Borg: „Tennis is een obsessie voor me, Connors Weblijven lekker thuis dit jaar. SUCCES VOOR STÖVE Zo'n koele blonde. Connors kansloos tegen 'ijskoude' Zweed Wimbledongala een ware show Inpakken en wegwezen. MAANDAG 10 JULI 1978 PAGINA 9 SPORT tweemaal 6-4 van zich af te houden. Het was trouwens de eerste maal dat de kleine, ge brilde Amerikaanse in Ne derland was. een soort geste ten opzichte van vriendin Betty Stöve, met wie Billie Jean King in 1972 op Wimbledon de titel in het da- mesdubbel veroverde. Stan Smith en Arthur Ashe be waren slechte herinneringen aan Wimbledon 1978. Beide oud-kampioenen (Ashe won in 1975, Smith drie jaar eer der) werden al in de eerste ronde uitgerangeerd. Tot grapjes lieten beide spelers zich niet verleiden. Ashe, die een dag later 35 jaar werd, leek er een eer in te stellen zo snel mogelijk te winnen. De eerste set had hij in nauwe lijks twintig minuten te pak ken. Daarna bood de 31-jarige Smith wat meer tegenstand. Tot 5-5 hield hij gelijke tred. Daarna verspeelde hij echter zijn opslag en toen was het gebeurd (5-7). Wim Rijsbergen naar Frankrijk LEIDEN - De kans is groot dat Wim Rijsbergen vandaag een contract tekent met een Franse club. Rijs bergen werd zondag van vakantie teruggeroepen door Maarten de Vos van het bureau Inter Foot ball, dat de belangen van de voet baller behartigt. Rijsbergen, die met zijn vrouw in Oostenrijk ver toefde en deze week door zou rei zen naar Frankrijk, denkt zelf dat er een serieuze gegadigde is. „Want anders word ik natuurlijk niet gevraagd om terug te komen. Samen met Maarten de Vos reis ik maandag naar Lille, waar we iemand ontmoeten van de een of andere club. Welke dat is weet ik zelf nog niet. maar dat het serieus is, is zeker". Dat hij .inmiddels niet meer wel kom is bij Feyenoord. interes seert de Leidenaar nauwelijks. „Ach, dat is elk jaar zo, als je niet getekend hebt, mag je niet mee- trainen. Maar dat doet me niets, ik ga wel een beetje voor mezelf lopen als het in Frankrijk niets wordt". Joop Riethoven waarschijnlijk deze week uit ziekenhuis LEIDEN - Joop Riethoven, de Leidse Tour-organisator die op de vooravond van de Tour de France door een hersenbloeding werd getroffen, mag naar alle waarschijnlijkheid deze week het Academisch Ziekenhuis ver laten. Met Joop gaat het elke dag beter. Het afgelopen weekeinde wandelde hij al in de gangen van het ziekenhuis. De verwachting is dan ook dat hij snel naar huis mag. TENNIS - Ilie Nastase zoekt zijn heil nu hij drie maanden voor het WCT-tennis is geschorst, in de toernooien van minder formaat. In Linz werd hij in de halve fina les van een internationaal toer nooi uitgeschakeld. De Tsjech Jan Kukal versloeg de Roemeen se enfant terrible met 6-3, 6-1. Heerlijk, helder Heineken. LONDEN - Betty Stöve heeft za terdag voor de tweede keer in haar carrière beslag gelegd op een titel op Wimbledon. Met de Zuid-Afrikaan Frew McMillan veroverde de 33-jarige Neder landse het kampioenschap in het gemengd dubbelspel. Het duo had niet meer dan drie kwartier nodig om met 6-2, 6-2 te winnen van het Amerikaans-Australi sche paar Billy Jean King-Ray Ruffels. De hoofdrolspeelster in het duel was Stöve. In beide sets had zy een zeer groot aandeel in de ser vice-doorbraken van King (drie maal), evenals de Amerikaanse Elisabeth Ryan goed voor 19 ti tels op Wimbledon, en haar part ner Ray Ruffels. Stöve, die zich in 1972 met King de sterkste toonde in het damesdubbelspel, hield aan dit succes ruim 8000 gulden Voor McMillan betekende het za terdag de tweede zege. Een kwar tier voordat hij met Stöve