DRIE KINDEREN, DRANKEN SIGARET HUURTARIEVEN Hitteschild tussen koelkast en fornuis Reclamemakers lopen vast op: ZATERDAG 15 JULI 1978 Vloerschuurmachine met stof- zak: 42 gulden Bijna elke doe-het-zelver beschikt wel over een elektrische boormachine en vaak ook enkele daarop passende hulpstukken zo als schuurvoet of cirkel zaag. Maar zelfs de meest fanatieke doe-het-zelver zal geen parketschuurma- chine bezitten of een be tonmolen of een zware sloophamerboor. Het zelf bezitten van dergelijke zware gereedschappen is immers niet lonend, je ge bruikt ze maar zelden en alleen voor heel speciale klussen. Waarom trouwens zou je soms en kele duizenden guldens voor zo n stuk beroepsgereedschap uitge ven als je zo'n artikel voor enkele tientjes in huis kan hebben door het te huren Ver in de VS In Amerika is men daar erg ver mee. Je kan letterlijk alles huren en een groot verhuurbedrijf maakt reclame met "huur alles en leef als een koning Bij ons komt het nu op gang Ook in het verleden waren er al ge reedschapwinkels die hun vaste klanten best een grote boorma chine wilden lenen tegen een vriendenprijsje. Men doet dat nog wel en soms komt er een arti keltje bij als een cirkelzaag of een kettingzaagmachine. Maar ei genlijk bleef het daar meestal bij. Speciale bedrijven Nu zijn er speciale verhuurbedrij ven in opkomst voor zwaar ge reedschap en andere hulpmid delen vaak gecombineerd met een bouwmarkt. Je huurt daar bijvoorbeeld een grondfreesmachine voor nog geen 50 gulden per dag en in en kele uren is je nieuw aan te leggen tuin grondig omgespit. Normaal zou je daar dagen mee bezig zijn. En gebruik je bielzen bij de aanleg van de tuin dan heb je voor 35 gulden een kettingzaag om de onhandelbare stukken hout op maat te maken. Staalhard beton En je normale klopboormachine laat het meestal afweten als je in het staalharde beton van je flat een paar gaten moet boren. Voor iets meer dan 25 gulden heb je de beschikking over een heel zwa re slagboormachine, die dat kar weitje tot een peuleschil maakt. Voorlichting Men is in die vestigingen graag be reid u te vertellen hoe u met die gereedschappen moet omgaan, want denk eraan, werken met bijvoorbeeld een kettingzaagma chine kan levensgevaarlijk zijn. Maar er zijn nu eenmaal doe het zelf karweien die er om vragen ze met "zwaar geschut" te lijf gaan als de normale huis-tuin-en-keuken gereedschappen het laten afwe ten. Vlakschuurmachine met stofzak: 21 gulden. Een speciaal stuk gereedschap huren of een professionele bouw- stelling, wat kost dat aan huur7 Uit de ver over de honderd artikelen hebben we zomaar een greep gedaan en de daghuur prijs op hele guldens afgerond. De werkelijke prijs is soms dus een kwartje hoger of een paar dubbeltjes lager Is er een grote klus te doen dan kost een dag extra huren de helft van de normale daghuur. En ook een week lang huren is relatief goedkoper, want dan wordt 2lh. maal de daghuur in rekening De prijzen Zware boormachine met standaard 48 Zware slagboormachine 26 Zware sloophamerboor 47 Elektrische kettingzaag 35 Zwaar type decoupeerzaag 21 Middelzware cirkelzaag 24 Vlakschuurmachine 18 Vloerschuurmachine met stofzak 42 Elektrische schaaf 24 Elektrisch lasapparaat 25 Stoom tapijtreiniger 57 Kamersteiger (klein formaat) 14 Grote werkmanstoren 47 Aluminium ladder (ruim 7 meter) 12 Handlier30 Betonmolen met standaard 28 Bouwvakkers kruiwagen 