Economische leidt tot optimisme Bonn Sadat legt troeven op tafel „Berlijn blijft vrij" M.-Oostenconferentie in Leeds Castle Onderzoek naar ramp in Spanje MAANDAG 17 JULI 1978 Sowjet-Unie waarschuwt BUITENLAND VS voor confrontatie MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft zaterdag een bitte re veroordeling van de dissi dent Anatoli Sjtsjaranski ver gezeld doen gaan van de waarschuwing dat de cam pagne voor de mensenrech ten van president Carter leidt naar een Russisch-Ameri- kaanse confrontatie. In een gezaghebbend commentaar, dat in alle bladen stond afge drukt, werd Sjtsjaranski op dezelfde hoop geveegd met Anatoli Filatov, die vrijdag wegens spionage tot de dood straf werd veroordeeld. Beide mannen werden in één adem veroordeeld als "misdadi gers, verraders van het va derland en spionnen". In een afzonderlijk artikel in de Pravda, het communistisch partij-orgaan, heette het bo vendien dat de regering Car ter het risico loopt te eindigen als "een hengelaar die gevan gen raakt aan zijn eigen haak". "De campagne van inmenging in de interne aan gelegenheden van socialisti sche landen wordt geleidelijk een oncontroleerbaar proces, een vloedgolf die diegenen die erin zwemmen met zich draagt naar de rotsen van de confrontatie", aldus de Prav da. De twee artikelen zijn overdui delijk bedoeld om de lijn van het Kremlin vast te leggen na een bewogen week van pro cessen die drie dissidenten - Sjtsjaranski, Alexander Ginzboerg en Viktor Pjatkus - lange vrijheidsstraffen ople verden. Alle drie waren lid van dissidente groeperingen die zich tot taak stellen toe zicht te houden op de nale ving door Moskou van de slo takte van Helsinki op het ge bied van de mensenrechten. Maar de Russische bladen verwezen uitsluitend naar Sjtsjaranski, die 13 jaar ge vangenis en werkkamp kreeg op beschuldiging van spiona ge, en Filatov. De Verenigde Staten hebben de hoop een strafvermindering te kunnen bewerkstelligen voor Sjtsjaranski en Ginz boerg. Dit gaf zaterdag in Bonn een Amerikaanse func tionaris te kennen die zich in het gevolg van president Car ter bevindt. De functionaris wilde zijn naam niet vermeld zien. Naar uit dezelfde bron verluidt zouden ten aanzien van dit probleem reeds onderhande lingen met de Russische au toriteiten zijn geopend. Op dit moment echter te spreken van een uitwisseling van de twee dissidenten tegen Rus sische agenten die in de Ver enigde Staten vastzitten, zou bepaald niet de belangen van de twee mannen dienen, zo wordt eraan toegevoegd. Het lot van Sjtsjaranski en Ginz boerg is afgelopen woensdag in Genève al aangesneden door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance in diens bespre kingen met zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromy- ko. Volgens een opiniepeiling in het laatste nummer van Newsweek vindt een meer derheid der Amerikanen dat een SALT-akkoord met de Sowjet-unie over beperking van de strategische bewape ning, belangrijker is dan het streven respect voor de men senrechten te verkrijgen in de Sowjet-Unie. Een meerderheid vindt ook dat president Carter gelijk heeft als hij het Salt-overleg voort zet, ondanks de processen te gen dissidenten in de Sowjet- Unie. De Amerikaanse pres sie op de Sowjet-Unie haalt volgens een meerderheid toch al niet veel uit en een kleinere meerderheid vindt dat de Verenigde Staten zich beter niet over de Russische binnelandse politiek kunnen uitlaten. Tenslotte is een meerderheid van Amerikanen van mening dat de Amerikaans-Russische betrekkingen zijn verslech terd sinds Carter president is. Amerikaanse president belooft: BONN (GPD) - De Ame rikaanse president Jimmy Carter is op de tweede dag van zijn staatsbezoek aan West- Duitsland door tien duizenden Duitsers toegejuicht. In Frank fort, waar hij zaterdag ochtend Amerikaanse troepen had bezocht, zei hij: „Ik hoop dat Duitsland weer her enigd kan worden, want dat zou weerge ven wat het Duitse volk wil". Volgens de Duitse zondagsbladen had Carter deze zin