MATHILDE VINK VALT AF Wereldtijd Yervoorn Piet van den Berg tekent toch contract ..,w3 Spaanse bokser overleden na knock out Blommendaal gewipt in tennistoernooi Hillegom 'ZOMER EXPRES' Leidsch Dagblad,'n aktieve krant!! VRIJDAG 21 JULI 1978 SPORT PAGINA 15 Fijn dat Den Haag en Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. AMERSFOORT (GPD) - Mathilde Vink keert niet terug in de nationale zwemse- lectie, die na afloop van de Nederlandse kampioenschappen in Amersfoort be kend werd gemaakt. Haar optreden op de 200-meter vlinderslag betekende voorlo pig een triest einde van haar zwemcarrié- re. Vooral de zeer scherpe limiet (2.17,7) bleek voor haar een niet te nemen hinder nis. En dat terwijl de Haarlemse vorig jaar in Zweden bij de Europese kampioen schappen wel tot een tijd van 2.16,87 wist te komen, waarmee ze uiteindelijk een vijfde plaats veroverde. Met 2.20,12 bleef ze ruim vier seconden boven haar natio nale record Limieten waren er wel voor Enith Brigitha (100,200,400 vrij en 100 vlinder), Annelies Maas (100, 200, 400 vrij en 200 en 400 wis sel), Monique Bosga (100 en 200 rug), Dia ne Edelijn (100 rug) en Ineke Ran (100 vlinder). Bij de heren behaalden alleen Kees Ver- voorn (100 vlinder) en Fred Eefting (100 rug) een startbewijs voor de wereldkam pioenschappen in Berlijn. Bondstrainer Bert Sitters laten „De ervaring van 1975 bij de wereldtitelstrijd in Kali heeft ge leerd dat het geen goede zaak is om maar twee heren mee te nemen naar een derge lijk toernooi. Op basis van hun prestatie hebben we dan ook besloten om voor de estafettes ook Ronald Hond, Remmy Schaap, Frans Debets en Gerard Smit te selecteren". Bij de dames werden voor de estafetteploe gen toegevoegd Anneke van Kraay en Ma- ritzka van der Linden. Als reservezwem sters voor de estafette gaan de uit Drach ten afkomstige Berber Kamstra en de Utrechtse Antoinette de Groot mee naar Berlijn. Op 100 meter vlinderslag AMERSFOORT (GPD) - Het venijn zat in de staart. Zelden heeft een toernooi om de nationale zwemtitels zo'n belof tevol en gedenkwaardig slot gekregen als de Nederlandse kampioenschappen van 1978. De meest tot de verbeel ding sprekende prestatie kwam evenwel niet van de da mes, maar van een enkele heer: de 18-jarige Kees Ver voorn. Op het laatste nummer van de Amersfoortse „zes daagse", de 100 meter vlinderslag. Met een wereldtijd van 56,03 stapte de 1.92 meter lange Vervoorn uit het wa ter. Bi Een tijd, die veelbelovend mag worden genoemd voor de ko mende wereldkampioenschap pen in West-Berlijn, maar ook een tijd, waarvan de heersende zwemtop op de vlinderslag zeker zal verbleken. Afgaande op de prestaties van dit jaar is de 18-ja- rige atheneum-leerling uit Den Haag zeker een van de kandida ten voor het ere-metaal met zijn derde tijd in de wereld. Alleen Europees kampioen Roger Pyttel bewees tijdens de Oostduitse kampioenschappen sneller te kunnen evenals de Canadees Dan Thompson. Of Vervoorn ook se rieus bestempeld mag worden als kandidaat voor eremetaal in Ber lijn valt evenwel te betwijfelen. De Amerikaan Joe Bottom is nog immer houder van het wereldre cord in een tijd van 54,18, bijna twee seconden onder de tijd die Kees Vervoorn in Amersfoort Yan der Zeeuw Voor de Hagenaar zelf nauwelijks geselecteerd AMERSFOORT - Edward Maas dijk van de Zijl LGB bereikte gis teren wéér een vijfde plaats tij dens de nationale zwemkam- pioenschappen. Op de slotavond van NK zwom hij