Lid Chileense junta afgezet ïse et ARME BEVOLKING BOLIVIA DE DUPE 'Nieuwe' voorstellen van Israël Australië wijzigt immigratie politiek Wegens pleidooi voor democratie Val kabinet Soares lijkt onvermijdelijk NA WEDEROM HEFTIGE DEBATTEN 5 emocratie Jimmy Carter waarschuwt zijn staf FLAT STORT IN DINSDAG 25 JULI 1978 DEN HAAG (ANP/AFP/UPI) - Sinds vrij dagavond is de politieke situatie in Boli via weer "normaal" geworden. Even leek het erop dat de militairen de teugels wat wilden laten vieren, maar toen bleek dat de frauduleuze verkiezingen niet verkocht konden worden, draaiden zij de klok weer terug en stelden een nieu we dictatuur in. Ditmaal onder leiding van luchtmachtgeneraal Juan Pereda, die bekend staat als een zo mogelijk nog rechtser persoon dan zijn voorganger Hugo Banzer. Pereda had vorige week woensdag nog in gestemd met het annuleren van de ver kiezingen. Twee dagen later echter voerde hij vanuit de rechtse standplaats Santé Cruz een opstand aan waaraan met name leden van de luchtmacht deelnamen. Bij de landmacht en de ma rine leek men niet zo happig maar uit eindelijk kwam het toch tot een staats greep. Vrijdagavond nog droeg Banzer de macht over aan de 46-jarige Pereda. De verkiezingen van 9 juli leken een over winning te gaan 'opleveren voor de ge matigd linkse kandidaat Siles Zuazo. De militairen echter hadden alles op alles gezet om hun kandidaat Pereda te doen zegevieren. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks, moet men gedacht heb ben. Honderden stembussen werden door militairen onderschept alvorens de kiesraad ze onder ogen kreeg. Er kwa men ook voor Pereda voordelige uitsla gen binnen van stembureaus die hele maal niet bleken te bestaan. Niet alleen de oppositie wees op de enor me fraude, ook de internationale waar nemers constateerden dat de militairen van de verkiezingen een farce hadden gemaakt. Het kenschets echter de nieu we president als hij zegt dat de beschul digingen van fraude komen van extre mistische groeperingen, die een com munistische diktatuur in Bolivia willen vestigen. Een man als Siles Zuazo staat bekend als een centrumfiguur die niet aanstuurt op zeer ingrijpende verande ringen in het politieke bestel van het land. Wel is hij een tegenstander van de militaire diktatuur, en dat is kennelijk genoeg om door te gaan voor extreem links. De Amerikaanse regering, die toch ook niet bekend staat om pro-communisti- y sche denkbeelden, heeft aangedrongen op een democratisering in Bolivia en ook ander Zuidamerikaanse landen. Omdat Banzer zich bewust was hoe be langrijk de steun van de Verenigde Sta ten is, vooral economisch gezien, wilde hij wel een democratisch verfje aan brengen. Dat verliep dus niet naar wens en de militaire dictatuur is nu weer openlijk teruggekeerd. De Amerikanen zullen hier niet van gediend zijn, maar of zij ook harde maatregelen nemen, in de vorm van bijvoorbeeld economische sancties, is een tweede. In elk geval passen dictaturen slecht in de gedachten die president Carter heeft over mensenrechten, de staatsgreep werd in Bolivia begroet door welgestel- den die ervan verzekerd kunnen zijn dat de militairen hun niets te kort zullen doen. Het is niet voor niets dat de op stand vanuit Santé Cruz werd gevoerd, want daar woont het conservatiefste deel van de bevolking. De arbeiders en boeren zijn echter minder gelukkig met de coupe. Zij vrezen, en waarschijnlijk niet ten on rechte, dat er voor hen economisch ge zien weinig overblijft en dat hun armoe niet zal worden opgeheven. De arbeiders in de fabrieken en de mijnen werken nog steeds voor zeer lage lonen, terwijl de grote particuliere bedrijven flinke win sten boeken. De boeren gaan door onder het juk van de grootgrondbezitters, die vrijwel alle landbouwgrond hebben op gekocht. Na de staatsgreep gingen dui zenden arbeiders in staking. Ook de boe ren protesteerden op grote schaal. Er wordt gevreesd voor een onderdrukking van de arbeiders. De federatie van internationale vakorgani saties in Brussel heeft de staatsgreep veroordeeld. Zij roept de democratische regeringen in de wereld op de banden met het nieuwe Boliviaanse