Veel zelfmoorden onder jeugd Meisje verkracht: twee jaar geëist BUITENOM BINNENDOOR Verontwaardiging over Goudse incassobrief ZATERDAG 22 JU^I 1978 lihlTilT.lil' LEIDS HOOGLERAAR: NA VERKEERSONGELUKKEN VOORNAAMSTE DOODSOORZAAK UTRECHT (ANP) - Na verkeersongelukken is zelfmoord de voornaamste doodsoorzaak bij jongeren van 15 tot 25 jaar. Het aantal zelfmoor den en pogingen tot zelfmoord is de laatste jaren zeer snel toegenomen. Nog te weinig herkennen artsen klachten als slapeloosheid, ge brek aan eetlust, moeheid en hoofdpijn als mogelijke signalen van een dreigende zelfmoordpo ging. Meer dan de helft van de jongeren, die een poging tot zelfmoord deden, bezocht vóór die tijd een arts met dergelijke klachten. Dit schrijft prof. dr. N. Speijer, ver bonden aan de faculteit der ge neeskunde van de Leidse univer siteit, in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Volgens Speijer is het aantal zelf moorden van jonge mannen (15-25) in de periode 1960-1974 toegenomen met 165 procent. Voor wat betreft jonge vrouwen is die toeneming volgens hem ongeveer 57 procent. Van pogin gen tot zelfmoord bestaan vol gens Speijer geen officiële statis tieken maar het zou om veel gro tere getallen gaan. "Na 1945 zijn tal van normen afge schaft en taboes omvergegooid", aldus prof. Speijer. "Er is een va cuum ontstaan dat niet door nieuwe normen is opgevuld. Tengevolge van de welvaart moet tegenwoordig iedere wens op korte termijn vervuld worden. Dit alles heeft een lage frustratie tolerantie tot gevolg en er wordt daardoor vaak met primitieve methoden op frustraties gerea geerd". Speijer noemt in dat verband drank- en drukgsgebruik, agres siviteit en zelfmoordpogingen. "Behalve de organische milieu verontreiniging is er een psychi sche milieuverontreiniging ont staan, die velen verontrust. Het is te voorspellen dat evenals drugs- en drankgebruik en agressie ook het aantal zelfmoorden en pogin gen daartoe, speciaal bij jonge ren, nog verder zal toenemen als men niet bereid is deze psychi sche vervuiling te erkennen", al dus Speijer. Hij pleit daarom voor een nader onderzoek naar deze "psychische vervuiling". Heroïnesmokkel met vier jaar cel bestraft ROTTERDAM (ANP)- De 37-jarige koopman Kick Z. heeft gisteren van de rechtbank in Rotterdam een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden opgelegd gekre gen wegens het organiseren van heroinesmokkel. De straf viel een half jaar hoger uit dan de officier van justitie had geëist. De heroine, drie küo uit Bangkok, kwam eind april, verstopt in het hout van drie kratten, waarin Chinese Mingvazen werden ver voerd, per schip in Amsterdam aan. Op straat zou de partij onge veer een miljoen gulden hebben opgebracht. De 29-jarige Henk van D. werd ver oordeeld tot één jaar en zes maanden. Hij had de heroine op gehaald in Amsterdam en naar Rotterdam gebracht. Afgezien van de hulp die een arts moet geven na een mislukte po ging tot zelfmoord, vindt Speijer het ook noodzakelijk dat een arts probeert de ernst van de psychi sche toestand van zijn patiënt te doorgronden om te weten te ko- - men of een nieuwe poging dreigt. "Lang niet altijd worden lichame lijke klachten die in dit verband betekenis hebben, onderkend", vindt Speijer, die meent dat een arts zonder angst moet kunnen vragen naar zelfmoordgedachten en fantasieën. "Alleen medicijnen voorschrijven zonder te luisteren naar en te spreken met de betrokkene of met de betrokkene en sleutelfi guren samen, is onjuist. Een arts die dit wegens tijdgebrek niet kan of niet wil omdat hij niet is geïnteresseerd in de persoon van de betrokkene, dient voor een andere hulpverlener te zorgen", aldus Speijer. Leprafonds onder toezicht DEN HAAG (ANP) - De besturen van de Stichting Nederlands Le prafonds en Carosi mogen han gende een onderzoek naar het fi nanciële beleid geen beheers- of beschikkingsdaden verrichten zonder medewerking van een rijksaccountant. Dit hebben de besturen van de beide