LEIDSCH DAGBLAD Onderwij sproef voor werkloze jongeren e Zomer Carter bezorgd om proces Sovjet unie Inspecteurs van belasting 'blij' vandaag Aanslagen in Italië Vader wilde z'n zoon met rottenkruid vergiftigen DINSDAG 11 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35598 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (DPA/AP) - De Amerikaanse president Carter heeft in een persoonlijke bood schap aan de Russische president Breznjev zijn bezorgdheid geuit over de processen die op het ogenblik in de Sovjet-Unie wor den gevoerd tegen de dissidenten Sjtsjananski en Ginsboerg (Zie ook pagina 11). De Amerikaanse afgevaardigde by de VN-commissie voor de rech ten van de mens heeft gezegd dat de boodschap zal worden meege geven aan minister van buiten landse zaken Cyrus Vance. Deze zal morgen en overmorgen in Genève onderhandelen met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko. Vance zei dat de sfeer bij de onder handelingen wordt "bemoeilijkt" door de processen in de Sovjet- Unie. Maar hij voegde daaraan toe dat de Salt-onderhandelingen niet in samenhang met andere vraagstukken moeten worden gezien omdat het gaat om de vei ligheid van de Verenigde Staten en de gehele wereld. De Amerikaanse minister had zich nog zaterdag in harde woorden uitgelaten over de processen te gen de strijders voor burgerrech ten Sjtsjaranski en Ginsboerg. Ook gisteren zei hij dat de hou ding van Moskou "onvermijde lijk" van invloed zal zijn op de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie. Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat het dissiden ten-vraagstuk door de Amerika nen zeker in Genève ter sprake zal worden gebracht. SASSENHEIM-Ik liet de hon den nog even uit. Dat was- vannacht rond half 12. Plot seling hoorde ik een geluid achter me, en ik zag grond omhoog komen. Wat ik dacht? Dat mijn huis als een lucifer doosje in elkaar werd ge drukt". Aardbevingen zijn zeldzaam in Nederland, maar voor A. J. van der Berg (54) uit Sassen- heim was het vannacht alsof zijn huis door zulk natuurge weld zou worden verwoest. De tuin werd door een geheim zinnige kracht anderhalve meter de lucht in gestuwd en het huis trilde op zijn grond vesten. Mevrouw Van der Berg, die net in bad wilde gaan, vluchtte in haar pyama het huis uit. Zelf belde Van der Berg in een re cordtijd de politie en de firma Articon.. Ellende Articon legt de Schiphollijn aan voor de Nederlandse Spoorwegen, en de aanleg van die lijn is de oorzaak van Van der Berg's nachtelijke ellende. Zijn woning ligt pre cies tussen de Schiphollijn en Rijksweg 44 (Den Haag-Am sterdam). De enorme zandho pen die sinds november rond de woning verrijzen hebben de zachte veengrond onhoog gestuwd. De heer Van der Berg bij zijn "tuinpad", dat vrijwel hele maal door de modder tegen de woning aan werd gedrukt. Tuin werd anderhalve meter de lucht in gestuwd Een kwartier nadat Van der Berg zijn telefonische nood kreet had geslaakt, stond zijn huis vol met autoriteiten. Er dreigde een dijk door te bre ken van de Sassenheimer Vaart waardoor de nabijge legen polder onder water zou komen. Die dreiging ver dween, toen de grondstuwing rond 4 uur 's nachts ophield. "De bomen voor het huis hebben het zand tegengehouden, an ders was het zo het huis bin nengekomen. Maar de vijver is bijvoorbeeld helemaal ver knoeid. Hij staat vol aarde! En de sloot langs mijn huis is ook helemaal dichtgedrukt met modder", laat Van der Berg weten. Geschokt Na de paar uurtjes slaap die hij vannacht kreeg maakt hij een geschokte indruk. "Ik woon nu al 8 jaar in dit huis. Toen ik het kocht was de aanleg van deze spoorlijn natuurlijk niet bekend. Mij is toen aangebo den om het huis te verkopen, maar dat wilde ik niet. Ik heb hier mijn renpaarden, mijn vier Deense Doggen en andere dieren. Moet ik soms naar Drenthe of Friesland verhui zen?", vraagt Van der Berg zich af. Vanmorgen tegen 9 uurstonden er al weer vertegenwoordi gers van Articon bij de ge troffen Sassenheimer op de stoep. Van der Berg kreeg de belofte dat de schade wordt hersteld. "Maar ik ga hier beslist niet meer uit. Waar moet ik heen? Ik woon hier prachtig", stelt Van der Berg nadrukkelijk. VERDRONKEN PATIENT GEVONDEN (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - J. v. d. L, de dertigjari ge patiënt van de Jelgersmakli- niek in Oegstgeest, is verdron ken. Een badgast vond de man gistermiddag op het zuiderstrand op de grens