrassen in beslag. De prelaat zegt de spullen te hebben gekocht en ontkent dat er sprake is van diefstal. Pater Johannes B. zoals hij in de wande ling werd genoemd, vestigde zich acht jaar geleden in Den Haag en stichtte daar het Johanneshuis waar ontheem den, daklozen, verslaafden altijd een plaats vonden. Volgens woordvoerder Petow van de politie weigerde de "pa ter" nooit iemand. "Als wij met iemand geen raad wisten, brachten wij die per soon bij Johannes B.". In zijn Dand verhuurde de "aartsbisschop" ook kamers aan jongeren De oud-rooms-katholieke kerk manifes teert zich bijna uitsluitend in Den Haag. Het aantal aanhangers is onbekend. Johannes B. weet zelf ook niet goed hoeveel gelovigen zijn zuil telt. "In Ne derland zijn wij meer een instelling voor maatschappelijk werk dan een kerk", was een van zijn standaardop merkingen als gevraagd werd naar het aantal gelovigen. B. hield het dan maar op een paard honderd "sympa thisanten". Feit is dat hij driejaar gele den in Keulen tot bisschop werd ge wijd. Kort daarop wijdde hij de Belgi sche ex-buschauffeur Gerard F. tot bisschop. Toen F. wegens diefstal en ontucht in opspraak kwam werd hij weer uit de orde gestoten. DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn 1.382 klachten inge diend bij het inlichtingen- en klachtenbureau voor scha deverzekeringen. Dat is een toeneming van 134 vergele ken bij 1976. Daarvan werden er 196 zonder meer terecht verklaard (14,2 procent) die na tussenkomst van het klachtenbureau alle door de betreffende verzekering maatschappijen zijn geregeld. Het jaarverslag van het inlichtin gen- en klachtenbureau (i.k.b.) dat sinds 1973 bestaat vermeldt dat het bureau de meeste klach ten ontving uit de branches au tomobiel, motor en bromfiets (618). Hier waren het vooral ver schillen van mening over schuld- /esties die onbehagen aakten. Het kwam nog al t een tegenpartij bij ïg schuld bekende maar n mening veranderde en n anders aan zijn verzeke- argaf. Het gebruik van een IMSTERDAM (GPD) - Agent G. J. Dijkshoorn van het Amsterdamse Bu reau Warmoesstraat, op weg naar zijn werk, ont dekte vanochtend op de hoek van de Lijnbaans- 1112(1 16 PAGINA'S Cabaretier Chiel de Boer overleden PAGINA 5 ANWB-alarmcentrale heeft veel geleerd van camping ramp PAGINA 7 Wouter Fok: werk gaat voor tennis PAGINA 9 Generaal Leigh van de Chi leense junta krijgt ontslag PAGINA 11 gracht en de Westerstraat een bloemenstal die in lichterlaaie stond. Toen hij dichterbij kwam ontplofte ineens de hele stal. Ooggetuigen spreken van een steekvlam van wel 20 meter. De agent liep hier bij vrij ernstige brandwonden op aan gezicht, handen en rug. tiij werd via door buurtbewoners gealarmeerde politie en brand weer door de GGD naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd. Een toegesnelde jongeman, de 18- jarige H. Schildmeijer kwam er veel slechter vanaf: overdekt door brandwonden moest hij in allerijl naar het Rode Kruiszie- kenhuis in Beverwijk worden vervoerd, het zogenaamde Brandwonden Centrum. Zijn toestand is zorgwekkend. Ook een derde man raakte hierbij gewond. Zijn personalia zijn ech ter nog niet bekend. De man is lichtgewond in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. In de uitgebrande bloemenstal vonden politie en brandweer na derhand een paar gasflessen en een jerrycan, waarin benzine zat. Men vermoedt dat de brand is aangestoken. zogenaamd Europees schade formulier zou in zo n geval wat meer houvast bieden. Omdat veel weggebruikers bij het sluiten van een verzekering de polis eerst lezen als er schade is, beveelt het i.k.b. verzekeraars aan, duidelijker voorlichting te verstrekken bij het afsluiten. Premieverhoging Ook de premieverhogingen in de loop van het jaar zijn vaak aanlei ding tot klachten: het i.k.b. be treurt het gebrek aan eenvormig heid in de polisvoorwaarden ten aanzien van de mogelijkheid, de verzekering eerder te beeindigen als men niet met de nieuwe pre mie akkoord gaat. Veel klachten komen bij het i.k.b. binnen over het vaststellen van de dagwaarde van een auto bij een "total-loss". Veel gedupeer den kunnen van dat bedrag vaak geen gelijkwaardige auto terug kopen. Advies: schakel een te- genexpert in. Nog steeds blijken de verzekeraars niet goed duidelijk te kunnen maken wat brandschade nu pre cies is: een gloeiend stukje van een sigaret is vaak al aanleiding om brandschade te claimen. Het i.k.b.: er is pas brand als er vlam men te zien zijn. In de sfeer van de ziekte- en onge