Proper komt met plannen voor flat op „Curiumterrein" Kritiek gastarbeiders op nieuw onderkomen Toch keuze over tarieven kabeltelevisie Amateur-archeologen vinden resten van castellum in Alphen Luxe woningen voor alleenstaanden Mooie villa oorzaak van ongeluk l^eidse agenda BLAUW ZWART IN WASSENAAR KRIJGT NIEUW CLUBGEBOUW PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 10 JULI 1978 WASSENAAR - Wethouder Caron van Wassenaar heeft laten weten dat een keuze mogelijkheid over het en treegeld en het tarief van kabeltelevisie wel degelijk mogelijk is. Bij de discussie in de gemeenteraad in mei over entreegelden en maan dentarieven voor de komen de kabeltelevisie is door en kele raadsleden gepleit voor een dergelijke keuzemoge lijkheid: of een entreegeld van 50 gulden betalen en een maandtarief van 13,25 gul den of geen entreegeld beta len en dan een maandtarief van 13,50 gulden. Volgens de toen bekende informaties bleek dat niet mogelijk te zijn. Caron heeft nu meege deeld dat dat wel zo is en dat ook administratief geen be zwaren zijn tegen deze keu zemogelijkheid. Zoals be kend zal er over de kabel-tv, de tarieven en dergelijke een brochure verschijnen waar in men op alle vragen een antwoord probeert te geven. Bovendien ligt het in het voornemen in oktober in Kerkehout, waar voor het eind van het jaar de eerste aansluitingen komen, een voorlichtingsavond te orga niseren. Hoge huur en indeling woningen valt slecht Amateur-archeologen bij de restanten van een n meinse nederzettingdie ze -per toeval in het hart i dekten. ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Amateur-archeologen hebben het afgelopen week einde op de plaats van het vroegere hervormde tehuis in de Julianastraat stukken muur gevonden van de Ro meinse nederzetting (castel lum), welke in de eerste eeu wen na Christus langs de Rijn was gevestigd. Door een toevalstreffer begon nen de amateur-archeologen, die in eerste instantie aan de slag zouden gaan tijdens de bouwvakvakantie, al dit weekeinde met graven. Eric van der Most, één van de ama teur-archeologen: "Ik ging vrijdagmiddag even kijken. Ze waren een put aan het gra ven om het puin te kunnen ruimen en daarbij kwam de graafmachine vast te zitten. De machine rukte zich los en toen lag er een stuk rood aar dewerk, terra sigilata, ken merkend Romeins aarde werk. Die scherf was de bo dem van een pot met het stempel van pottenbakker Selnius erin". Naar aanleiding van die vondst dacht ik, laten we zaterdag toch maar vast beginnen met een sleufje te graven". Een ander lid van de archeolo gische werkgemeenschap Nederland, afdeling Rijns treek, Wassink uit Voorscho ten, ging samen met Beunder uit Bodegraven zaterdagoch tend aan het graven. Beunder ging uiteindelijk op de vlucht voor de regen die met bakken uit de lucht kwam. Wassink liet zich door die regen niet verdrijven en als troost voor al die nattigheid vond hij het eerste stuk van de muur. Een opwindende vondst. Doorwroeter Eric van der Most, die 's mid dags ging helpen met een aan tal vrienden en die ook giste ren bleef doorwroeten in klei en smurrie; "Dit is wat we al tijd gehoopt hebben te vin den. Van de precieze ligging van het castellum en de om vang ervan weten we niets. De kans bestaat dat we nu een stuk buitenmuur hebben ge vonden, zodat we wat dat be treft meer te weten kunnen komen." Volgens hem staat door deze vondst het wereldje van de amateur-archeologen op z'n kop. En niet alleen bij.hen. Prof. Haalebos uit Nijmegen ging gisteravond ijverig aan de slag om te kunnen be werkstelligen dat op het sloopterrein professioneel onderzoek kan worden ver richt. Eric van der Most spreekt in tussen enthousiast over een "joekel van een tufstenen muur, vijf meter lang en 95 centimeter dik, paralel aan de Julianastraat gelegen". Dit kolossale muurwerk ligt aan de van de Rijnzijde afgekeer de kant helemaal volgestort met puin en cement ("want dat hadden de Romeinen ook"), die wellicht diende voor een vloerversteviging. Hij hoopt van harte, dat de Nijmeegse professor in de gelegenheid zal worden ge steld om de opgraving op het terrein verder af te maken. Volgens Eric zal hem dat een paar dagen kosten. Toevallig De