^asanas* „Monumentenwacht" bespaarde in vijf jaar meer dan 7 miljoen Hervormden overwegen kerkenwachtvoor niet-monumenten lèrzoende mensheid KERKDIENSTEN ZATERDAG 22 JULI 1978 In kringen van de rijksdienst voor de monumentenzorg heeft men berekend dat dank zij het vijf jaar geleden ingestelde instituut van de "Monumentenwacht" tot nu toe meer dan zeven miljoen gulden kon worden uitge spaard. En dat betreft dan alleen nog maar de restauratie kosten. De cultuurhistorische waarde van deze deskun dige bewaking van monumenten is moeilijk in geld uit te drukken. Onder deze monumenten bevindt zich een groot aantal kerken. In februari 1973 werd in Friesland, waar haast in elk dorp en zeker in elke stad historisch gezien inte ressante gebouwen staan, de eer ste stichting "Monumenten- wacht" opgericht. De bedoeling daarvan was om door het nemen van preventieve maatregelen en inspectie verval van oude ge bouwen zoveel mogelijk te voor komen en tijdig herstel te bevor deren. Nu, na vijfjaar, bestaan er behalve in Friesland zulke stich tingen in Groningen. Drente, Utrecht, Zeeland, Noord-Bra bant en Noord- en Zuid-Holland. Dit jaar is de Zuidhollandse stichting met haar werkzaamhe den begonnen. Niet afwachten Monumentenzorg is met deze ont wikkeling erg gelukkig. Niet al leen omdat de beruchte tand des tijds hierdoor minder kans krijgt zijn verwoestende werk te doen, maar ook omdat het beschikbare geld nuttiger kan worden ge bruikt. Wie geen vreemdeling is in het Jeruzalem van de vader landse monumentenzorg weet dat de zorg over de financiële te korten daar vaak nog groter is dan die voor het kostbare bezit. Afgezien van het tekort aan bp- kwame en gespecialiseerde vak mensen zou men per jaar over tientallen miljoenen guldens meer moeten beschikken om alle aanvragen voor restauratie en consolidatie te kunnen inwilli gen. Maar dat zal voorlopig wel een droombeeld blijven, en mede daarom staan de provinciale Mo- numentenwachten in Zeist (de zetel van Monumentenzorg) hoog aangeschreven. De heer P. J. Yperlaan. directeur musea, monumenten en archie ven van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk, zegt het kort en duide lijk: "Niet afwachten tot een ge bouw slecht is geworden en hét pas dan met veel geld van de overheid herstellen, maar pre ventief, in een zo vroeg mogelijk stadium gebreken opsporen en rapporteren en als dat nodig is di rect kleine herstellingen verrich ten tot behoud van het gebouw Dat is de betekenis van de Mo numentenwacht". Het blijkt dat op deze manier aan zienlijk meer dan een miljoen gulden per jaar kan worden be spaard. Dat is dan nog maar het gemiddelde over de eerste vijfja ren. Naarmate de wachten zich meer over het hele land uitsprei den en hun uitrusting verbetert, mag zeker een nog gunstiger re sultaat worden verwacht. Vijf van de stichtingen beschikken nu over een inspectiebusje. Daarmee trekken regelmatig twee monumentenwachters de provincies in om de gebouwen waarvan de eigenaars of beheer ders een abonnement bij de Mo numentenwacht hebben geno men van top tot teen te inspecte ren. Na hun bezoek brengen zij een rapportje daarover uit en als bij de inspectie kleine gebreken zijn waargenomen geven zij ook aanwijzingen hoe die kunnen worden aangepakt. Zo'n abon nement kost f. 75 per monument per jaar. De monumentenwach- ten krijgen subsidie van de over heid. Vanzelfsprekend, waar zul ke hoge bedragen worden bezui nigd. Verplicht lidmaatschap Zeeland is het lidmaatschap van de Monumentenwacht zelfs voor waarde geworden om voor sub sidie in aanmerking te komen Het provinciale bestuur daar heeft een subsidieregeling getroffen, volgens welke een tegemoetko ming kan worden verleend in de onderhoudskosten van monu mentale kerken. Het bestuur van Zeeland