Negatief Israël wel naar Londen Nieuwe president Italië: 82 jaar Filbinger blijft aan BEROERING IN HET WESTEN OVER RUSSISCHE JODEN m Eén dode bij onlusten Pamplona in Egyptisch planonaanvaardbaar Crisis in Portugees kabinet Sjaransky en Ginzburg vandaag voor rechter MAANDAG 10 JULI 197: ROME - Het komt niet vaak voor dat een staatshoofd bij zijn ambtsaanvaarding zijn "vroegere celgenoten" herdenkt. Sandro Pertini deed het gistermorgen, en met trots: zijn jarenlange gevan genschap onder het fascistische regime deelde hij met onder meer Antonio Gramsci, één van de op richters van de Italiaanse com munistische partij, die zijn straf niet overleefde. Zijn eerste ver oordeling liep de jonge advocaat Pertini op in 1925 voor het schrij ven en verspreiden van een pamflet tegen "de barbaarse overheersing van het fascisme". Er zouden er nog vijf volgen: de laatste in 1943. toen de Duitse be zetters hem in Rome ter dood veroordeelden en hij samen met zijn voorganger als president, Giuseppe Saragat, wist te ont snappen. Al eerder was hij aan de fascisten ontsnapt: in 1926. na een veroor deling tot vijfjaar verblijf op een verbanningseiland, vluchtte hij met de bejaarde leider van de so cialistische partij, Filippo Turati, naar Frankrijk, waar beiden poli tiek asiel kregen. In 1929 ging hij terug naar Italië met valse papieren om het verzet te gen het fascisme te organiseren. Al een maand later werd hij in Pisa door een stadgenoot uit Sa- vona herkend en bij de politie aangegeven. Van toen af bracht Pertini de jaren die het fascisme nog restten (tot 1943) door in ver schillende gevangenissen en strafkampen. Na de val van Mussolini werd Per tini bevrijd en hij organiseerde in Rome het eerste gewapende ver zet tegen de Duitse bezetters. Gearresteerd, ter dood veroor deeld en ontsnapt uit de Duitse vleugel van de Romeinse gevan genis, werd hij door de partij naar Noord-Italië gestuurd, waar hij leiding gaf aan het Partizanen- verzet. Zijn vrouw, Carla Voltoli- na, was toen een 20-jarige koe rierster. Na de Duitse capitulatie was Pertini lid van het nationale bevrijdingscomité, dat de macht overnam van de Duitse autoritei ten tot de aankomst van de geal lieerde troepen. Hij werd geko zen voor de Grondwetgevende Vergadering en bleef sindsdien onafgebroken lid van het parle ment. ROME (GPD) - De 82-jarige so cialist Sandro Pertini is de zevende president van de Italiaanse Republiek. Hij werd zaterdag door het par lement gekozen, met een nooit eerder vertoonde meerderheid van 832 stem men uit een totaal van 995. Het was de volslagen verras sende ontknoping van we kenlange ruzies en vijftien vergeefse stemmingen, die de politieke partijen steeds sterker hadden verdeeld. Op het ogenblik dat de eenheid voorgoed verbroken scheen, besloot de christen-demo cratische partij plotseling haar tegenstand tegen Perti- ni's kandidatuur op te geven. Als socialist was Pertini altijd een ongemakkelijk partijgenoot. Bij al zijn trouw aan de socialistische idee bleef zijn oordeel onafhan kelijk en hij stak het nooit onder stoelen of banken, ook niet wan neer het van de officiële partijlijn afweek. Vrijheid gaat hem boven alles en niet toevallig was het ook het sleutelwoord van zijn eerste presidentiële toespraak. Eén van de laatste gelegenheden waarbij hij zijn onafhankelijkheid de monstreerde was tijdens de Mo- ro-affaire. Toen de socialisten onderhandelingen met de Rode Brigades bepleitten, tekende Pertini in het openbaar protest De gang van zijn huurwoning te genover de Trevi-fontein naarhet parlement maakte hij 32 jaar lang te voet. Na zijn ambtsaanvaar ding werd hij waarschijnlijk voor het eerst per auto afgehaald. De Romeinen, die he met zijn onafscheidelijke pijp in de Corso tegenkwamen, zullen hem LISSABON (GPD) - De chris ten-democratische partij en Portugal (CDS) heeft gisteren na een lange vergadering van haar partijraad een aantal ei sen gesteld aan haar socialis tische regeringspartner. De CDS eist onder meer een an dere minister van landbouw en visserij. De huidige minister van land bouw en visserij, Luis Saias, was de laatste weken in toe nemende mate het mikpunt van kritiek ter rechterzijde. Hij zou het met de communis tische oppositie op een ak koordje hebben gegooid om de uitvoering van de omstre den landhervorming zo lang mogelijk uit te stellen. Vol gens het ministerie is er slechts sprake van een uit voering van de wet in onder ling overleg om politie-ingrij- pen voorkomen. De overige eisen die het CDS stelde, zijn