jeugdige Alphenaar prijst zich gelukkig dat hij vrijdag ging kijken op het werk. "Want als ik dat niet had ge daan en niet toevallig dat scherfje had gezien, dan was de hele zaak wellicht opge ruimd geweest in de loop van deze week". Met verder slopen aan de fun damenten van het hervormde tehuis wordt nu gewacht, in verband met mogelijke nieu we vondsten. Alleen aan de Rijnoever-kant van het ter rein wordt wel verder ge werkt. Een maquette van het gebouw, dat Proper wil neerzetten op de hoek Geverssiraat. De maquette is vanochtend aan het gemeentebestuur de Rhijngeesterstraatweg aangeboden. eeuwse "Curium" - pand gestaan heeft. De gemeentelijke stede- bouwkundige, aan wie in de voorbereidingstijd de plannen voor advies werden voorgelegd, was van mening dat een plat en laag gebouw, twee verdiepingen hoog, beter op het terrein, en dat zijn "Maar dat zou betekenen dat alle oude bomen op het terrein, en dat zijn er daar nogal wat, ge kapt moeten worden," zegt Pro per. "Terwijl we bij dit ontwerp de bomen allemaal sparen. In de ze tijd is het rooien van bomen toch al een gevoelige zaak en daar komt nog bij dat de nieuwe wo ningen meteen tussen het groen staan als ze klaar zijn," motiveert de bouwer zijn stellingname. Ar chitect Van Straten verwacht dat de totale bouwtijd voor de flat ruim een jaar in beslag zal nemen. 'Als de betrokken instanties mee werken en de beslutivorming op politiek niveau snel gaat zouden we volgend voorjaar kunnen be ginnen," hoopt Proper, die over weegt het pand "Curium" in de herinnering te laten voortleven door het geplande gebouw mo gelijk "Nieuw Curium" te gaan WASSENAAR - Teveel belang stelling voor een mooie langs de weg gelegen villa en te weinig oplettendheid op de weg is de oorzaak geweest van de botsing die zich gistermorgen rond tien over negen heeft voorgedaan op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Ter hoogte van de Eikenlaan bot ste daar de 21-jarige bestuurster J. M. uit Den Haag met haar auto, waarin nog een 17- en een 18-ja- nge Duitser zaten tegen een boom. nadat ze eerst een slinger naar rechts gemaakt had en via de berm tegen verkeersborden was aangeland. De bestuurster moest met vrij ernstige snijwonden in haar gezicht naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook de beide inzittenden liepen snij wonden in het gezich op en een van hen hield nog een gebroken schouder aan het ongeluk over. De twee werden eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. De auto werd totaal vernield. Vietnamaclie in Leiderdorp LEIDERDORP - In Leiderdorp werd voor het zesde achtereen volgende jaar een inzameling ge houden ten bate van de gezond heidszorg in Vietnam. De op brengst was dit jaar ruim 20.400 gulden en zal worden overge maakt naar het Medisch Comité Nederland Vietnam. Leiderdorp heeft 18.000 inwoners. Honderd collectanten bezochten twee keer binnen een week de 6500 adres sen voor het uitreiken en ophalen van enveloppen en informatie materiaal. De gemeente subsi dieerde de voorgaande drie jaren de kosten en ook dit jaar is een verzoek ingediend. De subsidie wordt vooral verleend omdat de actie niet alleen de gezondheids zorg in Vietnam dient, maar vooral ook bijdraagt aan een ver dere bewustwording onder de bevolking ten aanzien van de problemen van de derde wereld. OEGSTGEEST - Een vier etages hoog appartementsge bouw zal verrijzen op de plaats waar enige maanden gele den nog het inmiddels gesloopte monumentale pand van "Curium" in Oegstgeest stond. Projectontwikkelaar Pro per uit Oegstgeest wil 32 wooneenheden in dit gebouw gaan realiseren voor alleenstaanden. De prijs per appar tement zal hoogstwaarschijnlijk rond de twee ton komen te liggen. De uitvoering van dit bouwplan is afhankelijk van de gemeente raad, die eerst nog met het idee van de Oegstgeester projectont wikkelaar. die de grond in eigen dom heeft, moet instemmen. Voor de bouw van dit flatje moet namelijk het bestaande bestem mingsplan "Centrum gewijzigd worden. Wanneer met de bouw van de flat begonnen kan worden is afhankelijk van het tijdstip waarop beslissingen hieromtrent in de raad vallen. Naar alle waar schijnlijkheid krijgt de gemeen teraad het voorstel