Techniek sekten grenst vaak aan hersenspoeling 'LEYTHE'-ROEITRIO IN ORANJE-SHIRT fan Manlijk wil weg bij AZj67_ Onderzoek in Duitsland naar effecten van dubieuze sekten UTRECHT (GPD) - Vermoedelijk de grootste, best georga niseerde, rijkste en politiek meest bedenkelijke sekte is die van de Koreaanse heer San Myung Moon (58). De centrale zetelt in Seoel, Zuid-Korea, Moon zelf huist als een vorst in Irvington, New York State. DINSDAG 25 JULI 1978 De Westduitse regering maakt zich bezorgd over de toene mende greep van allerlei sek ten op de jeugd. Zo heeft vori ge week staatssecretaris Wol- ters voor jeugdzaken gezegd. In een samenvatting van zijn bezwaren wijst hij erop dat toetreding tot een sekte bij veel jeugdigen leidt tot een beangstigende vermindering van de persoonlijkheid. Wie in zo'n sekte stapt, geeft vroeg of laat alle andere interesses op en gaat zijn of haar leven volledig aan de beweging wijden. De regering van de Bondsre publiek, die een wetenschap pelijk onderzoek laat instellen naar het effect van de invloed der sekten op de jeugd, gaat nog verder en meent dat een aantal sekten weinig of niets met religieuze opvattingen heeft te maken, maar wel alles met macht en geld. Hun lei- ders streven een bedenkelijke soort wereldeenheid na, aan het hoofd waarvan zij uiter aard zichzelf zien staan Dat in ons land nog geen drukte over de jeugdsekten wordt gemaakt is wel te begrijpen. Hun aanhang is nog altijd vrij gering. Maar men is ge neigd eraan voorbij te zien dat sommige sekten driftig bezig zijn te infiltreren waar zij maar kunnen. In de on derwijswereld, het bedrijfsle ven, op straat en langs de deu ren. Het onlangs in West-Duitsland opgerichte comité van veront ruste ouders ziet dergelijke bewegingen nog flink groeien. "De jeugd", aldus dit comité, blijkt niet in staat op een evenwichtige manier, binnen het kader van een vrije demo cratische samenleving, per soonlijke spanningen te ver werken. Daarom stort zij zich steeds gemakkelijker in anti- maatschappelijke bewegin gen, om er zich psychisch te la ten opsluiten". Eén onzer verslaggevers brengt in dit artikel de belangrijkste jeugdsekten in beeld. Deze aartsorganisator staat aan het hoofd van tal van organisaties, die alle slechts èèn doel dienen: de wereldeenheid onder aanvoe ring van Moon. Moon acht zich een werktuig Gods, sinds de mis sie van Jezus is mislukt, volgens zijn leer. Hij ziet zichzelf dan ook als de zoon Gods. De eenwording van de wereld moet worden bereikt door de vernieti ging van het communisme en de Moon-aanhangers houden dan ook ernstig rekening met een derde wereldoorlog ,,als laatste maatregel van God". Juist door zijn anti-communisme heeft Moon prima politieke relaties in de VS, Japan en Zuidoost- Azië. Ginseng-thee De wereld telt vermoedelijk over het half miljoen Moonies, zoals ze in de wandeling worden ge noemd. Zij werken in een zestig tal organisaties, die zonder uit zondering mooie en veelbelo vende namen dragen: Vereni gingskerk en Unified Family zijn daar de bekendste van. Maar ook de lieftallige Little Angels of Ko rea behoren tot de Moon-stal en ook de door kenners zo geroemde Ginseng-thee is een onderdeel van het Moon-imperium. Unified Family schijnt in ons land zo'n honderd leden te hebben, met als centrum het voormalige BIO-vakantieoord in Bergen. Thans omgedoopt tot huize Glo ry. Van daaruit worden plannen gesmeed om Nederland verder te veroveren. Een van hun plan netjes is sinds kort, onder allerlei dekmantels, hooggeplaatsten zo als hoogleraren te benaderen met „eenvoudige