niet op papier staan. Nadat de Amerikaanse president het gouden boek van Frankfort had getekend, vertrok hij naar West-Berlijn. Daar werd hij opgewacht door bondskanselier Schmidt. Carter had er namelijk op gestaan met zijn eigen vliegtuig te reizen, omdat hij in voortdurend contact met het Witte Huis diende te blijven. De Duitse bondskanselier vertikte het om in de Amerikaanse machine van Carter mee te gaan. dat kon hij als Duitser en gastheer niet doen. Het optreden vaij Schmidt in Berlijn als bondskanselier en gastheer van Carter, was aanleiding voor de DDR om te protesteren. Volgens Oost-Duits- land was dit namelijk in strijd met het viermo- gendhedenakkoord. Toen Amerika en Duitsland het protest van de hand hadden gewezen, kwam het bij de transitvvegen naar en van Berlijn tot stipt heidsacties van Oost- duitse volkspolitiea genten. Dit leidde weer tot officiële protesten van de Bondsrepubliek in West-Berlijn. Na aankomst in Berlijn vertrok Carter naar het monument van de luchtbrug. Hij herin nerde eraan dat het bij na dertig jaar geleden kon worden voorko men dat West-Berlijn onder Sowjet-invloed zou komen. Rusland had alle toegangswe gen naar West-Berlijn afgegrendeld. waar door de stad volledig geblokkeerd was. Via een luchtbrug van bijna 230.000 vliegtuigen - elke drie minuten landde een toestel - slaagden de Amerika nen, Fransen en Engel sen erin de bevolking te blijven verzorgen tot de blokkade werd opge heven. Carter eindigde zijn toespraak met de woorden dat „het licht van Berlijn in de wereld blijft stralen. Daarna zei hij in het Duits: „Was immer sei, Berlin bleibt frei" (wat er ook gebeu- re, Berlijn blijft vrij). Vervolgens sprak de president ongeveer een uur met ongeveer dui zend uitgekozen inwo ners van West-Berlijn. Hij zei te hopen dat Berlijn weer de hoofd stad van een herenigd Duitsland zal worden. Op de vraag wat hij vond van het radica- lenbesluit in de Bonds republiek, gezien tegen zijn voortdurend hame ren op de mensenrech ten, antwoordde Car ter: „De details daarvan ken ik niet, maar de wetten in de Bondsre publiek achten de men senrechten hoog, en daar ben ik blij Uit Vietnam had Amerika geleerd, aldus Carter, dat militair ingrijpen, tenzij de eigen veilig heid op het spel staat, aanschouwen. Zijn i Bovenop zijn auto gezeten zwaait Jimmy Carter Rosalynn en bondskanselier Schmidt BONN GPD - Vergaand akkoord over een ge meenschappelijk optrekken naar een betere economische toekomst. Zo vatte de Amerikaan se minister van financiën Blumenthal gister avond het resultaat samen van het economisch topberaad van de leiders van de zeven belang rijkste westelijke industrielanden in Bonn. De zeven zijn akkoord over hun gemeenschappelijk optreden alsmede over de taken die de deelnemers - de Verenigde Sta ten, Japan, Canada en de vier grootste EG-landen - individueel moeten vervullen. Dat zal wor den vastgelegd in „concrete, wel omschreven en betekenisvolle woorden", aldus nog Blumen thal. Nieuwe cijfers zullen echter achterwege blijven, zeker voor zover het gaat om wenselijke economische groei, aldus confe rentiekringen. Gisteravond heerste in het zomers ogende Bonn een gematigd op timistische stemming over de uitkomst van het westelijke top beraad. Maar het werd onwaar schijnlijk geacht dat de grote drie - de VS, West-Duitsland en Japan -concrete verplichtingen zouden aangaan over hun te voeren be leid. In de slotverklaring zal eer der opnieuw worden herhaald wat deze landen zichzelf als streefdoel voor ogen hebben ge steld, zowel op het gebied van de economische politiek als op dat van energie en monetair be leid. Optimisme Het optimisme klonk door in de woorden van de Duitse bonds kanselier Schmidt, die als gast heer optrad van deze vierde we- reldeconomietop: „In Bonn wordt de wereld niet opnieuw ge schapen, maar wordt wel de rich ting iets veranderd", zei hij. Die nieuwe richting zal onder andere tot uiting komen in de nadruk die in de slotverklaring zal worden gelegd op