bewind te breken. Ook protesteert zij tegen de nieuwe golf van arrestaties. In Cochabamba, Sucre en Oruro zijn veel leden van de oppositie inmiddels gear resteerd. In de hoofdstad La Paz zijn op positieleiders ondergedoken. Over het lot van Siles Zuazo, die na de fraude in hongerstaking was gegaan, is niets be kend. SANTIAGO (AFP/UPI) - Generaal Gustavo Leigh, lid van de Chileense junta, is afgezet, zo is officieel in de hoofdstad Santiago vernomen. De commandant van de Chileense luchtmacht had zich de afgelopen week uitgesproken voor een terugkeer naar een democratische staat binnen vijf jaar. LISSABON (GPD) - De val van het tweede kabinet-Soares leek gis teren vrijwel onvermijdelijk na dat drie christen-democratische ministers hun ontslag hadden in gediend. Aanleiding voor dat ontslag is de patstelling tussen de twee coalitiepartners in de Por tugese regering over de land bouwpolitiek van minister Luis Saias. De christen-democraten willen met hun ontslag een alge hele wijziging van het kabinet en daarmee het ontslag van de mi nister van landbouw en visserij vergemakkelijken. Maar zondag bevestigde Mario Soares voor de Franse televisie dat op de chris ten-democratische eisen slechts het ontslag van de hele regering zou passen. In dat geval achtte Soares vervroegde verkiezingen onvermijdelijk. gebied van de landhervorming voorkomen. De leider van de communistische partij, Alvaro Cunhal, benadruk te zondag nog eens dat socialisten en communisten samen de meerderheid zouden kunnen vormen in het Portugese parle ment. Maar premier Soares noch president Eanes voelen daar iets voor. Ook christen-democraten en de liberale sociaal-democrati sche partij, die in de oppositie zit, kunnen al sinds jaar en dag de communisten niet luchten of zien. Vervroegde verkiezingen lijken het enige alternatief te zijn. De CDS is daar nog slechts de enige tegenstander van. Voor Leigh is inmiddels een opvol ger aangewezen. Het is lucht machtgeneraal Fernando Mat- thei, tot nu toe minister van ge zondheid. De beslissing om generaal Leigh van al zijn functies te ontslaan is unaniem door de overige drie junta-leden genomen. Zowel junta-leider Pinochet, als admi raal Merino en generaal Mendoza hadden zich gestoord aan de uit latingen van Leigh die pleitte voor een terugkeer naar de "nor maliteit". Leigh vond dat Chili met de militaire dictatuur de ver keerde kant opging. De me ningsverschillen tussen hem en de overige junta-leden hebben geleid tot de ernstigste crisis bin nen het militair leiderschap sinds de staatsgreep van september 1973. Uitlatingen "De uitlatingen van Leigh hebben niet bijgedragen tot de eenheid binnen het land en de gewapende strijdkrachten", zo liet de junta gisteren weten. De meningsver schillen tussen Leigh en de ove rige junta-leden zijn overigens particuliere bedrijven flinke win- Doeken. De boeren gaan door onder ik van de grootgrondbezitters, die el alle landbouwgrond hebben op- cht. Na de staatsgreep gingen dui- ïn arbeiders in staking. Ook de boe- irotesteerden op grote schaal. Er t gevreesd voor een onderdrukking Ie arbeiders. iratie van internationale vakorgani- in Brussel heeft de staatsgreep irdeeld. Zij roept de democratische ingen in de wereld op de banden iet nieuwe Boliviaanse bewind te ;n. Ook protesteert zij tegen de ve golf van arrestaties, labamba, Sucre en Oruro zijn veel i van de oppositie inmiddels gear- 2rd. In de hoofdstad La Paz zijn op- ieleiders ondergedoken. Over het m Siles Zuazo, die na de fraude in erstaking was gegaan, is niets be- h, lid van de Chileense Santiago vernomen. De zich de afgelopen week atische staat binnen vijf zijn Jose Martini, Nicanor Diaz Estrada, Sergio Leigh (broer van Gustavo Leigh), Gerardo Lopez Angulo, Sergio Fiqueroa Gutier rez, Raul Vargas Miquel, Jacob Atala Barcudi en Eduardo Ornet Fernandez. De acht stonden allen hoger op de ladder van de militai re hiërarchie dan generaal Fer nando Matthei, die door de rege ring is benoemd tot plaatsver vanger van Leigh. In Chili is het gebruikelijk dat offi cieren die hoger staan ontslag nemen als een lagergeplaatste boven hen wordt