Vertrek Kolff gevoelige klap hartchirurgie Overleg van VVD met links waarschijnlijk Leiden moet vervoer naar zmok-school Holiday Inn blijft bij plan voor tennisbal OVER PROGRAMMASCHETS VOOR NIEUW LEIDS COLLEGE Actief in vrije tijd Westerkwartier „Unieke kans voorbij gegaan^ Huisbazin en kraker maken ruzie Kweeklust-boerderij moet als buurthuis worden gebruikt MAANDAG 17 JULI 1978 LEIDEN LEIDEN - De WD sluit samen werking met PvdA. PPR en D'66 voor de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders in Leiden niet uit. Binnen de fractie lijkt men mo gelijkheden te zien om de vorige week gepubliceerde program- maschets van de linkse drie op aanvaardbare wijze aan te passen aan VVD-uitgangspunten. Dit valt af te leiden uit de eerste reactie van fractievoorzitter Kuyers. Deze gaf gisteren desge vraagd te kennen dat de pro- grammaschets "voldoende speelruimte" bevat om hierover onderhandelingen met PvdA, PPR en D'66 aan te gaan. "Met bijschaven en amendementen kun je een heel eind komen", al dus Kuyers. De fractievoorzitter van de WD gaf overigens nog een voorlopige en persoonlijke reactie. Van avond (maandag) neemt de frac tie van de WD de beslissing of men overlegt met PvdA, PPR en D'66 over het programma en daarmee samenwerking met de linkse drie aangaat. Kuyers toonde zich in elk geval te vreden dat de PvdA openlijk heeft toegezegd dat bij het over leg op basis van "wederzijdse ge lijkwaardigheid" wordt gespro ken. "Dat klinkt redelijk", aldus de fractievoorzitter. De VVD- fractie was aanvankelijk beducht om uit een ongelijke positie te moeten onderhandelen. In zijn eerste reactie noemde frac tievoorzitter Kuyers de pro- grammaschets als op vele punten nog vaag en onduidelijk. Als voorbeeld wees hij op de para graaf over verkeer en in mindere mate ook die over erfpacht. Met het compromis over de Stevens- hofjespolder had Kuyers weinig moeite. Uitgesproken bezwaren had de fractievoorzitter van de WD met de inleiding van de programma- schets. In deze inleiding wordt forse kritiek uitgesproken over de consequenties van de bezuini gingsoperatie van het zittende (CDA/WD)-kabinet. Zo wordt de bezuiniging op volkshuisves ting-stadsvernieuwing "onrede lijk", "onverstandig" en "frustre rend" genoemd. Overigens blijft het nog altijd mo gelijk dat de WD de samenwer king met de linkse afwijst. Kuyers noemde het gisteren niet onmogelijk dat de WD bij afha ken met het CDA gaat overleg gen. Van CDA-zijde wordt daar ook voorzichtig rekening mee gehouden. CD A-fractie voorzitter Driessen wilde gisteren nog geen uit spraak doen over het definitieve uitsluiten van zijn partij bij de collegevorming. Hij liet uitko men dat het CDA eerst wil af wachten wat de WD gaat doen. "Dat is voor ons erg belangrijk", aldus Driessen De onderhande lingsdelegatie van het CDA gaat zich op korte termijn over de hui dige situatie beraden. Frits Kuyers (VVD) "Voldoende speelruimte LEIDEN - De in Leiden woonach tige P.C. Donker moet van de gemeente Leiden een vergoeding ontvangen voor de kosten die hij maakt voor het vervoer van zijn zoon naar "Huize Roelant" in Ubberbergen. Dat hebben Gede puteerde Staten van Zuid Hol land beslist. Het gaat hier om een neutrale school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen waar aan een internaat verbonden is. De zoon van de heer Donker is leerling op deze school, verblijft tijdens de schoolweek in het in ternaat van de school, maar komt in de weekeinden en in de vakan ties naar de ouderlijke woning in Leiden. Een aanvraag bij het Leidse college van B en W voor een vergoeding van de vervoerskosten werd in februari van het vorig jaar afge wezen. Daarop ging de heer Don ker in beroep bij de provincie. Tijdens de zitting werd door de gemeente Leiden aangevoerd dat de zoon geen inwoner van Leiden meer was maar was overgeschre ven naar Ubbergen. De gemeente vond dan ook dat een verzoek om vergoeding van