begon te werken aan de overwinning in het gemengd dubbelspel, had McMillan al de winst in het heren dubbelspel opgeëist. Met zijn landgenoot Bob Hewitt won McMillan met 6-1, 6-4, 6-2 in één uur en vijftig minuten van de Amerikanen McEnroe en Fle ming. r -\ ry, Wimbledonwinnaar in 1934, 1935 en 1936, in feite minder voorstelde dan velen de afgelo pen twee weken deden geloven. Don Budge, Lew Hoad en Rod Laver hadden de prestatie van Perry waarschijnlijk geëvenaard, ware het niet dat zij na het twee voudig succes op Wimbledon prof werden en het amateur- toernooi dat het toen nog was voor gezien moesten houden, zo als John Newcombe na kam pioenschappen in 1970 en 1971 werd geweigerd omdat hij een contract met WCT tekende. Weddenschap Desondanks liet Borg zich meesle pen door degenen die hem op het record van Perry wezen. Hij ging zelfs zo ver dat hij een wedden schap met de inmiddels 69-jarige Engelsman afsloot. Daaraan werd Borg meteen na afloop herinnerd. Perry stapte als eerste de baan op om zijn evenknie ge luk te wensen en hem op zijn ..verplichtingen" te wijzen: een dineetje met Perry en het afsche ren van zijn baard. ..Omdat ik het record zo graag wilde evenaren stond ik voor de wedstrijd be hoorlijk onder druk. Toen ik eenmaal aan het spelen was was er echter niets meer van te mer ken. Zelfs toen Connors mijn ser vice meteen al doorbrak deed me dat niets. Ik voelde ook toen al dat ik het moest redden, dat ik er helemaal was en dat ik hem mijn wil zou kunnen opleggen", aldus Borg, die bij een achterstand van 0-40 in de vierde game van de tweede set nog even in moeilijk heden kwam. De 22-jarige miljonair, die minstens zoveel waarde hecht aan de 80.000 gulden waarvoor hij zich twee weken heeft moeten uitslo ven up Wimbledon als aan de 250.000 piek die hij deze week kan opstrijken in een invitatie- toernooi op Forest Hills („tennis is gewoon een obsessie voor me, ik wil alles winnen") toonde ech ter juist op dat moment met en kele passeerslagen zijn suprema tie: ..Die game was zonder meer de sleutelgame van de wedstrijd. Als Connors die had gewonnen was het nog moeilijk voor me ge worden en was hij er alsnog in gaan geloven, zoals hij hier vorig jaar op Wimbledon in de beslis sende vijfde set een achterstand van 4-0 volledig wist weg te wer ken. Dat was ook de reden dat ik tot het laatste punt geconcen treerd bleef spelen". Ongrijpbaar Connors kwam derhalve niet ver der dan de rol van toeschouwer, die hij tot dan toe had vertolkt. Hij moest ook tot de conclusie komen dat de man die hij in de finale van het masters-toernóoi nog had verslagen, voorlopig on grijpbaar voor hem is. Borg heeft na zijn nederlaag tegen Connors in New York alleen nog verloren van Tanner en Tom Gullikson en is sinds 3 maart ongeslagen. Sindsdien kon hij alleen nog door blessures in Richmond, Rotter dam en Dallas worden afgestopt en heeft hij door, in navolging van Laver in 1962, Rome, Parijs en Wimbledon te winnen duide lijk aangetoond de nummer èen van de wereld te ziin. Dat is moeilijk te accepteren door Jim Connors, die zaterdag niet al te lang wenste stil te staan bij zijn inmaakpartij tegen Borg: „Of ik teleurgesteld ben? Deze wed strijd is geschiedenis en daar ben ik nooit goed in geweest. Ik kijk het liefst vooruit, ik ga nu twee weken uitrusten en daarna hoop ik Borg weer zo snel mogelijk te gen te komen". JAN PREENEN #1 *1 11 "f I ~7~ T 1T1 I I /"VO T i 71 TT"! "Wï "IceBorg" bleek toch over emoties 04 W/ I I I I W W] I I I I I I I te beschikken. Na zijn overwinning JLJLm. JJ -IL ILv JJL JL JL JL A op