het belang van het energiebeleid, in de Verenigde Staten zowel als in Europa en Ja pan, zo verluidde gisteravond Volgens minister Blumenthal had de Amerikaanse president Carter in zijn uiteenzetting tot zyn colle ga's onverkort vastgehouden aan het streefdoel dat de olie-invoer in de Verenigde Staten in 1985 met twee miljoen vaten per dag moet zijn verminderd. Er was geen specifieke kritiek van de andere landen op de Amerikaan se energiepolitiek, aldus Blu menthal. Carter had er aan herin nerd dat een belangrijk deel van zijn energieprogram - gericht op het terugdringen van het oliege- Carter en Schmidt: dikke vrienden7 bruik - door het Amerikaanse parlement zal worden aanvaard. De Amerikaanse president liet een reserve horen met betrek king tot het vorige week in Bre men door de EG-landen geno men besluit nauwer te gaan sa menwerken op monetair gebied Amerika kan een specifiek plan nog niet ondersteunen, zo zei Blumenthal, omdat daarvoor de nodige gegevens ontbreken. Pre sident Carter sprak de hoop uit dat Washington op de hoogte wordt gehouden van de Europese samenwerking op dit gebied. De zondagse discussie in het paleis Schaumburg - de ambtswoning van Schmidt - was gewijd aan economische groei, inflatie, werkloosheid, het energiebeleid en de internationale monetaire vraagstukken. Het beraad had volgens de Westduitse rege ringsleider gistermiddag al tot „algemeen zeer verstrekkende overeenstemming" geleid. Vol gens de Amerikaanse minister van financiën hadden Duitsland en Japan in algemene termen toegezegd maatregelen te willen nemen om de economische groei te bevorderen Inflatie Bestrijding van de inflatie kwam bij veel deelnemers nog als een hogere prioriteit uit de bus dan energiebesparing en een grotere stabiliteit van de dollarkoers, al dus nog Blumenthal. Niet alleen in de Verenigde Staten heeft de regering problemen bij het for muleren van het energiebeleid, ook de Europese Negen hebben nauwelijks een reëel gemeen schappelijk programma. Wel is het olieverbruik in Europa de laatste jaren verminderd in te genstelling tot de Verenigde Sta ten, waar juist de olie-invoer aanmerkelijk is toegenomen. Zoals bekend, is de grote Ameri kaanse olie-import oorzaak van grote tekorten op de Amerikaan se betalingsbalans, hetgeen weer leidt tot verzwakking van de po sitie van de dollar. Anderzijds heeft Japan een groot overschot op zijn betalingsbalans, o.a. om dat het te weinig uit de Verenigde Staten en Europa importeert. Dit probleem zou met name vandaag aan de orde komen, als wordt ge sproken over de internationale handel en de relaties van het Wes ten met de ontwikkelingslan- MADRID (GPD) - Een door de Spaanse regering inge stelde commissie zal op korte termijn een onder zoek instellen naar de oor zaak van de ramp die vori ge week dinsdag gebeurde op de Spaanse camping Los Alfaques in de provin cie Tarragona. Het aantal slachtoffer als gevolg van die explosie, die werd ver oorzaakt door een van de weg geraakte tankauto met propyleen, is blijkens de laatste gegevens geste gen tot 150. Daar zijn, vol gens de ANWB, ten minste vier Nederlanders bij. Het aantal gewonden wordt op vier geschat; verscheidenen zijn in tussen met speciale vliegtuigen naar Nederland teruggebracht waar zij in het Rode Kruis Zie kenhuis in Beverwijk, dat gespe cialiseerd is op ernstige brand wonden, worden verpleegd. In totaal zijn ten minste 17 Neder landers bij de ramp betrokken geweest. Volgens het Spaanse blad Catalu- nya Express is de tankauto ont ploft als gevolg van een construc tiefout van de tank. De tank zou uit elkaar zijn gebarsten door een fout in de lasnaad. Het blad wijst erop dat de eigenaar van de tankwagen, Cisternas Reunidas, nog geen technische commissie heeft gestuurd naar de ramp- plaats om een onderzoek in te stellen. De Spaanse regering wil het onder zoek snel afwikkelen. In de rege ringscommissie zitten vertegen woordigers van de ministeries van binnenlandse zaken, open bare werken, industrie en