7 Muurfrees 35 Grondfrees 42 Grondboor 6 Mechanische grondboor 48 Tapijtenstrekker 7 Nietmachine 10 Gaat u huren, neem dan een pas of rijbewijs mee, want de verhuur ders eisen een legitimatie bij afgifte van de vaak kostbare spullen Waarom ook zou je uren, ja dagen lang, hakken in een stenen wand als je daarin je leidingen wil leg gen als er een zeer proffessionele sleuvenfrees te huur is voor 35 gulden. Je spit in je rug timmeren om een palenafscheiding in de tuin aan te leggen is eveneens onnodig. Voor zes gulden huur je een grondboor waarmee dat veel simpeler gaat en als zelfs dat nog teveel werk is voor minder dan vijftig gulden is er een mechanische boor. Niet vallen Bij een hoog karwei een steigertje improviseren met twee trapleren en een plank kan natuurlijk, maar de kans op ongelukken is toch wel groot. Voor nog geen 15 gul den heeft u een dag lang de be schikking over een veilige ka mersteiger en zelfs zes meter ho ge werkmanstorens zijn te huur voor onder de 50 gulden. Trouwens waarom zou je stuntelen met een gammele keukentrap als er voor omstreeks een tientje een grote aluminiumladder te huur Waar te huur Zaken die zich met verhuur bezig houden zijn bijvoorbeeld Wolf Gerate in Ede en de Makuswat doe-het-zelf-markten in Amers foort, Hilversum en Veenendaal. Dichter bij huis zijn de aan de Kar wei bouwmarkten gekoppelde K-Rental-vestigingen. Op de ge gevens van dit concern zijn de hierbij genoemde prijzen geba seerd. In Den Haag is er een in de Witte de Withstraat en in Rotterdam is zo'n K-Rental op de Overschie- seweg. Andere vestigingen min of meer in de buurt zijn in Leiderdorp en Hendrik Ido Ambacht. Er is keus uit veel meer dan 100 ge reedschappen en hulpmiddelen. Kettingzaag: 35 gulden Markt onderzoek niet zo nuttig Mensen zien het nut van markton derzoek steeds* minder in, zo le zen we in het reclamevakblad Adformatie. Ruim twee van de drie huisvrouwen (69 procent) vinden dat marktonderzoek voordeel voor consumenten met zich meebrengt. Maar dit percen tage bedroeg in 1971 nog 74 pro cent en in 1968 zelfs 83 procent, aldus dat blad. Nog een paar cijfers uit een onder zoek. In 1974 zei 40 procent van een groep ondervraagden dat het bedrijfsleven voldoende reke ning houdt met de consument en in 1977 vond dat nog maar 34 pro cent. En omgekeerd zei in 1974 60 procent van die mensen dat te weinig rekening werd gehouden met de consument en dat nega tieve oordeel was in 1977 geste gen tot 66 procent. t Betonmolen op standaard en bouwvakkerskruiwagen: 35 gulden Je kunt je ergeren aan advertenties. Een eenling doet dan meestal niks (hij zegt er hooguit wat over tegen zijn huisgenoten) maar groepen mensen klimmen in de pen. Wat gebeurt er met zulke reacties? Denk niet dat reclame makers die lachend naast zich neerleggen. Zij willen geen irrita tie. Die remt het effect van de ad vertentie. Bovendien, redeneert bijvoorbeeld de Amrobank, is el ke klager een potentiële klant. Daarom plaatst de Amro in zijn ad vertentie niet meer een foto van een gezin met drie kinderen. Het zijn nu twee kinderen geworden. Dat is veranderd nadat het Alge meen College Stichting Welzijn en Bevolkingsgroei zei dat be volkingsgroei ongewenst is en dat een gemiddelde van 2,2 kin deren per gezin verantwoord is. Het derde kind (op de foto) komt in aanmerking voor euthanasie. Verzoek: beeld geen gezinnen met drie kinderen af. Rooie