voor uitwiizin J BEB 0PH3ML PDQQEGP0 poes zelf /s ^Tl in~en wit hwis voordeel 95 Ns^ motorfilter cap. 100 Itr/uur neptunes"\ voordeel wier-plantje g900 géén water of aarde voordeelprijsje 195 Vlieland W88& leiden,nieuwe rijn 50. Vo 't gangetje Ukunt er meer aan doen dan u denkt De krant is de enige waar voor 'n paar dubbeltjes alles instaat. Dat mag wei even in de krant! PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 21 JULI 197B UTRECHT (GPD) - De Marokkaan is bang. Hij weet niet of hij me kan vertrouwen. Is er bevreesd voor dat zijn per soon toch te herkennen zal zijn. Met alle gevolgen van dien bij een eventuele gedwongen terugkeer naar zijn geboorteland. Hij is ervan overtuigd dat het hem daar slecht zal vergaan, omdat hij hier hongerstaker is geweest. Samen met 181 andere Marokka nen. Uit protest tegen hun uitwij zing. Hij geeft een voorspelling van wat hem in zijn eigen land te wachten staat: vermoedelijk ge vangenisstraf, aframmelingen door de politie en uitsluiting van alle soorten werk. Dit omdat hij het regime van koning Hassan zou hebben beledigd, omdat hij heeft gezegd dat zijn land fascis tisch wordt geregeerd. Hij weet welhaast zeker dat hem deze anti-reclame van Marokko zal worden ingepeperd. Op de manier zoals fascistische regimes dat doen, hard en genadeloos. Dat is de reden voor zijn angst. Daarom verzet hij zich tegen uit wijzing, daarom mag er geen foto van hem worden gemaakt, daar om wil hij niet met zijn naam in de krant. Om hem toch te kunnen aanspre ken, zoeken we samen naar een naam. Via mijn tolk - hij spreekt goed Frans, maar te weinig Ne derlands voor een interview - vinden we „Moudrib", het Ma rokkaanse woord voor „honger staker". Hij moet er om lachen, het breekt de spanning wat. Toch blijft hij op z'n qui-vive. Vragen die op zijn privèleven betrekking hebben, ontwijkt hij zoveel mo gelijk of beantwoordt hij slechts aarzelend. Werkloosheid was de reden voor zijn vertrek uit Marokko naar Nederland in 1973. In zijn geboor testreek in het oosten van het land heeft in sommige dorpen maar èèn op de dertig mannen een baan. De rest is in familierela tie op hem aangewezen. Sociale voorzieningen zijn er niet. Daar om leek Nederland het paradijs. Moudrib had er over gehoord van kennissen, ook wel van toeristen. Met zijn opleiding als automon teur fantaseerde hij zich een goed bestaan ver van huis. Te mogen werken in een garage, zelf einde lijk geld te kunnen verdienen voor zijn vrouw en kinderen. Hij zou er alles voor willen doen. Het „geluk" om net als de anderen op contractbasis in Nederland te werk gesteld te worden was Moudrib evenwel niet beschoren. Daarom waagde hij op eigen ini tiatief de grote stap. Hij nam af scheid van zijn gezin en trok naar het noorden. In het midden van 1973 passeerde hij de grens met België en nam contact op meteen goede kennis. Samen zochten ze naar werk. Maar de vooruitzich ten waren juist op dat ogenblik niet denderend. De oliecrisis gooide roet in het eten. Naar nieuwe arbeidskrachten was plotseling weinig vraag, zeker in de autobranche. Begin 1974 lukte het hem toch bij een schoon maakbedrijf onderdak te komen. Inmiddels had hij ook „woon ruimte" gevonden. Een kamer, die hij met vier anderen moest delen. Ieder betaalde er f25,- per week voor. Illegaal Met de hulp van zijn vriend pro beerde Moudrib aan een werk vergunning te komen. Zoals de meeste Marokkanen schreven zij een brief aan de Koningin. Het antwoord was negatief. Hij zat aan zijn illegale status vastge klonken. Zijn baas en later ande re bazen van schoonmaakbedrij ven vroegen echter niet naar een werkvergunning. Wel schopten ze hem de straat op zodra hun dat uitkwam. Hij stond op de onder ste sport van de maatschappelij ke ladder. Moest het vuilste werk opknappen en werd gediscrimi neerd. Het deed hem pijn, hij ervoer dat Nederland ook niet het paradijs was dat hij had verwacht. Maar het geld vergoedde veel. Hij ver diende naar Marokkaanse