trans port en verbindingen. De com missie is gevraagd een rapport in te dienen waarin alle problemen worden vastgesteld die door de ramp zijn opgeworpen. LONDEN (GPD) - De bel voor de tweede ronde van het vredesinitiatief van president Sadat heeft ge luid. Voor het begin van de conferentie in Leeds Cas tle, morgen, heeft Sadat al zijn troeven op tafel ge legd. Israël staat opnieuw voor beslis singen die de toekomst van het land zullen bepalen. Er liggen in Londen drie voorstellen op tafel: een Egyptisch voorstel, dat over de toekomst van de westelijke Jordaanoever en de Palestijnen gaat, een Israëlisch voorstel, het overbekende autonomieplan voor de Palestijnse Arabieren en ten slotte het Israëlische voorstel voor de Sinai een vredesbespre king met Egypte op bilaterale ba sis. De standpunten, zoals die op de agenda tot uiting komen, staan ver uiteen. De oorspronkelijke opzet van de Amerikaanse initia tiefnemers van deze conferentie was een Nigeriaans concept: een extreem Israëlisch voorstel te genover een extreem Egyptisch voorstel, mogelijk in een later stadium gevolgd door een Ame rikaans. LONDEN (GPD) - De conferen tie over de nieuwe vredesvoor stellen van Egypte zal niet in een Londens hotel plaatsvinden, maar in Leeds Castle in Kent. De te elfder ure genomen beslissing de plaats van bijeenkomst te verleggen is het gevolg van door de Britse inlichtingendienst ontvangen informatie dat een groep Arabische terroristen zich in Londen zou bevinden met het doel een aanslag te plegen op een of meerdere deelnemers aan de conferentie. Deze informatie werd aan Londen doorgegeven door de inlichtin gendiensten van zowel Israël als Egypte. Premier Callaghan licht te de Amerikaanse president Car ter in. Beide staatslieden waren voor een werkbezoek in Bonn. Pas in de loop van gisteren werd besloten de conferentie te ver leggen naar het kasteel. Eerder was overwogen de bijeenkomst in een ander land te beleggen of te doen plaatsvinden in een Lon- dense residentie van de Ameri kaanse ambassadeur. Leeds Castle is al eerder gebruikt voor een conferentie van de EG- ministers van buitenlandse za ken. Het ligt midden in het land en is gemakkelijk te isoleren. De nabijgelegen golfclub heeft op dracht gekregen zijn terrein van af morgen tot en met donderdag te sluiten. Toeristen die het kas teel bezoeken werd gisteren al leen toegestaan het park om het kasteel te betreden. Gedurende het weekeinde werden alle verloven van de manschap- C' pen van de Britse veiligheids dienst ingetrokken en op alle lucht- en zeehavens werd de con trole verscherpt. Het is nog maar enkele weken geleden dat een complot in Cairo werd ontdekt om besprekingen tussen Israël en Egypte te blokkeren. Daarbij werden verschillende arrestaties verricht. President Sadat heeft uiterst be hendig gemanoeuvreerd, door een uitermate hard standpunt op papier te zetten en dat aan te vul len met een reeks van concessies, die Sadat aan zijn lievelings Is raëli, minister van defensie Weizman, de afgelopen week in Salzburg heeft overgebracht. Op zettelijk heeft Sadat premier Be gin en minister van buitenlandse zaken Dajan ontweken, aange zien hij van mening is dat met die twee geen zaken is te doen. Sadat hoopt via Weizman een maxi mum aan positief effect in Israël te bereiken. Weizman, die nog enkele weken geleden op een zijspoor was ge zet, keerde optimistisch terug uit Salzburg. Hij zei dat „vrede bin nen handbereik ligt". Is vrede inderdaad binnen handbe reik? De Israëlische regering die gisteren over de laatste voorstel len van Sadat vergaderde heeft een afwachtende houding aan genomen en zal de besprekingen in Leeds Castle afwachten alvo rens verdere beslissingen zullen worden genomen. Tot nu toe heeft de regering van premier Begin steeds geweigerd om een praktisch onderscheid te maken tussen de soevereiniteit van de Westelijke Jordaanoever en de veiligheidsaspecten van dat ge bied. De uiterste concessie van Begin tot nu toe is dat de soeve rein iteitsvraag