dineetjes" om af te tasten of zij niets voelen voor Moon's leer. Moon zelf doet dat in het groot jaarlijks organiseert hij een gigantisch congres, The Uni ty of Sciences, waar honderden geleerden van naam op kosten van de Vader Moon praten over bijvoorbeeld „Absolute waarden in een veranderende wereld" (1977, San Francisco). De Moonies, van hoog tot laag, hebben alles in de wereld opge geven om de „ware Vader", dat is Moon, te dienen. Om dat te berei ken worden technieken gebruikt die dicht bij de hersenspoeling komen, hebben psychiaters vast gesteld. De Moonies spekken de Moon-on- derneming door per dag te stre ven naar f 100 omzet per lid via de verkoop van bloemen, plantjes, snuisterijen en blaadjes. Daar staat gratis kost en inwoning te genover. Volgens sommigen is de term „slavenarbeid" dan ook op zijn plaats. Zijn slaven over het algemeen niet zo verzot op hun baas, de Moon ies gaan door het vuur voor hem. Letterlijk, want het belangrijkste gebed van de Moonies gaat aldus: „Ik zal vechten met mijn leven - ik ben verantwoordelijk voor de voltooiing van mijn taak en op dracht - dit beloof ik en zweer ik". Ondanks de subtiele en geraffi neerde druk op de Moonies zijn er ook weglopers. Volgens Ameri kaanse en Westduitse psychia ters kost het maanden van be handeling om hen te verlossen van de waanzinnige angsten en vernietigende zelfbeschuldigin gen waar zij dan aan gaan lij den. Scientology Adembenemend ook zijn de per fectie en de toewijding, beter het fanatisme, waarmee aanhangers van de Scientology Church hun heilsleer trachten te verbrei den. Opgericht door de Amerikaan Ron Hubbard (77), is deze sekte uitge groeid tot een met uiterst harde hand bestuurde gemeenschap Op afwijkende meningen of niet nakomen van verplichtingen zet ten eigen tribunalen absurde "Aartsorganisator" Mister Moon. Zijn "Unified Family" benadert o.m hoogleraren tijdens "eenvoudige dineetjes" over hun eventuele bereidheid om toe te treden tot de Moon-stal. straffen van miljoenen jaren, ver stoting uit het hiernamaals of iets dergelijks. De kern van de leer is een bepaalde manier van psychotechniek, die moet leiden naar de „totale vrij heid". De scientologen gebrui ken daartoe de zogenaamde E- meter, een primitief soort leu gendetector. De leerling moet zich „leeg maken" voordat hij ge schikt bevonden wordt deel te hebben aan de gemeenschap van scientologen. Daartoe worden al zijn ervaringen tot dan toe „uit gewist". Anti-westers De scientologen zijn niet, zoals Moon, anti-communistisch, maar juist fel anti-Amerikaans, meer in het algemeen anti-westers. Zij verwerpen de bestaande orde en maken er een dagtaak van over allerlei instanties dossiers aan te leggen met „bewijsmateriaal" Zo moet het Amerikaanse rege- ringstoezicht op geneesmiddelen het voortdurend ontgelden, om dat die instantie de methoden van de scientologen afkraakt en ook de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA wordt nauwlet tend gevolgd. De scientologen staan om die reden bij links en progressief tamelijk goed aange schreven. Zo stellen zij zich ach ter acties tegen de officiële psy chiatrie. Griezelig Ronduit griezelig zijn de geschrif ten van de Children of God, waarin bijvoorbeeld de interna tionaal als labiel geziene Libische leider Gaddhafi betiteld wordt als Godhafi, een van God gezon den strijder tegen Satan, beli chaamd in de Verenigde Staten. Gaddhafi, jodenhater nummer èèn, zet extra kracht bij aan het antisemitisch karakter van de beweging. De Children of God zijn gegroe peerd rondom ene David Berg (59), Amerikaan, die Moses David of kortweg Mo genoemd wordt. Volgens Mo leven we in de Aller laatste Eindtijd. Ons kan alleen nog redden de Revolutie van de Kinderen Gods. Mo is de Profeet van de Eindtijd en wordt diep vereerd en dat is voor zijn volge lingen dan ook de enige manier om het Laatste Oordeel heel huids door te komen. Van de gelovigen wordt volledige onderworpenheid aan de groep geëist, als uiting van de onder werping aan God. Tegenspraak geldt als godslastering en ver zoeking van het Laatste Oordeel. Uiteraard past daarin verbreking van alle banden met de eigen om geving (gezin, beroep). Mo moe digt „seksuele bevrijding" aan door groepshuwelijken die „voor God" kinderen moeten opvoe den. Ook zijn gevallen bekend van meisjes die zich prostitueer den voor de beweging om aldus de mannen ertoe te brengen ook lid te worden. Daarbij werd ge- „Uitstraling" Bergs club is niet groot, slechts en kele duizenden over de hele we reld, maar is toch zakelijk een groot succes. Hij schijnt een enorme „uitstraling" te hebben, zodat zijn prediking, waar hij ook optreedt, alle beurzen opentrekt. De leiding van zijn beweging is geheel in handen van familiele den, zijn vrouw laat zich aan spreken met „moeder Eva", zijn kinderen en hun echtgeno(o)ten heten „bisschop". Hoe beschei den Bergs organisatie ook nog is, hij pretendeert, net als Moon, de vestiging van een wereldstaat waarin alles anders en beter zal zijn, alles uiteraard in dienst van de Heer, die met name Noord- Ierland, Duitsland, Afrika en Azië zal bevrijden. De Children of God-communes zijn zo mogelijk nog afkeriger van pottenkijkers dan andere sekten. Ze kennen speciale tactieken om buitenstaanders af te weren en verwaardigen zich nauwelijks in te gaan op kritiek. Ex-leden hebben verklaard, dat er regelrechte hersenspoelingen plaatsvinden om nieuwe leden om te turnen, maar dat er van de andere kant geen duidelijke dwang wordt uitgeoefend - het gaat subtieler. De richtlijnen van de organisatie la ten ook geen misverstand be staan over persoonlijke bezittin gen: die bestaan niet. De leiding wordt verzocht erop toe te zien dat nieuwe leden hun banksaldo inleveren, dat nooit ofte terugbetaald mag worden. Overgave De enige beweging die in Neder land de laatste tijd behoorlijk schijnt aan te slaan - de andere komen er hier niet zo best tussen - is de Transcendente Meditatie van de Marahesji Yogi. Ze tim meren dan ook opzichtig aan de weg met tal van advertenties waarin zij hun cursussen aanprij- Die cursussen doen heel onschul dig aan: je leert er je ontspannen, concentreren, mediteren - een kunst die de drukke westerse mens inderdaad verleerd heeft. De soms lachwekkende Oosterse hocus pocus nemen veel cursis ten voor lief, of ze ontlenen er een vaag lekker gevoel aan: als je het samen doet is het best wel aange- TM groeit en bloeit dankzij de op brengst van die cursussen, die al gauw een paar tientjes per keer kosten. Wat er echter niet bij wordt verteld, is de hogere be doeling: de cursussen zijn zo op gezet, dat het verleidelijk is er steeds verder (tegen steeds hoge re kosten) in door te gaan, tot de cursist zich het wereldbeeld en het doel van de beweging heeft eigengemaakt. Net zoals bij de andere sekten moet dat leiden tot totale overgave aan de Meester, verzaking van alle andere wereldse besognes en in diensttreding van TM als leraar. Uiteraard gratis en voor niets, zo dat de organisatie met goedkope krachten dure lessen kan verko pen. Schoon geweten Wie eenmaal zover is, dient de We reldregering van het Tijdperk