hiervoor aan het eind van dit jaar voorgelegd. Onverantwoord Het huidige bestemmingsplan staat wel de bouw van twee villa's op het 4000 m2 grote terrein toe. "Maar wij vinden het onverant woord villa's met zulke enorme tuinen daar te bouwen." zegt Proper, "temeer daar normale nrmale kavelgrootte voor een villa gemiddeld 'slechts' 800 m2 bedraagt". "Maar wij menen ook dat aan deze appartementwoningen voor al leenstaanden een grote behoefte bestaat." zegt hij. "Wij mikken hierbij vooral op die alleenstaan den die in een voor hen te groot huis wonen," verduidelijkt hij. Hij acht de conclusie van het on langs onder auspiciën de Leidse Welzijnsraad gepubliceerde rap port over de behoefte aan wonin gen voor een-en tweepersoons huishoudens voor deze categorie zouden slechts vijf woningen in de gemeente nodig zijn) dan ook onbegrijpelijk. De appartementen krijgen inclu sief het balcon een totaalopper vlakte van 63 m2. "Een beetje krap voor twee personen," vindt architect Van Straten, ontwerper van het gebouw," maar juist ge heel op maat gesneden voor een alleenstaande." Twee ton "Het is de bedoeling er luxe wonin gen van te maken," vertelt Pro per. Over de prijs wil hij liever nog niets kwijt: "met het voortij dig publiceren van een exacte verkoopprijs heb ik slechte erva ringen," zegt hij. "Een te laag voorspelde prijs roept vele be langstellenden op, die wij dan weer krijgen te verwerken en misschien later moeten teleur stellen," merkt hij op. "En daar bij komt dat we dat ook nog he lemaal niet weten. "Maar dat de prijs, met ruime marges naar bei de kanten, rond het lieve som metje van tweehonderdduizend gulden per appartement zal schommelen, acht hij wel waar schijnlijk. Of de gemeente Oegstgeest aan de verkoop van de woningen ver- koopbedingen zal koppelen, die bijvoorbeeld Oegstgeester inge zetenen die een woning achterla ten, voorrang bij de verkoop moet verschaffen, is evenming nog bekend. Het nieuwe gebouw zal ongeveer de contouren van het oude "Curium" volgen. Het gebouw zal weg groter en hoger worden, doch niet veel hoger dan de omliggende villa,s. Verder is het op dezelfde plaats op het ter rein geprojecteerd waar het bij velen zo bekende negentiende Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Apotheken De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 7 tot 14 juli, door Ha ven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, B, Oegstgeest, tel. 153274. In dien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten gratis van een taxi tel. 122444 gebruik maken. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koorn brugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45. vriidag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrii- dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacob^gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Belangengroep, alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, tel. 142154-142715. WASSENAAR - De Wassenaarse sportvereniging Blauw Zwart krijgt een nieuw clubgebouw. Zodra het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders een deze dagen de bouwvergun ning heeft afgegeven zal het aan nemingsbedrijf Van der Kooij worden ingeschakeld om het nieuwe clubhuis op een daarvoor gereserveerd terrein tussen de kleedkamers van de vereniging en de sporthal te realiseren. Verleden jaar november gaf de le denvergadering van Blauw Zwart het bestuur haar goedkeu ring om voorlopig plannen ver der uit te werken. Men ging toen uit van 400.000 gulden aan stich- tingskosten. Een kwart daarvan had de vereniging zelf beschik baar, ongeveer 100.000 gulden zou 'verdiend' kunnen worden door zelfwerkzaamheid van de leden. Voor de derde ton zou een beroep gedaan worden op subsi diërende instanties (zoals het gemeentebestuur) en de laatste ton zou bijeen moeten komen door het uitgeven van een lening. De lening waarmee de 'Suppor tersvereniging' zich bezig heeft gehouden schijnt geslaagd te zijn. Wijziging Architect Ton Westgeest, die zich met de plannen heeft uitgewerkt, liet weten dat er een belangrijke wijziging heeft plaatsgevonden in de plannen die men sinds no vember aan het uitwerken is. De ruimte die aanvankelijk als kan toor