LEIDSCH DAGBLAD Vredesplan Kreisky Brandt en e Zomer vandaag Coup van leger in Mauretanië KLM: zo nodig ook goedkope tarieven op traject Australië MAN (30 JAAR) IN ZEE VERMIST Eindelijk weer wat normalerweer... Ook olie op stranden Katwijk en Noord wijk Borg veruit sterkste MAANDAG 10 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35597 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CANBERRA (ANP, Reuter) - De KLM zal met goedko pere tarieven op het traject Australië-Nederland gaan werken, als dat nodig mocht zijn om de lan dingsrechten in Australië te behouden. KLM-presi- dent-directeur Orlandim heeft dit vandaag in Can berra gezegd. De KLM-topman reageerde hier- mee op de bezorgdheid die de Nederlandse gemeenschap heeft geuit over de mogelijkheid dat de directe luchtverbinding met Ne derland wordt opgeheven. Een door de Australische overheid ingestelde commissie heeft on langs aanbevolen enkele Europe se maatschappijen, waaronder de KLM, niet langer toe te staan op Australië te vliegen. Dat zou aan British Airways en aan de Au stralische luchtvaartmaatschap pij Qantas de mogelijkheid kun nen bieden de vluchten tussen Australië en Engeland beter be zet te krijgen en daardoor met la gere tarieven te gaan vliegen. Drs. Orlandini verklaarde tegen overjournalisten dat hij bezorgd is over de situatie, maar nog niets officieels heeft gehoord. De KLM-topman hoopt tijdens zijn vijfdaagse bezoek aan Australië een gesprek te hebben met de Australische minister van trans port Peter Nixon. Op de vraag of de Nederlandse overheid Qantas wel eens zou kunnen verbieden op Nederland te vliegen antwoordde Orlandini: "We zijn niet hier om tegenover de heer Nixon dreigementen te maken. We beschouwen onze vluchten op Australië als een lan ge termijn-investering". De KLM vliegt thans tweemaal per week met een Boeing 747 op Au stralië. Vanaf april 1973 geldt ech ter de eis dat van de 370 plaatsen in zo'n toestel er slechts 195 bezet mogen zijn. Drs. Orlandini ver klaarde in Canberra dat goedko pere tarieven binnen enkele we ken kunnen worden ingevoerd. Het gaat dan eindelijk toch de normale zomerse kant op met het weer. De zon zal de komende dagen geleidelijk meer gaan schij nen en aan de periode van veel regen is een einde gekomen. Van daag liep de temperatuur op naar waarden van rond de 17 gra den celsius en naar verwachting zal het weer langzaam maar zeker verder verbeteren. Gisteren was de weersverbetering al merkbaar al vielen in enkele provincies tot gisteravond nog wel wat buien. Wie echter zeker wil zijn van veel zon zal moeten afzakkennaar Zuid-Frankrijk. Spanje, Portugal. Italië, Griekenland of één van de Balkan-sta ten. In Zuid-Frankrijk werd gistermiddag een temperatuur van 30 graden gemeten, in Zuid-Span je zelfs van 36 graden. In het Alpengebied daarentegen bleef het koud: 12 tot 15 araden. In de komende dagen zal de wind van noordwest naar meer zuidelijke richting draaien waardoor de warmere lucht vanuit Frankrijk dichterbij kan komen. De temperatuur in Nederland zal dan ook naar waarden gaan oplopen die normaal is voor de tijd van het jaar. NOORDWIJK/KATWIJK Ook op de stranden van Katwijk en Noord wijk is in het weekeinde olie aangetroffen. Badgasten klaagden over grote stukken bruine olie, die het strand slecht begaanbaar maakten. De smurrie hecht zich aan de benen, en blijkt bovendien nauwelijks afwasbaar te zijn. Volgens de strandpolitie in de beide badplaatsen valt de overlast mee. Het zou om kleine stukjes olie gaan, die vermengd met zeewier op het strand blijven liggen. Het strand is beslist niet erg vuil, aldus de Katwijkse politie. De strandpolitie van Noordwijk zegt dat er geen enkele klacht van toeristen is binnengekomen. Verantwoordelijk voor het schoonhouden van het Noordwijkse strand is de gemeente zelf. Die heeft dit werk uitbesteed aan Noordwijkse bedrijven. In Katwijk moeten de verschillende strandexploitanten zelf zorgen dat ze hun strand schoonhouden. Björn Borg op weinige momentendat hij emo tie toonde. Na zijn overweldi gende overwinning op Jimmy Connors kust hij de bokaal, die hij voor derde maal in driejaar veroverde. Staatsgreep zonder bloedvergieten NOUAKCHOTT (UPI/AFP) - Door middel van