op de 100 meter vlinderslag heren, waarop Kees Vervoorn zijn wereldtijd maakte, een tijd van 1.00.05., goed voor een vijfde plek. De LZ'86 zwem mer Wilco van der Zeeuw is ge selecteerd voor de nationale ploeg die op 5 en 6 augustus aan treedt in een landenwedstrijd te gen W. Duitsland en Groot Brit- tannie. Van der Zeeuw komt in Sittard uit op de 200 en de 400 meter wisselslag jongens. het dan het loon het vele werk, dat hij in de aanloop naar de nationale titel strijd had verricht. Al op de 100 en 200 meter vrije slag alsmede de 200 meter vlinderslag had hij zijn vorm onderstreept met overwin ningen en nationale records. Daarom wilde hij ook bewust snel gaan op de kortste vlinder slagafstand met als voornaamste doel het halen van de limiet voor de WK. Vooral, omdat hij zich wilde revan cheren voor de prestaties van vo rig jaar. Toen haalde hij de 100 meter vlinderslageindstrijd bij de Europese kampioenschappen net niet. ,,Ik kwam niet verder dan de plaats van de tweede re serve. Dat was in feite een teleur stelling voor mij, vooral ook, om dat het seizoen voor de EK eigen lijk niet zo best lukte. Door de ziekte van Pfeiffer stond ik een paar weken stil en die stilstand ben ik vorig jaar niet te boven ge komen", aldus de vlot pratende Vervoorn zelf. Opgetogen trok Kees Vervoorn eind vorig jaar naar het Haagse Morgenstond-zwembad. In Jan Schouten, de trainer van Zian-Vi- tesse, vond Vervoorn een mede stander van de lijn-Sitters: hard trainen maar wel in eigen land. In Schoutens trainingsaanpak vormde de krachttraining een telkens terugkerende onderbre king van de vele zwemkilome- ters. Zegt Jan Schouten: „Ik werk nu zes jaar met hem en ik wist waartoe hij in staat was. Kees Vervoorn kan een wereld record zwemmen, dat staat voor mij vast. Daarom zijn we in het begin met drie krachttrainingen per week gestart en dat hebben we in de loop van het jaar terug gebracht tot twee per week. Drie weken voor deze kampioen schappen nam Kees wat gas te rug. Dat is alles, aldus Schou ten. Kees Vervoorn wist wat hij moest „pieken" op dit kampioenschap, zijn beste prestatie moest leveren om voor een Berlijns startbewijs in aanmerking te komen, daarom ook hield hij zich twee dagen voor de start op de kortste vlin- derslagafstand onledig met zwemmen, op een estafettestart na. ,,Ik was al blij met dat record op de vrije slag gisteren (53,27). Kun je nagaan hoe blij ik hiermee ben", aldus Vervoorn. „Van nu af aan zal ik alles op alles zetten om straks nog harder te gaan. Als er een zwemmer van 55 seconden naast me ligt ga ik er voorbij, dat staat vast". Ook voor Jan Schouten: „In de se ries kwam Kees al tot een tijd van VIJFTIEN RECORDS TIJDENS NK AMERSFOORT (ANP) - Tijdens de nationale zwemkampioen- schappen in Amersfoort werden in totaal vijftien Nederlandse records verbeterd, acht bij de heren en zeven bij de dames. De nieuwe records zijn: HEREN 100 m. vrije slag: Kees Vervoorn (Zian/V) 53.27, 100 m. vlinder slag: Kees Vervoorn 56.71 (se- p Onderga eens de sfeer van de Middeleeuwen in Madurodam Wandel langs de imposante St. Jans Basiliek, het roemruchte kasteel "Voordesteyn" en de prachtige Sassenpoort. In Madurodam, waar jong en oud hun ogen uitkijken. Bovendien is het strand van Scheveningen vlakbij. Net als Den Haag met z'n aantrekkelijke musea, warenhuizenen winkelpromenades. Maak er dus binnenkort eens een gezellig dagje van. Wat is er machtig veel te zien in Madurodam, Den Haag en Scheveningen. Maak 't u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS ftlPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT Zaterdag 22 juli: 14 00 uur: KLEIDUIVEN SCHIETEN op het Scheveningse strand. Elke dinsdag en vrijdag: 13.00 uur: alle kinderen naar de POPPENKAST op de Scheveningse promenade. Woensdag 26 juli: 13.00 uur: ZANDBOUWWEDSTRIJD bij de Pier. Tip voor het gehele gezin: DIERENPARK WASSENAAR. Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. _j ..en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. ries) en 56.03 (all-in finale), 200 m. vlinderslag: Kees Vervoorn 2.05.43,100 m. rugslag: Fred Eef ting (Zwemlust/h) 59.11, 100 m. schoolslag: Ronald Hond (Het Y) 1.08.06, 400 m. wisselslag: Fred Eefting 4.37.78, 4 x 100 m. vrije slag: Zian/Vitesse 3.39.90, DAMES: 100 m. rugslag: Monique Bosga (Zwemlust/H) 1.04.32, 200 m. rugslag: Monique Bosga 2.17.89, 200 m. wisselslag: Annelies Maas (De Rijn) 2.22.12, 400 m. wisselslag: Annelies Maas 4.58.38, 4 x 100 m. wisselslag: Zwemlust/Hommel 4.31.07, 4 x 200 m. vrije slag: Dinkel 8.48.48, 4 x 100 m. vrije slag: Dinkel 4.03.89. 56,71, een verbetering van het oude nationaal record waarin hij even snel „afging" als in de finale. Na die openingsmeters in 26,3 sec. had ik verwacht dat hij iets sneller zou terugkomen. Dat luk te niet maar dat neemt niet weg dat hij met tijd van 56,03 ander halve seconde sneller was dan waarmee hij twee jaar geleden met zijn vierde plaats in de series in Montreal werd uitgescha keld". Aan die tot de verbeelding spre kende prestaties kwam Annelies Maas, de Wageningse vrije slag zwemster, in het geheel niet toe. De 18-jarige kwam op de 800 me ter tot een onacceptabele tijd. een tijd ook die in geen verhouding staat tot haar verrichtingen tij dens de Europese kampioen schappen vorig jaar. Ze finishte in een niets zeggende race in 8.59,49, 20 seconden maar liefst boven haar zilveren tijd uit Zwe den (8.39,33). Ook nu kwam Annelies niet met een verklaring voor haar falen op de proppen. Wel mompelde ze over het wegzakken van haar lin ker arm bij iederen slag die ze maakte waardoor haar ritme werd verstoord. Maar ook daar kon zij nauwelijks een oorzaak voor aanwijzen. Evenals zij geen oorzaak kon aanwijzen waarom ze eigenlijk zes dagen lang ver stoppertje had gespeeld op de vrije slag-afstanden. Alleen de wisselslagafstand en met name de 200 meter daarvan vormde de relatief sterkst gezwommen af stand van Annelies Maas. VALENCIA-De 19-jarige Spaanse bokser Salvador Pons is gisteren in Valencia overleden. Pons ging afgelopen zaterdag knock out in zijn tweede amateurpartij. Hij is niet meer bij bewustzijn geweest. Vijf maanden geleden overleed de Spaanse professional Juan Je sus Ru bio Melero aan de gevol gen van een knock out. Ook de Italiaan Angelo Jacopucci, die woensdag in Bellaria knock out ging tegen de Engelsman Alan Minter in een partij om de Euro pese titel in het middengewicht, moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Hij ligt op de afde ling hartbewaking. De arts Giancarlo Piazza, die in de nacht van woensdag op donder dag de hersenoperatie bij Jaco pucci in het ziekenhuis van Bo logna had uitgevoerd, meende dat de overlevingskansen van de bokser op ongeveer vijftig pro cent lagen. Volgens de chirurg Haarlem-voetballer komt terug op besluit om te stoppen was de operatie, die drie uur vergde, goed verlopen, maar de bokser