Pleidooi voor een Sportpers Instituut Karpov: smakelijk lachen om yoghurt- protest Kortsjnoi ÜH TOUR DE FRANCE: ZELF UIT REL GEBOREN... Stones pikt niet PAGINA 12 SPORT ZATERDAG 22 JULI 1978 Afgelopen dinsdag werd Evert van Mokum 75 jaar. Verdienstelijk oud-wielrenner, nog veel ver dienstelijker wielerjournalist, de laatste overlevende van de gene ratie die bestond uit Joris van den Bergh, Karei van Wijnendaele, Willem van Wijnendaele, George Hogenkamp en Evert van Mo kum. Evert van Mokum was de jongste en ongetwijfeld ook de bescheidenste. Dat hij nu 75 jaar is geworden, verbaast me niet, want wielerjournalisten worden knap oud. Joris van den Bergh stierf op 71-jarige leeftijd, zijn Vlaamse pendant Karei van Wij nendaele zelfs op 81-jarige leef tijd, en George Hogenkamp was meen ik ook in de tachtig toen hij overleed. Een sterk ras. Blijkbaar weinig doping gebruikt onder weg. Evert van Mokum heb ik dit jaar pas persoonlijk leren ken nen, op dezelfde manier waarop veel sportjournalisten hem heb ben leren kennen: zij hadden hem nodig, of beter gezegd: zijn archief. Voor het boek „Het Krankzinnige Kwartiertje", dat behalve over Han Hollander voor een deel ook gewijd is aan de wielerjournalisten Joris van den Bergh en Karei van Wijnendaele, had ik foto's nodig uit de voor oorlogse jaren, maar ook tekst. Ik had natuurlijk de boeken die Jo ris van den Bergh en Karei van Wijnendaele over wielrennen schreven, maar hoe vind je de ar tikelen die zij schreven? Karei van Wijnendaele was hoofdre dacteur van „Sportwereld" (me dewerkers voor Nederland: Joris van den Bergh en Evert van Mo kum), dat later in Het Nieuwsblad opging, en Joris van den Bergh schreef eerst voor de NRC, later voor Sport en Sport wereld, en Sportief. Ik had zelf nog wat oude jaargan gen van het weekblad Sportief, maar de oude jaargangen van eerst „Sport" en later „Sport en Sportwereld" van hoofdredac teur Kick Geudeker, waren door Geudeker weggegooid, aan de papiermolen gevoerd, nadat zijn weekblad door het Algemeen Dagblad was opgeslokt. Als naie- ve buitenstaander zou je denken dat een weekblad dat zo'n jaar of twintig na de oorlog aan zo'n 100.000 mensen per week werd uitgevent, jaargang voor jaargang terug te vinden zou zijn in bij voorbeeld de Nederlandse Pers bibliotheek in Amsterdam, maar dat is een illusie. Ook befaamde vooroorlogste sportweekbladen als het Groene Sportblad van Groothoff zul je daar vergeefs zoeken, evenals Sport in Beeld van Leo Lauer, en Revue der Sporten. Zelfs bleek het aller minst eenvoudig de artikelen van Joris van den Bergh in de NRC te achterhalen, in de eerste plaats omdat het voor de oorlog, zeker in zo'n keurg dagblad als de NRC, een slecht en deftig gebruik was om de namen van de schrijvers te verzwijgen, maar ook omdat de oude jaargangen van de NRC in de Universiteitsbibliotheek in Amsterdam niet ingekeken kon den worden, zodat ik daarvoor steeds naar Utrecht of Den Haag had moeten rijden. Sportpers instituut Gelukkig bracht Evert van Mokum uitkomst. Hij en Jaap Muda, twee sportjournalisten (min of meer in ruste), bleken samen, maar los van elkaar, een officieus Neder lands Sportpers Instituut te vor men. Maar Evert van Mokum neemt toch wel het leeuwedeel van het materiaal voor zijn reke ning, dank zij een schat aan oude foto's, en volledige of bijna volle dige jaargangen van de Revue der Sporten, Wielerwereld, en andere bladen. Evert