Het was alsof ik tegen een muur reed Tourcijfers Zoetemelk: voor de vierde keer tweede Hinaul. rijdt door punaises Eusebio naar YS Kuiper wint vakantie ZATERDAG 22 JULI 1978 PAGINA 11 NANCY (GPD) - In een eerlijk zelfonderzoek is Joop Zoete melk na zijn nederlaag die hem de Tour-overwinning kostte, de harde waarheid niet uit de weg gegaan. Hij zei over zichzelf wat iedereen dacht maar hem niet rechtstreeks in het gezicht durfde te zeggen. "Ik blijf op mijn zelfde niveau hangen", al dus Joop Zoetemelk bij het ge geven dat hij voor de vierde keer tweede gaat worden in de Ronde van Frankrijk. "Ik mis de kwaliteit om eens een goede uitschieter te maken". De discussies over dat zwakke punt van Zoetemelk zijn in de loop der jaren eindeloos ge weest. Zijn eerste ploegleider bij de beroepsrenners, de vroe gere Belgische vedette Brik Schotte, heeft ooit over hem ge zegd: "Ik geloof dat niemand daar een verklaring voor kan geven. Hij is een formidabele iar als het moment aanbreekt waarop hij moet toe slaan, dan is-ie er niet". Zoekend naar oorzaken, zou men Joop Zoetemelk kunnen verwijten dat hij qua karakter geen vechtjas is. Zijn optreden kenmerkt zich altijd door een wat laconieke afstandelijke houding. In deze Tour atten deerde Gerrie Knetemann daar nog eens op toen hij in de keu kenpraatjes over wat er zich in het peloton zoals afspeelt zei: "Ik weet niet wat dat is met die Zoetemelk. Hij rijdt zomaar mee, zonder zich echt te presen teren, terwijl hij toch zo'n be langrijke man in het klassement Een analyse van de koersmen- taliteit van Joop Zoetemelk komt onvermijdelijk ook uit op het punt van geconcentreerd naar een top toeleven. Bernard Hinault bijvoorbeeld kan dat op een enorme manier. "En Jan Raas ook", weet Joop Zoete melk. "Maar ik heb dat niet. Dat helemaal richten op een spe ciaal doel is geen grote kracht van mij. Hinault kondigde dit voorjaar aan dat hij zich hele maal zou toeleggen op de Ron de van Spanje, het criterium National en de Tour de France. Morgen heeft hij ze alle drie ge wonnen. Toen ik mij vorig jaar voornam om ook eens zo'n vertrekpunt te nemen en me helemaal op de Tour te richten, liep het fout af. Ik reed een stuk minder dan ik verwachtte. Hi nault kan het wel. Dat bewees hij vandaag weer eens. Hij is een uitstekende coureur, die ge woon beter rijdt dan ik. Daar draai ik niet omheen. Als je ge klopt bent, dan ben je geklopt en daar moet je rond voor dur ven uitkomen. Ik heb in deze Tour een paar keer geprobeerd hem eraf te rijden, maar dat luk te nooit omdat hij nog krahten over had terwijl ik aan mijn pla fond zat. Meer dan wat ik deed, kon ik absoluut niet. Die over tuiging heb ik en daarom hoef ik mezelf niets kwalijk te ne men wanneer ik op deze Ronde terug kijk". Een ook altijd actuele vraag in de filosofiën over het gemis aan kracht van Joop Zoetemelk om eens, wat hij zelf noemt, boven zijn niveau uit te komen, splitst zich toe op de ploeg waarin hij zit. Met name op ploegleider Louis Caput, die bekend staat als een man met weinig dyna miek in zjjn optreden. Zoete melk zou eens, zo zegt de theo rie, de stimulans van een en thousiaste en meer spectaculai re ploegleider moeten voelen. Zoetemelk zelf: "Onzin. De kwaliteiten van Caput hebben hier niets mee te maken. Het is nog steeds zo, dat de coureur rijdt en niet de ploegleider". Om die reden zal Joop