„„Als ik win is mijn leven in gevaar Geen nationale vlaggen bij tweekamp Kortsjnoj Karpov STOEL KORTSJNOJ MET RONTGEN-STRALEN ONDERZOCHT... Achthonderd studenten voor temperatuur-test in de zaal BAGUIO STAD - Officials van de wereld schaak bond (FIDE) heb ben in Baguio stad besloten dat titelverdediger Anatoli Karpov en uitdager Viktor ICortsjnoj hun tweekamp om het wereldkam pioenschap zonder de nationale vlaggen zullen spelen. Deze beslissing viel na twee dagen onderhandelen. Kortsjnoj, die twee jaar geleden na het IBM- toernooi in' Amsterdam besloot niet naar de Sowjet Unie terug te keren, was vastbesloten onder de Zwitserse vlag te spelen. De uit dager woont, tegenwoordig in Zwitserland. Ook had Kortsjnoj het voorstel gedaan voor hem een witte vlag met het woord staten- loos en een embleem met de Sowjetrussische hamer en sikkel en de toevoeging "Ik ben ont snapt" op de tafel te plaatsen. Ui teraard vond dit geen genade i het Russische kamp, dat ook niet toestond dat Kortsjnoj met de Zwitserse vlag zou spelen. Tegen een witte vlag met het woord sta- tenloos had men geen bezwaar. Prof. dr. Max Euwe, voorzitter van de FIDE, deed nog een vergeefse poging Kortsjnoj telefonisch te bewegen de vlag van het Zwitser se kanton Argau, waar hij woont, te accepteren. Zaterdag werd een internationale jury van zeven leden samenge steld, die een oplossing voor het vlaggenprobleem moest zien te vinden. "De spelers hebben zich neer te leggen bij de beslissing van deze commissie", aldus Eu we standvastig. "Anders gaan ze maar naar huis". Eerder had de Russische chef d'equipe Viktor Batoennski tijdens een bijeen komst na anderhalf uur vruchte loos discussieren de vergader kamer boos verlaten Gisteravond besloot de jury dat er gespeeld zou worden zonder na tionale vlaggen. Het hoofd van de radiologische af deling van,het kleine hospitaal in Baguio stad kreeg het afgelopen weekeinde een wel heel merk waardige patient op zijn onder- zoektafel. Op verzoek van de Sowjetrussische delegatie kreeg, de bewuste arts, Clemente Lo, voor het eerst in zijn loopbaan opdracht een stoel nauwgezet te bekijken. Het ging om de zetel van Kortsjnoj, die hij speciaal over had laten komen. Het onder zoek, dat twee uur in beslag nam en waarbij ook röntgenstralen werden gebruikt, wees uit dat het gaat om een volkomen normale stoel, zonder vreemde objecten. De hoofdscheidsrechter, de Westduitser Lothar Schmid, ver klaarde dan ook dat Kortsjnoj zonder meer gebruik mag maken van de stoel. Het enige wat de ra dioloog wist te vinden waren en kele donker gekleurde vlekjes op de linker armleuning. De specia list wist daar echter niets afwij kends aan te ontdekken. Viktor Kortsjnoj is op 23 juni 1931 in Lenin grad geboren. Hij verwierf de internatio nale meestertitel in 1954 en werd twee jaar later grootmeester. Kortsjnoj nam aan zes tien toernooien om de Sowjetrussische titel deel. Hij zegevierde vier keer. In 1962,1968, 1971 en 1974 probeerde Kortsjnoj in de cyclus van voorwedstrijden wereldkam pioen te wordenHet is nu de eerste maal dat hij het heeft gebracht lot uitdager van de wereldkampioen. In juli 1976 bleef Kortsj noj na het IBM-toernooi in Nederland ach ter. Tegenwoordig verblijft hij in Zwitser land. Kortsjnoj is een bijzonder actief grootmeester. Sedert 1946 heeft hij zeker in 90 toernooien en tweekampen gespeeld. Tijdens zes ver schillende Olympiades speelde Kortsjnoj 84 partijen, waarvan hij er 50 won, 31 remise speelde en slechts drie verloor. De weg naar de finaletweekamp om de we reldtitel liep voor Kortsjnoj in het Kandida tentoernooi via drie ex-landgenoten: oud wereldkampioen Tigran Petrosjan (12 par tijen), Lev Poloegajewski (13 partijen) en oud-wereldkampioen