WATERPOLOTEAM VERLIEST AANSLUITING MET DE TOP Skiër v.d. Vliet derde Matige prestaties nationale roeiers MAANDAG 17 JULI 1978 PAGINA 11 SPORT Maritzka van der Linden: de enige die voor een uitschieter zorgde HEIDENHEM - De mo- mentopname na het acht- landentoernooi in Hei- denheim, 32 dagen voor het wereldkampioen schap, opent voor het Ne derlands waterpoloteam weinig hoopvolle perspek- tieven. In de Westduitse stad werd klaarhelder be wezen, dat het nationale zevental twee jaar na de verovering van de bronzen medaille in Montreal de aansluiting met de inter nationale pologroep verlo ren heeft. Zes nederlagen en één gelijkspel resulterende in de achtste en laatste plaats, viel de Trumbic- formatie ten deel. Het toernooi werd gewonnen door Olympisch- en Europees kampioen Honga rije, met Italië als de voornaamste kandidaat voor de wereldtitel. Ondoordacht Het ene punt werd zaterdagoch tend behaald tegen Griekenland, de Europese kampioen in de B- groep. Nederland controleerde de wedstrijd de volle twintig mi nuten en leek regelrecht op de eerste overwinning af te steve nen. Twee minuten voor tijd leidde Oranje nog met 4-2. Een ondoordachte manoeuvre van Jan Middendorp, nauwelijks tien seconden in het water, bezorgde de Grieken via de ontstane nu merieke meerderheid het derde doelpunt. Twintig seconden voor tijd schonk de Italiaanse arbiter Sandro Ferri Griekenland een strafworp die in dank aanvaard werd om alsnog een puntenver deling te bewerkstelligen. Na dit duel volgden drie regelmatige nederlagen, tegen West-Duits- land: 2-4, Australië: 3-4 en de Sowjet-Unie: 4-8. Het spelpeil in de voorlaatste test case op de strijd om de wereldti tel was over het algemeen niet van bijzonder hoog gehalte. Ver der dan een voorzichtig aftasten van eikaars mogelijkheden ging men niet. Alleen: Nederland viel zo opvallend uit de toon, dat het de achterdocht opwekte van de andere coaches. Onderling werd gefluisterd dat de slimme Trum- bic met een B-formatie naar Hei- denheim gekomen was. De ironie van het geval wilde dat Neder land de sterkste formatie van dit moment in het water bracht. Het complex van problemen voerde de Hongaarse coach Gyarmati te rug tot realistische proporties: "Dit Nederland mist de routine van de ploeg die in Montreal speelde. Als het zich weet te plaatsen voor de spelen in Mos kou, speelt het zonder twijfel mee in de strijd om de medailleverde ling". Jonge spelers Ivo Trumbic haakte er gretig op in: "Deze selectie kent uitsluitend jonge spelers met toekomst. Wanneer wij de tijd krijgen ons zonder zorgen voor te bereiden op Moskou, is herhaling van Montreal mogelijk. Op dit mo ment echter worden wij gedwon gen op korte termijn te presteren, waardoor de opbouw geforceerd verloopt". De aanpassing aan het internationale milieu kostte het team in Heidenheim de nodige kopzorgen, die tot uiting kwa men in de forse nederlagen. Het zelfvertrouwen werd te zwaar op de proef gesteld, wat resulteerde in een verkrampt speltype. De angst om te falen verlamde de spelers. Initiatief bleef bewust achterwege, iedereen wachtte op de hardop langs de kant souffle rende Trumbic alvorens enige plichtmatige actie te onderne men. Eigen inbreng, persoonlijke creativiteit en spelvreugde wer den totaal verwaarloosde begrip pen. Geluk lacht formatie van Trumbic bij loting toe... HEIDENHEIM - Het geluk lachte het Nederlands waterpoloteam gul toe tijdens de zaterdagmid dag in het gemeentehuis van Hei denheim gehouden loting voor het derde toernooi om het wereld kampioenschap. dat half augus tus in West-Berlijn zal plaatsvin den. Uitgerekend de polonatie die in het vorig seizoen de meest schamele resultaten op zijn conto schreef, behield haar kansen op kwalificatie voor de Olympische Spelen van Moskou in 1980 door een veel perspectief biedende in deling. Schoktherapie Israël AMERSFOORT (GPD) - Met het