vallenverzekering (116 klachten) ontstaan de problemen vooral omdat correspondenten een voor leken onbegrijpelijk medisch- technisch vakjargon hanteren. In de transportbranche betreffen de klachten vooral pleziervaar tuigen, woonschepen en cara vanverzekering. met name indien "eigen gebrek" de schadeoorzaak Onder de rubriek diversen (323 klachten) vallen die problemen die te maken hebben met reisver zekeringen. Veel verzekerden hadden daarbij echter zelf niet de nodige zorgvuldigheid betracht. Tenslotte bleken er nog wel wat klachten op te treden in gevallen, waarin de verzekeraar naar het oordeel van de klager niet vol doende actief optrad. VS betreuren ontwikkeling in Bolivia WASHINGTON (UPI) - De V.S. hebben bij monde van de woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken, Hodding Carter, de militaire staatsgreep van vorige week in Bolivia betreurd en een "ernstige kink in de kabel" genoemd van het democratische ontwikke lingsproces in dat land. Hodding Carter zei: "Ik wens na mens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken en namens de Amerikaanse rege ring te verklaren, dat wij de ont wikkelingen in Bolivia diep be treuren. Deze ontwikkelingen zijn een ernstige tegenslag in het democratische proces, dat zich in Bolivia scheen te ontwikkelen." De woordvoerder van het ministe rie zei evenwel, dat de V.S. niet vooruit wilden lopen op de toe komstige betrekkingen, die zij met het nieuwe Boliviaanse be wind "hopen" te hebben, in af wachting van "verduidelijking van zijn bedoelingen" Twee jaar voor poging doodslag DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vandaag de 34- jarige R.C.L. uit die stad wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De man had in april zijn vrouw uit de eerste etage van een woning aan de Molenaarstraat in Den Haag gegooidDe vrouw liep een bekkenfractuur op en moest twee maanden in het ziekenhuis liggen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De achttienjarige Duitse Renate Kurth uit Düsseldorf vond gisteravond omstreeks zeven uur de dood bij een verkeersongeval op de kruising Delfzichtweg/ Oranje Nassausingel in Alphen. De jonge vrouw reed met haar auto vanaf de Delfzichtweg de Oranje Nassausingel (voorrangs- weg) op, zonder voorrang te verlenen aan een van links komende vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door de 39-jarige G.J.E. uit Aalsmeer. De personenauto verdween volledig onder de vrachtwagen waarbij de vrouw op slag werd gedood. De naast haar zittende negentienjarige Armin Ewald Udo Kasmir evenals de vrouw afkomstig uit Düsseldorf werd met ernstig hersenletsel overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord en later op de avond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrachtwagenchauf feur bleef bij het ongeval ongedeerd. DEN HAAG (GPD)- Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft vandaag opnieuw een waarschuwing laten uitgaan aan Nederlanders die, al dan niet met vakantie, in het buitenland door eigen onvoorzichtigheid in de cel belanden. In totaal zijn op het ogenblik bij het ministerie ruim driehonderd gevallen bekend van Nederlanders die in buiten landse gevangenissen zuchten; ruim de helft van dat aantal is veroordeeld of zit in voorarrest vanwege drugssmokkel. Ver wacht wordt dat het totaal aantal gevangen Nederlanders in de loop van de zomer nog zal stijgen. HOOFDDORP - Op rijksweg 4 zijn gisteren ter hoogte van Schiphol drie vaten met chemisch afval van een vrachtauto gevallen. Twee vaten vielen naast de weg. een derde kwam echter onder een personenauto terecht. Het vat vatte vlam en zette de personen auto in brand. De bestuurder, de 27-jarige Pinochet Gutierrez, wist zijn auto echter op de vluchtstrook te zetten waar de wagen volledig uitbrandde. Begin juli zijn in Spanje weer vier Nederlanders aangehouden we gens pogingen in totaal 102 kilo hasjiesj uit Marokko via Algeci- ras en Ceuta naar Europa te smokkelen. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken waarschuwde van daag dat in veel landen, waaron der Spanje, een strenge controle wordt uitgeoefend op drugs smokkel en dat de straffen, zeker vergeleken met wat in Nederland gebruikelijk is, niet mals zijn. In Griekenland, zo vertelde de woordvoerder dinsdagmorgen, is de politie een campagne begon nen tegen ongeoorloofde naakt- loperij. Onlangs zijn op Kreta twee Nederlanders veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, omdat zij onvoldoende gekleed werden aangetroffen. Op het ei land Corfu werden eveneens twee Nederlandse nudisten aan gehouden; door tussenkomst van de Nederlandse consul kwam dit tweetal eraf met 200 boete. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Visserij gesprek met Ierse collega Minder zon jreleidelijk meer bewolking met later voornamelijk in het westen en noor den van het land plaatselijk regen, maar in het oosten van het land eerst nog vrij zonnig. Tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind. Minimumtemperaturen rond 12 gra den, maximumtemperaturen van ongeveer 19 graden in het noordwes ten tot 25 graden in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Hoogwater te Katwijk 8.39 u Laagwater te Katwijk 4.29 u BRUSSEL (ANP) - De Nederland se minister van landbouw en visserij, mr Fons van der Stée, heeft in een gesprek met zijn Ieir'- se collega Lenihan, nog vrijwel niets kunnen bereiken voor Ne derlandse haringvissers, die ten westen van Ierland wel op ha ring mogen vissen, maar er geen haring aantreffen. Het gesprek van Van der Stee met Lenihan, tijdens de Europese landbouw raad in Brussel, wordt echter aan het eind van de week voort gezet. Of dat in Ierland of in Ne derland zal zijn, is nog niet be kend. Nederlandse vissers mogen dit jaar in totaal zevenduizend ton haring vangen, namelijk drie duizend ton bij de Hebriden, ten westen van Schotland en vier duizend ton ten westen van Ier land. Maar terugkomend van de Hebriden, hebben de Neder landse vissers geen haring aan getroffen ten westen van Ier land. De "Trident", het research-schip van het rijksinstituut voor vis- serijonderzoek, heeft een onder zoek ingesteld. Het schip is zon dag teruggekeerd en de opva renden konden bevestigen dat er momenteel geen haring ten wes ten van Ierland te vangen valt. Volgens Nederlandse vissers be vindt die haring zich in het ge bied, dat, op grond van eerdere afspraken in de Europese Ge meenschap, gereserveerd is voor Ierse kustvissers. Wat de Nederlandse minister eventueel kan trachten te bereiken, is dat Nederlandse vissers tijdelijk toegang krijgen tot dat gereser veerde gebied om de vierdui zend ton haring waarop ze recht hebben, te kunnen vangen. Het is echter zeer de vraag of de Ierse minister op zo'n verzoek wil in gaan. Minister Van der Stee heeft eerder in Nederland al verklaard "dat men maar ner gens op moet rekenen". AMSTERDAM (GPD) - Van de 10 miljoen gulden losgeld die vorig jaar werden betaald voor vrijla ting van de op 28 oktober '77 in Amsterdam ontvoerde Neder lander Maurits Caransa, heeft de politie tot nu toe over de hele we reld 2,5 miljoen gulden opge spoord. Het door het Franse persbureau AFP verspreide bericht dat deze maand bij een bank in Lugano een belangrijk deel van het los geld in beslag zou zijn genomen, is volstrekt onjuist, aldus de af deling voorlichting van de Am sterdamse politie. Volgens het AFP bevond het geld zich op de bankrekening van een Zuidamerikaan, Luis Alvarez, die enkele dagen geleden in Los An geles zou zijn aangehouden. „On zin", stelt de Amsterdamse poli tie. „Alvarez, die een bekend misdadiger is, werd al in maart in Los Angeles aangehouden. De Italiaanse politie vroeg zijn uitle vering in verband met handel in verdovende middelen". De Amsterdamse politie stelt ver den „Het is niet onmogelijk dat Alvarez een deel van het voor de vrijlating van Caransa betaalde losgeld in Zwitserland heeft ge wisseld voor dollars, maar hij zwijgt in alle talen en met het on derzoek zijn wij sinds maart niet veel opgeschoten" WILDE JACHT NOORDWIJK - Wild-westach- tige taferelen speelden zich af bij de aanhouding van een 22- jarige Hagenaar vannacht om half twee in Rijnsburg. Na in een gestolen auto op de Noordwijkse Rembrandtweg een lantaarnpaal omverge reden te hebben zette de Ha genaar koers naar Rijnsburg. Acht politieauto's van de ge meentepolitie in Noordwijk, Leiden en de rijkspolitie Bol lenstreek slaagden er na een achtervolging van een half uur in de man in de buurt van de bloemenveiling Flora klem te rijden Voor het echter zover was bracht de Hagenaar, die enige pilsjes te veel op had. flink schade toe aan een Noordwijkse politie auto. De gestolen auto werd totaal vernield. De Hagenaar heeft zijn avontuur zonder verwondingen afgesloten. Volgens de politie was het niet de eerste keer dat de Hage naar een auto stal. r^J) 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS Van der Stee

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1