een staatsgreep die zonder bloedvergieten is verlo pen heeft een "militair comité voor nationaal herstel" in de af gelopen nacht de macht gegre pen in Mauretanië. Dit land ligt aan de Afrikaanse westkust direct ten zuiden van de Spaanse Sahara en is betrokken bij de onafhankelijkheidsstrijd van de marxistische bevrijdings- Patiënt Jelgersma-kliniek (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Sinds gistermiddag wordt de 30-jarige J.v.d.L., een patiënt van de Jelgersma-kliniek in Oegstgeest, vermist. Hij ging tegen half 1 de zee in bij Katwijk, en keerde niet terug. Zijn kleren werden gevonden door toeristen, die de politie waarschuwden. De Katwijkse politie heeft tot gis teravond laat, met assistentie van een helikopter van het mari nevliegkamp Valkenburg en di verse reddingsbrigades vergeefs naar de man gezocht. Het zoeken is vanmorgen niet meer voortge zet. Politiekorpsen langs de Noordzeekust zijn gewaar schuwd. Bij de Jelgersma-kliniek in Oegst geest deelde men vanmorgen Zonnige perioden Droog met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen omstreeks 8 graden. Maximum van 16 tot 20 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) mee niet te weten of v.d.L. in de ze kliniek wordt verpleegd. Via een secretaresse liet een van de teamhoofden weten, geen com mentaar te willen geven op v.d.L.'s verdwijning. Bewoners op vakantie huis afgebrand NANSUM (ANP) - Een felle brand heeft de woning van de familie K. Ubels aan de Dijkweg in Nansum (noordoost Groningen) geheel verwoest. De brand brak in de af gelopen nacht rond twee uur uit. De familie was wegens vakantie afwezig. De brandweerkorpsen van Appingedam en Bierum be streden het vuur tevergeefs. De schade bedraagt ruim twee ton. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. beweging Polisario in deze streek. Volgens radio-berichten hebben de nieuwe machthebbers de grond wet buiten werking gesteld, de regering, het parlement en de Mauretaanse Volkspartij (PPM) ontbonden. Men heeft een eind gemaakt aan het bewind van de pro-westerse president Moktar Ould Daddah. In de hoofdstad van Mauretanië, Nouakchott, is het gedeelte rond het paleis van de president geheel bezet door eenheden van het le ger. Rond zes uur vanmorgen zou de president zijn gearresteerd. Het militair comité heeft de bevol king opgeroepen rustig te blijven en gevolg te geven aan de instruc ties die het comité via de radio zal geven. Via de radio heeft het comité plech tig verklaard alle verbintenissen die de staat Mauretanië is aange gaan met het buitenland en in ternationale organisaties te zul len respecteren. Tevens zal het comité de rechten van de mens. de handvesten van de V.N., de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid en de Arabi sche Liga naleven. Ook garan deert het de veiligheid van bui tenlanders, die in Mauretanië Morele verplichting, ook voor Peres WASHINGTON-Waarschijnlijk de grootste vrouwendemonstratie uit de Amerikaanse geschiedenis. Tienduizenden vrouwen demon streerden gisteren voor het Capitool - de regeringsgebouwen in Was hington - voor gelijke rechten van de vrouw.Zij willen meertijdom de wijziging van de grondwet ten gun ste van vrouwen te bekrachtigen. In de afgelopen zeven jaar had driekwart van de Amerikaanse sta ten dat moeten doen. Niet meer dan de helft heeft het gedaanDe termijn loopt nu spoedig af. De vrouwen vrezen, dat als er nu geen verande ring komt het deze eeuw niet meer zal gebeuren. De westers-gezinde president van MauretaniëMoktar Ould Daddah. die vannacht is afgezet. WENEN (AP) - De Oosten- rijkse kanselier Bruno Kreisky heeft aangekon digd vandaag een vredes plan voor het Midden-Oos ten bekend te zullen ma ken, dat door hem en de Westduitser Willy Brandt is opgesteld. Kreisky zei dit gisteren na de besprekingen die hij heeft gehad met de Egypti sche president Sadat en de socialistische leiders van Israël en West-Duitsland, Peres en Brandt. Kreisky stelde dat het vredesplan uitsluitend door hem en Brandt zou worden gemaakt en dat dit "de vol- Steekpartij in Den Haag DEN HAAG (ANP) - Een 27-jarige Hagenaar is in de afgelopen nacht bij een vechtpartij voor een café op de Rijswijkse weg in Den Haag ernstig gewond