(90 jaar) eert Brabants korps wint wereldmuziekconeours DE STAD IN DE VULKAAN MAANDAG 17 JULI 1978 VARIA Hans Driessendie vorige week op radio en televisie mocht opdraven als kenner van de Russische dis- sidentia, bleek net als ik in be droefd gegrinnik te zijn uitgebar sten, toen hij die passage in de AP, AFPNYT-berichtgeving over het proces in Moskou tegen Anatoli Stjaranski had gelezen. Ik citeer het even: „De Moskouse rechtbank bestu deerde donderdag ook een toverleitjedat Stjaranski van buitenlanders had gekregen waarop aantekeningen gemaakt kunnen worden welke door met het leitje te schuiven weer wegge werkt kunnen worden. Hel leitje behoorde tot het bewijsmateriaal van Stjaranski s illegale activi teiten. Het ding blijkt in de Sow- jet-Unie veel gebruikt te worden door buitenlandse functionaris sen die niet willen worden afge luisterd". Bewijs Hans Driessen kon het niet met absolute zekerheid zeggen, maar het zou hem niet verbazen als hij als allereerste het toverleitjeop aanraden van zijn moeder, de Sowjet-Unie had binnengesmok keld. Dat was in 1966, zodat dit verschrikkelijke, de Sowjet-staat bedreigende wapen in elk geval al tien jaar in handen van de dis sidenten is. Feit is (het mag, nu Stjaranski tot drie jaar gevange nis en tien jaar concentratie kamp is veroordeeld, wel onthuld worden), dat de export vanuit Nederland naar de Sowjet-Unie van dit toverleitje de laatste tien jaar sterk is toegenomenen niet zonderschroom geef ik hier zwart op wit toe, dat ook ik. in februari 1970. zo'n toverleitje heb meege smokkeld toen ik voor Avenue een reportage over Moskou maakte en van plan was Andrej Amalrik te bezoeken, in zijn huis aan de Vang tangovstraat 5. Ik had een Russische uitgave van zijn be faamde essay .Haalt de Sowjet- Unie 1980" bij me, die hij nog nooit onder ogen had gehad (en kele maanden later werd hij gearresteerd en tot zoveel jaar kamp streng regime veroordeeld op de beschuldiging dat hij exemplaren van het boekje had verspreidhoewel hij er dus maar eentje van had), een Engels en een Frans tijdschrift waarin genoemd essay was afgedrukt, en het nu wereldberoemde tover leitje van het soort dat als be wijsmateriaal diende om Stja ranski dertien jaar hechtenis te kunnen bezorgen. Het wordt mis schien tijd dat ik uitleg om wat voor apparaat het gaat, dat zo vernuftig is, dat het tot nu toe nog in geen enkele James Bond-film als nieuw en verfijnd spionage- snufje is vertoond. Het is natuurlijk precies wat u dacht dat het was: zo'n leitje, dat in elke speelgoedwinkel en kan toorboekhandel voor èèn of twee gulden te koop is en waarop je, met een plastic potloodje, iets schrijft op een doorzichtig plastic omslag, waarna het geschrevene zichtbaar ivordl op een onderlig gend velletje carbon. Trek je het plastic omslag vervolgens uit de huls, dan wordt het contact tussen plastic omslag en carbon verbro ken, waardoor ook het geschreve ne verdwijnt. Het ding is zo oud als de wereld. In Nederland dient het als speelgoed of als bood schappenlijstje. In de Sowjet- Unie als bewijsmateriaal om ie mand dertien jaar achter slot en grendel te krijgen. Zwaktebod Is het als bewijsmateridal dan ondeugdelijk? Nee hoor, dat zult u mij niet horen zeggen. Het is na melijk het beste bewijs voor het feit dat dissidenten in hun eigen huis worden afgeluisterd. Hoe ging dat bijvoorbeeld bij Andrej en Gjoezel Amalrik thuis? Voor dat we in de enige, volgepropte kamer die zij bewoondenaan het keukentafeltje ons nieuws van thuis uitwisselden, zette hij een klassieke plaat op,die hijtoen hij afgelopen was, opnieuw opzette zonder hem om te draaien: het ging niet om de