volgens sommige commentatoren bedoeld om het aftreden van Saias minder dramatisch te doen zijn. De christen-democraten vroegen onder meer om een betere verhouding tussen president Eanes en de regering. Sinds de nogal kritische toespraak van Eanes op 25 april zouden de betrekkingen tussen de christen-democraten en de president in het vage zijn ge raakt. Met deze uitspraak komt de CDS ook tegemoet aan degenen die van Eanes een meer leidinggevende rol verwachten. De zijdelingse kritiek van de socialist Barreto op Soares in verband met de landbouw politiek van deze week, leidde tot een storm van veront waardiging aan de basis van deze partij. Barreto werd zelfs van verraad beschuldigd. Ook de christen-democraten hebben nu kritiek op Mario Soares zelf. Van hem wordt geëist dat hij als eerste minis ter zijn prioriteiten voor de nabije toekomst kenbaar maakt. Na de sterke stijging van de po litieke temperatuur in de af gelopen week, was de mani festatie van grootgrondbezit ters en kleine boeren tegen minister Saias een anti-cli max. De Confederatie van Agrariërs van Portugal (CAP) bracht niet meer dan een zes duizend personen op de been. Dat is in Portugal op zichzelf niet voldoende om een minis ter naar huis te sturen. Na af loop van de manifestatie werd de belangrijke verkeersweg Lissabon-Opporto voor enige tijd versperd door een stoet van tractoren, autobussen en personenauto's met manifes tanten. De Confederatie zegt voorstan der te zijn van een aanpassing van de Portugese landbouw aan de normen van de EG. Dat zou dan tegelijk beteke nen een begunstiging van het zelfstandige middelgrote boerenbedrijf ten koste van de grote collectieve boerde rijen en coöperaties, die nu het beeld van de landbouw in Zuid-Portugal bepalen. WENEN - JERUZALEM (GPD) - De Israëlische regering heeft het vredesvoorstel van Egypte radicaal van de hand gewezen, maar minister van buitenlandse zaken Dajan gaat wel op 18 en 19 juli naar Londen om met de Egypti sche en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken verder te onderhandelen. Premier Begin noemde na de kabinetszitting van gisteren het Egyptische voorstel een onaanvaardbaar plan dat niet tot vrede in het Mid den-Oosten kan leiden. Egypte heeft voorgesteld de weste lijke Jordaanoever tijdelijk aan Jordanië terug te geven en de Ga- zastrook aan Egypte. Voor een overgangsperiode. In die tussen tijd moet er onderhandeld wor den over Israëls veiligheids problemen en de Palestijnse kwestie. Volgens premier Begin moeten de onderhandelingen in Londen tot doel hebben de onderhandelin gen van de politieke Egypti- sche-Israëlische commissie te hervatten, die in januari in Jeru zalem begonnen, maar door Egypte abrupt werden afgebro ken na twee dagen. Onderwerp van onderhandelingen moet vol gens de Israëlische regering het Israëlische vredesplan zijn. Amerika Alles wijst erop dat na de conferen tie in Londen Amerika met een eigen compromis-vredesplan moet komen om te proberen de Egyptisch-Israëlische vredebe- sprekingen te redden. De Egyptische president, Anwar Sadat, is optimistisch over het gesprek dat de Egyptische en de Israëlische ministers van bui tenlandse zaken op 17 juli in Londen met elkaar zullen heb ben. Hij verklaarde dit gisteren tijdens een persconferentie in Wenen na afloop van zijn onder houd met de Israëlische opposi tieleider Simon Peres, de voorzit ter van de Socialistische Interna tionale, Willy Brandt, als voorzit ter van de Noord-Zuidconferen tie en de Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky. De Egypti sche president waarschuwde dat als de komende ministerconfe rentie in Londen zou mislukken, er een gevaarlijke situatie zou kunnen ontstaan. Hij was toen nog niet op de hoogte van de Is raëlische afwijzing van de Egyp tische plannen. Sadat is vrijdag in Oostenrijk aan gekomen voor een officieel be zoek van een week. Zaterdag voerde hij gesprekken met bondskanselier Kreisky, die op zijn beurt afzonderlijke gesprek ken voerde met Peres en Brandt. De vier hadden gistermorgen een gezamelijk onderhoud over de si tuatie in het Midden-Oosten. In de loop van de middag hadden president Sadat en Simon Peres een privé-gesprek in Hotel Impe rial in Wenen, waar de 95 man sterke Egyptische delegatie, als mede liet gezin van de Egypti sche president verblijft. gesprek gisteren Aftreden President Elias Sarkis van Libanon speelt nog steeds met de gedach te aan aftreden, verklaarde giste ren premier Selim Al Hoss. Hij zei dit na afloop van beraad in