- S s YAMAHA vis sport ÜHI - ZATERDAG 22 JULI 1978 Rond. 1950 nuttigde de Nederlander alleen een klare of advocaatje op een hoogtij dag. Nu wordt er tien keer zoveel alcohol gedronken als toen. We denken al in termen van "kratjes"... ALPHEN AAN DEN RIJN - Opeens merkje datje din gen gewoon vergeten bent. Dingen die je eigen lijk helemaal niet vergeten mag zijn. Of liever gezegd: jijzelf ontdekt dat niet, de omgeving doet dat wel voor je. Steeds maar weer krijg je dan ietwat veront waardigd te horen: "Wéét je dat dan niet meer...?" Dan wordt het hoog tijd dat er een rood lichtje gaat branden. "Gaten in de herinnering" zijn de eerste symptomen dat er iets mis is. Dan is het drinken van alcohol een probleem geworden. Steeds meer Nederlanders raken door de alcohol zwaar in de problemen. De cijfers zijn zo langzamerhand schrikbarend geworden: zo'n 700.000 Neder landers drinken nu al zoveel dat hun gezondheid daar ernstig on der lijdt. Een streekziekenhuis als Rijnoord in Alphen aan den Rijn, met ruim honderdvijftig bedden, zou volledig kunnen be staan van al die mensen in Ne derland die door alcohol in een ziekenhuis belanden. Daarnaast zijn dik 120.000 mensen zó ver slaafd aan de drank dat ze zich maatschappelijk niet meer kun nen handhaven. Limburgers Bij elkaar gaat het hard in de rich ting van het miljoen. Als je dan ook nog eens bedenkt dat het al coholprobleem in Nederland voorbij gaat aan alle kinderen (tot ongeveer 15 jaar), hoogbejaarden, zieken en al degenen die hun le ven in een inrichting slijten, dan is er alle reden tot ongerustheid. Zeker nu zeer onlangs bekend is geworden dat 1 op de 4 Limbur gers met een alcoholprobleem zit. In absolute cijfers: 100.000 Lim burgers zitten zwaar in de drank problemen. De noodzaak voor de overheid om er wat aan te gaan doen wordt dan ook steeds groter. Een speciale commissie - van de gezondheids raad - is momenteel bezig met het samenstellen van een advies aan de minister van volksgezond heid. Deze landelijke commissie staat voor de welhaast onmoge lijke taak om een oplossing aan te dragen voor een probleem waar men internationaal nog niet uit is kunnen komen. Ook al omdat nog geen sluitende verklaring is gevonden voor het hand over hand toenemende alcoholge bruik. "Je kunt niet zomaar zeggen: De mensen hebben teveel geld. We zitten met hetzelfde probleem als in 1900 en je kunt toch echt niet zeggen dat de mensen het toen zo goed hadden," aldus de Zwam- merdamse huisarts dr. K. Gill. Dokter Gill maakt onder meer deel uit van bovengenoemde al coholcommissie van de gezond heidsraad. Twee jaar geleden nam hij het initiatief om in het maandblad van het Nederlands Huisartsen Genootschap een speciaal nummer te wijden aan het thema alcohol. "Waarom" Gill is één van degenen geweest die enkele jaren geleden het eerste internationale alcoholcongres te Stockholm bezocht. Daar is hem gebleken dat nog geen enkel land ter wereld erin geslaagd is een af doende oplossing voor het probleem te vinden. Het "waarom" van het probleem is nog altijd met vele vraagtekens omgeven. "Ik denk dat het een samenspel van factoren is. Na tuurlijk speelt het feit dat mensen ruimer in hun geld zitten een rol, maar er zijn ook andere dingen: één op de vier huwelijken gaat kapot, mensen zijn vroeger rijp, mensen wisselen sneller van baan... Wisten we maar hoe het mechanisme werkte waardoor de sociale drinker afglijdt in de greppel. Waardoor hij zowel geestelijk als lichaamelijk in het slop raakt, niet meer in staat is iets te ondernemen, voor wie het «drinken een obsessie wordt.. Nederland staat zeker niet alleen met zijn alcoholprobleem. Feit is wel dat het drankgebruik tussen 1956 en 1969 met 83 procent is toegenomen. En met dat cijfer voert Nederland onbetwist de lijst van zeventien landen (waar onder de Verenigde Staten) aan, waarvan het gebruik van alcohol werd becijferd. Alleen in Frank rijk werd er in 1969 minder (9 procent) gedronken dan in 1956. Frankrijk was de uitzondering die de regel bevestigde: in de ove rige landen steeg het alcoholge