Boris Spasski (18 partijen). De Sowjetrussische meester Wladimir Osnos trad in de beginfase van Kortsjnojs carrière op als diens trainer. Nu heeft de statenloze schaker zich op de strijd met Karpov voor bereidt in samenwerking met de Britse grootmeesters Raymond Keene en Michael Stean. Deze spelers zullen - met de Israëliër Jasha Murrey Kortsjnoj terzijde staan bij het analyseren van afgebroken partijen. Anatoli Karpov is geboren op 23 mei 1951 in Zlatoest (Centraal Oeral). Hij heeft met suc ces zijn economiestudie aan de universiteit van Leningrad afgerond. Karpov is sedert 1975 wereldkampioen schaken. De toenma lige titelhouder,de wispelturige Amerikaan Bobby Fischer, weigerde toen tegen de Sov- jetrussische uitdager uit te komen. Karpov is sedert 1970 internationaal groot meester. Hij zegevierde in de periode van 1973 toten met 1977 in achttien sterk bezette toernooien en werd dan ook vijfmaal ach tereen door de leden van de Internationale Associatie van Schaakjournalisten uitge roepen tot speler van het jaar. Mede door zijn nog jeugdige leeftijd (27 jaar) is Kar pov tot nu toe tijdens twee Olympiades ac tief geweest. Hij speelde bij die gelegenhe den 29 partijen, won er 22, speelde zes keer remise en verloor eenmaal. Zijn meest re cente prestatie is de met Spasski gedeelde eerste plaats ïn het toernooi te Bougojno (Joegoslavië), dat in maart van dit jaar werd gehouden. Enkele dagen later zege vierde Karpov te Mostar. eveneens in Joego slavië, in een snelschaaktoernooivoor zijn landgenoot en oud-wereldkampioen Mik hail Tal. Volgens officiële gegevens, die zijn verstrekt door het Sowjetrussische persbureau Tass, heeft Karpov 187 geregistreerde partijen gespeeld tijdens erkende wedstrijden. Hij won 88 duels, speelde er 93 remise en verloor zes keer, dat is een winstpercentage van 71.9 procent. Tegen grootmeesters is dit percen tage 67.2 procent. BAGUIO STAD - Achthonderd studenten zaten doodstil op hun stoel. Zwaar ademend en twee uur lang starend naar een leeg podium. De proefkonijnen deden deze oefeningen niet voor niets. De test diende om Anatoli Karpov en Vik tor Kortsjnoj bij een ideale temperatuur hun partijen voor de morgen in de Philippijnse plaats Baguio-Stad te beginnen tweekamp om de wereldtitel schaken te laten spelen. De ademproef deed de tempera tuur in de zaal enkele graden stij gen. De organisatoren wisten waar zij aan toe waren. Zij plaat sten enkele extra ventilatoren om de atmosfeer rond het schaak bord koel genoeg voor een schaakgrootmeester te houden. Beide matadoren hadden tevoren er op aangedrongen dat de condi ties tijdens deze titelstrijd, die voor het eerst in een tropisch land wordt gehouden, niet mochten verschilllen van de omstandig heden, die zij in de koudere Eu ropese landen gewoon zijn. Zo wel de 27-jarige Karpov als zijn 47-jarige tegenstrever wil niets aan het toeval overlaten. Baguio-stad ligt in een met pijn bomen begroeide bergstreek. De hoogte is ongeveer 1500 meter boven de zeespiegel De plaats staat bekend om zijn doorgaans frisse weersomstandigheden. Beide spelers vergeten dan ook nimmer een trui aan te trekken bij hun wandelingen in de omge ving. In de speelzaal, die deel uitmaakt van een pyramide-ach- tig bouwwerk, kan de tempera tuur echter door de aanwezigheid van een paar honderd enthou siaste schaakliefhebbers danig oplopen. Vandaar de test met de studenten. Geen woord Dat schaken op dit niveau gelijk staat met oorlog wekt geen be vreemding meer. De capriolen van een Bobby Fischer en een Boris Spasski liggen nog vers in het geheugen. De koele lucht in Baguio-Stad staat in schrille te genstelling tot de verhitte uit spraken in de voorbereidingsfa se, die meer weg heeft van een