Toch leenbij stand voor aankoop van woonwagen PvdA toont zich de slimste hij Leidse collegevorming Besluit B en W door Raad van State vernietigd Duikers vissen sleutel St. Janschool uit water Urmösinrifi §>lnn5 Leids museumbezoek gunstig beinvloed doorslecht weer DINSDAG 11 JULI 1978 LEIDEN - Twee duikers van de Leidse brandweer sprongen gis termorgen vlakbij het Bizetpad in de Korte Vliet. De argeloze voorbijganger zal misschien ge dacht hebben dat er iemand uit het water moest worden gered, maar het optreden van de dui kersploeg had een veel plezieri ger reden. De brandweerlieden waren te water gegaan om de sleutel te zoeken van het hek van de nieuwe St. Janschool aan het Bizetpad. Nadat de tas met de sleutel na enige tijd uit de Korte Vliet was gevist, mocht Gert-Jan van Nierop als jongste leerling van de school het hek openen. Vervolgens konden de kinderen het nieuwe gebouw in gebruik nemen. De officiële opening van de St. Janschool (voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden) volgt in september/oktober. Maar ook de ingebruikneming had al een officieel tintje toen Frank Krowinkel op de speelplaats van Activiteiten Ter afsluiting van het school jaar wordt op de Alphons Ariënsschool aan de Timor- straat en de kleuterschool 't Klompje aan de Borneostraat deze week een reeks activitei ten gehouden. Zo is er van daag en donderdag een ten toonstelling van werkstukjes die de leerlingen tijdens de handenarbeidlessen hebben gemaakt. Er zijn wandkle den, bordkartonobjecten, schaarsneden, technische te keningen en poppenkastpop- pen te zien. Ook liggen de re sultaten van het boetseer-, het weef-, het borduur- en het emailleerwerk uitgestald. De expositie is vanaf half vier 's middags geopend. Een com binatie van de 5de en 6de klas brengt donderdagavond een musical, terwijl een combina tie van de 4de en 5de klas vrijdagavond een persiflage op de tv-reclames en de tv- kwissen op de planken zet. De activiteiten hebben plaats in het schoolgebouw. Hengelsport Viscollege De Ruisvoorn viste een competitiewedstrijd met de volgende uitslagÏ.Th. van Daalen 43 st (2630 gr) 6930 pnt, 2. W. Oostveen 37(2050) 5750,3.AJ.V Donzel 33(2320 5620, 4. L. v Deelen 33(2160) 5460, 5. J. Nieuwenburg jr. 34(2040) 5440, 6. W'. Weenink 28(2370) 5170, 7. A. Laterveer sr. 23(1720) 4020,8. P. v Leeu- -wen 20(1120) 3120, 9. W. Mul der 19(1050) 2950,10. TJ. Vos kuil 14(800) 2200. Expositie In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 is een expositie geopend van Japanse kleurhoutsneden kalenderprenten en gelegen heidsgrafiek uit de 18de en 19de eeuw. De tentoonstelling, die is ingericht door de con servator van de afdeling Ja pan van het museum, drs. Willem R. van Gulik, blijft tot 30 september voor het publiek toegankelijk. De openingstij den zijn van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Vrouwensoos Voor alle vrouwen in de Meren- wijk wordt er een vrouwen soos gehouden in het clubhuis "Op Eigen Wieken" op de hoek van de Milanenhorst en het Valkenpad. De soos is voor taan geopend elke woensdag avond van 20.30 uur tot 23.30 Correspondentie Een van onze lezers had kort geleden, tijdens een bezoek aan Ceylon (Sri Lanka), in het Nationaal Museum van de hoofdstad Colombo een korte ontmoeting met een paar stu denten van het Sri Lank,a Technical College in Colombo. Ze hadden veel belangstelling voor de wereld buiten Ceylon en met name een van hen zou graag een correspondentie beginnen met een jongere uit Nederland. Naam en adres: CA.D. Piyasiri 114 Mabima, Heiyantuwuda, Sri Lanka. Correspondentietaai: Engels. DEN HAAG/LEIDEN - De beslissing van burgemeester en wethouders van Leiden om het bezit van een legale standplaats als voorwaarde te stellen voor leenbij stand voor de aanschaffing