Reu te m aim wint Brands Hatch Meer ruimte in Viif Meihal voor Leiden LOTTO Mühren gaat in hoger beroep MIKKOLA WINT CROSS IN VENRAY Kilometervreters MAANDAG 17 JULI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT VENRAY - Heikki Mikkola heeft gistermiddag de internationale motorcross in de 500 cc-klasse in Venray voor bijna tienduizend toeschouwers op zijn naam ge schreven. De tweevoudige we reldkampioen in de halve li terklasse en de ex-titelhouder in de 250 cc-klasse zegevierde in twee manches. In de laatste serie moest hij toe staan dat Gerard Rond de eerste plaats pakte. De Gelderse motor crosser had het de Fin in de twee de manche ook al knap lastig ge maakt. Twee ronden voor het einde in die manche kwam Rond echter ten val en verspeelde daardoor een zeker lijkende zege. De Bennekommer moest nu ge noegen nemen met de tweede plaats en ook in de eindrang schikking bleef niets anders voor hem over. Derde werd Kees van de Ven, de nationale kampioen in de 250 cc-klasse uit Eindhoven, geklasseerd. Eindstand: 1. Mikkola 4 punten, 2. Rond 8, 3. Van de Ven 15, 4. Wilken 20, 5. Karsmakers 21, 6. Sigmans 22. Zijn hand opstekend geeft c reur te kennen, dat het goed m de rijder r eur Co Weber, in één vt Het slippertje bleeft c n zijn omlijstende races op Zandvoorteen collega-cou- )erigens zonder gevolgen, dankzij een snelle reactie van t'robh'emJeff hen,le <Welos, j NOORDWIJK - Landskampioen Parker Leiden speelt als voorbereiding op het nieuwe basketbalseizoen een groot aantal internationale wedstrijden. Coach Henny Blom wil zijn ploeg daarin ervaring laten opdoen voor het Europa Cup-circus dat op 2 november van start gaat. Het accent zal bij de Nederlandse ti telhouder in de eerste fase van het seizoen worden gelegd op het doorkomen van de eerste ronde in de strijd om de Europa Cup. Pas daarna zal de nationale com petitie de volle aandacht krijgen, waarin de Leidenaars gezien de sterkte van de ploeg overigens weinig concurrentie hebben te duchten. Protest De afgelopen week werden de laat ste scherpe kanljes van de sa menstelling van de nieuwe for- AMSTERDAM - Op het bonds- bureau van de basketbal- bond is geloot voor de eerste ronde van de strijd om de Nederlandse B-beker, die het afgelopen seizoen werd ge wonnen door Hoofddorp na een zege in de finale op het Leidse Nijssen Trotters. Voor de ploegen uit de regio kwamen de volgende resul taten tevoorschijn: Nijssen Trotters-Sporty, Lisse-Arn- hemia Eagles, Luba-Noord- kop, Quidam-Leiderdorp, Blitz-Goba, Green Eagles- LUSV. Bij de regionale jeugd: Gratama DSS-Lei- derdorp. Pluto-Luba en Par ker in de tweede ronde tegen de winnaar van Orca's Urk- BV Groningen. De duels moeten gespeeld worden in het weekeinde van 9 en 10 september. Na maanden van onzekerheid werd de afgelopen week ook de komst van de Nederlandse Amerikaan Jeff Lende een feit. Coach Henny Blom wilde deze extra forward (Blom heeft al de beschikking over Bruinsma, Woudstra en Van Rooden) hebben in verband met het zware dubbelprogramma van competitie en Europa Cup. Na speuringen in de gemeentehui zen van Friesland brachten uit eindelijk het uit 1860 daterende bewijs naar boven dat de groot vader van Jeff Lende in Neder land had gewoond. Hierdoor kon Lende zijn paspoort herkrijgen Lende is 23 jaar en meet 2 meter 04. Hij heeft als rookie gespeeld voor Michigan State University De komst van de andere twee nieuwelingen in de Leidse ploeg, Jimmy Woudstra en jeugdspeler en elfde man Joost Cornelissens (17) was al eerder geregeld. De problemen waarmee het mana gement van Leiden nu mee te kampen heeft hebben betrekking op de nationaliteit van Mitchell Plaat en