psychologische en politiek oor logsvoering. De twee hoofdper sonen hebben al jaren geen woord met elkaar gewisseld. In elk geval niet meer sinds Kortsj noj twee jaar geleden na deelne ming aan het IBM-toernooi be sloot niet meer naar de Sowjet Unie terug te keren. Vier jaar ge leden verloor Kortsjnoj in Mos kou de tweekamp met Karpov die toen de wereldtitel in zijn be zit kreeg omdat Bobby Fischer weigerde onder de destijds van kracht zijnde reglementen te spelen. De Amerikaan had in 1972 in Reykjavik de schaak- kroon van Boris Spasski overge- Na de tweekamp tegen Karjbov in Moskou liet Kortsjnoj zich in schaakkringen herhaaldelijk ontvallen dat de Sowjetrussische Schaak Federatie subtiele me thodes had gebruikt om zijn jon ge concurrent te bevoorrechten en zijn eigen kansen stelselmatig te belemmeren. En opnieuw vindt Kortsnjoj Karpov tegen over zich, drie jaar later en met een zwaar kwalificatietoernooi achter de rug. Via een triomf op Spasski in Belgrado is Kortsjnoj klaar voor de revanche op zijn ri vaal. Winnaar is degene, die een totaal van zes overwinningen weet te boeken. Remises tellen niet mee er\ er kan slechts worden gegist hoeveel tijd de tweekamp in beslag zal nemen. Vast staat wel het prijzengeld. De nieuwe wereldkampioen krijgt drievijfde deel van het recordbedrag van 550.000 dollar (1,2 miljoen gul den). De speler die het eerst zes overwinningen boekt wordt kampioen. Remises tellen niet In het kamp van Kortsjnoj voor spelt men dat de match tenmin ste 20 partijen zal duren. De Ame rikaanse grootmeester Robert Byrne laat aan iedereen, die het wil horen, weten dat Karpov zijn titel zal behouden met zes tegen vijf overwinningen in 35 partijen. De eerste Aziatische grootmees ter in de schaaksport, Eugene Torre uit het gastland, doet ook een duit in het profetiezakje en houdt het er op dat Karpov 30 partijen nodig zal hebben de uit dager terug te wijzen. Verlengstuk Er worden drie partijen per week gespeeld. Gemakkelijk kan wor den becijferd dat een tweekamp van 20 partijen twee maanden zal vergen. Een verlengstuk van een maand is niet denkbeeldig. Voor de laatste tweekamp tussen Kar pov en Kortsjnoj was het aantal partijen op 24 gefixeerd. Negen tien duels eindigden in remise, Karpov won drie keer en Kortsj noj tweemaal. Karpov en Kortsjnoj zijn zowel in speeltrant als qua persoonlijk heid eikaars tegenpolen. Toen Kortsjnoj voor het eerst voet op Philippijnse bodem zette werd hem gevraagd wat zijn oordeel is over de stijl van Karpov. Het antwoord luidde: "Men moet zich er rekenschap van geven dat Karpov een buitengewoon koel en nuchter mens is. Zijn manier van spelen weerspiegelt zijn per soonlijkheid". De volgende dag diende Karpov van repliek. Hij deelde tijdens een persconferen tie op het vliegveld van Manilla minzaam mee dat hij Kortsjnoj als een sterk schaakspeler be schouwde maar tevens als een slechte beoordelaar van het ka rakter van de wereldkampioen. „Mr. Karp" Tot nu toe is Karpov tijdens zijn verblijf in Baguio Stad slechts eenmaal in de openbaarheid ge treden door de hem aangeboden symbolische sleutel van de stad te accepteren. Kortsjnoj wandelt elke dag door de straten, neemt een duik in het zwembad van het hotel en gaat uit eten. Hij babbelt amicaal met iedereen die hem benadert. In schaak- en pers kringen wordt de wereldkam pioen aangeduid met "Mr. Karp" en komt Kortsjnoj steevast ter sprake als "Viktor" Achter het bord staat Karpov be kend als een speler die er niet zo van houdt al te grote risico's te nemen. Hij staat bekend om zijn voorzichtige stijl, kiest liever voor een veilige verdediging dan voor gevaarlijke openingsvarian ten. Kortsjnoj daarentegen gaat moeilijkheden niet uit de weg en is buitengewoon