muziek, maar om het geluidwerende geluid. Als we over koetjes praatten (hoe lang blijf je in Moskouin welk hotel zit je?), deden we dat in gewone ge spreksvorm,maar als er dissiden te zaken ter sprake kwamen (over vertalingen van zijn boeken in het Westen, over wat hij momen teel deed, dat soort dingen), schreef ik de vraag eerst op het meegebrachte toverleitje (,Ha!", zei hij blij, „het vorige is versle ten!"), reikte het hem aan onder de tonen van Bach of Beethoven, hij ontcijferde mijn Russisch in zijn Russisch, verwijderde mijn tekst door het leitje uit te trekken en schreef er dan zijn antwoord op. Eenvoudig als goejedag. Ik geef toe,het bewijst niet alleen dat er afluisterapparatuur in het plafond of de wand was aange bracht, dat er ook dingen bespro ken werden die niet voor KGB- oren bestemd waren, dus in zoverre kun je het bewijsmate riaal noemen voor handelingen die blijkbaar het daglicht niet konden velen, maar als je zo'n toverleitje ter tafel brengt om ie mands landverraad aan te tonen, doe je toch wel een bijzonder kin derachtig zwaktebod. LEIDEN - Het is alweer vijf jaar geleden dat zowel in 'De Laken hal' als in deze krant aandacht werd besteed aan de vijfentach tigste verjaardag van de Leidse kunstschilder Alexander Rose- meier. Uiterlijk nauwelijks een dag ouder geworden viert Alex Rosemeier morgen zijn negentig ste verjaardag. De in 1888 in het voormalige Nederlands-Indie geboren Roserneier herdenkt dan meteen het feit dat hij vijfenze ventig jaar geleden met schilde ren is begonnen. Dubbel feest dus voor de hoogbejaarde, zeer vitale landschapsschilder, die in een ver verleden veel heeft sa mengewerkt met andere beken de vertegenwoordigers van de zogenaamde 'Leidse School' zo als Chr. van der Windt en A. J Driesten. Rosemeier, die zich zelf vooral be schouwt als een opvolger van de Franse impressionisten, met na me wat het buiten schilderen en het daaruit voortvloeiende hoge werktempo betreft, wil liever geen drukte in zijn woning aan de Burggravenlaan. Maar in KERKRADE - De koninklijke harmonie "Oefening en Uit spanning" uit het Brabantse Beek en Donk is gisteravond uitgeroepen tot het beste van de 280 korpsen die aan het achtste wereldmuziekconcours in Kerkrade hebben deelgenomen. Dit muziekgezelschap onder direc tie van de Limburger Hein Frie- sen behaalde het hoogste aantal punten van het hele concours: 353 V-z, slechts 61/* punt minder dan het maximaal te behalen aan tal van 360 punten. Het verwierf daarmee de prijs van koningin Juliana. Tevens won het in de sectie harmonie in de eerste divi sie zowel de hoogste internatio nale als nationale onderschei ding. Bij de sectie fanfare werd de hoog ste internationale en nationale onderscheiding toegekend aan de koninklijke fanfare "Concor dia" uit het Zuidlimburgse dorpje Ulestraten. Zij speelde 336 punten bij elkaar van de maxi maal te behalen 360, tevens kreeg deze fanfare de BUMA-prijs voor het best uitgevoerde Nederland se werk, de compositie "Three motions'' van Meindert Boekei. Bij de secties strijk- en sympfo- nieorkesten werd het jeugd- strijkorkest van de republiek Taiwan, die voor het eerst in Kerkrade vertegenwoordigd was, kampioen met 340 punten. Bij de sectie brassbands werd de William Davisband uit het Engel se Loughborough met 345 pun ten wereldkampioen. Bij de sec tie accordeonorkesten ging zowel de hoogste internationale als na tionale onderscheiding naar Ac- cordeonette uit het Nederlandse Tiel met 326 punten en bij de mandoline-orkesten werd het or kest uit het Italiaanse Udine be giftigd met de hoogste interna tionale onderscheiding. In deze sectie werd "Da Capo" uit Am sterdam