be grippen een goed loon en kon zelf zijn gezin onderhouden, hield zelfs nog over. Met dat gespaarde geld reisde Moudrib in de tweede helft van 1974 terug naar zijn ge boorteplaats in Marokko. Hij hoopte er een eigen zaakje mee te kunnen beginnen. Maar dat bleek toch moeilijker; het plan misluk te. Ook een baan was voor hem opnieuw niet weggelegd. De spaarcenten slonken snel, zodat hem weinig anders overbleef dan het begin 1975 nogmaals in Ne derland te proberen. De Marok kaan nam het schoonmaken van kantoren en bedrijven weer op, nog onwetend van de gevolgen die zijn tijdelijke afwezigheid voor hem zouden hebben. Hij liet zich inschrijven in het Utrechtse bevolkingsregister. Dit had tot gevolg dat een week later een brief van de Utrechtse politie op zijn bed lag. Of hij zich maar even met zijn paspoort op het bureau wilde vervoegen. Moudrib vroeg een lid van de Mi- grantenraad om advies. Die raadde hem af te gaan, gezien de ervaringen van anderen. Er zou geen enkele garantie zijn dat hij in Nederland mocht blijven. Kort daarop deed de politie in het huis van Moudrib een inval. Deze vluchtte via een raam weg en kon ontsnappen. Andere landgeno ten werden wel gepakt. Ze zijn op het vliegtuig naar Casablanca ge zet. Moudrib: „Ik weet dat ze er, nadat ze door de Nederlandse mare chaussee aan de Marokkaanse douaniers waren afgeleverd in het politiebureau, enorm zijn af getuigd. De autoriteiten be schouwen het als een belediging voor Marokko wanneer je uit een ander land wordt weggestuurd. Enige controle op die straf is er niet. De politie maakt de dienst uit, die heeft de macht in handen. Er is ook in de praktijk geen en kele gelegenheid om daar protest tegen aan te tekenen. De minister van justitie is tegelijk het hoofd van de politie. Een klacht wordt gewoon nooit in behandeling ge nomen. Eerder loop je de kans extra hard gestraft te worden. Dat zijn de kenmerken van een fascis tisch regime. Isolement Vanaf de inval van de politie heeft Moudrib bijna voortdurend in angst geleefd. Hij voelde zich ie mand die op de vlucht is, als een misdadiger. „Ik moest steeds op m'n hoede zijn. Ik mocht me niet te ^eel vertonen. Mijn leven werd op die manier erg geisoleerd. Waarschijnlijk daaraan heb ik die maagzweer overgehouden". In juni 1975 vernam Moudrib van de regeringsplannen om buiten landse werknemers te legalise ren, wanneer ze konden aantonen vóór 1 november 1974 in ons land te hebben gewerkt. Dat bericht was voor hem een geweldige op luchting. Samen met een mede werker van de Stichting voor Buitenlandse Werknemers toog hij opnieuw naar de autoriteiten om zijn illegale status kwijt te ra ken. Bij de politie vernam hij evenwel dat hijzelf daarvoor niet in aanmerking kwam. Zijn ver* blijf van een paar maanden aan het eind van 1974 in Marokko werden hem noodlottig. Afgewe- De slag kwam hard aan. Weer kon hij niet met zijn gezin worden herenigd. Zijn vrouw en kinde ren, die hij in het eenzame Ne derlandse bestaan erg miste, mochten niet overkomen. Mou drib bleef een man op de vlucht. Toch liet de politie hem sinds dien met rust. Ook tijdens de hongerstaking, die hij samen met Een illegaal in ons land verblijvende en uitgewezen buitenlander wordt door de politie op Schiphol op het vliegtuig naar het land van herkomst gezet: een schrikbeeld voor de hongerstakende Marokkanen in Nederland. vijftig andere Marokkanen in no vember 1975 hield in de Utrecht se Monicakerk. Allen illegalen, die hun uitsluiting aanvochten. Het was hun noodkreet. Ze voel den zich onrechtvaardig behan deld. Huiverig waren ze zelf wel voor die actie. Want demonstreren is voor Marokkanen een hachelijke zaak. In het thuisland wordt dit als een politieke uiting beschouwd, die niet op prijs wordt gesteld. Het regime zou er niet positief op rea geren. Moudrib: „Dat bleek ook wel. Van de vijftig bleven er zo'n twintig over. De rest liet zich bang maken door leden van Ami- cales, die onze regering van in