Hele weg naar het socialisme zal ik gaan Transport: hardnekkig probleem in Tanzania 11 Han Mulder, hoofdredacteur van het Alphcns/Leidsch Dagblad, vertoeft mo menteel in Tanzania, in verband met het bezoek van het Nederlands koninklijk echtpaar aan dat land. Op deze pagina van zijn hand twee nieuwe impressies over het land van president Nyerere. Een eerste artikel verscheen j.l. zaterdag in deze krant. DARES SALAAM - President Julius Nyerere priemt zijn donkere, stralende ogen de prachtige tuin in, waar de Tanzaniaanse vlag hoog aan de mast wappert. „We zijn voor de wet vrij", lacht hij met hoge stem. „We hebben een eigen vlag. Als ik in het buitenland op bezoek kom, krijg ik 21 saluutschoten. Net zoveel als president Carter. Maar ik heb niet de indruk dat ik daarmee meteen even veel te vertellen heb als de Verenigde Staten". De dag voordat het koninklijk paar voor het staatsbezoek in Tanzania arriveert, ontvangt Nyerere de Nederlandse pers. Een vrij kleine, slanke man meteen ovaal, fijngesneden gezicht. Wie hem alleen maar kent van foto's, weet niet hoe enorm beweeglijk hij is. Een volmaakt bespeler van zijn gehoor, met versnellingen en vertragingen. Grijze haren, ogen die steeds op reis zijn, in de rechterhand een dun staafje van bewerkt leer. Hij houdt geen inleidend betoog, gaat zitten en informeert of er vragen zijn. Een journaliste van een veel gelezen damesblad vraagt waarom mevrouw Nyerere het staatsbezoek niet wil meemaken. De president presenteert een volmaakt beeld van verrassing, houdt de spanning er even in door eerst de vraag niet te begrijpen en zegt dan: „Maar ik ben toch geen koning en mijn vrouw is toch geen koningin. Ik doe mijn werk en zij doet gewone 1 Het gesprek vindt plaats in het zo genaamde State House, het paleis waarin vroeger de Britse gouver neur-generaal over Tanganjika zetelde. Een rijk gepleisterd ge bouw in Moorse stijl, midden in Dar-es-Salaam, vol met vol maakt gesneden Makonde-kunst, met ebben en andere edele hout soorten ingelegde tafels, die ge dragen worden door complete, fraai bewerkte olifantstanden. Op het gazon is nog een vlagge- stok en daarin wordt juist op het moment dat de persontmoeting zou beginnen de Nederlandse vlag gehesen. Het is vijf over tien, maandagmorgen. In de verte klinkt schril een pauw. Nooit De president formuleert in perfect en glashelder Engels. Zijn ideeën zijn niet veranderd, zegt hij aan het begin. De opbouw van het land, basis van een Afrikaans so cialisme met de dorpsgemeen schap als kern, leuk woon oord. Hij zegt: „Ik heb zeker het v men niet om het socialistisch sys teem te verlaten. De hele weg naar het socialisme zal ik gaan. Het geloof daarin zal ik nooit af zweren. Sterker nog: als we ook politiek vrij willen zijn, moeten we wel socialistisch wezen. Zo'n klein land in de derde wereld als wij - voor ons is het niet mogelijk én kapitalistisch én vrij te zijn. Als we kapitalistisch willen zijn, moeten we ook buitenlandse in vesteringen aanvaarden. Als ik voor kapitalisme kies, kies ik voor overheerst worden" Er volgt een uitgebreid college in wat Tanzania altijd bij hulp van buitenaf voor ogen heeft gestaan. Hij zegt: „Voor de hulp van lan den die'ons welgezind zijn en ons in onze opbouw willen steunen, zijn we zeer erkentelijk. Maar we willen baas m eigen huis zijn. Wie toch probeert ons zijn wil op te leggen - en het is geprobeerd - blijft buiten de deur staan". Nyerere rijgt daar opvallend snel achteraan: „Soms echter hebben wij de know-how dringend nodig en dan móéten we ons wel tot die vreemde investeerders wenden. We kunnen de zaak nu eenmaal niet klaren zonder die know how". Hij zoekt voorbeelden: de Amerikaanse bandenfabriek en een Philipsvestiging in Arus- ha. En i staatsbezoek i mijn Gezag DINSDAG 11 JULI 1978 OOK HIER ANGSTWEKKENDE DEMOCRATIE buiten de partij om. Ze zijn com pleet tegen het socialisme. Ze ac cepteren het systeem helemaal niet en werken het tegen. Zulke tegenstellingen zijn natuurlijk