Vrouwen Op een Amro-publikatie waarin werd gesproken over "directrice" en 'doctoranda' reageerde een af deling (ergens in Nederland) van de Rooie Vrouwen. Tegenwoor dig gebruik je nog maar één woord om een beroepsgroep aan te duiden en dat is het mannelijke woord, zeiden de dames. Spreek dus liever over een directeur en een doctorandus, ook als het vrouwen zijn. Maar niet alle Rooie Vrouwen blij ken het op dat punt met elkaar eens te zijn, want het hoofdbe stuur schreef een brief over een Amro-folder waarin de bank het had over "reisadviseurs". Het Rooie Vrouwen-hoofdbestuur vond dat discriminerend, want er zijn toch zeker ook adviseuses. Meinsma Het reclamevakblad Adformatie (waarin dit allemaal staat) geeft tenslotte een reactie van dokter Meinsma als voorbeeld. Die maakte een aanmerking op ro kende mensen in Amro-reclame. De bank laat de mensen nu niet meer roken, maar laat wel siga retten op tafel liggen. En na deze reactie zijn ook mensen met een glas in de hand verdwenen. Hooguit is er elders op het recla me-plaatje drank in beeld. „Alsof het speciaal voor ons is bedacht. We zijn van die trouwe spaarders zoals u dat noemt. We zorgen zelfs dat ons spaargeld geregeld groeit Maar 't is reserve, dus als we willen opnemen moet dat meteen kunnen Dat van die hogere rente spreekt me erg aan. Tenminste als ik die krijg zonder m'n geld te hoeven vastzetten De Amro wil geen rokende perso nen meer in zijn reclame, maar ze zijn toch nog niet uit alle folders verdwenen. In menig keuken is er naast het aanrecht maar nét ruimte voor gasfornuis en koelkast. Meestal ben je gebonden aan die plaats door de aansluitingen voor gas en electriciteit met randaarde. Zo'n opstelling, nagenoeg geheel tegen elkaar, is nogal ongunstig, omdat de koelkast volgens de ge bruiksaanwijzing ongeveer 30 centimeter van zon hevige warmtebron moet worden opge steld. Vooral als de ovendeur (tijdens het grilleren) openstaat is de hitte- straling tegen de koelkastdeur behoorlijk groot. Scherm De koelkastfabrikant adviseert een hittescherm als aanhouden van de aanbevolen tussenruimte niet mogelijk is. Het is meestal het voordeligst zo'n hittewering zelf te maken. De plaat maak je dan van dik hard board of 10 mm spaanplaat. De warmtewerende laag kan bestaan uit zogenaamde "radiatorfolie" Dat is aluminiumfolie met een schuimplastic rug. Het schuim- plastic kan met contactlijm op de plaat worden gelijmd. Als hitte schild werkt het uitstekend. Eigenlijk is radiatorfolie bestemd om achter de verwarmingsradia tor tegen de wand te plakken. Er wordt dan warmte, die gewoon lijk door uitstraling via de bui tenmuur verloren gaat, weer de kamer "ingekaatst". Niet goedkoop Het spul is niet goedkoop. De mees te winkels blijken het trouwens niet te verkopen. Wij bestelden het rechtstreeks bij de importeur Linotechniek in Nijkerk, (tele foon 03494-3474). Radiatorfolie kost per meter bijna 10 gulden. Het is 60 centimeter breed. Bij bestelling via de importeur ko men er nog porto en administra tiekosten bij. Wij betaalden voor twee meter van dat warmteweer- kaatsende folie alles bijeen ruim 31 gulden. Aan hardboard waren we bijna 8 gulden kwijt. De warmtewerende plaat inge schoven tussen fornuis en koelkast. Tijdens het gebruik van de oven blijft,met de plaat m deze stand,de koelkast ook van buiten koel.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23