formatie over Marokkanen in het buitenland voorzien. De Amica- les-mensen dreigden ons als we de hongerstaking niet zouden stoppen. Zij zeiden dat we Ma rokko hiermee een slechte dienst bewezen". Een deel hield echter vol. Staatsse cretaris Zeevalking bracht per soonlijk een bezoek aan de hon gerstakers en beloofde voor hen zijn uiterste best te doen. Het bleef bij die woorden. Voormali ge werkgevers van Moudrib wei gerden verklaringen af te geven waaruit zwart op wit kan blijken dat hun werknemer al in 1973 in Nederland een betrekking ver gulde. Aangenomen mag worden dat zij voor de Marokkaan nooit sociale lasten hebben afgedra gen. Moudrib kwam klem te zitten. Aan de ene kant Nederland met werk, maar zonder verblijfsvergun ning. Aan de andere kant Marok ko, zonder werk en met een grote kans op een strenge straf vanwe ge zijn deelname aan de pro testactie. „Ik ben niet bang voor koning Hassan", zegt hij, „maar wel voor de leden van de rege ring. Die hebben van ons land een fascistisch land gemaakt. Van hen hoef ik geen mededogen te verwachten" Moudrib wil graag in Nederland blijven wonen. Hij voelt zich ver- j antwoordelijk voor zijn gezin, dat hij hoopt te kunnen laten over komen. Daarom snapt hij de strikt formele houding van de huidige staatssecretaris mevr. Haars niet. „Ik zou haar mijn po sitie willen uitleggen", zegt hij. „Ik zou haar willen wijzen op de menselijke kanten van deze za ken. Ze gaat daar volkomen aan voorbij". En dan opeens heel fel: „Mevrouw Haars slaapt wel goed, zij eet goed, zij verdient goed. Zij heeft geen kinderen. Maar wat is de toekomst van mij en mijn gezin? Ik weet niet hoe het verder moet. Ik kan niet naar Marokko terug, daar zal ik me altijd tegen verzet ten, omdat ik weet wat me daar te wachten staat. En wie zorgt er voor mijn gezin als ik in de ge vangenis terecht kom? Neen, mevrouw Haars heeft zich net zo opgesteld als onze regering: hard en genadeloos" Wandelwagens Grote kollektie merk kinderwagens ledikantjes commodes klepkasten Riemersma Silver Cross Emmaljunga Teutonia Gesslein Engeland Zweden Duitsland Duitsland Klein opvouw baar, gemakke lijk mee te Model SAFARI In tweed - rlbcord -1 Boxen en kinderstoelen Autostoeltjes 99,- T.N.O. goedgekeurd Babysitters v.a. 32,50 Aa Be dekens Kampeerbedjesf 95.- OONDERDAGAVOND KOOPAVOND bruin I blank oranje Wiegen met korting 129.- Storchenmühle Consumentenbond Hoy Rijndijk 96D LEIDEN tol. 120687 Special Products B.V. is een jonge, nog kleine handelsonderneming gericht op de verkoop van grafische produkten aan zowel professionele- als partikuliere afnemers in binnen- en buitenland. Door de snelle ontwikkeling en uitbreiding van de onderneming bestaat er dringend behoefte aan een ervaren direktie-sekretaresse De echte direktie-sekretaresse zal begrijpen dat de vereiste kwaliteiten in een dergelijk dynamisch bedrijf veelomvattend zijn. Met name is belangrijk: het zelfstandig handelen en optreden het tonen van eigen initiatief prettige kontaktuele eigenschappen voor een goed kontakt met klanten en toeleveranciers beheersing van de moderne talen -vooral Frans en Duits- t.b.v. de vele buitenlandse konnekties Hiertegenover stellen wij een salaris van f 2.500 p.m. (afhankelijk van opleiding en ervaring) en uitstekende sekundaire arbeids voorwaarden. Heeft u interesse en meent u aan de vereisten te kunnen voldoen, dan zien wij graag uw schrif telijke sollicitatie tegemoet. Special Graphic Products B.V. Lijnbaanstraat 15/Katwijk (ZH) Postbus 525/2220 AM Katwijk (ZH) Telefoon 01718-22871 Verboden voor gehandicapten Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen, in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. Qlnp Wat kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A. V.O.- ijlltlj Nederland Vereniging van arbeids- en welzijnszorg voor mindervaliden. Bos en Lommerplantsoen, Amsterdam, tel. 020-872401. SIE104 2IO32

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4