Connors zeeg hij uit pure vreug- de ter aarde. ADVERTENTIE match nieuwe rijn 42 leiden zijn coach Lennart Bergelin, maar zeker ook via zijn passeer slagen, het slicen, waarmee hij voor een primeur in zijn spel zorgde („Ik heb dat nog nooit ge daan. maar omdat de baan zo zacht was en de bal steeds zo laag kwam moest ik wel") en de dropshots en volleys, die hij als initiatiefnemer in de wedstrijd regelmatig wist af te leveren: ..Mijn tactiek was er vanmiddag helemaal op gebaseerd dat ik hem onder druk moest zetten, omdat hij dat anders met mij zou doen. Ik wilde Connors persé weghouden van het net en dat is me goed gelukt". Een uiterst geconcentreerde Borg speelde op die manier „een van zijn beste wedstrijden uit zijn carrière". Met een onvoorstelbare dadendrang, die ondanks hel feit dat hij al tweemaal op Wimble don had gewonnen, zeker niet is verminderd. De toch zo nuchtere Borg beschouwt dit jaar alle door anderen, opgeklopte toestanden als nieuwe uitdagingen, die ap pelleren aan zijn eerzucht. Zoals het behalen van een grand Slam (..met de titels van Parijs en Wimbledon op zak is mijn vol gende doel Flushing Meadow (VS), waarna ik de zaak afrond in Australië") dat alleen is veroverd door de Amerikaan Don Budge (1938) en de Australiër Rod Laver (zowel in 1962 als in 1969). maar inmiddels zijn waarde min of meer heeft verloren, eenvoudig omdat „Australië" een vrij onbe langrijk toernooi is gewor den. Zoals ook de trilogie van Fred Per- gepoogd de nu goed in de markt liggende Tom Okker te strikken. Door een complex van factoren - Okker moest bijvoorbeeld met een auto naar Gstaad in Zwitserland worden gebracht, waar hij aan een toernooi deelneemt - ging deze stunt niet door. Nu konden de tennisliefhebbers genieten van fraaie staaltjes van de dames Billie Jean King VSt) en Betty Stöve en de heren Stan Smith en Ar thur Ashe (beiden VSt). Vooral de 34-jarige Billie Jean King, goed voor negentien Wimbledontitels in drie ver schillende onderdelen, maak te er een ware show van. Tus sen haar grappen en grollen door wist zij de voortdurend ernstige Betty Stöve met DEN HAAG - „Het is nu fantas tisch gelukt en we gaan het volgend jaar zeker weer pro beren". Dat zei mede-organi sator Hans van de Weg gis termiddag na het geslaagde Wimbledongala, dat ter gele genheid van het 90-jarig be staan van Leimonias in Den Haag werd gehouden. Aan gelokt door het - in vergelij king met de laatste weken - goede weer raakten de tribu nes op het in een mini- Wimblcdon herschapen ten nispark van Klein Zwitser land tot de laatste plaats be zet, hetgeen een bezoekers aantal van 2800 inhield. Lei monias trad met dit gala in de voetsporen van Noordwijk en Scheveningen, waar enkele jaren direct na het toernooi in Londen Wimblcdonexhibi- ties werden gehouden. „Er zijn nog wel mogelijkheden de tribunecapaciteit uit te breiden", meende Van de Weg, die tijdens de wedstrij- den op Wimbledon nog had (Van onze sportredactie) LONDEN - Nadat hij maar een uur en 36 minuten ijskoud de beste had behoeven te zijn om het tennistoernooi van Wimbledon voor de derde maal in successie te winnen, bleek Björn Borg toch over enkele menselijke trekjes te beschikken. Een door Jim Connors op matchpunt uitge slagen bal haalde de gevoelens van de in Monte Carlo wonende Zweed uit het diepvriesvak, waar ze tot dan toe in verborgen waren. De „IceBorg" smolt volledig toen hij uitzinnig van vreugde als een Arabier op zijn knieën viel, zijn gezicht in zijn handen verborg en „bad voor zijn ou ders, die helaas niet aanwezig konden zijn". tn het Mekka van de