Kabinet bevriest betrekkingen Sowjet-Unie met Voortzetting M.-Oosten overleg nog niet zeker Ruzies tijdens Afrikaanse top MBFR-onderhandelingen gaan moeizaam vooruit Nujoma wijst akkoord van Loeanda toch van de hand Protest tegen processen Doden bij onlusten in geheel Nicaragua VRIJDAG 21 JULI 1978 Gezamenlijk optreden EG tegen Sowjet-Unie is niet haalbaar BRUSSEL (GPD) - Een geza menlijk optreden van de Eu ropese Negen tegen de Sow jet-Unie op het gebied van de handelspolitiek uit protest tegen de behandeling van de Russische dissidenten lijkt niet haalbaar, aldus waarne mers in Brussel. De handelsbelangen van de Negen met betrekking tot Moskou lopen daarvoor te ver uiteen, terwijl de EG-landen onderling ook verschillende opvattingen huldigen over de wenselijkheid van concrete protestacties als gesugge reerd door minister Wie gel. Daar komen nog twee factoren bij, die complicerend werken bij het overleg tussen de Ne gen. De handelspolitiek is formeel uitsluitend de be voegdheid van de Europese Gemeenschap. In de praktijk dus de Europese Commissie die als „dagelijks bestuur" van de EG optreedt, uiteraard in nauwe samenwerking en overleg met de Negen. In de praktijk is evenwel geble ken dat sommige EG-lidsta- ten op het gebied van de han del met het Oostblok toch lie ver op eigen houtje opereren. Ze hebben zgn. samenwer kingsakkoorden met o.a. Moskou afgesloten. Dit zijn in feite gewone handelsakkoor den die voorzien zijn van en kele afspraken over culturele samenwerking. Juridisch vallen deze akkoorden niet onder de gemeenschappelij ke handelspolitiek van de Gemeenschap. Bovendien heeft de Sowjet- Unie de Europese Gemeen schap nog steeds niet als for meel erkend. Moskou heeft daar een aantal politieke re denen voor, o.a. omdat de Eu ropese Negen op hun beurt de Comecon niet willen erken nen als gelijkwaardig aan de EG. De Comecon, de Oosteu- ropese tegenhanger van de EG die volkomen door Mos kou wordt gedomineerd, is volgens de Negen een losse vorm van samenwerking die niet te vergelijken is met de Gemeenschap. In het licht van deze omstan digheden lijkt een gezamen lijk optreden van de Negen dat verdergaat dan het publi ceren van een protestverkla ring een illusie, zo wordt in Brussel gezegd. DEN HAAG (GPD) - Als reactie op de veroordeling van dissidenten in de Sowjet-Unie heeft het kabinet besloten de contacten met de Sowjet-Unie te bevriezen. Ook zullen van Nederlandse zijde geen nieuwe initiatieven tot con tact worden genomen. nen halen. Bij probleemgevallen probeert de Nederlandse consul te bemiddelen tussen de emi granten en de Russische autori teiten. Bij politieke waarnemers in de Russische hoofdstad en bij diverse politici in Nederland be stond echter de indruk dat de Nederlandse regering zich bij commentaar op Russische-aan- gelegenheden soms wat te snel en gemakkelijk verschool achter de Nederlandse vertegenwoordi ging van de Israëlische belangen. Dit deelde vice-premier Wiegel gis teren mee na afloop van de weke lijkse ministerraad. Wiegel kon niet zeggen welke contacten het kabinet precies op het oog heeft. Of ook handelscontacten onder de bevriezing vallen, liet hij in het midden. „Ik geef op dit moment geen uitwerking, maar ik neem aan dat bijvoorbeeld culturele contacten ertoe zullen behoren" Het was een principiële stelling- name van het kabinet tegen de zware vonnissen, die onlangs te gen de dissidenten Sjtsjaranski en Ginzboerg zijn uitgesproken. Hoelang Nederland dit stand punt zal volhouden kon Wiegel evenmin zeggen. Naar verluidt zullen de bezoeken die enige Nederlandse ministers in de naaste toekomst aan de Sowjet-Unie zouden brengen, nu niet doorgaan. Ook het overleg met een culturele commissie van de Sowjet-Unie zal waarschijn lijk worden afgelast. EG Nederland zal nog contact opne men met de andere EG landen over soortgelijke stappen tegen de recente veroordelingen. Woensdag werd namens de EG een officiële verklaring uitgege ven, waarin de veroordeling van mensen die strijden voor de men senrechten in Rusland en in an dere landen scherp werd veroor deeld. Eerder had premier Van Agt elk