wereldkam pioenschap zwemmen in West-Berlijn in het vooruitzicht lijkt de zwembond gekozen te heb ben voor het aloude principe: deelnemen is be langrijker dan winnen. De limiettijden voor het toernooi in West-Berlijn die gebaseerd zijn op de negende plaats van de Olympische Spelen in Montreal, hebben geen gelijke tred gehou den met de prestatiecurve van de topzwemmers in de wereld. Mis schien dat het hanteren van dit principe door de zwembondoffi- cials de grootste oorzaak is van de matige prestaties van de Neder landse vedettes op de eerste twee dagen van de nationale kam pioenschappen. Ruimschoots Zowel Enith Brigitha als Annelies Maas hoefden niet tot op de bo dem van hun kunnen te gaan. Zij volstonden met tijden waarbij de limieten voor Berlijn ruim schoots werden gehaald op de 100 en 400 meter vrije slag, maar zelfs van een benadering van de nationale records kon nauwelijks worden gesproken. De Amsterdamse vrije-slagzwem- ster bleef weliswaar op de sprint onder de 58 seconden (57,99) maar kon toch ook niet aantonen een regelrechte kandidate voor het Westberlijnse eremetaal te zijn. Natuurlijk waren er voor Brigitha verzachtende omstan digheden. De late terugkeer uit Californië en de twee valse starts op de kortste vrije-slagafstand waren zaterdag geen optimaal klimaat om een toptijd te realise ren. Wat overigens niet wegnam dat Eniths eigen trainster Wil Storm ook meer van haar pupil had verwacht. „Enith had zeker een halve seconde sneller moéten zwemmen, ondanks het feit dat ze amper een week terug is uit Mission Viejo, maar het betekent niet dat ze nu teleurgesteld moet zijn", aldus Wil Storm. Het zal echter ook Enith Brigitha duidelijk moeten zijn, dat ze straks bij de wereldkampioen schappen twee volle seconden aan snelheid zal moeten winnen wil ze via het duel met de Oost- duitse Barbara Krause in aan merking komen voor eremetaal. Ondanks die wetenschap, én de wetenschap dat zij tot op de dag af twee jaar geleden in het olym pisch bassin van Montreal haar beste tijd op de 100-meter vrije slag realiseerde, ligt ze er zelf geen moment wakker van. Zij heeft haar hoop gevestigd op de weken die üggen tussen de laat ste dag van de nationale titelstrijd en het begin van het wereldtoer- nooi in Berlijn. „Ik zal in Berlijn pas vlammen, hier gaat het alleen om de limiet te halen. En dat is toch gelukt...", zei Brigitha veel zeggend. wel een uitschieter van Maritzka van der Linden op de schoolslag Voor haar is het Nederlands kampioenschap al voorbij. Zij kan op een redelijk goed toernooi terugzien. Van de vier keer dat zij het chloorwater indook verbe terde zij drie aspirantenrecords: tweemaal op de 100 meter, waar ze via een sprongetje van 1.15,47 naar 1.15,31 in de serie, in de fi nale kwam tot 1.15,15. Net niet genoeg om nu al verzekerd te zijn van een ticket voor Berlijn. Op de dubbele schoolslagafstand on derstreepte zij haar vorm met een nieuw aspirantenrecord in 2.43,04. Heren Somberder Voor Annelies Maas lijkt de toe komst er nog somberder uit te zien. Zeker op de middenafstand, de 400 meter vrije slag. De Wage- ningse lijkt op dit moment elke aansluiting met de rest van de wereld nog niet te pakken te heb ben, getuige haar tijd van 4.18,79 Tussen de tijd van dit moment en de tijd van olympisch en Euro pees kampioene Petra Thumer liggen nog altijd 8 seconden ver schil en 9 seconden verschil met Annelies' eigen beste prestatie, waarmee ze vorig jaar in het bezit van het zilver bij de Europese ti telstrijd kwam. Zelfs bondscoach Bert Sitters acht Annelies Maas niet in staat om in vier weken tijd 9 seconden goed te maken. „Vo rig jaar bleek Annelies wel in staat om een sprong van 7 secon den te maken, maar toen zwom ze tijdens de Nederlandse kam pioenschappen al sneller", aldus Sitters. Voor Annelies gelden in feite de zelfde verzachtende omstandig heden als voor Enith