tennissers, het Centre court van Wimbledon, waar slechts twee weken per jaar mag worden gespeeld, viel Borg uit zijn rol op het moment dat hij had aangetoond dat Connors ten onrechte evenals hem de status van „superster" was verleend. Vóór de wedstrijd kon niemand een winnaar aanwijzen, zelfs de bookmakers niet, die het voor beide spelers op een notering van negen tegen tien hielden. Het „duel van de grootmachten" zou zo spannend worden, dat Fred Perry, de Engelsman die als enige vóór Borg Wimbledon driemaal op rij wist te winnen, het advies gaf „om de brandweer in te scha kelen, omdat dat het enige is wat je kan doen als twee van zulke krachten elkaar ontmoeten". In werkelijkheid was eenzijdigheid zaterdag echter troef, gaf Borg met 6-2, 6-2, 6-3 nog vijf games minder prijs dan hij tevoren in de halve eindstrijd tegen Tom Ok ker had gedaan, en stond de tijd, die de Zweedse Monegask voor Connors had moeten uittrekken, in geen enkele verhouding tot de kille warming-up van een klein gedeelte van de toeschouwers. Maar liefst 85 uur hadden zij in slaapzakken doorgebracht in de onoverdekte „wachtkamer" aan de Churehroad om toch maar ge tuige te kunnen zijn van de bot sing van twee keihard slaande spelers, van wie Borg uiteindelijk met vijf aces en twee kapotte rac kets als de „keurslager" te voor schijn kwam. Luxe Dat die wachttijd geen overbodige luxe was bleek onder meer uit het feit dat de zwarthandelaren, op wie de laatkomers waren aange wezen, de prijs op de finaledag tot ruim 1200 gulden per paar opdre ven. Zij konden zich dat permit teren omdat dertig welgestelde Zweden te elfder ure hadden be sloten hun landgenoot moreel te steunen. Of dergelijke steun aan Borg besteed is, is echter de vraag. De uit ijspegels opgetrok ken Scandinaviër sloot zich an derhalf uur volledig af van de door zo'n 15.000 kijkers gevorm de buitenwereld, trok zich niets aan van de gebruikelijke koude start, die hem de eerste twee ga mes kostte en degradeerde Con nors - door de bal vermoedelijk met recordsnelheid van zich af te slaan - bij vlagen tot een zwakke stand-in van de Amerikaan, die tot voor zaterdag nog een voor sprong van 8-5 op Borg had. Na zijn verrassend simpele over winning in de halve finale op Vi tas Gerulaitis had Connors zich er over verwonderd dat hij een zee van tijd had gehad om de bal te retourneren. Ditmaal raakte hij constant in tijdnood, ook al wilde hij dat na afloop niet toegeven: „De service van Borg overwel digde me niet. Borg speelde ge woon goed, zoals hij dat in alle voorafgaande dertien duels tegen mij heeft gedaan". Met die analyse vertekende Con nors het beeld van de realiteit echter behoorlijk. Connors („fy siek aanwezig, maar mentaal be paald niet") wilde niet toegeven dat hij van de baan was geveegd, zoals dat enkele weken eerder Corrado Barazzutti (in drie sets goed voor zegge en schrijve èèn game) en Guillermo Vilas (afge scheept met slechts vijf spellen) tijdens de open Franse kam pioenschappen in Parijs was overkomen. Primeur Borg speelde met Connors. Niet alleen dankzij zijn geweldige ser vice, waaraan hij de laatste twee jaar keihard heeft gesleuteld met Heerlijk, helder Heineken. WIMBLEDON IN CIJFERS Björn Borg-Jimmy Connors 6-2, 6-2, 6-3; McMillan/He- witt-Flemming/McEnroe 6-1, 6-4, 6-2; McMillan/Stöve-Ruf- fels/King 6-2, 6-2. Heerlijk, helder Heineken. Wimbledon af Zijn verslagen tegenstander Betty Stöve en Frew McMillan houden de beker omhoog. De hertog en hertogin van Kent tonen hun waardering voor het winnende duo.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9