op dreef in ge compliceerde stellingen. Vanuit zogenoemde "potdichte" stan den kan Kortsjnoj ineens een aantal onverwachte zetten doen, die de situatie uit zijn balans brengen en niet zelden de over winning inluiden. Zo komt Kortsjnoj soms tot briljante winstpartijen. Tegen een defen sieve specialist als Karpov is Kortsjnoj met zijn speeltrant ech ter wel eens onderuit gegaan. Knauw Kortsjnoj heeft onlangs in een open brief aan de Russische autoritei ten de vrijlating van zijn echtge note en zoon gevraagd. Hij dreig de toen de wanden van de speel zaal te beplakken met affiches, die de aandacht op deze kwestie vestigen. Voorts heeft Kortsjnoj door laten schemeren te vrezen bedreigd te worden indien hij zich in een winnende positie heeft gemanoeuvreerd, waardoor het Sowjetrussische prestige een geduchtige knauw zou krijgen. "Als ik van Karpov verlies zal mij geen haar gekrenkt worden", al dus de uitdager. "Maar o wee als ik win. Dan is mijn leven in ge- PAARDENSPORT - Nederland* heeft gisteren de landenprijs bij de internationale military van Luhmühlen gewonnen. De Westduitser Ammermann werd eerste in het individuele klasse ment. AMSTERDAM - Aangezien de schakers in het IBM-toernooi gis teren een vrije dag hadden, was er de mogelijkheid tot bezinning. Voor enkelen draaide dat uit op het likken van de wonden ge volgd door een kritisch woord, anderen hadden de mogelijkheid de onderbreking weldadig over zich te laten komen en zich op te maken voor de volgende ronde, de vierde, die vandaag gehouden wordt. Gas terug In die derde ronde bleek al spoedig, dat er wat gas terug genomen werd ten opzichte van de ope ningsronden. Dat resulteerde in enige korte salonremises en nog enkele partijen die iets langer duurden, maar overduidelijk met dezelfde uitslag. Zo kwamen de Hongaren Adorjan en Ribli al snel tot een verdeling van de buit, waarmee laatstgenoemde zijn leiderspositie handhaafde. De enige die hem op die plaats kan vergezellen was Jan Timman. De Nederlandse beroepsschaker had wit tegen Browne. Aan deze partij ging een opmerkelijk voor spel vooraf. Browne had enige maanden geleden Timman opge beld met de vraag of deze nog toernooibulletins had, voorzien van aantekeningen verkoopt Browne die bulletins dan in Amerika. Timman vermoedde dat Browne een nieuwtje zou toepassen dat door Dorfman in Sao Paulo bedacht was in het dame-indisch. Browne wist ech ter niet dat zijn tegenstander hierop reeds geantwoord had. Een overwinning van Timman vanuit de studeerkamer. Timman bereikte hiermee de gedeelde eerste plaats. Nikolac-Ho'rt was een andere vechtpartij in de eerste groot- meestergroep. Met hard werken bereikte Hort een goede positie maar de weg naar winst was nog ver. Zuchtend brak de Tsjech af om zich twee uur later zonder ge geten te hebben weer zuchtend achter het bord te plaatsen. Ook in deze tweede zitting kwam de partij niet tot een eind. hoewel er wel enige gevaarlijke klippen omzeild waren. De overige vijf partijen eindigden in remise zo dat er weinig verschuivingen op de ranglijst plaatsvonden. In de tweede grootmeestergroep trok de partij Rodrigues-Jusupov de aandacht. Men speelde de Svesj- nikov-variant van het Siciliauns en dat was al opmerkelijk, omdat Jusupov de leerling van Svesjni- kov is. 