Zoetemelk vermoedelijk na de Tour voor het zevende jaar tekenen bij de zelfde Franse baas. "Waarom", zegt hij met berusting in zijn stem, "zou ik veranderen wan neer ik ergens goed zit? Er zou iets erg onverwachts moeten gebeuren wil ik naar een andere ploeg gaan". De kans om over te stappen heeft Joop Zoetemelk in elk ge val. Hij kreeg gedurende deze Tour, zo meldde hij in Nancy, verschillende aanbiedingen. Daarbij blijkt er zijdelings be langstelling van Peter Post te zijn. Zoetemelk: "Zelf heeft Post me er nog niet over aange sproken, maar in de wedstrijd zijn er verschillende keren en kelen van zijn renners bij me geweest om erover te praten. Voor mij een duidelijk teken" De uitslag van de twintigste etappe (een tijdrit) van Metz naar Nancy over een afstand van 72 kilometer was: 1. Bernard Hinault 1.39.29, 2. Joseph Bruyere (Bel.) op 101, 3. Gerrie Kne temann (Ned.) op 1.58,4. Paul Wellens )Bel.) op 2.37, 5. Joaquim Agostinho op 2.516. Mare de Meyer (Bel.) op 3.36, Jean-Luc Vandenbroucke (Bel.) op 3.46, 8. Francisco Galdos (Spa.) op 3.54,9. Joop Zoetemelk (Ned.) op 4.10, 10. Wilfried Wesemael (Bel.) op 4.14, 11. Van Impe (Bel.) op 4 19, 12. Lub- berding (Ned.) op 4 29, 13. Seznec (Fra.) op 4.39,14. Van den Hoek (Ned.) op 4.46, 15. Menendez (Spa.) op 5.39, 16. Martens (Bel.) op 5.45,17. Maertens (Bel.) op 5.48, 18. Janssens (Bel.) op 5.50, 19. Martinez (Fra.) op 5.51, 20. Laurent (Fra.) op 5.52.21. Teirlinck (Bel.) op 6.17, 22. Nilsson (Zwe.) op 6.28, 23. Rouxel (Fra.) op 6.39, 24. Vi- lardebo (Spa.) op 6.50,25. Bertin (Fra.) op 6.53, 36. Thaler (Wdl.) op 8.16, 41. Den Hertog (NedJ op 8.22, 46. Raas (Ned.) op 8.44, 49. De Cauwer (Bel.) op 9.27, 78. en laatste Tinazzi (Fra.) op 15.39. Algemeen klassement: 1. Bernard Hi nault (Fra.) 97.55.08, 2. Joop Zoete melk (Ned.) op 3.56, 3. Joaquim Agos tinho (Por.) 90.7.04, 4. Joseph Bruyere (Bel.) op 9.04, 5. Christian Seznec (Fra.) op 12.50, 6. Paul Wellens (Eel.) op 14.38,7. 7. Francisco Galdos (Spa) op 17.08, 8. Henk Lubberding (Ned.) op 18.38, 9. Lucien van Impe (Bel.) op 21.01, 10. Mariano Martinez (Fra.) op 22.58, 11. Nilsson (Zwe.) op 23.00, 12. Hinault deklasseert concurrent in beslissende race tegen de klok ■k Beiden in het geel: Joop Zoetemelkn Bernard H inaultDe Fransman evenwel is de enige recht matige eigenaar NANCY - In zijn race naar d gele trui heeft Bernard Hinaul op de weg gestrooide punaise gevonden. „Eerst dacht ik date een ongelukje was gebeurt waarbij er glas van een ruit oj de weg was blijven liggen", al dus de Fransman. „Toen ik e vlakbij kwam, zag ik dat he punaises waren. Ik heb er me een klein puntje een in mij band gekregen. Voor er et- gaatje door'zou ontstaan, kon i het door mijn handschoen t< gen de band te houden late wegspringen". Deze hindernis, nard Hinault overigens de vele Nederlandse supporters langs de route niet wilde beschuldi gen, bleek de enige die de Fransman op het stuk tussen Metz en Nancy was tegenge komen. Hinault: „Ik reed erg makkelijk. Na vijf kilometer al zat ik hele maal in mijn ritme. Dat op een gegeven moment Agostinho in zicht kwam was een meevaller, omdat hij zich zo sterk weerde dat ik zeker tien kilometer moest koersen voor ik hem voorbij kon. Dat hield er bij mij de vaart in". Ook nu, na het eindelijk aan trekken van de gele trui, wilde Bernard Hinault nog niet horen van een veilige