commentaar op de dissidenten processen geweigerd in verband met het feit dat Nederland de Is raëlische belangen in de Sowjet- Unie behartigt. Dit laatste bete kent dat joodse emigranten die de Sowjet-Unie willen verlaten met als reisdoel Israël, bij de Ne derlandse ambassade in Moskou hun inreisvisum voor Israël kun- Wijziging Het wekte vorige week in Moskou des te meer verwondering, dat de Nederlandse ambassadeur waar nemers had gestuurd naar de processen tegen de dissidenten Ginzboerg en Sjtsjaransky. Aan gezien de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordigers tot nu toe angstvallig vrijwel elk contact met Russische oppositionelen hadden vermeden, werd het stu ren van Nederlandse waarne mers naar de twee genoemde processen beschouwd als een wijziging in de Nederlandse poli tiek. De opmerking van premier Van Agt werd dientengevolge beschouwd als een merkwaardi ge communicatiestoornis tussen het ministerie van buitenlandse zaken en het kabinet van de pre- Nu die communicatiestoornis blij kens de mededelingen van vice- premier Wiegel is rechtgezet, verwachten politieke waarne mers in de Russische hoofdstad overigens geen dramatische ontwikkelingen. Het is bekend dat de politieke betrekkingen tussen Den Haag en Moskou de laatste jaren niet als „optimaal" beschouwd kunnen worden. Het recente bezoek van enige leden van de Russische volksverte genwoordiging vormde daarvan opnieuw een demonstratie. Moskou heeft overigens wel snel en ook fel gereageerd op het export verbod van de Amerikaanse computer ten behoeve van het Russische staatsbureau Tass. Sowjet-commentatoren menen dat er kennelijk politieke kringen in de Verenigde Staten zijn „die willen terugkeren naar een pe riode van confrontatie met de communistische staten". Het partijbald Prawda meende bo vendien dat Carters beslissing schadelijk zou zijn voor de Ame rikaanse economie, die volgens de Prawda-correspondent in Washington toch al in een weinig benijdenswaardige positie ver keert. Volgens politieke waarnemers is Carters besluit om ook alle ver kopen van instrumentarium voor exploratie en exploitatie van olievoorraden te onderwerpen aan zijn presidentiële goedkeu ring, nog veel harder aangeko men bij de Russische machtheb bers. Moskou dreigt namelijk in tijdnood te komen, wanneer het niet kan beschikken over beter (Westers) materiaal. Het is dan ook niet voor niets, dat de direc teur van de Amerikaanse afde ling van het Russische ministerie voor buitenlandse handel, Naba- rov, verklaarde te hopen dat „de negatieve gevolgen van Carters beslissing slechts van tijdelijke aard" zullen zijn. De Angolese president Aghostinho Neto aan het woord tijdens de Ajr kaanse topconferentie in Khartoem. Boven hem luistert de nieuwe voorzit ter van de OAE. president Noemeiri van Soedan. Neto verklaarde dat de Cubanen zolang in Angola zullen blijven als nodig mocht zijn. Om buitenlandse inmenging KHARTOEM (AFP/Reuter/AP) - De topconferentie van de landen van de Organisatie voor Afri- OVER WEDERZIJDSE TROEPENVERMINDERING WENEN (GPD) - Voor de eerste keer sinds in 1973 de MBFR-ge- sprekken tussen de NAVO en de Warschau-Pactlanden over troe pen- en wapenvermindering in Midden-Europa begonnen zijn, begint het erop te lijken dat beide partijen bij de onderhandelingen enige werkelijke vooruitgang boeken. Oost en West hebben tij dens de 15de ronde van de ge sprekken, waarvan de 189ste zit ting deze week in Wenen eindig de, voorstellen op tafel gelegd, die de basis zouden kunnen vor men voor de lang verwachte overeenkomst over fase 1. De MBFR (Mutual and Balanced Force Reductions) haalt zelden de krant, laat staan de voorpagi na, omdat deze onderhandelin gen in de schaduw staan van de Geneefse SALT-besprekingen en andere vredesonderhandelingen. Sinds 1973 proberen oostelijke en westelijke diplomaten een over eenkomst te bereiken over de manier waarop het aantal troepen in Midden-Europa en hun bewa pening kunnen worden vermin derd. Afgesproken werd dat on derhandeld zou worden over twee fasen. In de eerste fase moe ten de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie beide een aantal van hun strijdkrachten in Midden- Europa terugtrekken. In de tweede moeten de landen die in Midden-Europa troepen gesta tioneerd hebben (dus ook de Eu ropese landen zelf) vrijwillig een deel van hun defensiesysteem opgeven. Jarenlang hebben beide partijen gekibbeld over hoeveel troepen nu precies zijn gelegerd in het gebied dat Midden-Europa om vat. Pas in 1976 legde de oostelij ke delegatie cijfers van de strijd macht van de Warschau-Pactlan den op tafel. Volgens de oostelij ke delegaties zijn in Midden-Eu ropa 805.000 man landstrijd krachten en 160.000 man lucht strijdkrachten gelegerd. Het Westen schat de werkelijke strijdmacht van de Oostbloklan den op 925.000 man grond troe pen en 200.000 man luchtstrijd krachten. In het licht van deze verschillen hebben de Russen nu aangeboden 30.000 man terug te trekken, waartegenover volgens de Russen de Amerikanen hun strijdmacht met 14.000 man zou- MANAGUA (UPI) - Bij massale be togingen gisteren in geheel Nica ragua tegen president Anastasio Somoza zijn twee tegen de rege ring agerende personen doodge schoten en drie gewond, zo heeft de nationale garde (het leger) be kend gemaakt In de loop van de dag ontploften in Managua enkele bommen, echter zonder slachtoffers te maken. Nicaragua is het toneel van bijna dagelijks voorkomende betogin gen en guerrilla-aanslagen sinds de moord in januari op krante nuitgever Pedro Joaquin Cha- morro, die een fel tegenstander van Somoza was. Volgens de nationale garde zijn de doden van gisteren de 19-jarige Roberto Lopez en de 21-jarige Vladimir Hidalgo. Lopez werd doodgeschoten bij een bomaan slag op een patrouille van de na tionale garde in Masaja, 30 km ten zuidoosten van Managua. Hildal- go overleed in een vuurgevecht in Esteli bij Masaja. Na deze incidenten stalen onbe kenden 16 geweren en uiteenlo pende munitie uit een wapen winkel in Esteli. In Chinandega, 150 km ten noord westen van Managua, is een man, een zekere Edelberto Baez Reyes, gewond in een vuurgevecht dat was ontstaan nadat hij uit zijn au to een schot had gelost op een lid van de nationale garde dat miste. In Matagalpa, 140 km ten noorden van de hoofdstad, is een andere burger gewond in een kort vuur gevecht. Ook een gardelid liep verwondingen op. den moeten verminderen. Van de kant van het Warschau-Pact lijkt dit een waardevol gebaar maar het lost de basisproblemen niet op. Opzet is te komen tot een gemeen schappelijk plafond van 700.000 man grondtroepen en 200.000 man luchtstrijdkrachten aan bei de zijden. De Russen willen ech ter in een eventuele overeen komst over fase 1 een clausule inbouwen die het hen mogelijk moet maken de zaken terug te draaien als er geen overeen stemming wordt bereikt over fa se 2. Deze gedachte van de Rus sen wordt door de westelijke ver tegenwoordigers niet aan vaard. De Russen hebben zelf aangeboden in de eerste fase 1000 tanks en 250 militaire personenvoertuigen uit Midden-Europa weg te halen. De Verenigde Staten hebben daar tegenover aangeboden 1000 van de geschatte 7000 NAVO-atoom- koppen weg te halen en 54 Phan- tom-straaljagers alsmede 36 Pershing raketten. Deze en andere moeilijkheden moeten nog altijd worden opge lost maar voor de eerste maal sinds de gesprekken vijf jaar ge leden begonnen zijn is nu in het openbaar de wil getoond de be sprekingen tot een succes te ma ken. De onderhandelingen die inmiddels een semi-permanent karakter hebben gekregen heb ben plaats achter zeer zorgvuldig gesloten deuren. Informatie over de voortgang van de besprekin gen komt alleen naar buiten als westelijke en oostelijke diploma ten zich geroepen voelen iets te laten uitlekken en zelfs dan zijn de inlichtingen nog zo beperkt dat het moeilijk is een precies beeld te vormen van wat er gaan de is. Het gevolg is dat de buiten wereld gedwongen is te gaan gis sen om te kunnen vaststellen hoeveel voortgang er is ge maakt. Aan het slot van hun 189ste zitting verklaarden beide partijen dat er vooruitgang is geboekt en dat de resultaten binnen bereik liggen, als de wederpartij maar bereid is de noodzakelijke concessies te doen. Deze schaakpartij