wil zodoende voorko men dat na een dure restauratie een gebouw opnieuw in verval raakt doordat het geld voor een goed onderhoud ontbreekt. De provinciale subsidie bedraagt twintig procent van de onder houdskosten die de overheid meebetaalt. Van die onder houdskosten komt hooguit f. 5000 per jaar voor subsidie in aa- merking, zodat het aandeel van de provincie maximaal f. 1000 per jaar bedraagt. Voor de rest moe ten dan het rijk. de gemeente en de beheerder zelf zorgen. De kosten die de provincie hier be doelt betreffen vooral het wind en waterdichthouden van de ge bouwen en de bestrijding van houtworm, boktorren en derge lijke. Zeeland stelt het lidmaat schap van de Monumentenwacht verplicht voor subsidiëring om dat de gegevens van deze wacht worden gebruikt om de kosten van herstelwerkzaamheden te kunnen bepalen en de uitvoering van het onderhoudswerk te con troleren. De kosten van de in specties door de Monumenten wacht kunnen bij die van het on derhoud worden opgevoerd, het abonnementsgeld op de wacht echter niet. Hollandse stichting Het bestuur van de enkele jaren geleden opgerichte stichting Ou de Hollandse Kerken (Noord- en Zuid-Holland), waarvan het ad ministratie-adres in Leiden is (postbus 165) en het secretariaat sadres in Delft, zal zich bij de Mo numentenwacht aansluiten zo draereen kerkgebouw eigendom van de stichting is geworden. Dat is nu bijna een feit. Met de kerkbesturen van de hervormde kerk te Haringhuizen (omgeving Alkmaar) en van de doopsgezin mmm De kerk in het Noordhollandse dorp Haringhuizen die als eerste door de stichting Oude Hollandse Kerken i eigendom wordt overgenomen. de schuilkerk, annex wezenzaal en kosterij, in Westzaan (omge ving Zaandam) is overeenstem ming bereikt over de eigendom soverdracht. Alleen moet de ker- keraad van Hannghuizen nog toestemming hebben van het provinciale college van toezicht van de Hervormde Kerk in Noordholland. Het stichtingsbestuur ziet de over neming van de beide kerken als een waardig begin van realisering van zijn belangrijkste doelstel ling: kerken waarvan de instand houding voor het plaatselijke kerkbestuur een te zware opgave is geworden, te behouden, al of niet met handhaving van hun huidige bestemming. De waarde van de nu vrij eenvoudige kerk van Haringhuizen ligt vooral in haar rijke geschiedenis. Veel van het eertijds indrukwekkende bouwwerk is verloren gegaan. Koör en - noordbeuk werden in 1822 wegens bouwvalligheid af gebroken. Maar aan wat er nu nog van over is kan het verleden zon der al te veel moeite worden ge reconstrueerd. De toren, die ei gendom is van de burgerlijke gemeente Barsingerhorn, werd nog in 1977 gerestaureerd. De kerk ("Vermaning") van de Westzaanse doopsgezinden da teert uit 1731. Zelfs het bestek van de bouwer van deze houten "preekschuur" is nog aanwezig. Ook niet monumenten Het nut van de provinciale monu- mentenwachten is - hoe kan het anders - evenmin ontsnapt aan de aandacht van de bouw- en restau ratiecommissie van de Hervorm de Kerk, een landelijke instantie die plaatselijke kerkvoogdijen adviezen geeft bij het opstellen en uitvoeren van bouw- en res tauratieprogramma's. Immers, deze kerk beheert verreweg het grootste deel van het kerkelijke monumentenbestand in ons De commissie heeft nu het plan op gevat om in samenwerking met de Vereniging van Kerkvoogdij en in de Hervormde Kerk een ei gen kerkenwacht in het leven te roepen voor gebouwen die niet op de monumentenlijst staan en dus niet onder de rijks-subsidie regeling vallen. Ook in die sector worden kerkbesturen door uit stel van noodzakelijke reparaties met onnodig hoge kosten gecon fronteerd. Of het plan werkelijkheid wordt, hangt in de eerste plaats af van de reacties der beheerders. Want de kosten van zo'n kerkenwacht