Een leegstaand huis verkrot... v.d. Water Leids geboortecij fer daalt niet verder. ZATERDAG 22 JULI 1978 Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Nico Nagtegaal voor een typisch Texelse schapenboel: "Ik heb 35 jaar in Leiden gewoond, en ik was het zat. Ik wilde frisse lucht" pieel onjuist om te denken aan integratie, wantje haalt twee din gen door elkaar, de leefwereld en de hobbywereld. In een straat, een wijk, is integreren prima. Maar als ik ga dansen ga ik toch ook niet meer naar een beatkel- der met 16- en 17-jarigen? Net zo moet een oudere kunnen kiezen voor een groep leeftijdgenoten. Vraag het ze zelf en ze zullen al tijd zeggen: geef ons maar ons ei gen clubje. Dat wist ik in Leiden ook al natuurlijk, maar hier ben ik er pas over gaan nadenken. Het is geen discriminatie als je oude ren apart zet. Je ziet het toch overal: je kiest voor vrienden, je kiest voor hobby's. Dan zou je je zelf constant aan het discrimine ren zijn, dat is helemaal niet zo. Zoals ze in Leiden een crèche hebben binnengehaald in het Dienstencentrum, dat is onzin". LEIDEN/TEXEL - "De Texelse bejaarden, bestaan ze eigenlijk? Ja, je weet uit de gegevens van bevolking dat er ruim 1300 zijn boven de 65 jaar, maar andere symptomen zijn er nauwelijks. Men heeft altijd gedacht, die be jaarden hier hebben niet zoveel nodig. Ze hebben nog genoeg omhanden. Ook door de gemeen te en allerlei instanties werd zo gedacht. En natuurlijk is het waar, ze hebben nog een paar schaapies, of moeten in de zomer op de kinderen passen als er hui zen verhuurd worden. Maar daardoor zijn ze wel een vergeten groep. Ik heb de behoefte nog niet kunnen peilen, maar ik neem toch niet voetstoots aan dat die hier minder zou zijn dan in een stad als Leiden". Nico Nagtegaal verhuisde per 1 ja nuari van dit jaar van de Leidse Tuinstadwijk naar Texel als be jaardenwerker. Hij trad in dienst van de Stichting voor Voorzie ningen Ouderen in Den Helder waarvoor hij de man op Texel werd. De eerste full-time kracht voor bejaarden op het eiland. Zijn voorganger, Henk Cooper, kwam er maar één dag per week, waarop hij het hele eiland met in elk van de zeven dorpen een eigen afde ling van de bejaardenbond moest bestrijken. Nico Nagtegaal heeft zijn onder komen in het voormalige nood- gebouwtje van de Openbare bibliotheek in het hoofddorp Den Burg. Het gebouwtje is al zolang "nood" dat het volledig is inge groeid in het straatbeeld. Letter- Door Mar ga Wuis lijk en figuurlijk, struiken en bo men onttrekken het grotendeels aan het gezicht. Net is vanaf het smalle achteromstraatje de naam te zien: "De Hollebol". Vrijdag middag. Binnen breien de vrou wen bij een gezellig kopje thee en biljarten de mannen. Als ineens één van de mannen een plagende opmerking maakt over een zelf aangeklede pop die één van de vrouwen showt, zegt ze: 't Ben- ne af en toe net kleine kienders, je denkt dat se lekker an 't speule benne, mar se hoore alles wat er seit wort". Het werk van Nico Nagtegaal is in feite hetzelfde als in Leiden. "Al leen ligt hier meer nadruk op op bouw", zegt hij. "Het staat nog helemaal in de beginschoenen. In Leiden had je al een Diensten centrum, dat liep allemaal al vrij soepel. Op Texel waren er wat ge spreide activiteiten, maar het was geen sluitend geheel". Alles wat er was werd door de bejaarden- bond zelf gedaan. Ze hadden een soos, een biljartclub, enz. In de dorpen maakten ze gebruik van de dorpshuizen, in Den Burg was dat er niet eens. Door de inzet van bestuursleden van de bond en van Henk Cooper kregen ze een jaar geleden in Den Burg de beschikking over het ge bouwtje van nu. Alle activiteiten van de