Ford bestaat dri /y DE Vaste afleveringskosten Renault 5 1300 Automaat DE UIL WIL AF VAN HET VUIL... ggsSt"'"tep Kl£PFEfM>00* ZATERDAG 22 JULI 1978 Fiat heeft twee zogenaamde "spor tieve versies" van bestaande mo dellen op de markt gebracht. Het zijn de 127 Sport en de 131 Ra cing. Zo het inmiddels al niet is gebeurd zullen zij dezer dagen de showrooms binnenrijden. Met ƒ.13.550 en ƒ.18.900 op de prijs kaartjes. De 127 Sport ziet er sportiet uit. 1 Tenminste als men de spoiler on der de voorbumper en de kleine re spoiler achter op het dak als zodanig wil betitelen. De indruk die de buitenkant moet vestigen zet zich ook van binnen voort: zwarte bekleding, volledig in strumentarium en een sport- stuurwiel. De auto wordt in de kleuren oranje en zwart geleverd. De maximumsnelheid bedraagt volgens de fabriek 160 kilometer per uur. De krachtbron is een op gevoerde versie van de 1050 cc motor uit de normale 127. De 70 pk werden onder meer verkregen door grotere in- en uitlaatklep pen, een hogere compressiever- houding en gewijzigde nokkenas. De 131 Racing kreeg de carrosserie van de tweedeurs 131 en is uitge voerd met frontspoiler en een nieuwe grille. De twee-litermotor (met twee bovenliggende nok- kenassen) levert 115 pk, een top- Het was vorige maand niet al leen 75 jaar geleden dat Henry Ford het bedrijf in Detroit op richtte, het is dit jaar even zovele jaren geleden dat de export naar West-Europa begon. Want meteen al verscheepte Henry Ford twee A-modellen met dub bele cilinder. Ze waren door een vertegenwoordiger in Londen besteld. Ze vielen in Engeland goed in de smaak en werden al snel als taxi gebruikt. Drie jaar na de verscheping van de eerste Ford naar Engeland - in 1906 dus - ging het eerste A-model naar het vasteland van Europa. Naar Zweden. Weer drie jaar later was deze auto al een tamelijk be kende verschijning op de Euro pese wegen. Toen het befaamde T-model in 1908 werd geïntroduceerd reden er al enkele honderden Fords in Eu ropa. De vraag naar dat nieuwe model was zo groot dat de fabriek het eerste assemblagebedrijf in Europa stichtte. Het kwam in Manchester te staan. Binnen twee jaar was dit de grootste au toproducent in Engeland. Fords eerste fabricagefabriek werd in 1919 in Ierland opgezet: een De ellende van het ongewisse over de afleveringskosten bij de aan koop van een nieuwe auto is voorbij. Als althans alle garages zich houden aan de afspraak die RAI en BOVAG hebben ge maakt. Enkele automerken had den de kat de bel aangebonden door kant-en-klaar-prijzen in te voeren. "Voor zoveel geld hebt u de wagen rijklaar voor de deur staan." Hoewel in verband met verzekeringen hier en daar nog wel wat bezwaar werd gemaakt was de reactie over het algemeen positief. RAI en BOVAG hebben daar lering uit getrokken en zijn na ampele besprekingen tot overstemming gekomen over de invoering van vaste afleveringskosten voor per sonenauto's. Per merk en model zullen dezelfde afleveringskos ten worden berekend. Voor een zelfde type auto zal de consument derhalve in geheel Nederland een tractorfabriek. Nederland kreeg in 1924 de eerste assemblagefa briek van Ford. In Rotterdam. In 1932 werd naar Amsterdam ver huisd waar thans nog bestelwa gens en vrachtauto's worden ge bouwd. De Fordfabriek in Keu len kwam in 1931 van de grond. De economische teruggang in Eu ropa in de jaren dertig maakte het noodzakelijk een Europese Ford te bouwen in plaats