Jeff Lende bij de Europa Cup duels. Leiden wil bij de in ternationale basketbalfederatie FIBA aantonen dat Plaat en Len de altijd al recht hebben gehad op hun Nederlands paspoort, dat slechts een reisdocument is en geen enkelvoudig bewijs van Nederlanderschap. Zij zouden dan in 1975 al (weer) Nederlander zijn geweest en dat is precies bin nen de termijn van driejaar die de FIBA laat gelden voor naturalisa ties. Vijf Meihal matie weggevijld. Het Haarlemse Flamingo's vroeg meer geld voor de transfer van spelverdeler Emill Hagens dan volgens de reglementen van de basketbal- bond was toegestaan. Na een pro test van Leiden en interventie van de bond werd de veel be sproken overschrijving van Ha gens naar Leiden dan toch een feit. Emill Hagens maakt overi gens om studieredenen (in tegen stelling tot eerdere berichten), geen deel uit van het Nederlands team dat de komende maand uit komt op het internationale toer nooi in Peking. De Leidenaars Hans van Rooden, Jimmy Woud stra en Harry Kip gaan wel naar de Chinese volksrepubliek. Een andere zaak die na het binnen halen van de landstitel de in schrijving voor het Europa Cup toernooi (loting waarschijnlijk op 8 september in München) in de weg stond, de geringe accommo datie van de Leidse Vijf Meihal, lijkt voorlopig opgelost. De brandweer geeft toestemming voor een groter aantal zitplaatsen (1800 man) wanneer er twee extra deuren (kosten 15.000 gulden) in de hal worden gemaakt. Leiden heeft nog geen overeenstemming bereikt met de sportstichting over wie dat bedrag op tafel moet leggen, maar naar verluidt zou een Leids zakenman voorlopig het geld willen betalen. Manager Frans van Egmond gaf gisteravond het volgende wed strijdprogramma voor Leiden: 26 augustus een toernooi in Maas tricht met deelname van Fim bria, Sint-Truiden en Standaard Luik, 27 augustus wedstrijd in Hagen tegen SV Hagen (Dtsld). 30 augustus een thuisduel, 2 en 3 september toernooi met Neder landse teams in Alphen, 6 sep tember een thuiswedstrijd. 8 en 9 september wedstrijden in Wenen tegen UBSC en de Oostenrijkse kampioen Glosser Neuburg, 10 september in Leiden tegen Upp sala (Zwe.), 13 september in Lei den tegen SV Hagen, 16 septem ber in Leiden tegen Söndertalje (kampioen van Zweden), 17 sep tember tegen Alviks Stockholm of Solma (Zwe) en 18 septembei- tegen Uppsala (Zwe.). Zaterdag Zaterdag 23 september begint de competitie met een duel tegen het Delftse Punch. HANS JACOBS LEIDEN - Het water beukte en klotste aan weerskanten van de Afsluitdijk waar de aan wakkerende wind vrij spel had met de noeste toerfietsers. Onder het zwaar bewolkte zerk bogen de 55 renners die zaterdag deelnamen aan de derde monstertocht van de Leidse ren- en toervereniging Swift rond het IJsselmeer, hun ruggen. Vasthoudend aan het achterwiel van de voorlig gende rijder, anders moet je lossen. Op de Afsluitdijk kwamen dan ook de eerste achterblijvers in het peloton, dat 's morgens in alle vroegte aan de 362 kilo meter lange rit was begonnen. Na een rustpauze in Koudum volgde het zwaarste gedeelte van de 18 uren vergende rit: de tocht door het „nieuwe land', de IJsselmeerpolders. Met de wind van voren moest men de benen stevig op de pe dalen zetten om op de 30 kilo meter lange Oostvaarders- dijk naar Muiden vooruit te komen. Toen het „vaste" land eenmaal was bereikt kwam Leiden bij het invallen van de duisternis weer in zicht, waar de kilometervretersdoor een handvol belangstellenden werden verwelkomd. BRANDS HATCH (ANP) - "Tegen Lotus valt niet te rij den", beweerde wereldkampioen Niki Lauda voor de start van de tiende wedstrijd uit de serie om het wereld kampioenschap van de