Marley en de Wailers: twee uur broederschap Michel Piccoli hertrouwd Recordprijzen voor Hollandse meesters MAANDAG 10 JULI 1978 VARIA PAGINA Het opmerkelijkste aan „Impro visaties", waarvan de VARA zaterdagavond de eerste afle vering uitzond, was de grote gelijkenis met het gelijknamige programma dat in de zomer van 1969 zijn première beleefde: „produktie, ideeën, regie (uit gezonderd cameraregie) en presentatie: Berend Boude- wijn". Ook toen een tafel met attributen en een kapstok met kleren. Ook toen een stel vaste acteurs (Jeroen Krabbé, Elsje de Wijn, Henk Molenberg en Sylvia de Leur), aangevuld met enkele gastacteurs. Ook toen een improvisatie met een ver plichte begin- en slotzin. Alleen ging een acteur die een op dracht niet mocht horen in 1969 even de deur uit, terwijl hij nu een koptelefoon met muziek op kreeg, en nu speelde Harry Bannink op de achtergrond af en toe op de piano. Maar over het geheel genomen was het èèn pot nat, en omdat ik me herinnerde dat „Improvisa ties" nu eens niet een pro gramma was waarvan het idee en de uitwerking in Amerika geleend waren, maar geheel aan het brein van Berend Bou- dewijn waren ontsproten, heb ik hem even opgebeld om te vragen waarom hij het zelf niet presenteerde. Hij is inmiddels weliswaar directeur van de Amsterdamse Stadsschouw burg, maar toen Joop Koop man kortstondig directeur van de Apeldoornse schouwburg werd, deed hij dat toch ook op voorwaarde dat hij het VARA- programma „Twee voor twaalf' kon blijven presente- Auteursrechten Berend Boudewijn vertelde, dat hij indertijd lang had moeten zeuren voordat hij in 1968 een proefprogramma mocht ma ken, en dan nog alleen omdat er toevallig een studio leeg stond. De aanvankeliike s om in enthousiasme, en er wer den een stuk of dertien „Im provisaties" gemaakt. De WDR toonde toen ook nog belang stelling, Berend reisde met de ampexbanden in de interna tionale trein naar Keulen, zette ze op de speciale plaats voor jassen en koffers die echter be stemd bleek voor de belenden de wagon die halverwege afge koppeld werd, zodat hij op het station in Keulen drie uur moest telefoneren voordat hij de banden terug had. en weer later werden alle banden abu sievelijk door de VARA gewist, inclusief de compilatieband. maar dankzij Aart Gisolf be schikt hij nog wel steeds over een videobandje met „Impro visaties". De laatste wederwaardigheid met „Improvisaties" was. dat hij in de krant las dat de VARA het programma opnieuw ging brengen, nu met Joop Brussee als presentator, en met andere acteurs. Ietwat verbaasd schreef Berend Boudewijn een brief aan VARA-voorzitter Kloos. die hij erop attendeerde dat hij de auteursrechten op „Improvisaties" had, en aan ried niet tot produktie ervan over te gaan voordat er over eenstemming was bereikt over de voorwaarden. In plaats dat Kloos, of een ander, even op belde om een afspraak te ma ken, zoals je normaliter doet met een oud-medewerker die tussen de 200 en 300 program ma's voor je gemaakt heeft, stuurde hij de brief door naar de juridische afdeling van de VARA, die o.a. deze zin produ ceerde: „Het zal u duidelijk zijn dat de vormgeving van het program ma dat onze televisiedienst zich voorstelt te gaan maken geen klakkeloze nabootsing van het programma van destijds is, al u er zelf niet in zij niet willen praten maar naar een jurist stappen, zal ik dat ook maar doen, dacht Berend Bou dewijn. en zijn advocaat wees er op zijn beurt onder meer op. dat het in zulke gevallen „om de rol gaat, en niet om de per soon die deze rol vertolkt". Dat is immers het wezen van de be scherming van auteursrechten! Stel Molière schrijft een toneel stuk waarin hij zelf de hoofdrol vertolkt (dat is voorgekomen!), zou hij dan de rechten op zijn idee, zijn stuk verliezen zodra een ander „De Vrek" zou gaan spelen? Dat zou maar makke lijk zijn! Of stel dat Chopin een polonaise schrijft, die hij zelf met alle plezier op de piano ver tolkt (dat is voorgekomenzou u het dan redelijk vinden