was nog niet bij kennis. "Ik heb", vertelde de chirurg, "ernstiger hersenbloedingen ge zien, maar boksers vormen een bijzondere categorie en ik kan met geen mogelijkheid zeggen hoe hij op de operatie zal reage- Het gevecht tussen Minter en Jaco pucci werd in de twaalfde ronde beslist toen de 29-jarige Jaco pucci geen antwoord meer had op de series die Minter naar zijn hoofd richtte. Jacopucci zakte als gevolg daarvan knock out tegen de touwen. Manager Doug Bidwell van Minter zei dat toen hij met zijn bokser vertrok Jacopucci ziek leek, maar dat zij er in de roes van de over winning niet echt bij stil hadden gestaan. "Wij dachten dat hij mis schien, op een lege maag. wat te veel had gedronken". Het was ernstiger. Jacopucci raakte weer buiten bewustzijn toen hij deeer- ste-hulppost bereikte. Daarna werd hij onmiddellijk per zie kenauto naar Rimini, de dichtst bijzijnde stad, en vervolgens naar Bologna vervoerd, waar hij werd geopereerd. Jacopucci stond als professional 37 keer in de ring, woensdagavond leed hij de derde nederlaag uit zijr HAARLEM (GPD/ANP) - Piet van den Berg is plotseling toch nog teruggekomen op zijn besluit om een punt achter zijn carrière als betaald voetballer te zetten. Vol komen onverwacht heeft hij als nog een tweejarig contract gete kend bij Haarlem, de club waar hij amper twee maanden geleden voorgoed afscheid van had ge nomen omdat zijn zaak (in luxe geschenken) hem teveel in beslag Piet van den Berg: "Ik stond toen helemaal achter mijn besluit om te stoppen. In de laatste weken echter zijn er dingen met betrek king tot mijn zaak gebeurd, die mij een heel andere kijk op het gebeuren hebben gegeven. Zon der in details te treden kan ik wel zeggen dat ik me volledig uit mijn zaak heb teruggetrokken. Daar door ben ik in een heel andere situatie verzeild geraakt dan een halfjaar geleden. Ik heb nu weer tijd te over om te voetballen van daar dat ik Haarlem vorige week heb gebeld met de mededeling, dat ik weer aan de slag kon". Van den Bergs besluit is bij Haar lem met gejuich ontvangen. Voorzitter Hut: "Van den Berg was een erg belangrijke Figuur in de ploeg. We hebben in mei ette lijke gesprekken met hem ge voerd omdat we hem niet zonder slag of stoot wilden laten gaan. Niets leek echter te lukken. Daarom is het des te verrassen der, dat hij nu toch heeft bijgete kend." Sparta Volgens Sparta's penningmeester Brouwer zijn er tussen Eugene Marijnissen en het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub wei nig moeilijkheden te verwachten ten aanzien van een dienstver band. Hij zei dat hij tijdens een in Breda gevoerd formeel gesprek met de middenvelder tot de conclusie was gekomen, dat Ma rijnissen wel oren had om van omgeving te veranderen. De penningmeester "Moeilijker ligt het echter voor wat betreft het vergoedingsbedrag, dat NEC vraagt. NEC heeft op grond van Marijnissens salaris het recht om een forse som te vragen, maar zo veel hebben wij niet in kas. Ik heb echter het idee, dat NEC ons niet het vel over de neus wil halen.We nemen zo spoedig mogelijk con tact op." Fevenoord, dat inmiddels overeen stemming met Go Ahead Eagles bereikte over Dick Schneider, die voor drie jaar tekende in Deven ter, heeft alle hoop nog niet opge geven ten aanzien van de ge zondheid van over hartkloppin gen klagende Kees-Jart Snoeck. Snoeck kwam met de van vakan tie teruggekeerde Maastrichtse arts Wellens overeen om een an dere specialist