van geïmpor teerde modellen uit Amerika. Het resultaat was het 933 cc 34-cilin- der v-model met zijkleppen die eind 1932 in produktie kwam. Een jaar later waren al ruim 55.000 van deze auto's verkocht en de auto zou model staan voor alle uitvoeringen in de navolgen de twintig jaar. Na de tweede we reldoorlog werden de Britse en Duitse Fordfabrieken de grootste vestigingen buiten Amerika. De onderneming heeft thans in to taal bijna een half miljoen men sen in dienst, verkoopt in 185 lan den en heeft bedrijven in dertig landen.Over de hele wereld telt Ford 14.000 dealers. Een enorme groei als men bedenkt dat Henry Ford in het begin van deze eeuw in Detroit een auto fabriekje be gon met 25 werknemers- zelfde totaalbedrag aan deze kos ten betalen. En die kosten staan in de prijskrant vermeld. Geen onzekerheid daaromtrent dus Het gaat om transportkosten, rijklaar maken, kentekenplaten en NL-transfer en tenslotte de le- geskosten kenteken deel 3. Roestwerende behandelingen en benzinekosten worden afzon derlijk in rekening gebracht. Het staat de importeurs vrij om met zogenaamde rijklaar-prijzen te gaan of blijven werken. Om te vermijden dat over posten als brandstof, ML-behandeling en afleveringskosten bijzondere verbruiksbelasting zal moeten worden betaald zullen die bedra gen ook bij het hanteren van rijklaar-prijzen afzonderlijk op de factuur worden vermeld. De regeling zal in de loop van deze maanden bij de verschillende importeurs worden ingevoerd. De Audi 80 krijgt een nieuwe carrosserie. Groter en - volgens de fabriek - eleganter. De wagen ("talrijke technische verbeteringen en comforta bele details verhogen het rijcomfort en de veiligheid") wordt in septem ber geintroduceerd. Er zijn vier motorversies beschikbaar. Een 1.3 liter met een vermogen van 60 pk en drie verschillende 1.6 liter motoren, die resp. 75, 85 en 115 pk kunnen leveren. Er komen twee modelvarianten: de L- en de GL-uitvoe- ring.De wagens zullen eind september in ons land verkrijgbaar zijn. snelheid van 180 kilometer per uur en een acceleratie van 0-100 kilometer per uur in 10,3 secon den. In deze wagen is een vijf- versnellingsbak gemonteerd en hij wordt geleverd in de kleuren oranje en (tegen meer prijs) in grafietgrijs. u we het toch over Fiat hebben: er is ook een nieuwe bestelwagen, de 127 Fioriono, uitgebracht. Hij kost ƒ.9.322. Het laadvermogen bedraagt 470 kilo. Ook is onlangs geintroduceerd de 128 Speciaal met 1300 cc motor. Deze vier- deurs personenauto kreeg een wat sportiever uiterlijk en kost ƒ.13.250,-. Fiat 131 Racing o o Door nfiD Koos Post Op één foto het in- en exterieur van het Renaultje vijf met auto matische versnelling. Duidelijk zichtbaar zijn de stoelen met in gebouwde hoofdsteunen. De zit ting is wat kort maar verder zit ten ze goed. Ze worden in hun ge heel naar voren gekanteld. Daar door is de instap een stuk royaler geworden. Maar men heeft er wel twee handen voor nodig om die opklapoperatie" te voltooien. En dat is niet zo gemakkelijk als men iets in zijn handen heeft. De Renault 5-serie is met dit au tomaatje voorlopig gecomple teerd. Het heeft weinig zin om hier nog eens uitvoerig te gaan uitwijden over de Renault 5 op zichzelf.Die kennen we nu wel. Het kleine vierkante bakje heeft in de loop van de jaren zijn plaats op de automarkt stevig veroverd. Mede door de vele versies,die zijn te krijgen.Met de TS tot nu toe als top. Daar is thans