van de Verlichting, of woorden van gelijke strekking, zijnde het volkomen schone geweten. Met andere woorden: TM wil zich niet in de plaats stellen van bestaande regeringen, de macht van de We reldregering strekt zich niet uit over een gebied, maar „slechts" over de geest. Vandaar dat TM aansluiting zoekt en gemakkelijk vindt bij be staande geestelijke stromingen, dié het allemaal wel aardig vin den en er een bijdrage aan de geestelijke volksgezondheid in zien, zo lijkt het. Want TM wil slechts de geestelijke condities scheppen, zo stelt de beweging, om het goede in de mens betere kansen te geven. Lijkt dat allemaal heel mooi, het bedenkelijke is toch dat de Mara hesji Yogi toen hij ruim twee jaar geleden officieel TM oprichtte, stelde dat de totale harmonie en vrede binnen handbereik lag als we allemaal maar zijn weg van meditatie zouden volgen. Achter de onschuldige fa%ade van oosterse persoonlijkheidsvor ming ook hier dus een Leider, die precies weet wat het beste voor de mensheid is. TM wil nu ook in ons land gaan be wijzen dat het gelijk heeft met het zogenaamde „Marahesji-effect" Daartoe heeft de organisatie in Brabant de autoriteiten uitgeno digd alle medewerking te geven, zodat TM kan aantonen hoe dankzij de cursussen de crimina liteit in dat gewest drastisch ver mindert. Volgens TM kan dat al door slechts èèn procent van de bevolking in een bepaald gebied de TM-beginselen bij te bren gen. Brabantse mantra Als TM dus zijn zin krijgt, zullen binnenkort enige duizenden Brabanders voorzien zijn van een eigen Mantra, dat is een bij de persoon horende serie Indiase klanken, die geregeld uitgespro ken moeten worden om de geest schoon te krijgen en te houden. TM belooft, als we allemaal maar meedoen, dat binnenkort ook alle naties in vrede zullen leven, tege lijk elke natie onoverwinnelijk zal zijn en dat de oogsten het pri ma zullen doen, omdat de seizoe nen weer sluiten als een bus. En daar zitten we inderdaad deze vakantie wel op te wachten. LEIDEN - In Belgrado beginnen morgen de wereldkampioenschappen roeien voor jongeren. Voor het eerst in de roeihistorie mogen aan deze jeugdtitelstrijd ook meisjesplocgen meedoen, waarmee aan een oude wens van Nederland is voldaan. In de vaderlandse equipe zitten geen Leidse dames, wel drie Leidse roeiers: Douwe Atsma, Peter Bongers en Ronald Florijn. Aan deze wereldkampioenschap pen deden tot voor een paar jaar alleen Westeuropese ploegen mee, het Oostblok is echter te genwoordig wel van de partij, zo dat het zeker lijkt, dat de meeste medailles achter het ijzeren gor dijn zullen belanden. Een goede klassering zit er echter voor sommige Nederlandse ploegen wel in, met name Atsma en Bon gers hebben dit seizoen op eigen bodem indruk gemaakt. Verbaasd Atsma en Bongers, net als Florijn lid van Die Leythe, hebben op de Nederlandse wedstrijdbanen zo ongeveer alles gewonnen, wat er te winnen viel, terwijl niemand dat begin dit jaar had durven dromen. Coach van het duo dat momenteel in het Zwitserse Zürsee in een trainingskamp zit, is Wouter van der Loo. Hij is niet meegereisd naar Zwitserland, omdat hij eerder had afgespro ken deze vakantie te gaan wer ken in een weeshuis te Napels. Zoeterwoudenaar v.d. Loo, zelf pas negentien jaar oud, kijkt nog steeds een beetje verbaasd tegen de successen aan. "Na lang twij felen of ik wel of niet zou blijven roeien, besloot ik toch maar te stoppen omdat mijn werk in de verpleging het niet toeliet. Ik zei toen, dat ik wel een beetje voor hulpcoach wilde spelen en prompt kreeg ik zeven roeiers