positie. „Ik zeg nog steeds niet dat ik de Tour overwinning al op zak heb", al dus Hinault. ..Ik ben bang voor een valpartij. Het beeld van wat Hennie Kuiper overkwam, staat mij duidelijk bij". ,Ik kon niet in mijn ritme komen Het was alsof ik tegen een muur reed", zei Zoetemelk na afloop „Een verklaring voor deze slech te dag heb ik niet. Vanaf het begin wist ik dat ik een verloren strijd voerde. Iedere keer als men mij een tussentijd doorgaf, hoorde ik dat de achterstand op Hinault groter werd" Terwijl het nieuwe Franse idool bedolven werd onder een orkaan van toejuichingen, ondervond Joop Zoetemelk dat het Neder landse supportersleger hem niet had vergeten. „Jopie, Jopie" scandeerde een aantal landgeno ten. Het deed de verliezer van de dag echt goed. Heel even voelde hij de harde, wrede realiteit niet. De werkelijkheid was dat hij in het algemeen klassement nu bijna vier minuten achterstand heeft. Om precies te zijn: 3 minuten en 56 seconden. Niemand, ook Zoe temelk niet, durfde gisteravond nog op een wonder te hopen. Zelfs niet tegen de achtergrond van het feit dat sommige belan gengroeperingen (met name de managers in Frankrijk) vanaf het begin geen aanhangers van Hi nault zijn geweest. Aan de nog geen 24-jarige kopman uit de ploeg van Cyrille Guimard viel immers weinig te verdienen, om dat hij zijn criteriumcontracten via de chef d'equipe liet verzor gen. „We hebben ons de hele Tour de France reeds afgevraagd wan neer Hinault de tol zou betalen voor zijn inspanningen", zei Zoe temelk. „Telkens bleef het bij veronderstellingen. Geloof nu maar niet dat hij uitgerekend in het laatste weekeinde van de troon valt. Vandaag had hij een superieure dag. Ik een ongekend slechte" Muur In de straten van Verny, amper 22 kilometer na de start in Metz, had Hinault de achterstand in het al gemeen klassement van 14 se conden reeds volledig wegge werkt. Tijdens dat eerste gedeelte van de koers was de Fransman meer dan een halve minuut snel ler dan zijn enige opponent. Toen Nomeny (46 km) bereikt werd, bedroeg de marge tussen Hinault en Zoetemelk ongeveer ander halve minuut. Geen wonder dat Zoetemelk de indruk had tegen een muur te rijden. Hoe groot zijn nederlaag zou, wor den bleek trouwens ook reeds door de tussentijden van o.a. Bruyere, Knetemann en Wellens later ook nog van Agostinho en zelfs Mare Demeyer. „Ongelofe lijk", zei Raleigh-chef d'equipe Peter Post in afwachting van Zoetemelks en Hinaults binnen komst. „Dat het verschil zo groot zou worden, had ik nooit durven voorspellen" Voor de ploeg van Peter Post was de tijdrit een bewijs van de kracht in de breedte. Liefst drie man klasseerden zich bij de eerste tien. Tot hen behoorde Gerrie Knetemann, die na zijn teleur stellende verrichtingen in vorige tijdraces ineens weer tot de toon aangevende figuren in dit spe cialistenwerk bleek te behoren. Toen 74 van de 78 deelnemers de allesvragende tocht tussen Metz en Nancy hadden voltooid, prijk te „de Kneet" nog steeds op de bovenste plaats. Pas bij de bin nenkomst van Jos Bruyere moest de ritwinnaar van enkele dagen geleden zijn leidende positie de finitief prijsgeven. „Ik heb trou wens nooit de illusie gehad deze tijdrit te kunnen winnen", ver telde Knetemann. „In het begin heb ik niet voluit gereden. Dat deed ik pas in de laatste 30 kilo meter" Verder waren het Wellens en We semael die de eer