bruik vaak fors. Zakenlunches De tijd ligt nog niet zo heel erg ver van ons af dat de "klare" en de advocaat alleen op hoogtijdagen op tafel kwam. In 1950 nog dronk de Nederlander gemiddeld 0,8 li ter pure alcohol per jaar. Een kwart eeuw later was het ver bruik met 8,4 liter per inwoner meer dan vertienvoudigd. Niet zo verbazingwekkend wanneer je bedenkt dat vele huisvrouwen zich inmiddels de slechte ge woonte hebben aangewend de koffie weg te spoelen met een glas she*y. Niet zo verwonder lijk ook wanneer je de rijk met drank besproeide zakenlunches en -diners in ogenschouw neemt. Door Jan Uitzetter En wat te denken van het veran derde spraakgebruik? Vroeger dronken we een glas van het één of ander. Tegenwoordig denken we in kratten en flessen en spre ken we over borreltjes en sher- rietjes. De Woubrugse huisarts J. Nooter en zijn Aarlanderveense collega P. K. van der Ent Braat stelden in het blad "Huisarts en Weten schap" dat het naar binnen wer ken van (maximaal) twintig gla zen drank per week nog onder de noemer "normaal drinken" valt. Wat heet normaal? Eén ding is ze ker. Vrij nauwkeurig valt te voor spellen wanneer het drinken een aanslag gaat doen op de gezond heid. De Arnhemse internist. K. H. Brandt berekende dat het met de kansen op leverbeschadiging wel meevalt, zolang dagelijks niet meer dan 2 liter bier, 1 liter wijn, 2/3 liter sherry of 1 4 liter jenever, whiskey of cognac naar binnen gewerkt worden. Die hoeveelhe den staan gelijk met ongeveer' 80 gram alcohol. Bij een (regelma tig) alcoholverbruik tussen de 80 en 160 gram zijn de kansen op le verbeschadiging alweer aanzien lijk gestegen. Daarboven is de kans op leverbeschadiging zeer groot. Omzeilen Het signaleren van een alcohol probleem is lang niet altijd even makkelijk. Vaak wordt het drin ken ontkend of gebagatelliseerd. "Als je wilt weten of iemand een alcoholprobleem heeft hoef je hem (of haar) maar te vragen wanneer hij met drinken begint. Als dat 's morgens om 9 uur is, dan weet je zeker: die man of vrouw kan er niet meer buiten. Een normaal mens heeft om 9 uur 's morgens geen trek in een bor rel" (Gill). Vaak echter wordt die vraag niet gesteld en de alcoholist zelf draait om het probleem heen. Dees Postma, directeur van de Am sterdamse Jellinekliniek (zelf ex- verslaafde) in een interview: "Dat stramien kom je keer op keer te gen bij gebruikers van middelen. Stuk voor stuk zijn zij getraind in het omzeilen van waar het eigen lijk om gaat. Lopen de deur plat bij hun huisarts. Omdat zij van de trap vallen, helemaal per onge luk, omdat zij slecht slapen, om dat hun vrouw zo verdomd moei lijk doet, omdat zij zenuwachtig zijn... Allemaal signalen om aan dacht. Maar het gesprek komt niet op alcohol." "Juist bij de erkenning begint het herstel... Huisartsen hebben het voordeeld van de vertrouwens sfeer aan hun kant. Je gaat naar de dokter om over problemen te praten, niet? Maar net als de meesten denkt ook de arts bij het woord alcoholist meteen aan ie mand in een hoek van de kamer, vies gekleed, met een fles in de hand. Dat is de pest van het woord alcoholist. In die betekenis past het maar bij een klein deel van de 13.000 men sen die bij ons (in de Jellinekkli- niek) komen. Maar het past in de verste verte niet bij de 150.000 mensen in Nederland, die er keu rig uitzien, die zich keurig gedra gen, maar die zichzelf elke dag opnieuw afvragen waarom zij niet kunnen ophouden met drin ken." Wanneer je nog "terug" kunt als alcoholist? "Op elk moment," meent de Zwammerdamse huis arts Gill. "Maar veel mensen krij gen in dat stadium geen hulp van hun omgeving. De Nederlander is wel bereid om veel geld in de collectebus te laten vallen, maar een buurman met een alcohol probleem is niet fatsoenlijk..." Is het probleem eenmaal erkend, dan slaagt één op de vier alcoho listen er, met behulp van ande ren, in van de drank af te komen. Geen soulaas Veel belangrijker is te voorko men dat het zover komt. Het op schroeven van drankprijzen, een drooglegging of het opleggen van zwaardere straffen voor alcohol