op wereldniveau is nog niet afgelopen; zij wordt eind september voortgezet. ROME - De moeder van de Amerikaanse president. Lillian Carte gisteren na aankomst op het vliegveld van Rome geïnterviewd. Mevron Carter zal drie dagen in Rome blijven om vervolgens door te vliegen na de opnieuw door droogte getroffen Sahellanden. kaanse Eenheid (O.A.E.) is giste ren gekenmerkt door felle aan vallen van Tsjaad op Libië en van Somalië op Ethiopië President Felix Malloum van Tsjaad viel heftig uit tegen de Li bische leiders. Hij beschuldigde hen van „duivelse ambities" en deed een beroep op de conferen tie de terugtrekking van de Libi sche troepen te eisen uit Tsjaad, dat „in zijn bestaan zelf werd be dreigd". De O.A.E. moet volgens hem een commissie vormen die onmiddelijk naar Tsjaad moet gaan om vast te kunnen stellen dat Libische troepen Tsjaad zijn binnengevallen. President Siad Barre van Somalië deelde mee dat er sterke Cubaan se en Ethiopische eenheden langs de grens met Somalië zijn samengetrokken en dat die op het punt staan zijn land binnen te vallen. Hij noemde de Cubanen „huurlingen van Moskou in de hoorn van Afrika" en sprak de hoop uit dat Cuba uit de bewe ging van niet-gebonden landen gestoten zal worden. Somalië, aldus Barre, zal de bewe gingen die strijden voor zelfbe schikking van de bevolking in de Ogaden en in Etntrea moreel en materieel blijven steunen omdat deze gebieden door Ethiopië ge koloniseerd zijn. Namens Kenia werd gezegd dat men het niet eens was met de be wering van Somalië dat de inter ventie van Moskou en Havanna verantwoordelijk was voor Afri ka's problemen. KHARTOEM (GPD) - Sam Nqjo- ma, de leider van de bevrijdings beweging in Namibië SWAPO, heeft het op 12 juli in Loeanda gesloten akkoord over een rege ling naar de onafhankelijkheid van Namibië, alsnog van de hand gewezen. Het akkoord kwam tot stand door bemiddeling van de frontstaten en de westelijke le den van de Veiligheidsraad. „Wij zullen de macht grijpen met de middelen die ons ter beschikking staan. Dat betekent ofwel een overeenkomst naar onze opvat tingen of de gewapende strijd"; aldus Nujoma, die dit verklaarde in. de marge van de conferentie van de Organisatie voor Afri kaanse staten die in de Soedane- se hoofdstad Khartoem wordt gehouden. Nujoma verklaarde verder dat SWAPO in Loeanda feitelijk niets had beloofd en dat hij er nog steeds van overtuigd was dat de Zuidafrikanen Namibië niet vrijwillig zullen verlaten. De SWAPO-leider zei verder dat hij in Loeanda niet door de frontlijn- staten onder druk was gezet, maar dat de overeenkomst aldaar het resultaat was van lange en taaie onderhandelingen. In de ochtenduren had Sam Nujo ma een verslag van de gesprek ken in Loeanda aan de staats hoofden van de organisatie van Khartoem voorgelegd. Daarin verklaarde hij uitdrukkelijk dat er nog geen sprake was van een wapenstilstand in Namibië, maar dat nu weliswaar het proces van de dekolonisatie in gang was ge zet. De beslissing moet volgens hem thans door de Veiligheids raad in New York worden geno men, die volgende week bijeen komt. De SWAPO-leider formuleerde echter uitdrukkelijk een resolu tie van drie punten, waarin staat dat Walvisbaai een integraal be standdeel van Namibië moet vormen, dat de vijandelijke - dus Zuidafrikaanse - troepen gecon centreerd moeten worden in een basis, waar zij niet meer de be volking kunnen intimideren en onderdrukken en dat de verte genwoordiger van de Verenigde Naties alle macht moet hebben om ook het bestuur van Zuid- Afrika en vooral van de admini strateur, generaal rechter M. Steyn, te kunnen controle- Westduitse in Amerika aangehouden Washington (Reuter) - De Ameri kaanse federale recherche (FBI) heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een vrouw heeft aangehouden die door West-Duitsland wordt ge zocht omdat zij ervan verdacht wordt tot een stadsguerrillabewe- ging te horen. De in Duitsland geboren 27-jarige Kristina Katherina Berster, werd gisteren voorgeleid aan een rech- ter-commissaris in Burlington in Vermont. Hij gelastte haar detentie, maar zij kan tegen borgstorting van een