van een nieuwe woonwagen is ook door de Raad van State vernietigd. de school de vlag mocht hijzen. Hij deed dit onder luid gejuich van zijn schoolvriendjes en -vriendinnetjes, van wie de meesten zich voor deze gelegen heid hadden verkleed. Het onderwijsteam en de ouder commissie hadden een uitge breid feestprogramma samenge steld rond de ingebruikneming van de school. Gistermorgen re den de leerlingen op versierde fietsen van het Rapenburg, waar de St. Janschool 23 jaar was ge vestigd, naar het Bizetpad. De fietskaravaan werd vergezeld van een draaiorgel en een oude auto mobiel. Na de ingebruikneming van het gebouw kreeg elk kind de kans om een ballon, voorzien van zijn naam, op te laten. Daarna werd de kaatsmuur op de speelplaats onthuld. De feestdag werd beslo ten met een poppenkastvoorstel ling voor de jongste en een film van Louis de Funès voor de oud ste leerlingen. Daarmee is de kroon gezet op de door de bewoners van woonwa gens gevoerde actie, die ruim twee jaar geleden leidde tot de bezetting van het Leidse stad huisplein. B en W hadden gesteld dat woonwagenbewoner Jacob Bos niet in het bezit was van een legale standplaats op het Trek vaartplein en daarom niet in aanmerking kon komen voor Leenbijstand. Eén van de eisen tijdens de bezet ting van het stadhuisplein was derhalve dat de leenbijstand ont koppeld zou worden van het bezit van een legale standplaats. Het gemeentebestuur was van me ning dat de situatie op het over volle woonwagenkamp aan het Trekvaartplein zou verslechteren als er nieuwe (grotere) wagens bij zouden komen van 'overbezet- ters', bewoners zonder een offi ciële staanplaats op het kamp. De bewoners meenden op hun beurt dat op die manier over hun hoofden heen de strijd tussen de regiogemeenten, wie van hen er nieuwe staanplaatsen zou moe ten aanleggen, werd uitgevoch ten. Ze eisen noodvoorzieningen en uitbreiding van het aantal staanplaatsen in de regio. Onder tussen zouden ook de 'overbezet- ters' in staat gesteld moeten wor den om met bijstand nieuwe wa gens aan te schaffen in plaats van hun oude afgekeurde en vaak te kleine woonwagens. Eerder was een beroep van B en W vernietigd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (mei 1976) en de commissie voor be zwaarschriften waar Bos in be roep ging toen B en W (tegen het advies van CRM in) besloten de renteloze lening niet te verstrek ken. Bos wendde zich daarop tot GS die de B en W beslissing ongegrond verklaarden. Tezelfdertijd ver klaarde staatssecretaris Meijer van CRM dat Leiden naar zijn mening de leenbijstand niet zou mogen koppelen aan het bezit van een officiële standplaats. Wethouder Oosterman stelde toen dat Leiden 'tot de Kroon toe' in beroep zou gaan als dat nodig was om een definitieve uitspraak te krijgen. In de uitspraak van de Raad van State wordt o.m. gesteld dat, hoewel Bos illegaal op het Trek vaartplein woont, zijn wagen niet mag worden weggesleept omdat er nergens anders plaats voor hen is. Bovendien woonde Bos ten tijde van de aanvraag in een kampeerwagen, die in 1974 door de gemeente op het electrici- teitsnet werd aangesloten. Bo vendien wordt aangevoerd dat burgemeester en wethouders van Leiden de noodzaak van de le ning helemaal niet bestrijden. In september verbetering van Voorstraat LEIDEN - Naar aller waarschijn lijkheid zal in september begon nen worden met de verbetering van de Voorstraat. Enkele maan den geleden hebben de bewoners van deze straat een plan bespro ken in clubhuis "De Mirt". Vol gens de definitieve versie zal er aan de kant van de Lage Rijndijk een doorlopend trottoir komen, bestaande uit dikke grijzen be- tontegels. Verder komen er op diverse plaatsen in de straat fiet- senklemmen en bomen, terwijl aan het eind van de straat onder meer een hinkelbaan zal worden aangelegd, met in de directe om geving een bielzen bankje en een "bult" van kleine keitjes, Aan weerskanten van de straat komen bovendien speciale parkeervak ken. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmer straat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 LEIDEN - Aan de Burggravenlaan 1 is per 1 juli de praktijk van de huisarts F.F.W. Kehrer voortge zet door J. Stolk. Met ingang van dezelfde datum is aan de Zocher- straat 1 de praktijk van C. Schra- ma (huisarts) overgenomen door B. Roos Aan de Apothekersdijk 2 is in plaats van een eerder gevestigde schoonheidssalon, de snackbar "Michel" gevestigd De met de winkel "De Radio- beurs" aan de Hogewoerd 23-25 zakelijk verbonden winkel in ra dio, tv e.d. "Panorama 2000", ge vestigd in de Consumarktaan het Levendaal 150-152 wordt per juli opgeheven. De belangstelling toegenomen. VW-informatrice Carolien Nieuwenhof vertelde vorige week al in deze rubriek dat door het slechte weer de be langstelling van toeristen uit binnen- en buitenland voor de Leidse musea groot was. Vandaag in "Nieuws onder de zon" meer over die grote belangstelling in de afgelopen weken voor de verschillende musea. Allereerst namen we een kijkje in het stedelijk museum de Lakenhal aan de Oude Singel Het is er opvallend rustig. Het enige geluid is afkomstig van een aantal mannen die druk bezig zijn met het afbreken van de succesvolle "Cobra tentoonstelling", die zondag zijn laatste dag kende. Lo pend door de gangen van het sfeervolle museum kom je slechts sporadisch een bezoe ker tegen. De suppoosten lo pen wat op en neer. Er is voor hen weinig te doen, ze hoeven niet eens bestraffend te kijken naar jongelui die wat al te nadrukkelijk van hun aan wezigheid kennis geven. Ver dwaalde bezoekers weer het juiste spoor tonen is er ook al niet bij. "Nee, dat was afgelo pen weken wel even anders verzucht één van hen. "Zodra de zon maar even schijnt zie je opeens niemand meer". Drs. Wurfbain, directeur van de Lakenhal, zegt echter dat hij niet met zekerheid kan zeggen dat het de afgelopen weken drukker is geweest door het trieste (vakantie)weer "Wanneer hier een bus met toeristen voor de deur stopt weet je natuurlijk nooit of die mensen niet gekomen waren wanneer het weer goed was geweest. De Lakenhal en in iets mindere mate het molen museum De Valk (ook een ste delijk museum) trekken be hoorlijke aantallen bezoekers. Natuurlijk is die belangstel ling de ene keer groter dan de andere keer maar dat komt niet alleen door het weer. Ook de tentoonstelling die er op dat moment is speelt een rol" de afgelopen weken flink In het Koninklijk Nederlands leger- en wapenmuseum "Ge neraal Hoefer" aan de Pest huislaan was het gistermid dag heel wat drukker. Zoals gewoonlijk bestond het groot ste gedeelte van het publiek uit vrij jeugdige bezoekers. Bezoekers die bij het verlaten van het museum, daartoe geïnspireerd door hetgeen zij hebben gezien, elkaar vaak onmiddellijk te lijf gaan en al schreeuwend en stoeiend het voormalig Pesthuis uitrollen. De heer Schaffer van de edu catieve dienst van het Leger museum is net klaar met het rondleiden van zo'n groep le venslustige herrieschoppers. Na een paar stevige zuchten te hebben geslaakt is hij bereid even een paar vragen te beantwoorden. "Hoe de be langstelling de afgelopen we ken was? Overweldigend. In de eerste weken van juni heb ben we alleen al aan scholie ren zo'n 1500 bezoekers bin nen onze poorten gehad. Per jaar trekken we ruim 56.000 mensen en dat is in een stad met nog tien andere musea natuurlijk een aardig getal. Maar ja, dat moet ook. Wij vormen een stichting die ge deeltelijk wordt gesubsi dieerd door het ministerie van defensie. En hoe meer mensen je over de vloer krijgt, hoe gro ter