Bijzonder kookboek voor lijners 2>N«UKïn vnn<vnnDflfKï Ophangen van zelf gemaakt kleed vaak lastig karwei Viooltjes zelf kweken WITTE BOTER EN WITTE KAAS VAN MICHEL GUERARD WIJN KRITISCH BEKEKEN BAR-DANCING IN OUDE SLAAPWAGENS Rauwe aardappel mee naar het strand tegen beet van kwal IIP ZATERDAG 22 JULI 1978 PAGINA 23 "Al tweeënveertig jaar droom ik, meer overdag dan 's nachts overigens. Op een ochtend werd ik bezweet wakker uit een diepe zware slaap. De hele nacht had ik, zoals zoveel an dere 7iachten geprobeerd te vliegen! Maar ditmaal helaas tevergeefs. Mijn arme li chaam, verzwaard door de ballast van teveel weelderige rijke sauzen was zo bol ge worden dat het me tot in de eeuwigheid vastgenageld hield aan de grond, waar een droom geen houvast heeft Op deze wat ongebruikelijke manier begint Michel Gué- rard zijn boek 'La grande cui sine minceur'. Een boek van een man die weet waarover hij praat zowel als hij het heeft over de keuken als over te dik zijn. Heel eerlijk bekent hij - "ik heb nooit goed geweten wie de overhand heeft: de kok of de lekkerbek' - Met die noodzaak om af te vallen be gint voor Michel 'een lange tocht door velden vol gerasp te worteltjes en aanverwante sympathieke lekkernijen, die iemand alras de dag doen be treuren dat hij het 'licht' zag em die hem opgewekt tot wanhoop brengt'. Om dit noodlot te ontlopen werpt Michel Guérard zich op de slanke keuken. Hij bewijst dat die keuken en lekker niet eikaars natuurlijke vijanden behoeven te zijn. Hij slaagt er in hoogstaande gerechten te bereiden zonder gebruik van boter, room, bloem en suiker. Hij verandert zijn technieken en neemt de oude kunst van het stomen weer ter hand. La grande cuisine i natuurlijk geen allerdaags kookboek. Het is de kook kunst voor de slankelijk van één van Frankrijks meest be kende chef-koks. Hij heeft van kinds-af-aan belangstel ling voor koken aan de dag gelegd. Na ervaringen te heb ben opgedaan in gereno- meerde restaurants begint hij zelf in Asnières, een voor stadje van Parijs een eigen bi stro de 'Pot-au feu'. Een zaak die al snel twee sterren ver overt in de Guide Michelin. Financieel is de zaak, door de hoge eisen die hij aan kwali teit stelt, moeilijk bol te wer ken. Als er bovendien dan ook nog sprake is van een weg op de plaats van de bistro, slaat Michel aan het eten. Vandaar dat teveel aan kilo's. De recepten die in dit boek te vinden zijn behoren dan ook niet tot de meest allerdaagse noch tot de goedkoopste. Met een beetje puzzelen zult u er echter nog heel wat ontdek ken die niet een aanslag op de portemonnee zijn en die dus niet bewaard hoeven worden tot hoogtij-dagen. Het boek is ook met mate aangepast aan de Nederlandse mogelijkhe den. Spreekt een recept u aan maar zijn niet alle ingrediën ten voorhanden, put dan eens uit eigen ervaring en durf eens iets te veranderen. Be nadert u het boek op deze manier dan zult u er zeker plezier van hebben zonder dat de weegschaal weer door slaat. Want in het kuuroord Eugenie les Bains, waar Michel zijn kookkunst beoefent, bewijst hij dagelijk dat het mogelijk is een lunch en diner van drie Goede wijn behoeft (g)een krans. Auteur Pierre - Marie Doutrelant. Vertaling P.A. Taselaar. Uitgeverij Else vier. Prijs 16,90. De kritische benadering van de Franse wijnen door Pierre - Marie Dou trelant heeft in Frankrijk heel wat stof doen opwaaien. En dat is te begrijpen. In zijn boek brengt hij de Franse wijn terug tot wat ze eigenlijk zijn: een landbouw-produkt. Alle mooie namen en schitte rende verhalen die er omheen zijn geweven ten spijt. De schrijver geeft ons een blik in de keuken". Hij beschrijft wat er allemaal mis kan gaan met wijn: versnijden, oppep pen, kunstmatig zoeten. Je krijgt een goed beeld van hoe je bij de neus genomen kunt worden. Dat overkomt niet alleen de beginnende wijn drinker maar ook de meer er varen. Wie dat boek heeft ge lezen zal zich wel twee keer bedenken alvorens een tlink bedrag naar te tellen voor een fles met welluidend etiket. De twee grootste kwalen die de goede wijn, want die is er ze ker, bedreigen zijn: het rich ten van de wijnen op soorten die in de rnode zijn en het toe passen van allerhande tech nische slimmigheidjes om het produkt te verbeteren. Wat het eerste betreft een voor beeld: "is er veel vraag naar champagne, gevolg: de Loire, Gascognee de Languedoc en zelf de Elzas storten zich op de mousserende wijn. „Het wordt ook voor specialisten steeds moeilijker de bewerk te wijn van de ware te onder scheiden. Een gevolg van de toe passing van nieuwe technie ken heeft voordelen, volgens Doutrelant maar ook een groot nadeel.