zijn alleen op te brengen als ze geza menlijk worden gedragen. Vaak zijn plaatselijke colleges niet geneigd eigen deskundigheid minder hoog aan te slaan dan die van anderen. Maar met het voor beeld van de monumentenwach- ten bij de hand moet het toch mo gelijk zijn de kerkvoogdijen voor dit idee warm te maken. De kos ten van lidmaatschap en inspec tie komen er altijd uit. Alleen die gesmeekt heeft soli dair te zijn met de verdrukten mag de vrijheidsstrijders sme ken, niet in de fuik van het terro risme te zwemmen. De anderen doen er goed aan zich te scha men en te bekeren. Dat betekent: ïlch nu dan ook met alles wat zij hebben in te spannen om de oor zaak van het terrorisme weg te nemen. Anders is hun veront waardiging over de gevolgen ongeloofwaardig". Dr. Albert van den Heuvel, secreta ris-generaal van de Hervormde Kerk, schrijft dat in "Hervormd Nederland" van vandaag, spe ciaal met betrekking tot de toe stand in Afrika. Het bevreemdt hem dat onder alle oprecht verontwaardige mensen die hun kerkelijke bijdragen in houden omdat de kerk het terro risme zou steunen, er niet één is die hem ooit heeft geschreven dat de onderdrukking in Zuidelijk Afrika zou leiden tot een vreselij ke wraakneming van de getergde bevolking. "De afkeer van het terrorisme is ie der weldenkend mens aangebo ren, maar wie niets tegen de oor zaak wil ondernemen gaat een lange weg van frustratie tege moet, want na Rhodesië komt Namibië Zuid-Afrika. En dan is het de beurt van de Indianen en de Eskimo's. En dan ook nog de armen, die het dadenloze gepraat over een nieuwe internationale economische orde zat zijn. Wie er nu niets tegen doet, lokt het uit" Woede Het zou, zo gaat Van den Heuvel verder, de christelijke gemeente sieren als zij haar vertegenwoor digers die proberen het bedrijfs leven tot een actieve instelling voor gerechtigheid te brengen, de vakbeweging aan meer zichtbare tekenen van solidariteit te helpen en de politici tot een meer ver- beeldingskrachtige opstelling te leiden, zou steunen in plaats van hen te betuttelen. En als ze haar "Want Hij is onze vrede, die de twee één heeft gemaakt en de tussenmuur die scheiding maaktede vijandschap, weggebroken heeft.." (Efe- ziërs 2). Deze week herdacht West-Ber- lijn de blokkade van dertig jaar geleden. Wij konden er getuige van zijn hoe president Carter van de Verenigde Sta ten de ene helft van deze ver scheurde stad vergeleek met "de stad op de berg die schijn als een licht voor de wereld" Carter mishandelde hier op stichtelijke wijze de Bergrede Hoe kan ooit het symbool van bittere onverzoenlijkheid worden omgevormd tot sym bool van een nieuwe, verzoen de mensheid? Iedereen die ooit in Berlijn was en de overstap naar het oosten maakte heeft de beklemming gevoeld van deze twee ideolo gische bolwerken met daar tussen de muur Iedereen die ooit vrienden moest laten staan aan gene zijde weet wat vijandschap is in deze wereld, nee niet zomaar persoonlijke vijandschap maar een vervreemding die het mensen verbiedt elkaar als medeburgers te beschou- wen, een vijandschap die steeds n ieuwe wapensyste men verzint ten koste van vrede en brood. Wie mensen kent aan gene zijde en weet dat zij alleen maar zonder angst willen leven, net als wij, die weet wat het is om uitgesloten te zijn van het burgerrecht van Israël". Is raël Wie "Israël" zegt, zegt Je ruzalem. Jeruzalem, dat stad van God had moeten zijn en dat klaagmuur is geworden voor Jood en Arabier. Moed. Wanneer zullen wij ophouden onze versterkte steden uit te geven voor "stad Gods"? Wanneer zullen wij moed op vatten om zonder leugens te leven en onvrede niet langer vrede te noemen Christus heeft zichzelf ingezet om vrede te scheppen. Zijn lijdende liefde en vergevende gerechtigheid oordelen Jood