aangesteld. Overigens heeft generaal Matthei als eerste het vertrek van zijn collega's veroordeeld, "omdat er onder hen, zo zei hij, goede vrien den van mij zitten". Over het lpt van generaal Gustavo Leigh was gisteravond in Santiago niets be kend. Leigh was de gehele dag in zijn bureau op het ministerie van defensie gebleven en vertrok 's avonds naar een onbekende be stemming, onder begeleiding van de politie. Enkele honderden Chilenen stonden buiten het mi nisterie te wachten en applaudis seerden toen Leigh vertrok. CANBERRA (ANP) - Wanneer het Australische parlement de door de regering ingedien de wijzigingen op immigra tiegebied zal aanvaarden, be tekent dit, dat Australië met ingang van 1 januari 1979 een ander immigratiebeleid gaat voeren. Evenals Canada heeft gedaan wil de Australische regering uitgaan van' een puntensys teem, dat beslist niet moet worden gezien om de immi gratie tegen te houden. Het nieuwe puntensysteem kan in veel gevallen een extra waardering van de kandidaat inhouden. Bij de Nederlandse emigratiedienst is gebleken, dat onder het Canadese pun tensysteem er mensen Cana da binnenkomen, die onder de oude regeling geen kans op toelating zouden hebben ge had. Bij het indienen van de plannen heeft de Australische rege ring opnieuw verklaard, dat er bij het toelaten van immi granten geen discriminatie zal worden toegepast. "Im migratie zien wij nog steeds als een onderdeel van de eco nomische groei. Wel is immi gratie het enig controleerbare deel van de bevolkingsgroei", zo is van regeringszijde bij de presentatie opgemerkt. Het nieuwe systeem zal gezins hereniging en het herenigen van familieleden vergemak kelijken. Ook zullen in ver band met de vluchtelingen vraagstukken in de wereld menselijke overwegingen in overweging worden genomen bij het nieuwe beleid. De gezinshereniging zal naar raming slaan op 27 procent van de binnenkomende bui tenlanders. De vluchtelingen zullen naar wordt verwacht 11 procent van de toe te laten immigranten uitmaken. Verder wordt de nadruk gelegd op de positieve winst voor Austalië indien mensen wor den toegelaten, die gezen hun beroep in Australië nodig zijn. Er wordt gesproken van een voorzichtig, maar open immigratiebeleid dat toela ting van 70.000 personen per jaar beoogt, maar verhoogd wordt met een aantal, gelijk aan het aantal Australië verla tende mensen. De nieuwe plannen beogen lijn te brengen in de immigratie en willen tevens de toekom stige nieuwe burgers be schermen. Door het nieuwe systeem is er voor ieder, die wordt toegelaten, werk voor handen. Het nieuwe beleid gaat "aanleunen" tegen de arbeidsmarkt, die echter op het ogenblik niet zo florissant is (ruim 392.000. werklozen op een totale Australische be volking van ongeveer 14 mil joen mensen). WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter heeft gisteren de staf van het Witte Huis opdracht ge geven de wet te gehoorzamen of op te stappen. Dit gebeurde nadat een vroegere narcotica-adviseur van het Witte Huis had gezegd dat er stafleden zijn die marihuana en cocaïne gebruikten. Een in krachtige bewoordingen ge stelde richtlijn van de president werd gisteren door Carters assis tent Hamilton Jordan voorge houden aan 11 vooraanstaande stafmedewerkers van het Witte Huis. In de richtlijn zegt Carter diep bezorgd te zijn na de jongste berichten over druggebruik on der zijn staf. "Ik verwacht dat elk staflid de wet gehoorzaamt. Of u het met de wet eens bent of dat anderen al of niet de wet gehoor zamen is volledig onbelangrijk. U zult de wet gehoorzamen of u zoekt elders werk", aldus Carter De partijraad van de christen-de mocratische partij (CDS) die tot het ontslag van haar ministers besloot, heeft de consequenties van deze stap kunnen voorzien. CDS-leider Freitas do Amaral hield het echter gisterochtend nog voor mogelijk na de val van dit kabinet een nieuw regeerak koord met de socialisten te slui ten. De christen-democraten zouden volgens recente opinie peilingen geen baat hebben bij nieuwe verkiezingen. Aan de an dere kant verslechtert hun imago bij de Portugese kiezer wanneer zij de socialistische regerings