instellin gen gistermiddag bekend ge maakt. Deze voorlopige voorziening is ge troffen door de arrondissements rechtbank in Den Haag nadat de hoofdofficier van justitie in Den Haag, mr C. van Steenderen, via een procedure het van de be stuurders wegens wanbeheer had gevorderd. Studentenstop pedagogische academies? HILVERSUM (ANP) - Minister Pais van onderwijs overweegt een studentenstop af te kon digen voor de pedagogische academies in verband met de groeiende aantallen werkloze onderwijzers. Dit zei minister Albeda van sociale zaken gis teravond in het VPRO-radio- programma embargo. Minis ter Albeda en minister Pais overleggen al enige tijd over eventuele studentenstops voor pedagogische acade mies. Minister Albeda zei dat hij persoonlijk van mening is dat er ook een studentenstop zou moeten worden afgekon digd voor de sociale acade mies. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze'bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul* adrw: S.v.p. In b!okl«tt*r* Invultont In l*d*r vakj* *.v.p. *«n l*tt*r Vakantteadr**: straat: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen f 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede cL^Jo zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. fvl,' Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. De laatste dag van de Vier daagse gaf nog iets anders te zien dan alleen tevreden vol houders. Enkele demonstranten protesteerden tegen het militai re karakter van de Vierdaagse. Op last van de politie moesten zij echter hun borden verwij de- DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer kan waarschijnlijk vóór Prinsjesdag, dinsdag 19 septem ber, geen openbaar debat houden over "Bestek'81", de ombui gingsnota van de regering. De regering heeft meer dan een maand nodig voor het beant woorden van de vele honderden schriftelijke vragen, die van de zijde van de Tweede Kamer zijn gesteld over de nota, waarin de hoofdlijnen zijn aangegeven voor het financiële en sociaal- econo mische beleid voor de middel lange termijn. GOUDA - Een brief over de r waarop het Gemeenschappelijk Energiebedrijf Gouda en om streken, dat 16 gemeenten in haar verzorgingsgebied telt, binnen kort haar rekeningen zal gaan in casseren, heeft op grote schaal verontwaardiging gewekt. Onge veer 30.000 verbruikers kregen onlangs een schrijven thuis waarin stond dat de nota's voor taan binnen tien dagen voldaan moeten zijn, op straffe van 15 gulden boete. Algemeen kreeg men de indruk dat bij nalatigheid binnen de kortste keren harde maartregelen getroffen zouden worden. Directeur F.H. Plas van het GEB, wiens naam onder de brieven stond vermeld, en Gouda's bur gemeester Chr. van Hofwegen, die voorzitter is van het dagelijks bestuur van het GEB, zijn even zeer verontwaardigd, omdat bei den van het bestaan van de brief niet op de hoogte waren. Namens zijn medewerkers verklaarde de heer Plas dat het doel van de brief was de cliënten over te halen in het vervolg van automatische gi ro-overschrijving gebruik te gaan maken. HELL'S ANGELS IN STRAFBANK AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. de Beaufort, heeft gisteren tegen acht "Heli's Angels" een straf van twee jaar gevangenis met aftrek van voorarrest geëist. De Angels, zes Denen - in leeftijd variërend van 19 tot 32 jaar -een Nederlander en een Belg, ston den terecht wegens poging tot zware mishandeling en het (me de) plegen van aanranding. De acht hadden in de nacht van 30 april op 1 meij.l. de 19-jarige Am sterdamse Marcella P. in hun door de gemeente gesubsidieer de clubhuis "Angels Place" aan de hoofdstedelijke Wencke- bachweg gemolesteerd en ver kracht. Alle Angels, op de Belg na, ontkenden. Mr. De Beaufort lichtte zijn eis toe met de opmerking dat hier het strafrecht in zijn volle kracht moet gelden. Hij wees ook op de geringe consideratie waarmee slachtoffers van verkrachtingen worden geconfronteerd, wanneer zij van hun "toch al traumatische ervaring" aangifte