nationaal winnaar met 279 punten. Geen Nederlands korps is er in ge slaagd om bij de mars- en show wedstrijden tijdens het achtste wereld-muziekconcours in Kerk rade internationaal kampioen te worden. Bij de showwedstrijden werd The Largoband uit het Amerikaanse Largo wereldkampioen met 175 van de maximaal te behalen 180 punten: royaal voldoende voor een eerste prijs met lof en voor de internationale kampioensprijs. De nationale prijs in deze catego rie is gewonnen door de Beatrix- band uit Hilversum, die 169 pun ten vergaarde. Bij de marswedstrijden is de natio nale band van Nieuw-Zeeland uit Christchurch internationaal winnaar geworden. Deze band behaalde 111 van de in deze cate gorie maximaal te behalen 120punten. Nederlands kampioen bij de mars wedstrijden werd de Rijnmond band uit Schiedam met 105!/2 punten. Het achtste wereldmuziekcon cours werd bezocht door twaalf duizend muzikanten uit zesen twintig landen. Om af te komen van het samenval len van het vierjaarlijkse we reldmuziekconcours met de eveneens vierjarige cyclus we reldkampioenschap voetballen zal het negende muziekevene ment in Kerkrade niet over vier maar over drie jaar in 1981 wor den gehouden. Alexander Rosemeier "Nieuw-Minerva" (Vrouwen- steeg 11is er morgenmiddag van vijf tot zeven uur alle gelegenheid om de jarige en jubilerende kun stenaar te feliciteren. Bovendien kan men tot het eind van deze maand in galerie 'De Poort' in de Herensteeg werk van Rosemeier als schilder van het Hollandse landschap, die tien jaar geleden ter ere van zijn tachtigste ver jaardag tot ere-lid van de Neder landse Kunstkring werd be noemd, aan de muur zien hangen. Voor liefhebbers van het genre - Rosemeier zelf betreurt het in hoge mate dat het landschap te genwoordig bij de schilders zo weinig in trek is - zeker de moeite van een bezoekje waard. APwOl/P i/eexxAAer NET KLcmbai A^AJOLD, HOE kUAl \)E 2IEAJ OAr IBMAAJD <jeK looajd <S KEEL EEAjVOUt>K IE Af AA/ P IS1 C/EKCOOAJP ALS HK EÉAJ CEL f7 IA/ DER >ie&Fr DfiAJ IEMAWÖ DIE PR.ECIE< OP MEM LMILr c LaV*ITA4S~ FRED BASSET De avonturen van Jommeke VENETLAANSE GEHAKTBALLEN Neem voor deze alledaagse gehakt ballen 500 g gehakt, halfom rund- kalfsgehakt. Verwij der van 150 g salami - de Belgische is heel geschikt en niet duur - het vel snipper de worst Fijn mogelijk. Rasp klein uitje fruit dit in heel w nig boter boven laag heel licht goud geel. Meng agfijn gesnipperd teentje knoflook door en neem de pan dan onmiddellijk het v Pel e handvol druiven, halveer ze en wip de pitjes er met puntig mesje Snijd de halve drui ven in kleine stukjes. Vermeng 75 g hewnoten zo fijn mogelijk en maak het gehakt dan der aan met de ge hakte noten, zout t versgemalen peper naar smaak, e mespunt suiker, i kele druppels troensap en 2 theele pels cognac. Het laatste is niet abso luut noodzakelijk! Kneed er 4 afgeplatte ballen van en bak de ze in boter goud bruin. Gier er na lf minuten bakken en kele lepels heet wa ter bij en laat het ge hakt daarna nog hoogstens 5 minuten sudderen. Onjievallendienst ziekenhuizen Leiden Leidse bioscopen Luxor: "Saturday night fever", dag, 2.3 7 en 9.30 uur, zo. 2,4.30, 7 en 9.30 uur. jaar. Camera: "The Party", dag. 7 en 9.15 uu Nachtvoorstelling: "Everything ways wanted to know about sex b re afraid to ask", vr. en za. 11.30 i Lido 1: "Capricome", dag. 7 en 9.15 Kindervoorstelling: 'Pinkeltje", 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. Lido 3: "Een bijzondere dag", dag. 7 er 9.15 uur. 16 jaar. Kindervoorstelling: "Tom en Jerry" dag. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur AL. t elke dag Acaden Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessen hu is: Middagbezoekuur. 