van Mokum en Jaap Muda hadden behalve hun particuliere sportarchief nog èèn ding gemeen: een grote en ge rechtvaardigde vrees, dat hun fo to's en ander materiaal in de on verzadigbare maag van het Grote Wegraakmonster zouden ver dwijnen als zij het uitleenden, in goed vertrouwen. Ze zijn zo al aardig wat kwijtgeraakt, schijnt het. Gestolen, onderweg zoekge raakt, per ongeluk weggegooid op de drukkerij, kortom vele oor zaken en maar èèn gevolg: een gat in het archief, en begrijpelijke huiver om nog iets uit te lenen of te „verhuren". Evert van Mokum bleek ook de gelukkige gedachte te hebben gehad om tientallen ja ren lang artikelen van onder an deren Karei van Wijnendaele en Joris van den Bergh uit te knip pen en in te ordneren, zodat hij ook wat dat betreft de functie kon vervullen van een Sportpers In stituut. Op zichzelf is dat natuur lijk leuk een aardig, vooral ook voor hemzelf, omdat hij nog altijd over de wielersport schrijft als dat zo te pas komt, maar zijn ge duldige verzamelwoede maakt het niet minder onvergeeflijk dat er nog steeds geen Sportpers In stituut is, waar je niet alleen „al le" sportboeken kunt vinden, maar ook de oude jaargangen van de al genoemde vooroorlogse en naoorlogse sportbladen, zoals je op de Persbibliotheek nog oude jaargangen kunt opslaan van de Oprechte Haarlemsche Courant en andere vooroorlogse en vér- vooroorlogse kranten en bladen. Door nooit het initiatief te nemen tot de oprichting van zo'n Sport pers Instituut, hebben bijvoor beeld het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Sport Federatie de mythe in stand ge houden dat de sportpers het on nozele broertje is van de dagbladpers, dat niet au sèrieux genomen hoeft te worden, en waarin nooit iets geschreven wordt dat de moeite van het be waren, herlezen of citeren waard is. Ik weet wel beter. Ik heb bij mijn speurtocht voor „Het Krankzinnige Kwartiertje" ont dekt, dat er, sinds op 19 maart 1888 het eerste verslag van een voetbalwedstrijd in een Neder lands dagblad verscheen, welis waar anders, omslachtiger, bloemrijker werd geschreven dari tegenwoordig, maar zeker niet slechter. Het zou zonde zijn als al die oude sportjournalistiek verloren ging zodra de „bewa- riërs" (zoals Kick Geudeker ze noemde) komen te overlijden? Iemand moet een Nederlands Sportpers Instituut oprichten. Subsidie aanvragen. Met die sub sidie de verzamelingen voor een reële prijs aankopen van die en kelingen die tientallen jaren lang aude jaargangen en knipsels hebben bewaard. En dan die ver zamelingen niet van die mensen afpakken, maar in hun bezit la ten, op voorwaarde dat zij testa mentair bepalen, dat de door het <NSI aangekochte verzameling in zijn geheel na hun dood naar het NSI gaat. Op die manier kunnen ze in het bezit blijven van hun zo veel jaren gekoesterde hobby, en 3aar toch nog bij hun leven fi nancieel van profiteren. Ik zelf neb helaas pas over dertig jaar de ;ijd om een en ander te organise ren, maar er moeten anderen zijn, met hart voor de sport en voor de sportjournalistiek, die er wél tijd ?n gelegenheid voor hebben. La- :en zij zich vooral niet uit be scheidenheid op de achtergrond nouden, want voor we het weten s alles van de vooroorlogse sportjournalistiek verdwe- NICO SCHEEPMAKER Luieren is er niet bij in Baquio City waar de schakers Viktor Kortsj noi (1) en Anatoli Karpov (r) strij den om de wereldtitel. Beide 'denkers' benutten de vrije