dat hij geen zloty voor de polonaise zou vangen zodra een ander de piano zou bedienen („al was het maar dat u er zelf niet in op treedt")? Als het inderdaad geen klakkeloze nabootsing is, zult u er geen bezwaar tegen hebben dat de heer Boudewijn tevoren even de opname komt bekijken, schreef de BB-jurist ook nog. en zo bekeek Berend Boudewijn, in gezelschap van Jan Willem Hofstra, vrijdag de eerste aflevering. Jan Willem Hofstra zei na de bezichtiging, dat het in feite neerkwam op een aflevering van „Improvisa ties" uit 1969. op een dag dat Berend Boudewijn kennelijk ziek was... ,3g - ROTTERDAM - Steel Pulse, de reggaegroep die vrijdagavond het voorprogramma verzorgde, mag er best wezen met zijn pittige ritmen en zijn swingende kleurig geklede muzikanten. Toch is en blijven Bob Marley en de Wailers de enigen van de talloze reggae- groepen die de laatste jaren van uit Engeland en Jamaica opere ren, die tot het grote publiek heeft weten door te dringen. Dat komt waarschijnlijk door de geheimzinnige uitstraling van zanger, componist en gitarist Bob Marley. Zijn intrigerende ver schijning maakt zijn politieke oogmerken, die in wezen van plaatselijke betekenis zijn, tot meer algemeen geldende. De vaak raadselachtige songs gaan over de Rastafari's, arme Jamai- canen die het Rasta-geloof aan hangen. Het is een mengelmoesje van politiek en geloof: de Rasta fari's zien Jamaica niet als een luilekkerland met wuivende palmen en blote bloemenmeisjes, maar als een hel op aarde, over blijfsel van het slaventijdperk. De Rastafari's, van wie velen uit de achterbuurten van de hoofdstad Kingston komen, willen een ei gen land stichten in Ethiopië. Ie dereen heeft de plicht om te vech ten voor zijn rechten, vinden zij. Marihuana is heilig en de bijbel is herschreven door blanken, die passages hebben weggelaten waarin gekleurden de hoofdrol spelen. Reggae heeft ook veel indruk ge maakt op Johnny Rotten en zijn makkers van het punkfront. Geen wonder: beide stromingen hebben een dwingend ritme en beide rebelleren tegen de be staande maatschappij. Aanblik Het publiek in de Rotterdamse SA 1NT-PH1LBER T-S U R-RISLE (AP) - De Franse filmacteur Mi chel Piccoli is zaterdag in het hu welijk getreden met Ludivine Clerc. Piccoli 52) is vorig jaa r ge scheiden van de zangeres Julliet Greco, na een huwelijk dat 11 jaar had geduurd. Zijn nieuwe vrouw is 29 jaar oud. Ahoyhal bood dan ook een zeld zame aanblik van negers met rood-geel-groene tulbanden (de kleuren van de Ethiopische vlag), negers met tientallen koorden in het haar, Indiërs in kleurige bloe zen, blanke punks in veiligheids speldendracht en oer-Hollandse sociale-academietypes in schip perstruien. Met zijn rasta-haar dracht, zijn visionaire blik in de ogen en zijn bezwerende geheven arm maakte Bob Marley weer evenveel indruk als twee jaar ge leden in de Amsterdamse Jaap Edenhal. Op het vitale en toch haast trage ritme van de reggae (ook wel 'oof- beat' genoemd) kan goed gedanst worden, bleek al na de eerste to nen van Positive Vibration. Ie dereen ging op z'n stoel staan. Uit het repertoire vanaf de door- braak-elpee Catch a Fire maakte Marley een evenwichtige keuze, die liep van het oudste nummer Concrete Jungle tot aan diens werk van de vorige maand uitge brachte l.p. Kaya; zoals Crisis en Running Away. Naast Marley sprong gitarist Julian Marvin naar voren uit de tien per sonen sterke band tegen het de cor van reusachtige Rastahoof- den wipte het mannetje met ge kruiste benen op en neer, tegelijk met de punks op de eerste rij. Ook het damestrio, de I-Threes, lach te en danste vrolijk. De gebroe ders Barrett gaven de muziek op drums en bas dat noodzakelijke levendige ritme. Toch moet ge zegd worden, dat het geheel in het begin erg ingehouden klonk, zelfs de razend enthousiast ont vangen oude hits 'I shot the Sher- rif, 'Them Bellyful' en 'No wo man, no cry'. Hier en daar raakte de groep goed op dreef, verras send genoeg vooral in de gitaar solo's en in