Brigitha. De 18-jarige Wageningse heeft ech ter nog een derde excuus: zij kan de druk die door de buitenwereld op haar wordt uitgeoefend niet aan, omdat ze met haar-tot dusver gerealiseerde tijden niet aan het verwachtingspatroon heeft vol-l daan. Zelfs het persoonlijk re cord op de 100 meter vrije slag (58,30) vormde voor haar geen stimulans om een dag later haar 400-metertijd van Jonkoeping te benaderen. Geen topprestaties bij de dames, Bij de heren zorgde alleen Kees Vervoorn voor een prestatie van niveau. Op de 200 meter vlinder slag sleepte de 18-jarige lyceum student uit Den Haag er een nieuw Nederlands record uit in 2.05,43. Niet voldoende om ze kerheid te hebben over de WK- deelname in Berlijn, maar wel hoopgevend voor de 100 meter vlinderslag later deze week. En dat terwijl diezelfde Vervoorn ook de titel op de 100 meter vrije slag kon opeisen bij gebrek aan beter. Henk Elzerman is gestopt; Renè van der Kuil stopte ook en Andrè in 't Veld was zo ongeluk kig ziin been te breken. Vervoorn kwam tot 53,65 met in het kielzog Fred Eefting, die evenals Monique Bosga bij de dames op iedere afstand op de startblokken verschijnt. Een typisch trekje van de zwemsters en zwemmers van de Utrechtse vereniging Zwem- lust Den Hommel. En dat terwijl Eefting de meeste kansen op een limiet op de rugslagafstanden heeft. Alleen al daarom lijkt het ook niet voor de hand te liggen dat de zwembond alsnog besluit een vrije-slag-estafetteploeg naar Berlijn te sturen. Afhankelijk van wat Vervoorn en Eefting op de 100-vlinder en de 100-rug presteren zal Sitters de mogelijkheid van een wissel- slagploeg overwegen. De ko mende dagen zal duidelijkheid moeten verschaffen wie naast Brigitha en Maas naar West-Ber lijn gaan. AL TIEN RECORDS... De Nederlandse kampioenschap pen zwemmen hebben tot dusver een nationaal heren en negen na tionale jeugdrecords opgeleverd. Kees Vervoorn (Zian Vitesse) te kende voor dat seniorenrecord op de 200 meter vlinderslag. Hij noteerde een tijd van 2.05.43, waarmee hij Ronald Woutering (Zeemacht) onttroonde, die in Montreal tot een tijd kwam van 2.07.31. De jeugdrecords waren van Ma ritzka van der Linden (Zwemclub Rotterdam) op de 100 en 200 me ter schoolslag; Peter Duinmayer (Zwemlust Den Hommel) op de 200 meter vlinderslag; Cees-Jan Winkel (RZV) op de 400 meter vrije slag en de estafetteploegen van HPC (Heemstede op de 4 x 100 meter wisselslag jongens on der 16 jaar en 4 x 100 meter vrije slag jongens onder 16 jaar; De Ot ters (Bussum) 4 x 100 meter vrij meisjes onder 16 jaar en ZPA (Almelo) 4 x 100 meter meisjes onder 16 jaar. Annelies Maas naar Californië Annelies Maas heeft haar be slissing genomen. Na zich twee jaar achtereen op de Eu ropese en wereldkampioen schappen in Mission Viejo te hebben voorbereid, gaat ze volgend jaar definitief naar Californië. De 18-jarige Wageningse wil in Californië gaan studeren, evenals haar vriend Michael Kraus, de Europees kam pioen op de 200 meter vlin derslag. Ook de schoktherapie die de Joe goslavische bondscoach toepaste - na de wedstrijd tegen Joegosla vië zette hij Hans Blikslager tij delijk uit de ploeg om het team uit zijn verslagen houding te ruk ken, resulteerde geen enkel ef fect. De routiniers in het gezel schap: Buunk, Stroboer, Kleman en doelman Boegschoten bleken niet in staat de jongere spelers te motiveren. Integendeel, met uit zondering van de zaterdag 22 jaar geworden Boegschoten, deelden zij volledig in de malaise, wat de zaak voor Trumbic er niet een voudiger op maakte. Er zal tij dens het komende trainings kamp op Papendal hard gewerkt moeten worden. Vooral aan het uitbuiten van numerieke meer derheden, één van de elementaire grondbeginselen van het spel. In Heidenheim creëerde het Oranje team in zeven duels liefst 31-man- meer-situaties. Slechts twaalf maal (nog geen veertig procent) werd er gebruik van gemaakt. In