niet te overbruggen" -Daar kunnen dan wellicht de po litieke gevangenen uit voort komen, want die heeft u toch °°k? Julius Nyerere .president van Tanzania: zal zijn geloof in het socialisme Nyerere: „Er zijn hier wel wat poli- noot kunnen afweren: "Wij kunnen niet én kapitalistisch én vrij zijn Nyerere's gezag in Afrika en daar buiten is bijna onbegrensd. Deels komt dat ongetwijfeld voort uit zijn al lange positie aan de top van zijn land, van de onafhankelijkheid af. Heeft hij een verklaring waarom er in an dere jonge Afrikaanse landen zo dikwijls een (bloedige) wisse ling van de macht was, terwijl in Tanzania binnen een kader van stabiliteit aan de toekomst werkt? Hij zegt: „Daar heb ik geen ant woord op. Inderdaad verloor Afrika een paar heel goede lei ders. Misschien speelt er het een en ander mee. We hebben hier nooit de godsdienstige tegen stellingen gehad, zoals elders. Of botsingen tussen verschillende bevolkingsgroepen. Van het be gin af aan hebben we ook gepro beerd om in ons èènpartijstelsel de discussie in te voeren en niet het Britse meerpartijenstelsel, waarin het vaak voorkomt dat de back-benchers, de parlementsle den op de achterbanken, hun mond moeten houden". Hoeven de partijleden van de CCM (vroeger TANU) in Tanza nia dan niet hun mond te hou den? Nyerere doet zijn stralende ogen nog stralender schijnen. „Er is oppositie mogelijk in de eigen partij. Er zijn natuurlijk veel meningen. Het is dan ook een massa-partij, geen voorhoede- partij". Maar de mensen die oppositie pleegden binnen de universiteit van Dar-es-9alaam werden dan toch maar van het hoge onder wijs uitgesloten? President Nyerere fronst, werpt een blik op zijn medewerkers, die naast hem zitten, en mompelt iets in het Swahili, de landstaal. Geen ontreddering, zo lijkt het. „Som mige mensen zijn in oppositie tieke gevangenen. De meesten hebben gewoon een correct pro ces gehad. Een paar zitten vast zonder proces. Zo'n beetje de manier van de Britten in Noord- Ierland. Maar veel zijn er al weer op vrije voeten. Engeland is voor Amnesty International een probleem. Tanzania heus niet. Als je met de oppositie wil praten, mensen die uit gevangenschap zijn ontslagen, dan kan dat" Nou, kan dat met oud-minister Abdoel Baboe bijvoorbeeld, die pas weer vrij is? Nyerere: „Dat is helaas niet moge lijk, want hij zit momenteel in Londen". Baboe zat zonder in staat van be schuldiging te zijn gesteld jaren lang vast in verband met de moord op vice-president Abeid Karume, die over Zanzibar de scepter zwaaide. Hetzelfde Am nesty International, waarmee Nyerere glimlachend zegt zo weinig te stellen te hebben, schat het aantal politieke gevangenen zonder vorm van proces in Tan zania op meer dan duizend. Koket De persbijeenkomst verandert van onderwerp naar onderwerp op ongeveer dezelfde chaotische wijze als waarop persfotografen van plekje naar plekje ellebogen. Nyerere laat het geduldig en zelfs wat koket over zich komen. Als de camera's van het NOS-jour- naal gaan draaien, gaat hij wat meer rechtop zitten en zet zijn bruine instappers met grote flap pen, maar zonder de hier erg po pulaire verhoogde hak, gracieus naast elkaar. Volgende week begint de conferen tie van staatshoofden van de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid. Ook Mwalimu Nyerere zal uiteraard naar Kartoem in Soe dan reizen. Nyerere: „Het zal een zware conferentie worden. De OAE staat onder zware druk en dat is een reflectie van de hevig heid waarmee de strijd om de Afrikaanse vrijheid wordt ge voerd. Er bestaan grote verschil len in de manier waarop Afri kaanse naties zich jegens de bui tenwereld opstellen. Eigenlijk zijn we bezig een nieuw soort werkelijkheid in Afrika te berei ken. De eerste fase is voorbij, van het klassieke kolonialisme naar formele onafhankelijkheid". Hij kijkt weer eens naar de vlag bui ten. „Een eigen vlag. maar bete kent dat onafhankelijkheid? Nee heren, de wittebroodstijd is voorbij. We zitten in de tweede fase en moeten