te raadplegen. Feyenoord won gisteren in Zeist (waar de club in trainingskamp is) met 7-0 van de amateurploeg Scherpenzeel. Leentje Swanenburg speelt vol gend seizoen definitief bij FC Groningen. Gisteren bereikten de noordelijke club en Exelsior overeenstemming. Het vergoe dingsbedrag werd niet bekend gemaakt, maar het ligt tussen de 150.000 en 200.000 Wouter Fok in kwartfinales DEVENTER - Wouter Fok en Paul van Min hebben gisteren in Deventer de kwartfinales bereikt van het internationale tennistoernooi, dat telt voor het satelietcircuit. Fok uit Oegstgeest won in de tweede ronde met 6-0, 6-1 van de Au straliër David Whyte en Van Min versloeg de Zuidafrikaan Charles Honey met 6-4, 6-2. In de kwartfinales moet Fok het opnemen tegen Edwards (Zuid-Afrika). Van Min speelt tegen de Amerikaan Chat- Wimbledonkampioen Bjórn Borg behoefde gisteren tij dens zijn partij voor de twee de ronde van het tennistoer nooi om de open Zweedse kampioenschappen in Baa- stad geen enkele game af te staan. Borg maakte de Au straliër Bob Carmichael op deze wijze duidelijk dat hij heel wat te kort komt 6-0,6-0. Gesloten Na het vertrek van vijf spelers naar het buitenland heeft de Argen tijnse voetbalbond gisteren de grenzen voor voetballers, die na 31 juli 1959 geboren zijn, met on middellijke ingang gesloten. De officiële verklaring luidde, dat deze stap een gevolg is van de wens van trainer Luis Menotti, die de opbouw van een nieuw team niet wil laten verstoren. Te gelijkertijd publiceerde de bond een lijst met 48 namen van spe lers, die niet naar het buitenland mogen vertrekken. Om de drie maanden wordt deze lijst aange vuld en/of vernieuwd. Na het behalen van de wereldtitel werd deze door Ardiles en Villa in klinkende munt omgezet door in dienst te treden bij de Engelse vereniging Tottenham Hotspur. Bertoni en Tarantini, die ook deel uitmaakten van het elftal dat we reldkampioen werd, volgen het tweetal naar Europa. Bertoni speelt het komende seizoen voor Sevilla. De transfersom bedroeg 712.000 dollar, waarvan de vleu gelspeler vijftien procent in de zak steekt. Bertoni bezit een driejarige verbintenis met de Spaanse club. Linkervleugelver- dedigerTarantini heeft contacten met Barcelona. De vijfde Argen tijn die het land verliet om zijn geluk in de voetballerij in Europa te beproeven is de 23-jarige mid denvelder Alejandro Sabella van River Plate. Hij tekende voor drie jaar bij Sheffield United. De transfersom bedroeg 150.000 dollar. SPELEN - Op de internationale spelen voor spastici in Schotland bezit de Nederlandse afvaardi ging na twee dagen al 59 medail les. De eerste dag werd afgesloten met 17 plakken, op de tweede dag werd dit aantal ruimschoots overtroffen. De "strooptocht" le verde liefst 42 medailles op. KATWIJK/HILLEGOM - Robert Jan van der Feen, nr. 1 geplaatst in het herenenkelspel B in het tennistoernooi in Katwijk, stuitte gisteren toch op onverwachte te genstand. Hij moest zelfs de eer ste set in dit toernooi prijsgeven. Daarvoor zegde Hans Olivier van de organiserende vereniging. Robert Jan van der Feen won met 6-4, 3-6, 6-0. De derde set gaf weliswaar een ruime marge te zien, maar Olivier had vlak voor het treffen met van der Veqn een vermoeiend herendubbelspel af gewerkt met Carpentier. Muijl- wijk/Boliers capituleerden pas na verwoede oppositie, 6-2, 7-6. Rob van Otten, nr. 2 geplaatst, had met Bisschops geheel geen problemen, 6-0, 6-2. Het ziet er dus