bedoeld was kon worden uitgebreid tot een commissieka mer. Het ligt in de bedoeling dat in de komende week-ends met eigen krachten de fundering van het gebouw, dat inmiddels door de Welstandscommissie in Wasse naar is goedgekeurd wordt aan gebracht. Na de bouwvakantie zal dan met de bouw gestart kun nen worden. Omstreeks half maart 1979 wordt de oplevering van het daarna zelf de afwerking in de hand nemen. De totale kosten zullen 490.000 gul den bedragen. De architect re kent op een aandeel van 62.500 gulden aan 'zelfwerkzaamheid' van de leden. De oppervlakte van het nieuwe gebouw zal 400m2 bedragen. Wat de financiering betreft deelde secretaris J.N.G. van der Kooij mee dat de vereni ging zelf 150.000 gulden kan op brengen. Daarbij komt een ton van de lening en een subsidie van 83.000 gulden van de gemeente Wassenaar en 17.000 gulden van de Nederlandse Sportfederatie. Verder is er nog de waarde van de zelf uit te voeren werkzaamhe den. Door het dan nog ontbre kende bedrag hoopt men nog een oplossing te vinden. Bowlingbanen Het eerder geopperd idee om bow lingbanen bij het clubhuis aan te leggen, omdat dit een goede in vestering schijnt te zijn, is door de ledenvergadering van Blauw Zwart afgewezen. Voor de aanleg van de vier banen zou namelijk 200.000 gulden extra nodig ge weest zijn en bovendien zou de uitvoering van de plannen zeker een halfjaar worden vertraagd. De aanleiding tot de bouw van een nieuw clubhuis is de herindeling van de velden van de sportver eniging. Voor een uitbreiding met twee velden zou op de duur het oude clubhuis verplaatst moeten worden. Toen het oude gebouw geteisterd werd dooreen brand kwamen de herindelings plannen in een soort stroomver snelling. Het vijfde veld is intus sen aangelegd, het zesde zal vol gen als het oude clubgebouw is afgebroken. LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezörging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redaktie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk, Maredijk 33, Leiden Oegstgeest Hans Sonders 071- 155854 Voorschoten: Joop Peeters 071-769935 Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390 Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387 Zoeterwoude: Kees Verzaal 01715-2449 Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement 155,50 'Jaarabonnement per postf 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten. LEIDERDORP - In Leiderdorp is zaterdag "open-huis" gehouden in één van de dertig woningen voor alleenstaande gastarbei ders. De eerste reacties die de toekomstige bewoners bij het be zoek uitten klonken niet erg posi tief. Niet alleen was de hoge huur een punt van kritiek, ook de in deling van de drie-kamerwoning was voor de gastarbeiders niet zoals zij dat wilden. In het ont werp is namelijk gekozen voor ruime slaapkamers, waardoor weinig ruimte overbleef voor een gemeenschappelijke ruimte. De kamers mogen elk door twee man worden bewoond. De hoge De nieuwe onderkomens voor de buitenlandse werknemers aan de Beukenschans in Leiderdorp naderen hun voltooing. De toekomstige bewoners zijn zaterdag eens gaan kijken. huurprijs (240 gulden) per kamer kan op deze wijze door twee wor den gedeeld. De conclusie die de gastarbeiders daaruit trokken was overduidelijk: in elk huis zouden ongetwijfeld zes mensen komen, het maximale aantal. "Waarom nou zo'n kleine ge meenschappelijke ruimte, waar óók nog in moet worden ge kookt? Niet goed en duur ja!", al dus een van de gastarbeiders. Onder de belangstellenden was ook de heer Duroix, beheerder van het Leidse gastarbeidersoord aan de Hooigracht, in het "open huis" aanwezig. "De sombere geluiden die ik van de jongens hoor vallen me toch wel wat te gen." En terwijl een groepje gast arbeiders het huis mopperend verlaat:" "Ze moeten de eerste indrukken nog verwerken, ik denk dat dat niet zo snel zal gaan. Laten ze het eerst maar met elkaar bespreken de reacties horen we de negen tiende wel, dan is er een hoorzit ting". Iedereen kan zich op die dag laten inschrijven om in aanmerking te komen voor een kamer. Ze mo gen die dag ook kiezen met wie ze samen een kamer willen delen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2