de 1300 auto maat naast gekomen. Bijna het zelfde om te zien. In elk geval exact even duur: 14.500. Er wordt wel eens gezegd dat een automaat in een klein autootje eigenlijk een farce is. Omdat zo'n automaat nu eenmaal energie kost. Dat heeft men toch al zo weinig. Het lijkt of er niets over blijft. Dat is beslist niet het geval in dit Renaultje. De wagen is pit tig genoeg en men draait er ge- makkelijk een top van zo'n dikke 140 kilometer op de teller uit.De elektronisch gestuurde automa tische transmissie doet het werk bijzonder gladjes. Men voelt het schakelen nauwelijks. Tot zover alles dik voor elkaar. Maar er zijn ook nadelen. Het ergst vinden wij het geluid. Na tuurlijk is elk kleiner autootje wat dat betreft in het nadeel. Maar we vinden deze 1300 cc mo tor vooral bij het accelereren een fiks kabaal produceren. Merk waardig genoeg is dat geluid bij de hogere snelheden minder in tensief en derhalve ook dragelij ker. Maar alles bij elkaar blijft het een luidruchtig wagentje dat wat geluid betreft alleen kan worden getemd door erg rustig te rijden. Het tweede bezwaar daar tillen wij persoonlijk wat minder aan. Het zogenaamde "kick-down-ef- fect" functioneert niet meer bo ven de tachtig kilometer per uur. De automaatrijders weten wel wat dat betekent. Door het gas pedaal diep in te drukken scha kelt de automaat vanzelf terug naar een lagere versnelling. Ge makkelijk bij inhalen en in ande re situaties als meer acceleratie is vereist. Maar Renault heeft doelbewust deze mogelijkheid uitgeschakeld bij hogere snelheden. Als men boven de tachtig kilometer zou inschakelen naar de tweede ver snelling zou dat teveel slijtage voor het motortje betekenen. Dat houdt dus wel in dat men bij het inhalen op de snelwegen wat meer geduld moet beoefenen. Hetgeen wij overigens niet als dodelijk hebben ervaren.Met zo'n klein wagentje jagen op de snelwegen hebben wij nooit als het toppunt van geluk zaligheid gezien. We hebben onze testti jd temidden van vele plensbuien doorge bracht. En het is nog hetzelfde als bij de eerste vijfjes: de ruiten be slaan nog net zo gemakkelijk en zijn nog net zo moeilijk schoon te krijgen. Maar dat hoort bij de "vijf zoals we die al jarenlang kennen.Het pittige, levendige cn daardoor blijkbaar voor velen aantrekke lijke wagentje. Waar dan nu een automaat is bijgekomen. Beslist niet goedkoop. Maar men moet wat over hebben voor het heerlijk rustige rijden met de automaat. Aan de andere kant is het wagen tje wat het verbruik aangaat weer niet duur. Voor een auto maat althans. Om en nabij de eén op elf. Tot één op twaalf toe zelfs. En dat is lang niet beroerd. Hier twee raadsels voor de klepperdoos 1. Hoe schrijf je gedroogd gras met vier letters 9 2. Er vielen een man en een vrouw in de put. Wie kwam er het eerst uit? Xiued jeeq ut jappej uaa peq axp jueM -MnojA aQ z iooh i •GHOOMJiNV Edwin Laman (8 jaar) Spaarnestraat 18, Leiden M A.C K DrA -JOO Wat een vuil, dacht de uil Op de stoep: hondenpoep En met een gil glijdt een mevrouw over ee Ik,kan er niet tegen, die vit En kijk eens hier, een fles Ik ruim het op, denkt hij ir Doe net als de uil WEG MET HET VUIL t bananenschil, ze wegen, an bier zijn kop Wendy van Leeuwen (4 jaar) Haagweg 248 Leiden Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Erik van Duyvenvoorde (7 jaar) Violierstraat 9, Katwijk a.d. Rijn P*f o.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27