het presidentiële paleis waaraan naast Sarkis en Hoss werd deel genomen door de minister van buitenlandse zaken van Koeweit, sjeik Sabah Al Achmed, en de Li banese minister van buitenland se zaken, Foead Boetros. In Beiroet heerste gisteren na de dagenlange beschietingen tussen christelijke soldaten en Syrische militairen van de Arabische vre desmacht, een gespannen rust. Alleen kon soms in het door chris tenen bewoonde oostelijke stadsdeel en in voorsteden ge worden gehoord. MADRID (GPD) - Eèn dode en 135 gewonden is het trieste resultaat van de explosie van geweld, die zaterdagavond in de stierenvech tersarena van Pamplona uitbrak en de stad tot diep in de nacht in z'n macht had. In verband met de gewelddadigheden zijn de tradi tionele patronaatsfeesten „San Fermin" in Pamplona tot nader order afgelast. Premier Suarez heeft Gistermiddag te Madrid be sprekingen gevoerd met de mi nisters van defensie en van bin nenlandse zaken over de onlus ten in de hoofdstad van de half- Baskische provincie Navar- Aanleiding tot de gewelddadige confrontatie was een spandoek met de woorden „totale amnestie, gevangenen vrij", dat door twin tig jongens na de dood van de laatste stier in de arena werd rondgedragen. Sommige toe schouwers betoogden hun in stemming met deze mini-demon stratie. anderen beantwoordden deze mini-betoging met het gooi en van kussentjes naar de de monstranten. BONN (GPD) - De minister-presi dent van de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, dr. Hans Karl Filbinger (64), denkt er niet aan af te treden. Op een dramati sche persconferentie in Stuttgart zei de ex-oorlogsmarine-rechter dat zijn tegenstanders zich "met handen en voeten" aan hem vast klampen. DEN HAAG (ANP/AP/UPI) - "De aankondiging in de Sovjet-Unie van nieuwe processen tegen dis sidenten is voor de Nederlandse regering aanleiding tot groeiende verontrusting". Dit heeft zater dag de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaard. Vandaag staan in Moskou de dissidenten Sjaransky en Ginzburg terecht. Hij herinnerde er aan dat de rege ring zich nog onlangs zag ge noodzaakt uitdrukking te geven aan haar ernstige bezorgdheid naar aanleiding van de veroorde ling tot een zeer zware straf van een Russisch onderdaan, die zich had beijverd voor "volledige toe passing in zijn land van de fun damentele rechten en vrijheden van de mens, zoals deze interna tionaal zijn vastgelegd en nog maals bevestigd in de slotakte van Helsinki". In een krachtig protest tegen de Russische behandeling van dis sidenten heeft de Amerikaanse regering zaterdag het voorgeno men bezoek van Carters hoofd adviseur voor de wetenschap aan de Sovjet-Unie afgelast. Dit werd bekendgemaakt door de minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Vance zei nog steeds van plan te zijn om volgende week naar Ge- nève te gaan voor besprekingen over een tweede SALT-akkoord met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- miko. Volgens Vance was de beslissing van Carter om het voorgenomen bezoek niet te laten doorgaan het rechtstreekse gevolg van de Rus sische bekendmaking dat de twee vooraanstaande dissiden ten, Sjaransky en Ginzburg van daag terecht moeten staan. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren laten doorscheme ren dat Westerse corresponden ten in de Sovjet-Unie de kans lo pen gerechtelijk vervolgd te worden als zij via hun verslagge ving over de komende processen tegen Russische dissidenten druk proberen uit te oefenen op de rechtbanken. De 70-jarige moeder van Anatoly Sjaransky heeft zaterdag in een telegram aan de Russische presi dent Brezjnev geprotesteerd te gen de gang van zaken rond het proces tegen haar zoon en de vrees uitgesproken dat hij wel licht is overleden. Sjaransky, een computer pro grammeur en hoofd v^n de jood se emigratie beweging in Rus land, werd op 15 maart 1977 gear resteerd en word sindsdien in to tale afzondering vastgehouden in de Leforfovogevangenis in Mos kou. Sjaransky is er in de Russi sche pers van beschuldigd deel uitgemaakt te hebben van een spionagecomplot, georganiseerd door de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA en met behulp van Amerikaanse diplomaten en cor respondenten. De vrouw van Sjaransky is gisteren vanuit Tel Aviv in de Franse hoofdstad aangekomen voor de eerste fase van haar campagne om de wereldopinie te mobilise ren ten gunste van haar man. Een honderdtal mensen heeft gis teren voor de Notre Dame in Pa rijs betoogd voor Sjaransky en Ginzburg. Onder