gedeelten met echo effecten, zoals in Jamming. Pas in de toegiften kwam het vuurwerk helemaal los met 'Get up, stand up' en 'Exodus', dat het meeste van alle nummers de sterke kanten van Bob Marley en de Wailers uitstraalde: sensuali teit en bezwering, opwekkend om met z'n allen in opstand te komen. Evangelisten van de her vormde kerk of politieke leiders van de PSP hebben het vergeefs geprobeerd, Bob Marley is het gelukt om achtduizend mensen twee uur lang uit hun luie stoel te laten opstaan. Het is de vraag hoeveel van hen opstandig blij- ANNEMIEK DE JONG Bij Christie's in Londen LONDON - Oude Hollandse meesters hebben eind vorige week op een Londense vei ling voor een ware sensatie gezorgd. Er werden absolute recordprijzen voor betaald. De kroon spande hierbij een ijsgezicht van Isaac van Os- tade, dat met 1.080.000 gul den ruim de miljoen haalde, terwijl de oude recordprijs voor deze meester nog niet eens een ton bedroeg, om precies te zijn 97.000 gulden. Er werden bij Christie's nog meer recordprijzen bereikt. Zo bracht een vrolijk tafe reel van Pieter Bruegel de jongere met 1.040.000 gulden ook meer dan een miljoen op. t Michel Piccoli Etalage Haarlemmerstraat 301. Exposi tie van Alfred Vos - tekeningen e.d. van Leiden, t/m 11 juli. Museum voor Volkenkunde, Steen- straat Chinese tentoonstelling "Taal en teken". Geopend tot eind augustus. "De Lakenhal": Tentoonstelling "Cobra in Nederland", dagelijks 10-17 uur, zon en feestdagen 13-17 uur (Um 9 juli). Pulchri Studio, Kempenaerstraat, Oegstgeest. Zomertentoonstelling ii. Geopend van 30 juni t/m 20 juli, dag. van 10-16 uur (zo. gesloten). Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40 Tentoonstelling werk van 17 kunste naars. Geopend tot 12 juli, woe. t/m zat. van 12-17 uur Oranjerie Leidse Hortus, Rapenburg 73. Tentoonstelling over het onderzoek der i Geopend dag. van 10-16.30, zo 12.30-15.30 uur, t/m 17 september. Leidse bioscopen - Luxor "Saturday night fever", da. 2.30 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Camera: „Spartacus", da. 8.00 uur, 12 jr. Kindermatinee: "De Nederlands Robin son Crusoe", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Everything you al ways wanted to know about sex but we re afraid to ask", vr. enza. 11.30uur, 16 jr. Lido 2: "Pinkelje", da. 2.30 7.00 uur zo 2.40, 4.45 en 7.00 uur. al. Avondvoorstelling: "Driver da. 9.15 uur, 16 jr. Lido 3: "Smile", da. 7.00 en 9.15 uur, ma,, di.. do. en vr. 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry" woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. Rex: "Pornopretjes in zachte bedjes", da. behalve woe. en za. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Walt Disney's teken- filmfestival", woe. en za. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "Adam en Eva", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Alphense bioscopen - Euro 1: "Onkruid vergaat niet", da. 6.30 en 9.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "The French connec tion II", za. 12.15 uur, 12 jr. Euro 2: "Pinkeltje" da. 1.30 en 4.00 uur, Euro 3: "Pinkelje", da. 7.45 en 9.15 uur, al. Kindervoorstelling: „Onkruid vergaat niet", da. 1.45 en 4.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "Vrolijke ontucht in Tirol", za. 12.15 uur, 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag l i 0( uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot ai terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis Bezoekuren ziekenhuizen Dijconessenliui.s: Middagbezoekuur 13.45 14.30 uur. Avond bezoekuur 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelpks van 14.00-19 00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15 00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dag. van 14-14.45 en van Kraamafd.. dag. van 11.15-12 uur (all echtgenoot). 