wel naar uit dat de finale in derdaad zal gaan tussen de nr. 1 en nr. 2 geplaatste Van der Feen- Otten. Bij de dames speelde mevr. Goemans zich al in de laat ste ronde via een 6-4, 6-4 zege op Carolien ten Bosch. De andere li- naliste moet komen uit het duel tussen mevrouw Kokma en me vrouw A. Meijer. In het herenen kelspel D werd de nr. 2 geplaatste Albers gewipt door Stouten Weerlee, 1-6, 4-6. Bij de dames in D zal de finale in ieder geval een Lafay binnen de lijnen brengen. Mevrouw A. Lafay krijgt dochter M. Lafay tegenover zich in de halve finale en dochter P. Lafay neemt het in de andere halve fi nale op tegen Carla Levylook. Hillegom De verrassing, in Hillegom, was de uitschakeling van Blommendaal door Paul Kallenberg, 2-6, 6-7. Het was een zege waar met name Paul Kallenberg nog wel eens aan terug zal denken. Hij was in deze partij bijzonder op dreef en be leefde zo'n dag waarop elke slag een punt oplevert. Marinus Brooshooft, nr. 4 geplaatst, scha kelde Jon Asselbergs uit, 6-2,6-2. Moeiteloos speelde ook de grote favoriet voor de toernooizege, Frans de Haan, zich in de volgen de ronde door een 6-0,6-2 zege op Wolterink. In het herenenkelspel C gaf de ontdekking van dit toer nooi, Martin Vloemans een visi tekaartje af door Fred van Haa- ken met 6-2,4-0 (van Haaken trok zich terug) kansloos te laten. In het herendubbelspel toonde de vertrouwde combinatie Blom- mendaal/Pasma zich na twee zware sets de meerdere van B. en M. Ruysenaar, 7-5, 7-6. Har Meij er en Jurgen Peters hadden aan twee sets eveneens voldoende om de volgende ronde te halen Loonen/Schoonen kwamen niet verder dan 3-6, 4-6. ZATERDAG 22 juli in Katwijk a. Zee Leidsch Dagblad Princestraat/Andreasplein en het strand. Aanvang: 14.00 uur. Gastheer: Hans Versnel. NIJMEGEN - Ondanks de vaak bar slechte weersomstandighe den vooral in de ochtenduren, bedroeg het aantal uitvallers op de derde marsdag van de Nij meegse vierdaagse slechts 279. Het totaal aantal uitvallers van de eerste drie marsdagen is geko men op 1121. Dat is zeker niet veel. Vorig jaar hadden aL 1232 wandelaars de pijp aan Maarten gegeven terwijl er ruim 1000 minder uit de-startblokken waren gegaan. Voor de vierde dag zijn er op dit moment 15.023 lopers ge rechtigd van start te gaan. Golftoernooi in Noordwijk één dag geboycot NOORDWIJK - Het golftoernooi om het open Nederlands kam pioenschap is pas vandaag in Noordwijk van start gegaan, één dag later dan was geprogram meerd. De oorzaak is een boycot van 113 leden van de European Tournament Players Division (ETPD). Zij verschenen gister ochtend niet uit protest tegen de deelneming van drie volgens de ETPD niet speelgerechtige Ame rikanen, Scott Simpson, Kurt Cox, en Bob Risch. Slechts een dertigtal spelers kwam wel opda gen Volgens de ETPD hadden de Amerikanen niet voldaan aan de zware kwalificatieeisen van het circuit in de Verenigde Staten. Na een dag vergaderen bereikten de organisatoren uiteindelijk een compromis met het bestuur van de ETPD. Het toernooi zal nu drie ronden van elk achttien holes du ren en het prijzengeld blijft in to taal 54.000 dollar (ongeveer 120.000 gulden). De Amerikanen zullen gewoon deelnemen, maar mogen niet in aanmerking ko men voor de open Nederlandse titel. Bovendien zal een eventueel door een van hen veroverde prijs door de Nederlandse golf Federa tie uit een apart fonds worden uitgekeerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15