de kosten bij die gemeente zou moeten worden ingediend. De heer Donker voerde als verweer aan dat de overschrijving van zijn zoon naar het bevolkingsregister van Ubbergen hem nooit officieel is gemeld. Bovendien vindt de heer Donker dat zijn zoon deel uitmaakt van zijn gezin en daar om als Leidenaar geregistreerd behoort te staan. In een uitspraak zeggen Gedepu teerde Staten van Zuid Holland dat volgens de letter van de wet de gemeente Ubbergen als beta lende gemeente zou moeten wor den aangemerkt. Dat zou echter betekenen, dat de heer Donker geen vergoeding zou krijgen. De gemeente Tubbergen zou name lijk aanvoeren dat er geen ver voerskosten zijn omdat het inter naat op enkele minuten lopen van de school. Gezien het feit dat de zoon geregeld bij de ouders over de vloer komt vinden GS echter dat de zoon in de zin van de wet nog steeds "thuis woonachtig is" en daarom wel een vergoeding gegeven zou moeten worden. Bovendien blijkt volgens GS uit.de totstand koming van deze wet dat het is bedoeld om ouders financieel te gemoet te komen die toch met hoge financiële lasten zitten om dat hun kind een school voor bui tengewoon onderwijs moeten bezoeken. En in het bewuste ge val is daar zeker sprake van, zo vindt de provincie. Dr.Kolff demonstreert een ballonpompje dat gebruikt wordt voor het op gang houden van het hart. Vóór hem een zg. heart-driver, die nodig is voor de werking van een kunsthart. LEIDEN - Holiday Inn zal het er niet bij laten zitten nu de gemeen te niet toestaat dat er eert op blaasbare tennishal komt op het ten niscomplex bij het motel aan de Haagsche Schouwweg. In au gustus wanneer de voorbereidin gen voor het wijzigen van het be staande bestemmingsplan voor dit gebied beginnen, zal opnieuw een plan voor zo'n tennishal wor den ingediend. De wijzigingen van het plan hou den verband met bouwplannen die al eerder zijn uitgevoerd, maar nog niet in het bestem mingsplan zijn opgenomen. Die LEIDEN - Het vakantiepro gramma dat in buurthuis Westerkwartier start op maandag 17 juli met een dag- jeuit naar Art is. Kinderen uit het Haagwegkwartier moeten die dag om tien uur in het buurthuis aanwezig zijn willen ze meekunnen. Fietstochten naar de Katwijkse duinen zijn georganiseerd op de woensdagen 19,26 juli en 2 augustus. Het tijdstip van vertrek is telkens vastgesteld op elf uur 's morgens, terwijl de deelnemers om ongeveer drie uur 's middags weer in Leiden terug zijn. Op vrij dagmiddag 21 juli beginneri de voorbereidingen voor de bonte middag, die op 28 juli (vanaf twee uur) in het buurt huis wordt gehouden. Toneel stukjes, liedjes, shows, het kan allemaal worden gebruikt. terkwartier. Vanaf zes uur 's avonds is er muziek van een jazzbander zijn aktiviteiten voor kinderen en er komen kraampjes op het terrein te staan. Zowel kinderen als volwassenen zijn welkom op het buurtfeest, dat tot onge veer negen uur duurt. De en tree is gratis. Open huis is er in het clubhuis van 17 juli tot en met 4 augustus, op de maandag-, dinsdag-, don derdag- en vrijdagochtend van tien tot twaalf uur. Zowel kinderen, jongens, volwasse nen en bjjaarden kunnen tij dens het open huis in Wester kwartier terecht. Als er vol doende belangstelling voor is worden voor de verschillende leeftijdsgroepen verschillende aktiviteiten georganiseerd. Donderdag 27 juli staat een tocht naar het Lmnaeushof op het programma. Vertrek om tien uur vanaf het clubhuis. Evenals de fietstochten naar de duinen is ook de tocht naar het Linnaeushof bedoeld voor zowel kinderen en volwasse nen als voor bejaarden. Deel nemers moeten wel tijdig van zich laten horen. Het buurthuis is gesloten van 7 tot en met 28 augustus'. Van 12 tot 19 augustus is er een kamp georganiseerd voor kinderen, een week later voor jongeren. Buurthuis Westerkwartier, Ten Katestraat 10a, tel. 310629. worden nu in het plan ingepast. Bovendien is het noodzakelijk in verband met de uitvoering