je kans subsidie-verho ging". Ook in de twee grootste Leidse musea, het Rijksmuseum van Oudheden (gemiddeld 100.000 bezoekers per jaaren het Rijksmuseum voor Volken kunde (waar jaarlijks tussen de 65 en 70.000 bezoekers ko men) was de belangstelling de laatste weken groter dan normaal. In het museum van oudheden, waar men momen teel bezig is met het bouwen van een indrukwekkende Egyptische tempel, kwamen op de regenachtige dagen soms wel 700 mensen, hetgeen bijna een verdubbeling bete kende van het gebruikelijke aantal bezoekers. Het Rijks museum voor Geologie en Mi neralogie aan de Hooglandse Kerkgracht had eveneens niet te klagen over belangstelling Het enige Leidse museum waar het bezoekersaantal niet steeg was het Prentenka binet van de Rijksuniversiteit aan het Rapenburg. "Dit mu seum geniet dan ook nauwe lijks algemene bekendheid en trekt bijna uitsluitend spe ciaal geïnteresseerden, dat zijn er nog geen 100 in de maand", vertelde de portier van het Prentenkabinet. LEIDEN - De behoedzaam begon nen vorming van een nieuw col lege van burgemeester en wet houders in Leiden raakt ander halve maand na de verkiezingen in een langzamerhand beslissend stadium. Het gevecht om een nieuw college voltrekt zich wel iswaar nog grotendeels achter de zorgvuldig opgebouwde partij- schermen, maar tussen de kieren door is inmiddels al het nodige zichtbaar. Na twee rondes valt een voorlopige balans op te maken van een for- matiestrijd waarvan de heetste gevechten overigens nog moeten beginnen. De inleidende scher mutselingen zijn er echter niet minder aardig om. In de aanloop naar de frontlinies zijn de eersten nu al gesneuveld. Als grootste partij opende de PvdA de aanval met een aantal omtrek kende bewegingen. Als inleiden de charge koos de partij voor oriënterende besprekingen met alle partijen in de gemeenteraad. Zeer voorzichtig en ongewoon behoedzaam monsterde de PvdA zo de verschillende mede- en te genstanders. Deze taktiek van de PvdA mocht dan voor het oog weinig zin heb ben, maar leverde de partij de nodige tijd en een alibi om ande ren uit te spelen. Het CDA maak te daar als eerste op ruwe wijze kennis mee. Via de programver gelijking vond de PvdA een in deling in drie categoriën partijen, waarbij men het CDA als enige tot derde garnituur - en daarmee als onaanvaardbaar - bestempel de. De uitsluiting van het CDA grond de de PvflA op het partijpro gramma en de opstelling van het CDA bij de verkiezingen. Het tweede argument klinkt gezien de felle campagne van het CDA tegen de PvdvA redelijk. Het eer ste (de programmatische afwij zing) is minder overtuigend en sterk geforceerd. De PvdA moest het CDA gewoon kwijt. Hartelijk De harde afwijzing van hét CDA staat in schril contrast met de bij na hartelijke toenadering tot de WD. Terwijl de deur voor het CDA met een forse klap gesloten is staat die naar de WD nog altijd op een ruime kier. Met name de PvdA-top - fractieleiding en af delingsbestuur - stellen zich in toenemende mate vriendelijk te genover de WD op. De argumentatie die daarbij wordt gehanteerd is van verrassende eenvoud. De WD is minder rechts dan het CDA, is de weinig diepgravende redenering. Als bewijslast daarvoor zijn een aan tal programmapunten stevig op geblazen. De kracht waarmee de PvdA het CDA categorisch in de uiterst rechtse hoek bazuint moet intussen de zwakte van het ar gument verdoezelen. Het onderscheid dat de PvdA tus sen CDA en WD aanbrengt, is sterk kunstmatig. Het is in de Leidse politiek langzamerhand uitgegroeid tot een hardnekkige LEIDEN - De onderhandelingsdelega ties van PvdA, PPR en D"66 zijn giste ren begonnen met het opstellen van een programschets voor een nieuw college van burgemeester en wet houders. Deze programmasrhets zal worden gebruikt bij