dag om hun lichamelijke conditie wat op te vijzelen. Het wordt tenslotte nog een lange zit. Viktor Kortsjnoi BAGUIO-CITY - De Sowjetrussi- sche wereldkampioen schaken, Anatoli Karpov, heeft gisteren in Baguio-city de beschuldiging van het uitdagerskamp dat een bakje yoghurt tijdens de tweede partij donderdag een codebood- schap had kunnen bevatten als "belachelijk" bestempeld. De Sowjetrussische delegatieleider Viktor Batoerinsky gaf op zijn beurt aan dat er wel eens via de verrekijker, die Petra Leeuwerik (chef d'equipe van het gezelschap van Viktor Kortsjnoi) gebruikte geheime signalen konden zijn overgebracht. Hoofdscheidsrechter Lothar Schmid, die in 1972 te Reykjavik ook de kuren van de Amerikaan Bobby Fischer meemaakte, stap te luchtigjes over de protestbrief van Petra Leeuwerik, die don derdag werd ingediend, heen. "Ik heb me met de brief best geamu seerd", aldus de Westduitser, "Het was een mooie grap, een ty pisch staaltje van Engelse humor. Schmid voegde er aan toe dat hij geloofde dat men geen reactie op het protest verwachtte. De Russische delegatieleiding overhandigde Schmid nog wel een memo, onder de titel: "Met betrekking tot yoghurt, mango en gemarineerde kwarteleieren" In de mededeling stond onder meer "Verdachtmakingen aan het adres van een van de sterkste spelers in de wereld met betrek king tot een glas yoghurt lijken op zijn zachtst gezegd, belache lijk. Aan de andere kant zou het best wel eens zo kunnen zijn dat er soortgelijke signalen via een verrekijker naar het toneel kun nen zijn overgebracht". De ten dens van het Sovjetrussische briefje was zakelijk. Batoerinsky vertelde een verslaggever van Reuter dat Karpov om het hele geval smakelijk had moeten la chen. Er hangt Kortsjnoi overigens nog een aanklacht boven het hoofd. Een woordvoerder van een schaakclub uit Keulen verklaar de gisteren dat Kortsjnoi een trainerscontract niet zou zijn na gekomen. Men eist nu van de uit dager een schadevergoeding. IBM-toernooi Door een korte remisepartij tegen Hort-heeft Jan Timman gisteren de leiderspositie in grootmees- tergroep a van het IBM-toernooi in Amsterdam behouden. Omdat de Hongaar Ribli echter met op vallend gemak van Dzindzin- dasjvili won is de voorsprong van Timman geslonken tot een half puunt. Pas op anderhalf punt achter Ribli komt de aanvoerder van de middengroep, Hort. Het zag er al snel naar uit dat het treffen Timman-Hort van korte duur zou zijn. De dames werden op de achtste zet geruild en vier zetten later bood Hort remise aan met de woorden "Dit toernooi speel je te goed". Timman accep teerde lachend en voegde in feite nog een rustdag aan zijn pro gramma toe. Dzindzindasjvili had zijn vrije dag besteed aan een bezoek in het casino van Zandvoort en verloor daar elfduizend gulden. Hij was daar nog steeds over aan het treu ren toen zijn partij tegen Ribli begon. Ondanks het voordeeltje van de witte stukken stond de ex- Rus binnen de kortste keren verloren. Ribli buitte zijn ge makkelijk verkregen voordeel feilloos uit en bereikte daarmee dat de spanning aan de top be houden bleef. Adoijan, die aanvankelijk zo goed draaide, begint terug te vallen. Gisteren kon hij het onstuimige geweld van Ljubojevic niet ke ren. Bijzonder ontevreden over zichzelf gaf de Hongaar de afge broken partij nog voor de tweede zitting op. Daardoor kwamen beide spelers op een score van vijftig procent. Zij delen de vijfde plaats met