van de plannen voor woningbouw in Koppelstein en Bokhorst. Voor dat laatste zal ook een uitbrei dingsplan van Oegstgeest dat al dateert uit 1960 moeten worden gewijzigd. In de nieuwe versie van het be stemmingsplan zal ruimte gere serveerd worden voor recreatie Met name in een gebied dat nu nog de bestemming "groene ruimte" heeft. Dat zou de moge lijkheden openen voor de bouw van een tennishal. Maar het is niet uitgesloten, dat een tijdelijke voorziening als de opblaasbare tennishal, daar niet zal worden toegestaan, aldus een woord voerder van de gemeente. Dat zou dan een meer permanente voorziening moeten worden. LEIDEN - De Leidse postdui- venclub hield een wedvlucht vanuit Chateauroux (628 km). De uitslag was als volgt: 1. en 5. N. de Groot, 2. en 3. J. van Alpen, 4. J Rozier, 6. A. Singeling, 7 J. Groe nendijk, 8. W. Onstenk, 9. J. Staf felen en 10. P. Groenendijk. De LPC hield ook een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vol- voorde (386 km.). Hier was de uit slag: 1. J. Rozier, 2. J. Staffelen, 3. en 4. P. de Haas, 5, 7 en 8. J. van Alphen, 6. N. de Groot, 9. P. Koe nen en 10. Fr. Gijsman. Snelvlieger Ook de duiven van LPV De Snelvlieger werden in Chateau roux gelost. Er waren 94 duiven in de race. De uitslag: 1. en 2. F. Compier, 3. I. Klinkhamer, 4. J. Schouten, 5. C. Montanje, 6. gebr. Bink, 7. Gebr. v.d. Heijden, 8, 9, en 10. A. Compier. De jonge dui ven van De Snelvlieger (467 in to taal) kregen in Strombeek tijde lijk de vrijheid. De uitslag van de ze vlucht 1. en 5. J. Degen Zn., 2. gebr. Bink, 3. F. Compier, 4. comb. Koopman, 6, 7 en 8. I. Klinkhamer, 9. C. Montanje en 10. A. Witteveen. LEIDEN - De Leidse hart chirurg dr. Jack Kolff (40) heeft de knoop doorge hakt: hij gaat terug naar de Verenigde Staten. Af gelopen zaterdag heeft hij zijn besluit meegedeeld aan de directie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een besluit dat zowel voor Leiden als voor de Nederlandse open-hartchirurgie een gevoelige klap betekent. Door het vertrek van dr. Kolff zal het AZL nu minder open-hart operaties kunnen doen dan waarnaar wordt gestreefd (400 per jaar.) Weliswaar is er een tij delijke vervanger voor de chirurg gevonden in de figuur van de Utrechtse open-hartspecialist dr H. Huysmans, maar deze springt slechts één dag per week bij. Daar komt bij dat dr. Kolff met zijn ervaring en inzet het aantal open hartoperaties in Leiden aanzien lijk had kunnen vergroten. Za terdag in zijn werkkamer in het anders zo drukke gebouw van Thoraxchirurgie zei hij: "Met het huidige team van zes chirurgen kunnen hier minimaal zeshon derd open-hartoperaties per jaar worden gedaan. Niet van de ene dag op de andere. Maar over een paar jaar toch zeker. Het is zelfs mogelijk om er op den duur dui zend per jaar te doen. Als wij maar kunnen rekenen op vol doende steun." Door Wim Wirtz Die steun is volgens dr. Kolff in Nederland ver te zoeken. Het be vreemdt hem ook dat terwijl het ministerie van Volksgezondheid het aantal open-hartoperaties graag opgevoerd wil zien, de uni versiteitsziekenhuizen de boot duidelijk afhouden. "Ik heb in dertijd tegen ambtenaren van volksgezondheid gezegd dat we het aantal open-hartoperaties konden opvoeren. En die waren meteen enthousiast. De universi teitsziekenhuizen denken er blijkbaar anders over", zegt hij Prikkel Anderhalf jaar geleden werd dr Kolff uit de V.S. naar Leiden ge haald om de open-hartchirurgie in Leiden een flinke prikkel te geven. Dr. Kolff is gespeciali seerd in zg. by-pass operaties, (waarbij de kransslagader wordt overbrugd) en Leiden had geen chirurgen van zijn kaliber die de open-hartchirurgie op poten konden zetten. "Toen ik hier zes maanden gewerkt had, wilde ik terug naar de V.S. Maar toen is mij gevraagd te blijven. Er is geen toezegging gedaan, maar er is wel gevraagd of ik bereid zou zijn in Leiden hoogleraar thoraxchirur gie te worden". ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO-CASIO-CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Dat hoogleraarschap was voor de chirurg een prettig vooruitzicht om straks de open-hartchirurgie in Leiden verder te kunnen uit bouwen en om zijn wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van de kunstorganen (kunsthart, kunstnier e.d.) in Nederland te kunnen opzetten. Voor dat doel had hij al samen met de Rotter damse zakenman en oud-patiënt P.J. Harsma de Leidse Stichting voor Hartchirurgie en onderzoek opgericht, die o.m. zou gaan pro beren financiële steun te verkrij gen via het bedrijfsleven. Aanbod Een benoemingscommissie van de medische faculteit in Leiden, die over de vervulling van de hoogle raarsvacature moest adviseren, doorkruiste echter de plannen van de chirurg. De commissie was nog volop bezig met allerlei kandidaten en kon hem daarom, zo heette het, niet de garantie ge ven dat hij in Leiden hoogleraar zou worden. Dr. Kolff kondigde toen aan dat hij naar de V.S. terug zou gaan. Enkele weken geleden deed de medische faculteit hem nog een bepaald aanbod om hem voor Leiden te behouden. Dat aanbod werd afgelopen vrijdag avond nog verruimd. Maar het besluit van de chirurg stond vast. "Ik kon voor een paar jaar buiten gewoon hoogleraar worden. Maar daar schiet ik niets mee op. Ik wilde gewoon hoogleraar wor den, want zonder vaste benoe ming kan ik geen onderzoek doen. Als je nagaat dat we met het onderzoek op het gebied van kunstorganen al zo'n vijfentwin tig jaar bezig zijn, dan is het dui delijk dat er continuiteit nodig is. Bovendien heb ik bepaalde ideëen over de open-hartchirur gie en de thoraxchirurgie en om die waar te maken heb ik macht nodig. En macht heb je alleen als je gewoon hoogleraar bent". De ideëen van dr. Kolff kwamen erop neer dat hij de bestaande structuur bij thoraxchirurgie in het AZL wilde doorbreken. Op het ogenblik doet iedere chirurg verschillende operaties: open- hart, kinderhart, longen en hartkleppen. Dr. Kolff wilde dat ieder een eigen specialisme ging doen, omdat dat beter en plezie riger zou werken. Zelf zou hij dan de open-hartchi rurgie voor zijn rekening hebben genomen. "Want als je kijkt wat van deze specialismen belangrijk is, dan zie je dat er per jaar 300 mensen per één miljoen in aan merking komen voor een open hartoperatie. In Nederland zijn er vierduizend per jaar. Dat vind in belangrijk en daarom wilde ik het accent leggen op de openhartchi- rurgie". Op de vraag of hij misschien daar om niet de garantie kon krijgen voor een benoeming tot hoogle raar antwoordt dr. Kolff ontwij kend. Hij sluit echter niet uit dat er in de kring van thoraxchirur gen verzet is gerezen tegen zijn plannen en dat hij daarom niet in aanmerking mocht komen voor een professoraat. Cruyff Inmiddels is door het vertrek van de chirurg naar de V.S. volgens de zakenman Harsma een 'unieke kans aan Leiden voorbijgegaan' Hij zegt "Ik vind het doodjam mer dat er een soort Cruyff op dit gebied - want zo mag ik dr. Kolft toch wel noemen - hier rondloopt en dat die niet de kans krijgt om zijn talenten hier te ontplooien. Dat is een trieste zaak, waar de patiënt de dupe van wordt". Dr. Kolff werkt samen met zijn va der, de uitvinder van de kunst nier, al jaren aan de ontwikkeling van kunstorganen. Een recent hoogtepunt op dit gebied is het inbrengen van een kunsthart in een kalf, dat daarmee nog zes maanden heeft rondgelopen. Op het gebied van de open-hartchi rurgie meent dr. Kolff dat er in Nederland in principe net zoveel mogelijk is als in de V.S., waar bijvoorbeeld in de Cleveland Cli nic met zes chirurgen vierdui zend open-hartoperaties per jaar worden gedaan. Het AZL deed er vorig jaar 116, terwijl er 82 patiënten werden doorgestuurd naar Genève. "Het moet hier in Nederland veel be drijfsmatiger worden aange pakt", zegt dr. Kolff. Hij meent dat daarbij de verplegingscapaci- teit moet