coureurs. Maar de Lotussen van Mario Andretti en Ronnie Peterson kwamen door pech niet voor in de uitslag van Brands Hatch, waar maar elf van de 26 wagens de eindstreep haalden. Lauda eindigde op de tweede plaats, vlak achter Carlos Reute- mann, die in de slotfase profi teerde van een blunder van de Oostenrijker. Op het moment dat Lauda de Italiaan Giacomelli, die op een ronde achterstand eindig de, zijn "lap" wilde geven, koos hij voor passeren buitenom. Gia comelli echter week uit naar bui ten en blokkeerde de doorgang voor Lauda. Reutemann dook onmiddellijk in het gaatje bin nendoor en stond zijn koppositie niet meer af. DEN HAAG - De resultaten van de twee nationale sportprijsvragen van dit weekeinde zijn: LOTTO De winnende getallen in de lotto van dit weekeinde zijn: 26 - 30 - 32 - 35 - 38 - 39. Reservegetal 5. Er waren deze week 675.230 deel nemers, die gezamenlijk 2.893.581 gulden inlegden en zorgden voor een prijzenpot van 1.374.451 gulden. De prijzen zijn: eerste prijs: f 481.058; tweede prijs: f 137.445; derde prijs: f206.168; vierde en vijfde prijs: f 274.890 Het tientje van de week gaat naar de maandformulieren die eindigen met het getal 67 SUPERTRIO Het supertrio is gisteren gelopen op Duindigt in de Boldtack-prijs. De uitslag is: 1. nr. 6 High Wave (Ier- A. Bentley), 2. nr. 9 Mostly Delta (Vst-E. Bloem), 3. nr. 13 Danish Delight (Ier-A. Manuel). Niet ge start nr. 16. (Smile of Baarle). De uitkering bedraagt 440,20 gulden, de omzet was 180.203 gulden. DUITSE LOTTO De winnende getallen in de West- duitse lotto van zaterdag waren: 4-5-6-10-11-28. Reservegetal 12. Het winnende getal van spiel 77 van de Westduitse lotto was zaterdag 5 6 8 8 0 5 3. Pech TENNIS - Micky Albers en Karin Moos hebben gisteren in West Berlijn bij een internationaal jeugdtoernooi de finale meisjes dubbel gewonnen. Zij versloegen de Westduitse meisjes Lütten en Van Ooyen met 6-2, 6-4. ZEILEN - De Nieuwzeelanders Jones en Knowles hebben giste ren de eerste race van de strijd om het wereldkampioenschap in de 470 klasse gewonnen. De gebroe ders Van Ieperen waren in Por tugal met een elfde plaats de bes te Nederlanders. Stand na negen wedstrijden: 1. Lammers 43 pnt.; 2. Gaillard 43; 3. Olafsson (Zwe) 39, 4. Fabi 32; 5. Bleekemolen 30. Zandvoort Het hoofdnummer van de gisteren op Zandvoort verreden races kreeg met Boy Haye een Neder landse winnaar. De finale van de Trans Europa Trophee op het Zandvoortse circuit verloor ech ter veel van zijn glans door het snelle uitvallen van een van zijn grote favorieten. Snelste ronde: Lauda, 1 minuut 18,60 seconden, gemiddelde De Fransman Bernard Lagier, die trick Tambay (Fra); 7. Bruno Gia comelli (Ita); 8. Brett Lunger (Vst); 9. Vittorio Brambilla (Ita); 10. op drie ronden Jacques Lafit- te (Fra). snelheid 192,650 km/u, r cord voor Brands Hatch. Tijdens de training had Ronnie Peterson (Zwe) met Lotus de snelste ronde gemaakt, 1 minuut 16,80 secon den, gemiddelde snelheid 197,160 km/u. De grote prijs van Engeland beïnvloed door pech. Al na en kele ronden moest Ronnie Peter son, die zaterdag veruit het snelst was geweest in de laatste training en met zijn stalgenoot Mario An dretti van de eerste lijn vertrok, met pech uitvallen. Mario An dretti nam zijn eerste plaats over, maar werd één van de talrijke slachtoffers van een lekke band. Andretti liet een ander rechter achterwiel opzetten en moest midden in het veld zijn achter volging beginnen. De Ameri kaanse coureur liet zien dat zijn wagen veruit het snelst is. Hij liep per ronde ongeveer anderhalve seconde van zijn achterstand in. Andretti vroeg echter iets te veel van zijn wagen. In de 29ste van