de tegenvallende "Dzin", de remiserende Anders son en de naar voren komende Kick Langeweg. Deze speelde een goede positionele partij tegen Nikolac, die volkomen werd overmeesterd. Het is bekend dat Langeweg op zijn best is in het subtiele spel en daarom was het onverstandig van Nikolac de tac tische wegen te mijden. LOS ANGELES - Dwight Sto nes, het enfant terrible van de Amerikaanse atletiekwereld, die door de Amerikaanse atle- tiekunie is geschorst wegens overtreding van de amateur reglementen en wie een le venslange uitsluiting boven het hoofd hangt, is in de tegenaan val gegaan. De ex-wereldre cordhouderhoogspringen heeft het hof van appel van Californie gevraagd de maatregel die hem verbiedt deel te nemen aan atle tiekwedstrijden ongedaan te maken. Tegelijkertijd heeft de Califor- nische atleet zijn bond betiteld als een "corrupte, overjarige or ganisatie, die alleen zijn eigen belangen dient"Stones dreig de met compromitterende ont hullingen te komen als de zaak tegen hem wordt doorgezet. De 25-jarige Stones werd vorige maand voor onbepaalde tijd ge schorst door de AAU (Amateur Atletiek Unie) omdat hij had deelgenomen aan het televisie programma 'superstars' en de prijs van rond de 75.000 gulden die hij daarin had gewonnen niet had willen afstaan aan de bond. Hetzelfde lot trof drie at letes Kate Schmidt, Francie Larrieu en Jane Frederick, die overigens de actie van Stones bij de rechter nog niet hebben gesteund. Stones had het geld overgemaakt naar zijn club, waarvan hij het enige lid was. Volgens de hoogspringer had hij voor deze transactie de in stemming van John Holt, de se cretaris-generaal van de inter nationale amateur atletiek fede ratie. "Het geld was bestemd voor de ontwikkeling van de club, om andere atleten aan te trekken", aldus Stones. De advocaat van Dwight Stones stelt in zijn verzoek aan de rech ter dat "de functionarissen van de AAU niet naar beste kunnen de belangen van de Amerikaan se amateuratleten dienen". Dit argument wordt gestaafd door talrijke verklaringen die men sen uit de Amerikaanse sport wereld de laatste jaren hebben fgelegd voor de presidentiële ommissie voor de Olympische porten, een schepping van resident Ford in 1975, die een ervorming van de organisatie- ;ructuur van de amateursport i de Verenigde Staten moet estuderen. i zijn request zegt Dwight tones dat de AAU "niet de at- Iten vertegenwoordigt, maar e persoonlijke materiële be- hgen van de functionarissen <enen". Hij verwijst naar de ati-trust-wet, die van kracht is iide Verenigde Staten, aange- z;n "de AAU de atletiek mo- npóliseert door alle financiëen o te eisen". Echter Robert Weil, die met de zak is belast, heeft de AAU tot l'augustus de tijd gegeven te atwoorden op de aanklacht vi Stones. De laatste heeft ge- z<d dat hij deze zomer nog wil dslnemen aan wedstrijden in Eropa en in 1980 aan de Olym- pche Spelen in Moskou en dat b daarom zijn toevlucht tot de rchter heeft gezocht. Anatoli Karpov Hans Ree kwam met licht voordeel uit de opening tegen Andersson en hield dat gedurende het ver dere verloop van de partij vast. Door nauwkeurig verdedigen wist de Zweed zijn nadeel ecter binnen de remisemarge te hou den. Het is de zoveelste keer dat Ree een dikke remise binnen haalt, winnen schijnt in dit toer nooi niet voor hem te zijn weg gelegd. Wat onopvallend is de Westduitser Pfleger in de top beland. Zijn par tij tegen de Sowjetrus