15-16 en 18.30-1930 i laatste kwartier avondbezoek kraam babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbcu aking), dag 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Maandag l m vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige poi zoek wordt toegestaan k Bezoektijden Kinderklimek Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18 30-19 00 uui Bezoektijden kihderajdelinq. Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Kijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14 15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14 45 alleen voor echtgenoten 19 20 uur. Kinderafdeling voor oudei s 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshindei van vliegverkeer van en naar Schiphol kun c(êlu,cLcYlieuius. 10 juli 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Te Manresain Catalonië, heb ben ernstige onlusten plaats ge had ten gevolge van een felle demonstratie der warmoeze- niers uit den omtrek tegen de stedelijke accijnzen. Een bende, door tal van boeren versterkt, werd door de vrouwen aange hitst om de commiezenhuisjes in brand te steken. Generaal Mole en zijn aides-de-camp, die het opgewonden volk tot bedaren poogden te brengen, geraakten in het gedrang, werden ge kwetst en moesten in het ge meentehuiseen goed heenkomen zoeken. Dit gebouw werd door de troepen bezet. die. aangezien de menigte met zinkroeren, dol ken en knuppels gewapend was, tenslotte vuur moesten geven. De oproerlingen kozen het ha zenpad, niet zonder dat een aantal personen min of meer zwaar gewond was en een klein kind het leven verloor. Het ste delijk bestuur droeg zijn gezag over aan generaal Mole, die den staat van beleg afkondigde en uit Barcelona versterkingen ontbood. De nacht verliep rus tig. maar den volgende ochtend hervattende boeren den aanval. De gouveneur der provincie was intusschen met een bataljon in fanterie uit Barcelona aange komen en herstelde in korten tijd de orde. Honderd personen zijn in hechtenis genomen. Vijftig .iaar geleden -Te Reggio di Calabria in Itahe heeft een boerenknechtdie in de waan verkeerde dat hij behekst was, zijn vrouw, zijn schoonou ders en zijn zuster vermoord. -Uit Moskou wordt gemeld, dat inde nabijheid van de Russisch- Mandsjoerijsche grens op Mandsjoerijsch gebied een trein van Wladiioostok naarCharbin door een gewapende bende Tsjoegeezen is aangevallen. Tweehonderd reizigers werden geplunderd, vier werden ge dood en zeven zwaar gewond. Voorts werden veertig passa giers door de roovers gevangen genomen. -In de chirurgische kliniek van de universiteit te Munchen is gisteren het glazen dak inge stort, juist toen prof. Lexer, in aanwezigheid van een groot aantal studenten, een operatie aan het gelaat van een patient uitvoerde. Tien studenten wer den gewond en in de kliniek verbonden, terwijl prof. Lexer zijn operatie ten einde voerde. ijk VÉR KAM N auspël NO& Mier Z'JkJ IM PATOUPE AUTÖO-OgPLAMK- 6A£> PU£>' z vgRPRAAtP r>VONe...MAAR PAAR KOAVT HULF* ALS IK het slim aam pak.. Arnolp VBekXAART Ie voeD/MCj TV&S.EM «AAAES, wal kocteaj pe AAf5DAPPELEAL FRED BASSET OMELET UIT NICE Snipper eeen ui en fruit de snippers in olijfolie boven laag vuur heel licht goud geel. Ontvel vier to maten en snijd ze in plakken. Laat ze even meebakken. Roer er nu een rag fijn gesnipperd teen tje knoflook door, een handvol fijnge sneden zwarte olij ven, enkele in stuk jes gesneden ansjo- visfileetjes en een snufje basilicum of majoraan. Ansjovis is wel erg authentiek, maar zeker niet ver plicht! Neem de pan meteen van het vuur. Roer zes eieren los met enkele lepels melk en een snufje zout en versgemalen peper. Laat olie of boter heet worden in een koekepan en giet de helft van het ei mengsel erbij. Schep er de helft van de to- maatvulhng op zo gauw de bodem vast is en sla de omelet dubbel. Bak op de zelfde wijze een tweede omelet. De avonturen van Jommeke Wat zegt geSteen?... Ik zit volop in cis stenen Jaonze stenen epierklomp Ik bestudeer zijn bevindingen en de result&ten van zijn zwerftochten over de hele wereld, van de ene vulkaan naar de andere

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17