zal worden open gelaten; maar geen Arabisch lei der kan vrede met Israël sluiten zonder Arabische soevereiniteit van de Westelijke Jordaanoever terug te krijgen. Wat het militaire en veiligheidsas pect van dat gebied betreft, heeft president Sadat aangegeven dat hij Israël heel ver tegemoet wil komen, als maar eenmaal de Ara bische soevereiniteit wordt er kend: Israëlische troepen mogen op de Westoever op strategisch belangrijke punten blijven, ook na het tekenen van het vredes verdrag. Sadat heeft niet zijn eis herhaald dat alle Israëlische ne derzettingen op de Westoever moeten verdwijnen, wat overi gens nog niet betekent dat hij die eis heeft laten vallen, en Israël mag mede beslissen over de gang van zaken op de Westoever, met name inzake het vraagstuk van de terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen. Komen Sadats garanties voor Is- raëls veiligheid voldoende tege moet aan de Israëlische eisen? Ook dat zal in Londen moeten blijken. Sadat heeft een aantal centrale vragen in zijn laatste voorstellen zorgvuldig ontwe ken. De belangrijkste daarvan is de vraag welke veiligheidsdienst uiteindelijk de verantwoorde lijkheid voor de westelijke Jor daanoever zal hebben: de Israëli sche of de Jordaanse Volgens het Israëlische vredesplan zou Israel verantwoordelijk blij ven voor de openbare orde, een vraag waar Sadats laatste voor stellen geen antwoord op hebben gegeven. Ook het kardinale vraagstuk van de Palestijnse zelfbeschikking is voorlopig on der de onderhandelingstafel weggemoffeld, hetgeen alweer niet betekent dat Sadat van de eis dat de Palestijnen in een referen dum over hun toekomst moeten kunnen beslissen heeft laten vallen. Hij heeft de Palestijnse zelfbeschikking wel aan banden gelegd door zich tegen een Pale stijnse staat uit te spreken, het geen betekent dat de Palestijnen kunnen „kiezen" voor een Pale stijns-Jordaanse federatie. Met opzet heeft Sadat met zijn schoktherapie-diplomatie een zeer onduidelijke situatie ge schapen, die opnieuw tot heftige discussies in Israël zal leiden. De zaak wordt nog gecompliceerd omdat Londen niet het enige on- derhandelingsforum is tussen Is rael en Egypte. Er wordt nu ei genlijk langs drie kanalen onder handeld: oppositieleider Peres met president Sadat onder toe zicht van de socialistische inter nationale. Er wordt gesproken van een bezoek van de Israëlische socialistische leiders aan Egypte, waar zij nader met president Sa dat zullen spreken. Het tweede kanaal is minister van defensie Weizman met president Sadat zonder bemiddelaar en ten slotte de ministers van buitenlandse zaken Kamel en Dajan onder toe zicht van de Amerikaanse collega Vance. Dat alles maakt de situatie zeer on overzichtelijk. In elk geval vin den alle partijen nu dat ze veel optimistischer zijn dan een week geleden het geval was, toen de conferentie van morgen nog het enige platform was. Het valt niet te vernachten dat de conferentie in Leeds Castle direct dramati sche resultaten zal opleveren. Maar als alles goed loopt zal na de conferentie van Leeds Castle het t Sadat. vredesoverleg worden terugver wezen naar het Midden-Oosten, gesproken wordt over de hoofd stad van de Sinai El Arish en Beer Sheba. Voordien moet minister van defen sie Weizman dan nog een keer naar Alexandrie om met presi dent Sadat te spreken. Maar daarvoor wacht de Israëlische re gering de resultaten van de be sprekingen in Engeland af Argwaan en hoop hebben de Israë li's vervuld en die gemengde ge voelens hebben ook de regering bevangen. Hoop dat het toch mo gelijk zal zijn - Weizman en argwaan dat Sadat zijn funda mentele uitgangspunten, te we ten uiteindelijk ontruiming van de gehele Westoever alleen wat positiever gevormd en smakelij ker heeft geformuleerd voor het Israëlische publiek, en dat het daarom uiteindelijk niet meer is dan een publiciteitsstunt met het doel via de publieke wereldopi nie Israel verder onder druk te zetten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7