Romanis- jin werd in gunstige stelling af gebroken. Pfleger had zelfs een stuk meer, maar de stelling was wat onduidelijk. In de b-groep zijn Ligterink en Ki rov aan de leiding gekomen door theroretisch goed onderlegde overwinningen. Het gedrang aan de kop is echter bijzonder groot en er zijn zelfs nog twaalf kandi daten voor de eerste prijs. Uitslagen IBM Uitslagen: Timman-Kort ya-'/a, Langeweg-Nikolac 1-0, SzindzindasjvililRibli 0-1, Miles- Browne afg., Romanisjin-Pfleger 0-1, Ljubojevic-Adoijan 1-0, Ree-Ander- Stand: 1. Timman 6, 2. Ribli 5.5,3. Hort en Pfle ger 4, 5. Adorjaan 3.5, 6. Langeweg, Dzindzindasjvili, Andersson en Ljubo jevic 3.5, 10. Romanisjin 3, 11. Miles 2.5 (+1), 12. Ree 2.5,13. Nikolac 2,14. Brow ne 1 B-GROEP Rodriquez-Hartoch Va-Va, De Roode- Christiahsen 0-1, Van der Sterren-Van Wijgerden 1-0, Janosevic-Joesopov afg., Balshan-Böhm afg., Kirov-Taulbut 1-4) Stand: Christiansen 5,2. Ligterink en Kirov 4.5, 4. Joesopov 4 (+1), 5. Van Wijgerden 4,6. Ralshan 3.5 7. Van der Sterren 3.5,8. Janosevic 3 (+1), 9. Taulbut, Hartoch en Rodriquez 3,12. Böhm 2.5 13. Borm 2.5, 14. De Roode 1. Eenoog, door A. D. Hildebrand. Uitgever-maatschappij "West friesland", Hoorn, 13.90. Onder verdenking, door Els de Groen. "Westfriesland", 13.90. Contrabande, door Alfred Hageni. "Westfriesland", 13.50. 13 minuten na middernacht, door Jo Pestum. Commissaris Lüc Lucas-serie, deel 1. "Westfries land". ƒ9.90. Het spook van Billerbeck, door Jo Pestum. Commissaris Luc Lu cas-serie, deel 2. Papaver, de hippe heks. Modern sprookje voor jonge mensen, door J. H. J. Willemsen. "West friesland". 11.90. Onschuldig veroordeeld, door Pa tricia Wentworth. Uitgeverij A. W. Sijthoff, Alphen a.d. Rijn. 12.50. Zwart Gambiet, door Eric Clark. A. W. Sijthoff. 14.50. Verloren Hercules, door Denis Pitts. A. W. Sijthoff. 14.50 Moord op de Nijl, door Agatha Christie. A. W. Sijthoff. 12.50. Dood van een huistiran, door Aga tha Christie. A. W. Sijthoff. 12.50. Pantsers des doods, door Sven Hassel. Uitgeverij De Boekerij, Baarn. 24.50. /errassende nederlaag /an Tongeren LKEMADE - De grote verrassing van het tennistoernooi in Alke made was de uitschakeling van de als eerste geplaatste Hans van Tongeren. Het was Rob van Leeuwen die hiervoor tekende. Ook Leo van Tongeren kwam gis teren niet tot winst. Rene Bakker verkeerde in goede vorm en wat dat betekende ondervond Van Tongeren die met 6-2, 6-3 eigen lijk geen schijn van kans kreeg. Ook Harry van Veen bereikte de kwartfinale. Zonder zich al te zeer in te spannen won hij met 6-1, 6-2 van Gerard van Willigen - burg. 1 de herendubbel C kwamen Har ry Knol en Pieter Schrassert een ronde verder ten koste van Pes- semier en Schiphorst. Het duo Groot/Veerman won van Dennis van de Water en Jan Holland. Het jeugdige koppel Freek van de Capellen/Jos Koemans speelde een knappe partij tegen Ren eel Van Dilst. Met tweemaal 6-4 trokken zijn aan het langste eind. PARIJS (GPD) - Rellen en schandalen zijn, zoals ook deze week weer is gebleken, de Tour de France niet vreemd. Merkwaardig genoeg is de Ronde van Frankrijk zelf uit een rel geboren, een incident namelijk dat op zondag 4 juni 1899 plaats greep temidden van een chic publiek op de renbaan van Auteuil. Een beeld uit de Tour 1978. In 1903, toen de eerste Ronde van Frank rijk werd gereden zwoegden de coureurs met lange wollen kousen en ingesmeerde snorren over de stoffige wegen. Soms