toegewezen. Dat was wel wat veel van het goede, want het meren deel had nog nooit geroeid". Bij die groep zaten ook Douwe Atsma, die pas in oktober voor het eerst roeide en Peter Bongers, die al een jaar in een skif had ge zeten. Van der Loo: "Douwe is typisch iemand, die in elke sport goed is, hij leert enorm snel. Peter had als klein tenger baasje weinig bereikt. Hij is dit jaar echter enorm gegroeid en zijn gewicht is ook van 62 kilo naar 76 gestegen" Al vrij snel werd duidelijk, dat Atsma, nog maar zestien jaar oud en Bongers wel eens hard zouden kunnen gaan. "Ik wist, dat het veld in de twee vrij zwak was en toen het bij ons begon te lopen, heb ik de jongens opgepept en gezegd, dat ze het wellicht wel eens ver zouden kunnen schop pen". Op de eerste wedstrijden, de Heinekenvierkamp en de Head, zaten de Die Leythe- roeiers aan boord in een acht met roeiers van Willem III en de Hoop. De acht werd beide malen tweede. De coach van de Willem III roeier Aijan Helle, André Man, wenste een blijvende com binatie. Wouter: "Hij kwam op ons af en vroeg of wij geen zin hadden om met Helle en de De Hoop roeier Ruud de Graaf in de vier te gaan zitten. Wij besloten, dat maar te proberen. De eerste keer, dat wij samenvoeren was op de Randstad Regatta. Wij won nen de vier zowel met als zonder stuurman en Douwe en Peter de den dat ook in de twee". In de tussentijd was het aantal boottrainingen opgevoerd, ter wijl de landtraining was ge schrapt. "Vanaf april hebben we dagelijks in de boot gezeten, in het weekeinde in de vier in Am sterdam op de Bosbaan en verder in de twee in Leiden. Het werd moeilijk toen er bijna elk week einde een wedstrijd was en er ook minder kon worden getraind omdat Atsma in de twee nogal last kreeg van zijn rug en Bongers een dreigende peesschede ont steking had aan zijn pols. De wedstrijddagen vormden toen meteen een soort training". Op de ARB werd weer gewonnen en daarmee was de eerste uitzen ding verdiend. Atsma en Bongers mochten met de twee Amster damse ploeggenoten naar het Westduitse Breisnach. Zij wer den daar derde. Op de eerste gro te wedstrijd daarna, de Konink lijke werd weer gewonnen in de vier en bleken de jongens ook in het seniorenveld goed mee te komen. In de twee ging het min der goed. Van der Loo: "Ze had den zwaar de pest in, dat ze toen verloren en hebben dat direct rechtgezet op het jeugdkam pioenschap". Op dat kampioen schap werden ook de titels in de twee en in de acht gehaald, zodat de Die Leythe-roeiers zich in meer dan één nummer voor het wereldkampióenschap hadden geplaatst. Na enige aarzeling le ken de kansen in de vier echter toch het gunstigst, zodat voor dat nummer werd gekozen. Bongers heeft wel de "handicap", dat hij volgend jaar junior af is, zodat hij bij de senioren moet starten. Van der Loo: "De over stap van junior naar senior is toch wel erg groot. Als je suc cesvol jeugd hebt geroeid valt het vaak enorm tegen, dat je de eerste twee jaar bij de senioren weinig kunt bereiken. Je kunt beslist niet binnen het jaar daar de top halen, een uitzondering daargelaten". „Aantrekkelijk" Van der Loo zelf wil ook nog wel blijven coachen. "Volgend jaar zijn die jeugdkampioenschappen in Moskou en dat is natuurlijk best aantrekkelijk". Voorlopig is het oog echter op Belgrado ge richt, waar de derde Leidse roeier Ronald Florijn zal dubbeltweeën met de Rotterdammer Victor Scheffers. Florijn, van wie veel werd verwacht in de skif, heeft een wat teleurstellend seizoen achter de rug en overwoog zelfs te stoppen. De gelegenheidscom binatie met Scheffers