de betogers waren de ver bannen Roemeense schrijver Paul Goma, de Franse commu nistische historicus Jean Ellein- stein, de Russische dissident Viktor Fainberg en de vrouw van de letterkundig criticus Andrei Sinjavski. Israël heeft gisteren een beroep ge daan op andere landen om ten gunste van Sjaransky en Ginz burg tussenbeide te komen. "Sja- ransky's leven verkeert wezenlijk in gevaar", verklaarde premier Menachem Begin van Israël na bespreking van de zaak in het Is raëlische kabinet. Barbara Blum, onderdirectrice van de Amerikaanse dienst voor de milieubescherming, heeft vrijdag een bezoek van een week aan de Sovjet-Unie afgelast. Ze noemde als reden voor de afzegging van het officiële bezoek 'diepe teleur stelling' over de berechting van twee Russische joodse aktivis- ten. Van joodse zijde in Moskou is ver nomen, dat de behandeling in be roep van de zaak tegen de joodse militant Vladimir Slepak, die vandaag zou beginnen, niet doorgaat. De vrouw van Slepak, die zelf in staat van beschuldiging is gesteld wegens 'straatschenderij met voorbedachten rade', heeft be richt ontvangen, dat het proces in beroep tot nader order is uitge steld. Filbinger eiste bovendien een half uur televisie-zendtijd om de "be tekenis van marine-rechtbanken na de capitulatie te verklaren" Hij is lid van de christendemocra tische partij CDU. Begin mei werd bekend dat Hans Filbinger kort voor het einde van de oorlog, als openbare aanklager de doodstraf had geëist tegen 22- jarige matroos Walter Groger. Deze had geprobeerd te deserte ren. Groger werd ter dood ver oordeeld en dit vonnis werd op 10 maart 1945 door Filbinger zelf, als leidend officier, voltrokken. Aanvankelijk kon Filbinger zich deze zaak helemaal niet meer herinneren. Maar toen zijn ge heugen was opgefrist, verklaarde hij op 5 mei van dit jaar dat hij niet betrokken was geweest bij andere doodvonnissen. Vorige week werd echter bekend dat Filbinger als rechter twee andere matrozen bij verstek ter dood had veroordeeld. De socialistische oppositieleider in Baden-Württemberg, Erhard Eppler (SPD), vindt het daaren tegen een schandaal dat Filbin ger blijft. "Nu zit dit land dus op gescheept met een minister-pre sident wiens woord men niet meer kan geloven", aldus Eppler. Hierop raakte voor- en tegenstan ders van amnestie voor sociale delinquenten met elkaar slaags. De vechtpartij, die een grote vorm had aangenomen, was nauwelijks vijf minuten aan de gang toen de politie de arena bin nenstormde en in het wilde weg begon te schieten en rookbom men gooide naar het publiek. Onder de 17.000 toeschouwers deden zich volslagen hysterische panieksituaties voor, waarbij kinderen en ouden van dagen onder de voet werden gelo pen. De reactie op de komst van de poli tie liet niet op zich wachten. Honderden personen bekogel den de politie met flesjes, stenen en andere voorwerpen, terwijl andere toeschouwers als èèn man luid het ontslag van de civiele gouverneur eisten. Buiten de arena zette de razernij zich voort. Een aantal demonstranten sta ken 's avonds auto's in brand en richtten barricaden op voor het huis van de civiele gouverneur. Het provinciehuis van Pamplona werd bestormd, waarbij alle rui ten sneuvelden. Een beginnende brand werd door de brandweer geblust. Het gebouw van de con servatieve lokale krant werd met stenen bekogeld. Tot diep in de nacht hadden er botsingen plaats tussen burgers en politie. Twee gewapende mannen hebben zaterdagmiddag de vrederechter van Lemona in de Baskische provincie Viscaye doodgescho ten. De vrederechter, die een aanhanger was van het dictato riale regime, had de laatste tijd herhaaldelijk bedreigingen ont vangen van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Hoe wel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor deze aanslag heeft opgeëist, leidt men uit de gebruikte munitie af dat deze moord het werk is ge weest van de ETA. Wagner opgenomen in inrichting BRASILIA (AP) - De voormalige SS-officier Gustav Franz Wagner, die wordt beschuldigd van wreedheden tijdens de Tweede Wereldoorlog, is twee weken ge leden in een psychiatrisch zie kenhuis opgenomen. Wagner wordt in Brazilië gevan gengehouden hangende een be slissing over een verzoek om uit levering van West-Duitsland. Hij wordt beschuldigdt van massa moord op joden in het vernieti gingskamp Sobibor in 1942 en 1943. Wagner heeft sinds zijn arrestatie tweemaal getracht zelfmoord te plegen. ADVERTENTIE Gebruik 'm goed.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7