ons uit alle macht te weer stellen tegen het neo-ko- lonialisme dat West-Europa ons probeert op te dringen. De West- europese landen willen eigenlijk de voordelen van vroeger ge woon vasthouden. Ze proberen Vrij „Wat er op de OAE in Kartoem zal spelen, is niet nieuw. Die tegen stellingen zijn er altijd geweest. Progressieve en reactionaire lan den in Afrika. Dat is zelfs in 1963 een van de redenen geweest om de OAE te vormen. Twee grond motieven: het streven naar be vrijding en het streven naar een heid. Van het eerste kan niemand beweren dat we niet zeer succes vol zijn geweest. Afrika is na'ge- President Nyerere: "Tanzania geen probleem voor Amnesty International noeg vrij. Ook de moeizame strijd in de vroegere Portugese kolo nies is gestreden. De bevrijding van Rhodesië is een kwestie van tijd. Ze kan worden vertraagd, maar niet voorkomen". „Met de eenheid, ons tweede doel, ligt het anders. We zitten er nog middenin, ook in Kartoem. Dat we de OAE begonnen, hield niet in dat daarmee tegelijkertijd de tegenstellingen teniet werden gedaan. Ik ben blij dat de Cuba nen naar Angola kwamen. Intus- - sen ging - dat moeten we vooral niet vergeten - de olie-export naar de Verenigde Staten ge woon door. Wat deden de Fran sen in Zaire? Het enige wat ze wilden, was het koper veilig te stellen voor de westerse wereld. Ik ben ook blij dat de Cubanen en Russen in Ethiopië zijn" Nyerere: „Inderdaad, wij tarten grenzen van de koloniale mach ten. Wij moeten die grenzen aan vaarden. Als veel landen daaraan wat willen veranderen, moet dat in overleg, vreedzaam. We ont zeggen het westelijk, maar ook het oostelijk blok, het recht om Afrika te domineren" Maar Nyerere vindt wel, dat elk Afrikaans land het recht heeft om van welk land van zijn keuze dan ook militaire of economi sche steun te vragen. Hoe zit het dan met Zaire? Het antwoord blijft wat hangen in het gedrang van de fotografen, maar een medewerker wijst op een fonkelnieuwe uitspraak van Nyerere: „Wij moeten in principe verwerpen dat machten van bui tenaf het recht hebben om Afri kaanse krachten in het zadel te houden die universeel worden gezien als corrupt, incompetent of als een stelletje moordenaars. C Regeringen in Afrika kunnen niet voor alle tijd worden bevro ren vanwege neo-kolonialisme of omdat er een koude oorlog of ideologische oorlof* tussen de supermachten bestaat" Nyerere noemt geen namen. Het in telligente raden is aan de luiste raar of lezer. Oeganda, Zaire, het Centraal Afrikaanse Keizer rijk? Afrikaanse vrijheid Nyerere denkt nog niet aan aftre den. Hij is trouwens pas 56 en in 1980 zijn de eerstvolgende ver kiezingen. „Ik ben machtig, maar gekozen..Het is niet goed dat er presidenten voor het leven zijn. Er zijn belangrijker dingen dan een presidentskeuze. Tanzania is een klein land. Het weinige wat ik heb, moet ik houden. We zijn menselijke wezens, we hebben recht op een beetje onafhanke lijkheid". Tanzania is een land dat veel wordt geprezen bij zijn pogingen te ko men tot een betere samenleving in materiële en morele zin. „Geen enkel derde-wereldland kan op zijn eentje een eiland van vrijheid zijn. Er kan alleen maar een Afri kaanse vrijheid zijn". Hij staat op en treedt door de rij journalisten de veranda af weer naar binnen. Ieder kijkt hij met die bijzondere ogen een kort moment recht in het gezicht. Er worden geen handen ge schud. DAR-ES-SALAAM - Deze week is er een keer geen boter bij het ontbijt in het Kilimanjaro-hotel in Dar-es-Salaam. „Sorry, sir, moeilijkheden met het transport", zegt de ober, en de gast krijgt een lik marmelade extra voor de schrik. Het is een van de spaarzame keren dat de toerist of zakenman in Tanzania, voor een weekje neergestreken, iets merkt van de schaarste op allerlei gebied. moeten inkopen, zou hij nog niet zo vreselijk ver zijn opgeschoten. Dus bloemkool van eigen bodem, wijn uit Dodoma (helemaal niet zo gek), cognac uit eigen distil leerderij (voor mensen rnet een hechte levensverzekering