doen. Volgens mr. De Beaufort zou de justitie zich nader moeten gaan bezinnen op de positie van dit soort slachtoffers gezien de 25.000 verkrachtingen die per jaar in Nederland plaatsvinden en het feit dat slechts eén op de veertig slachtoffers aangifte doet. In april 1977 was Marcella in het zelfde clubhuis al eens verkracht, maar had toen geen aangifte ge daan. Voordat het meisje zelf een getui genverklaring aflegde,werd op haar verzoek de publieke tribune ontruimd. Op deze volgepakte tribune zaten vele geestverwan ten van het verdachte achttal. De pers mocht blijven onder voor waarde dat er geen tekeningen van het slachtoffer werden ge- maakt.Marcella vertelde dat zij op koninginnedag na een punk- feest in de Nieuwemarktbuurt zich per auto had laten meetro nen naar de "Angels Place". Bij aankomst werd zij van alle kan ten gegrepen, de kleren werden haar van het lijf gescheurd, zij werd geslagen en getrapt en ver volgens door een aantal angels verkracht. Hierna werd het meisje naakt aan een schandpaal geklonken, waarna zij opnieuw werd gemo lesteerd. Daarna sleurden de An gels haar het clubhuis binnen, waar ze op een bed werd gegooid terwijl om haar heen rotjes wer den afgestoken. Na verdere wreedheden werd ze met een brandslang schoongespoten. Marcella is sinds het gebeurde onder psychiatrische behande ling. "Hang about" De Belg die als enige voor de rech- ter-commissaris de verklaring van het meisje had bevestigd, kwam nu tegenover de president van de rechtbank, mr. R. Houben, op deze verklaring terug. Hij wil de nu niet meer zijn medever dachten als boosdoeners aanwij zen, hoewel hij ze indertijd bij een confrontatie wel als zodanig had aangewezen. Zijn officiële rang bij de angels is "Hang about", een nederige plaats in de hiërarchie. Mr. De Beaufort veronrstelde dat zijn kans om op de ladder te stijgen wel niet groter zou worden als hij zijn "collega's" beschuldigde. Iets wat de verdachte bevestigde. Het verhoor van de overige heli's angels leverde niet veel meer op dan de verzekering dat men dronken was, sliep of alleen op een afstand had toegekeken. Een enkeling gaf toe aan het jonassen te hebben meegedaan of het meisje te hebben vastgehouden, zodat anderen hun gang konden gaan. Alle verdachten bleken een strafregister te hebben. "Onvoldoende bewijs" De vijf Amsterdamse raadslieden vroegen allen vrijspraak voor hun cliënten. In de meeste ge vallen wegens onvoldoende be wijs. De raadsman van de Belgi sche verdachte, de enige die toe gaf met het meisje gemeenschap te hebben gehad, betoogde dat het geenszins vast staat dat hij haar gedwongen heeft. De verdedigers van de Denen en die van de verdachte Nederlan der vroegen om onmiddellijke invrijheidstelling voor hun cliën ten. De rechtbank wees dit af. Volgens hen zou de officier geen enkel bewijs hebben geleverd, hooguit één van onmacht. "Van ons zult u de term uitlokking niet horen", zo kreeg de rechtbank te "Geen genade voor misdrijf verkrachting AMSTERDAM - Verkrachting is een misdrijf, waarvoor geen enkele verzachtende om standigheid mag gelden. Dat heeft de Nederlandse Vrou wenbeweging (Gewest Am sterdam) in een open brief ge schreven aan de Amsterdam se officier van justitie, L. de Beaufort, die gisteren als openbare aanklager optrad in het proces tegen de groep Heli's Angels. De vrouwenbeweging deelde haar open brief gistermorgen buiten het gerechtsgebouw uit aan voorbijgangers. "Wij willen er bij u als vrou wenbeweging met nadruk op wijzen, dat voor dit soort mis drijven geen enkele verzach tende omstandigheid mag gelden, waarin de suggestie wordt gewekt, dat het vrou welijke slachtoffer er zelf om gevraagd zou hebben", aldus de open brief aan mr. De Beuafort. "Slechts weinig gevallen van verkrachting komen voor de rechtbank - mede door de drempels - die er zijn om ver krachting bij de politie als misdrijf aan te geven. Wij re kenen' erop, dat de zaak, die nu dient, objectief door u wordt behandeld zonder vooroordelen tegenover vrouwen", zo luidt het plei dooi van de Vrouwenbewe ging. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft in middels haar instemming be tuigd met de brief. horen, "dat krijgen wij niet door onze strot. Maar de afschuw van dit stuitende gebeuren, dat iedere beschrijving tart, mag geen be letsel zijn om in deze zaak een juist oordeel te vellen Ook herinnerden de raadslieden er aan dat het hele gebeuren zich had afgespeeld in een sub-cul tuur. Hier zouden andere normen gelden dan in de maatschappij. De rechtbank zal vrijdag 4 augustus uitspraak doen. Trots (1) Ramp (1) Goed dan, deze week vloog ik weer eens met de KLM. onze nationale trots. Wat een geluk dat ik dat niet dagelijks hoef. Het eten lijkt uit een soort mal te komen, de meiden die het rond brengen schijnen op hun gebrek aan communica tieve eigenschappen te wor den geselecteerd, de kranten die je na enig aandringen krijgt, moet je goed op volg orde laten, want er zijn nog andere passagiers die ze moe ten lezen. Hollandse zuinig heid in de cabine, het liefst zouden ze waarschijnlijk een bak vol met analfabeten heb ben. Ik zeg niet dat het vliegen elders een aangename tijdspasse ring is. Zo'n Indiase groot moeder met al die lappen, truien en gewaden om, zit net zo goed half op je schoot in de VC 10 van British Airways als in de "verlengde" DC 8 van de KLM. En een glas Double Diamond over je broekspijp maakt even grote treurige vlekken als een blikje Heine- ken. Ik spreek uit ervaring. Misschien is het wel zo dat de grootste ergernis wordt op gewekt in een toestel, waar door het bedienend personeel je moedertaal wordt gespro ken. Ze zijn bij SAS waar schijnlijk even sjaggrijnig, maar je verstaat dat Scandi navisch tenminste niet. Dar-es-Salaam - Amsterdam, het is een lange zit. Stops in Cairo en Wenen. Dan mag je er niet uit, maar je mag wel even op de vliegtuigtrap staan. Eigenlijk niet meer dan vier tegelijk. Dat zegt zo'n blauwe engel. Trots (2) Kinderen zijn volledig rechte loos in het toestel. Het liefst nog zien de gastvrouwen van de lucht die kleine wezentjes stevig gekneveld in de rie men, met een propje in de mond. Ouders die zich ver stouten om hun nakroost eni ge bewegingsvrijheid te ge ven, al is het maar een paar stapjes in het gangpad, kun nen op de blijvende wrevel van de air-treutels rekenen. Die kunnen er dan namelijk niet door met hun lorry vol schokkend lelijke stropdas sen, bolknaks en reukwate- Als het voedertijd is moet ie dereen naar de eigen kooi. De oppasters dragen de plastic trogjes hoog boven zich uit. Wellicht om de spanning erin te houden. Kijken of ditmaal de smeltkaas van karton is of de cake. De sla smaakt onver anderlijk naar gras en de kip naar kalk. Kort nadat pens en maag zich hebben gevuld, vormt zich een sombere rij bij de latrines achterin de staart. Het wordt tijd dat de nazorg van het vliegen in het zieken fondspakket wordt opgeno- Bezoek Het staatsbezoek van de majes teit gold Tanzania. Dat wist u intussen al. Een ontwikke lingsland. Armoe, verkom mernis, maar ook weer uit bundige natuur. In de buurt van het Meer Manyara gaan gigantische kudden olifanten dermate te keer dat algehele ontbossing dreigt. Ze zijn ei genlijk het gepeupel van de jungle. Er zijn er veel te veel van. De neushoorn daarente gen is alleen al aristocratisch door zijn zeldzaamheid. Normaal gesproken heb je ui teraard niet veel van het leven te verwachten, als je er zo uit ziet als een neushoorn. Het gaat er maar om dat ze nieuwsgierig naar je zijn. Laatst is nog anderhalve ton neushoorn dwars door een landrover geraasd. Ze praten er rond de Ngorongorokrater nog over. Aan de nabestaan den zijn de details bespaard. Volgens kenners schijnt de leeuw over een onverzadigba re potentie te beschikken. Het zou best kunnen, want er is weinig anders, waaraan het dier zijn energie zou moeten slijten. De leeuwinnen zofgen voor zijn catering en doen dat met heel wat meer liefde en