1 45 14.30 uur Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kin- deratdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot). 15-16 en 18.30-19.30 uur. laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-1&.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeüng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandagtnn i 18.30-18.45 Zaterdag en zonda iJdag Bezoek aan ernstige patiënten wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofd ver- Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14 15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14 45 alleen oor echtgenoten 19 20 uur. Kinderafdeling ooi ouders 16 18 30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluicbhindei van liphol «020 175000) l'Ami Americain", dag. 1 AL. Rex: "Horror express", dag. 7 en 9.15 Kindervoorstelling: "Abba, the Movie", dag. 2.30 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Emanuelle", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. 6.30 e AL. '.dag. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", dag. 1.30 en 4 uur. AL. Nachtvoorstelling (1): "The Eagle has landed", za. 0.15 uur. 16 jaar ■stelling (2): "The Amsterdam o.l5 L 16 ja; Euro 3: "Onkruid vergaat n en 4.15 uur. AL. "The Genius", dag. 6.45 er t", dag. 1.45 Vreugde bij de Beatrix Band uit Hilversum, welk korps in Kerkrade nationaal winnaar werd van de showwed strijden. "Live and let die", dag. 2. 4.30. 7 uur. 12 jaar. jorstelling: "Sex-rivalen", za. <f@.udcVlieuuïs. 17 juli 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: 8 In de menagerie van den die rentemmer Bidel te Parijs heeft een beer met veel behendigheid de ijzeren bout eener afschei ding losgemaakt en zich op die wijze toegang weten te ver schaffen tot het hok van een panter. Zoodra hij daar geko men was, viel hij den panter aan en er ontstond een ver schrikkelijke strijd. De panter sprong tegen de zoldering, viel hierna op den beer, zette zijne klauwen in diens huid en sprong toen weer naar de hoog te. Maar de beer, beschermd door zijne dikke huid, was niet bang voor den panter, dien hij eindelijk beet kreeg en met zijne pooten zoodanig omklemd hield, dat hij hem dood drukte. - Te Kirchbrucht. een dorp in Keur-Hessen, nabij Gelnhau- sen, is dezer dagen een boer, met name Florian Weissmuth, in den buitengewoon hoogen ou derdom van 148 jaren overle den. Zijn leven was eene reeks van ontberingen en allerlei el lende. Van zijn nakomelingen leven nog twee hoogbejaarde zoons, zestien kleinkinderen en 43 volwassen achterkleinkinde- Vijftig jaar geleden -Ineen gróotenjuwelierswinkel in Parijs op de Champs-Elysées verscheen dezer dagen een zeer goed gekleed heer, die aan de vrouwelijke bediende juweelen te zien vroeg. Zij werden hem getoond, hij bekeek ze aandach tig. maar besloot niet te koopen, de bediende hartelijk dankens voor het kijken. Eenige minuten later ontdekte het meisje de vermissing van een armband van 14.000 francs. Men gaf de politie een volledige beschrij ving van de dief en trachtte hem terstond op te sporen. Het was een dag later. Nu stond een an dere vrouwelijke bediende in den winkel. Er trad een zeer goed gekleed heer binnen, die vroeg om juweelen te zien. Ze werden hem getoond, hij bekeek ze aandachtig, maar 1 tenslotte niet te koopen. de juf frouw dankend voor het kijken. Eenige minuten later ontdekte het meisje, dat een armband van 225.000 francs verdwenen was. Zij gaf de politie een nauwkeurige beschrijving van den dief. Het signalement klopte met dat van den vorigen dag

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15