partners niet tot wijziging van de landbouwpolitiek zouden kun nen dwingen. De patstelling is volledig omdat de socialisten het zich omgekeerd niet kunnen ver oorloven aan de wensen van de CDS tegemoet te komen. De christen-democratische achter ban verwijt de regering "de com munisten, die geen deel uitma ken van de coalitie, veel te veel ter wille te zijn. Met name de groot grondbezitters zien met lede ogen toe hoe bij de uitvoering van de omstreden landhervorming in belangrijke mate tegemoet ge komen wordt aan de wensen van de communistische coöperaties en landbouwcollectieven. Minis ter Saias wil daarmee politieop treden en al te grote onrust in het JERUZALEM (GPD) - Premier Begin' heeft na een langdurig po litiek debat in de Knesset aan president Sadat voorgesteld om te onderhandelen over een „vre destoestand", wanneer zal blij ken dat een vredesverdrag op dit moment geen haalbare kaart is Begin denkt daarbij aan een fei telijke vrede, zoals die na de we reldoorlog tot stand is gekomen tussen Duitsland en zijn voorma lige vijanden, zonder dat er een formeel vredesverdrag wordt ge sloten. Als een stap in die richting stelde Begin voor om over El Arish, de districtshoofdstad van de Sinai, en het klooster Santa Katharina, nabij de berg Sinai, te onderhandelen als eerste stap in die richting van zo'n kader van vreedzame betrekkingen. President Sadat had als gebaar van goede wil aan Isrël gevraagd het burgerlijk bestuur over Santa Katharina en El Arish terug te geven. „Wij geven niets cadeau, zelfs geen woestijnstad", zei Be gin in de Knesset, „maar wij zijn wel bereid daarover te onder handelen. Als president Sadat daar van zijn kant toe bereid is zal ik met iets komen", beloofde Be gin. Wat dat „iets" is zei hij niet, maar gedacht wordt aan een gebaar van goede wil van de kant van Sadat, zoals bijvoorbeeld een nieuwe topconferentie met Begin of een doorvaart van Israëlische schepen door het Suez-ka- naal. Debat Begin ging uitvoerig in debat met de Arbeiderspartij, die hem er vo rige week van had beschuldigd dat hij fysiek en mentaal ziek was. Begin hing dat op aan een bericht in de gezaghebbende krant Haaretz van zondag, waarin de Nederlandse media er collec tief van werden beschuldigd dat zij op grond van die socialistische informatie Begin voor „seniel" hadden uitgemaakt. CAIRO (AFP) - Hulpverleners zoeken in de puinhopen van een flat in Cairo naar mogelij ke overlevenden. Dertig mensen hebben gisteren het leven verloren toen in een volkswijk van Cairo een flat gebouw van vijf etages in stortte. Er zijn 17 gewonden. De bewoners hadden al twee maanden geleden van de au toriteiten te horen gekregen dat hun huis bouwvallig was en kon instorten. Hun werd toen verzocht te vertrekken. De bewoners weigerden dit echter omdat zij niet wisten waar zij naar toe moesten. Het kwam tot heftige wederzijdse scheldkanonnades tussen de op positie en premier Begin, waarbij Begin herhaaldelijk zijn zelfbe heersing verloor. De Arbeiders partij vond zich in een wat delica te situatie, omdat de uitspraken over Begin's verstandeljke ver mogens in een besloten forum van het politieke comité van de partij waren gedaan. Iemand had die laten uitlekken. Oud-premier Golda Meir, die ook aan die dis cussie had deelgenomen en bij die gelegenheid ook aan Begin's verstandelijke vermogens had getwijfeld, zei nu zich er voor te schamen. In feite maakte de spijt van de Arbeiderspartij de zaak nog erger, de informatie zelf werd bevestigd, alleen het uitlekken wordt betreurd. Het Knesset-debat gisteren werd doorkruist door een andere crisis binnen de regering: De minister van handel-, industrie en toeris me, Horowitz, trad plotseling af. Dat had niets met de vredeson derhandelingen te maken, maar Horowitz was het niet eens met de economische politiek van de regering. Zijn aftreden dreigde een crisis binnen de Likoed te veroorzaken. Ministers en Knesset-leden, onder wie Begin zelf, renden van het politieke debat naar de wandel gangen om daar te proberen de zaak te lijmen. In de morgenuren had minister van buitenlandse zaken Dajan ver slag uitgebracht van de onder