inzet dan de modale airtreu- tel. Verder ligt de leeuw in le digheid in de zon op het oor kussen van de duivel. Waar ik het meest van hou, zijn de zebra's. Geen dier staat zo elegant op zijn pootjes. De staart neemt het zwart-wit motief behaagziek over. Hoe triest is dan een dode zebra, of alleen zijn vel reeds, als een treurzang voor de open haard. Over de ramp in Spanje vernam ik woensdagmorgen na het gebeuren al. Een klem be richtje op de voorpagina van de "Daily News", de enige Engelstalige krant van Tan zania. Ramp op Spaanse camping, 150 doden, niet meer dan een éénkolomskop. Dat was even de schok der omgekeerde herkenning. Westeuropese kranten heb ben vaak berichtjes van de zelfde omvang en dan gaat het bijvoorbeeld om een pont die in Bangla Desh is omgesla gen of twee bussen in Paraquay die tegen elkaar zijn gebotst en vervolgens eensgezind in een gapende afgrond zijn verdwenen. Het heet dan ver van ons bed te zijn. Ondanks vele honderden doden. Daar in Dar-es-Salaam waren de rollen precies omgekeerd. Dat is een bijzondere ervaring voor een Europeaan en het heeft een grote opvoedkun dige waarde voor hem. Wat president Nyerere de dag te voren had gezegd, was veel belangrijker voor de "Daily News", precies zoals we niks met die veerpont in Bangla Desh te schaften hebben, in dien de heer Van Agt zich op de voorpagina weer eens ver baal te buiten gaat. Maar voor een Europeaan is het wél even wennen. Er blijken er van hem ineens evenveel in een gros te gaan als van de ge kleurde medemens. Ramp (2) Overigens is het leerzaam om een weekje later toch nog kennis te nemen van de Ne derlandse dagbladen en hun gedrag in de eerste dagen na de ramp. Een aantal van hen heeft zich vooral in de foto grafische begeleiding van een meer dan stuitende kant laten zien. Ik zeg niet dat de gruwe lijkheden van de wereld voor lezers moeten worden ver borgen. Het kan nodig zijn om juist wel tot in detail te tonen, wat de ene mens de ander kan aandoen. Ter verdediging van de westerse waarden trokken de Amerikanen naar Viet nam. Pas toen we de films en foto's in kleur zagen, begon nen we te twijfelen. Daar had publikatie zin, het werd één van de beslissende factoren in de meningsvorming. Er was sprake van een algemeen be lang. Maar wat moet ik aan met een man nog rechtop, naakt, her kenbaar, wanhopig, wiens huid in een onherstelbare staat van verbranding ver keerd? Een man ongetwijfeld in zijn laatste ogenblikken. Bij de publikatie is geen enkel algemeen belang gediend en er wordt een privé-belang mishandeld: de intimiteit van de dood, de herinnering van de nabestaanden. Met het to nen van oorlogsgeweld kun je misschien wat aan de oorlog doen en hem tenminste uit zijn onverdiende glamour pellen. Dat gaat niet op voor de al te brutale inbreuk op de intimiteit bij rampen zoals op die camping. De verslagen heid en de wens om in de toe komst herhaling te voorko men zijn niet intenser, wan neer je een herkenbare man in zijn doodstrijd toont. De foto dient geen ander doel dan het gluren naar iemand anders onpeilbare angst en pijn. Guts Britten spreken van "guts". Het begrip is moeilijk vertaalbaar. Het heeft te maken met lef, maar dan ook nog intelligent, goed getimed. Bij alle combi ne, afspraken en andere gela zer kun je in de sport toch niet zonder "guts". Die heb je of die heb je niet. Zo'n Borg heeft ze of een Kortsjnoi. Maar Zoetemelk bijvoorbeeld weer niet. Hij mist de onweer staanbare drang om toe te slaan en eventueel mis te kleunen. Hij is als-het-ware bang voor de dood, maar houdt onvoldoende van het leven. Zo'n man zal nooit een Tour de France kunnen win nen. Hardfietsen is daartoe niet genoeg. Een vedette lacht en huilt, haat en heeft lief. Hij neemt risico's, calculeert ze, maar is tegelijkertijd bereid een zeker schijnend lot te trotseren. Zoetemelk deed zijn best. Waarom dat niet genoeg was, hoop ik u te hebben uitge legd. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7