de 76 ronden blies hij zijn motor op Er waren meer prominente uitval lers, zoals Alan Jones, die tweede lag toen hij na één-derde van de wedstrijd uit de race moest en Jody Scheckter, die als kopman van zijn versnellingsbak een ruï ne maakte en het ook verder voor gezien kon houden. Die pech-ge- vallen brachten tenslotte Lauda en Reutemann op de eerste twee plaatsen en de volgorde veran derde door een rijfout van Lauda. Moeilijkheden Het was, na Brazilië en Zuid-Afrika, de derde overwinning van Reu temann in dit seizoen. Een triomf overigens die de leiding van Fer rari voor onverwachte moeilijk heden plaatst. De "stal" was wei nig content met de prestaties van de Argentijn en had hem min of meer de wacht aangezegd. Reu temann moest voor het nieuwe seizoen maar aan een andere werkgever denken. De fabriek wilde het kostbare materiaal lie ver in handen geven van Jody Scheckter. Het antwoord van Reutemann kwam prompt op Brands Hatch. Hij haalde het maximale rendement uit een rij fout van Lauda, hield zijn wagen, ondanks de geweldige pressie van de Oostenrijkse wereldkam pioen heel en had bovendien het geluk verschoond te blijven van bandenpech, waardoor gisteren veel van de deelnemers tot kans lozen werden gemaakt. De uitslag van Brands Hatch: 1. Carlos Reutemann (Arg), 319,712 km in 1 uur 42 minuten en 12,39 seconden, gemiddelde snelheid 187,660 km/u, nieuw record voor Brands Hatch; 2. Niki Lauda (Oos) 1.42.13.62; 3. John Watson (GBr) 1.42.49,64; 4. Patrick De- pailler (Fra) 1.43.25,66; 5. op eén ronde Hans Stuck (Wdl); 6. Pa- Na tien wedstrijden in het wereld kampioenschap is de stand: 1. sterk Mario Andretti (VS), 45 pnt.; 2. a en- Peterson 36 pnt.; 3. Lauda en Reutemann 31 pnt.; 5. Depailler 26 pnt. i de kwalificatierace tweede v geworden, kwam in de finale niet verder dan post 11Daar zette hij zijn Ford Capri in de hekken. In die voorwedstrijd had Boy Haye tijdelijk moeten toezien hoe hij op afstand werd gereden. Zijn slecht sturende Capri was de oor zaak dat een vijfde plaats het hoogst bereikbare voor hem was. Jan Lammers heeft gisteren op het circuit van Magny-Cours in de buurt van Nevers de grote prys van de stad Nevers, de negende wedstrijd meetellend voor de strijd om het Europees kam pioenschap in de formule 3-klas- se, gewonnen. Door zijn over winning nam Lammers, die van start tot finish leidde in zijn Ralt RT-1 van het Racing Team Hol land, de leiding in de strijd om de Europese titel. Lammers heeft nu 43 punten, evenveel als de Fransman Patrick Gaillard, die echter één overwinning minder heeft. Jan Lammers reed de 26 ronden (100,100 kilometer) in 37 minuten en 25.81 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde van 158,208 kilometer per uur. Lammers, die in de training al de snelste was geweest, zorgde voor de snelste ronde in 1 minuut en 25.54 secon den (gem. 159,831 km/u). Arie Luyendijk werd zesde en Huub Rothengatter achtste. Mi chael Bleekemolen, die lange tijd op de elfde plaats lag verspeelde die door een lekke band. Hij ein digde op een ronde als veertien de. Ook in de finale dreigde het aan vankelijk mis te gaan. Na het drie minutentéTTen moest de linker voorband van zijn wagen nog Formule 3 vervangen worden. Het gelukte juist. Het uitvallen van Lagier maakte de eindstrijd van de zware produk- tietoerwagens snel tot een Ne derlandse aangelegenheid. Huub Vermeulen, winnaar van de voorwedstrijd, voerde het 33 wa gens tellende veld aan. Boy Haye en Fred Frankenhout volgden op zeer korte afstand. Bert Moritz reed met zijn Chevrolet Camaro, die gezien de cylinderinhoud echter buiten mededinging was ingeschreven, op een tiental se conden