bejaardenbond hebben daar plaats, en Nico Nagtegaal heeft er zijn kantoortje en houdt er zijn spreekuur. "De bejaar denbond hier zag het toch wel als een soort coup dat ineens al hun activiteiten onder het dak van de Stichting kwamen", aldus Nag tegaal. De Stichting werd om meer dingen met de nodige reserve bekeken. Henk Cooper introduceerde de Engelse les voor ouderen. Zeer sceptisch stond men daar tegen over. "Maar aan de overkant ge beuren zulke dingen allemaal al lang", wist Cooper. Niet dat dat nu zoveel indruk maakte, maar toch werd begonnen met de En gelse les, en binnen de kortste tijd namen er 60 mensen aan deel. Een bewijs voor Nico Nagtegaal dat het idee: ze hebben hier niet zoveel nodig, een waanidee is. Nico Nagtegaal: "Op allerlei gebied is het op Texel anders. Dat heeft direct te maken met het functio neren van allerlei gemeentelijke diensten, het druppelt allemaal wat langzamer door. Er was hier kort geleden iemand van CRM, en die zei letterlijk: Texel is een witte vlek voor ons. Ja, moet je nagaan". Nagtegaal zelfheeft al de vrijwillige hulpdienst voor bejaarden en ge spreksgroepen rond het thema: 'Tedere tijd is leeftijd" opgezet. Vooral dat laatste loopt, ondanks weer de nodige scepsis vooraf over het slagen, goed. Er werd ge start met zes groepen, 90 deelne mers in totaal. Nico Nagtegaal zag het als een ideale manier om contacten te leggen, ook om aan vragen voor hulp los te krijgen. Er zijn nu van elke groep twee gespreksbijeenkomsten geweest. Nagtegaal: "Het heeft perfect gewerkt, sloeg kennelijk erg aan. Dit had ook in Leiden uniek ge weest". De hulpverlening loopt niet zo ge weldig. Nagtegaal constateert nog een behoorlijke schroom die duidelijk groter is dan in Leiden, waar dik 200 aanvragen voor hulp per jaar waren. Op Texel heeft hij er in het halve jaar dat hij er zit 30 gehad, maar gezien de onbe kendheid met elkaar is hij daar toch niet ontevreden over. Hij vraagt zich af wat er allemaal nog onder de oppervlakte zit. De aard van de vragen is iets anders dan in Leiden. Nagtegaal is iets meerombudsachtig bezig, terwijl in Leiden veel meer de huisves tingsproblemen speelden. Is erin Leiden een tekort aan plaatsen in verzorgings- en bejaardentehui zen, op Textel is er juist een over schot. Wat betreft zelfstandige huisvesting voor bejaarden lig gen de problemen wel hetzelfde. Nico Nagtegaal doet veront waardigd het beleid van de wo ningbouwvereniging uit de doe ken. "Dat beleid houdt een dui delijke discriminatie van oude ren in. Anderhalfjaar terug is van de ene op de andere dag m een ledenvergadering besloten dat aan mensen van boven de 65 jaar geen woning meer zou worden toegewezen. Ik vind dat bijzon der kwalijk". Er is ook nog een Stichting Bejaar denzorg die bejaardenwoningen bouwt, maar dat zijn er niet ge noeg. De Stichting is een beetje huiverig geworden toen bleek dat ze de woningen die ze over het hele eiland neerzette, zonder in de verschillende dorpen behoef tepeilingen te doen, moeilijk vol kreeg. Door de trek van bejaar den vanaf het platteland en de dorpen naar Den Burg, is daar nu juist een tekort aan woningen. Nagtegaal weet niet of hij blij moet zijn met die trek naar het hoofd dorp of niet. "Een dorp is een maal het meest leefbaar als het gemêleerd is samengesteld. An ders krijg je hetzelfde als wat je nu in nieuwe wijken ziet gebeu ren. Als kinderen uit zo'n wijk niet toevallig zelf een opa heb ben, weten ze niet wat een oudere is, dan krijgen ze daar een heel verkeerd beeld van. Moet je dan geen kloof krijgen tussen jonge ren en ouderen? Ik vind dat jon geren nog altijd veel van ouderen kunnen leren. Helaas