-" Met het ver dwijnen van de echt slecht gemaakte wijnen zijn echter ook de werelijkgrote wijnen steeds zeldzamer geworden. "-Na twee hoofdstukken vrij algemene inleiding, waarna de romantische gevoelens voor wijn al danig zijn bekoel, gaat Doutrelant over op een bespreking per streek. Plezie rig geschreven, niet alleen toegespitst op de wijn maar ook over de mensen die er mee te maken hebben, zodat het een goed leesbaar geheel is gebleven en geen droge op somming of het andere uiter ste een schitterend verhaal waar niets in staat. Goede wijn behoeft (g) een krans is een boek om in een ruk uit te lezen en later nog eens te raadpegen als een goede fles af tafel moet komen. gangen klaar te maken, zon der daarmee de 1000 calorieën te overschrijden. La grande cuisine minceur. Auteur Michel Guerard. Uit- geverij Van Dishoeck. Prijsr 64,90. De keuken van vandaag. Au teur Hans Belterman. Uitge verij Zomer en Keunig, Wa- geningen prijs 24.90. Tussen 1510, toen in Brussel het eerste kookboek voor de 'lage landen' verscheen het 'Nota bel Boeckxen van cokeryen' en het uitkomen van "De keu ken van Vandaag" ligt 'n hele ontwikkeling in de keuken. Een ontwikkeling die Hans Belteman in vogelvlucht uit de d ken doet in zijn eerste hoofdstuk. Het is een aan loopje naar de recepten en menu's uit de lage landen, die hij opdiepte bij restaurant in Nederland en België. Zijn boek samengesteld in sa menwerking met de Neder landse Alliance Gastronomi- que en Les Etapes de Bon Gout uit België, bevat dan ook gerechten die u in beken de restaurant a la carte kunt bestellen. Culinaire creaties waarbij de nadruk ligt op ver se produkten, minder calo rieën, minder vet en meer va riatie. Hans Belterman geeft 28 me nu's van evenzoveel restau rants. Uit het gebied rondom Leiden zijn dat die van Oudt Leyden (Leiden). Villa Ro- zenrust (Leidschendam), De oude geleerde man (Benne- broek). Menu's die u niet he lemaal zal terugvinden in het deel met recepten, want geen enkele kok geeft al zijn ge heimen prijs, maar wat let u om uit de kaart van vier of vijf restaurants een goed menu samen te stellen? En wie niet zelf wil koken kan zich alvast verlekkeren aan het menu als er bij het etablissement een telefonische afspraak is ge maakt. Sauzen en dressings Sauzen en dressings - uitgege ven bij Zomer en Keuning is een nieuwe loot aan de Wina's culinaire-stam. Het is ge schreven door Hans Belter man, voorstander van de nouvelle cuisine (nieuwe keuken) en vandaar dat er ook calorie-arme sauzen in te vinden zijn. Deze sauzen, zo zegt Belterman in zijn inlei ding, zijn geen vondsten van Bocuse, Troisgros of Gué- nard. Men kent ze al honderd jaren alleen de toepassing er van is gewoon in onbruik ge raakt. Wie eens wat nieuwe sauzen en dressings op basis van yoghurt en kwark wil uit proberen zal in dit boekje be slist iets van zijn gading vin den. HENRIETTE V.D. HOEVEN Hans Belterman Exclusieve recepten en menu^ ut Nederland en Beige Van Terschelling komt tegenwoordig witte kaas en witte boter. Dat komt doordat deze etens waar daar "biolo- gisch-dynamisch" wordt gemaakt. To tale produktie per jaar 90 ton kaas en 9.5 ton boter. Zo'n tien procent daarvan wordt op het eiland zelf verkocht, vooral aan toeristen die de kaas en boter als het vaste land ne- Beide produkten wordt verkocht on der de merknaam Biodyn, in een klei ne vierhonderd winkels over heel Nederland (niet al leen in reformhui zen maar ook in de gewone kaasspe ciaalzaken). De Terschellingers maken twee soorten kaas, Amsterdam mer en Goudse. De eerste soort wordt zes a zeven weken na de produktie gege ten. De Goudse kan wat langer worden bewaard. Advies prijs: 14 gulden per kilo voor de Goudse en 13.50 voor de Am sterdammer. De Terschellinger boter wordt voor 3 gulden per pakje verkocht. De vrijwel witte kleur is te danken aan het feit dat er in de fa