of spijsvertering). Kookschool Over die selfreliance gaat eigenlijk ook het kookboekje dat de Haar lemmer Kees van den Heuvel, de chef-kok van het Kilimanjaro-ho tel schreef. Het is bestemd voor de kookschool om de hoek. Het samenstellen van een werkje met smakelijke gerechten was voor Van den Heuvel niet zo'n heksen toer met z'n ervaringen in de Wassenaarse Wittenburg en het Noordwijkse Huis ter Duin. Ver velender voor de variëteit was wel dat het recepten moesten zijn, waarin alleen ingrediënten zouden worden verwerkt die op Tanzaniaanse bodem gedijen. Weer bloemkool dus. Smoesjes De verzekering volgt dat er wel bo ter zal zijn als koningin Juliana met haar gevolg in de hoofdstad zal neerstrijken. De Tanzanianen en de buitenlan ders twijfelen zelfs hieraan een beetje in hun meest pessimisti sche buien. Een permanente hamsterwoede is het gevolg, en die blijft niet beperkt tot de eerste levensbehoeften. Wie autorijdt, doet er verstandig aan om een paar banden voor barre tijden in te slaan. Deze week verspreidde zich snel door Dar-es-Salaam de mare dat er geen accu meer te krijgen is. Vooral de westerlingen reageren ontzet op een dergelijke onheils boodschap. Geen accu betekent niet rijden, en dat houdt weer in: aan de eigen woonstede gekluis terd zijn. Niemand durft namelijk lopend over straat als de schemer gevallen is. Er vindt nogal wat straatroverij plaats. Armst De aanhoudende schaarste aan dingen heeft er uiteraard alles mee te maken dat Tanzania i ontwikkelingsland is uit de aller armste categorie. Het heeft geen bodemschatten waar de geïndus trialiseerde wereld op zit te wach ten, althans niet in voldoende mate. Alles moet dus komen van de handelsgewassen. Belangrijk ste exportartikelen: koffie, ka toen, sisal, kruidnagelen en cas hewnoten. De prijs voor deze spullen wordt op een wereldmarkt bepaald waar over de Tanzaniaanse boeren hoogstens Gods goedertieren heid kunnen afroepen. Als de prijzen stijgen, gloort er wat hoop. Gaat het andersom, dan wordt weer voor geruime tijd het uitzicht op voorzichtige mate riële verbetering volledig ver duisterd. De problemen van transport en dis tributie zijn in dit immense land waarschijnlijk het hardnekkigst. Elk optimistisch handboek over ontwikkelingssamenwerking noemt met eerbied de Tanzam- spoorweg van Dar-es-Salaam naar Zambia. De 1800 kilometer die met mierenvlijt door de Chi nezen in vijf jaar tijds is aange legd. Maar nu hij grotendeels klaar is, past de vraag: werkt het allemaal zoals verwacht? Is Tan- zam inderdaad de Uhuru-lijn ge worden, een goede stap naar de economische vrijheid? De staatssecretaris voor verbindin gen en transport, Maokola M^jo- go, wil er wel wat over zeggen: „De spoorlijn heeft tot nu toe niet helemaal aan zijn doelstellingen beantwoord. Sinds de Tanzam- lijn in juli '76 in gebruik kwam, is er ruim twee miljoen ton goede ren over vervoerd, een klein mil joen minder dan we hadden ver wacht". Majogo geeft een paar oorzaken. „Nog niet alle mogelijkheden zijn uitgebuit. We moeten nog aan de Tanzam-lijn wennen. Dan zijn er vertragingen in de levering van onderdelen om de locomotieven en wagons te repareren. Vertra gingen bij het laden en lossen" Een bondiger samenvatting van de eeuwige sores van Tanzania is moeilijk te geven. Transport in Tanzania is een slijta geslag. waar slechts de zeer ster ken zich aan kunnen wagen. De twee Fellowships van Fokker, die Nederland twee jaar terug aan Tanzania verschafte om het bin nenlandse net te stroomlijnen, staan alweer geruime tijd onklaar aan de grond. Een van de twee is onlangs wat ongelukkig vóór de airstrip geland in plaats van erop en de andere is wegens gebrek aan know-how bij de monteurs en gebrek aan onderdelen vleu gellam. Gevolg is bijvoorbeeld dat Zanzi bar, het stukje Tanzania dat op een kwartiertje van Dar-es-Sa laam in zee ligt, praktisch onbe reikbaar is. Bij Air Tanzania to nen ze je een beduimeld stencil in een ingescheurd plastic foedraal- tje: de