denken veel ouderen zelf van niet. We zijn daar pittig over bezig geweest in de gespreksgroepen. Ik heb ge zegd: als u denkt helemaal niets meer bij te kunnen dragen aan wat dan ook, dan kunnen we u net zo goed allemaal vergassen. De oudere meet zelf zijn onder geschikte plaats aanpakken". In het najaar gaat Nagtegaal een grootscheepse enquête houden onder Texels bejaarden. Niet al leen om te peilen welke recrea tieve bezigheden ze willen, en of die over het hele eiland verspreid of centraal in Den Burg moeten plaats hebben, maar ook en voor al om hun mening te vernemen over allerlei instellingen die altijd voor ze, maar buiten ze om heb ben gewerkt. Nagtegaal: "Ik kan op die manier de coördinatiege dachte wat meer gaan uitbou wen. Ik verwacht een zeer grote respons en hoop eens hard te ma ken dat ouderen zelf ook ideeën hebben over hun eigen leefmi lieu. Dan kunnen ze ook eens meetellen in het beleid". Afgezien van zijn werk voelt Nag tegaal zich ook persoonlijk pret tig op het "Gouden Boltje'Y'Ik heb 35 jaar in Leiden gewoond, en ik was het zat, het hele stede lijke klimaat. Ik baalde ervan el ke dag weer in files te moeten staan. Ik wilde frisse lucht en hoopte altijd nog eens op een ei gen huisje op een eigen stukje grond. Dat zit er nu aan te ko men". Het karakter van de Texelaars be schrijft hij als lopend van het ene naar het andere uiterste. Aan de ene kant een instelling van: zoek het maar uit, wat afwachtend en de kat uit de boom kijkend. Maar aan de andere kant: valt het niet goed, dan valt het ook niet goed. "Dat laatste heb ik in Leiden nooit zo extreem gemerkt", zegt hij. Komt het door de frisse lucht, ver andering van omgeving? Nagte gaal weet het zelf niet, maar op Texel heeft zich een verandering in zijn denken over het bejaar- denwerk voltrekken. De integra tiegedachte, alle leeftijdsgroepen bij elkaar stoppen, heeft bij hem plaats gemaakt voor de differen tiatiegedachte. "Het is princi- Leidse Kraakbond: Met hulp van de Leidse Kraakbond werd hel pand Ketel boe tersteeg 3 gekraakt. Een pand in goede staal en behoorlijk bewoonbaar LEIDEN - "Ook wij willen wo nen". Zo heet een nieuwe ru briek die de komende weken re gelmatig in deze kolommen zal verschijnen. De bedoeling ervan is de woningnood onder allerlei Leidse bevolkingsgroepen aan de kaak te stellen, hetzij door mensen die onder de woning nood lijden aan het woord te la ten, hetzij door instanties of mensen die een stukje woning nood "beheren" hun verhaal te laten doen. LEIDEN - "Nood kraakt wet", dat is het gezegd, dat ten grondslag ligt aan de oprich ting van de Leidse kraak bond. Met een groeiend aan tal - ingeschreven - woning zoekenden van zo'n 4000 en een administratieve leeg stand van 1144 woningen vindt de Leidse kraakbond het kraken van huizen, die soms al langer dan een jaar leeg staan, een gerechtvaar digde aktie om de heersende woningnood aan de orde te stellen. "Als je je ogen de kost geeft dan zie je dat er vooral in de Leid se binnenstad enorm veel huizen leeg staan", aldus éen van de woordvoerders van de kraakbond. "Dat is des te schrijnender als je het beleid ziet van de vorderingscom missie. Er is de laatste jaren nauwelijks meer een huis door de gemeente gevorderd. De gemeente of Bureau Huis vesting zeggen vaak dat pan den die al lang leeg staan on geschikt zijn om in te wonen. Maar volgens ons worden ze door de eigenaars opzettelijk ongeschikt gemaakt voor bewoning, bijvoorbeeld door het plafond er uit te slopen, of door de elektrische bedra ding eraf te trekken. De leegstand werkt verkrotting in de hand. Hoe langer de leegstand duurt, hoe meer verkrotting. En