briek geen kleurstof aan toe wordt ge voegd. Die fabriek staat ook op Ter schelling. Twaalf boeren leveren er aan (De rest is een paar jaar geleden met zijn melk naar de wal gegaan, om dat daar meer te verdienen viel dan op het eiland.) Overigens is het niet toevoegen van kleurstof maar een klein facet van de biologische boter en kaasmakerij. Niet de fabriek, maar voornamelijk de boeren moeten vol gens bepaalde eisen werken; kunstmest en chemische be strijdingsmiddelen zijn uit den boze, er moet minder krachtvoer worden gebruikt, en bij het zaaien moet worden gelet op de stand van de dierenriem en van de maan. De boeren worden weieens uitgelach ten, omdat ze zo op de maan letten, al dus het vakblad Le vensmiddelen markt. Maar, zo re deneert men, waar om zou de invloed van de maan ophou den bij eb en vloed? Een kijkje in de bar-dancing DEN HAAG - Van oude, afgedank te Duitse slaapwagens, hebben de spoorwegen een nieuw buffe trijtuig gemaakt. Dezer dagen is het rijtuig officieel in gebruik ge nomen. Ze komen te rijden in de Medrterraneo (Den Haag-Rimini v.v.), in de Bergland Expres en in Hotelplan Expres (beide Den Haag-Oostenrijk v.v.). Er komen er in totaal zeven. Het initiatief tot de bouw van deze rijtuigen kwr^o van de Biljetten- centrale BV; dochter van de NS een groothaifSbl van interna tionale spoorbiljetten. Voor het doel worden voormalige Duitse slaapwagens gebruikt, die vol gens de spoorwegen technisch nog in prima conditie verkeer den. In Bergen op Zoom ondergaan de rijtuigen, waarvan de laatste van een serie van zeven bij het begin van het wintersportseizoen klaar moet zijn, een volledige gedaan te-verwisseling. Van de ligcom- partimenten blijven er twee over voor opslag van voorraden, èèn wasruimte blijft gehandhaafd, de andere gaat als bergplaats die nen. In het buffetrijtuig is een zithoekje voor zes tot acht personen. Aan twee tafels, die bij grote drukte kunnen worden weggeklapt, kunnen twaalf mensen zitten. Voor de vakantiegangers is een lange bar gemaakt met daaraan een keukentje en een grote koel ruimte. De verlichting is, zoals dat in een bar hoort, geheel indi rect gehouden. Op een parketvloer kan men een dansje maken, hoewel het rijtuig behoorlijk wiebelt. Het rijtuig heeft overigens nog maar weinig ramen, daardoor is een besloten effect ontstaan. Het begeleidende reisbureaupersoneel zal het buf fet bemannen. Zij zullen ook 's ochtends de ontbijten gereed maken en deze brengen bij de rei zigers die ze hebben besteld. Volgens de spoorwegen is dat han diger dan dat grote groepen reizi gers per toerbeurt naar het res tauratierijtuig moeten komen. De ontbijten worden op een plastic plateau rondgebracht. Elke trein krijgt twee mini-bar-wagentjes voor het rondbrengen van koffie, thee en drankjes. Het maken van een wandkleed is een ontspannend karwei, waarbij men vaak zelf wordt verrast door het eindresultaat. Als altijd is het begin meestal het moeilijkst. Men kan vooraf een schets ma ken aan de hand van een bepaald idee dat men in het hoofd heeft. Op een stuk jute bijvoorbeeld wordt met wollen, katoenen of touw-draden de omtrek van de schets uitgelegd. De omtrek- draad kan met grove steken wor den vastgezet. Vervolgens wordt de vorm naar eigen fantasie op gevuld. Tijdens het ontwerpen kunnen de draden ook hier en daar worden bevestigd met tube- lijm. Bevalt het geheel toch niet, dan kan alles weer gemakkelijk worden verwijderd. Als alles naar wens is kan verder afgewacht worden met lapjes, verschillende borduursteken met allerlei soorten en kleuren draad of garen en dergelijke. Ook kunnen sommige delen onbe werkt worden gelaten. De kleur keus is natuurlijk een kwestie van smaak. Wel moet men er al tijd rekening mee houden dat het werkstuk van een afstand wordt bezien. Het is dan ook aan te ra den het kleed tijdens het werken af en toe eens tegen een muur te prikken om het effect vast te stellen. Als het geheel geslaagd lijkt, wordt de lap in de juiste verhouding ge knipt. De randen kunnen worden omgezoomd. Wanneer de stof vrij slap is zal het aanbrengen van een tegenvoering noodzakelijk blij ken. Bij dikke stof levert het om zomen soms problemen op. Men kan er dan beter aan de voorkant een strookje boordband iangs