van de Post- formatie hoog hielden. Zij legden respectievelijk op de vierde en tiende plaats beslag. Henk Lub berding eindigde als twaalfde. Met deze verrichting was de Ne derlandse kampioen niet tevre den. Lubberding kon een gevoel van teleurstelling zelfs niet ver bergen. Het feit dat hij op zijn te genstander voor de witte trui in het klassement van de jonge profs weer verder was uitgelopen op de Zweed Nilsson, veranderde aan deze teleurstelling niets. „Ik had gehoopt in het algemeen klassement een plaats te winnen ten koste van de Spanjard Gal dos", aldus de nationale titelwin- naar. Freddy Maertens behoorde eveneens tot de renners die ont goocheld de finish-straat verlie ten. De ex-wereldkampioen had zijn zinnen gezet op de tijdrit. „Ik werd gesterkt in mijn hoop door het feit dat ik in deze Tour steeds beter ging rijden", vertelde Maer tens. „Winnen in de tijdrit waarin Zoetemelk en Hinault hun on derlinge strijd leverden om de eindzege, leek me fantastisch. Ik had het bewijs willen leveren dat hier weer de Freddy Maertens van twee jaar geleden in actie was" Falen De reden van het falen (Maertens werd slechts 17e) was gelegen in een plotseling optredende ver koudheid. „Toen ik enkele kilo meters had afgelegd, wist ik al dat mijn hoop ijdel was", zei hij. „Ik kon heel moelijk ademhalen. Toen ik na 22 kilometer de tus sentijd hoorde (Maertens stond toen negende op ruim een mi nuut) was het definitief met mij gebeurd. Het verlies van Maer tens, de teleurstelling van Lub berding, de nederlaag van Nils son; in totaliteit woog dat alles niet op tegen de klap die Joop Zoetemelk had moeten incasse ren. „Ze hebben vaak gezegd dat ik te veel rekende en te weinig aanviel", zei hij. „Tussen Metz en Nancy is gebleken dat wielren nen op de eerste plaats een kwes tie van hard rijden is. De pedalen moeten het doen. Je moet de macht hebben om aan te vallen, even goed als je sterker dan ie dereen moet zijn om zo'n allesbe- slissende tijdrit op je naam te brengen. Ik had die macht niet, maar ik weiger me neer te leggen bij de gedachtengang van velen dat ik de Tour nooit zal winnen omdat in de persoon van Hinault een nieuwe vedette is opgestaan. Verleden jaar zei men ook dat Thevenet vijf keer op de eindzege beslag zou leggen. Nu lijkt het er op dat Frankrijk hem al begraven heeft". PISCATAWAY - De Portugese ?- teraan Eusebio heeft een contact getekend bij de Amerikaaie vereniging New Jersey Ami- cans. Hij zal daar de rest vanst huidige seizoen en het volleqe volgende spelen. Volgens :n woordvoerder van de club kigt de uit Mozambique afkoms?e vroegere ster van Benfica voole nog resterende zes weken vane- ze competitie een bedrag in 20.000 dollar. Het salaris vor volgend jaar wilde hij niet e- kend maken. Martin (Fra.) op 33.08, 13. Maertens (Bel.) op 34.26, 14. Laurent (Fra.) op 40.00, 15. Romero (Fra) op 49.28, 16. Hezard (Fra.) op 52.00, 17. Menendez (Spa.) op 53.27, 18. Bittinger (Fra.) op 53.47, 19. De Schoenmaeker (Be! op 54 14, 20. Bazzo (Fra.) op 55 45, 21. Janssens (Bel.) op 56.19, 22. Martins (Por.) op 57.07, 23. Le Lay (Fra.) op 57.40,24. Raas )Ned.) op 58.57,25. Den Hartog (Ned op 1.02 47, 35. Thaler (Wdl.) op 1.10.22, 43. Knetemann (Ned.) op 1.31.19, 47. Wesemael (Bel.) op 1.36.02, 55. De Cauwer (Bel.) op 1 50.12, 57. Van den Hoek (Ned.) op 1.52.08,78. en laatsteTesniere(Fra.) op 3.52.54. Dagploegenklassement: 1. Post 8.35.39, 2. Van Impe 8.41.21, 3. Zoetemelk 8.46.31, 4. Maertens, 5. Hinault 8.47.37 Algemeen ploegenklassemenfc 1. Zoe temelk 510.11 32. 