daarachter. Haye. die nu voortreffelijk draaide, passeerde Vermeulen in de vier de ronde. Het verschil van vijftig meter groeide tot een drietal se conden en bleef vrijwel gelijk. Fred Frankenhout had inmiddels geen invloed meer op het ge vecht. Hij lag, toen vijftien van de twintig ronden waren afgelegd, op 22 seconden. Huub Vermeulen zou evenwel zelfs zijn tweede prijs niet krijgen. In de voorlaatste ronde viel zijn BMW bij het opgaan van de Hun- zerug stil, waardoor Fred Fran kenhout met Boy Haye op het erepodium mocht staan. ROTTERDAM - Er komt een vervolg op het door de WCS verloren kort geding in de zaak-Arnold Mühren. Mr. J. L. Janssen van Raay kondigde aan dat hij op korte termijn hoger beroep zal aantekenen tegen de uit spraak van de Utrechtse rechtbankpresident, prof. V. J. A. van Dijk, die het huidige vergoedingssysteem van de KNVB rechtsgeldig noemde. Volgens Janssen van Raay had FC Twente overigens wel degelijk het recht om op grond van Mührens salaris 750.000 gulden aan Ajax te vragen als vergoedingsbedrag. Janssen van Raay: „Desnoods gaan we door tot de hoogste rechterlijke macht, de Hoge Raad'" PSV PSV hervat de training pas aan het einde van deze maand en begint aan het volgende seizoen in een ongewijzigde formatie. Met uitzondering van Guy Francois, die in zijn vaderland Belgie gaat voetballen, zijn alle spelers opnieuw gecontracteerd. Geen enkele bekende kracht werd aangetrokken. De enige moeilijkheden heeft het bestuur van PSV mo menteel met trainer Kees Rijvers, die zijn nog lopend contract royaal verlengd wenst te zien, maar PSV weigert op dat verzoek in te gaan. Behalve een oefenwedstrijd op zaterdag 5 augustus thuis tegen Arsenal en een op woensdag 9 augustus in Brussel tegen RWD Molenbeek, staat deelneming aan een internationaal toernooi op 16,17 en 18 augustus op het programma van de Eindhovense UEFA-Cupwinnaar. PSV komt dan uit tegen Athletico Bilbao, de tegenstander van Ajax in het toernooi op de UEFA Cup, de Braziliaanse kampioen Fluminense en de Franse kampioen Monaco. Leegloop Een totale leegloop bedreigt Excelsior nadat eerder vaststond dat Van der Roer, Pot, Roos, Van Diggelen, Swanenburg en Frans Meijer niet meer disponibel zouden zijn, kondigde John van der Spek onmiddellijk na terugkeer van vakantie aan dat hij zijn contract niet zou verlengen. In Spanje bleek de ex-Feyenoorder uitvoerig met Frans Meijer van gedach ten te hebben gewisseld, en deze schilderde hem de hoofdklasser Xerxes zo rooskleurig voor dat Van der Spek besloot om overschrijving naar deze amateurclub aan te vragen. Donderdag begint de training van de eerste-divisieclub. Commentaar van trainer Libregts: We zijn wel wat gewend. Tot nu toe tekenden slechts zes man. Voorlopig beginnen we dus met z'n zessen" Hans Loofens, een 18-jarige verdediger van de Rotterdamse amateurclub HOV, tekende een contract bij FC Twente voor een jaar. Een andere oostelijke club. Go Ahead Eagles, slaagde erin Wim Berckenkamp te strikken. Berckenkamp gold al ooit als een groot talent bij FC Den Haag, waarvoor Feyenoord interesse had. Schoenmaker Lex Schoenmaker blijft het komend voetbalseizoen bij FC Den Haag. Er was sprake van dat de ex-Feyenoorder naar een Amerikaanse voet balclub zou gaan, maar het bestuur van die club wil Schoenmaker eerst in actie zien. Dat zou dan moeten gebeuren tijdens een bezoek aan de Haagse eredivisieclub ir september. Het FC Den Haag-bestuur heeft meegedeeld daarop ech eer niet te kunnen wachten. Schoenmaker zal zich deze week dus ge /oon bij trainer Piet de Visser melden. i Veen naar FC Den Haag gaat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10