geraakt. De man werd met een mes in de borst gestoken. Hij werd door omstanders naar het Diacones- senhuis in Voorburg gebracht waar hij onmiddelijk werd ge opereerd. De toedracht van de vechtpartij is de politie nog onduidelijk. Toen zij ter plaatse arriveerde lag een 24-jange loswerkman, eveneens uit Den Haag, op de grond. De politie boog zich over hem heen maar de man begon met de politie te vechten waarbij hij hulp kreeg van een 23-jarige Haagse schil der. Beiden werden door de poli tie overmeesterd. Op het politie bureau bleek de loswerkman een steekwond in de zij te hebben Hij werd eveneens naar het Diaco- nessenhuis in Voorburg gebracht doch kon na behandeling weer naar de cel terugkeren. Oud-premier na aanslag overleden LONDEN (ANP) - De voormalige Iraaksc premier, generaal Abdocl Razak Naif is vandaag in een zie kenhuis overleden nadat gisteren op hem een aanslag was ge pleegd, waarbij hij een kogel in zijn hoofd kreeg. De 44-jarige generaal werd bescho ten toen hij bezig was in een taxi te stappen voor het hotel Inter continental in de deftige Lon- dense wijk May fair. Het was de tweede maal dat op Naif een aanslag werd gepleegd sinds hij in Londen woonde. Hij kwam naar Engeland nadat zijn rege ring in 1968 door een staatsgreep was afgezet. tooiing en het hoogtepunt" van zijn werk zou zijn. Voorts zei hij dat het contact tussen Peres en Sadat wel licht in de toekomst zal worden hervat. Hij voegde er echter aan toe dat absoluut niets vast stond. De vredesvoorstellen van Kreisky en Brandt zullen in september aan de Socialistische Internationale worden voorgelegd tijdens de con ferentie in Parijs. Kreisky zei dat als de voorstellen werden aangeno men dit een "morele verplichting" zou scheppen voor de leden van de Internationale, de Arbeiderspartij van Peres inbegrepen. Volgens een woordvoerder van de Israëlische oppositieleider Peres is Sadat bereid zijn jongste vredes voorstellen in de koelkast te zetten als Israël erin zou toestemmen de grondslagen van een vredesover eenkomst te bespreken. De woord voerder zei tevens dat de bespre kingen tussen Sadat en Peres in een "eerlijke en vriendelijke atmo sfeer" waren verlopen. Zie verder pagina 7. Parana-pine schroten 6 cm breed 84 ct per mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN ze If bouwcentrum zijldijk 2 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 l 18 PAGINA'S I Ijskoud de beste. Dat was Björn Borg zaterdag op Wimbledon waar hij in de fi nale zijn tegenstrever Jim my Connors volkomen kans loos liet. Slechts drie sets had Borg nodig, één uur en 36 minuten. In dat tijdsbestek ontnam hij de Amerikaan de status van "superster" en werkte hij zich naast de Brit Perry, de legendarische vooroorlogse tennisser die Wimbledon ook drie keer op i het sla- gengeweld van de Zweed was Connors zó machteloos, dat hij na afloop van de fina le nauwelijks wat kon uit brengen. Tenslotte stamelde hij, dat Wimbledon '78 voor hem alweer geschiedenis was. En daarin zei hij niet zo goed te zijn. Succes op Wimbledon ook voor Betty Stóve. Samen met haar partner, Frew McMil lan, veroverde zij de titel in het gemengd dubbelspel. De Zuidafrikaan mocht zater dag trouwens tweemaal het erepodium beklimmen. Met de 38-jarige veteraan Bob Hewitt toonde hij zich ook de sterkste in het heren dubbel. Jan raas was zaterdag weer kwaad op de Tourdirectie. De coureur die zijn zinnen had gezet op het winnen van de laatste vlakke etappe voor de bergen, sprong "op 15 km" voor de finish weg om vervolgens tot de ontdek king te komen dat er nog 20 km moest worden afgelegd. Raas: "Die Fransen kunnen niet eens rekenen". Hij werd tweede achter de Spanjaard Lasa, die de eindspurt won. PAGINA'S 9-13 i "Meer winst behoeft nog niet meer werk te zijn". PAGINA 5 Negatief Israël toch naar Londen. PAGINA 7 Ook rechts geweld in West- Duitsland. PAGINA 14 "Koopkracht laagste inko mens wordt niet aangetast. PAGINA 15 Leidsch Dagblad Qaan krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vnjdag van 18 00- 19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 of 210221. 4 weken lang het /leidsch dagblad HALVE PRIJS Naam Adres Woonplaats Gironr.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1