'Ongelooflijk interessant', meende Ljubojévic die meer be langstelling had voor deze partij dan voor zijn eigen stelling. De kansen keerden regelmatig en er werd afgebroken in een positie waarover niemand een oordeel durfde vellen. In de hervatting bleven de spelers ingenieuze en slechte zetten met elkaar afwis selen zodat het spektakel bleef. Afgebroken De partij werd weer afgebroken met winstkansen voor Jusupov. Christiansen en Böhm voegden zich bij de koplopers door regel matige overwinningen. Een grootmeesterresultaat in deze groep ligt op 9'/- punt. terwijl in de A-groep 7 punten voldoende zijn. GROOTMEESTERGROEP A. Nikoiac (Joe) - Hort (Tsj) afg., Adorjan (Hon) - RibLi (Hon) -.Timman (Ned)- Brow ne (VS) 1-0. Ljubojévic (Joe) - Pfieger (Wdl) ll2-lh. Langeweg (Ned) - Anders- son (Zwe) 'Iz-'l-', Dzindzindasjvili (Isr) - Ree (Ned) '/a-1/-. Miles (Eng) - Romanis- hin (Su) Stand 1/2 Ribli, Timman 2 l/a, ij/5 Adorjan, Dzindzindasjvili, Ljubojévic 2, 6/7 Lan geweg, Andersson 1 »/a, -;'J Nikoiac, Hort 1 en 1 afg., 10/13 Miles, Romanishin, Ree. Pfieger 1, 14 Browne 0. GROOTMEESTERGROEP B. Chris tiansen (VS) - Borm (Ned) 1-0. Hartoch (Ned) - v. Wijgerden (Ned) 'Iz-'h, Ligte- rink (Ned) - Taulbut (Eng) '/a-'/a, Rodri guez (Cub)-Jusupov (Su) afg, De Roode (Ned) - Bohm (Ned) 0-1, V.d. Sterren (Ned) - Balshan (Isr) afg., Kirov (Bul) - Janosevic (Joe) '/a-'/a. Bóhm 2. 68 Hartoch, Ligle- rink, Taulbut 1 'h, 9/10 Rodriques, Bals han 1 en 1 afg. 11)12 Borm. De Roode 1. 13 Jusupov en 1 afg.. 14 v.d Sterren 0 en 1 afg. Timman-Browne Dame-Indische partij I.d2-d4 Pg8-f6,2. c2-c4 e7-e6 3. Pgl- f3 b7-b6,4. g2-g3 Lc8-b7,5. Lfl-g2 Lf8-e7, 6. 0-0 0-0 7. Pbl-c3, Pf6-e4 8. Ddl-c2 Pe4xc3, 9. Dc2xc3 c7- c5, 10. Tfl-dl d7-d6, 11. b2-b3, Le7-f6 12. Lcl-b2 Dd8-e7,13. Dc3- c2 Pb8-c6, 14. e2-e4 e6-e5, 15. d4- d5 Pc6-d4, 16. Lb2xd4 e5xd4 17. Dc2-d3! (dat is een nieuwtje, wit gebruikt dame voor de blokkade terwijl het bekende en "natuur lijke" blokkadestuk, het paard, op f3 blijft staan. Ook de rest van de partij wordt zeer thematisch gespeeld en was reeds thuis uit gedokterd: de ruil van de witte loper gevolgd door a3 en b4 waarina er open lijnen komen) 17 Ta8-e8, 18. Tdl-el Lb7-c8, 19. h2-h4 g7-g6, 20. Dd3-fl Lf6-g7, 21. Lg2-h3 (dit veld had ook d.m.v. Kh2 onder controle kun nen worden gebracht, zonder dat zwart dan tot d4-d3 zou komen, hetgeen overigens slechts op tisch kansen biedt want deze pion is natuurlijk ten dode opge schreven) 21... De7-f6, 22. Pf3- d2. Lc8xh3, 23. Dflxh3 d4-d3, 24. Dh3-fl (er dreigde Df6xal) Df6- c3, 25. Tal-dl Dc3-c2 26. Pd2-t3 Lg7-c3, 27. Tel-e3 d3-d2, 28. Dfl- e2 Tc8-e7, 29. Pf3xd2 Tf8-e8 (hier had zwart nog 7 minuten, wit een half uur) 30. Kgl-fl (er dreigde Lc3-d4 waarna de toren niet weg kan vanwege Te7xe4) 30 Lc3- g7.3l.a2-a4 h7-h6.32. Tdl-el Lg7- c3. 33 Pd2-f3 Dc2xe2. 34. Telxe2 Lc3-d4,35. Pl3xd4 c5xd4.36 Te3- d3 Te7xe4,37. Te2xe4 Te8xe4.38. tt-re Te4-e7, 39. Kfl-f2 Kg8-fB 40. Td3xd4 17-f5, 41. Td4-d3. De tijdscontrole werd net gehaald en hier verzonk Browne in gepeins. Om de zet niet te hoeven afgeven wachtte hij tot precies 6 uur en speelde toen snel 41... a7-a5 waarop Timman a tempo 42. Td3- e3 deed en Browne weer 42 f5- f4!, een fraaie vondst in verloren stelling. De witspeler moest af geven en dat zal wel 43. g3xf4 ge weest zijn want het resterende pionneneindspel is door tempo- spel gewonnen 43. g3xf4 Te7xe3. 44 Kf2xe3 KfB-17.45. Ke3-d4 Kl7- f6. 46. Kd4-c3 Kf6-f5. 47. b3-b4 a5xb4. 48. Kc3xb4 Kf5xf4, 49. Kb4-b5! g6-g5, 50. h4xg5 h6xg5, 51. a4-a5 b6xa5, 52. c4-c5 en zwart geeft op. Bij de analyse kwamen de spelers tot de slotsom dat de zwarte stel ling toch vele ressources had. Zo creeèrt b.v. 25 f7-f5 i.p.v. dc3- c2 vele complicaties. Een boeiend gevecht. WIELRENNEN - Gerard Looije- stein, de Noordwijkerhoutse amateur, is dit weekeinde tweede geworden in een criterium bij Leimeren. De Amsterdammer Nooy won de koers over 80 km. WIELRENNEN - De Tsjech Bar- tolsic heeft de tweede etappe van de Ronde van Schotland voor amateurs gewonnen. Bert Oos terbosch was met een vierde plaats de beste Nederlander.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13