werden ze opge wacht door boze boeren, gangsters of kopspijker-strooiers... Het was prachtig weer. Beroemde paarden stoven voorbij de be roemdheden op de eretribune Daar zat de president van de Re publiek, de heer Emile Loubet, omringd door ministers en ande re hoogwaardigheidsbekleders, allen vergezeld van hun dames in schitterende toiletten. Er heerste grote spanning in het land. Een dag tevoren had het hof van cassatie het vijf jaar eerder tegen Alfred Dreyfus uitgespro ken vonnis - levenslange ver banning naar het Duivelseiland buiten de kust van Guyana - ver nietigd en een nieuw proces be volen. Dreyfus, lid van de gene rale staf en joods, was wegens spionage veroordeeld. Van zijn onschuld waren toen velen over tuigd, niet in het minst door het ^toedoen van zijn gevierde steun- ï/Nar, de romanschrijver Emile *iie zijn historisch gewor- e" ^arV4acht tegen de Franse justitie de w^ld in siinger[je, in de vorm van aj, feU 13 ja. nuari 1898 in het da^d „rAu_ rore gepubliceerde op<>n brief aan de president onder de titel „J accuse" („Ik beschuldig"). Zola was reeds uit Londen, waar heen hij was uitgeweken om ge vangenisstraf wegens smaad te ontlopen, naar Parijs terugge keerd. Op dat moment geloofde men, dat generaal Mercier, die als minister van oorlog ervoor had gezorgd dat de werkelijke schul dige, majoor Esterhazy, buiten schot was gebleven, zou worden vervolgd. (Het zou tot 12 juli 1906 duren voordat Dreyfus geheel werd gerehabiliteerd, maar op 19 september 1899 kreeg hij gratie, nadat een nieuwe krijgsraad op 9 september zijn straf tot tien jaar gevangenisstraf had ver zacht). Adel in opstand Op de kalme, zonnige renbaan klonken plotseling woedende kreten: „Weg met Loubet!", „Le ve het leger!", „De dood voor Dreyfus!", „Hang Zola op!" Def tig geklede heren bestormden de eretribune. Uniformpetten en hoge hoeden vlogen naar alle kanten. Een kamerlid viel van zijn stoel. Maar het ergste kwam nog. Een rijzige jongeman, met geplakte blonde haren, blauwe ogen cn een met was opgedraaide knevel, brak door de balustrade heen en sloeg xnet zijn wandel stok op de president in. De eerste klap kwam op de rugleu ning van diens stoel neer, maar de tweede mep rukte zijn hoge hoed af. „Dood voor de middelmati- gen!", schreeuwde de aanvaller, die met grote moeite door twee politiechefs uit de entourage van de president werd overmeesterd. Het was de 35-jarige baron Ferdi nand de Christiani, kleinzoon van een generaal uit de tijd van Na poleon. De president, met zijn onverstoor baar karakter, bewaarde zijn kalmte en dat deed ook zijn echt genote. Maar overal om hen heen heerste de grootste opschudding. Vrouwen slaakten angstkreten. Een gravin beefde over het hele lichaam. De vrouw van een gene raal begon hysterisch te gillen. Haar man rende naar de telefoon om drie detachementen cavalerie naar Auvteuil te laten aanruk ken. Royalisten De actie was op touw gezet door een groep royalisten, onder wie zich aanhangers van antisemitische organisaties hadden gevoegd. Zij konden het besluit van het cassa tiehof niet verkroppen. Van Lou bet wisten zij, dat hij vóór een re visie van het vonnis tegen Drey fus was. De politie arresteerde ter plekke 43 markiezen, graven en burggra ven. Eèn hunner was de markies Albert de Dion, die de belangrijk ste financier was van het grootste sportblad van die dagen, „Le Vèlo" (De Fiets), dat geleid werd door de ex-wielerkampioen