en heiden beiden, in gelijke mate. De Jood is dichterbij, zeker, maar ook hij vergat maar al te vaak te verlangen naar de stad van God. Als wij nu voor "heiden" het "atheïstische me" invullen en "Jood" ver vangen door het zich "christelijk" noemende Wes ten misschien dat ons dan een licht opgaat. Hij is onze vrede, die de muur heeft weggebroken en beide onder eenzelfde oordeel heeft gesteld, beide heeft weggeroe pen uit de ideologie naar de woonstad van God in de Geest. Inzet Deze stad van God, de verzoen de mensheid, wordt alleen daar werkelijkheid, waar mensen hun "vlees" ervoor in zetten, zoals Christus. Zodat wij én onze medeburgers, ginds zonder angst kunnen leven, in humane verhoudin gen. Zodat wij hiér het leren opbren gen om vanuit onze inzet hun ideologie en praktijk zakelijk te beoordelen en onze eigen ideologie en praktijk van hun franje te ontdoen. Dan kunnen wij één mensenfa milie worden die vrede heeft en brood in plaats van oor logsvoorbereiding J. F. KUIPERS-POSTMA eigen machteloosheid en woede om de gevolgen van het onrecht zou omzetten in een weliswaar laat maar verbeten engagement voor zulke organisaties als Am nesty International. "Als alle post die aan de gerefor meerde en hervormde synode wordt gericht om geen kerkgeld te bestemmen voor geweld - wat in het geheel niét gebeurt - werd omgezet in brieven aan familie leden, kennissen en regeringen in Zuid-Afrika en Rhodesië, dan zou het er beter met ons voor staan. Met terreur kan geen echte vrede en vrijheid worden afge- Dr. Albert van den Heuvel steun, geen betutteling dwongen, maar wie ermee wordt geconfronteerd, doet er wel ver standig aan, eerst zichzelf te on derzoeken of hij niet medeschul dig staat aan de oorzaken". Met het oog op de in voorberei ding zijnde kerkenconferentie in ons land stelde de sectie Oecu menische Actie van de Raad van Kerken per enquête een serie vragen aan de plaatselijke en re gionale raden. Een van de vragen was of men nog suggesties had. Op die vraag heeft de Utrechtse stedelijke Raad van Kerken geantwoord dat de Nederlandse raad zich in zijn publikaties voor al van eenvoudig taalgebruik zou moeten bedienen, opdat gewone mensen het allemaal kunnen vol gen. Een suggestie overigens waarmee alle kerken in al hun geledingen hun voordeel zouden kunnen doen "Vertalen" is de voor naamste bezigheid van mensen die "kerknieuws" moeten door geven. Remonstranten en doopsgezin den in Delft hebben besloten tot nauwere samenwerking. Met in gang van 1 september wordt de remonstrantse dominee G. Bloemendaal (56) predikant van beide gemeenten.V De voorzitter van de rooms-ka- tholieke bisschoppenconferentie in Canada, aartsbisschop Gilles Quellet van Rimouski (Quebec), heeft verdedigd dat de kerken hinderlijk aan de bel trekken bij firma's die aan Chili en Zuid- Afrika verdienen. Een bankdi recteur had de kerken "moreel inconsequent" genoemd. Het behoort tot de verantwoordelijk heid van de kerk ethische vragen te stellen, meent de aartsbis schop, en erop toe te zien dan Ca nadese instellingen niet bijdra gen aan onderdrukkende regi- LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 mevr. ds. Visser L.dorp, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds Hagen Zwolle, Mar. kerk L. Morsw. 10 drs. Korteweg, Merenwijk 9 30 ds. v. Leeuwen, Bethl. kerk Driftstr 10 ds Meijering, V.schoten, Bevr. kerk 9 dr Locher, Vredeskerk 10 ds. De Haan O.geest, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10.15 mevr. ds. v. Everdingen, Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof, Ende geest, 9.30 pastor Boshouwers, gez dienst met eucharistieviering, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 kand. Scheltens, Petrakerk 9 ds. Sijtsma, Oude Vest 10.30 en 7 ds. Sijtsma, Mar. kerk L. M. weg 10 drs. Korteweg, Bevr. kerk ZW 9 dr. Lo cher, Groenhoven 10.30 dr. Locher, Me renwijk 9.30 ds. v. Leeuwen, Mierennest 10 dhr. v. Garderen, Dolerende Nood- gem. Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1) 8.30 en 5 ds. Lievaart Roodeschool, Ge ref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 stud Wilschut, 5 leesd., Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 11 ds. Starreveld Delft, 7 ds. v. Smeden Den Haag, Geref. Gem. N Rijn) 10 en 4.30 ds Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl Kerkgracht) 10.15 ds. v. Malssen te L.dorp, Remonstr Doopsgez. Gem. (Pie terskerkstraat 110 dr. Meyering, Baptis- tengem. (O. Rijn 3) 10, Evang. Chr. ge meenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr Dikkes, Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw. singel 21) 5 dhr. v.d. Keur, Evang. centrum Zijlsingel 2, 10 Cor v Delft, di. 8 Edgar Holder, Pinkstergem (O. Rijn 3) 3 ds. v. Twillert, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zeven dedagadventisten (Lokhorstk.) elke zat. 9.45 gesprek, 11, prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Kerken Merenwijk kjk kjk zat. 7, zo. 9 30, Haag- weg zat. 7, zo. 9. 10.45, 12 en 6.30, Steen schuur zat. 10 en 7, zo 8.30,10,11.30.6 en 7. Lammenschansw. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30. Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerl. zat. 7, zo. 9.30 en 11, Herensingel zat 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem zie geref., Geref. Kerk 10 ds. Vree, 6.30 kand. Den Braber, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Kok Nijkerk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem. Adventkerk 9.30 ds Hanemaaver, Kruiskerk 9.30 ds. Stehouwer, Opst kerk 9 30 ds. Bogers, 6.30 ds. Hane- maayer. Mar. kerk 6 30 ds. Van 't Hof te Noordw. hout, G. H Kerk 9.30 ds. Hoo- gendijk, De Bron 9.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Hoogendijk, Ashrameollege 9.30 ds. Geertsema H.woude, Oudsh weg 10 ds. Cadee, Sionskerk 10.30 kand Lammers, 6.30 ds. Van Andel KBergschenhoek. Bergschenhoek, Kerk. Mar kerk 9.30 kand. Den Braber, Salv kerk 9.30 ds. Westerveld Apeldoorn, 6.30 ds. Vree, G. H. Kerk 6.30 ds. v.d. Ree, zie ook herv. gem., Geref. K. Vrijgemaakt 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff, Chr. Geref. Kerk 9 30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref, Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 evang. Ra maker, 6.30 evang. Kits, Noord (Sportl.) 10 dhr. v.d. Berg, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. v. Putten, Leger des Heils 10 en 6.30, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 dhr Henzen Leiderdorp, 6 kand v.d. Berg. Geref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard Leiden, woe. 7.30 ds. Blok Capelle a.d. BODEGRAVEN - Herv Gem. Dorps kerk 9 kand. Lammers, 6.30 ds. De Bruyn Sliedrecht, Salv. kerk 9.30 ds. Kroneman Utrecht, 6.30 kand. Alblas, Beth, kerk 9.30 kand. Smelt, 6.30 kand Lammers, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Damstra, De Stek 9.30 ds Omta. Geref Kerk 9 30 ds. Dijkstra, herv kerk 6 30 ds. Dijkstra, Chr Geref Kerk 9.30 en 5 ds. v. Langevelde, Geref Gem. 9 30 en 6, Opwekkinsgem. (Con cordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. v.d. Leeden Vriezenveen, Geref. Kerk 9.30 en 5 dhr. Schoenmaker O. We tering, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bern. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 en 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 ds. Houtman A dam, 7 in herv. kerk, Chr. Geref. kerk 10 en 5 ds. Drechsler Haarlem, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7., zo. 8.30,10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 ds. Ach terberg Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. DE KAAG - Herv. Gem. 9.30 ds. Car- stens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Vink, 6 ds. Ger ritsen De Lier, Ontm. kerk 10 ds. Van Hoegee te Alphen, 6.30 ds. Lefeber te Al phen, Geref. Kerk 9.30 ds. De Vries, 6.30 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds Voets Waarder, 6 ds. Vink, O. Kerk 8.3C en 10 ds. Schuurman, 6 ds. Ar- keraats, Ichtuskerk 10 ds. Boer, 4.30 ds. Arkeraats, Pniëlkerk 9.30 ds Arkeraats, 6 ds. Schuurman, Gr. v. Pr. school 10 ds. Hagen Zwolle, Hoeksteen 10 doven- dienst, 10 ds. Koch Mannheim, Duitse dienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk, Vr. kerk 9.30 ds. Van Rheenen Spijke- nisse, 5 kand Van Veen. Tr. kerk 9.30ds. v.d. Horst, 6.30 ds. De Vries, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 3.30, Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband 8.45 en 7 ds. v.d. Veer, Geref. Gemeente 10 en 5 ds. Hage R.dam, wo. 7.30 ds. Hakkenberg, Lisse, Geref. Gem. inNed',di. 7.30ds. Mallan Rhenen, Volle Evang. Gem., openb. school Voorstr., 9.45 dienst, Chr. Geref Kerk 10 en 5 leesdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 7 in geref. kerk, Geref. Kerk 9.30 dhr. Stroo, 7 ds. De Vries Scheveningen LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoold- straatkerk 10.15 mr Reugebnnk, Scheppingskerk 9 mr Reugebrmk, Bap tistengem. 10 dhr. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, camping 10.30 ds. Boeyinga Bloe mendaal, Geref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 ds. v.d. Heiden Zw.dam, RK Kerk zat. 7, zo 7 30, 9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. v.d. Meer Sassenheim, Pauluskerk 10.30 ds. v.d. Meer, Dorpskerk 7 ds. 't Hooft, Ge ref. Kerk 10 mevr Sysling L.dorp, 7 ds. De Raadt Valkenburg, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 ds. Simpelaar, 4.30 dienst, Ge ref. Kerk Vrijg. Buiten V 9 30 en 5, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Langbroek, Geref. Gem 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref Gem 9.30 en 3. RK Kerken Agathakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Manakerk zat. 7, zo. 8 30,10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Oostenbrug Ridderkerk, 6.30 ds. Den Blaauwen Sint Maartensbrug, Geref. Kerk 9.30 dr. Mulder Amstelveen, 5 kand. Den Braber, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw Maarn, 7 kand. v.d. Meulen, Ge ref. Kerk 9.30 en 7 kand. v.d Meulen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds Goverts, 4 zie geref., Geref Kerk 9.30 prof. dr. Nauta A.dam, 4 ds. Los Leimui- den, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Drayer Hilversum, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat), 10 kand. Schreuder, 7 ds. v.d. Veen Leusden, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10 30. NOORDWIJK - Herv Gem. Voorstr. 10 ds. Honnef te Leiderdorp, 7 dr. Jansen, medew. Amerik. zangkoor, Hoofdstr. 9 dhr. Geursen Haarlem, 10.30 ds. Elgers- ma, 7 ds. Carstens De Kaag, Sole Mio 9 dhr. Korbee Leiden, De Rank 10 ds. v. Eyk Gouda, 3.30 ds. v.d. Plas, Rijssen, 8 nam. ds. Koch, Duitse dienst, Geref Kerk Hoofdstr. (Herv.) 10.30 ds. Elgers- ma, 7 zie Herv., Vinkenlaan 9 en 7 ds Elgersma, st kerk 11 ds. Bouma, RK Kerken Zee 9.30 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, av.-maal, RK Kerk Jozef kerk zat. 7, zo 8.30 en 10, Viktorkerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene kerk 9.30 dr. Cramer, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centr. 10.30 ds. Wagenvoor de, Van Wyckerslooth 4 ds. Perdok, av.-maal, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Vegter, av.-maal, Geref Kerk Vrijg. 