handelingen die hij de vorige week met Egypte en Amerika heeft gevoerd in Engeland. Dajan somde op hoe Egypte Israëls vei ligheid wil garanderen, geba seerd op zes punten: - 1. Wederzijdse demilitarisering, ook van de westelijke Jordaan- - 2. wederzijdse troepenverminde ring langs de grens; - 3. stationering van VN-troe- pen; - 4. elektronische waarschuwings stations; - 5. Amerikaans of VN-toezicht in de Golf van Aqab op de vrije doorvaart, onder Egyptische soevereiniteit; - 6. volgens Egypte het belangrijk ste: Een vredesverdrag en nor malisering van de betrekkingen. Israël zou een tijdschema moeten aanvaarden voor de terugtrek king van zijn troepen van de westelijke Jordaan oever en de niet nieuw. Tijdens het zoge naamde "nationale referendum" van afgelopen januari leverde Leigh al stevige kritiek op de po litieke ideëen van dictator Pino chet. Generaal Leigh heeft verklaard dat hij tegen de beslissing van de jun ta in beroep zal gaan bij de recht bank. "Zowel de president als de junta-leden hebben geen recht om deze maatregel te nemen", zo zei hij. Generaal Matthei, die voor de 58- jarige Leigh in de plaats is geko men, stond op de 10e plaats bin nen de militaire hiërarchie Ontslag Acht generaals van de Chileense luchtmacht hebben eveneens het verzoek gekregen hun ontslag in te dienen na het gedwongen ver trek van Leigh. Volgens de be kendmaking wordt er een de creet opgesteld waarbij negen kolonels van de luchtmacht wor den bevorderd tot generaal om de plaatsen op te vullen van diege nen wie nu ontslag is aangezegd. De generaals die nu het verzoek hebben gekregen x>p te stappen Gaza-strook en de ontmanteling van alle nederzettingen. Na de overgangsperiode van vijf jaar mogen er geen Israëli's meer in die gebieden zijn. Meningsverschil De meningsverschillen met Egypte zijn groot, groter dan de punten van overeenstemming, maar er zijn volgens Dajan wel zaken waarover te praten valt. Hij noemde als voorbeeld Jeruzalem, de periode van vijf jaar die beide partijen aanhouden en de oplos sing van het vluchtelingen probleem. In het licht van de nieuwe situatie heeft Israël aan Amerika vorige week dinsdag meegedeeld bereid te zijn na de overgangsperiode van vijf jaar autonomie over de soevereiniteit van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook te willen on derhandelen. Maar Dajan hield een slag om de arm: dat kan al leen als Egypte Israëls autono- mieplan aanvaardt, en bovendien belooft Israël niet bij voorbaat dat het souvereiniteitsvraagstuk dan ook beslist moet worden. In feite heeft de Israëlische rege ring vorige week, in snel tempo, op voorstel van Dajan, een for mule aangenomen van minister van defensie Weizmann die een paar weken geleden nog vol strekt onaanvaardbaar was. Toen wilde Israël dezelfde antwoorden die nu gegeven zijn niet geven op vragen die Amerika gesteld had. De situatie is nu zo dat president Sadat vanlsrael drie mogelijkhe den heeft gekregen waaruit hij kan kiezen. Hij kan met Israël onderhandelen over een deelak koord, een stap terug dus naar de stap-voor-stap-methode van Kis singer die intussen verlaten was. Hij kan onderhandelen over een deel van de Westelijke Jordaan oever. En ten slotte kan er verder worden onderhandeld over vol ledige vrede op basis van een Is raëlische autonomieplan waarbij na vijf jaar proef de souvereini- teitsvraag op de agenda geplaatst kan worden. In Jeruzalem werd gisteren opti misme uitgesproken dat eën van die drie mogelijkheden iets zul len kunnen opleveren, en de Is raëli's verwachten dat er binnen kort een nieuwe conferentie zal komen in de bufferzone van de Sinai, waaraan behalve de minis ters van buitenlandse zaken van Israël, Amerika en Egypte ook de ministers van defensie Gamasi en Weizmann zullen deelnemen. ADVERTENTIE ptt post Een geïrriteerde sfeer heerste er gister Begin en oppositieleider Peres. Het kwam langzamerhand gebruikelijke scheldkam Kennelijk trekt vice-premier Jadin zich vc Peres niet al te veel aan. i tussen de Israëlische prei i de Knesset dan ook weer U mades. i het gebakkelei tussen Begi

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11