verkrotte panden bieden allerlei moge lijkheden tot speculatie of sloop. Vaak komen er dure premiekoopwoningen voor in ■de plaats die de Leidse wo ningzoekenden helemaal niet kunnen betalen". Uit het informatiestencil van de Leidse kraakbond: "Als je een huis gekraakt hebt ben je niet strafbaar. Dat komt pas met de anti-kraakwet. Als je op het moment van het kra ken op heterdaad betrapt wordt ben je wel strafbaar! Ook huisvredebreuk is straf baar. Een huis is pas goed ge kraakt als het bewoond wordt, voor iedere bewoner (kraker) moet er dus een bed zijn, verder tenminste een ta fel en een stoel. Het beste is als er voor gezorgd wordt dat er tenminste éen kamer be woond uitziet. Als je hier niet voor zorgt kan je er uit gezet worden. Verniel niks in huis, want ook dat is strafbaar. De eerste 24 uur houdt iedereen die binnen is zich zo rustig mogelijk. Pas daarna heb je zogenaamd "huisrecht". Als de politie kan aantonen datje er korter in zit kunnen ze je er uit zetten. Ze moeten dat be wijzen, hou dus altijd vol dat je er langer dan 24 uur inzit". Een woordvoerder van de kraakbond: "Het doel van de Leidse kraakbond is om georganiseerd op te treden tegen de leegstand. Het is in het verleden wel tot regel rechte knokpartijen gekomen omdat drie mensen tegelijk een huis wilden kraken. Dat willen we natuurlijk voorko men. Het is overigens niet zo dat de kraakbond persé moet kraken. Onze inzet is om wo ningen voor het woningbe stand te behouden. Wij geven daarom informatie aan de mensen over hoe het zit met kraken. Er zijn erg veel foefjes die wij hebben geleerd van kraakbonden in andere ste den. In Amsterdam bestaat een heel grote kraakbond met een hoge graad van organisa tie. Het is erg belangrijk voor de mensen om te weten wat voor rechten ze hebben". De vertegenwoordigers van de kraakbond: "Wij kraken al leen panden die al lange tijd leeg staan en praktisch altijd al aan het woningbestand zijn onttrokken. Het argument dat gezinnen door het kraken van huizen minder snel aan bod komen zou alleen opgaan als er werkelijk iets aan de leegstand werd gedaan. Bo vendien willen wij ook zoveel mogelijk gezinnen helpen met het kraken van een wo ning". De eerste aktie van de Leidse kraakbond betrof een aantal panden in de Janvossensteeg: "Deze aktie mislukte omdat de HEMA deze panden be veiligt tégen wonen met een alarminstallatie". In me? heeft de kraakbond een woning aan de Ketclboetersteeg ge kraakt. Dit pand behoort tot het complex panden waar C. A. binnen afzienbare tijd een nieuwe vestiging wil openen. Tegen deze nieuw- bouwplannen lopen een groot aantal beroepsschriften bij de Kroon zodat het pand nog lange tijd leeg zou staan. Volgens de Leidse kraakbond is het niet alleen onaanvaard baar dat bedrijfsuitbreiding ten koste gaat van betaalbare woonruimte maar is het he lemaal kwalijk als deze pan den daarbij een jaar of langer leeg staan. "Het pand aan de Ketelboeter- steeg is in behoorlijke staat en goed bewoonbaar", zegt een van de krakers. Bureau Huis vesting heeft echter geen en kele moeite gedaan om het pand te behouden. Pas toen het gekraakt was is er iemand van Huisvesting wezen kij ken om wat voor pand het nu eigenlijk ging. Een paar dagen later is er door iemand van C. A. een bruikleencontract aangebo den. Dat betekent dat er geen huur hoeft te worden betaald, maar ook dat C. A. niets aan het pand hoeft te doen. In fei te komt het er op neer dat we volkomen rechteloos staan omdat we op de eerste de bes te aanwijzing van de huisbaas verplicht zijn het pand te verlaten". Binnenkort zal de Leidse kraakbond starten met het geven van informatie op een wekelijks