2. Post 510.31.17, 3. Van Impe 510.59. 56, 4. Maertens 511.27.17, 5. Hinault 511.59.18, 6. Peu geot 514.37.08. Puntenklassement: 1 Maertens 188 pun ten, 2. Esclassan 138, 3. Hinault 121,4. Bruyere 100, 5. Raas 81,6. Thaler 80, 8. Zoetemelk 71. EINDEL'JK IN PAR'JS® 23ju li_ 22e eh 162 km TRavitaillering 1 Heuvel 3e en 4e categorie NANCY - Het was niet te geloven, maar de chronometers spraken de waarheid. Vier minuten en tien seconden moest Joop Zoetemelk in de „rit van de waarheid" prijsgeven op Bernard Hinault. Lang voordat hij in Nancy de Cours Leopold had bereikt, besefte de Nederlandse favoriet reeds dat hij weer zonder gele trui op de Champs Elysèes zou arriveren. Dat hij in het etappeklassement niet verder reikte dan de negende plaats, maakte zijn teleurstelling extra groot. ZEILEN - De Deen Ring is gisteren op het meer van Genève eerste geworden in de vijfde race van de strijd om het wereldkampioen schap in de Yngling-klasse. Bergstein werd derde. In het al gemeen klassement staat de Ne derlander zevende. VOETBAL - De 32-jarige Piet van den Berg heeft gisteren een 2-ja- rig contract getekend bij Haar lem. Aanvankelijk had de Haar lemse topscorer te kennen gege ven met het voetbal te stoppen. PARIJS - Hennie Kuiper, die na zijn val in de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk ge dwongen was de strijd te staken, heeft de mogelijkheid gekregen uit te zieken in Deux Alpes. De organisatoren en een jury van sportjournalisten hebben giste ren unaniem besloten de prijs voor de strijdlustigste renner van de 65ste Ronde van Frankrijk toe te kennen aan Kuiper. Deze kan nu, in gezelschap van zijn vrouw, een tiendaagse vakantie door brengen in Deux Alpes. Weer bokser overleden BOLOGNA - De Italiaanse bokser Angelo Jacopucci is gisteravond in het ziekenhuis in Bologna overleden. De bokser die na zijn gevecht om de Europese titel te gen de Brit Alan Minter het be wustzijn had verloren en binnen 24 uur tweemaal is geopereerd, is overleden aan een hersenbloe ding. Jacopucci is 29 jaar geworden. Hy startte zijn carrière als beroeps bokser in 1973 en leed in 37 ge vechten als prof slechts drie ne derlagen. Op 4 juni 1976 versloeg hij de Brit Bunny Sterling op punten in een gevecht om de Eu ropese titel in het middenge wicht. Vier maanden later werd hij echter alweer onttroond door zijn landgenoot Germano Val- secchi. Jacopucci is de tweede bokser die binnen 24 uur overleden is aan verwondingen opgelopen bü een gevecht. Donderdag overleed in Valencia de 19-jarige Spanjaard Salvador Pons. De dood van de Spaanse amateur Salvador Pons en de Italiaanse professional Angelo Jacopucci heeft het aantal overleden bok sers dit jaar op vijf gebracht. Op 1 februari bezweek de 22-jarige Mexicaan José Lara aan zware verwondingen aan het hoofd. F~ pas 16-jarige Amerikaan Flynn stierf op 22 f*-wUan in Memphis en deze'^*c over" leed de Spanja~a Juan Melero, die twee da**" eerder een knock out ned«*iaaK moest incasseren. Na de Tweede Wereldoorlog zijn tot nu toe 329 amateurs en beroeps boksers aan de gevolgen van verwondingen, die tijdens ge vechten waren opgelopen, over leden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11