misbruik in het verkeer, bieden geen enkel soulaas. "Vergeet het maar," aldus Gill. Welke maatregelen een overheid dan wel kan treffen? Daarover wil de Zwammerdamse huisarts zich nog niet uitlaten. Het wach ten is op het rapport van de alco holcommissie van de gezond heidsraad dat eind dit jaar of be gin volgend jaar aan de minister zal worden aangeboden. Of daarmee het eind van de proble men in zicht is is nog maar de vraag. I - Dezer dagen verblijven zeer vele Nederlanders met vakan tie in het buitenland. Dat er nogal wat hengelaars zijn die ook in het vakantieland graag een visje vangen, blijkt uit het grote aantal aanvragen om informatie bij de hengel sportbladen en reisbureaus. Elk jaar opnieuw wordt er geïnformeerd hoe het gesteld is met de visstand aan zon nige kusten in Spanje, Italië of Joego-Slavië. In dit artikel wilde ik u een aantal adviezen geven. Niet aan de men sen die voor een speciale hengel sportvakantie hebben geboekt, maar aan de hengelaars, die op een verloren uurtje voor de aar digheid een hengeltje willen uit gooien. Eerst iets over de hengel. Over het algemeen kunt u het best uit de voeten met een werphengeltje Langs de meeste kusten en me en beken is het niet mogelijk om met een vaste hengel te vissen. Uitzonderingen natuurlijk daar gelaten. Een werphengeltje met een klein molentje biedt de mo gelijkheid om onbevisbare on diepte of rotsachtige stukken te overbruggen. Omdat we in de vakantie altijd moeten woekeren met de ruimte is het zinvol de aanschaf van een speciaal telescopisch reishengel- tje te overwegen. Het zijn hengel tjes, die in opgevouwen toestand niet langer zijn dan enkele deci meters. Natuurlijk doet die ge ringe omvang duidelijk afbreuk aan de actie van zo'n hengel, maar het is een kniesoor die daar op let. Hengelbuis Vooral voor de vakantiegangers die met het vliegtuig naar hun reis- bestemming gaan en gebonden ADVERTENTIE Yamaha, de meest verkochte buitenboordmotor in Nederland. SPECIALE AANBIEDINGEN MAAND JULI. 3,5 pk. lang f 767,-; 3,5 pk kort f 797,-; 5 pk met keerkoppeling vanaf f 1086,-; 9,5 pk f 2089,-; 15 pk PETROLEUM f2242,-; 20 pk f2714,-; 28 pk f3068,-. BOOT-CENTRUM b.v. Hoge Rijndijk 93-2382 AC Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon: 071-126966. VERHEYEN WATERSPORT Touwbaan 1 - Leiderdorp Tel.: 071-890098 zijn aan demaximummaatvan de koffer kan zo'n hengeltje uit komst brengen. Mocht u toch van plan zijn om een hengel van nor male afmetingen op vakantie mee te nemen dan is de beste re medie om daarvoor een pvc-hen- gelbuis te maken. Ze zijn ook wel in de handel, maar over het alge meen vrij prijzig. Daarom is het de moeite waard om zo'n hengel buis zelf te vervaardigen. Neem daarvoor een stuk pvc-buis met een flinke doorsnede. Meest al kan de leverancier van deze buis ook wel helpen aan afsluit- doppen. Zaag aan de zijkant van de buis twee gleufjes op een me ter afstand van elkaar en haal daar een lange riem of een stuk stevig touw door. Handige lie den maken er ook wel een hand greep aan. Dat vergemakkelijkt het «dragen. Bij het inchecken op het vliegveld is het zaak even goed in de gaten te houden wat er met de hengels gebeurt. De buis kan niet over de transportband naar het vliegveld gestuurd worden en daarom moet die door iemand worden weggebracht. Let erop dat het ook inderdaad gebeurt, want er zijn al vele hengelaars - ook voor een speciale visvakantie - die op de plaats van bestemming aan gekomen zonder hengels. Nog riskanter is het om de hengels in een gewone zeildoeken of lede ren foedraal te versturen. Over het algemeen wordt er op de vliegvelden niet al te zachtzinnig met de bagage omgesprongen. Meer dan eens heb ik in de aan komsthallen boze sportvissers aangetroffen wijzend op verbo gen of afgebroken ogen. U bent gewaarschuwd. En nu het aas. Er zijn sportvissers die een hele voorraad aas naar het vakantie land meesjouwen. Zelfs worden er koelelementen aangeschaft om levend aas vers te houden. Verboden iets dergelijks mee te nemen, stelt u zich dan wel eerst even op de hoogte