voor het nationale kampioenschap bleek echter te "pakken", zodat de we reldtitelstrijd toch werd bereikt. Marwijk: "Desnoods stap ik een jaar uit de voetballerij Weer verlies jeugdpoloërs BOEDAPEST (ANP) - Ook de tweede en derde ontmoeting hebben de Nederlandse jeugd- ploegen waterpolo geen succes gebracht. Bulgarije won met 8-2, Roemenië met 6-2. Nederland is hierdoor als laatste in de poule geëindigd en gaat nu spelen om de 12de tot de 16de plaats in de strijd om de Europese titel in Boedapest. Alleen in de ontmoe ting tegen Italië, dat een bijzon der sterke indruk maakte, speel de Nederland voldoende. Zes maal had de ploeg een numeriek overwicht en driemaal werd daaruit gescoord. De tweede ontmoeting tegen Bulgarije was echter bijzonder zwak. Iedere vorm van discipline ontbrak en er werd zonder enig overleg ge speeld. Negen maal kregen de Oranjebabies een man meer, eenmaal werd een kans benut. Nederland verloor met 8-2. ook in het derde duel, tegen Roemenië, bleek de ploeg weinig opgesto ken te hebben van de training. Wederom werd vijfmaal een nu merieke meerderheid verkregen, maar ook nu kon er slechts een maal gebruik van worden ge maakt. ALKMAAR (ANP/GPD) - Bert van Marwijk, linksbuiten van AZ'67, ziet een langer verblijf in Alkmaar niet meer zitten. Al wekenlang weigert de Deventenaar zijn contract bij de club van de gebroeders Molenaar te verlengen, "omdat het bestuur mij in vergelijking met vorig jaar de helft minder wil geven" Inmiddels heeft Volendam interesse voor de voormalige Go Aheadaan- valler getoond, terwijl ook andere clubs bij AZ naar Van Marwijk zouden hebben geïnformeerd. Buitenland Van Marwijk: "Ik heb mijn zaken in handen gegeven aan een makelaar. Mogelijk, dat een buitenlandse club mij wil aantrekken. Desnoods stap ik een jaar uit de voetballerij, want gezien het aangeboden contract en de concurrentie van Pier Tol (door KNVB speelgerechtigd verklaard), Jaan de Graaf en de Oostenrijker Welzl zijn mijn kansen om bij Az aan de bak te komen nu wel erg klein geworden." Sparta's rechterspits Jos Peltzer speelt de komende twee seizoenen voor de Leeuwarder eerstedivisieclub SC Cambuur. Nadat Telstar al eerder tot een akkoord was gekomen, bereikten Sparta en Cambuur gisteren eveneens overeenstemming met betrekking tot het te betalen vergoedingsbedrag. Overigens heeft Sparta besloten om de opvolger van Phil Henson uit Engeland te halen, nu is komen vast te staan, dat NEC-speler Eugéne Marijnissen voor de Kasteelclub niet haalbaar is. FC Twente is gistermiddag met Go Ahead Eagles tot volledige overeen stemming gekomen over het transfer bed rag van rechtervleugelverde diger Bert Strijdveen. Evenals de aankoop van FC Amsterdamspeler Heini Otto is ook de komst van Strijdveen mogelijk gemaakt door een "club van tien", die een bedrag van één miljoen gulden bijeen heeft gebracht voor de aankoop van nieuwe spelers. Het Rotterdamse Excelsior, dat vorige week met slechts zes contract spelers aan de training begon, heeft inmiddels drie man aan de krappe selectie weten toe te voegen. Ton Pattinama, Viergever en Steenber- gem hebben, dit in tegenstelling tot Cor Pot, Carlo van Tour en Koos Waslander, de nieuwe voorwaarden geaccepteerd. Het Belgische KV Kortrijk is er alles aan gelegen om een Nederlandse verdediger aan te trekken. De Belgische eerstedivisieclub heeft hiervoor FC Den Haag-speler Martin Toet benaderd. Toet zal vanavond worden getest in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Allemania Aken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10