dienstregeling. Daarop staat dat alle vluchten van don derdag tot zaterdag gecanceld zijn en dat er waarschijnlijk zon dagavond èèn doorgaat, maar dat de terugkeer op maandag eerder van de goede stand der sterren en de juiste astrologische ascendant van de kandidaat-passagier af hangt dan van de dienstrege ling. „Selfreliance". op eigen benen staan met onze eigen middelen, zegt Julius Nyerere, de grote Mwalimu. „Wat we zelf kunnen verbouwen of fabriceren, hoeven we niet in te voeren". Vandaar dat we in het Kilimanjaro-hotel bloemkool eten. Bloemkool hier en bloemkool daar, tot het je oren uitkomt. Maar Nyerere heeft na tuurlijk geen ongelijk. Als hij voor de harde dollars, marken en guldentjes, die de toeristen en de verwende zakenmannen bin nenbrengen, buiten de landsdeu- ren weer allerlei smakelijks zou Het vroegere Tanganjika en het eiland Zanzibar: sinds 1964 samen de republiek Tanzania. Op het ogenblik brengt koningin Juliana een bezoek aan dat land. Tanzania beslaat een oppervlakte van 945.000 vierkante kilometer en heeft naar schatting 15 miljoen inwoners. De bevolkingsgroei is 2,7 procent per jaar. Dat is aan zienlijk. De betere medische ver zorging heeft ermee te maken, al hoort het wat de kindersterfte be treft nog bij de twintig ongun stigste landen en woont in grote delen van Tanzania meer dan de helft van de mensen meer dan tien kilometer van een eerste- hulppost af. En van een dokter nog een stukje verder. Het gemiddelde inkomen van de Tanzaniaan is 360 gulden per jaar. Voor dat geld heb je drie paar schoenen, en niet van die beste. De landbouwsector draagt 40 procent bij tot het nationale in komen. De helft van de produktie is bestemd voor eigen consump tie. Echte honger bestaat er niet, wel eenzijdige voeding. De dagelijkse pot is een soort pap van sorghum of millet, droge mais, met water met een struikje sla en een flinter tje vis of vlees, dat afkomstig is van de merendeels scharminkel achtige Ujamaa In 1967 koos Tanzania voor econo mische ontwikkeling naar een socialistisch model: ontwikke ling van de landbouw, stichten dorpen op coöperatieve g, tegengaan van grote- stadsvorming, nationalisatie van de belangrijkste produktiemid- delen, banken en groothan del. „Ujamaa", was de kreet, de grote familiegedachte van samenwer king en gelijkwaardigheid in nieuw te stichten dorpen. In deze dorpen zijn grond en machine rieën gemeenschappelijk eigen dom en de opbrengst van de pro duktie behoort naar billijkheid over de dorpelingen te worden verdeeld. Deze dorpen hebben in alles prioriteit, bij de toewijzing van tractoren, bij de verbetering van de watervoorziening en van de huisvesting. In de armste streken lijkt het erop dat Ujamaa vaste voet krijgt. Maar daar waar men al iets bezit, toonde men, toen men startte op basis van vrijwilligheid, nauwe lijks interesse. Nyerere onder schatte, zoals veel socialisten vanuit een theoretisch kader, de tegenstand tegen alle solidariteit. Sinds de jaren '70 gaat het dus met enige dwang. Dertien mil joen mensen wonen er nu in deze dorpen, waarvan er meer dan 7600 zijn. Nyerere's keuze was heel duidelijk politiek-sociaal. En pas econo misch in de tweede plaats. Daar zijn meer voorbeelden van. Toe risme wordt in Tanzania bepaald niet vertroeteld, ondanks de wel kome deviezen. Nyerere zegt dat het aanschouwen van al die pot- verterende Neckermannen en PanAm-madammen alleen maar onrust en jaloezie bij de bevol king zal teweeg brengen. Het gebrek aan efficiency is duide lijk aan iedereen die wel eens de Tanzaniaanse douane is gepas seerd of een telefoontje op het postkantoor heeft willen plegen. De bureaucratie is angstwek kend. Daarbij is de arbeidslust van de beambten evenmin te ver onachtzamen. Officieel heet het dat er op zaterdagochtend wordt gewerkt, maar dit zegt de onder wijzer Kesi Severini: „Volgens mijn waarnemingen van een paar jaar al werkt er niemand op za terdag. De kantoren zijn leeg en de oorzaken zijn niet erg ver te zoeken. Om te