negen gevallen, een belachelijk hoog aantal, profiteerde de te genstander EINDSTAND Vijfde plaats AMERSFOORT - Edward Maas dijk van De Zijl LGB heeft tij dens de nationale zwemkam- pioenschappen in Amersfoort beslag gelegd op een vijfde plaats in de finale van de 100 meter vrije slag, heren all-in. Achter winnaar Kees Vervoorn met een tijd van 53.65, legde hij de afstand af in 55.05 sec. 1. Hongarije 7 6 0 13 38-16 2. W-Duitsland 7 5 i 1 11 42-25 3. Joegoslavië 7 4 2 9 35-41 4. Sowjet-Unie 7 3 2 2 8 41-24 b. Spanje 7 4 0 3 8 41-35 6. Australië 7 1 2 4 4 25-39 7. Griekenland 7 n 2 5 2 23-53 8. Nederland 7 0 1 6 1 22-45 Israël. Bulgarije en West-Duitsland werden door het lot aangewezen in deze volgorde op te treden als tegenstander van Nederland in de voorronden, waaruit twee landen zich plaatsen voor de voortzetting om de eerste acht plaatsen in de eindrangschik king. Hiervan zullen de beste zes- indien de Sovjet-Unie daartoe behoort de eerste zeven zeker zijn van deelneming aan het Olympi sche evenement in 1980. Ivo Trumbic reageerde direct na de loting ironisch met: "Zeergunstig voor West-Duitsland". De bonds coach toonde zich tevreden met Israël en Bulgarije, maar merkte onmiddellijk op dat er nog zeer veel aan het nationale zevental verbeterd moet worden alvorens ervan enig optimisme sprake kan zijn. "Normaal moet deze groep geen bezwaar voor ons zijn. Op dit moment echter vrezen wij voor jan en alleman". Over tegenstander Israël is weinig bekend. Aanvoerder Buunk: "Eerdere resultaten wijzen uit, dat Israël het gemiddelde Euro pese niveau op geen stukken na benadert". Bulgarije Bulgarije is aanzienlijk sterkerBij de Europese titelstrijd van 1976 in Jönköping kwamen de Bulga ren in de B.-groep uit, waarin zij achter Griekenland als tweede eindigden. George Geurtsen.als scheidsrechter in Heidenheim aanwezig, oor deelde: 'De Bulgaren spelen hard polo, hebben een onverwoestbare mentaliteit, maar reiken niet tot het Oosteuropese topniveau. Een Nederlands zevental in gewone doen moet kunnen i HAZEWINKEL - Tijdens de lan- denwedstrijden om de Europese bekers voor seniorenroeiers op de fonkelnieuwe baan in de Bel gische plaats Hazewinkel heb ben de Nederlandse ploegen het afgelopen weekeinde geen enke le overwinning weten te beha len. Wel kwam de vier zonder stuurman van Nereus daar erg dicht bij. De Amsterdammers werden met een achterstand van slechts 0,31 seconde tweede ach ter het kwartet van West Duits land. Frankrijk en West Duitsland ovr- heersten de regatta zowel bij de dames als dc heren. Nederland werd bij de dames zesde en bij de heren vijfe. Alleen de vier zon der van Nereus, de twee zonder stuurman van Dudok van Heel (Uittenboogaard en De Veth) en de acht van Orca vielen in de medailles. Vooral de Nederlandse damesé quipe stelde danig teleur. Als excuus mag gelden dat in de Ne derlandse boten over het alge- meen jeugdige roeisters zaten, terwijl Italië en Frankrijk bij voorbeeld veel meer ervaren dames hadden afgevaardigd. Skiffeuse Wilma Goudriaan plaatste zich niet voor de finale. De dubbel twee van Die Leythe/ Nautilus eindigde als zesde en laatste, evenals de dubbel vier van Theta/Argo. Met de Nederlandse heren ging het iets beter. In de scullnummers werden geen finaleplaatsen be reikt, maar in de boordonderde- len zaten alle ploegen in de eind strijd. De vier van Argo en de twee zonder van Nereus/De Am- stel konden daarin niet meeko men. De roeiers Uittenboogaard en De Veth van Dudok van Heel, die onlangs tijdens de Henleyre- gatta de finale haalden, konden het lange tijd in de twee met stuurman aardig bijhouden te gen de Fransen en de Italianen. Op de tweede kilometer moes ten zij echter terrein prijsgeven. Dudok van Heel greep brons in 7.23,17. De 7.11.06 van Frankrijk was voor senioren A een bijzon der goede tijd. In de vier zonder stuurman was Nereus erg dicht