Pier re Giffard. Het op groen papier gedrukte blad organiseerde vele beroemde wielerevenementen, zoals de wedstrijd Parijs-Brest- Parijs, een zware rit van 1200 km, die eens in de tien jaar werd ge houden en als de grootste race ter wereld werd beschouwd. Krantenoorlog Giffard weigerde echter ook maar iets ten gunste van zijn financiële baas te schrijven, want wat Drey fus betreft waren zij doodsvijan den. Maar hoe machtig de mar kies ook was, hij slaagde er niet in zich van Giffard te ontdoen. Wel voerde hij een campagne tegen de directeur-hoofdredacteur van het blad, die verkiezingskandi daat voor een landbouwdistrict was. Dion verspreidde honderden exemplaren van een boek dat Giffard had geschreven, waarin hij de automobiel en de motor fiets verheerlijkte. Dion probeer de daarmee de boeren tegen Gif fard op te zetten. Om hem de nek om te draaien richtte de markies een concurrerend blad op, dat hij „l'Auto-Vèlo" noemde en op geel papier werd gedrukt. Maar een proces dwong hem het blad voor taan „l'Auto" te doen heten. De oorlog tussen „groen" en „geel" 4 nam nieuwe vormen aan. Om de wedstrijden die „Le Vèlo" hielp organiseren, zoals Parijs-Mar- seille, Parijs-Rome en Parijs-St. Petersburg (het tegenwoordige Leningrad) en vooral de race Pa- rijs-Brest-Parijs eens en voor goed te overschaduwen en „Le Vèlo" helemaal te kraken, be sloot de markies samen met Hen ri Desgrange en Victor Goddet in 1903 een Ronde van Frankrijk in het leven te roepen. Krachtproef Het denkbeeld daarvoor kwam van Gèo Lefévre, een medewerker van „l'Auto". Het zou de grootste wielerkrachtproef ter wereld worden, die ongeveer een maand zou duren op het traject Parijs - Lyon - Marseille - Toulouse - Bordeaux - Nantes - Parijs met een totaal aan prijzen van 20.000 francs (toen 15.000 gulden). Op 1 juli van hetzelfde jaar klonk het startschot voor de eerste Tour de France in de geschiedenis. De geestdrift van het publiek was enorm, zodat het succes van de Tour onmiddellijk was verze kerd. Kampioenen van andere bekende wegritten namen er aan deel. Het was verschrikkelijk heet: 30 graden Celsius op de hele jute! De wegen waren nog niet easfalteerd en de coure.urs voegden, omgeven door stof- olken, alsof ze door de woestijn ;den. Bovendien bestonden er og geen versnellingen. De ren- ers hadden zware petten op met 2n achterklep om de nek te be- :hermen en droegen lange zwar- i, wollen kousen. Zoals de mode ren was hadden ze dikke snor- ïn, die ingesmeerd waren om ze stroomlijnen! Deerste Tour duurde drie weken t ging over een parcours van 128 km. Voor het eerst reden de ïroepsrenners zonder trainers, i uitbundige termen bezong 'Auto" het evenement als een aar epos. Deenners hadden met veel tegen- agen te kampen. Boeren ver- serden de weg, de gendarmerie tid op tegen de karavaan, die scht was voorbereid en daar- cbr grote gevaren opleverde, gigsters waren gehuurd om be- palde renners met knuppels af teuigen, om zodoende anderen v>rdelen te bezorgen, ander ge- bifte gooide handenvol kop- sjkers op de weg. Bij de allef- este Tour dus al ellende ge- ntg! Ma» hoe het ook zij, Maurice Ga- ri eens schoorsteenveger, Ita lian van geboorte en als Frans- rm genaturaliseerd, werd de on-winnaar en de grote held. Na ho zouden er nog tientallen an- de volgen, allemaal dankzij de k"p met de wandelstok op het h»fd van ue president.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12