beginnen arrive ren veel kantoormensen, vooral die in Dar-es-Salaam, veel te laat op hun werk. Mede door de ver voersproblemen. Alle mogelijke smoesjes worden bedacht om naar de markt te kunnen. De baas zelf geeft het goede voorbeeld. Hij verdwijnt naar Kariakoe, want er is niemand die er wat van durft te zeggen". „Zo zijn alle kantoren tot tegen tie nen leeg. Niemand om de bezoe kers te woord te staan, de tele foons zijn permanent in gesprek. De mensen op de telefooncen trales, vooral de vrouwen, heb ben het te druk met afspraakjes maken". Het bijzondere is ondertussen wel dat mensen tot in het eerste gelid van partij en regering openlijk over de tekortkomingen praten en de schuld bij zichzelf zoeken. Ook Nyerere maakt op die regel geen uitzondering. Misschien dat in die richting iets moet worden gezocht van de achtergronden van Tanzania's grote stabiliteit in politieke zin. Maar de cijfers tellen. Door de fa lende efficiency, de dalende ar- beidsproduktiviteit in de over heidsbedrijven, de al te snelle doorvoering van de Ujamaa- projecten, de'kostbare decentra lisatie, het aanhoudend gebrek aan grondstoffen (slechte oog sten) en reserve-onderdelen voor de machines, is in de jaren na 1967 het nationaal inkomen ge middeld met maar 4,5 procent toegenomen, de laatste tijd zelfs maar met 3,4 procent per j aar. Wie dan tegelijkertijd naar de grote bevolkingsgroei kijkt, begrijpt dat de microscoop nodig is om Tanzania's materiële groei te ob serveren. Verheugend zijn de be richten dat vorig jaar de score weer wat beter was en dat er een groei van 5 procent viel waar te Desondanks vertoonde in 1977 de handelsbalans een tekort van on geveer 400 miljoen gulden. Ont wikkelingshulp van buitenaf moet uiteindelijk de betalings balans van Tanzania wat recht trekken. alle fraaie gedachten van selfreliance ten spijt. Vooruitgang In een advertentie zijn twee man nen getekend die zwetend een wiel een helling opduwen. De bijbehorende tekst: „Ons doel is het rad van onze'economische vooruitgang naar de top te rol len". Het lijkt ware sisyphus-ar- beid, wie naar de schepen in de haven van Dar-es-Salaam kijkt die maar niet gelost worden, naar de aarden wegen (main roads ge noemd), die bij regenval in com plete modderplakken verande ren, en anders weer naar de droogte door gebrek aan water, als gevolg waarvan leven en vooruitgang aan grote delen van dit land zijn ontzegd. Tanzania mag zich ondertussen in een grote aandacht van allerlei landen van diverse politiek- ideologische pluimage verheu gen: West-Europa, de VS en Ca nada, maar ook de Sovjet-Unie, de andere socialistische landen in Oost-Europa en de Volksre publiek China. Het heeft natuur lijk met die stabiliteit te maken, maar ook met het als oprecht er varen streven van Nyerere om zich inderdaad sterk te maken voor het welzijn van allen en niet van een kleine elite alleen. Zijn Afrikaanse socialisme heeft een bijdrage te geven in de richting van meer menswaardigheid in het bestaan van de allerarmsten, zo verneemt men uit de mond van diplomaten, adviseurs en vrij willigers in Dar-es-Salaam. Van de westelijke landen neemt Nederland de vierde plaats in op rij. Dat komt ook wel tot uiting in het stadsbeeld. Het rozig verbrande, meestal met peper en zoutkleurig haar om hangen hoofd van de landgenoot is een vrij frequente verschijning in het Dar-es-Salaamse cen trum. Vrijdag was het Saba Saba in Tan zania, het feest van de boeren. De winkels en kantoren in Dar-es- Salaam zijn op Saba Saba geslo ten. In de aangeharkte dorpjes rondom, tussen de witte huisjes, dansen de jonge meisjes uur na uur op de monotone klanken van de traditionele „ngoma", de oer oude tamtams. Er dansen ook oudere vrouwen, met schrille stemmen, in kleurige lange ja ponnen, op witte schoenen. Tus sen de menigte zwaaien de Tan zaniaanse vlaggen. De mannen, in hun witte hemden, zijn minder uitbundig. Het valt op hoe weini gen horloges dragen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4