van Katwijk en Was- V. d. L. ging zondagmiddag bij Katwijk in zee. Toeristen troffen zijn kleren en waarschuwden de politie. Een zoekactie met behulp van een helikopter had geen re sultaat. De patiènt van de Jelgersma-kli- niek, die is geboren in Waalre, werd zes weken geleden opge nomen in de inrichting. Het is de politie tot op heden nog niet dui delijk of V. d. L. is ontsnapt of dat hij bewoner was van de vrije af deling in de kliniek. Zij neemt aan dat dit laatste het geval was. Over rapport koopsompolissen DEN HAAG (GPD) - De Vereniging van Belas tinginspecteurs heeft in een brief aan kamervoor zitter Vondeling gezegd "verheugd" te zijn dat de commissie-koopsompo lissen slechts in enkele ge vallen de aanschaf van de fiscaal aantrekkelijke koopsompolis door politi ci heeft vastgesteld. De belastinginspecteurs trokken in januari van dit jaar aan de bel omdat berichten over het op gro te schaal in bezit hebben van koopsompolissen door politici onweersproken bleven. De brief leidde tot enige opschudding en de inspecteurs kregen het verwijt dat zij van vertrouwelijke gege vens uitgingen. In hun brief aan Vondeling zeggen de inspecteurs nu dat deze verdachtmaking, blijkens het rapport van de com missie, elke grond mist. De vereniging wijst erop dat het louter de zorg voor een rechtvaardige belastingheffing is geweest die aanleiding was tot de brief van januari. "Helaas is dit motief tijdens de behandeling meer DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 1 augustus 1979 gaan in ons land op een aantal plaatsen proefprojecten begin nen met nieuwe onderwijsvoorzieningen voor vooral werkloze jongeren in de leeftijd 16 tot 18 jaar. Dit hebben staatssecretaris K. de Jong (onderwijs) en mi nister W. Albeda (sociale zaken) vandaag bekendge maakt. Het gaat om een proef met be roepsopleidingen die de leerlin gen in een tweejarige cursus brengt op het niveau van aanko mend vakman en om zogeheten oriëntatieprogramma's. De duur van die programma's is één jaar. Zij zijn bestemd voor leerlingen 'Rode Leger' van Japan is versterkt voor Niet geld Omroep- Bijlmer AMSTERDAM (ANP) Het mi nisterie van crm heeft defini tief besloten geen subsidie meer te geven aan de lokale omroep in de Amsterdamse Bijlmermeer (lob). Minister Gardeniers heeft dat geschreven aan de omroep en aan wethouder Kuipers van de hoofdstad. Op het ministerie van crm is nog overwogen lokale kabel omroep uit andere dan de om roepmiddelen te financieren, maar daar is van afgezien, al dus mevrouw Gardeniers. die nog niet weten wat zij willen worden of niet voldoen aan de toelatingseisen van een dergelij ke opleiding. De beroepsopleidingen zijn toe gankelijk voor (on) gediplomeer de schoolverlaters uit het lbo en het mavo, voor uitvallers van mbo en havo en voor jonge werklozen. De nieuwe voorzieningen zijn aan vullingen op het huidige aanbod aan onderwijsprogramma's dat volgens de regering onvoldoende mogelijkheden biedt voor een vrij groot deel van de ruim 160.000 jongeren van 16 tot 18 jaar die verder onderwijs in dagver band verlangen. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Weinig wind. Mi nimumtemperaturen omstreeks 10 graden en maximumtemperaturen on geveer 22 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 05.34, onder: 21.57. Maan op: 13.04, onder: 00.49 Hoogwater te Katwijk om 7.18 en 19.46 uur, laagwater om 3.08 en 15.24 uur. TOKIO (AFP) - Het Japanse 'Rode Leger', de links-extremistische beweging die een reeks terroris tische acties op haar naam heeft staan, is onlangs versterkt, in Ja pan zelf zowel als in het buiten land, aldus een bekendmaking vandaag van de Japanse politie in Tokio. Het Rode Leger, dat wordt geleid door een 33-jarige vrouw, Foesa- ko Sjigenoboe, telt op het ogenblik dertig leden, tien meer dan een jaar geleden, en geniet daarnaast de steun van meer dan honderd sympathisanten in Ja pan en in het buitenland. Uit recente informatie die men in Tokio vergaard heeft, valt op te maken dat het Rode Leger zich voorbereidt op een nieuw specta culair optreden, waarvoor de aanstaande economische topcon ferentie in Bonn zou zijn geko- nmenkehhw. 