half miljoen dollar haar voor waardelijke vrijheid kopen. De FBI wilde de Westduitse guerrillabe weging niet noemen en niet beves tigen dat het om de Baader-Mein- hoforganisatie ging. CAÏRO JERUZALEM LONDEN (UPI Reuter) - De standpunten van Egypte en Israël op de confe rentie van Leeds Castle bij Lon den "stonden lijnrecht tegenover elkaar". Hervatting van de vre desonderhandelingen hangt af van een versoepeling van de Is raëlische houding. "Er is geen akkoord bereikt om de besprekingen voort te zetten". Dit zei de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel, gisteren in een interview met het persbureau voor het Midden- Oosten. In Israëlische regerings kringen is "met grote teleurstel ling" op dit bericht uit Cairo ge reageerd. "We hadden algemeen de indruk dat er op Leeds Castle weliswaar geen akkoord was be reikt maar dat er ruimte was ge schapen voor hervatting van de onderhandelingen", zo zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeru zalem. Kamel ontkende in het interview dat Egypte had ingestemd met deelname aan een nieuwe ge spreksronde en zei dat Isracl vasthield aan handhaving van de bezetting van Arabisch grondge bied "Onder het voorwendsel van veiligheid". "Het standpunt van Egypte in dit verband is duide lijk", aldus Kamel. "Als Israël met nieuwe elementen op tafel komt en zich bereid verklaart zich terug te trekken uit bezet ge bied en de legitieme rechten van het Palestijnse volk te herstellen, is Egypte bereid tot verdere be sprekingen. Zo niet, dan is Egyp te r et bereid.. "We hebben ons tijdens de confe rentie van Leeds Castle niet vast gelegd op een datum of een plaats (voor nieuwe besprekingen). On ze principiële voorwaarde daar toe is een wijziging in het Israëli sche standpunt", aldus de Egyp tische bewindsman. Kamel wees als "beuzelarij" de berichten van de hand waarin gesproken wërd over punten van overeenstem ming in de plannen van Egypte en van Israël, zoals een overgang speriode van vijfjaar. Tegenspraak De jongste opmerkingen van Ka mel zijn in tegenspraak met een eerdere verklaring die aan hem werd toegeschreven, en die in de eerste edities van het gezagheb bende blad El Achram stond af gedrukt. In die verklaring zou Kamel hebben gezegd dat Egypte instemde met deelname aan ver dere besprekingen nadat Israël had beloofd de jongste Egypti sche vredesvoorstellen te bestu deren. die eerder door Tel Aviv waren verworpen. Maar El Ach ram trok het verhaal in de laatste edities in en verving het door een artikel waarin Kamel werd geci teerd met de uitspraak dat verder onderhandelen afhing van de in stemming van Israël de westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook te ontruimen. De jongste opmerkingen van Ka mel lijken overigens ook in te genspraak met de aankondiging van zijn Amerikaanse collega Cy rus Vance dat hij binnen twee weken naar het Midden-Oosten gaat en dat hij een nieuwe Egyp- tisch-Israelischc ontmoeting voorziet. Vance keerde gisteren vanuit Londen naar Washington terug op een tijdstip dat zich niet meer de gelegenheid voordeed hem commentaar te vragen op Kamels uitlatingen. Kamel had in Londen nog een ontmoeting met zijn Britse ambtgenoot David Owen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Mosje Dajan, de derde deelnemer aan het gesprek op Leeds Castle, blijft voortzet ting van de besprekingen met Egypte voorstaan, maar uitslui tend als Cairo geen voorwaarden vooraf stelt. "Ik ben voor voort zetting van de besprekingen, maar ik weet niet of ze zullen worden hervat", zei Dajan tijdens een persconferentie op het Lon- dense vliegveld Heathrow, kort voor zijn terugkeer naar Israël. "Maar als de Egyptcnaren derge lijke besprekingen afwijzen, dan komt er natuurlijk geen tweede ontmoeting". Op de vraag wat hij dacht van de jongste opmerkingen van zijn Egyptische ambtgenoot in de Egyptische pers zei de Israëli sche bewindsman deze opmer kingen niet te kennen. "Ik kan alleen zeggen dat ik werkelijk niet verwacht dat de Israëlische regering enigerlei voorwaarden zal aanvaarden", aldus Dajan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9