of de invoer van dit aas is toegestaan. Er zijn Europese landen waar dat streng verboden is. Uit angst voor veeziekten als mond en klauwzeer en varkens pest wil men deze diersoorten niet het land in hebben, omdat ze een bron van besmetting zouden kunnen vormen. Het geldt bijvoorbeeld voor Groot- Brittannië. Ik ken hengelaars, die zo fanatiek zijn, dat ze zelfs een madendoosje in een sokkenbol- letje verbergen. Maar als het ont dekt wordt, kan het uitlopen op een fikse boete. Op de meeste vakantiestekjes kan een stukje brood het best als aas dienen. Maar brood heeft de eigenschap om oudbakken te worden. Mee nemen heeft dus geen zin. Bui tenlandse broodsoorten zijn vaak totaal ongeschikt om daarvan een behoorlijke vlok of pluim te ma ken en daarom kan men het best een paar tubes deeg in de koffer stoppen, of een stukje kaas. Dat is overal te gebruiken en gemakke lijk te transporteren. Zonnebaarsje Vist u vanaf het strand of vanaf de rotsen aan de Middellandse zee kust, dan moeten de verwachtin gen niet al te hoog gespannen zijn. De visjes die men er vangt zijn meestal klein van stuk. Ze zijn weliswaar vaak in staat om zuiderlingen in staat van grote opwinding te brengen, maar voor onze begrippen is het niet meer dan grut. Het bijzondere schuilt hem vaak in de bijzondere soor ten en de afwijkende kleuren van de vis. Zo is en blijft het vangen van een kleurige zonnebaarsje toch nog altijd een belevenis. Ik heb vanaf de rotsige kust bij het Joegaslavi- sche Budva minuscule visjes ge vangen, maar door hun fraaie streeppatroon was ik er toch erg blij mee. Wel heb ik gemerkt dat het belangrijk is om zover moge lijk van het water verwijderd te blijven. Het water is namelijk helder. Dat betekent dat u de vis kunt zien zwemmen. Maar als u vlak aan het water staat zal de vis u ook zien. De meest voorkomende vangsten langs de zonnige zuidkust zijn de hardertjes. Meestal klein van stuk, een enkele uitzondering daargelaten, maar felle vechter- tjes. Verder heeft men de kans om zo nu en dan een zeebra sempje te verschalken. Voor het grotere werk is het meestal nodig met een bootje de zee op te gaan, maar die mogelijkheden liggen meestal niet voor het opschep pen. Forel Is het zo, dat er aan de Middelland se Zeekust weinig of geen aan dacht wordt besteed aan het bezit van een visvergunning, heel an ders ligt dat in landen met rivie ren of meren die een rijke stand aan forel of zalm herbergen. In dit opzicht kunnen vooral de Scan dinavische landen voor onplezie rige verrassingen zorgen. Ga nooit zo maar ergens vissen, want u loopt de kans een flinke boete te krijgen. Zalmrivieren bijvoor beeld worden vaak in kleine stukjes verhuurd voor zeer hoge bedragen. Ook het vissen bij onze oosterburen is plaatselijk aan strenge bepa lingen onderworpen. In elk geval moet men voor het binnenwater de beschikking hebben over een zogenaamd "Angelschein", en daarnaast vaak een vergunning van de rechthebbende op het viswater. Dat blijkt voor beekjes en riviertjes dan vaak een nabu rige hoteleigenaar te zijn. Het "Angelschein" is vrijwel overal in West-Duitsland alleen op werk dagen te verkrijgen. Wie dus een weekendje in West-Duitsland wil gaan vissen zal vooraf zo'n vis- bewijs op de kop moeten tikken. Voor verdere informatie verwijs ik u naar de verkeersbureaus van de verschillende vakantielanden. De meesten hebben wel een kleu rige folder, waarin staat welke vergunningen noodzakelijk zijn en waar zich de goede visplekjes bevinden. Vis u zo'n folder doorbladert laat u dan niet verblinden door de oog strelende vangsten, die daarin meestal staan afgebeeld. Het is met een toeristische folder al net als met een enthousiaste henge laar de sofdagen is hij zó verge ten, maar de vangst van een re cordexemplaar wordt nog jaren later in kleuren en geuren verteld aan iedereen die het horen wil. ADVERTENTIE Fred Veltman Het aangewezen adres voor al uw hengelsport. Een hengeltje uitgooi temper uw optimisme ei tijdens de vakantie: het ka beetje

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19