'n Stad vol plezier voor alle kinderen! Van 7 juni tot 13 augustus De Ton Menkenhal in Leiden is nü omge bouwd tot 'n echte jeugdstad. Waar kin deren zich helemaal kunnen uitleven. Weer of geen weer, er is altijd van alles te doen. Vanzelfsprekend is er 'n deskundige leiding. Voor de éénmalige toeqanqspnis van f 6,- kunnen uw kinderen overal aan meedoen! Laat ze maar komen! Jeugdstad Ton Menkenhal, Vondellaan 41, Leiden. Bel 071-769344. China kapt hulp Albanië af PEKING (AFP) - China heeft zijn economische hulp aan Albanië totaal stopgezet. Tirana heeft dit op 7 juli officieel te horen gekregen, zo meld den diplomatieke kringen in Peking vandaag uit officiële Chinese bron te hebben vernomen. In Peking noch Tirana is officieel iets meegedeeld. Aanwijzingen voorde breuk waren al eerder in de vorm van berichten over terugroeping van Albanese studenten en deskundigen uit China en van Chinese technici, zeker enige honderden, uit Albanië. Albanië met zijn 2,5 miljoen inwoners, die strikt blijft vasthouden aan de stalinistische ideologie, brak in 1961-62 met de Sovjet-Unie, is sindsdien haar handel voor 60 tot 70 procent op China gaan richten, maar heeft het in de afgelopen tijd ook moeilijk gekregen met China. LEIDEN - Joop Riethoven, één der Leidse Tour organisator en, is weer thuis. Hij mocht gisteren na een verblijf van elf dagen het zie kenhuis verlaten. Voor de man die aan de vooravond van de Tourstart door een her senbloeding werd getroffen wa ren vele blijken van medeleven bezorgd. Een attentie die hem extra deugd had gedaan was het telefoontje van de coureurs Gerben Karstens en Joop Zoetemelk uit Frankrijk. Reden waarom Joop Riethoven zich alweer eventjes met de Tour had beziggehouden. "Joop wint", meende hij. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221. van het rapport door de Tweede Kamer niet naar voren geko men", aldus de belastinginspec teurs. ROME (AFP) - Een bom met een grote explosieve kracht is van nacht in het centrum van Rome ontploft. De ontploffing gebeur de in een gebouw waarin zich de zetel bevindt van de Romeinse journalistenvereniging en kanto ren van het gemeentelijk bestuur. Alle ruiten van het gebouw zijn ge sneuveld en binnen zijn o.m. twee liften en de voordeur ernstig beschadigd. In de afgelopen nacht zijn ook in Turijn drie krachtige tijdbom men bijna tegelijk ontploft en wel in etalages van Fiat. Verscheide ne auto's zijn vernield en de ove rige schade is eveneens groot. Maar zowel in Rome als in Turijn zijn er geen slachtoffers. Gisteravond werd een communis tische vakbondsfunctionaris in Napels in zijn benen geschoten. Ook werd in Milaan bij een aan slag een politieman ernstig ge wond. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteravond in Tanzania aangekomen voor een staatsiebezoek van ze ven dagen. Het koninklijk paar heeft de nacht doorge bracht in Arusha in het noorden van het land. Van daag vlogen zij naar Dar es Salaam, waar zij de gast zijn van president Julius Nyere- re. Op de foto de president met zijn koninklijke gasten tij dens een bezoek dat hij drie jaar geleden aan Amsterdam bracht. (Door een technische storing waren nog geen ac tuele foto's beschikbaar). Onze hoofdredacteur Han Mulder is al enige tijd in Tanzania. Hij had o.m. een gesprek met president Nye- rere. PAGINA 4 Popconcert in Rusland afge last PAGINA 5 Polisario blij met coup in Mauretanië PAGINA 11 I De afgang van Thevenet bij winst voor Lubberding PAGINA 9 Russen klagen Nederlander aan voor miljoenenzwendel PAGINA 13 ENSCHEDE (GPD) - Dc Almelose rechtbank heeft vanmorgen de 50-jari- ge J.R. uit Enschede wegens poging tot moord Veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarresten terbeschikkingstelling van de regering. Vorige week had de officier van justitie tegen R. onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering gevorderd, even eens voorafgegaan door twee jaar gevangenisstraf met aftrek. R. bekende in maart van dit jaar in Enschede vele keren te hebben gepro beerd zijn zoon, H.R. (28) door middel van het toedienen van rattenkruid in de thee van het leven te hebben willen beroven. Beiden hadden ruzie gekregen om dezelfde vrouw. Eerst had de vader een verhouding met deze veel jongere vrouw, en later, toen de familie er zich mee had be moeid, had hij de vrouw "overgedaan" aan zijn zoon. Later zijn deze zoon en de bewuste vrouw weer uit elkaar gegaan. 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst -i weken voor ha i ^eld Ik beslis meieen en U kunt mi| m i v heden als dlTkr anf voofd^h0-" kf'19 da" d6 eefS'e J W&K Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open enve

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1