bij de eerste plaats. De Amsterdammers la gen lange tijd een halve lengte voor op de Westduitsers, die echter in de slotfase geweldig kwamen opzetten. Vlak voor de finish sloeg Peter Stegeman een snoek en toen verloor Nereus nog net in de overigens fraaie tijd van 6.11,88 tegen 6.11,57 voor de Duitsers. In het laatste nummer, de achten, was halverwege al duidelijk dat alleen Spanje en Frankrijk om de zege gingen strijden en Ne derland en West Duitsland om het brons. De bijzonder ervaren Spanjaarden (volgens velen te ervaren voor seniorenwedstrij den) konden de Fransen in de eindsprint nog opvangen en fi nishten in 5.45.14 als eerste. Ne derland, met de tweedejaars- acht van Orca, verwierf rond de 1500 meter een halve lengte voorsprong op de Westduitsers, maar zag hen later steeds dich terbij komen. Op de finish had Orca nog 0,27 seconden over om de bronzen medailles in ont vangst te mogen ANNA PAULOWNA - De jeugdige Rob Ramsey heeft het afgelopen weekeinde tijdens de Nederlandse kampioenschappen waterski in Anna Paulowna zeer verrassend zowel bij de junioren als bij de senioren beslag gelegd op de nationale titel. Bij de heren deed Ramsey dat na een heroïek gevecht met de zoon van de jubilerende bondscoach Piet Slot.de regerende kampioen Jos Slot. Slot kwam ten val, waardoor Ramsey al in de eerste fase op een grote pun- tenvoorsprong kwam. Slot herstelde zich door op de schans een nieuw record te springen 46£5 meter, waarna Ramsey met een nooit eerder vertoonde sprong (40,70 meen nieuw jeugdrecord) de titel toch veiligstelde. Bij de dames werd Marlon van Dijk (foto boven) op alle onderdelen eerste, met jeugdkampioene Magda Slot op de tweede plaats. De Leidse waterskiër Ronald van der Vliet (16) eindigde bij de junioren als derde, achter Ramsey en Arjen de Gram. Van der Vliet sprong een nieuw persoonlijk record van 35.65 meieren moet binnenkort in een tweestrijd met De Gram uitmaken wie de Ne derlandseafvaardiging naar de Europese kampioenschappen in Finland zal completeren Bij de aspiranten werd de titel van Ronald van der Vliet overgeno men door clubgenoot Han Millenaar van "De Braassem". McLeod troeft Brendan Foster af op 5000 m. EDINBURGH - Brenn Foster, de Europese kampioen op de 5000 meter, is gisteren bij de atletiek- kampioenschappen van Groot Brittannie in Edinburgh voor de eerste maal in acht jaar verslagen door een landgenoot. Foster, die op 23 juni in Londen het Europe se record op de tien kilometer veroverde (27.30.5) moest in de eindsprint van de vijf kilometer buigen voor Mike McLeod. die won in 13 minuten en 25.20 se conden. Foster finishte in 13.25.28. Bij de Canadese selectiewed strijden voor de spelen van het Britse Gemenebest, die over en kele weken eveneens in Edmon ton worden gehouden, kwam de beste prestatie op naam van de Hongaar Sandor Boros, die met de speer 85,18 meter wierp. Paul Bannon (Can) won de 10 000 me ter in 28 minuten en 59 seconden. Bij de dames won Debbie Brill, dit seizoen reeds drie maal goed voor 1,89 meter bij het hoog springen, haar specialiteit met 1,85 meter. In Raahe (Fin) zorgde Antti Kal- liomaeki voor een uitstekende prestatie bij het polsstokhoog springen. De 31-jarige Fin. die in Montreal de zilveren medaille won, bracht het Finse record op 5.58 meter. Bij wedstrijden in In- gelheim (Wdl) wierp Helmut Schreiber (Wdl) 84,74 meter met de speer. Tijdens nationale atletiekwed strijden in Schoonhoven zijn za terdag twee Nederlandse records snelwandelen verbeterd. Bij de dames liep Marika Zerhof de vijf kilometer in 26 minuten en 23.6 seconden. Dat betekende een verbetering van het reeds op haar naam staande record met 29.4 se conden. By de jongens junioren liep Frank van Ravens berg 6283 meter in een half uur Het oude half uurrecord stond op naam van Hans van de Knaap met 6177

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11