worden opgevoerd en dat er mogelijkheden moeten worden gezocht voor assistentie op de operatiekamers met behulp van niet-academische krachten. Wat de financiën betreft meent de chirurg dat er eveneens doeltref fender kan worden gewerkt. "Zeshonderd open-hartoperaties leveren per jaar zo'n vijftien mil joen gulden op. Daarmee zou je dingen kunnen doen, waar je nu niet aan toekomt" LEIDEN - De eigenaresse en een kraker van een pand aan de Schoolsteeg hebben het in het afgelopen weekeinde zo met elkaar aan de stok gekregen dat de politie er aan te pas moest komen. De problemen ontstonden toen de eigenaresse van het pand zaterdag ontdekte dat haar pand gekraakt was. Zater dagavond ging zij de woning binnen en zette de huisraad van de kraker op straat. Toen de kraker zaterdagnacht rond half drie bij de woning terugkeerde en zijn spullen op straat zag staan wond hij zich daarover zo op, dat hij de rui ten van het pand kapot sloeg. Volgens de verklaringen, die de eigenaresse tegenover de poli tie aflegde, stond het pand leeg omdat het moest worden opgeknapt. Daarna zou het weer bewoond worden. De kraker verklaarde tegen de politie dat de eigenaresse zich wederrechtelijk toegang tot de woning had verschaft en deed zijn beklag over het weg slepen van de huisraad. De politie heeft de huisraad voorlopig laten opslaan bij de gemeentelijke reinigings dienst en zal verder nagaan in hoeverre de beide verkla ringen juist zijn. LEIDEN - De bibliotheek, die in het Morskwartier zal wor den gevestigd kan in boerde rij Kweeklust aan de Mors- weg worden ondergebracht. De wens om deze boerderij te bestemmen voor onder meer club- en buurthuiswerk blijft namelijk ook in de nieuwe wensen en vragenlijst onver kort van kracht. Dat schrijft wijkvereniging "Het Muiderslot", een ver eniging die zich inspant voor het wel en wee van Mors be woners die in het gedeelte tussen de Plesmanlaan -dr. Lelylaan, Cruquiuslaan en Morslaan wonen. Nu van een nauwe samenwerking tussen het clubhuis en de speeltuin voorlopig geen sprake is komt er ook geen nieuw clubhuis. Voorwaarde voor het samengaan van de speel tuin en het clubhuis in één onderkomen was een sa menwerking op voet van ge lijkheid, zo stelde de wijkver eniging. Ondanks een tiental vergade ringen met de speeltuinver eniging, de LJ A en de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen en gesprekken met wethouder Tesselaar is de samenwerking afgesprongen- De speeltuinvereniging wil alleen een clubhuis bouwen. Vandaar dat de wens om de boerderij als clubhuis in te richten nog steeds bestaat De wijkvereniging vindt het overigens betreurenswaardig dat ze niet of nauwelijks door de gemeente wordt betrok ken bij de discussie over de bestemming van de boerderij. Ondanks toezeggingen van wethouder Van Aken om de wijkvereniging in het Mors kwartier bij de plannen voor de uitbreiding van het aantal winkels te betrekken is er niets gebeurd. De wijkver eniging vraagt de gemeente alsnog, zo snel mogelijk met plannen te komen voor de uitbreiding van het aantal winkels. Bovendien wil "Het Muiders lot" een apotheek in de wijk. Van een toezegging van de gemeente om de mogelijkhe den daartoe te bekyken is ook nooit meer iets vernomen. Evenals collega-vereniging Transvaal is wijkvereniging "Het Muiderslot" van mening dat de betoncentrale op een minder aanvechtbare plaats dan de Morsweg moet wor den gevestigd. Blijkens een enquête willen de bewoners van de Roemer Visscherstraat dat er in hun straat een woonerf wordt aangelegd. De Spieghel- straatbewoners zouden het liefst zien dat hun straat ver keersdrempels krijgt en ge deeltelijk wordt herbestraat. Ook in de Brederode- en Tes- selschadestraat zouden vol gens de enquête verkeers drempels moeten komen De meeste bewoners hebben zich ook uitgesproken voor de invoering van eenrich tingsverkeer in hun straten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3