het overleg met andere partijen (WD, PSP. en CPN) De programschets wordt morgen voor gelegd aan de fracties van PvdA, PPR en D'66. Deze kunnen dan nog wijzi gingen aanbrengen in de schets. Na de behandeling in de fracties stellen de onderhandelingsdelegaties de schets donderdag vast. Daarna gaat het onderhandelingsstuk naar de andere partijen. mythe om de WD minder rechts te plaatsen dan het CDA. Geme ten naar hun opvattingen ontlo pen de twee partijen elkaar ech ter niet veel, alleen stelt de WD zich vaak soepeler en minder ei genzinnig op dan het CDA. De liefdesverklaringen van de PvdA aan de WD zijn er overi gens van een dubbelzinnige soort. De PvdA sluit de WD met opzet nog niet uit maar plaatst de partij onder de coalitiegenoten van tweede garnituur die straks gewogen worden naar de door PvdA, PPR en D'66 opgestelde linkse programschets. Taktisch gezien speelt de PvdA het uiterst handig. De WD verkeert in deze constructie in een onge makkelijke en ondergeschikte positie. De partij moet nu kiezen of men - als duidelijke tweede keus - met de linkse drie in zee wil of zichzelf uitsluiten. Dilemma In deze opgedrongen situatie staat de WD voor het dilemma om de verleidelijke maar tegelijk ver nederende weg naar een plaatsje in het linkse college te volgen of de samenwerking anders te zoe ken en zo het eigen zelfrespect en de politieke geloofwaardigheid behouden. De WD is daarmee aangeland op de tweesprong tus sen zijn politieke belijdenis (zo breed mogelijk college) en de ac tuele praktijk (samenwerking met links). Voorlopig heeft de WD de keuze nog even uitgesteld. De fractie vroeg de PvdA vorige week om nadere uitleg over de procedure en - interessant genoeg - ook naar duidelijke motieven over de uit sluiting van het CDA. Voor de VVD is het verschil met het CDA blijkbaar nog niet zo overtuigend aangetoond. De door de PvdA uitgestippelde procedure heeft ook D'66 onver mijdelijk in een ondergeschoven positie geplaatst. D'66 is door de constructie om de WD aan de linkse programschets te toetsen in feite overgeleverd aan de WD. Bij afhaken van de WD zit D'66 in een linkse coalitie op smalle basis die men steeds zei niet te willen. Zelf heeft D'66 dan weinig keus omdat men samenwerking met het CDA al voor de verkiezingen uitsloot en een coalitie met de WD alleen te weinig basis heeft. Vanuit deze afhankelijke positie herinnerde D'66 de PvdA vorige week meer vragend dan gebie dend aan de eis naar een breed college. Riant De PvdA verkeert intussen in een redelijk riante positie. Als verlie zer van de verkiezingen toont zij zich tot nu toe winnaar van de formatie. Door de handig geko zen procedure heeft de PvdvA opnieuw zicht op een links pro gramcollege met PPR en D'66 dat gedoogd en gesteund wordt door PSP en CPN. De zo te bereiken meerderheid in de raad is weliswaar marginaal, in feite kleiner dan de afgelopen pe riode, maar tenslotte juist vol doende. Bij het vastlopen van een linkse samenwerking heeft de PvdA nog altijd een redelijke kans op een andere coalitie. In een sfeer van wederzijdse vrien delijkheid zijn PvdA en WD de laatste tijd bezig de gegroeide af stand te overbruggen en zo de fundamenten voor een eventueel samengaan aan te leggen. In PvdvA-kring is het enthousias me voor zo'n coalitie voorlopig nog niet in brede kring aanwezig. De partij toont zich aanzienlijk verdeeld als het om samengaan met de WD gaat. Tot nu toe heeft de partijtop de eerste slag - niet uitsluiten van WD - gewonnen. Met nog een kleine twee maan den formeren voor de boeg heeft die partijtop goede kans dat de bedenkingen in eigen kring ge leidelijk aan slijten. Ook naar de eigen achterban toe speelt de PvdA het uiterst handig KEES VAN DER MALEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3