stikken. Dat moet naar achteren worden omgeslagen. Daarna wordt het bandje aan de stiksteek aan de voorkant vastgenaaid. Men kan ook achter de lap een stuk board leggen waarop de randen aan de achterkant worden vastgeplakt met tubelijm. Het werkstuk moet daar dan wel ge schikt voor zijn. Hangen Sommige wandkleden moeten be slist vrij hangen willen ze tot hun recht komen. Een andere moge lijkheid is nog het wandkleed in een raam te spannen. Bij slappe stoffen zal dit moeilijkheden kunnen opleveren omdat het werkstuk bij het spannen gauw gaat scheeftrekken. Het kleed moet daarom zo stijf mogelijk worden afgewerkt door omzo men of omboorden. Het raam moet groter zijn dan de afmeting van het werkstuk. Bij het span nen begint men aan de hoeken of aan èèn van de zijden. Let er goed op dat de spandraden precies even lang zijn. Daardoor blijft de afstand tot het raam gelijk. In de hoeken mogen de spandraden niet al te strak worden aange trokken. Gebeurt dat toch dan gaan de zijkanten lubberen. Dat is niet de bedoeling. Het kleed kan ook op het raam worden gespannèn. Of helemaal om het raam heen. Het kan dan met lijm of kleine vertinde spij kertjes worden vastgezet aan de achterkant. Een groter en zwaar der kleed kan men uitstekend aan latten of stokken ophangen. Aan boven en onderkant wordt een zoom gemaakt. De stokken komen er doorheen. Ook kan men aan de bovenkant lussen maken waar een stok door wordt gestoken. De onderkant kan eventueel worden verzwaard met loodveter. Materiaal en vorm van het werkstuk bepalen uiteinde lijk de ophanging. Zomertijd kan strandtijd zijn. Men doet echter aan zee niet alleen maar prettige ervaringen op. Aanraking met kwal len bijvoorbeeld zorgt soms voor onaangename gevolgen. Een goed middel om de jeukende, rode plekken mee te behandelen is een doorgesneden rauwe aardappel. Men wrijft met het snijvlak over de plek en de pijn is voor bij. Het eerste plantje dat tuinbezitters in of kort na de winter bij de tuin centra kopen is tien tegen een het viooltje. Opvallend is dat men van dit dankbare tuingewas wel vlot een bakje of wat koopt om zo snel mogelijk in het voorjaar be halve de bollen ook violen te plaatsen in de borders, die verder nog weinig teken van leven ver tonen. Toch is het niet zo'n probleem om violen zelf te kweken, alleen., men komt er niet gemakkelijk toe, omdat dit karweitje begint in de vakantietijd. In juli al kunnen ze worden gezaaid en met enige zorg worden omringd, maar in september ook nog De meest gewilde violen zijn de z.g. "Zwitserse reuzen", dat zijn de violen met de grote vlekken en felle kleuren. Viola wittrockiana is de officiële naam en daarvan is er een soort, de "Hiemalis", dat al in de winter kan bloeien wanneer het tenminste niet vriest. Het zaaien gebeurt gewoon buiten op een plekje dat is vrijgekomen of nog over is. Het kiemingsper- centage van het zaad is wat aan de lage kant, dus mag gerust dicht opeen worden gezaaid. Dat zaai en doen we in vochthoudende humusrijke grond. Na het zaaien moeten we er voor zorgen dat de grond niet uit droogt. Niet door er steeds weer een straal water op te zetten. Dan spoelt het zaad gewoon weg. Na het zaaien de grond met een fijne nevel goed vochtig maken en dan het zaaibed afdekken met een ju te zak is een betere methode. Dan die zak steeds goed nat houden. Zodra het zaad gekiemd is de jute zak wegnemen. Wanneer het zaaibed erg zonnig gelegen is wel oppassen voor de hete zomerzon. Een plekje in de halfschaduw is dus beter en gemakkelijker. Als de plantjes zich goed hebben ontwikkeld dan kunnen ze uitge zet worden op een onderlinge af stand van vijf centimeter. Mooier is het als men ze dan in een koude bak kan zetten. Dat hoeft echter niet. In de wintermaanden kan afdekking met dennetakken geen kwaad. Laat in het najaar en bij een zachte winter kunnen de bloemen al verschijnen. Voor een rijkere bloei is het beter de eerste bloemen gewoon weg te nemen. Wie de plantjes in een koude bak heeft gezet moet die alleen hele maal gesloten houden wanneer het koud is. Bij een zachte winter het glas wat omhoog zetten, zodat voldoende lucht kan binnen stromen. Pv Grote nauwkeurigheid is vereist bij spannen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23