sprepkuur. Elke dinsdag van 5 tot 7 uur in het KWJ-gebouw op het Noord einde: "We geven dan onder andere meer informatie over juridische kwesties, over de woonruimtewet of over de stand van zaken met de kraakwet". Wanneer de Leidse wethouder van Volkshuisvesting, in na volging van zijn Groningse collega, mee zal doen aan een sociale kraakaktie weet de kraakbond nog niet: "Ik zie Verboom nog niet kraken", roept een van de woordvoer ders. "Misschien als hij zelf nog eens een huis nodig heeft, LEIDEN - In de afgelopen tien jaar werden in Leiden 27.781 kinde ren geboren. Daarvan behoorde ruim 41 procent (11.423) tot de Leidse bevolking. Buiten Leiden werden in die periode 1758 "Leidse" kinderen geboren. Het aantal geboorten in Leiden gaf in de loop der jaren een flinke da ling te zien namelijk van 3394 in 1968 tot 2063 in 1977, een daling van bijna 40 procent. Een van de oorzaken is de verhui zing van het Elisabeth Zieken huis naar Leiderdorp in 1973. Daardoor nam ook het aantal "Leidse" kinderen dat buiten Leiden werd geboren sterk toe. Voor 1973 lag het aantal rond de dertig, vorig jaar was het aantal toegenomen tot 456, wat ruim éénderde van het totaal aantal Leidse geboorten is. Bij de daling van het aantal geboorten, dat in 1969 duidelijk merkbaar werd, wijkt Leiden niet af van de lan delijke trend. Na 1975 valt er ech ter weer een lichte stijging van het aantal geboorten te constate ren. In 1975 zorgde de Leidse be volking voor 1U77 geboorten, in 1976 was dat 1173 en vorig jaar was het gestegen tot 1229. In percentages berekend bedroeg het aantal Leidse geboorten per 1000 inwoners in 1969 nog 16.4 In 1975 was dat eenderde minder, namelijk 10.9. In 1976 steeg het weer tot 11.7 en vorig jaar werd jde 12 procent weer bereikt. Van de 13.181 Leidse geboorten die de afgelopen tien jaar plaats hadden was 51.2%. van de baby's een jon getje en 48.8% een meisje. Hoewel de laatste jaren meer jon gens dan meisjes worden gebo ren doen zich jaarlijks grote schommelingen voor. 1972 was het laatste jaar waarin imn meisjes dan jongens werden ge boren, namelijk 631 tegenover 611. Een zeer groot "overschot" aan jongens was er in 1975. In dat jaar werden er 598 jongens gebo ren en 479 meisjes. Vorig jaar werden er 590 meisjes en 639 jon gens geboren. Het percentage onwettige geboorten bleef in de afgelopen jaren vrijwel constant. De geboortecijfers voor het eerste kind in een huwelijk vertonen na 1969 ook een voortdurende da ling Tot dat jaar was er sprake van een geleidelijke stijging In de jaren zestig is die ontwikke ling vooral beïnvloed door de sterke toeneming van het aantal jonge gezinnen (de naoorlogse geboortegolf, die de huwbare leeftijd bereikte). Ook het feit dat men op jongere leeftijd trouwde speelde daarbij een belangrijke rol. De band tussen het tijdstip waarop men huwt en het krijgen van kin deren is na 1969 steeds losser ge worden. Bedroeg het aantal ge boorten van het eerste kind in het eerste jaar van het huwelijk in 1969 nog 41.6'/, in 1976 was dit aantal slechts 15.2',. Vorig jaar was er weereen lichte staging tot 17.3%. Het aantal geboorten van het eerste kind na twee jaar hu welijk steeg. Dat de gezinsgrootte in de afgelo pen jaren ook kleiner geworden is blijkt uit de cijfers. In 1968 be droeg het aandeel van de geboor ten na het tweede kind nog 24 procent, m 1976 was dil aandei I ruimschoots gehalveerd tot 9.5 procent. Opvallend is ook weer het afwijkende beeld dat 1977 vertoont. Het aandeel geboorten als derde kind en hoger V4 rl de dal jaar een stijging ten op- zichte van voorgaande jaren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3