10.30 ds. Simpelaar, 4 30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V 8.45 dhr. v.d Wetering, 3 ds. Verhey, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel, Volle Evang gem. )gem. centr.) zat 6.30, zo. 9 en 11, 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 dhr. De Reus L.dorp, Geref. Kerk 9.30 ds. Hoekstra Maarssen, 6.30 dhr. Stam Sassenheim, RK Kerk zat. 7, zo. 8,9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 ds. Fockema Andreae Hengelo. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12 15, Maria Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Gebraad Katwijk, 7 ds. Oostenbrug Ridderkerk, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 dhr. Vink Katwijk, 5 ds. Driebergen Westerhaar, Bethelkerk 9 ds. Drieber gen, 5 ds. Streefland te Putten, Camping 10 mevr. Ravensbergen, Geref Kerk, Pe trakerk 9.30 ds. Hartkamp te Alphen, 4.30 ds. Wilschut Haarlem, Imm. kerk 9.30 kand. v.d. Veen Sneek, 7 ds. Kersten Den Haag, Mar. kerk 9.30 ds. Hoornstra Nieuw-Vennep, 5 ds. De Raadt Valken burg, camping 10 mevr. Ravensbergen, Geref. K. Vrijg. 10.45 en 7 (in herv. Be thelkerk), Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Christengem. (aula mavo) 10 dhr. Frinsel Montfoort, RK gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat 7 zo 7.30, 9 en 10.30 SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. t Hooft, 6.30 ds. Kalkman, Noord- wijkerhout, Geref. Kerk 9.30 dhr. Stam, 6.30 ds. Kalkman Noordwijkerhout, Chr. Geref. Kerk 10 ouderling Goudriaan, 3 ds. v. Langevelde, Boskoop, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref Kerk 9.30 dhr. Wal- linga, 6.30 ds. Los, RK Kerk dorp zo. 9 en 12, Langeraar, zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. VALKENBURG - Herv Gem. 10 ds Veldkamp Den Haag. 6.30 ds. Van Doorn te Doorwerth, Geref. Kerk 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Hartkamp Alphen, Geref Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 5 leesd. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorps kerk 10 prof. dr Jansen Schoonhoven O.geest, 7 ds. Meijering, Hulp en Heil, 10 ds. v.d. Geest, Zurich, aula NH. 9.30 ds. De Zwart, Ark 10 jongerendienst, Geref. Kerk dorp 9.30 ds. Flinterman, 7 in herv. kerk, Geref. Kerk Vrijg. 9 ds. Borgdorff, 3 ds. Simpelaar, RK Kerken Laur. kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. aula NH 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 8.45 ds. Verwelius, 10.30 ds. Verwe- lius, 5 ds. Oosterom Oudewater, 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. 9.30 ds. Kranendonk Leerbroek, 6.30 kand. v Harten, Imm. kerk 9.30 en 7 ds. Hulst, Geref. Kerk Kr. kerk 9 ds. Meijnhardt Reeuwijk, 5 ds. Mooij Gouda, Ontm. kerk 10.15 ds. v.d. Berg, Chr Afgesch. Gem. 9.30 en 5, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem, 10 ds. Hoff-Visscher, RK Kerk Viktor 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 mevr. ds. De Nie O.geest, 4.30 ds. Tukker, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, Dorpscen trum 9.30 dhr Schaap Zoetermeer, Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. Meijnen Den Haag, Zuid 10 ds. v.d. Meulen Scheveningen, Ned. Prot. Bond 10.30 prof. dr.'Sperna Weiland R.dam. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref Kerk 9.30 dienst, 5.30 ds. v.d. Heiden Zw.dam, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 en 7 dhr. De Hoop IJsselstein. RK kerk zat. 7, zo. 9 en 1045 ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 dienst, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. d. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Meerburg, Rijndijk, zat. 7, zo 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. Mostert, Geref Kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 kand. v. Wallinga.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4